Τυχαία η σύλληψη Μαζιώτη;
16/07/2014 17:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τυχαία η σύλληψη Μαζιώτη;

Συνελήφθη το μεσημέρι της Τετάρτης στη συμβολή των οδών Αθηνάς και Ερμού, τρομοκράτης Νίκος Μαζιώτης, ύστερα από ένοπλη σύγκρουση με άνδρες της αστυνομίας

(Ανανεωμένο) - Ο Βασίλης Κικίλιας γιορτάζει όπως όλοι ξέρουμε την Πρωτοχρονιά. Τότε παίρνει συνήθως και τον μποναμά του, μόνο που μετά τις εξελίξεις με τον Νίκο Μαζιώτη ο νέος υπουργός Δημόσιας Τάξης πήρε τον καλύτερο μποναμά του μέσα στο κατακαλόκαιρο.

Τέτοιο δώρο ούτε αυτός ούτε και όλη η κυβέρνηση δεν θα μπορούσαν να φανταστούν καθώς η σύλληψη του επικίνδυνου τρομοκράτη βελτιώνει την εικόνα και δίνει στον κόσμο την αίσθηση της περισσότερης ασφάλειας και δημόσιας τάξης.

Άλλωστε η σύλληψη του διαβόητου καταζητούμενου ήταν ζήτημα τιμής και για την Αστυνομία αλλά και για τη Δικαιοσύνη η οποία τον άφησε ουσιαστικά να αποδράσει όταν πέρασε το 18μηνο, έμεινε ελεύθερος και οργάνωσε την απόδρασή του μαζί με την Πόλα Ρούπα.

Έκτοτε ο Μαζιώτης έκανε ουκ ολίγες ληστείες έχοντας ένα επαναστατικό ταμείο που μπορεί να ξεπερνά το 1,5 εκατ. ευρώ.

Τζάμπα επανάσταση βεβαίως αφού χωρίς να έχει δουλέψει ποτέ του πέρναγε ζωή χαρισάμενη κι αυτός και η οικογένειά του και οι φίλοι του.

Είναι περίεργο πάντως πώς συνελήφθη ο Μαζιώτης. Ήταν άραγε τυχαία η εμφάνιση της ομάδας των αστυνομικών όταν πήγε να ληστέψει την τράπεζα; Ή μήπως παρακολουθούνταν; Μήπως ήξεραν τις κινήσεις του και περίμεναν την καλύτερη στιγμή για να τον βουτήξουν;

Όταν όλη η Ελλάδα είναι γεμάτη με βαλιτσάκια, κοριούς και βαν που καταγράφουν τα πάντα μας φαίνεται πολύ αστείο να συλλαμβάνεται κάποιος... τυχαία.

Και μην ξεχνάμε και κάτι πολύ σημαντικό. Ότι πρόσφατα οι Ηνωμένες Πολιτείες είχαν διαμαρτυρηθεί στην Ελλάδα για τους τρομοκράτες που κυκλοφορούσαν ανενόχλητοι στη χώρα μας. Ειδικά μετά την απόδραση Ξηρού εντάθηκαν οι αμερικανικές πιέσεις για να υπάρξουν συλλήψεις. Μήπως λοιπόν το... δώρο στην κυβέρνηση και τον Κικίλια είχε να κάνει με τις πιέσεις των ΗΠΑ; Και μήπως είχαν ενταθεί τον τελευταίο καιρό τα «πάρε – δώσε» αμερικανικών πρακτόρων;

Τα γεγονότα

Ο Μαζιώτης συνελήφθη το μεσημέρι της Τετάρτης στη συμβολή των οδών Αθηνάς και Ερμού την ώρα που όπως διέρρευσε αρχικά μαζί με άλλα άτομα φέρεται να σχεδίαζε να ληστέψει την Alpha Bank στην οδό Μητροπόλεως 40.

Μια πληροφορία που πάντως δεν επιβεβαιώνεται αφού σύμφωνα με τελευταίες πληροφορίες ο Νίκος Μαζιώτης εντοπίστηκε στο Μοναστηράκι, από μικτή ομάδα της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας και της Ομάδας ΔΙΑΣ, που έκαναν έρευνες στην περιοχή για τον συγκεκριμένο καταζητούμενο. Οι αστυνομικοί τον είδαν να μπαίνει σε κάποιο μαγαζί με σακίδια και του ζήτησαν να παραδοθεί, όμως, ο Μαζιώτης άρχισε να πυροβολεί.

