Το κτήνος που έσφαξε το παιδάκι του φτιάχτηκε από το Μνημόνιο, λέει βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ
06/05/2015 20:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το κτήνος που έσφαξε το παιδάκι του φτιάχτηκε από το Μνημόνιο, λέει βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ

Έλεος!!!

H βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Νίνα Κασιμάτη γράφει στο facebook για την άγρια δολοφονία της 4χρονης Αννυ:

«Είμαι συγκλονισμένη. Δεν τις χωράει ανθρώπου νους τις λεπτομέρειες της δολοφονίας της τετράχρονης Άννυ. Από τον μπαμπά της... Οι άνθρωποι, στην ιστορική αυτή φάση του καπιταλισμού, μετατρέπονται σε τέρατα. Και το κατάλοιπο μνημονιακό κράτος, που είναι καθόλου κράτος, τους εξαχρειώνει ακόμη περισσότερο, αφού δεν μπορεί να τους βοηθήσει.

Κανένα ελαφρυντικό στον πατέρα αυτόν, αλλά πέρα από τα δακρύβρεχτα που θα ακούσουμε για το προφανές του ειδεχθέστατου αυτού εγκλήματος, ας σκεφτούμε τις αιτίες και το που οδεύουμε αν ανεχθούμε αυτήν την οικονομική τροπή.

Ας αναλάβουμε όλοι την ευθύνη να πούμε δεν πάει άλλο, όποιο κι αν είναι το πρόσκαιρο κόστος.

Άλλωστε και η "τρέλα" του πιλότου της Germanwings δεν είναι άσχετη με την πίεση στο νεοφιλελεύθερο μοντέλο. Οι συνήθεις σταθερές δεν γκρεμίζονται, αντιστρέφονται. Ο πιλότος παίρνει μαζί του τους επιβάτες του στην προσωπική του άβυσσο, ο πατέρας που πρέπει να θρέψει το παιδί του, το κάνει τροφή... Ή όλοι μαζί θα γλιτώσουμε, ή κανένας μας.

Συγγνώμη Άννυ για την κοινωνία που δεν προλάβαμε να εξανθρωπίσουμε για να γεννηθείς».

Δηλαδή, σύμφωνα με την βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ, έναν νέο άνθρωπο, το κτήνος που έσφαξε το παιδάκι του φτιάχτηκε από το Μνημόνιο. Όλοι οι δολοφόνοι, τα άθλια υποκείμενα του επιπέδου του Βούλγαρου είναι δημιουργήματα της κρίσης και του μνημονίου ενώ ο ψυχάκιας Γερμανός πιλότος σκότωσε τόσο κόσμο όχι γιατί ήταν τρελός αλλά γιατί έχουν επικρατήσει στον κόσμο... νεοφιλελεύθερες απόψεις.

Τι να πει κανείς. Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Κάποιοι Συριζαίοι που έκαναν καριέρες ακριβώς λόγω του μνημονίου να κάνουν τέτοιες δηλώσεις και να επαίρονται για το μυαλό που έχουν. Μάλλον φυγόμυαλοι είναι. Αλλά βεβαίως η κ. Κασιμάτη δε λέει: «Ήταν το μνημόνιο η αιτία που σκοτώθηκαν τα τρία παιδιά στη Μαρφίν;». Γι' αυτούς, πέρασαν τρία χρόνια από τη δολοφονία τους, ούτε μια καλή κουβέντα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. k avatar
    k 06/05/2015 20:29:39

    Πολύ καλά τα λέει.

  2. πΔπ avatar
    πΔπ 06/05/2015 20:34:19

    Αυτή η στάνη, αυτό το τυρί βγάνει! (είναι κι ο σανός... παραισθησιογόνος!!!)

  3. Tassos avatar
    Tassos 06/05/2015 20:35:44

    Εχει πιάσει πάτο η Βουλή, ναζί, σταλινικοί, τρελλάκηδες. Να βαλει ο Σαμαράς επιχειρηματίες και ανθρώπους της πιάτσας, δεν είναι δυνατόν να έχει το Ποτάμι τέτοιους ανθρώπους και στην ΝΔ το τι δουλειά έκανε κάποτε ο καθένας να χάνεται στην αχλύ του χρόνου...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Tassos 06/05/2015 21:36:06

      Για πες μας ποιούς ζήλεψες από το Ποτάμι, για να γελάσουμε...

