#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2013 12:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι δείχνει το βαρόμετρο της Alco για το Action 24


Μία έρευνα που διενεργήθηκε από την εταιρεία Alco για λογαριασμό του τηλεοπτικού σταθμού Action24 παρουσιάζει, απόψε, στις 23.00, η εκπομπή «Η Επόμενη μέρα» που παρουσιάζει ο Σεραφείμ Κοτρώτσος. Στην Πρόθεση Ψήφου, η Ν.Δ συγκεντρώνει ποσοστό 21,2 και ο ΣΥΡΙΖΑ 20,5%, ενώ τα ποσοστά των υπολοίπων κομμάτων διαμορφώνονται ως εξής: ΠΑΣΟΚ 6,1%, Αν.Ελ 5,1%, Χρυσή Αυγή 6,8%, ΔΗΜΑΡ 3,7% και ΚΚΕ 4,9% Επί των εγκύρων ψηφοδελτίων η κατάταξη εκλογικής επιρροής των κομμάτων διαμορφώνεται ως εξής: ΝΔ 24,4%, ΣΥΡΙΖΑ 23,6%, ΠΑΣΟΚ 7%, Αν.Ελ 5,9%, Χρυσή Αυγή 7,8%, ΔΗΜΑΡ 4,3%, ΚΚΕ 5,6%

ΣΧΟΛΙΑ

  1. IOANNIS avatar
    IOANNIS 18/10/2013 12:41:47

    Το ΠΑΣΟΚ ανεβαίνει αργά αλλά σταθερά.Η ήρεμη δύναμη.Η ΑΛΚΟ και ο κολλητός του Μπενύτο έκαναν τη δημοσκόπηση?

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ IOANNIS 18/10/2013 15:02:49

      Τι περίμενες;Εχει σκληρό πυρήνα ακόμα και τώρα και καρπώνεται μερίδιο απο τις επιτυχίες της κυβερνησης και τα αυτογκολ της αριστερας

      • IOANNIS avatar
        IOANNIS @ Μεγάλες στιγμές 18/10/2013 16:58:23

        Το ύφος του σχολίου μου ήταν ειρωνικό.Και πιστεύω οτι αγγίζει θερμοκρασίες Νευροκοπίου

  2. mara M. avatar
    mara M. 18/10/2013 16:20:04

    Δεν ξέρω τι λένε οι δημοσκοπήσεις. Εγώ αυτο που βλέπω είναι ότι άλλοι λένε καθαρά και αλλοι υπονοούν οτι ο ΣΥΡΙΖΑ έχει φύγει αρκετά μπροστά. Ακόμα κι ο Καρατζαφέρης το είπε στο ΣΚΑΙ

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ mara M. 18/10/2013 20:48:21

      Ο Καρατζαφέρης έχει τους λόγους του και τα λέει αυτά, οπότε δίνεις ιδιαίτερη σημασία. Είναι σαν να λέει «σας λείπουν ψήφοι, ξαναμαζέψτε με στη ΝΔ». Σου λέει, αν με τέτοιες επικλήσεις κατάφερε ακόμα και η Ντόρα να την ξαναμαζέψουν (αυτή που για κάθε έναν ψηφορόρο που φέρνει, διώχνει πέντε με τις αντιλήψεις της), γιατί όχι κι εγώ;

    • liberal avatar
      liberal @ mara M. 18/10/2013 23:02:55

      ακόμα και ο Καρατζαφέρης το είπε στο ΣΚΑΙ...

    • dim avatar
      dim @ mara M. 19/10/2013 00:08:33

      15 πανελαδικές δημοσκοπήσεις αλλά ακόμα και δημοσκοπήσεις ανά περιοχή δείχνουν ότι τα 2 κόμματα είναι τώρα πανελλαδικά περίπου ισοδύναμα... (πχ α' αθήνας 1% μπροστα η ΝΔ, β' αθήνας 7% μπροστά ο Σύριζα, ενώ στις εκλογές ήταν 4% μπροστά η ΝΔ στην α' αθήνας, και 4% μπροστά αντίστοιχα ο Σύριζα στη β' αθήνας, και άρα αφού η ΝΔ είχε πανελλαδικά μια "καβάτζα" 3% (30% έναντι 27%), τώρα η διαφορά των 3 μονάδων ίσως να έχει απλά μηδενιστεί...

      Άρα δεν υπάρχει καμία ένδειξη ότι έχει φύγει ο Σύριζα καθαρά μπροστά... Ίσα ίσα, που ο Σύριζα έχει ένα ταβάνι 30%, γιατί μιλάει με απαξιωτικό τρόπο για κάθε "μη αριστερό" πολίτη... (πχ. "χούντα", "προδότες", "ακροδεξιοί", "εμείς με την κεντροαριστερά? ποτέ!! κλπ κλπ κλπ)... Και πολύ του είναι που θα πάρει (αν πάρει) ένα 25% - 28%, γιατί κανονικά, και αν υπάρξει μια αξιόπιστη "κεντροαριστερή" πρόταση, τον βλέπω να επιστρέφει σε μονοψήφια ποσοστά...

  3. kritwn avatar
    kritwn 18/10/2013 16:40:50

    Γι αυτό λες να έχουν ηρεμήσει οι συριζαίοι; Φοβούνται μην και κληθούν να κυβερνήσουν.

  4. martios avatar
    martios 18/10/2013 21:48:02

    Η εμμονή στο φιάσκο θα φέρει τον ΣΥΡΙΖΑ σύντομα μπροστά.Υπαναχώρηση ΤΩΡΑ με ''πρωτοβουλία'' της Δικαιοσύνης για να σωθούν τα προσχήματα,διαφορετικά θα έχουμε επανάληψη του σκηνικού 77-81 όταν οι λεγόμενοι βασιλοχουντικοί εκδικούμενοι την ΝΔ στρέφονταν στο ΠΑΣΟΚ.

    • dim avatar
      dim @ martios 19/10/2013 00:13:17

      Ποιό φιάσκο? Η ηγετική ομάδα της ΧΑ, από το 1981 είναι υμνητές του Χίτλερ και του ναζισμού... Ακόμα δεν το έχεις καταλαβει εσύ αυτό? Που ζεις?

      Στήριξε το επιχειρημά σου, μέσα από ένα αληθινό πατριωτικό κόμμα, έστω και αγνό εθνικιστικό κίνημα που δεν θα έχει καμία μα καμία αναφορά - σύνδεση - θαυμασμό για τον Χίτλερ και τον Ναζισμό... Και πολύ περισσότερο δεν θα συνδέεται με εγκληματικές ενέργειες... Γιατί όποιος καλλιεργεί το μίσος και το φανατισμό, είναι αναπόφευκτο να καταφεύγει και στη βία, και ενίοτε και στο έγκλημα...

  5. martios avatar
    martios 19/10/2013 09:22:10

    To φιάσκο αναφέρεται στο προανακριτικό υλικό -όπως τουλάχιστον έχει διαρρεύ
    σει-με το οποίο επιχειρείται η στοιχειοθέτηση εγκληματικών ΠΡΑΞΕΩΝ των ΜΕΛΩΝ της Οργάνωσης όπως εύκολα θα σας εξηγήσει και ο έσχατος ''χασοδίκης''.
    Οι μεγαλύτεροι σε ηλικία γνωρίζουν πολύ καλά τι συνέβη την περίοδο 77-81.