Οι ίδιες πληροφορίες κάνουν λόγο για την ύπαρξη τουλάχιστον δύο συντρόφων του Μαζιώτη με ένα από αυτούς να πυροβολεί. Από το σημείο της συμπλοκής οι αστυνομικοί πήραν και μια περούκα ενώ υπάρχουν αίματα.

Στην ανταλλαγή πυροβολισμών που ακολούθησε, τραυματίσθηκε ένας αστυνομικός ο οποίος νοσηλεύεται στο 401, ενώ οι κακοποιοί φέρεται να είχαν μαζί τους τουλάχιστον μια χειροβομβίδα.

Σε νοσοκομείο της Αθήνας για τις πρώτες βοήθειες μεταφέρθηκαν και δύο τουρίστες, ένας Γερμανός και ένας Αυστραλός, οι οποίοι δεν διατρέχουν κίνδυνο. Ο αστυνομικός μεταφέρθηκε στο 401 Στρατιωτικό Νοσοκομείο, όπου διαπιστώθηκε ότι φέρει τραύμα στον μηρό από σφαίρα. Σύμφωνα με πληροφορίες νοσηλεύεται εκτός κινδύνο. Το βλήμα του προκάλεσε διαμπερές τραύμα, ενώ δέχθηκε άλλο ένα στο ύψος του θώρακα, που όμως σφηνώθηκε στο αλεξίσφαιρο γιλέκο του σώζοντας τη ζωή του. Τον ειδικό φρουρό επισκέφθηκε ο υπουργός Δημόσιας Τάξης Βασίλης Κικίλιας. ενώ του τηλεφώνησε ο Πρωθυπουργός και τον συνεχάρη

Ο Νίκος Μαζιώτης, ο οποίος είναι σοβαρά τραυματισμένος νοσηλεύεται στον Ευαγγελισμό, με τραύμα στη δεξιά βραχιόνια αρτηρία (ψηλά στον ώμο). Μάλιστα, θα υποβαλλόταν σε χειρουργική επέμβαση οστεοσύνθεσης και η κατάστασή του κρίνεται σοβαρή καθώς υπάρχει κίνδυνος να χάσει το χέρι του.

Προσήχθη ο ταξιτζής που τον μετέφερε

Σύμφωνα με πληροφορίες, στην Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία ανακρίνεται ο οδηγός του ταξί στο οποίο προσπάθησε να μπει ο Μαζιώτης κατά τη διάρκεια της επιχείρησης για τη σύλληψή του.

Από τον αριθμό κυκλοφορίας του ταξί, οι αστυνομικοί ήρθαν σε επαφή με το κέντρο των ραδιοταξί και πληροφορήθηκαν ότι κινούνταν στην περιοχή του Περιστερίου.

Εκεί βρήκαν τον οδηγό και τον προσήγαν στη ΓΑΔΑ, όπου ερευνάται αν έφυγε επειδή φοβήθηκε ή αν προσπάθησε να διαφύγει επειδή είναι συνεργός του Μαζιώτη και τον περίμενε επί τούτου για να τον φυγαδεύσει.

Ο Νίκος Μαζιώτης θεωρείται ο εγκέφαλος του Επαναστατικού Αγώνα, μια οργάνωση που έχει αναλάβει την ευθύνη για μεγάλα βομβιστικά χτυπήματα όπως αυτό στο Χρηματιστήριο Αθηνών αλλά και η πρόσφατη βόμβα στην Τράπεζα της Ελλάδος.

Μαζί με την σύντροφό του Παναγιώτα Ρούπα, είχαν προφυλακιστεί τον Οκτώβριο του 2011. Ωστόσο, αφέθηκαν ελεύθεροι λόγω παρέλευσης του 18μήνου και ενώ είχε ξεκινήσει η δίκη τους εξαφανίστηκαν παραβιάζοντας τους όρους αποφυλάκισής τους, από τις 15 Ιουνίου 2012.

