#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/11/2013 12:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Συνελήφθησαν Λ. Γαβαλάς και Κ. Σαραντόπουλος για χρέη στο Δημόσιο



Στο Τμήμα Προστασίας Περιουσιακών Δικαιωμάτων της Ασφάλειας Αττικής παρουσιάστηκε το πρωί αυτοβούλως ο Λάκης Γαβαλάς, αφού είχε ενημερωθεί ότι εκκρεμούσε σε βάρος του ένταλμα σύλληψης. Ο 61χρονος στη συνέχεια συνελήφθη για χρέη προς το Δημόσιο συνολικού ύψους 712.117,76 ευρώ και οδηγήθηκε στον Εισαγγελέα.

Επίσης, συνελήφθη το πρωί στο σπίτι του στη Φιλοθέη για χρέη προς το δημόσιο ο Κωνσταντίνος Σαραντόπουλος, πρώην εκδότης της εφημερίδας «Απογευματινή» για οφειλές προς το Δημόσιο, ύψους 208.999,17 ευρώ. Ο πρώην εκδότης τον Νοέμβριο του 2010, είχε υποβάλει αίτηση πτώχευσης στο Πρωτοδικείο της Αθήνας.

Παράλληλα, συνελήφθησαν ακόμα έξι άτομα για μη καταβολή χρεών προς το Δημόσιο και οδηγήθηκαν στον Εισαγγελέα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Magganas avatar
    Magganas 27/11/2013 13:08:28

    Συλλαμβάνονται, κάνουνε διακανονισμό, αφήνονται ελεύθεροι...
    Έρχεται η ώρα να πληρώσουν την πρώτη δόση του διακανονισμού, δεν την πληρώνουν, συλλαμβάνονται, κάνουν καινούριο διακανονισμό, ξαναφήνονται ελεύθεροι.
    Γνωρίζω "επιχειρηματίες" που ζούνε έτσι από το 2010...
    Κι όμως όλοι έχουνε περιουσιακά στοιχεία είτε στο όνομά τους είτε σε ονόματα συγγενών τους Α' Βαθμού, τα οποία μεταβίβασαν λίγο πριν το κανόνι.

    Γνωρίζω (λόγω επαγγέλματος) "γόνους" 20-25 ετών που έχουν στην κατοχή τους (στα χαρτιά) βίλες εκατομμυρίων, σκάφη αναψυχής, οικόπεδα κτλ.
    Οι πατεράδες συλλαμβάνονται κάθε τρεις και λίγο για χρέη εκατομμυρίων προς το Δημόσιο, κάνουν δικανονισμό και βγαίνουν. Μένουν όλοι μαζί σε αυτές τις βίλες...

    Γιατί δεν τους τις κατασχέτει το κράτος όπως γίνεται σε όλες τις πολιτισμένες κι ευημερούσες χώρες της Ευρώπης;;;
    Οι "γόνοι" δεν ελέγχονται από το ΣΔΟΕ;;;
    Δεν αναρρωτιέται κανείς στο ΣΔΟΕ, πώς ένα κοριτσάκι 20 ετών έχει στην κατοχή του ακίνητα εκατομμυρίων;;;

    Μόνο του Τσοχατζόπουλου κατασχέθηκε επειδή ήταν πρώην πολιτικός και αυτό γιατί κάποιοι είχαν άλλους σκοπούς.
    Με τους χιλιάδες άλλους απατεώνες που δεν κολλούσαν ένσημα και δεν έδιναν εισφορές στο ΙΚΑ (για τους "σκλάβους" που απασχολούσαν), ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ;;;;;

  2. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 27/11/2013 13:09:14

    Το αποτέλεσμα ποιό είναι; το δημόσιο εισπράτει από τα χρωστούμενα ;
    γιατί δεν τους συλλάβαν όταν χρωστούσαν 3000 ευρώ;

  3. aris1 avatar
    aris1 27/11/2013 13:13:15

    Πάλι ο Λάκης? Κανας πολιτικός παιδιά τίποτε?

