Στο όριο της φτώχειας 3,7 εκατομμύρια Ελληνες!
24/07/2014 07:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο όριο της φτώχειας 3,7 εκατομμύρια Ελληνες!

Στην τέταρτη θέση μεταξύ των 28 κρατών - μελών της Ε.Ε. με το υψηλότερο ποσοστό πολιτών στα όρια της φτώχειας βρέθηκε η Ελλάδα το 2013, σύμφωνα με στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ.

Όπως αναφέρει η στατιστική υπηρεσία το ποσοστό των Ελλήνων που ζούσαν πέρυσι στο όριο της φτώχειας (εισόδημα μικρότερο από το 60% του εθνικού διάμεσου διαθέσιμου εισοδήματος) ανήλθε σε 34,6% ή σε 3.795.100 άτομα. Μάλιστα, το ποσοστό αυτό αυξάνεται συνεχώς από το 2010 και το πρώτο Μνημόνιο (27,6% το 2010, 27,7% το 2011, 31% το 2012 και 34,6% το 2013).

Σε χειρότερη θέση από την Ελλάδα, βρίσκονται η Βουλγαρία (49,3%), η Ρουμανία (41,7%) και η Λετονία (36,2%).

Στις άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, που έχουν εμπλακεί σε Μνημόνια, στο όριο της φτώχειας βρίσκεται το 30% των πολιτών στην Ιρλανδία, το 28,2% στην Ισπανία, το 27,1% στην Κύπρο και το 25,3% στην Πορτογαλία.

Οι πέντε χώρες με τα χαμηλότερα ποσοστά φτώχειας στην Ευρωπαϊκή Ένωση των «28», είναι η Ολλανδία (15%), η Τσεχία (15,4%), η Σουηδία (15,6%), η Φινλανδία (17,2%) και το Λουξεμβούργο (18,4%). Ο μέσος όρος στην Ευρωπαϊκή Ένωση ανέρχεται σε 24,8% και στην Ευρωζώνη σε 23,3%.

Σημειώνεται ότι, με βάση επίσης στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ, ο κίνδυνος φτώχειας αυξήθηκε σημαντικά για την Ελλάδα μετά το 2010 και το ποσοστό της σχετικής φτώχειας αυξήθηκε κατά 3,4 εκατοστιαίες μονάδες ή κατά 17,3%.

Παράλληλα, το χάσμα της φτώχειας αυξήθηκε κατά 24,1%, ενώ ο κίνδυνος φτώχειας ή κοινωνικού αποκλεισμού αυξήθηκε κατά επτά εκατοστιαίες μονάδες ή κατά 25,4%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 24/07/2014 08:54:46

    Στο Final-Four μιζέριας και εξαθλίωσης παίζουμε για το χάλκινο με τη Λετονία... Να τη χαιρόμαστε την προκοπή εις τας Ευρώπας...

  2. Η άλυτη εξίσωση avatar
    Η άλυτη εξίσωση 24/07/2014 09:06:25

    Πάμε φούλ για το χρυσό αδέλφια!! Γατί, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, ΜΠΟΡΟΥΜΕ.

    • zame avatar
      zame @ Η άλυτη εξίσωση 25/07/2014 11:24:09

      σωστα..εχουμε πολλες & σοβαρες πιθανοτητες..για χρυσο.

  3. Ισόνομος πολίτης avatar
    Ισόνομος πολίτης 24/07/2014 10:40:23

    Είμαστε πράγματι σε τραγική κατάσταση, αλλά δεν είναι κάτι που μας ήλθε έτσι στο ξαφνικά και από το πουθενά.... Η κατάσταση χειροτέρευε συνεχώς τα τελευταία 40 χρόνια και άρκεσε η διεθνής ύφεση του 2008 να επιδεινωθεί χειρότερα και να καταδειχθεί… Τα αίτια και αιτιατά πολλά και διάφορα, με πρώτο το σαθρό ανίκανο και διεφθαρμένο επικρατούν πολιτικό σύστημα (μετα των θεραπαινίδων του...) Βδελυρά και αποκρουστικά συμπτώματα, η ενδυνάμωση της φασιστικής Χ.Α και η ακατάσχετη λεκτική και εξαγγελτική ευκοιλιότητα των "ανερχόμενων" Τσιπροσυριζαίων.... Απαιτούνται ηθική και πολιτική εξυγίανση, αλλά και η Νέα Μεταπολίτευση με άλλους όρους πολιτικής ποιότητας, αξιοσύνης και άμεσης δράσης.. Οψόμεθα.....