Εκτοτε ο Νίκος Μαζιώτης κατηγορήθηκε ότι είχε πάρει μέρος σε πολλές ληστείες τραπεζών ενώ οι αστυνομικοί είχαν δώσει φωτογραφίες που έδειχαν ότι είχε αλλάξει τα χαρακτηριστικά του προσώπου του. Εικαζόταν ότι είχε συγκεντρώσεις επαναστατικό ταμείο άνω των 1,5 εκατ. ευρώ κι ότι ετοίμαζε μεγάλο χτύπημα σε συνεργασία πιθανότατα και με τον επίσης καταζητούμενο Χριστόδουλο Ξηρό αλλά και μέλη της Συνωμοσίας των Πυρήνων της Φωτιάς.

Η πρώτη φορά που απασχόλησε τις αρχές ήταν το 1991, όταν στις 15 Μαΐου (ημέρα των αντιρρησιών συνείδησης) συνελήφθη μετά την άρνησή του να καταταγεί στον στρατό. Καταδικάστηκε σε έναν χρόνο με τριετή αναστολή τον Σεπτέμβριο της ίδιας χρονιάς. Κλήθηκε και δεύτερη φορά στον στρατό, αλλά δεν ανταποκρίθηκε.

Ως Μιχάλης Μιχελάκης κυκλοφορούσε ο Μαζιώτης

Στη δημοσιότητα έδωσε η ΕΛ.ΑΣ. τα στοιχεία της πλαστής ταυτότητας με την οποία κυκλοφορούσε το τελευταίο διάστημα ο Νίκος Μαζιώτης, ζητώντας από τους πολίτες να συνδράμουν στο έργο της αστυνομίας.

Στη διάρκεια της έκτακτης συνέντευξης Τύπου ο αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ. περιέγραψε τη συμπλοκή που έλαβε χώρα το μεσημέρι στο Μοναστηράκι, λέγοντας ότι ο καταζητούμενος για υποθέσεις τρομοκρατίας πυροβόλησε συνολικά οκτώ φορές, τραυματίζοντας δύο τουρίστες (Αυστραλός και Γερμανός) και έναν Ειδικό Φρουρό.

«Ο καταζητούμενος τρομοκράτης βρίσκεται στα χέρια της ΕΛ.ΑΣ.» είπε χαρακτηριστικά ο αρχηγός της Ελληνικής Αστυνομίας, Δημήτρης Τσακνάκης, συμπληρώνοντας ότι μετά τη χειρουργική επέμβαση κρατείται φρουρούμενος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ποντομέδων avatar
    Ποντομέδων 16/07/2014 12:35:33

    Και ....κλάααααααμα τα Τσιπράκια !!!!!!!!!!!!

  2. Seagull avatar
    Seagull 16/07/2014 12:41:41

    Στον Ευαγγελισμό, γιατί, άντε τώρα να ξεμπερδέψει με τα φακελλάκια που θα του ζητάνε....... Τελικά το έξυπνο πουλί από την μύτη του πιάνεται.

  3. n avatar
    n 16/07/2014 12:50:34

    αν ηταν στο δημοσιο θα ηταν αρχισυνδικαλιστης και αρχιακτιβιστης.κριμα που χαθηκε τετοιο ταλεντο

  4. κοινός νούς avatar
    κοινός νούς 16/07/2014 13:05:18

    Ισως και αυτοί που τον άφησαν να φύγει . Στην γωνία Ερμού και Αθηνάς , πυροβολούσε αδιακρίτως σύμφωνα με το ρεπορτάζ και τραυματίστηκε ένας περαστικός και ένας αστυνομικός . Σκεφτείτε να είναι τουρίστας και να χτυπήθηκε στο κέντρο της Αθήνας στο τουριστικότερο σημείο και στην κορύφωση της τουριστικής περιόδου . Βέβαια δεν ξέρω τι όπλα έχουν οι αριστεροί τρομοκράτες , αλλά καραμπίνες στο όνομα τους σίγουρα δεν έχουν και γιά αυτό φαίνεται αποφυλακίζονται . Αν βέβαια θυμηθούμε την ληστεία προχτές στην Θεσσαλική κωμόπολη , όπου στην θέα των καλάσνικωφ είχαν παγώσει οι πάντες , η μεταφορά του τρομοκράτη στον Ευαγγελισμό , τι εχέγγυα ασφάλειας έχει ? Οχι τίποτε άλλο , αλλά προχτές ήταν η επέτειος του θανάτου , του άτυχου Θάνου Αξαρλιάν . Μην έχουμε και άλλους άτυχους .

