02/01/2013 20:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Την παραπομπή και του Βενιζέλου εκτός του Παπακωνσταντίνου ζητά ο ΣΥΡΙΖΑ

Ανακοίνωση της Συντονιστικής Γραμματείας του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ για τη σύσταση   προκαταρκτικής επιτροπής σχετικά με την υπόθεση της λίστας Λαγκάρντ


Η υπόθεση της λίστας Λαγκάρντ αποδεικνύει περίτρανα ότι τα πρόσωπα και τα κόμματα που επέβαλαν στην κοινωνία και στη χώρα την μνημονιακή εξουθένωση, επεφύλαξαν για τους εαυτούς και τους εκλεκτούς τους ασυλία και υπόθαλψη.


  Έχοντας μετατρέψει την διαφθορά σε καθεστωτική δομή του κράτους, της οικονομίας και της πολιτικής, και συναλλασσόμενοι ιδιοτελώς και εκ του ασφαλούς, προστάτευαν συστηματικά τους κατόχους του πλούτου από τη νόμιμη φορολογία.

Η υπόθεση της Λίστας Λαγκάρντ, αποτελεί διαχρονικό σκάνδαλο της εγχώριας κλεπτοκρατίας, που αναδεικνύει τη μεροληπτική, υπέρ του μεγάλου πλούτου, λειτουργία του τραπεζικού συστήματος και την ασύδοτη και χωρίς έλεγχο κίνηση των κεφαλαίων. Φωτίζει δε, τις αιτίες της πορείας της χώρας προς τη χρεοκοπία.

Εμπλέκει πολιτικά πρόσωπα που άσκησαν και ασκούν εξουσία από ανώτατη κυβερνητική ή πολιτική θέση, συμπεριλαμβανομένων όλων των Υπουργών Οικονομικών και των πολιτικών τους προϊσταμένων από το 2010 μέχρι σήμερα.

Η ευτράπελη προσπάθεια να εμφανισθούν ως αρχάγγελοι της κάθαρσης οι αρχιτέκτονες της διαπλοκής και της υπόθαλψής της, προκαλεί το κοινό περί δικαίου αίσθημα. Το ίδιο και η προσπάθεια περιορισμού της διερεύνησης στον μέχρι πρότινος συνεργό τους.

Ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α- Ε.Κ.Μ. δε θα συμπράξει στην συγκάλυψη καμιάς πτυχής της υπόθεσης, ούτε στην υπόθαλψη κανενός ενεχομένου. Αντιθέτως θα ζητήσει τη διερεύνηση των ευθυνών όλων των εμπλεκομένων προσώπων, ανεξαρτήτως θέσης στην κυβερνητική ιεραρχία.

Ειδικότερα, θα ζητήσουμε τη σύσταση προκαταρκτικής επιτροπής για τη διερεύνηση των ποινικών ευθυνών των κκ. Παπακωνσταντίνου και Βενιζέλου για όλα τα εκ μέρους τους αδικήματα σε βάρος του ελληνικού δημοσίου, συμπεριλαμβανομένων των ήδη στοιχειοθετούμενων στο στάδιο αυτό ποινικών αδικημάτων, της παράβασης καθήκοντος, της υπεξαγωγής εγγράφου και όλων των συναφών οικονομικών και φορολογικών αδικημάτων.

Τέλος, επιφυλασσόμαστε να καταθέσουμε κάθε απαραίτητη συμπληρωματική πρόταση για την επέκταση της προκαταρκτικής εξέτασης ή της δίωξης εναντίον προσώπων και επί αδικημάτων που ενδέχεται να στοιχειοθετηθούν ή να προκύψουν στην πορεία της έρευνας.

Η υπόθεση της Λίστας Λαγκάρντ δεν χωράει πια στα συρτάρια καμιάς μνημονιακής κυβέρνησης. Και δεν θα μείνει ανέλεγκτη ούτε η σημερινή προσπάθεια συσκότισής της.

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ   2/1/2013

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γ.Σ. avatar
    Γ.Σ. 02/01/2013 20:36:52

    Και πολύ καλά κάνει. Και είναι απαράδεκτο -εκ μέρους του- ότι αφήνει στο απυρόβλητο τον ΓΑΠ. Αλλά δεν ενδιαφέρει ο ΣΥΡΙΖΑ, που ... πολικαντεύεται.
    Είναι κρίμα ότι ο Σαμαράς προσπαθεί να καλύψει τον ΓΑΠ και, επιπλέον, φοβάται πτώση της κυβέρνησης, αν παραπεμφθεί και ο Βενιζέλος.
    Τέτοιος κίνδυνος -στην πραγματικότητα- δεν υπάρχει. Οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ θα κοιτάξουν το τομάρι τους, δεδομένου μάλιστα ότι θα ανταποκριθούν και στη λαική απαίτηση, για κάθαρση. Γιατί, λοιπόν, μόνον ο Παπακωνσταντίνου?

