#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/10/2013 14:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΠΑΣΟΚ δεν θέλει άρματα στις παρελάσεις



Ανάκληση της απόφασης για συμμετοχή των μηχανοκίνητων τμημάτων στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου, ζητεί με ανακοίνωσή του, το ΠΑΣΟΚ.

Όπως σημειώνει: «Η απόφαση να μη μετέχουν μηχανοκίνητα τμήματα στις παρελάσεις δεν ελήφθη μόνο για λόγους οικονομικούς, αλλά και λειτουργικούς με εισήγηση της στρατιωτικής ηγεσίας. Τα άρματα δεν είναι για επίδειξη αλλά για άμυνα. Η επιθεώρηση των αρμάτων γίνεται στον τόπο που είναι εγκατεστημένες οι μονάδες και όχι στη Θεσσαλονίκη ή την Αθήνα, τα δε πολεμικά αεροσκάφη μας κάνουν υπερήφανους ως φρουροί του Αιγαίου και όχι με πτήσεις επίδειξης».

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, έγινε το ακόλουθο σχόλιο:

«Η παρέλαση πρέπει να γίνεται όπως αρμόζει σε ένα γεγονός που τιμά την ιστορική μας επέτειο, δίνοντας τη δυνατότητα στο λαό της Β. Ελλάδος και της Θεσσαλονίκης ειδικότερα, να συμμετάσχει, να δει, να θαυμάσει και να τιμήσει τα παιδιά του, που υπηρετούν την πατρίδα, αλλά και μέρος των δυνατοτήτων του αμυντικού μας συστήματος, το οποίο έχει αποκτήσει η πατρίδα μας με θυσίες των Ελλήνων.

Ειδικότερα η παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου φέτος, όπως ενημέρωσαν οι αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου Εθνικής Άμυνας, θα γίνει με το δυναμικό που διαθέτει η περιοχή της Θεσσαλονίκης και μόνον, χωρίς σημαντική επιπλέον οικονομική επιβάρυνση συγκριτικά με τις παρελάσεις των 3 τελευταίων χρόνων και χωρίς συμμετοχή μαχητικών αεροσκαφών, πλην ενός αεροσκάφους επιδείξεων που συμμετείχε και τα προηγούμενα χρόνια ως συμβολική εκπροσώπηση της Πολεμικής Αεροπορίας.

Είναι απαίτηση των καιρών η ανάδειξη του φρονήματος, του αξιόμαχου και των συμβολισμών των Ενόπλων Δυνάμεων, εγγυητριών της Εθνικής μας ανεξαρτησίας, ακεραιότητας και Εθνικής μας ενότητας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. trebas avatar
    trebas 13/10/2013 14:41:32

    Τάδε έφη Τούρκογλου.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ trebas 13/10/2013 18:34:02

      Τι πάς και θυμάσαι τώρα ....

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 13/10/2013 15:32:49

    Δε σταματάνε με τίποτα οι εθνομηδενιστές του ΠΑΣΟΚ. Και έχουμε αυτούς συγκυβερνήτες και το σύριζα στην αντιπολίτευση. Καλά να πάθουμε αφού ψηφίσαμε ΧΑ και Ανελ για σωτήρες του τόπου...

    • Anonymouse avatar
      Anonymouse @ Γεώργιος Τ. 13/10/2013 16:24:39

      Δεν ειναι ολοι τοσο πατριωτες ωστε να πηγαινουν στο αλλο ακρο και να βαζουν σιδερενιες φραξεις στις πλατειες με φεϊς-κοντρολ , επιδειξη ταυτοτητας για να εισελθεις και ακροβολιστες στις ταρατσες κανοντας τις παρελασεις πριβε σοου για τους λιγους "δημοκρατικα" εκλεγεμενους αντιπροσωπους του ελληνικου λαου τους οποιους ο ιδιος ο λαος γιουχαρει στις εν λογω παρελασεις.

      Καποιοι ακραιοι θα ελεγαν οτι αν υπηρχε ευθιξια και τσιπα απο πλευρας του πολιτικου συστηματος θα απειχε απλως απο τις παρελασεις μιας και αυτες γινονται για τον λαο εφοσον ο λαος δεν θελει ουτε να τους βλεπει ή τουλαχιστον να κανουν κατι για να αντιστρεψουν το αρνητικο κλιμα εναντιον τους , αλλα επειδη εδω η δημοκρατια τρεχει απο τα μπατζακια μας εχουμε "αποφασισομεν και διατασομεν".

      Ο λαος αλλωστε ειναι χρησιμος μονο καθε 4 χρονια για να μας δινει αυτοδυναμια να κυβερνησουμε και να πληρωνει τους φορους που του επιβαλονται στο μεταξυ....

  3. easyrider avatar
    easyrider 13/10/2013 16:05:39

    Απλά φοβούνται ότι αν βγουν έξω τα άρματα, δεν θα ξαναμπούν μέσα...