  4. Spiros avatar
    Spiros 27/11/2013 13:19:06

    Πόσες φορές θα συλληφθεί ο Λάκης. Είπαμε χρωστάει... έχει όμως να δώσει;;; Και αν δεν έχει τι θα τον κάνουμε; Θα μπαινοβγαίνει στην φυλακή, να τον ταΐζει ο Έλληνας φορολογούμενος; Πόσους θα χωρέσει ποια η ριμάδα; Δεσμεύστέ τους τις περιούσιες και ότι έχουν και δεν έχουν να τελειώνουμε... Είναι πολλά τα λεφτά και τα έσοδα για το κράτος αρκεί να γίνει με το σωστό τρόπο.

    • Magganas avatar
      Magganas @ Spiros 27/11/2013 13:28:50

      Spiros,

      όχι "δεσμεύστε" αλλά ΔΗΜΕΥΣΤΕ!
      Κατευθείαν κατάσχεση!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Spiros 27/11/2013 13:37:44

      Αυτές τι ημέρες έρχεται στη βουλή το νομοσχέδιο για άμεσες κατασχέσεις κινητής και ακίνητης περιουσίας μεγαλοφειλετών χωρίς να αναμένεται η απόφαση δικαστηρίου μετά από χρόνια όπως τώρα. Μακάρι να ξεμπερδέψουμε με αυτό το χάλι.

      • aris1 avatar
        aris1 @ Γεώργιος Τ. 27/11/2013 19:53:56

        Απ' τους μικροοφειλέτες έτσι κι αλλοιώς δεν πρόκειται να βγάλουν τίποτε, αφου τα σπίτια τα καίνε και τα αυτοκίνητα τα ρίχνουν στο γκρεμό...

    • ΠΕΛΙΑΣ avatar
      ΠΕΛΙΑΣ @ Spiros 27/11/2013 14:34:23

      Spiros μας δουλεύουν ψιλό γαζί.

  5. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 27/11/2013 15:39:10

    Εμενα παντως αν με συλλαβουν ουτε στο Dancing θα παω,ουτε πρωινο στο Mega θα παρω.
    Εκτος απο την επικοινωνιακη συλληψη πρεπει να γινουν και καποια αλλα πραματα

  6. Mariana avatar
    Mariana 27/11/2013 17:38:57

    Είναι ωραία όμως η φωτογραφία έτσι δεν είναι? Ο Λάκη χαλαρός κοιτάζει το φακό υπό γωνία σα να τον πρόλαβαν στην είσοδο του κλαμπ, οι δε φύλακες του εγκληματος αρρενωποί με σταυρωμένα χέρια σαν πορτιέρηδες του κλαμπ. Το ομορφούλι όργανο στα αριστερα, γέρνει και λίγο προς το Λάκη με ένα ελαφρό χαμόγελο. Ω, τι δόξα να είσαι στην ίδια φώτο με το Λάκη! Ο άλλος όμως είναι λίγο αγριεμένος, ίσως στεναχωριέται που ο Λάκη προτιμάει τον άλλο.

  7. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 27/11/2013 19:22:18

    Αγαπητή μου δεν είναι σωστό να αποκαλούνται "όργανα" είναι αστυνομικοί και ενδεχομένως φίλοι μας ανήψια μας ξαδέρφια μας, αδέρφια μας ή παιδιά μας. Το λέω πολύ απλά γιατί ενδεχομένως κάπως έτσι θα είναι. Δεν θέλω να αναφερθώ στην political correct συμπεριφορά την οποία θα πρέπει να έχουμε απέναντι στους αστυνομικούς γιατί κάτι τέτοιο το έχετε φαντάζομαι εσείς μόνο για τους Ρομά (εγώ τους αποκαλώ τσιγγάνους).
    Στις ΗΠΑ ο αστυνομικός αποκαλείται officer και αντιμετωπίζεται με την προσήκουσα σοβαρότητα από τους πολίτες της Χώρας. Το ίδιο θα πρέπει να γίνει και στην Ελλάδα μας, τώρα που ζούμε "μέρες Μνημονίου"!!!! Όλα μα όλα πρέπει να αλλάξουν.

