#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/04/2013 09:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνελήφθησαν οι τρεις επιστάτες της Μανωλάδας - Δένδιας: Δεν θα απελαθεί κανένα θύμα



«Ουδείς από τα θύματα κρατείται ή υπάρχει πιθανότητα να απελαθεί από τη χώρα» ξεκαθάρισε σε δηλώσεις που έκανε σήμερα το πρωί στη Βάρδα Ηλείας, ο υπουργός Δημόσιας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη Νίκος Δένδιας. Μάλιστα όπως πρόσθεσε «έχω την ευχέρεια να δώσω στα θύματα αυτό το καθεστώς, που θα τα προστατεύσει από την απέλαση».

Αναφερόμενος στα όσα έγιναν στη Νέα Μανωλάδα το απόγευμα της περασμένης Τετάρτης, τόνισε ότι «αυτό που συνέβη, όχι μόνο αντίκειται στη νομιμότητα, αλλά αντίκειται ευθέως στην ιδέα της ανθρωπιάς». Επίσης χαρακτήρισε εντελώς απαράδεκτα τα όσα συνέβησαν και όπως σημείωσε δεν έχουν καμία σχέση με την ευρύτερη κουλτούρα του ελληνικού λαού και της ελληνικής κοινωνίας.


Ο υπουργός επισκέφθηκε τους τραυματίες εργάτες στο νοσοκομείο ενώ πήγε και στους καταυλισμούς όπου διαμένουν.


Εν τω μεταξύ, συνελήφθησαν οι τρεις ύποπτοι για την επίθεση στους μετανάστες.

Το πρωί συνελήφθη και ένας 38χρονος γιατί έδωσε στέγη στους τρεις καταζητούμενους.


Χθες είχε συλληφθεί σε κοινότητα της Πηνείας, ένας επίσης 38χρονος, διότι είχε δώσει στέγη σε δύο από τους τρεις καταζητούμενους.

Εναντίον των δύο συλληφθέντων έχει σχηματισθεί δικογραφία για υπόθαλψη εγκληματία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 19/04/2013 09:52:37

    Ν. Δένδιας: Δε θα απελαθούν τα θύματα της επίθεσης
    ______________________________________

    Nα πώς γεμίζουμε λαθρομετανάστες, από τους οποίους δεν πρόκειται να απαλλαγούμε ποτέ. Αυτό δεν είναι πολιτική, αλλά λαϊκισμός!

    • takisz avatar
      takisz @ Επισκέπτης 19/04/2013 12:37:47

      Γιατι να μην απελαθουν? πλακα μας κανει ο Δενδιας?

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Επισκέπτης 19/04/2013 13:45:02

      Έτσι ακριβώς.

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ ΚΜ 19/04/2013 15:36:28

        Τώρα θα επιζητούν να τραυματιστούν (ελαφρά βέβαια), δήθεν από ημεδαπό "ρατσιστή", για να παίρνουν άδεια παραμονής. Ο Δένδιας μόλις άνοιξε τον ασκό του Αιόλου.

        • Απλός πολίτης avatar
          Απλός πολίτης @ Επισκέπτης 19/04/2013 19:55:53

          Έχεις απόλυτο δίκαιο. Όποιος δεν ξέρει πώς σκέφονται και τι σκαρφίζονται οι άνθρωποι που κατάγονται από αυτές τις χώρες δεν μπορεί να καταλάβει το μέγεθος του σφάλματος που έκανε ο Δένδιας. Μόλις τους άνοιξε ένα τεράστιο παράθυρο για "νομιμοποιήση". Τραγικό λάθος!!!

          • Επισκέπτης avatar
            Επισκέπτης @ Απλός πολίτης 25/04/2013 09:56:51

            "Τον ξυλοδαρμό μετανάστη από αστυνομικούς στην Κάτω Αχαΐα καταγγέλλει η Κίνηση Ενωμένοι Ενάντια στο Ρατσισμό και τη Φασιστική Απειλή (ΚΕΕΡΦΑ)"

            Πριν αλέκτωρ φωνήσαι

    • WY avatar
      WY @ Επισκέπτης 19/04/2013 16:21:53

      Ό Δένδιας τούς υπεσχέθη, ότι θά τούς φιλοξενεί στό...............σπίτι του,μέχρι νά εκδωθή,μέ επείγουσες διαδικασίες, καί τό πολυπόθητο **χαρτί/έγγραφο** τής απόδωσης τής Ελληνικής Ιθαγένειας ΚΑΙ στούς 200 + σέ 4 μέλη τής οικογένειάς τους,εναρμονιζόμενος έτσι πλήρως καί μέ τίς υποσχέσεις/πρόγραμμα τού ΣΥΡΙΖΑ!!!!!!!!!!!!

