#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/01/2013 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Την ενοχή Παπαγεωργόπουλου ζητά ο εισαγγελέας για την υπεξαίρεση



Καταπέλτης ήταν ο εισαγγελέας στη Θεσσαλονίκη κατά του πρώην δημάρχου, Βασίλη Παπαγεωργόπουλου για τον οποίο πρότεινε την ενοχή για ηθική αυτουργία στο θέμα της υπεξαίρεσης πάνω από 51 εκατ. ευρώ. Ο εισαγγελέας βλέπει ηθική αυτουργία στο γεγονός ότι ο πρώην γενικός γραμματέας του δήμου Μιχάλης Λεμούσιας έκανε την υπεξαίρεση. Ο εισαγγελέας εξέφρασε αμφιβολίες για το κατά πόσον ο δήμαρχος βαρύνεται με ηθική αυτουργία και στο θέμα της πλαστογραφίας.

Ο εισαγγελέας είπε ότι ο Παπαγεωργόπουλος γνώριζε τον Σαξώνη και ότι ανέθεσε σε έναν άνθρωπο της νύχτας την διαχείριση 57 ταμείων.

Δεν κινητοποίησε έλεγχο μετά τα σκάνδαλα της παγίας προκαταβολής του Δήμου και δεν αντικατέστησε τον Λεμούσια μετά την αποκάλυψη για αγορά οικοπέδου. Είναι προφανές, διαπίστωσε, ότι ο Λεμούσιας τον κρατούσε στο χέρι με τα υπεξαιρεθέντα.

Η πρόταση – βόμβα μπορεί να προκαλέσει πολιτικό σεισμό στη συμπρωτεύουσα, ειδικά αν υπάρξει και ποινή φυλάκισης για τον… φτερωτό γιατρό ο οποίος «τρέχει και δε φτάνει».

Η υπόθεση αυτή αποδεικνύει ότι επί πολλά χρόνια υπήρξε μεγάλη σαπίλα και στο δήμο και στην περιφέρεια της Θεσσαλονίκης και η απομάκρυνση των Ψωμιάδη και Παπαγεωργόπουλου, άνοιξε το δρόμο για να πάψει η συμπρωτεύουσα να είναι πηγή σκανδάλων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nik63 avatar
    Nik63 29/01/2013 13:45:41

    Πριν λίγο ο εισαγγελέας πρότεινε την ενοχή του και για τη πλαστογραφία...
    Η πεισματική άρνηση (...) του Κώστα Καραμανλή να αποδεχθεί ότι περιτριγυριζόταν από πεινασμένα τσακάλια και λαμόγια ανήμερα, έφερε τα πράγματα νομοτελειακά, εδώ που έφτασαν...

    Υ.Γ. Στη στενή και τα κλεμμένα όλα εντόκως πίσω, ακόμη και με δήμευση της περιουσίας του, εφόσον καταδικαστεί βεβαίως...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Nik63 29/01/2013 13:54:25

      +1 για το Υ.Γ..

    • Nike avatar
      Nike @ Nik63 29/01/2013 21:27:21

      +100000000000000000000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  2. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 29/01/2013 13:48:40

    Sic transit gloria mundi.

    • Nike avatar
      Nike @ Uncle Stgm 29/01/2013 22:04:47

      Αρχή άνδρα δείκνυσι...

      ΥΓ. "Τα ευγενή μέταλλα δεν πιάνουν σκουριά"

  3. Kράντωρ avatar
    Kράντωρ 29/01/2013 14:42:30

    Με δήμαρχο τον « φτερωτό γιατρό» έκαναν φτερά 51,4 εκατ. ευρώ, αρκετά δις σε δραχμές.
    Ο νόμος περί καταχραστών του Δημοσίου προέβλεπε ποινή θανάτου.
    Ιδού ένας λόγος που καταργήθηκε η ποινή θανάτου.
    Η Αυτοδιοίκησις θεωρείται η πλέον διεφθαρμένη. Φαντασθήτε εκατοντάδες και χιλιάδες τέτοιες περιπτώσεις.
    Φυσικά εδω δεν περιλαμβάνονται οι μίζες, που επίσης χρεώνονται στα δημόσια ταμεία.
    Ο φτερωτός δήμαρχος ήθελε πολυτελεστάτη έπαυλη στο Πανόραμα.

  4. george avatar
    george 29/01/2013 15:02:13

    κραντωρ φιλε μην προδινεσαι τοσο...κανεις μπαμ οτι εισαι συκοφαντης αθλιος...και πως κανεις μπαμ???μονο με ενα στοιχειο...το σπιτι στο πανοραμα το χει απο τη δεκαετια του 80...λοιπον αγορι μου να ενημερωνεσαιπρωτα καλα και μετα να συκοφαντεις γκε-κε?

