#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/05/2013 10:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο απροχώρητο η κατάσταση στις Σκουριές



(Ανανεωμένο) Σε σοβαρή κατάσταση βρίσκεται ένας από τους αστυνομικούς που χτυπήθηκε από τα σκάγια κυνηγετικής καραμπίνας χθες στη Σκουριές και θα χρειαστεί εγχείρηση προκειμένου να μην κινδυνεύσει η ζωή του.

Η κατάσταση στην περιοχή είναι τεταμένη καθώς πλέον ορισμένοι κάτοικοι που διαμαρτύρονται στην επένδυση σηκώνουν πλέον τα όπλα και εναντίον οργάνων της τάξης, κάτι που δείχνει ότι υπάρχει πολύ σοβαρό πρόβλημα. Οι αστυνομικές έρευνες συνεχίζονται για τον εντοπισμό του δράστη, ο οποίος, κατά τα χθεσινά επεισόδια μεταξύ διαδηλωτών και αστυνομικών που εκτυλίχθηκαν στη θέση Καρατζά στο δάσος Κάκκαβος, πυροβόλησε και τραυμάτισε επτά αστυνομικούς

Οι κάτοικοι της Ιερισσού, πάντως, κάνουν λόγο για «προβοκάτσια» και εξακολουθούν να βρίσκονται στα «μπλόκα» στις εισόδους του χωριού, προκειμένου να αποτρέψουν την παρουσία της Αστυνομίας. Όμως, οι ευθύνες είναι πολλές και από την πλευρά των κατοίκων και από την πλευρά της πολιτείας.

Οι κάτοικοι μιλούν για προβοκάτσια αλλά δε μπορούν να περιφρουρήσουν τις διαδηλώσεις για τα αιτήματα που θεωρούν ότι είναι δίκαια. Από την άλλη η επένδυση και χιλιάδες θέσεις εργασίας βρίσκονται στον αέρα και κανείς δε μπορεί να περιφρουρήσει την εικόνα της Ελλάδας στο εξωτερικό.

Την ίδια ώρα, πάντως, μια σειρά από δικαστικές αποφάσεις ανωτάτων δικαστηρίων κρίνουν νόμιμη την επένδυση και ότι δεν δημιουργεί προβλήματα στο περιβάλλον της περιοχής.

Το ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο το κρίνει ο καθένας ανάλογα με το τι πιστεύει και ποια στοιχεία έχει στα χέρια του. Αυτό που έχει σημασία, όμως, είναι να βρεθεί λύση σύντομα, πριν υπάρξουν πολύ χειρότερες καταστάσεις. Το κράτος οφείλει να περιφρουρήσει την ομαλότητα ενώ οι διαμαρτυρόμενοι πρέπει να υπακούσουν στους νόμους. Δε μπορεί να είναι όλοι «πιασμένοι» και να βγάζουν αποφάσεις υπέρ της επένδυσης. Άρα κάτι σάπιο υπάρχει στην περιοχή και ίσως οι προβοκάτσιες που υποστηρίζουν ότι γίνονται να έχουν αλλότριους σκοπούς. Αλλά κι αυτούς τους σκοπούς πρέπει να τους βρει το κράτος, αλλιώς θα γίνουν οι Σκουριές… Συρία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kosvag avatar
    kosvag 12/05/2013 19:17:11

    Δεν είναι και εύκολο πράμα να το επικοινωνήσει η κυβέρνηση στο πανελλήνιο οτι: πρέπει να στηριχθεί αυτή η μη προσοδοφόρα για το κράτος μας επένδυση (των βορειοαμερικανών χρειαζούμενων φίλων μας). Τώρα που το ξανασκέφτομαι αυτό πρέπει να το αναλάβει ο Μπένι ως διάδοχος του ΓΑΠ.