    • Κώστας Ταλιμης avatar
      Κώστας Ταλιμης @ κοινός νούς 16/07/2014 18:27:11

      η μπιχτή για τους προφυλακισμένους συντρόφους σου χρυσαυγίτες θα μπορούσε να λείπει.

      • κοινός νούς avatar
        κοινός νούς @ Κώστας Ταλιμης 16/07/2014 19:00:45

        Εσύ κάτσε εκεί να τρώς στο κόμμα μαζί με τους πασόκους και μετά να αναριωτιέσαι γιατί την ΧΑ την πήγατε στο 10 % και ίσως βρεθεί και δεύτερο κόμμα . Ασε εμάς να ανησυχούμε γιά την παράταξη και την πατρίδα .

        • Tassos avatar
          Tassos @ κοινός νούς 16/07/2014 21:36:55

          Εδώ σηκώνεσαι όρθιος όταν βλέπεις τον Μιχαλολιάκο και θα υπερασπιστείς την Πατρίδα. Εσείς?

          • κοινός νούς avatar
            κοινός νούς @ Tassos 16/07/2014 22:03:20

            Οταν κάνεις λάθος και δεν το παραδέχεσαι συνεχίζοντας να πληγώνεις την παράταξη προκειμένου να παραμείνεις παρατρεχάμενος της εξουσίας , δεν είναι δείγμα σωστής πολιτικής πρακτικής . Μπορεί βέβαια να είναι σωστού προσωπικού βολέματος . Προς το παρόν βέβαια μέχρι να φέρετε τους πασόκους πάλι στην εξουσία με τα λάθη σας .

  5. Ποντομέδων avatar
    Ποντομέδων 16/07/2014 13:20:07

    Να πληρώσει το καθίκι, ο ανθέλληνας!
    Πυροβόλησε και άδειασε το όπλο του κατά αθώων παλικαριών, που υπηρετούν την ασφάλεια της πατρίδας. Από τύχη δεν θρηνούμε αθώα θύματα. Πόσοι από σας, θλιβερά ΣΥΡΙΖΑΚΙΑ, θα πάτε υπερασπιστές του ;;;;;;;;

  6. Παύλος avatar
    Παύλος 16/07/2014 13:23:45

    Να και ένα καλό νέο, ελπίζω σύντομα να συλλάβουν και τον Ξηρό. Οι τρομοκράτες εγκληματίες είτε ακροαριστεροί είτε ακροδεξιοι έχουν θέση μόνο στη φυλακή.Περαστικά στους τραυματίες, τον αστυνομικό και τον διερχόμενο πολίτη.

    • κοινός νούς avatar
      κοινός νούς @ Παύλος 16/07/2014 13:26:44

      Συμφωνώ απόλυτα . Αρκεί να γίνεται . Και όχι μόνο οι τρομοκράτες , αλλά και οι κλέφτες και τα λαμόγια , ακόμα και αν δεν εμφανίζονται ως ακραίοι .

    • smanos avatar
      smanos @ Παύλος 16/07/2014 23:33:55

      προς τι τόση ικανοποίηση; αφού σε λίγο καιρό θα του ξαναδώσουν άδεια... όπως και στον Ξηρό, όταν και εφόσον τον ξανασυλλάβουν...

  7. alex avatar
    alex 16/07/2014 14:28:19

    Μεχρι το βραδυ θα εχει ξερασει και το γαλα της μανας του Ελπιζω τωρα να σαπισει στη φυλακη

  8. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 16/07/2014 14:35:04

    Επιτέλους και μία ευχάριστη είδηση. Μπράβο στην Ελληνική Αστυνομία.

  9. warrior avatar
    warrior 16/07/2014 15:25:07

    O ΣΥ.ΡΙΖ.Α. ευχαριστεί θερμά την ελληνική αστυνομία που συνέβαλε ώστε να μη χαθεί από τη ζωή ένας γνήσιος εκφραστής της ένοπλης λαϊκής πάλης ενάντια σε κάθε μορφή εθνικής ιδέας και πατριωτικής υπερηφάνειας. Ωχ, συγγνώμη, προς στιγμήν νόμιζα ότι αυτό ήταν το ανακοινωθέν της συμπαθούς αξιωματικής αντιπολίτευσης.

