21/08/2013 17:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα επεισόδια στην Πρεμετή οξύνουν τις ελληνοαλβανικές σχέσεις

Εντολή να εφαρμόζονται "αμοιβαίες διαδικασίες" κατά την είσοδο Ελλήνων πολιτών στην Αλβανία, έδωσε ο αστυνομικός διευθυντής στο συνοριακό σταθμό Κακαβιάς Αντμίρ Άμπρια, μετά την απαγόρευση εισόδου Αλβανών πολιτών στην Ελλάδα.

Σύμφωνα με τα αλβανικά μέσα ενημέρωσης, οι ελληνικές αρχές στις συνοριακές διαβάσεις της Κακαβιάς και της Κρυσταλλοπηγής αρνήθηκαν την είσοδο σε Αλβανούς πολίτες που δεν έχουν άδεια παραμονής στην Ελλάδα. Οι πολίτες αυτοί έχουν βιομετρικά διαβατήρια, με τα οποία μπορούν να ταξιδέψουν στη ζώνη Σένγκεν, αλλά, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα του τηλεοπτικού σταθμού "Top Channel", από σήμερα οι ελληνικές αρχές "επιτρέπουν την είσοδο μόνο εκείνων των Αλβανών πολιτών που έχουν κανονική άδεια διαμονής στην Ελλάδα". Ζητούν δε, από κάθε Αλβανό πολίτη που εισέρχεται στην ελληνική επικράτεια να έχει μαζί του συγκεκριμένο χρηματικό ποσό.

Ο Αντμίρ Άμπρια έδωσε εντολή να εφαρμόζονται αμοιβαίες διαδικασίες και από την αλβανική πλευρά και να μην περνά κανείς Έλληνας πολίτης "που δεν δικαιολογεί την είσοδό του".

"Θα εφαρμοστούν αυστηρά όλα τα κριτήρια για τους Έλληνες πολίτες. Θα εφαρμόσουμε όλες τις νομικές απαιτήσεις, θα ζητήσουμε να αποδείξουν τα ποσά που διαθέτουν και τις κρατήσεις ξενοδοχείων, όπου θα διαμείνουν - με λίγα λόγια, αυτά που απαιτούνται και για τους Αλβανούς πολίτες" ανέφερε χαρακτηριστικά.

Σύμφωνα με τον αστυνομικό διευθυντή του συνοριακού σταθμού Κακαβιάς, για την απόφαση αυτή έχει ενημερωθεί και η ελληνική πλευρά, ενώ μέχρι στιγμής έχει απαγορευτεί η είσοδος σε κάποιους Έλληνες πολίτες.

Σημειώνεται ότι μερίδα του αλβανικού Τύπου ισχυρίζεται πως οι ελληνικές μεθοριακές αρχές απαγορεύουν την είσοδο Αλβανών πολιτών στην Ελλάδα, σε μια κίνηση αντεκδίκησης για τα γεγονότα στην Πρεμετή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρηνα avatar
    Ρηνα 21/08/2013 20:39:50

    Να περασουν απο κοσκινο τις υπηκοοτητες που προτιθενται να εγκρινουν.

  2. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 21/08/2013 22:05:18

    Τά ἐπεισόδια εἶναι κατευθυνόμενα ἤ τυχαία;

  3. Γιώργος avatar
    Γιώργος 21/08/2013 22:23:36

    Και ο ΣΥΡΙΖΑ έβγαλε ανακοίνωση ότι υπερασπίζεται την ελληνική... διασπορά στην Αλβανία. Από πότε πήγαν Έλληνες μετανάστες στην Αλβανία, δεν ξέρω... Έφυγε ο άλλος από την Άρτα, να πάει στο... Τεπελένι, για να βρει καλύτερο μεροκάματο... Είτε δεν ξέρουν ελληνικά, είτε ξέρουν πολύ καλά τι λένε...

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Γιώργος 22/08/2013 06:39:25

      Τον κακο τους τον καιρο ξερουν και λενε οι συριζοκοπριτες !Το μετρο της μη εισοδου Αλβανων στην Ελλαδα ειναι σωστο και να συνεχιστει επ απειρον και μετα να δουν ποσα απιδια{νταρδες} παιρνει ο σακκος μολις αρχισουν να λιγοστευουν τα εμβασματα και τους κοψει η λορδα !