  2. Botox avatar
    Botox 12/05/2013 19:25:00

    ποια μελέτη επικαλείσαι και υποστηρίζεις οτι η επένδυση δεν είναι προσοδοφόρα; Θα ήθελα να δώσεις τα στοιχεία

    • ETA avatar
      ETA @ Botox 13/05/2013 11:07:47

      στο οτι δεν προβλεπονται δικαιωματα για το μεταλλευμα που θα εξορυχθει. Ειναι τα λεγομενα royalties τα οποια προβλεπονται ακομα και στο κρατος των ΜΑΟ ΜΑΟ αλλα οχι στη χωρα των ''πατριωτων΄΄. Royalties πρωτα απ΄ολα και μετα συζηταμε ολα τα ολα πιθανα ΄΄κερδη '' του δημοσιου. Ξαναλεμε Royalties ρωτα και τους ΜΑΟ ΜΑΟ

      • Botox avatar
        Botox @ ETA 13/05/2013 14:23:15

        έχουμε royalties στην Ελλάδα!!! Αλλα πάλι δεν βλέπω στοιχεία νουμερα κτλ

        • ETA avatar
          ETA @ Botox 13/05/2013 16:13:31

          εαν εχουμε πες μου εσυ τα νουμερα

  3. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 12/05/2013 19:33:34

    Καναδοί είναι, για όσους δεν ξέρουν, όχι Τεξανοί, Οχαϊώτες, Μεξικάνοι ή γενικώς Βορειοαμερικάνοι.
    Τώρα άν Αγγλόφωνοι απο το Οντάριο ή Γαλλόφωνοι Κεμπεκουά, θα σας γελάσω.
    Αυτά για να σπάσουμε λίγο το political correct αλά Ελληνικά.

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 12/05/2013 20:19:24

    Το συριζοανταρτικο στις Σκουριες πρεπει να παρει τελος .Εαν νομιζουν οι οπαδοι του ποιητη του α@@διου Κουρακη οτι θα εγκαταστησουνν επαναστατικη κυβερνηση ερημην των αποφασεων της Δικαιοσυνης & των Νομων του Κρατους ειναι οικτρα γελασμενοι .Με το σημερινο επεισοδιο των πυροβολισμων των εξαρχειοπαιδων το ποτηρι ξεχειλισε .Τα λεβεντοπαιδα της Ιερισσου βαζουν τα γυναικοπαιδα μπροστα κι αυτοι ριχνουν τις μπαρουτιες κρυμμενοι στα φουστανια των γυναικων τους .Ετσι τους εμαθε η αριστερη λοβοτομη που εχουν υποστει ετσι κανουν .Ο Νομος και το δικαιο που εκφραζεται μεσα απο τις δικαστικες αποφασεις πρεπει να εφαρμοστουν εαν θελουμε να εχουμε μια θεση στον πολιτισμενο κοσμο αλλιως το βορειοκορεατικο μοντελο ειναι μπροστα μας .

    • mara M. avatar
      mara M. @ Ραβινος 12/05/2013 20:58:54

      Διάβασα ένα άρθρο σχετικά με το χρυσό και το αναφέρω συνοπτικά.
      534 τόνοι χρυσού που αποτελεί ρεκόρ αγορών χρυσού τα τελευταία 50 αγοράστηκαν πέρυσι, απο τις κεντρικές τράπεζες.Οι συνολικές αγοροπωλησίες έφθασαν στο μυθικό ποσό των 236 δις δολ.Οι μεγαλύτερες αγορές χρυσού είναι οι αγορές Ινδίας και Κίνας. Οι κεντρικές τράπεζες μικρών χωρών όπως της Σρι Λάνκα και του Μπαγκλαντες αγοράζουν μανιωδώς χρυσό. Το Ιράν προχωρά σε επαναπατρισμό χρυσού το ίδιο και η Γερμανία. Η Ελβετία κόβει και διεθνώς χρυσό σε μικρά κουτάκια 10 φύλλων αξίας περίπου 50 δολαρίων στήνοντας νέα βάση στις συναλλαγές. Στην Ελλάδα τα ορυχεία χρυσού δίδονται αντί πινακίου φακής στις πολυεθνικές. Παντού έχουν ανοιξει μαγαζάκια που αγοράζουν άρον-άρον βέρες, δακτυλίδια, κοσμήματα.
      Κάτι ετοιμάζεται που δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι κι εμείς ξεπουλάμε όσο-όσο αντί να μαζεύουμε; Τυχαίο άραγε; Ο δικός μας χρυσός μας ανήκει ή έχει μπεί κι αυτός ενέχυρο στους δανειστές;

      • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
        Θόδωρος 17.06.2012 @ mara M. 13/05/2013 05:56:47

        Γιατί "πέφτει" ο χρυσός τότε? Σύμφωνα μ' αυτά που λέτε έπρεπε να'ναι πάνω από 2000 per ounce. Τι γίνεται?