  10. Lamda avatar
    Lamda 16/07/2014 16:01:49

    H δικαιοσύνη δεν έκανε το καθήκον της και τον άφησε ελεύθερο, επιπλέον πήραν οι δικαστικοί και αναδρομικά για την ανεπάρκειά τους (αυτό σημαίνει παρακμή, διαφθορά και ληστεία του Έλληνα φορολογούμενου). Η αστυνομία επίσης ΔΕΝ έκανε την δουλειά της γιατί αποδεικνύεται ότι στην ανταλλαγή πυρών με τον καταζητούμενο εγκληματία ΑΣΤΟΧΗΣΕ. Οι γιατροί του Ευαγγελισμό θα ζητήσουν τώρα φακελλάκι απο αυτόν τον άχρηστο δολοφόνο πρίν τον εγχειρίσουν;

    • Vesper avatar
      Vesper @ Lamda 16/07/2014 23:24:02

      Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, ο Μαζιώτης έριξε 8 σφαίρες και οι αστυνομικοί 1 (και καλή)... Μη βιάζεσαι να γράφεις έτσι πρόχειρα κατά της αστυνομίας και εαν έκανε καλά τη δουλειά της.

  11. George N avatar
    George N 16/07/2014 16:28:01

    Απορία: Aν πω υπομονή 18 μήνες είναι θα περάσουν, θα είμαι πραγματικά εκτός τόπου και χρόνου?

  12. Factorx avatar
    Factorx 16/07/2014 17:50:34

    Τη δική του μαρτυρία για τη σύλληψη Μαζιώτη καταθέτει ο Φώτης Βαλλάτος στην ιστοσελίδα popaganda.gr.

    «Ήταν περίπου 12:40 το μεσημέρι όταν άκουσα 4-5 πυροβολισμούς σε σημείο πολύ κοντινό από εκεί που βρισκόμουν (έξω από την Καπνικαρέα).

    Και ύστερα περίπου 8 μηχανές της ομάδας Ζήτα διέσχισαν με τα χίλια ανάποδα το πεζόδρομο της Ερμού. Τους πήραμε από πίσω.

    Στην γωνία των οδών Μητροπόλεως και Καπνικαρέας απέναντι από το Χυτήρογλου είδα έναν άντρα πεσμένο κάτω γεμάτο αίματα.

    Δίπλα του χτυπημένος ένας αστυνομικός. Αρχίζει και επικρατεί ένα χάος με δεκάδες αστυνομικούς και σειρήνες από περιπολικά.

    Πλησιάζω στα πέντε μέτρα και τραβάω μερικές φωτογραφίες με το κινητό. Ο αιμόφυρτος άνδρας μοιάζει νεκρός.

    Δίπλα του μια λίμνη αίματος και μια περούκα. Μετά από λίγο και ενώ έχει αρχίσει να μαζεύεται πολύς κόσμος, μαθαίνουμε ότι πρόκειται για τον τρομοκράτη Νίκο Μαζιώτη, ο οποίος ύστερα από έλεγχο αστυνομικών κοντά στην πλατεία Μοναστηρακίου (πιθανότατα πριν από επιχείρηση ληστείας σε κάποιο κατάστημα ή τράπεζα της περιοχής) προσπάθησε να διαφύγει και άνοιξε πυρ εναντίον των αστυνομικών.

    Κάποιες πληροφορίες λένε και για τραυματισμό δύο τουριστών. Δεν έπεσε στην αντίληψή μου κάτι τέτοιο. Όταν έφτασε το ασθενοφόρο και σήκωσαν τον Μαζιώτη στο φορείο καταφέραμε και είδαμε ότι δεν ήταν νεκρός.
    Και μάλλον ήθελε να το δείξει στους παρευρισκόμενους, σηκώνοντας το κεφάλι όσο μπορούσε παρόλο που το σώμα του σπαρταρούσε. Αυτή τη στιγμή επικρατεί χάος στο σημείο με δεκάδες αστυνομικές δυνάμεις να έχουν αποκλείσει την περιοχή».