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 02/01/2013 21:02:49

    Γιατί δεν ακουμπάει τον ΓΑΠ ο Σύριζα βρε παιδιά; Μήπως γιατί τον υποστηρίζει το ίδιο γνωστό λόμπι και η ίδια γνωστή Πρεσβεία που έκαναν τα αδύνατα-δυνατά να πέσει ο Καραμανλής και να ανέβει ο Τζέφρυ; Άλλη εξήγηση με βάση λογική και συνυπολογιζομένων των όσων υποστηρίζουν ως εναλλακτική οικονομική πρόταση διεξόδου από την κρίση δε βλέπω...

  3. Α avatar
    Α 02/01/2013 21:25:09

    Πολύ χαμηλού επιπέδου αντιπολίτευση, ανάλογα με τα κομματικά συμφέροντα...
    Δηλαδή όλα τα μαζώματα του Παπανδρεϊκού μπλόκ , που βρήκαν στέγη στον ΣΥΡΙΖΑ, είναι αυτά που διαμορφώνουν συνθήκες θαλπωρής για τον ΓΑΠ, ενώ όσοι ... ξέμειναν στον Βενιζέλο να πέσουν στην πυρά μαζί με τον Βαγγέλη;
    Τελικά ... είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα....

    • vaggos avatar
      vaggos @ Α 02/01/2013 22:03:08

      Δίκιο έχεις φίλε Α . κακώς ο Σαμαράς δέχεται να παραπεμφθεί ο Παπακ.
      μειώνοντας το κύρος της κυβέρνησης. Αφού ο ΣΥΡΙΖΑ δεν καταγγέλει τον ΓΑΠ, να μην τιμωρηθεί ούτε ο Παπακ ούτε κανένας .
      Αλήθεια,στο Συριζα δεν κρύφτηκε κανένας Βενιζελικός? μόνο οι ελάχιστοι του ΓΑΠ? Περίεργο...

  4. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 02/01/2013 22:15:52

    Πολύ καλά .Αλλά δεν τους πιστεύει κανένας πλέον.
    ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ

  5. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 02/01/2013 22:27:49

    Ετσι ακριβως.... ο μικρος Αλεξης Τσιπρ , φοβαται να πει κουβεντα για το ΓΑΠ, για μην χασει τη καινουργια του εκλογικη πελατεια, δλδ τους φιλους των κηπουρων του ΓΑΠ.
    Πιο πιθανο ειναι να ασχοληθει με τη ...Μιλενα , παρα με το ΓΑΠ και το στενο ΓΑΠικο πυρηνα...
    Ε ρε καταντια! Απορω, δεν εχει απομεινει πια κανεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ αριστερος μεσα στο τωρινο Συριζα, ωστε να τους κραξει λιγο??

  6. Playstasion avatar
    Playstasion 02/01/2013 22:30:24

    Τον γαπ τι εγινε τον καλυπτουνε ? και μετα θελουνε μετα να γινουν και κυβερνηση
    Το μυαλο τους και μια λιρα , το τριτο το μακρυτερο θα εισπραξουνε
    Το παρων πολιτικο συστημα , δεν μπορει να δωσει λυση , πρεπει να φυγει απο την μεση , οσο το δυνατον γρηγοροτερα

  7. Α avatar
    Α 03/01/2013 08:35:13

    Δεν μειώνεται καθόλου το κύρος της κυβέρνησης Σαμαρά.
    Το να αποδοθεί η πολιτική ή ποινική ευθύνη για τα διαπραχθέντα επί κυβερνήσεως ΓΑΠ, είναι αυτοκάθαρση για το πολιτικό σύστημα. Δεν έχει καμμία ανάγκη ο Σαμαράς ούτε να περιθάλψει, ούτε να καλύψει κανέναν, απ΄όπου και να προέρχεται.

  8. elli avatar
    elli 03/01/2013 16:06:29

    Ο ΓΑΠ θα είναι ο επόμενος υποψήφιος για την αρχηγία στον ΣΥΡΙΖΑ αν αποτύχει ο Τσίπρας ?
    ΣΥΡΙΖΑ= μεταμφιεσμένο πρώην ΠΑΣΟΚ

    • kouvari avatar
      kouvari @ elli 05/01/2013 09:21:44

      Ο Παπαδημος μονος του ειχε γινει πρωθυπουργος τελικα.....!!!

  9. ΣΑΚΑΤΑΚ avatar
    ΣΑΚΑΤΑΚ 03/01/2013 20:16:00

    Εκείνον τον ανεκδιήγητο πρόεδρο της εξεταστικής ονόματι Νεράντζη, που είχε λυσσάξει για να προστατέψει το καινάρι μας τον Παπακωνσταντίνου, θα τον παραπέμψει κανείς σε δίκη για απόπειρα προστασίας ενδυνάμει οικονομικού εγληματία ή όχι? ...η μήπως δεν είναι πρέπον και political correct στην παρούσα φάση?... αλλά τι λεω τώρα..συνομοσιολογίες είναι αυτα, δεν υπάρχουνε δεν...