      Τσάμπα αγώνα έκαναν οί 200???
      Θυμηθήτε καί τούς τής Υπατίας (άλλοι 200)!!!!!!

      υ.γ.

      Οί Διάλογοι (τού Κασιδιάρη)
      ---------------------------------

      Τάκ!Τάκ!!

      - Δημοκρατία : Πιός είναι???
      - Επισκέπτης : Ή Χρυσή Αυγή !!!!

  2. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 19/04/2013 10:16:30

    Ἐπιτέλους,κάτι πού ἔπρεπε νά 'χει γίνει χρόνια πρίν!
    Νά μπορεῖ ἡ Ἀστυνομία νά ἐλέγχει τά θέματα τῆς ἀνασφάλιστης ἐργασίας καί νά στέλνει στά δικαστήρια κατευθεῖαν ὅποιους παρανομοῦν.

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/04/2013 10:17:28

    Αυτά περί αναστολής της απέλασης είναι αριστερούλικες αηδίες. Και φυσικά πρέπει να γίνει απέλαση ΟΛΩΝ των λάθρο, και φυσικά οι "επιστάτες" της Καλύβας του Μπαρμπα Θωμά και οι διάφοροι ελληνάρες που εμπλέκονται στο κύκλωμα δουλεμπορίας θα πρέπει να πάνε μέσα.

  4. B.Q avatar
    B.Q 19/04/2013 11:09:00

    ''Ν. Δένδιας: Δε θα απελαθούν τα θύματα της επίθεσης''
    Όχι. Να μην απελαθούν βεβαίως έως ότου αναρρώσουν. Μετά, αφού εισπράξουν και τα χρήματα που τους χρωστούν οι αγριόχοιροι ....εργοδότες τους, αν και εφόσον βρίσκονται στην Ελλάδα ΠΑΡΑΝΟΜΑ, γιατί κυρΔένδια μου δεν θα απελαθούν; Δεν πρέπει να επιστρέφουν πίσω στις πατρίδες τους ΟΛΟΙ οι παρανόμως εισερχόμενοι λαθροεισβολείς; Οι νόμοι τελικά επιλεκτικώς, μερικώς και πάντα πλημμελώς θα ....εφαρμόζονται;

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ B.Q 19/04/2013 11:12:04

      Ἔτσι!
      Τήν καλημέρα μου.

    • anideos avatar
      anideos @ B.Q 19/04/2013 14:18:39

      Ουτε στα ονειρα μου δεν πιστευα πως θα συμφωουσα ποτε μαζι σου
      ;-)

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ anideos 19/04/2013 18:24:41

        Ditto

  5. Μπαρ-μπαρ avatar
    Μπαρ-μπαρ 19/04/2013 12:23:34

    Να δείτε που στις επόμενες εκλογές μερικοί από τους συγκεκριμένους θα κατέβουν ως υποψήφιοι του ΣΥΡΙΖΑ στοχεύοντας το "αντιρατσιστικό συναίσθημα" του Έλληνα. Φυσικά ως τότε, ο κ. Δένδιας θα έχει φροντίσει να τους δώσει και ιθαγένεια.

  6. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 19/04/2013 13:23:35

    Κρίμα κ´ νόμιζα ότι είναι σοβαρός πολιτικός ο κύριος δενδιας,να πως ανεβάζουν την Χ. Α θα την δούμε σε λίγο στο 20%κ´ μετά ;;;;;;;;;

  7. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 19/04/2013 13:32:08

    Ουδείς από τα θύματα κρατείται ή υπάρχει πιθανότητα να απελαθεί από τη χώρα»

    Προβλέπεται κάποια διαδικασία για την νομιμοποίηση όσων εισήλθαν λαθραία στη χώρα μας;
    Εάν ναι τότε θα έπρεπε να αναφέρει ότι θα τηρηθούν οι νόμιμες διαδικασίες.

