#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/06/2013 11:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τριγμούς στην Ιπποκράτους προκαλεί ο δικομματικός συνασπισμός



Έντονες αντιδράσεις έχει προκαλέσει στην Ιπποκράτους η απόφαση να σχηματιστεί κυβέρνηση συνεργασίας με τη Νέα Δημοκρατία. Την αποχώρησή της από το ΠΑΣΟΚ προαναγγέλλει η «Αριστερή Πρωτοβουλία» του Γιώργου Παναγιωτακόπουλου, ενώ με σκληρή γλώσσα σχολίασε τις εξελίξεις ο πρώην γραμματέας του Κινήματος Μιχάλης Καρχιμάκης.

Σε ανακοίνωση που εξέδωσε, η «Αριστερή Πρωτοβουλία» τονίζει ότι «η απόφαση της ηγεσίας του Κινήματος δεν έχει καμία κοινωνική και κομματική νομιμοποίηση» και είναι «σε πλήρη αναντιστοιχία ακόμη και με τις αποφάσεις του τελευταίου συνεδρίου».

Τα νέα δεδομένα θα συζητηθούν σε σύσκεψη που θα πραγματοποιηθεί, αλλά ήδη στην ανακοίνωση, αφού ασκείται έντονη κριτική σε όσους «θέλουν να καταγραφούν στην ιστορία σαν το 'σωσίβιο' του Σαμαρά», τονίζεται ότι «'εμείς δεν μπορούμε να τους ακολουθήσουμε'».

Στην ανακοίνωση γίνεται επίσης λόγος για «πλήρη υποταγή της σημερινής ηγετικής ομάδας του ΠΑΣΟΚ στην κεντροδεξιά» και ότι έγιναν συνεταίροι του κ. Σαμαρά, «του πρωθυπουργού της πιο σκληρής δεξιάς που πλέον στηρίζουν χωρίς προφάσεις».

Σημειώνεται, επίσης, ότι «είναι μια επιλογή που πολιτικά, στρατηγικά και ηθικά αφήνει έκθετο το ΠΑΣΟΚ και τη μεγάλη δημοκρατική παράταξη στα μάτια των φίλων, των μελών του και όλου του ελληνικού λαού».

Την ίδια στιγμή, ιδιαίτερα αιχμηρός εμφανίστηκε ο Μιχάλης Καρχιμάκης, μέλος του Πολιτικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ, εκ των επικεφαλής της «Κίνησης των 75» και πρώην γραμματέας του κόμματος.

«Αναρωτιέμαι στις επόμενες εκλογές ποιο θα είναι το ιδεολογικό και το πολιτικό πρόσημο της διαφοροποίησης της Δημοκρατικής Παράταξης από την δεξιά... Όποιος το βρει ας μου το πει» σχολίασε, προσθέτοντας:

«Ή μάλλον οι πολλές χιλιάδες που αγωνιστήκαμε και παλέψαμε διαχρονικά για την παράταξη που ίδρυσε και μεγαλούργησε ο Ανδρέας Παπανδρέου από το 1974 το ξέρουμε και δεν είμαστε διατεθειμένοι να σιωπήσουμε και να αφομοιωθούμε σε αυτό το χωνευτήρι της ενσωμάτωσης και της διολίσθησης».

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 25/06/2013 11:25:47

    Έχουν κι αυτοί τα ...ψυχολογικά τους: Δεν είναι πολύ παλιά που ενθάρρυναν τους χειροκροτητές τους να αλαλάζουν στην πλατεία Συντάγματος: "ΠΑΣΟΚ και Βενιζέλος, της δεξιάς το τέλος"

  2. Παστός Αστός avatar
    Παστός Αστός 25/06/2013 11:57:18

    Μιχάλη αγόρι μου,
    «οι πολλές χιλιάδες που αγωνιστήκατε και παλέψατε διαχρονικά για την παράταξη», αφήσατε και ένα φέσι 300 τόσα δισεκατομμύρια, τα 4/5 των οποίων χρεώθηκαν κατά την διακυβέρνησή σας.

    Και τα οποία θα πληρώσω εγώ.

    α) Βρες ένα τρόπο ως μέλος πολιτικού συμβουλίου (τα κεφαλαιογράμματα σας μάραναν) να επιστρέψετε ας πούμε το 1 δέκατο - δηλαδή 24 δις ευρώ αντί να λιγουρεύστε κι άλλα
    και
    β) κατέβασε το δάχτυλο διότι όλοι κρατούν ψαλίδια.

  3. άστα να πάνε avatar
    άστα να πάνε 25/06/2013 12:29:45

    στη ΝΔ να δεις τριγμούς...

  4. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 25/06/2013 13:43:25

    Ά ρε Σαμαρά, νεκρανάστησες το ΠΑΣΟΚ! Από 11% θα πάει στο 7%. Τί λάθος ήταν αυτό; Θα σου φύγουν οι ψηφοφόροι προς τον Μπένι επειδή τον έκανες δεξιότερο και από σένα. Από την άλλη όσοι αριστεροΠΑΣΟΚοι έμειναν θα το παίξουν επανάσταση και θα ψαλιδίσουν το ΣΥΡΙΖΑ μαζί με τη ΔΗΜΑΡ και ω του θαύματος θα μας κυβερνήσεις για μια δεκαετία. Φτού!
    Όλο λάθη είσαι!

  5. ΛΜ avatar
    ΛΜ 25/06/2013 14:23:39

    Όταν περπατάς μάντη Μπάφλα, να προσέχεις μην πατήσεις τη γλώσσα σου...