  4. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 21/08/2013 22:51:15

    Πλάκα κάνεις, ε;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/08/2013 08:00:18

      Κύριε Κρανιδιώτη, αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι επικρίνει την αναφορά στους Έλληνες αυτούς με τον όρο «διασπορά», γιατι πρόκειται για τους γηγενείς κατοίκους της Βορείας Ηπείρου - οι Αλβανοί ήρθαν αργότερα. Διασπορά είναι οι Έλληνες της Αυστραλίας πχ.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ ΚΜ 22/08/2013 10:38:49

        Προφανώς...

  5. elmatador avatar
    elmatador 22/08/2013 07:14:08

    Πολύ καλά έκανε η Ελληνική πλευρά,και ακόμη πιο πέρα 100000"πίσω".Ξεχνούν τους συλλαμβανομένους στα πούλμαν που έλεγαν σήμερα "κακαβιά"αύριο Αθήνα.Όσο για την απαγόρευση εισόδου στους Έλληνες,εδώ μάλλον γελάει ο κάθε πικραμένος,και δεν θα κλάψουμε με" μαύρο" δάκρυ.Ακόμη αντιχούν στ'αυτιά μου τα λόγια-από την Αλβανική ΤV,του Μπερίσσα,που παρακαλούσε τους Έλληνες να τους "δεχθούμε"και να τους προσφέρουμε ένα πιάτο φαγητό.Τώρα κάνουν τους "μάγκες".Αλλά από λαό μισθοφόρων του Αλή Πασά τι περίμενες?Ισχύει και εδώ το"Ουδείς αθλιώτερος από τον ευεργετιθέντα αχάριστο".

  6. Νεστωρίδης avatar
    Νεστωρίδης 22/08/2013 07:46:50

    Ας προχωρήσει παραπέρα η Ελληνική κυβέρνηση ΔΕΝ αρκεί το διάβημα του Υπ. Εξωτερικών, πρέπει να καταγγείλει την Αλβανική κυβέρνηση στους διεθνείς οργανισμούς για καταπάτηση των θρησκευτικών ελευθεριών και βεβήλωση ιερών συμβόλων.
    Επιπλέον πρέπει να ζητήσει πίσω χρήματα για την βοήθεια που είχε δώσει στο παρελθόν αντιμετωπίζοντάς την σαν φιλική χώρα και να θέση ζήτημα εφαρμογής του πρωτοκόλλου της Κέρκυρα περί αυτόνομης Β. Ηπείρου στα όρια της Αλβανίας. Έτσι και αλλιώς ο νέος πρωθυπουργός της Αλβανίας υποσχέθηκε στρατηγική συμμαχία με τον μεγαλύτερο εχθρό της Ελλάδος

  7. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 22/08/2013 08:34:24

    Δεν χρειαζονται τετοιες ενεργειες που προσθετουν ενταση σε ηδη διαταραγμενες σχεσεις.Να σκεφτει ψυχραιμα η ελληνικη πλευρα και το που πλεον θα εξεταζονται οι πολιτες της Αλβανιας αν δεν τους επιτρεπουμε την εισοδο και την προσβαση στα ελληνικα νοσοκομεια!!Δεν μπορουμε να τους αφησουμε ετσι...

  8. Ασχετος avatar
    Ασχετος 22/08/2013 10:29:21

    Να σκεφτούν καλά πριν δώσουν υπηκοότητες κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Επίσης καλό θα είναι να εξεταστούν και οι περιπτώσεις αρκετών "βορειοηπειρωτών" που πήραν ταυτότητα ομογενούς χωρίς να μιλάνε γρυ ελληνικά και τις οποίες αποκτούσαν την δεκαετία του 90 παίρνοντας μια απλή βεβαίωση από συλλόγους βορειοηπειρωτών της Αθήνας. Καιρός να μάθουν όλοι ότι σε αυτό το ... κράτος αρχίζει να μπαίνει τάξη.
    Όσο για την απαγόρευση εισόδου σε Έλληνες, γελάει και ο κάθε πικραμένος. Σαν να κόβει ο απατημένος σύζυγος τα γεννητικά του όργανα. Οι περισσότεροι είτε είναι επιχειρηματίες είτε τουρίστες.

  9. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 23/08/2013 21:19:46

    Να μια χρυσή ευκαιρία, να εφαρμοστούν αυστηρότατα οι νόμοι που διέπουν τις σχέσεις μας με τους υπηκόους άλλων χωρών!
    Και αυτό ας γίνει παράδειγμα και για την συμπεριφορά μας απέναντι στους αλλοδαπούς και στα αιτήματα τους για τα κάθε λογής δικαιώματα τους, διαφορετικά βλέπω τη ΧΑ να ξεπερνά το 20% (δεν υπερβάλω)!