#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/11/2013 19:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΥΠΕΞ: Ακατανόητη και προσβλητική ενέργεια, το να μετατραπεί η Αγιά Σοφιά σε τζαμί



Για «προσβολή του θρησκευτικού αισθήματος εκατομμυρίων Χριστιανών» και για «ενέργειες αναχρονιστικές και ακατανόητες για ένα κράτος που διακηρύσσει ότι επιθυμεί να συμμετάσχει ως πλήρες μέλος στην Ευρωπαϊκή Ένωση», έκανε λόγο ο εκπρόσωπος του Υπουργείου Εξωτερικών Κ. Κούτρας, σχολιάζοντας τις δηλώσεις Τούρκων αξιωματούχων περί μετατροπής της Αγίας Σοφιάς σε τέμενος.

Απαντώντας σε σχετική δημοσιογραφική ερώτηση, ο κ. Κούτρας τόνισε ότι:

«Οι επαναλαμβανόμενες δηλώσεις Τούρκων αξιωματούχων για μετατροπή χριστιανικών Βυζαντινών ναών σε τεμένη, συνιστούν προσβολή του θρησκευτικού αισθήματος εκατομμυρίων Χριστιανών και είναι ενέργειες αναχρονιστικές και ακατανόητες, για ένα κράτος που διακηρύσσει ότι επιθυμεί να συμμετάσχει ως πλήρες μέλος στην Ευρωπαϊκή Ένωση, θεμελιώδης αρχή της οποίας είναι ο σεβασμός της θρησκευτικής ελευθερίας».

Μάλιστα, υπογράμμισε ότι «οι χριστιανικοί Βυζαντινοί ναοί αποτελούν αναπόσπαστο στοιχείο της παγκόσμιας πολιτιστικής και θρησκευτικής κληρονομιάς και οφείλουν να τυγχάνουν του απαραίτητου σεβασμού και προστασίας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 18/11/2013 20:22:01

    Ἄν γινόταν ποτέ ἐδῶ στήν Ἑλλάδα μιά ἀνάλογη κίνηση,νά μετατραπεῖ κάποιο τζαμί σέ χριστιανική Ἐκκλησία,ἤ νά κλείσουν κάποιο τζαμί,δέν θά ἀπαντοῦσε μόνο ἑνας κάποιος ἐκπρόσωπος ἀπό τήν τουρκική κυβέρνηση...

  2. θηραία avatar
    θηραία 18/11/2013 20:23:10

    H UNESCO τι λέει;

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 18/11/2013 20:55:35

    Μην ανησυχείτε, δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνουν αληθεια.
    Τα εσοδα απο τους τουρίστες επισκέπτες της Αγιασοφιάς είναι δισεκατομμύρια ευρώ το χρόνο.

  4. lotofagos avatar
    lotofagos 18/11/2013 22:13:57

    480+ χρονια τζαμι ητανε…
    και τωρα τι μας μαραινε?

    • Laz avatar
      Laz @ lotofagos 20/11/2013 18:19:26

      κακως εγινε τζαμι..θες να τους πουμε και μπραβο; το καπατησαν.το διελυσαν...και κατοπιν το κανανε μουσειο...

      και τωρα ξανα τζαμι; δεν εχουν δηλαδη τζαμια; εκει ειναι το προβλημα; ή απλα επιστρεφουμε πισω στην εποχη του μωαμεθ του πορθητη;

  5. azamias avatar
    azamias 18/11/2013 23:05:11

    Οι τουρτσοι δεν αφηνουν τον παρα..για να φτιασουν την αγια σοφια τσαμι... απλα τα λενε για νσ τα λενε...

  6. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 19/11/2013 00:08:44

    Ας γινει αιθουσα χορου για τα ζειμπεκικα των κουμπαρων

  7. Μιστοκλης avatar
    Μιστοκλης 19/11/2013 05:59:54

    Τοσα εκατομυρια εδωκε το κρατος για ολυμπιακα χωρια κ μπουρδες κ μια αγια σοφια δεν εχτισαν ποτε.
    Την μεταφραση του Κορανιου στα ελληνικα την χρηματοδοτησε ποιος?