  4. GLAD avatar
    GLAD 06/05/2015 20:54:50

    Τελικά είναι απόλυτα προβλέψιμοι . Εγώ πάντως το είχα γράψει ("θα πουν ότι φταίει το μνημόνιο"). Διαβάστε το σύντομο βιογραφικό της : "Εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα, στο αντικείμενο των χρηματοδοτήσεων. Σπούδασε στο αγγλικό δίκαιο (c.he) στο Λονδίνο, έχει φοιτήσει στο UCL, είναι τελειόφοιτη του Πανεπιστημίου Αθηνών. Παρακολούθησε σεμινάριο για την οικονομική ανάπτυξη και τα εργασιακά στην Παγκόσμια Τράπεζα, ΗΠΑ.....κλπ". Είναι να απορεί κανείς με την κυρία αυτή , η οποία εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα (προφανώς σε κάποια τράπεζα) , πουλάει εκεί υπηρεσίες ιέρειας του Καπιταλισμού και τον ελεύθερο χρόνο της πουλάει Κομμουνιστιλίκι. Πρόκειται για την έμπρακτη απόδειξη της άποψης ότι οι άνθρωποι πάσχουν. Συμμετείχε στο αντιπολεμικό κίνημα (Γιουγκοσλαβία 1999, Ιράκ 2003), σε αποστολή στον πόλεμο του Λιβάνου το 2006, στο κίνημα κατά της παγκοσμιοποίησης (Γένοβα 2001). Μέλος πρωτοβουλιών ενάντια στο σχέδιο Ανάν (2004), στην αναθεώρηση του άρθρου 16 του Συντάγματος (2006-7), στη νεοφιλελεύθερη ευρωσυνθήκη (2008). Στέλεχος του Νέου Αγωνιστή, ιδρυτικής συνιστώσας του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ, συμμετέχει στο κίνημα κατά του Μνημονίου από το 2010. Εξελέγη μέλος της ΚΕ του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ, διετέλεσε μέλος της Πολιτικής Γραμματείας. Είναι συντονίστρια της ΟΜ Περάματος και μέλος της Επιτροπής Προγράμματος του ΣΥΡΙΖΑ.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ GLAD 06/05/2015 21:14:29

      Προφήτης είσαι;!

    • Panos avatar
      Panos @ GLAD 07/05/2015 01:27:49

      Είναι φοβερό το ότι η κ. Κασιμάτη χρησιμοποιεί το νεκρό, δολοφονημένο μωρό για να κάνει κριτική κατά του...καπιταλισμού (στην ΕΣΣΔ δεν γίνονταν εγκλήματα). Ωστόσο, μου αρέσει επίσης που επισυνάψατε το βιογραφικό της. Εξ όσων η ίδια γράφει: ΔΕΝ έχει ούτε ένα πτυχίο. Δηλαδή, πέραν από λαϊκίστρια, ασυνάρτητη, ασεβής στη μνήμη του μωρού είναι και ολίγον ανίκανη. Διότι έχει περάσει από 3-4 ιδρύματα, αλλά χαρτί γιοκ.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ GLAD 07/05/2015 09:26:57

      Δεν λέει τίποτα το σκέτο ατομικό ιστορικό.Το οικογενειακό είναι πιο ενδιαφέρον και εξηγεί τα πάντα. http://www.dimokratianews.gr/content/9621/%CE%B7-%CF%89%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%BD%CE%AF%CE%BD%CE%B1-%CE%BF-%C2%AB%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B4%CE%BF%CF%82%C2%BB-%CE%BF-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%BA%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%C2%AB3%CE%B7-%CF%83%CE%B5%CF%80%CF%84%CE%AD%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%B7%C2%BB-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%84%CF%83%CE%AF%CF%80%CF%81%CE%B1

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ ψυχραιμια 07/05/2015 10:06:17

        Τελικά οποια πέτρα κι αν σηκώσεις έναν πασοκογενη θα βρεις...

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Ρηνα 07/05/2015 10:17:20

          Εύλογο είναι.Ο κανονικός σύριζα ήταν 4%.Όλοι οι άλλοι ήσαν πασόκοι.

        • Naruto avatar
          Naruto @ Ρηνα 10/05/2015 19:25:46

          Το ΠΑΣΟΚ ζεί αυτό μας οδηγεί . Στόν γκρεμό φυσικά .