  4. Νικήτας avatar
    Νικήτας 13/10/2013 16:32:43

    'Ετος 2013
    και
    Οι ΑΡΧΙ-Κλέφτες πρασινοφρουροί είναι ακόμα εδώ ;;
    Ὀχι άλλο ΠΑΣΟΚ δεν βαρεθήκατε, επιτέλους;;;

  5. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 13/10/2013 17:06:24

    ΟΙ ΚΛΕΦΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΑΡΜΑΤΑ.....ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ......

  6. Ρηνα avatar
    Ρηνα 13/10/2013 17:19:25

    Μπααα θα φοβουνται μαλλον μηπως κολλησουν και δεν προχωρανε.....

  7. George avatar
    George 13/10/2013 17:29:55

    Μόνο αν ήταν τα θωρακισμένα, ΒΜW θα μπορούσαν να παρελάσουν. Αλλιώς πως να νοιώσεις περήφανος?

  8. martios avatar
    martios 13/10/2013 18:05:03

    Aσε που μπορεί κάποιο από τα παρελαύνοντα τανκς να είναι εκείνο το αναζητου
    μενο,οπότε φύλαγε τα ρούχα σου κλπ.

  9. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 13/10/2013 18:12:22

    Ας εξηγήσει κάποιος του χοντρού και του σιναφιού του, ότι η παρέλαση των μηχανοκίνητων μονάδων γίνεται προς ανόρθωση του ηθικού του λαού κι όχι για χαζοχαρούμενες επιδείξεις. Μου φαίνεται ότι ο ιός του GAP ακόμα να τους φύγει από την πράσινη ψυχή τους!

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Χαλκιδέος 13/10/2013 18:31:20

      Χαλκιδέος,

      "Μου φαίνεται ότι ο ιός του GAP ακόμα να τους φύγει από την πράσινη ψυχή τους!"

      ῾Η καλλίτερη ἀτάκα πού ἔχω διαβάσει!

      Love your site, precise and down to the point.

  10. δημης avatar
    δημης 13/10/2013 18:36:19

    Σωστά δεν θέλει γιατί να μην παρελάσουν τα....βλήματα...

  11. roadrunner avatar
    roadrunner 13/10/2013 18:40:04

    "Τα άρματα δεν είναι για επίδειξη ...... Η επιθεώρηση ...γίνεται ..... και όχι στη Θεσσαλονίκη..."
    Ενώ, είναι για επίδειξη, οι "τρελές και αδέσποτες", έτσι ;
    γι' αυτό κάνουν παρέλαση στη Θεσσαλονίκη, χωρίς να βγάζει ανακοίνωση το ΠΑΣΟΚ του Μπουτάρη ;

  12. Scarface avatar
    Scarface 13/10/2013 18:47:19

    "Τα άρματα δεν είναι για επίδειξη αλλά για άμυνα". Το ιδιο ισχυει και για τους πεζους στρατιωτες, να τους αποκλεισουμε και αυτους απο την παρελαση?

  13. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 13/10/2013 18:53:00

    Οἱ ἄνθρωποι εἶναι κατά τῶν Παρελάσεων γενικῶς,ἀπλά δέν μποροῦν νά τό ποῦν καθαρά...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Κυθήριος 13/10/2013 19:01:31

      Διαφωνώ αγαπητέ μου, οι άνθρωποι αυτοί,
      δεν είναι "γενικώς" κατά των παρελάσεων.
      Είναι "ειδικώς",
      κατά των μαθητικών-στρατιωτικών παρελάσεων.
      ενώ,
      η αντικατάστασή τους, από τις παρελάσεις ομοφυλόφιλων, είναι διακαής τους πόθος.
      Ας με πείσει κάποιος, ότι δεν είναι έτσι....

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ roadrunner 13/10/2013 19:31:01

        Τῶν στρατιωτικῶν-μαθητικῶν Παρελάσεων ἐννοῶ κι ἐγῶ.
        Γιά τά gay parade συμφωνῶ μαζί σου,ὅ,τι προάγει τήν ξετσιπωσιά καί τόν ξεφτιλισμό τοῦ ἀνθρώπου,τό προωθοῦν μεθοδικά.Ἀπό τέτοιους πολιτικούς δέν περίμενα κάτι διαφορετικό...

  14. Πίθηκας avatar
    Πίθηκας 13/10/2013 19:15:46

    Πασόκοι γεννήθηκαν, Πασόκοι θα πεθάνουν...

    Αν ο δεξιός δεν είχε ξοδέψει την ψήφο του στον Καμμένο και στο Μιχαλολιάκο, τώρα οι Πασόκοι που φιγουράρουν σε υπουργικές καρέκλες θα ήταν στον Κορυδαλό, δίπλα στον Άκη και στο Μιχαλολιάκο.

    Οι δεξιοί οφείλουν λοιπόν να σοβαρευτούν και να σκεφτούν το καλό της παράταξης, ώστε στις επόμενες εκλογές να στείλουμε επιτέλους τα πασόκια στο φυσικό τους χώρο, στη μπουζού μαζί με όλα τα απότοκα της πασοκοκρατίας.

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Πίθηκας 13/10/2013 22:38:06

      " Αν ο δεξιός δεν είχε ξοδέψει την ψήφο του στον Καμμένο και στο Μιχαλολιάκο, τώρα οι Πασόκοι που φιγουράρουν σε υπουργικές καρέκλες θα ήταν στον Κορυδαλό, δίπλα στον Άκη και στο Μιχαλολιάκο".

