#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/04/2013 14:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τον Σημίτη και τους υπουργούς του καλεί στο δικαστήριο ο Τσοχατζόπουλος



Τον Κώστα Σημίτη και υπουργούς της κυβέρνησής του, επιχειρεί να "φέρει" ο Άκης Τσοχατζόπουλος, ως μάρτυρες στη δίκη του, που ξεκινά τη Δευτέρα, για το «μαύρο πολιτικό χρήμα» από εξοπλιστικά προγράμματα.

Λίγες ώρες πριν βρεθεί ενώπιον του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων, μαζί με τους 18 συγκατηγορουμένους του, για νομιμοποίηση εσόδων από παράνομη δραστηριότητα, ο προφυλακισμένος πρώην υπουργός Εθνικής Άμυνας έχει αποστείλει δέκα εξώδικες επιστολές στα μέλη του ΚΥΣΕΑ της περιόδου που εγκρίθηκαν οι αγορές για τα υποβρύχια και τα TORM1, στις οποίες φέρεται να χρησιμοποιεί «προσωπικό τόνο» προς τους παραλήπτες τους και τους καλεί να προσέλθουν να καταθέσουν στη δίκη του.

«Σε καλώ να εμφανιστείς στο δικαστήριο για να καταθέσεις τι γνωρίζεις για τις κρίσιμες τέσσερις συνεδριάσεις του ΚΥΣΕΑ», φέρεται να γράφει στα εξώδικα, τα οποία -σύμφωνα με πληροφορίες- απευθύνονται στον πρώην πρωθυπουργό Κώστα Σημίτη, τους τότε υπουργούς Ευάγγελο Βενιζέλο, Κώστα Λαλιώτη, Θεόδωρο Πάγκαλο, Αλέκο Παπαδόπουλο, Γιάννο Παπαντωνίου, Βάσω Παπανδρέου, Γιώργο Ρωμαίο και Γιώργο Παπανδρέου, καθώς και στους τότε επικεφαλής των Ενόπλων Δυνάμεων.

Η κίνηση αυτή του Άκη Τσοχατζόπουλου έρχεται σε συνέχεια του αιτήματος που έχει υποβάλει, σε διάφορα στάδια της διαδικασίας, για περαιτέρω ανάκριση, ώστε να κληθούν να καταθέσουν τα τότε μέλη του ΚΥΣΕΑ και υψηλόβαθμα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων που είχαν εμπλοκή με τα εξοπλιστικά προγράμματα. Το αίτημά του αυτό δεν έγινε δεκτό από τη Δικαιοσύνη, καθώς κρίθηκε ότι «πρέπει να απορριφθεί διότι στο παρόν στάδιο το αποδεικτικό υλικό που συγκεντρώθηκε είναι επαρκές», όπως αναφέρεται στο παραπεμπτικό βούλευμα.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. takis400 avatar
    takis400 19/04/2013 15:18:25

    αρχισαν τα οργανα

  2. Theo avatar
    Theo 19/04/2013 15:51:29

    Θα αποθάνει εις τους γέλωτας και η παρδαλή αίξ.

    • takis400 avatar
      takis400 @ Theo 19/04/2013 17:09:25

      εισαι θεοοοος

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ Theo 20/04/2013 08:57:05

      άρχοντας!!!

  3. theo1611 avatar
    theo1611 19/04/2013 16:15:04

    Ενώπιον της Δικαιοσύνης ο κατηγορούμενος έχει κάθε δικαίωμα στην υπεράσπισή του.

    Είναι στοιχειώδης υποχρέωση όσων γνωρίζουν τον κατηγορούμενο και συνεργάστηκαν μαζί του στις υποθέσεις για τις οποίες κατηγορείται να παραστούν για να καταθέσουν την όποια μαρτυρία τους.

    Το ότι ο κατηγορούμενος αναγκάζεται με εξώδικα να καλεί μάρτυρες για να καταθέσουν, εμένα μου προξενεί απορία: και για τους μάρτυρες και για τον κατηγορούμενο!!!
    ΥΓ: Το Δικαστήριο είναι δικαστήριο!!! Καμμιά σχέση με προανακριτικές επιτροπές της Βουλής (με δικαστικές έρευνες που ανέλαβε να κάνει η νομοθετική εξουσία για να παρακάμψει τη δικαστική!!!)

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 19/04/2013 16:31:10

    Εδώ είναι το ζουμί και θα δούμε που θα φτάσει μετά η υπόθεση...

  5. B.Q avatar
    B.Q 19/04/2013 17:37:16

    Oι παραλήπτες των εξωδίκων, ήταν φυσικά...συνδαιτυμόνες στο μεγάλο φαγοπότι, απλά υπήρξαν λιγότερο αμετροεπείς από τον κοκορόμυαλο Άκη που αυτοκαρφώθηκε νυμφευόμενος τη μαντάμ Σουσού στα 4Seasons και διαβίωνε κατασπαταλώντας προκλητικά τα κλοπιμαία. Οι λοιποί τα ..καταχώνιασαν και τα ροκανίζουν...διακριτικά.
    Ανήθικο δίδαγμα :-) : Δεν αρκεί να κλέψεις. Πρέπει να ξέρεις και να τα κρύψεις.....

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ B.Q 19/04/2013 21:46:10

      Καί ἕνα ἀκόμη: Πρέπει νά θυμᾶσαι καί μερικά ἀπ' ἔξω,νά μή τά γράφεις ὅλα...