      • GLAD avatar
        GLAD @ ψυχραιμια 07/05/2015 14:06:33

        Αν έλεγα ότι εκπλήσσομαι για το οικογενειακό ιστορικό (που βέβαια δεν το γνωρίζω) θα ήταν υπερβολή . Ίσως όμως αυτό ακριβώς να έχει την ιδιαίτερη αξία του. "Το ΠΑΣΟΚ και οι λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις" όπως έλεγαν αυτοί , που τώρα λένε ότι είναι "καθαροί" και δεν είχαν καμιά σχέση με το άθλιο πάρτυ επί πασοκοκρατίας. Έχει όμως κορυφαία σημασία και το τι δουλειά κάνει ο καθένας όταν δεν ασχολείται με την πολιτική. Αρχίζω να πιστεύω ότι από εδώ και πέρα πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψη ακόμη και αν θα μιλήσουμε με κάποιον.

  5. οδυσσεύς Κ. avatar
    οδυσσεύς Κ. 06/05/2015 21:07:38

    Με ρώτησε Γάλλος φίλος μου πολύ φιλλέληνας: Tί πτυχία χρειάζεται να έχεις για να γίνεις βουλευτής στην Ελλάδα, είναι απαραίτητο να έχεις τελειώσει Ανωτάτη Σχολή Δημόσιας Διοίκησης? Και γέλασα, πικρά βέβαια... Έπαθε πλάκα όταν του είπα οτι στην Ελλάδα οι μορφωμένοι πολιτικοί θεωρούνται λαπάδες και οι έχοντες τους περισσότερους οπαδούς "σπούδασαν πολιτική" στο καφενείο και το πεζοδρόμιο και τόχουν καμάρι. Πρώτοι είναι οι τηλεπερσόνες ακι δεύτεροι οι τέως εφοριακοί. Τυπικά του είπα χρειάζεται απολυτήριο Δημοτικού, αλλά δεν είμαι σίγουρος οτι είναι και απαραίτητο. Μας συμπόνεσε ο καημένος... Απορείτε για τα "φρούτα" τύπου Νίνας ή Ταμήλου?

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/05/2015 21:09:06

    Δεν εξετάζει βέβαια έστω φευγαλέα,το γεγονός της διαφορετικής εθνικότητας,του γένους,ήταν τσιγγανοβούλγαρος. Την συγκεκριμένη στιγμή βέβαια ελάχιστη σημασία εχουν αυτά,αλλά γιατί να ''φορτωθούμε'' ως κοινωνία και ως χώρα,ένα τέτοιο τερατώδες έγκλημα με διεθνές αντίκτυπο από έναν ψυχάκια δολοφόνο;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 06/05/2015 22:07:44

      Σωστός αλλά με τέτοια μυαλά μην ασχολούμαστε γιατί θα τρελαθούμε κι εμείς προσπαθώντας να καταλάβουμε την τρέλα και λαμβάνοντάς τους υπόψη σοβαρά.

  7. Jim Beam avatar
    Jim Beam 06/05/2015 21:14:25

    Εγω πιστεύω ότι η απομάκρυνση από την Ορθοδοξία, τα ήθη και τα έθιμα μας, γεννούν όλα τα τέρατα ..... Και του ΣΥΡΙΖΑ, αλλά και τα τέρατα γονείς, τους ψυχικά διαταραγμένους (δαιμονισμένους) πιλότους, πολιτικούς και καλλιτέχνες ... Ειδικά οι κομμουνιστές που ειναι άθεοι και λατρεύουν το μυαλό τους και τον Μαρξ ..... Ειναι σε πλήρη σύγχυση, απάτριδες και ανήθικοι .....

    • Παναγιώτης Μεσολόγγι avatar
      Παναγιώτης Μεσολόγγι @ Jim Beam 06/05/2015 23:36:45

      Συμφωνώ απόλυτα. Καιρός για επιστροφή στις αξίες μας.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Jim Beam 10/05/2015 14:20:20

      Συμφωνώ απόλυτα.

  8. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 06/05/2015 21:23:44

    Μνημείο ανοησίας .

  9. m.s avatar
    m.s 06/05/2015 21:24:54

    Το κτήνος που έσφαξε το παιδάκι του, φτιάχτηκε από το Μνημόνιο, λέει βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ... και μάλλον ήταν ψηφοφόρος σας, λέω εγώ

  10. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 06/05/2015 22:10:37

    Στην πολιτική επιτρέπεται κάθε εκμετάλλευση γεγονότων ή ειδήσεωνΟ άλλος Ζορό ντυνόταν....