    Το να λέει ο υπουργός δημοσίας τάξεως δεν θα γίνει απέλαση, ακόμα και εάν εισήλθε λαθραία στη χώρα μας , εγώ αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω , (χωρίς να διευκρινίζει εάν αυτό προβλέπεται από την νομοθεσία μας) αυτό ανοίγει παράθυρο και για όποιες άλλες παραβάσεις από οποιονδήποτε άλλον.

  8. νεφέλη avatar
    νεφέλη 19/04/2013 13:41:17

    Ονόματα δεν έχουν;
    ...μόνο ηλικία έχουν; ...εθνικότητα ίσως;...παρελθόν;
    ...φωτογραφίες με ή χωρίς φώτοσοπ;
    Μόνο τα παιδιά γνωστών οικογενειών απολαμβάνουν την τιμή εκτεταμένης δημοσιότητας, αν και τύχει να συλληφθούν;

    • B.Q avatar
      B.Q @ νεφέλη 20/04/2013 09:16:12

      @ νεφέλη : Αυτοί οι αμέτρητοι ανά την επικράτεια....Βαγγελάτοι, να μην ξεχνάμε πως δεν είναι εχθροί του συστήματος. Είναι πελάτες-ψηφοφόροι-καταναλωτές-συνεργοί-στηλοβάτες και συμπαραστάτες, κλακαδόροι στηρίγματα των υποκριτών ....διωκτών τους!!! Δε γίνεται, θα έχουν επιλεκτική μεταχείριση, αφήστε που βρίσκονταν και σε ...νόμιμη άμυνα τα (δικά μας) παιδιά!! Πάνω απ΄όλα και σε κάθε τομέα, Νόμος είναι το δίκιο του πελάτη.

  9. ΚΜ avatar
    ΚΜ 19/04/2013 13:44:19

    Υπάρχει κίνδυνος να βγουν τυχόν ασύλληπτοι συνεργοί τους να τουφεκίσουν κι άλλους, όπως τα μαμόθρεφτα των φραγκάτων αριστερών με τα καλάσνικωφ;

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ ΚΜ 19/04/2013 14:53:53

      ...δεν το είχα σκεφτεί έτσι... σωστό!
      Οπως κι ότι τα "μαμόθρεφτα" δεν είχαν πάψει να είναι παιδιά... προβληματικά μεν...αλλά παιδιά!

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ νεφέλη 19/04/2013 16:17:22

        Δεν ήταν παιδιά, ούτε είχαν το ακαταλόγιστο. Αυτή η νοοτροπία ότι μέχρι τα 40 είμαστε «παιδιά» είναι πηγή πολλών στραβών στην κοινωνία μας.

  10. Αμφιβολία avatar
    Αμφιβολία 19/04/2013 14:45:56

    Με βάση ποιο νόμο αποφάσισε να μην απελαθούν;

    ΧΟΥΝΤΑ έχουμε!!!

    Να πάει στον ΣΥΡΙΖΑ, ή στο ΚΚΕ και την ΑΝΤΑΡΣΥΑ ο δανδής τσι Κόρφου. ΟΥΣΤ!
    Πήρε ψηλά τον αμενέ...

    • νεφέλη avatar
      νεφέλη @ Αμφιβολία 19/04/2013 14:54:20

      ... μια χαρά κάνει την δουλειά του

      • Μπαρ-μπαρ avatar
        Μπαρ-μπαρ @ νεφέλη 19/04/2013 15:33:54

        Ναι,για τις Σκουριές.