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Μιστοκλης 20/11/2013 08:56:33

      Την είχε ξεκινήσει ο Παπαδόπουλος αλλά μετά έγινε το Πολυτεχνείο...

  8. Laz avatar
    Laz 20/11/2013 18:17:47

    καλα δεν εχουν λιγη ντροπη οι τουρκοι;

    εκατονταδες χιλιαδες ελληνες ορθοδοξους ειχαμε απεναντι και δεν εχει μεινει ουτε δειγμα...προεβησαν σε συστηματικους διωγμους...τις περιουσιες τις γυρισαν στους νομιμους δικαιουχους ή τις κρατικοποιησαν; την χαλκη την ανοιξαν; εδω ουτε τον πατριαρχη δεν λενε οικουμενικο!

    την ιδια ωρα στην ελλαδα οσοι μουσουλμανοι υπηρχαν επι λωζανης τοσοι υπαρχουν και τωρα...εχουμε εκατονταδες τζαμια σε λειτουργια...

    τωρα για την αθηνα...οι μουσουλμανοι της ως επι το πλειστον εισηλθησαν παρανομα,καποιοι τους νομιμοποιησαν μερικους απο αυτους και καλο ειναι να γινει και το τζαμι στο βοτανικο να τελειωνει το θεμα..
    θα κλεισουν ομως οι αλλοι παρανομοι χωροι;
    στο θεμα μας
    η Αγια Σοφια δεν τους ανηκει...κατω τα χερια σας ρε!μετατρεψανε την μητροπολη της τραπεζουντας σε τζαμι πανε να βαλουν παλι χερι στην Αγια σοφια...τι ρολο τραβανε; πισω στα χρονια του μωαμεθ του πορθητη;!!

  9. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 20/11/2013 19:07:22

    Ας την κάνουν ξανά Τζαμί! Έτσι για να δει ο κόσμος σε ποιον αιώνα ζει η Τουρκία και για να ξυπνήσουν και τα εκατομμύρια Ελλήνων που ενδιαφέρονται μόνο για την καλοπέραση τους. Δεν πιστεύω όμως ότι θα το κάνουν. Έχουν το μπλε τζαμί ακριβώς διπλά σαν αντίπαλο δέος, και είναι ποιο σοβαροί διπλωμάτες για να κάνουν τέτοια γκάφα. Τσαλιμάκια κάνουν, για να θυμίζουν στον κόσμο ότι η Αθήνα δεν έχει τζαμί. Αυτό το καταλαβαίνουν και πολλοί σχολιαστές εδω αλλά προτιμούν να κρύβουν το κεφάλι τους μέσα στην άμμο. Και κάτι άλλο, ας πάνε ορισμένοι να δουν την Κωνσταντινούπολη όπως είναι σήμερα, και όχι όπως θα θέλαμε να είναι, να δουν πόσο καλύτερα συντηρούν την Αγία Σοφία και την παρουσιάζουν στους επισκέπτες (έστω και σαν μουσείο, και όχι εκκλησία) και ας συγκρίνουν πως εμείς συντηρούμε και εκθέτουμε τα δικά μας μνημεία (όταν δεν τα κλείνουμε λογά ελλείψεως προσωπικού, η λογω απεργιών, π.χ. το μουσείο και ο αρχαιολογικός χώρος, της Νεμέας), ας δουν πόσα έχει φροντίσει η Τουρκία να πάρει από την Ουνεσκο για έργα επί και κάτω από την Αγία Σοφία, και τότε τα ξανάλεμε. Οι Τούρκοι έχουν δημοκρατία, αλλά έχουν ανακαινίσει τα Οθωμανικά ανάκτορα και χαρέμια και τα έχουν κάνει σημαντικά αξιοθέατα, εμείς τι κάνουμε με το Τατόι και τα άλλα ανάκτορα για τα όποια πληρώσαμε ζεστά λεπτά για νά τα απαλλοτριώσουμε μετά από δαπανηρές δικαστικές διαμάχες.