Σ. Ξηρός: Η θρησκεία δεν μου επιτρέπει βραχιολάκι
01/05/2015 12:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σ. Ξηρός: Η θρησκεία δεν μου επιτρέπει βραχιολάκι

Ο Σάββας Ξηρός αρνείται να δεχθεί το «βραχιολάκι» ως μέσο για την αποφυλάκισή του και την έκτιση της ποινής του με κατ΄οίκον περιορισμό. Το καταδικασμένο σε ισόβια μέλος της 17Ν επικαλείται, μάλιστα, τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις για να δικαιολογήσει αυτή του τη στάση -η οποία, πάντως, δεν φαίνεται να ενοχλεί την κυβέρνηση...

«Δεν προτίθεμαι να δεχθώ τη χρήση ηλεκτρονικής επιτήρησης. Ο πρώτος και κυριότερος λόγος είναι λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων. Δηλαδή αυτό περιγράφεται στην Αποκάλυψη ως μέσον χωρίς το οποίο δεν μπορεί κάποιος να μετέχει στην κοινωνική ζωή και τείνει να επιβληθεί σε όλο και περισσότερες κοινωνικές ομάδες», δήλωσε ο Ξηρός σε συνέντευξη που παραχώρησε από τον Κορυδαλλό στον τηλεοπτικό σταθμό "Ε".

Μιλώντας το πρωί σε εκπομπή του Mega, ο συνήγορός του, Σπύρος Φυτράκης, είπε ότι πέρα από τον πολιτική άποψη του Σάββα Ξηρού, το «βραχιολάκι» θα έχει επίσης δυσμενέστατες επιπτώσεις στην υγεία του.

imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αγιος Θεσσαλονικεας avatar
    Αγιος Θεσσαλονικεας 01/05/2015 15:15:01

    Μα για θρησκευτικές πεποιθήσεις;;;; Τους χάλασες τη σούπα Ξηρέ.....ορίστε ο Παπαδημούλης διαμαρτύρεται!!!

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/05/2015 16:24:19

    Προσέξτε την παγίδα στη διαμαρτυρία του όμως. Ολόκληρο Ευαγγέλιο,όλους τους ηθικούς και θρησκευτικούς νόμους έχει καταπατήσει,εκείνος στηρίζεται στην Αποκάλυψη του Ιωάννη.Το πλέον προφητικό και αλληγορικό βιβλίο της Καινής Διαθήκης,που βέβαια το χρησιμοποιεί για άλλο σκοπό από εκείνον για τον οποίο γράφτηκε. Συγκεκριμένα,εκεί θέλει να στηρίξει την ανταρσία,την επαναστατική διάθεσή του και το πνεύμα αρνήσεως πρός αυτούς που σκέφτονται να του δώσουν χάρη,έστω και με μή αρεστό πρός αυτόν τρόπο...

    • KM avatar
      KM @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 01/05/2015 17:56:57

      Ναι είναι τεράστια αντίφαση. Πώς συμβιβάζει μέσα του τις δυο αντίθετες πίστεις (την Ορθόδοξη και την δαιμονική πλάνη του αίματος) αυτός ο άνθρωπος; Μακάρι τελικά να σωθεί... Πάντως, για κάποιο λόγο, πιστεύω ότι εν προκειμένω ΔΕΝ τρολλάρει - το οποίο καθιστά το όλο πράγμα ανατριχιαστικό.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ KM 01/05/2015 20:18:20

        Έτσι πιστεύω κι εγώ. Μακάρι τα χρόνια που βρίσκεται στη φυλακή να τον έφεραν σε πραγματική περίσκεψη και μετάνοια,ποτέ δεν είναι αργά. Η αντίφαση δεν βρίσκεται μόνο ανάμεσα στην συγκεκριμένη διαμαρτυρία και τις προηγούμενες άνομες πράξεις, αλλά και ανάμεσα στην συγκεκριμένη διαμαρτυρία και την επίκληση ως επιχείρημα κάποιων εδαφίων της Αποκάλυψης,που μιλούν για την κατάργηση της ελευθερίας του ανθρώπου. Φοβάται κατ' επέκτασιν το σφράγισμα,ενώ έχει ήδη σφραγισμένη τη ζωή του με ανομώτατες πράξεις,από τις οποίες,επαναλαμβάνω,μπορεί αν το θελήσει ειλικρινά να απαλλαγεί όταν θα έλθει η ώρα της τελικής άνωθεν δικαιοκρισίας...

  3. tt avatar
    tt 01/05/2015 16:33:20

    ΕΤΣΙ ρε τιτάνα Ξηρέ, ξεφτίλισέ τους εντελώς. Δεν φτάνει που νομοθετείς, μετά δεν σου αρέσει κι όλας. Ελεύθερος άνευ όρων με σύνταξη αντιστασιακού, μπορείς, λίγες μέρες τρολάρισμα και οι ''νομοθέτες'' θα το κάνουν κι αυτό. Troll harder!