    • MantisKalhas avatar
      MantisKalhas @ ΛΜ 25/06/2013 14:42:36

      Σήμερα δεν έχω διάθεση για προσωπικές αντεγκλήσεις. Είμαι στο πνεύμα της εθνικής ομοψυχίας. Κάνω πως δεν το διάβασα.

      • ΛΜ avatar
        ΛΜ @ MantisKalhas 25/06/2013 15:41:32

        Όταν περπατάς μάντη Μπάφλα, να προσέχεις μην πατήσεις τη γλώσσα σου…
        Τώρα το διάβασες;
        Tι; Σήμερα έχεις πάρει όλα τα φάρμακά σου και δεν έχεις εξάψεις; Να τα παίρνεις κάθε μέρα λοιπόν.

  6. Tassos avatar
    Tassos 25/06/2013 14:28:09

    Οι ΚαρχιμακοΠαναγιωτακόπουλοι ούτε τον σουμιέ του κρεββατιού τους δεν μπορούν να κάνουν να τρίξει.

  7. Ταξιδιωτης avatar
    Ταξιδιωτης 25/06/2013 14:59:47

    Γελανε και οι πετρες με τους Παπανδρεικους.Μιλαει και ο Καρχιμακης για δεξια ενας απο τους στενοτερους συνεργατες του Παπανδρεου και πρωην γραμματεας.Δηλαδη το πασοκ του Παπανδρεου που εφερε το ΔΝΤ ειναι η αριστερα;

    Για ποιο λογο αντιδρανε οι Παπανδρεικοι,μεχρι τωρα το πασοκ δεν στηριζε την κυβερνηση που απλως απο τρικομματικη εγινε δικομματικη;Το προβλημα τους εαν συμμετεχουν και ως υπουργοι,υφυπουργοι τα στελεχη;

  8. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 25/06/2013 15:46:55

    Μεγάλες πολιτικές προσωπικότητες...

  9. Διογένης avatar
    Διογένης 25/06/2013 17:13:54

    Για να καταλάβουμε τώρα γιατί αντιδρούν όλοι αυτοί: Πρόκειται για τύπους οι οποίοι έχαψαν (θέλοντας και μη) το παραμυθάκι του ΓΑΠ ότι εγώ ο κακομοίρης δεν ευθύνομαι για τίποτα και όλα τα έκανα επειδή ο Καραμανλής κατέστρεψε την οικονομία. Άρα, όταν ο ΓΑΠ μιλάει για σοσιαλισμό το εννοεί, αλλά τον κακόμοιρο δεν του επέτρεψαν αι συνθήκαι να τον εφαρμόσει και αναγκάστηκε και έφερε το ΔΝΤ για να μας γλιτώσει από την χρεωκοπία.

    Άρα, ο μεν ΓΑΠ εξαναγκάστηκε από την δεξιά να φέρει το ΔΝΤ, ο δε Βενιζέλος συνεργάζεται αυτόβουλα με την δεξιά, άρα ο Βενιζέλος είναι δεξιότερος του ΓΑΠ, ο δε ΓΑΠ είναι γνήσιος σοσιαλιστής, ταγμένος στα σοσιαλιστικά ιδεώδη.

    Οπότε τώρα θίγεται η σοσιαλιστική τους συνείδηση και λένε στον Βενιζέλο, πώς τολμάς να στηρίζεις μια δεξιά κυβέρνηση.

    Πρόκειται για ανθρώπους που δεν είναι δυνατόν να τους πείσεις για τίποτα. Ζουν στη δική τους εικονική πραγματικότητα. Προς μεγάλη βλάβη της χώρας.

    Αυτοί όμως θα τελειώσουν το ΠΑΣΟΚ μια ώρα αρχύτερα. Ο Σαμαράς πρέπει να είναι ανά πάσα στιγμή έτοιμος για εκλογές, εάν δεν μπορέσει να βρει ευρεία στήριξη από ανεξάρτητους, σήμερα, βουλευτές.

  10. δημης avatar
    δημης 25/06/2013 17:16:20

    Για να μήν αναρωτιέστε κύριε...
    -Σας συμφέρει να κρύβετε τώρα το πολιτικό σας κουφάρι πίσω από τη...ΔΕΞΙΑ......
    Τυχαίο ότι κάποιος είχε πεί " σε δέκα χρόνια θα το έχουν ξεχάσει";;;;
    Η "διαφοροποίηση" σας ...στέλνει στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας...
    -Αυτό που μεγαλούργησε το έχουμε σήμερα μπροστά μας με τα χρέη ,τη διασπάθηση του Δημοσίου χρήματος , τις προβληματικές ,τις τράπεζες ,τις αγορές του αιώνα , τα νέα τζάκια κλπ γνωστά....
    Άν δε στα πεπτικά σας προβλήματα για τα πεπραγμένα σας ,σαν αγωνιστές...,προσθέσουμε και την απώλεια μνήμης για το ποιός -πόσα -γιά ποιόν των ΠΑΣΟΚΙΚΩΝ σκανδάλων τότε ούτε μπορούμε να σας "χωνέψουμε" και ούτε αυτό λέγεται "διολίσθηση"... ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΤΩΣΗ ΛΕΓΕΤΑΙ ...από ψηλά.

  11. Αγροφύλακας avatar
    Αγροφύλακας 27/06/2013 05:01:32

    Δεν φτανει που εχουμε μερικα πασοκια να ανυσηχουν ακομη για το πολιτικο κοστος, αλλα βρεθηκαν και αρκετοι προθυμοι εδω να κανουν και αναλυσεις επι του θεματος.