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Μεγάλες στιγμές 06/05/2015 23:12:49

      Δεν θα έπρεπε όμως στην πολιτική να επιτρέπονται τα πάντα. Θα περίμενα να βγουν έστω δυο τρεις λογικοί από το σύριζα και να αποδοκιμάσουν τη συγκεκριμένη απόπειρα εκμετάλλευσης του φρικαλέου φονικού.

  11. ΤΤ avatar
    ΤΤ 06/05/2015 23:23:39

    Με το μαλακό το Φλιτ, κοπέλια. Δεν φτάνει για όλους. Ακολουθήστε την στο Twitter, τρελό γέλιο. Μέχρι να θυμηθείς οτι ειναι βουλευτής της συμπολίτευσης.
    Σοβαρά παντως, η δαιμονοποιηση του αντιπάλου, της κοινωνίας, του καπιταλισμού, με τόσο θρησκόληπτο φανατισμό, εξηγεί τα "γερμανοτσολιάδες", τα "Βαρκιζα τέλος", τα "γουναράδικα" , τους "γερμανοτσολιάδες" και όλον αυτον τον εθνικό διχασμό που τόσο εύκολα δημιούργησαν και δεν θα ξεπεραστεί εύκολα. Μιλάμε για κομμουνιστές.

  12. ΤΤ avatar
    ΤΤ 06/05/2015 23:29:11

    ΠΑΣΟΚ μέχρι τον2010. "Λύσσα κι ανυπακοή" μετά. Κλασικά

    • ΠανΖ74Μεσ avatar
      ΠανΖ74Μεσ @ ΤΤ 07/05/2015 09:20:35

      Και ξανά ΠΑΣΟΚ ή Ελιά ή όπως αλλιώς μετανομαστεί, μετά την διάλυση του ΣΥΡΙΖΑ...

  13. tt avatar
    tt 06/05/2015 23:30:07

    Με το μαλακό το Φλιτ, κοπέλια. Δεν φτάνει για όλους. Ακολουθήστε την στο Twitter, τρελό γέλιο. Μέχρι να θυμηθείς οτι ειναι βουλευτής της συμπολίτευσης. Σοβαρά παντως, η δαιμονοποιηση του αντιπάλου, της κοινωνίας, του καπιταλισμού, με τόσο θρησκόληπτο φανατισμό, εξηγεί τα "γερμανοτσολιάδες", τα "Βαρκιζα τέλος", τα "γουναράδικα" , τους "γερμανοτσολιάδες" και όλον αυτον τον εθνικό διχασμό που τόσο εύκολα δημιούργησαν και δεν θα ξεπεραστεί εύκολα. Μιλάμε για κομμουνιστές.

  14. iconology2009 avatar
    iconology2009 07/05/2015 07:50:23

    Κάλλος μορφής, κάλος σκέψης.

  15. greg avatar
    greg 07/05/2015 09:05:28

    "Συγγνώμη Άννυ για την κοινωνία που δεν προλάβαμε να εξανθρωπίσουμε για να γεννηθείς" Φσσστ μπόϊνγκ

  16. airman avatar
    airman 07/05/2015 09:36:31

    "ο πατέρας που πρέπει να θρέψει το παιδί του, το κάνει τροφή..." Κάποιος ειδικός να τη βοηθήσει. Δεν μπορεί να γράφονται τέτοια πράγματα αβίαστα. Τελικά μήπως όσοι εκλέγονται Βουλευτές πρέπει πριν ορκιστούν να εξετάζονται από ψυχίατρο;

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ airman 07/05/2015 18:10:40

      Εννοείται αυτό.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ airman 10/05/2015 14:21:34

      Ίσως ένας εξορκισμός να ήταν πιο αποτελεσματικός...

  17. Ρηνα avatar
    Ρηνα 07/05/2015 10:10:53

    Οι "γονεις" του αθώου νηπιου φάνηκε ότι δεν είχαν οικονομικά προβλήματα. Μια χαρά πουλούσαν τα κορμιά τους. Θέλησαν όμως να πουλήσουν και το κορμάκι του παιδιού τους....

  18. ΓΒΚ avatar
    ΓΒΚ 07/05/2015 15:31:27

    Θα μπορούσα και εγώ να γράψω: "Ο πατροκτόνος είναι ένα ζωντανό παράδειγμα για το πως έχει καταντήσει τους ανθρώπους ο κομμουνισμός".