  13. κοινός νούς avatar
    κοινός νούς 16/07/2014 19:15:17

    Βλέπω τώρα στην τηλεόραση τις σκηνές από τις κάμερες ασφαλείας του σουβλατζίδικου και προφανώς θα τις δει όλος ο κόσμος στην κορύφωση της τουριστικής μας περιόδου , εκεί που η χώρα δείχνει να ανεβαίνει . Είμαστε φοβερά τυχεροί που οι τουρίστες δεν έπαθαν κάτι σοβαρό . Αλλά γιά να μην ανησυχούν κάποιοι κομματικοί γιατί ο κόσμος εγκαταλείπει το κόμμα , μπορούμε να μάθουμε αν τιμωρήθηκαν και πως οι υπεύθυνοι δικαστές γιά την απόλυση Μαζιώτη ? Καταλαβαίνετε τι θα γινόταν αν υπήρχαν νεκροί τουρίστες ? Η κατάσταση μήπως θυμίζει τις φωτιές του 2007 ?

    • warrior avatar
      warrior @ κοινός νούς 16/07/2014 22:27:17

      Κανένας δικαστής δεν είναι υπεύθυνος για την απελευθέρωση Μαζιώτη. Η εισαγγελική αρχή είναι υπεύθυνη, που αποδείχθηκε ανίκανη να τον οδηγήσει σε δίκη προ της παρέλευσης του 18μήνου, που είναι ο μέγιστος χρόνος προσωρινής κράτησης κατηγορουμένου. Κανένας δικαστής δεν μπορεί να παρατείνει τον χρόνο προσωρινής κράτησης (εκτός αν θέλουμε η χώρα να διασύρεται συνεχώς στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο), συνεπώς εκ του νόμου ήταν υποχρεωμένοι να τον απελευθερώσουν. Ο δικαστής εφαρμόζει τον νόμο είτε συμφωνεί είτε διαφωνεί.

      • fantomas avatar
        fantomas @ warrior 17/07/2014 07:54:11

        Είτε έτσι είτε αλλιώς ένα είναι σίγουρο και απόλυτα βέβαιο,,,,,,, Όσο μεγάλη είναι η εμπιστοσύνη του ελληνικού λαού στην δικαιοσύνη (βάσει μετρήσεων της κοινής γνώμης) αντιστρόφως αντίθετη είναι η αξιοσύνη της πλειοψηφίας των εισαγγελέων της Ελλάδος καθώς λειτουργούν ευθυνοφοβίκα.

  14. Σπαθάριος avatar
    Σπαθάριος 16/07/2014 19:44:44

    Ενα μεγάλο μπράβο στην Ελληνική Αστυνομία . Παρόλα τα προβλήματα , υπηρεσίας και προσωπικού, διαμορφώνουν το αίσθημα ασφάλειας των Ελλήνων. Μακαρι να τυχουν μεγαλύτερης βοήθειας απο το κράτος.

    • κοινός νούς avatar
      κοινός νούς @ Σπαθάριος 16/07/2014 19:47:33

      Πραγματικά πολλά Μπράβο στα παιδιά της Αστυνομίας που με κίνδυνο της ζωής τους προσπαθούν να σώσουν την αξιοπρέπεια της Πατρίδας .

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Σπαθάριος 16/07/2014 20:36:17

      Αυτό είναι γεγονός αναμφισβήτητο . Είναι μια επιτυχία της Ελλ. Αστυνομίας και ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά , που το αξίζουν !

      • Vesper avatar
        Vesper @ Diamond Angel 16/07/2014 23:26:51

        Στα παιδιά, που τα κάνουν όλα αυτά για 700 ευρώ το μήνα.

  15. Tassos avatar
    Tassos 16/07/2014 20:18:01

    Εγώ πιστεύω ότι τον έδωσε η χοντροΡούπα για να τον φάει τα λεφτά :-)

    • fantomas avatar
      fantomas @ Tassos 17/07/2014 07:56:34

      Στα νιάτα της (πριν γεννήσει) ήταν ωραία γυναίκα.

  16. Jimakos avatar
    Jimakos 16/07/2014 20:18:25

    Από θαύμα δεν είχαμε θανάσιμο τραυματισμό κι ο αστυνομικος εξαιρετικά τυχερος, αλλιως θα κάναμε άλλου είδους συζήτηση τωρα.