      Μα ηταν ετσι, αν δηλαδη οι ψηφοφοροι δεν ειχαν ολες τις επιλογες οταν σταθηκαν μπροστα στην καλπη , πως θα μπορουσαμε σημερα να υποστηριζουμε με καθε βεβαιοτητα οτι καθε λαος αξιζει την κυβερνηση του που εχει?

  15. Ωρίων avatar
    Ωρίων 13/10/2013 19:16:39

    Καλύτερα ο Σαμαράς να αποσύρει τά άρματα γιατί οι ΠΑΣΟΚΟΙ δεν τόχουν σε τίποτα να ρίξουν την κυβέρνηση.

  16. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 13/10/2013 19:51:19

    Μην την πατάτε τόσο εύκολα.υτή είναι μιά πολύ βολική "σύγκρουση" ,και για τους δύο.

    Ο Βενιζέλος χαιδεύει τα αυτιά των κεντροαριστερών ,και ο Αβραμόπουλος τα αυτιά των δεξιών!

    Θα ξυπνήσουν αμφότεροι στις εκλογές!

  17. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 13/10/2013 20:30:19

    Μεγάλη αλήθεια φίλε μου! Τα είπες όλα σε δυο γραμμές. Ελπίζω να το καταλάβουν επιτέλους.....

  18. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/10/2013 20:33:44

    Αν παρελάσει ο Μπουτάρης την 28η Οκτωβρίου και ο Καμίνης την 25η Μαρτίου, μαζί με πέντε "τρελές" από τα φετεινά gay parade ντυμένες sexy στρατάρχες με μαστίγια ανά χείρας, τι χρείαν έχομεν αρμάτων;

  19. The Undertaker avatar
    The Undertaker 13/10/2013 21:03:12

    Απόλυτο δίκιο έχει στην προκειμένη περίπτωση ο αδολφίσκος... Οι παρελάσεις μας μάραναν...

  20. πολίτης avatar
    πολίτης 14/10/2013 00:04:14

    Μόνοι τους θα τα βγάλουν, μόνοι τους θα τα δουν.
    Ο παππούλης στην πολυθρόνα μόνο και οι διαπιστευμένοι.
    Όλοι οι υπόλοιποι κάτι χιλιόμετρα μακριά από τις σιδεριές.
    Γιατί τόσος ντόρος λοιπόν;

  21. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 14/10/2013 07:35:53

    Όταν το ΠΑΣΟΚ του Αντρέα σάρωνε στις εκλογές και οδηγούσε σε δραματικοί συρρίκνωση τα εκλογικά ποσοστά της αριστεράς, πολλοί αφελείς … έως μέτριοι δήλωναν ικανοποιημένοι, επειδή με τον τρόπο αυτό το «Κίνημα» συγκρατούσε, τάχα, τον αστικό πληθυσμό από το να διολισθήσει προς ΚΚΕ μεριά. Δεν έβλεπαν, αυτοί οι πολιτικοί αναλυτές του «απευθυσμένου» ότι το ΠΑΣΟΚ λειτουργούσε ήδη σαν Δούρειος Ίππος, μέσω του οποίου η αριστεράτζα, νομότυπα και δημοκρατικότατα, εισέδυσε στον κορμό του ελληνικού κράτους και άλωσε στην κυριολεξία τη δημόσια διοίκηση, τα σχολεία, τα ΑΕΙ και τα ΜΜΕ, δηλητηριάζοντας επί 24ώρου βάσεως το έθνος με διαβρωτικά ελληνομηδενιστικά κηρύγματα. Δεν έβλεπαν ότι οι ηττημένοι του 1949 είχαν μετατραπεί σε επικυρίαρχους του τόπου από το 1981 και μετά! Τώρα, αυτό το ίδιο κόμμα, το ΠΑΣΟΚ, που με το βίο και την πολιτεία του τραβάει επάνω του τη χλεύη των Πανελλήνων, ενοχλείται, τάχα, για την εμφάνιση τεθωρακισμένων στις παρελάσεις. Οι Μεσαλίνες έχουν το απύθμενο θράσος να μιλάνε για ηθική. Οι σφετεριστές του δημόσιου χρήματος κόπτονται, τώρα, για τα περιττά έξοδα που θα προκληθούν στις παρελάσεις και οι αρειμάνιοι πολέμαρχοι των Ιμίων κάνουν λόγο για φρούρηση του Αιγαίου!... Αλήθεια, πού τελειώνει ο ελληνομηδενισμός και πού αρχίζει η υποκρισία; Σαν δεν ντρεπόμαστε! Μήπως ο φωτεινός νους του εμπνευσμένου αρχηγού συνέλαβε τη μεγαλειώδη ιδέα της διεύρυνσης της παράταξης και βάλθηκε να προσελκύσει σ’ αυτήν εμβληματικά ονόματα όπως Μαρία Ρεπούση και Νάσος Θεοδωρίδης;

  22. ΠΕΛΙΑΣ avatar