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Ισόνομος πολίτης 24/07/2014 11:10:24

      Κι αυτή η Νέα Μεταπολίτευση θα έλθει ουρανοκατέβατη; Ή θα την φέρουν οι ίδιοι που κατάντησαν την χώρα στα σημερινά της χάλια;

  4. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 24/07/2014 11:11:10

    Μα ... έρχεται ανάκαμψη, ή λάθος κάνω;

  5. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 24/07/2014 13:07:44

    Μπορεί να παλεύουμε να χάνουμε το χάλκινο στον δείκτη φτώχειας αλλά σίγουρα πάμε για το χρυσό όσον αφορά τους φόρους. Δεν μου το βγάζετε από το μυαλό ότι αναλογικά με τα εισοδήματά μας, πληρώνουμε τους υψηλότερους φόρους στον πλανήτη.

  6. ΑΡΙΣ avatar
    ΑΡΙΣ 24/07/2014 15:23:57

    Εχω να κανω μια προταση. Να κανουμε ενα νεο Πολυτεχνειο για να βγουν στο προσκηνιο νεα φρουτα που θα κυβερνησουν την χωρα οπως οι αλλοι (Λαλιωτης,Δαμανακη κλπ) & ετσι θα λυθει το προβλημα της κρισης.

  7. Jimakos avatar
    Jimakos 24/07/2014 16:04:52

    Άρα δεν έχουμε παρά να κάνουμε οτι κάνουν και τα πλούσια ευρωπαικά κράτη για να βελτιώσουμε το χάλι μας. Αλλά ξέχασα, εδώ είναι διαφορετικά, εμείς είμαστε από άλλη πάστα, έχουμε άλλη νοοτροπία, έιναι ο ελληνικός ήλιος, η θάλασσα, άσε που όλοι μας έχουν στο μάτι και θέλουν το κακό μας.

    • SIRIOS avatar
      SIRIOS @ Jimakos 24/07/2014 21:06:15

      Eχεις δίκιο. Ας ξεκινήσουμε απο το βασικό, ξεκινώντας απο την δημιουργία αποικιών στην Αφρική, όπως έκαναν και τα πλούσια ευρωπαικά κράτη, συμμετέχοντας ενεργά στις "εξορμήσεις" των συμμάχων μας και όχι σαν Ιώτα5 όπως τώρα... Μετά να κάνουμε ένα δίκτυο off shore islands όπως αυτοί, αφού διαθέτουμε πολύ περισσότερα και εντυπωσιακώτερα νησιά απο τη Βρεττανική κοινοπολιτεία. (Σε κάποιο Ζάππειο το είχε προτείνει και ο Σαμαράς νομίζω) Τέλος ας φτιάξουμε το Hellenic City στο Ελληνικό, με πρωτομάστορα τον Λάτση και τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους...

      • Jimakos avatar
        Jimakos @ SIRIOS 25/07/2014 16:52:13

        Εμεις δε θα γίνουμε Ιρλανδια, που ειπε κι ο κινεζος. Φάε ρύζι τώρα!

  8. X Rhodesian s.a.s avatar
    X Rhodesian s.a.s 24/07/2014 20:02:35


    "Στο όριο της φτώχειας 3,7 εκατομμύρια Ελληνες!" ...γιαυτό βούλιαξε η Χαλκιδική και φέτος... λογικό..

    • Legeonarios avatar
      Legeonarios @ X Rhodesian s.a.s 25/07/2014 14:24:20

      Και μένα έτσι μου φαίνεται... Μάλλον για διαδόσεις και κακοήθειες πρόκειται... Τι στο καλό, πού βρίσκονται όλοι αυτοί οι φτωχοί και δεν τους βλέπουμε εμείς οι βολεμένοι, φίλε Rhodesian sas.