  17. Factorx avatar
    Factorx 16/07/2014 20:53:41

    Ο ηθοποιός και σκηνοθέτης, Λαέρτης Βασιλείου, τη στιγμή βρέθηκε πρόσωπο με πρόσωπο με τον Νίκο Μαζιώτη στο Μοναστηράκι όταν βρισκόταν σε εξέλιξη η καταδίωξη. Με ανάρτησή του στο facebook ο Λαέρτης Βασιλείου αναλύει όσα δραματικά συνέβησαν το μεσημέρι της Τετάρτης στο Μοναστηράκι, ενώ, καταγράφει τον τρόμο που έζησε όταν το όπλο του καταζητούμενου ακούμπησε πάνω του και τριγύρω ακούγονταν πυροβολισμοί. «Σήμερα το μεσημέρι κατηφορίζοντας στο Μοναστηράκι ακούω πυροβολισμούς. Σε απόσταση αναπνοής ένας άνδρας με πιστόλι στο χέρι με κοιτάει κατάματα... Έχω παγώσει... Στα 30 μέτρα αστυνομικοί του φωνάζουν να παραδοθεί... Γυρίζει τους κοιτάει... Εγώ κάνω βήματα πίσω... Στην επιστροφή του σχεδόν πέφτει πάνω μου... Το πιστόλι του με ακουμπάει στον ωμό την στιγμή που με προσπερνάει... Πιο πάνω προσπαθεί να σταματήσει ένα αυτοκίνητο για διαφύγει αλλά δεν... Έχω μείνει εκεί και προσπαθώ να συνέλθω... Τρέμω... Όταν γύρισα σπίτι έμαθα ότι συνελήφθη ο Ν. Μαζιώτης... Αυτά...!» Πηγή: Γνωστός ηθοποιός περιγράφει πως βρέθηκε τετ α τετ με τον Μαζιώτη: «Εχω παγώσει -Το πιστόλι ακουμπάει πάνω μου» | Ειδήσεις και νέα με άποψη http://www.iefimerida.gr/node/163514#ixzz37ev2SgU5

  18. Naruto avatar
    Naruto 16/07/2014 21:22:32

    Κοινός αδίστατος εγκληματίας η θέση του στη φυλακή για πάντα . Ούτε άδειες ούτε τίποτε ,να πιάσουν τώρα και τον Ξηρό και κάτι άλλα λουλούδια να τελειώνουμε . Η κατασκευή φυλακών υψίστης ασφαλείας νομίζω πως κρίνεται επιβεβλημένη για να μην έχουμε ξανά δραπετεύσεις που μας ξεφτιλίζουν σαν κράτος .

  19. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 16/07/2014 21:25:57

    Η επιχείρηση της Αστυνομίας κατ'εμέ θεωρείται επιτυχημένη κατά την παρακολούθηση του Μαζιώτη μέχρι και τον εντοπισμό του. Από εκεί και πέρα,η επιχείρηση στράβωσε χοντρά και το φιάσκο σώθηκε στα όρια μόνο επειδή ο κακοποιός έπεσε αιμόφυρτος. Καλά,παρακολουθείς έναν από τους πιό επικίνδυνους τρομοκράτες,τον πλησιάζεις λίγο πρίν εκτελέσει το σχέδιό του για τη ληστεία ,και του ζητάς να παραδοθεί;! Τι περίμεναν,να τους ακούσει; Από θαύμα δεν σκοτώθηκαν άνθρωποι,αστυνομικοί,τουρίστες,ξέφυγαν οι συνεργοί του,οι αστυνομικοί τον είχαν στο χέρι απλωμένο και του ζητούν να παραδοθεί;...

    • Θεόδωρος avatar
      Θεόδωρος @ Κυθήριος 17/07/2014 01:37:45

      Κυθήριε τα 'πες όλα.Και μόνο που έπεσαν πυροβολισμοί στην πολυσύχναστη τουριστική περιοχή λόγω της αδυναμίας σύλληψης του τρομοκράτη ενώ ήταν παρακολουθούμενος αποτελεί "φιάσκο" κατά το ήμισυ της επιχείρησης.