      • B.Q avatar
        B.Q @ Κυθήριος Τ. 20/04/2013 05:52:22

        Χαχαχα!! Σωστά. Αυτό πια, να γράφεις και εγκυκλοπαίδεια με τις ανομίες σου!! Ποιός ειδικός ψυχοθεραπευτής να το ....αποκρυπτογραφήσει;

  6. Ο Θποροθ avatar
    Ο Θποροθ 19/04/2013 20:33:24

    O Ακης ειναι μορφωμενο παληκαρι,
    ειμαι βεβαιος οτι τελικα θα βρει καποιο λογο
    που να αρεσει στην δικαιοσυνη.

  7. Vee avatar
    Vee 19/04/2013 20:40:13

    Πώς κατάφερες να βάλεις τις λέξεις "μορφωμένος", "παλικάρι" και "Άκης" στην ίδια πρόταση είναι άξιο θαυμασμού...

  8. Ο Θποροθ avatar
    Ο Θποροθ 19/04/2013 20:40:48

    Εγω το πλουσιοπαιδοοοο
    που ζουσα σε σαλονιαα . . .
    (Ακη, τραβα τους το χαλι . . μην αργεις)

  9. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 20/04/2013 06:41:30

    Εδειξε νά έχει, ο Ακης, κάποιο μεγαλείο ψυχής πού πλησίαζε αυτό τού Αντρέα μετά τό Χέρφιλντ (τότε πού έγραψε Μαργαρίτα, καθήκοντα, εφορίες καί 'υπεράκτιους συντονιστές' επιλέγοντας νά κλείσει τό τελευταίο κεφάλαιο μέ ύμνο(!) στόν έρωτα(!!), έστω κάπως ακαλαίσθητα(!!!)), ένα μεγαλείο πού, συνοπτικά, περιγράφεται λοιπόν ώς "σάς έχω όλους γραμμένους λαμόγια, θά κάνω τό κέφι μου κιάν τολμάτε καί μπορείτε σταματήστε με".
    Τόν σταμάτησαν όμως, τόν μπαγλάρωσαν καί τώρα, άν δέν μιλήσει, θά σβύσει στή φυλάκα, αλυσοδεμένος καί ντροπιασμένος ώς κουρεμένος-γουλί Σαμψών καί... τό μεγαλείο πάπαλα.
    Θά μιλήσει λοιπόν, αυτό δείχνουν τά εξώδικα, τό αποφάσισε, καί, όσο νάναι, εκείνο τό "παρόν στάδιο' τού παραπεμπτικού βουλεύματος αφήνει τά περιθώρια ώστε νά ελπίζει ο Ακης στή διατήτηση τού ίματζ του καί νά υπηρετηθεί τό 'κοινό περί δικαίου αίσθημα' προτού.......
    .........τό προχωρημένο ήδη διαζύγιο λαού μέ εξουσία τελεσιδικίσει !

    Μέ ερζάτς μπογιές δέν βάφεις αυγά γάρ, το ξέρουν οι πάντες αυτό, τό ξέρει ο Ηρακλ-Ακης, τό ξέρει ο λαός, τό ξέρουν καί οι στυμφαλίδες όρνιθες τής εξ-ουσίας!

  10. Ρηνα avatar
    Ρηνα 20/04/2013 09:44:45

    Προσπαθει να βαλει στο καδρο αυτους που αγωνιζονται να τους ξεχασουμε...

  11. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 20/04/2013 11:22:10

    Αν καταφέρει να φέρει στην δίκη σαν μάρτυρες τον Σημίτη και το υπόλοιπο σινάφι, νομίζω ότι πρέπει να ορίσουν τιμή εισιτηρίου για την παρακολούθησή της. Τα εισιτήρια θα γίνονται ανάρπαστα και τα έσοδα θα διατίθενται υπέρ των συσσιτίων, ή άλλων παρομοίων σκοπών. Θα μπορούσαν να στήσουν και γιγαντοοθόνες, απ΄ όπου (και πάλι μ’ ένα λογικό τίμημα) θα μπορούσε να παρακολουθήσει κανείς αυτό το τσίρκο. Φρονώ ότι θα μαζεύονται αρκετά χρήματα.

  12. SOTIRIS avatar
    SOTIRIS 20/04/2013 20:45:36

    Μιάς καί θά μαζευτούν τά σαίνια άς τά κλείσουν μέσα νά παίζουν καί καμμιά ξερή νά περνάει η ώρα τους .

  13. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 20/04/2013 22:00:24

    Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, τι σχέση μπορεί να έχει η έγκριση από το τότε ΚΥΣΕΑ για την αγορά των υποβρυχίων, των TOR κλπ οπλικών συστημάτων, με τις καμιά δεκαριά offshore που είχαν στην κατοχή τους συγγενικά και άλλα πρόσωπα που είχαν άμεση σχέση με τον κατηγορούμενο ? Δηλαδή, θέλει να μας πει ο κατηγορούμενος ότι εφόσον οι αποφάσεις (μετά από δικές του φυσικά εισηγήσεις) πάρθηκαν από το ΚΥΣΕΑ, αυτός δεν πήρε μίζες ? Και τις offshore πως τις δικαιολογεί ? Αντί να προσπαθήσει να αιτιολογήσει το καθεαυτό κατηγορητήριο που είναι η, έμμεση ή άμεση κατοχή μαύρου χρήματος, αυτός επιλέγει τους θεατρινισμούς. Θα τρελαθούμε σ' αυτή την χώρα στο τέλος.