      • Αμφιβολία avatar
        Αμφιβολία @ νεφέλη 21/04/2013 00:56:09

        @νεφέλη

        Καλά, αλλά δεν μας είπες:
        "Με βάση ποιο νόμο αποφάσισε να μην απελαθούν;

  11. kostas nikolaou avatar
    kostas nikolaou 19/04/2013 15:40:49

    εμπρος λοιπον λαθραιοι ο υπουργος σας δειχνει τον δρομο:
    αρκει να σας κακομεταχειριστει ενας ηλιθιος Ελληνας και εξασφαλισατε την παραμονη σας. εισαι πανεξυπνος δενδια, ουτε ο τσιπρας δεν θα το σκεφτοταν αυτο

  12. Zugzwang avatar
    Zugzwang 19/04/2013 18:14:23

    Ποτε θα μαθουμε επιτελους ποιοι και τι ειναι οι δραστες και το αφεντικο τους; Η αστυνομια δεν εκανε ερευνα στα σπιτια τους; Δεν βρηκε κανενα στοιχειο που να δειχνει σε ποιο πολιτικο χωρο ανηκουν; Οι ανθρωποι αυτοι ειναι αγνωστοι; Ηρθαν μηπως απο τον Αρη;

  13. WY avatar
    WY 19/04/2013 18:19:35

    Β.Q.

    Ευτυχής συγκυρία!!!!!

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!

  14. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 19/04/2013 18:39:51

    Απο πότε η Εκτελεστική Εξουσία αποφασίζει με το έτσι θέλω να αγνοήσει τους νόμους που ψήφισε η Νομοθετική?

    Ο Δενδιας δεν είναι κανένας τυχαίος, ουτε κανένας Γλέζος να έχει το ακαταλόγιστο: Aναρωτιέμαι , συνεδητοποιεί τι είπε?

    Ναι να νομιμοποιηθούν ,να φέρουν και τις οικογένειές τους ,τα 12 παιδιά του ο καθένας ,τα 172 ανήψια του και τα 247 ξαδέρφια του!

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ ΣΤΕΛΙΟΣ 19/04/2013 22:19:30

      Σε κράτος όπου η δημοκρατία δεν έχει ακόμη βάθος και όπου οι θεσμοί και οι διαδικασίες δεν έχουν αυτόνομη αξία, αλλά μπορούν να κάμπτονται κατά το δοκούν (από πολίτες και ηγεσία), σε κράτος με προσωποπαγείς δομές (κόμματα, υπουργεία, δήμοι), σε κράτος όπου οι νόμοι ερμηνεύονται αυθαίρετα από τον X δημόσιο υπάλληλο ή τον Ψ υπουργό, σε κράτος όπου ο κολασμός μπορεί να είναι α λα καρτ (π.χ. σκάνδαλο Siemens και βιαστικό κουκούλωμά του), σε κράτος όπου χρειάζονται δεκάδες ερμηνευτικές εγκύκλιοι για νόμους που περιέχουν άσχετα μπαλώματα και εξαιρέσεις (συνήθως για βολέματα ημετέρων), ποιος πείθει τους πολίτες να σέβονται τους νόμους και ποιος εγγυάται την τήρηση των;

      Ο κ. Δένδιας, αν αποδίδονται ορθώς και όχι εκτός περικειμένου οι δηλώσεις του, απέδειξε ότι δεν μπορεί να είναι ένας εξ αυτών. Στην περίπτωση που οι δηλώσεις αποδόθηκαν ορθώς, οφείλει να ζητήσει δημοσίως συγγνώμη. Άλλως...

  15. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 19/04/2013 21:52:09

    Από πότε ένας υπουργός δημόσιας τάξης (ή όπως αλλιώς καλείται αυτή την εβδομάδα το υπουργείο) μπορεί να υπαγορεύει ενέργειες (ή μη) που υπάγονται στο υπουργείου δικαιοσύνης;

    Η αλαζονεία της εξουσίας τον κατέστρεψε κι αυτόν, μάλλον. Κάποιος πρέπει να υπομνήσει στους υπουργούς να μην μιλούν επί παντός επιστητού. Τα τμήματα δημοσίων σχέσεων των υπουργείων υπάρχουν για κάποιο λόγο...

  16. Siegfried avatar
    Siegfried 19/04/2013 22:00:36

    Ο κ. Στουρνάρας πρόβαρε πρόσφατα το ίδιο κουστούμι στις σχέσεις του με την Δικαστική εξουσία (περί χαρατσίου ΔΕΗ). Ο αμανές φαίνεται να ψηλώνει παντού. Και μετά θα αναρωτιούνται τι συνέβη στη χώρα.