  20. Naruto avatar
    Naruto 16/07/2014 21:39:52

    Κοινός αδίστατος εγκληματίας η θέση του στη φυλακή για πάντα . Ούτε άδειες ούτε τίποτε ,να πιάσουν τώρα και τον Ξηρό και κάτι άλλα λουλούδια να τελειώνουμε . Η κατασκευή φυλακών υψίστης ασφαλείας νομίζω πως κρίνεται επιβεβλημένη για να μην έχουμε ξανά δραπετεύσεις που μας ξεφτιλίζουν σαν κράτος .

    • what the hack avatar
      what the hack @ Naruto 16/07/2014 21:43:05

      Δημοσιογραφικές πηγές, όπως μεταδίδει και ο δημοσιογράφος Γιώργος Καράμερος, αναφέρουν ότι ο Αυστραλός τουρίστας που τραυματίσθηκε κατά την επιχείρηση, ανέφερε στους τραυματιοφορείς ότι δέχθηκε την σφαίρα από αστυνομικό! Πηγή: http://anemosantistasis.blogspot.com/2014/07/blog-post_4085.html#ixzz37f7OZlCn

  21. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 16/07/2014 22:58:20

    Μπράβο σε όλους! Εξαιρετική η σύλληψη του αρχιτρομοκράτη. Του εύχομαι κι εγώ να σαπίσει στη φυλακή! Ήθελα να ήξερα ποια ΣΥΡΙΖΑΙΑ "προοδευτικά" κοράκια θα πάνε να τον υπερασπιστούν; Πόσες πορείες θα διοργανώσουν; Γιατί σε κάτι τέτοια οι γνωστοί αυτοί Εφιάλτες της χώρας μας είναι μανούλες!

  22. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 16/07/2014 22:59:45

    NIKO ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΣΕ 18 ΜΗΝΕΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΞΩ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΑΧΡΗΣΤΟΥΣ ΔΙΚΑΣΤΕΣ, ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΑΔΕΙΑ ΠΙΟ ΠΡΙΝ.

    • stavrosm avatar
      stavrosm @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 16/07/2014 23:21:05

      Η συγκέντρωση του συριζα στο Σύνταγμα για τα δικαιώματα του Μαζιώτη πότε είναι;

  23. giorgos avatar
    giorgos 16/07/2014 23:08:21

    Πάμε για εκλογές

  24. antifa-φούτης avatar
    antifa-φούτης 17/07/2014 00:21:46

    Αξίζει να σημειωθεί, πως από την προηγούμενη ημέρα είχε ανακοιωθεί επιχείρηση της αστυνομίας στην περιοχή αυτή, με το κωδικό όνομα Θησέας. Αν υποθέσουμε πως ο Μαζιώτης δεν γνώριζε, τότε καταλήγουμε στο συμπέρασμα πως έχουμε να κάνουμε με βλάκα, τρομοκράτη του γλυκού νερού. Δεν το πιστεύω όμως και θεωρώ πολύ σωστά τα ερωτηματικά στον τίτλο του άρθρου.

    • Naruto avatar
      Naruto @ antifa-φούτης 17/07/2014 13:46:31

      Τίποτα δεν αποκλείεται , αλλά πάλι και τα μέλη της 17Ν δεν φημίζονταν για την εξυπνάδα τους οπότε γιατί όχι και αυτός ? .Ας περιμένουμε τις επόμενες μέρες πιστεύω θα μάθουμε περισότερα . Πάντως είναι δεδομένο αμα είσαι φυγάς αργά ή γρήγορα θα κάνεις το λάθος και τέρμα η καριέρα .

  25. Ποντομέδων avatar
    Ποντομέδων 17/07/2014 20:36:30

    Σταματάει το μυαλό μου και αδυνατώ να κατανοήσω πως υπάρχουν βουλευτές της αντιπολίτευσης (βλ. Στρατούλης), που δεν μπορούν να κρύψουν τον "σεβντά" τους για τους αιμοσταγείς δολοφόνους! Περισσότερο όμως αδυνατώ να κατανοήσω το ότι υπάρχει ένα 26,6% των Ελλήνων , που "τσιμπώντας σαν χάνοι" του κερατά, είναι πρόθυμοι να παραδώσουν την πατρίδα στα χέρια τέτοιων πολιτικών ! Ήμαρτον ! Και ο Θεός να βάλλει το χέρι Του !