    • Kράντωρ avatar
      Kράντωρ @ george 29/01/2013 15:38:34

      Έλα τώρα εσύ εκδηλώνεσαι. Είχες μερίδιο;
      Τη βίλα την απέκτησε με 1-2 έτη που εργάστηκε στο οδοντιατρείο του.
      1978 εκλέγεται δημοτικός σύμβουλος. Από 1981 μέχρι 1998 βο(υ)λευτής ...

  5. Nikos avatar
    Nikos 29/01/2013 15:07:20

    Όταν δίνεται μεγαλύτερη βαρύτητα στις δηλώσεις ενός καταχραστή που προσπαθεί να μετριάσει την ποινή του ρίχοντάς τα στον πολιτικό προϊστάμενό του (όπως έκανε μετά την ψήφιση σχετικού νόμου το 2010) και όχι στα επιχειρήματα και τα ντοκουμέντα ενός πρωταθλητή, Δημάρχου, Υπουργού κ.λ.π., αυτό είναι το αποτέλεσμα. Πόνεσε πολλούς φαίνεται ότι ο φτερωτός νίκησε τρεις φορές το ΠΑΣΟΚ στο Δήμο Θεσσαλονίκης και ενδεχομένως (αν δεν υπήρχαν οι εν λόγω κατηγορίες ή αν δεν απεκάλυπτε ο ίδιος την υπεξαίρεση) να νικούσε και τέταρτη...

    • Kράντωρ avatar
      Kράντωρ @ Nikos 29/01/2013 15:29:28

      Ο Παπαγεωργόπουλος, πριν της εκλογές, εδήλωσε ότι επιθυμεί να κατέλθη ως υποψήφιος βουλευτής.
      Βουλευτική ασυλία γαρ...

  6. george avatar
    george 29/01/2013 19:24:17

    κραντωρ κρατησε τα κομπλε ξου λιγο...ο καιρος γαρ εγγυς...αν ξερεις και τι γινεται απο τη δικη θα ξερες τι ειπωθηκε σημερα στο δικαστικο μεγαρο...ο φτερωτος εκτος απροοπτου αθωωνεται και μετα ελα να μας πεις τα αριστερα κομπλεξ που βγαζεις..ασε που αν ηξερες απο σπιτια η μεζονοτα που πηρε ο φτερωτος ειχε τα ιδια λεφτα πανω κατω με το διμαρισμα που πηρα εγω εκεινη τη περιοδο στο κεντρο...τι λες ειμαι και γω καταχρηστης??ασε που εγω ειχα τοτε και 4 παιδια ενω ο παπαγεωργοπουλος κανενα..λοιπον κοιτα να ενημερωνεσαι σφαιρικα και ασε για το σπιτι σου τις συκοφαντιες εξυπνακια!

  7. deldio avatar
    deldio 29/01/2013 22:51:31

    Θα αθωωθεί μην έχετε αυταπάτες. Δικαιοσύνη, Εκκλησία, Υπόκοσμος, Ένοπλες Δυνάμεις και Σώματα Ασφαλείας είναι προνομιακό πεδίο της παράταξης των πατριωτών. Αν στραβώσει πάλι τί στο διάολο, σπρίντερ ήταν θα τρέξει και θα φύγει.

  8. cool avatar
    cool 30/01/2013 18:35:20

    ανοιξτε τα μυαλα σας ,ΟΛΟΙ οσοι εκλεψαν να τιμωρηθουν απο οπου κ να ειναι ! ο Παπαγεωργοπλουλος ειχε την ευθηνη αφου τον προσελαβε χωρις προσοντα,με εμπειρια μονο σε νυχτομαγαζα, οταν εμαθε οτι του χαρισαν οικοπεδο αυτος που ειχε αντιδικια με τον δημο τι εκανε ? δημευση κ στο μπουντρουμι με κανα δυο μαυρα καλοπαιδα ! αυτοι μας εφεραν εδω !

  9. cool avatar
    cool 30/01/2013 18:38:34

    δυστηχως θα αθωωθει, οπως κ η Ντορα με το ποθεν εσχες...αν δεν αρχισουν ολοι αυτοι να πηγαινουν φυλακη σωτηρια δεν εχουμε !

  10. cool avatar
    cool 30/01/2013 18:40:30

    αν δεν εκλεψε κ αλλα δεν εβλεπε τι γινοταν τοτε ειναι ηλιθιος !

  11. george avatar
    george 30/01/2013 20:18:05

    cool πραγματικα με αυτα που γραφεις μαλλον και σενα γιατρος πρεπει να σε δει..σαν τους ψεκασμενους....να σε βαλουμε εσενα να μας ποιος ειναι αθωος η ενοχος..τι θελουμε στοιχεια και αηδιες...το πολυ ψεκασμα σε ορισμενους εχει κανει την ζημια ανεπανορθωτη

  12. cool avatar