    • Mariana avatar
      Mariana @ Κριτική Σκέψη 28/11/2013 11:51:12

      Με σοβαρότητα αντιμετωπίζονται οι σοβαροί. Αυτό αποτελεί γενικό κανόνα σε όλους τους χώρους. Αλήθεια, δεν είναι επισημη ορολογία στην Ελλάδα ο όρος "όργανο της τάξης"? Φέροντας κάποιος στολή δεν καθίσται εκτελεστικό όργανο της θέλησης κάποιου άλλου μέσω των διαταγών? Γιατί να είναι αδόκιμος ή προσβλητικός ο όρος "όργανο" από τη στιγμή που ένα πρόσωπο αποδέχεται την ιδιότητα του οργάνου? Μήπως ντρέπεται για αυτήν? Μήπως δεν του αρέσει? Αυτά όμως αφορούν τον ίδιο και τη συνείδησή του. Όχι τους άλλους. Όταν φοράν στολή είναι όργανα, όταν τη βγάζουν είναι φίλοι μας ανήψια μας ξαδέρφια μας, αδέρφια μας ή παιδιά μας. Έτσι το βλέπω.
      Εγώ δε γενικεύω το τι είναι οι τσιγγάνοι ή οι αστυνομικοί και δε θεωρώ ότι σέβομαι κανέναν βάσει μόνο θέσης, φυλής, φύλου, αμφίεσης, αξιώματος κλπ. άσχετα αν προσπαθώ να είμαι ευγενικιά μαζί του. Έχει και τσιγγάνους αξιοσέβαστους, έχει και αστυνομικούς μη αξιοσέβαστους. Μη συγχέετε όμως το σεβασμό με το φόβο που επισύρει η κατοχή των όπλων και της εξουσίας. Άλλο το "φοβάμαι", άλλο το "σέβομαι", άλλο το "είμαι ευγενικός". Δεν μπορείς να λες ότι σέβεσαι κάποιον αν δεν τον γνωρίζεις ως προσωπικότητα. Μπορείς και είναι απαραίτητο βεβαίως να είναι ο καθένας ευγενικός με τους άλλους. Τι σημαίνει όμως "προσήκουσα σοβαρότητα"? Έναντι του προσώπου ή έναντι του όπλου που φέρει? Μήπως τελικά μιλάτε για φόβο και δεν το αντιλαμβάνεστε? Είστε η "Κριτική Σκέψη"! Τι γνώμη έχετε?

      • Magganas avatar
        Magganas @ Mariana 28/11/2013 13:09:13

        Οι νυκοκυραίοι, οι οικογενειάρχες και γενικότερα οι φιλήσυχοι πολίτες στην Ελλάδα δεν φοβούνται τα όργανα της τάξης (και ούτε χρειάζεται).
        Οι υπόλοιποι τώρα, αν τα φοβούνται καλά κάνουν και τα φοβούνται...

        • Mariana avatar
          Mariana @ Magganas 28/11/2013 19:02:05

          Αυτό είναι σίγουρο... Οι νυκοκυραίοι, οι οικογενειάρχες και γενικότερα οι φιλήσυχοι πολίτες στην Ελλάδα, έχουν να φοβούνται πολύ πιο σοβαρά πράματα! Αυτά που ίσως τελικά τους κάνουν να πάψουν να είναι φιλήσυχοι.

  8. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 28/11/2013 00:06:55

    Εχει ενδιαφέρον το βιβλίο του Π. Μάρκαρη, "Η περαίωση".
    Ο εθνικός φοροεισπράκτωρ έφερε το ζητούμενο...