  4. Έρε γλέντια! avatar
    Έρε γλέντια! 01/05/2015 16:37:30

    Η λεγόμενη ποδάγρα!

  5. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 01/05/2015 19:04:49

    Aς μην ξεχνάμε οτι κατά τη διάρκεια όλων των πολέμων, λίγο πριν οι άνθρωποι αφαιρέσουν τις ζωές άλλων ανθρώπων στο όνομα του κατά την πεποίθησή τους ''δικαίου σκοπού'', πάντα προσεύχονταν και προσεύχονται, πεπεισμένοι οτι πράττουν το ''καθήκον'' τους. Ο κ. Σάββας Ξηρός, ό,τι και αν εμείς πιστεύουμε για τη δράση του και τα εγκλήματα που διέπραξε, ο ίδιος δεν έχει την παραμικρή αίσθηση ενοχής και δεν αντιλαμβάνεται απολύτως καμία σύγκρουση μεταξύ της πίστης και της δράσης του. Έπραξε το ''καθήκον'' του, σύμφωνα με τις ''ιδέες'' του και δεν πρόκειται να ζητήσει συγνώμη ποτέ, γιατί απλά, ακόμα και αν λυπάται που αφαίρεσε ανθρώπινες ζωές (συνεπής στην πίστη του), δεν μετανιώνει αφού όπως στον κάθε πόλεμο (κατά τη γνώμη του σε άτυπο πόλεμο συμμετείχε), αυτό είναι αναπόφευκτο. Αυτό που εμείς ίσως διαπιστώνουμε ως ''αντίφαση'', για εκείνον είναι απόλυτα ισορροπημένο. Αν επιμείνει στην άποψή του σχετικά με το βραχιολάκι, το χάραγμα και την άρνηση αποδοχής της αποφυλάκισής του, θα γίνει σεβαστός για τη συνέπειά του στην πίστη του όπως αυτός την αντιλαμβάνεται, άσχετα εάν μπορεί κανείς να του χρεώσει όλο τον πόνο που προκάλεσε σε αθώους συνανθρώπους, που σε τίποτε δεν έφταιξαν.

    • pikeman avatar
      pikeman @ Άλυτη Εξίσωση 01/05/2015 23:00:10

      Εμένα μου φαίνεται εντελώς παράλογο. Δηλαδή αφού αντιλαμβανόμαστε την αντίληψή του για τις πράξεις του, δεν θα πρέπει να πάρουμε σοβαρά υπόψιν τους ισχυρισμούς του περί Αποκάλυψης.

      • Μεγάλα λόγια avatar
        Μεγάλα λόγια @ pikeman 02/05/2015 07:27:26

        Aς μην ξεχνάμε οτι οι Ξηροί, προέρχονται από οικογένεια με πατέρα Ιερέα. Οι καταβολές δηλαδή, υπάρχουν. Δεν ξύπνησε σήμερα ξαφνικά και θυμήθηκε το χάραγμα και την Αποκάλυψη. Θα μου πείς βέβαια λίγο επιλεκτική για όλους εμάς η επίκλησή του στα θρησκευτικά, αλλά τα έχει μάλλον διαχωρισμένα ο ίδιος εντός του. Ισορροπεί στην ανισορροπία του.

  6. οδυσσεύς Κ. avatar
    οδυσσεύς Κ. 01/05/2015 21:11:41

    Κι έτσι αποκαθίστανται οι Ελληνοαμερικανικές σχέσεις και η αμοιβαία εμπιστοσύνη...Βλέπετε η εμπιστοσύνη για τους σημερινούς πολιτικούς μετριέται σε φράγκα, όπως και για τους Τραπεζίτες...

  7. Naruto avatar
    Naruto 01/05/2015 23:42:47

    Το πιό πιθανό είναι οτι φοβάται μήπως στείλουν οι αμερικάνοι κανέναν επαγγελματία sniper και τον ξεκάνουν . Είναι γλυκιά η ζωή ακόμη και στην φυλακή .

    • οδυσσεύς Κ. avatar
      οδυσσεύς Κ. @ Naruto 02/05/2015 09:52:50

      Γι αυτό λέω κι εγώ οτι το συγκεκριμένο "πρόβλημα" με τους Αμερικάνους λύθηκε. Αποκλείεται να βγεί ο Ξηρός , όσο κυβερνάει ο Τσίπρας.

  8. ΓΒΚ avatar
    ΓΒΚ 02/05/2015 09:08:15

    Ο Ξηρός δεν είναι χαζός. Ξέρει ότι σε περίπτωση αποφυλάκισης του θα χαρακτηριστεί από τις ΗΠΑ "διεθνής τρομοκράτης" με ότι αυτό συνεπάγεται. Προτιμάει λοιπόν την ασφάλεια των φυλακών.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ ΓΒΚ 02/05/2015 10:29:46

      Σε τέτοιες περιπτώσεις ,περισσότερο φοβάσαι τα συντρόφια σου παρά εξωτερικούς εχθρούς