        Συμφωνώ για μεγαλύτερα ανταποδοτικά από την "Ελλ. Χρυσός".

        Προφυλάκιση σ' όσους κάνουν επεισόδια. Άντρες ή γυναίκες.

        • mara M. avatar
          mara M. @ Θόδωρος 17.06.2012 13/05/2013 18:11:59

          oikonomikablog-Pblogs.gr/oktw-pragmata-gia-to-hryso.html
          Προφηλάκιση σ'αυτούς που χτυπάνε άνανδρα γυναίκες και παιδιά και στους εντολείς τους.

          • mara Μ avatar
            mara Μ @ mara M. 13/05/2013 19:46:23

            προφυλάκιση

          • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
            Θόδωρος 17.06.2012 @ mara M. 13/05/2013 21:06:38

            1. Τα σημεία 2 και 6 του κάπως περίεργου και ανυπόγραφου άρθρου είναι αντιφατικά: Τι καθορίζει τελικά την τιμή του χρυσού?

            Η τιμή του αργού πετρελαίου είναι συνδεδεμένη με το δολάριο. Γιατί να αλλάζει με την τιμή του χρυσού? Δεν καταλαβαίνω.

            Λέει ότι επειδή το 1970 ήταν 35$ η ουγγιά και ανέβηκε στα $800 η ουγγιά, οι ενδείξεις είναι ότι η ιστορία θα επαναληφθεί. Ποιες ενδείξεις?
            Και βασίζεται μετά σε αυθαίρετα, δικά του συμπεράσματα για να πει ότι ο χρυσός θα ξαναποκτήσει την "παλιά αγοραστικη του δύναμη". Αφού λέει ότι ήταν χαμηλά και ανέβηκε, ποια παλιά? Πάλι δεν καταλαβαίνω..

            Και μια απορία: Γιατί ασχολείστε με όλους τους περίεργους και τυχάρπαστους που εξαπατούν τους αθώους και καλοπροαιρετους αναγνώστες και δεν κοιτάτε να μάθετε σωστά κάποια πράγματα? Είμαι σίγουρος ότι άρθρα για το χρυσό υπάρχουν πολλά που μπορούν να πληροφορήσουν σωστά. Γιατί πρεπει να διαβάζετε τους "ψεκασμένους" του είδους, που ούτε κι αυτοί γνωρίζουν για το τι μιλάνε!..

            2. Προφυλάκιση (και όχι "προφηλάκιση") σ΄αυτούς που χτυπάνε άνανδρα γυναίκες και παιδιά?? Ποιοι χτύπησαν γυναίκες και παιδιά?
            Κάποιοι με καραμπίνες -και καλυπτόμενοι από έναν ασυνάρτητο όχλο- πυροβολουν αστυνομικούς εγώ ακούω.. Αυτούς τι πρέπει να τους κάνουμε?

          • mara Μ avatar
            mara Μ @ Θόδωρος 17.06.2012 13/05/2013 21:50:12

            Διαβάστε πιο προσεκτικά το αρθρο και αν θέλετε και και υπογεγραμμένο σας παραπέμπει. Μάλλον δεν τα διαβάσατε όλα. Αλλά λίγη σημασία έχει τι γράφει ο καθένας όταν βλέπουμε τη Γερμανία να επαναπατρίζει το χρυσό και διάφορους σαράφηδες να τον αγοράζουν μανιωδώς. Τα βλέπουμε δεν τα διαβάζουμε. Οταν λέτε αρθρα που πληροφορούν σωστά εννοείτε εκτιμήσεις και αξιολογήσεις σάν αυτές των τραπεζών και των οίκων αξιολόγησης που αξιολογούσαν παραπλανητικά θετικά τη Lehman Brothers λίγο πρίν καταρρεύσει και αναβάθμισαν την Ισλανδία πριν την κατάρρευση; Γιατί αυτοί θεωρούνται ακόμα αξιόπιστοι.
            2. Μάλλον έχετε επιλεκτικη όραση και επιλεκτική ακοή.
            ΥΓ Το ορθογραφικό λάθος το διόρθωσα αλλά δεν τον ανέβασαν.

          • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
            Θόδωρος 17.06.2012 @ mara Μ 14/05/2013 05:50:19

            Σας πιστεύω, τώρα τα ξεκαθαρίσατε όλα..

          • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
            Θόδωρος 17.06.2012 @ mara Μ 14/05/2013 06:00:17

            ...κι αν επίσης "λίγη σημασία έχει τι λέει ο καθένας" γιατί παραπέμπουμε σε μελέτες, γιατί καν ακούμε ο ένας τον άλλο τότε?!..
            Που το λέει ότι οι σαράφηδες αγοράζουν χρυσό?
            Που το λέει ότι η Γερμανία επαναπατρίζει χρυσό? Δεν αμφιβάλλω, να τα πιστέψω.. Τα link που είναι? Περιμένω.
            Όχι οίκων αξιολόγησης, ούτε τραπεζών. Δεν θα με έχετε παρακολουθήσει εδώ μέσα.
            Άλλων εκτός του χρυσοκάνθαρου (χα, χα, χα!, συγγνώμη..), άλλων έχετε?

            2. Γιατί "επιλεκτική όραση και ακοή"?
            Που είναι οι χτυπημένοι? Σπίτι τους? Στο νοσοκομείο? Που?
            Βρίσκεστε σε σύγχυση φαίνεται, δεν είστε σε θέση να μας πληροφορήσετε, ηρεμήστε πρώτα!

            Υ.Γ. Το ορθογραφικό το διορθώσατε, μπράβο!

          • Θόδωρος 17.06.2012 avatar
            Θόδωρος 17.06.2012 @ Θόδωρος 17.06.2012 14/05/2013 06:17:58

            άλλο ορθογραφικό: υπογραμμισμένο, όχι "υπογεγραμμένο".
            Ντρέπομαι που σας πιέζω, ειδικά αν είστε μιας ηλικίας, δεν θα συνεχίσω.

            Μην σας πνίγει το δίκιο πάντως, δεν το έχετε ΌΛΟ εσείς, αν μπορείτε να με καταλάβετε..

          • mara M. avatar
            mara M. @ Θόδωρος 17.06.2012 14/05/2013 18:29:19

            Αφού εσείς δεν είστε σε σύγχυση θα έπρεπε να καταλάβατε ότι εννοώ ότι"σας παραπέμπει σε υπογεγραμμένο άρθρο".
            Για να σας πληροφορήσω και να κρίνετε αντικειμενικά την πληροφόρηση, θα πρέπει να έχετε ανοιχτό νού μάτια και ώτα σε όλα, εσείς τα έχετε ερμητικά κλειστά και είστε και αγενής.
            Η ειρωνία και οι αιχμές για την ηλικία επιδεικνύουν αμορφωσιά και η καλή σας ορθογραφία δεν το σώζει, παρ' ότι δεν είμαι κάποιας ηλικίας εκτός κι αν είστε 20-25 οπότε πάω πάσο.

    • euagelos avatar
      euagelos @ Ραβινος 12/05/2013 22:19:46

      Όταν μαζεύονται oi μύγες, δεν κατηγορείς τις μύγες. Φροντίζεις να καθαρίσεις τα σκ@τ@.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ραβινος 12/05/2013 23:04:47

      Συμφωνώ. Ξεφτίλα τους που ανέχονται να μπαίνουν μπροστά οι γυναίκες και να ρίχνουν με κυνηγετικά κρυπτόμενοι πίσω από φούστες. Ρεζίλιδες ψευτοεπαναστάτες. Οι Έλληνες είναι λεβέντες, όχι κότες. Αλλάξτε χώρα αν δε σας αρέσει!

    • Siegfried avatar
      Siegfried @ Ραβινος 13/05/2013 15:55:14

      Κράτος που δεν τιμωρεί όργανα της τάξης που βιαιοπραγούν σε διαδηλωτές και μετά κρύβονται πίσω από ζαρντινιέρες, δεν τιμωρεί δηλωμένα μιζοφόρους που κρύβονται πίσω από το κουκούλωμα της υπόθεσης Siemens και που επιτρέπει σε μασκοφόρους χωρίς διακριτικά αστυνομικούς να ψεκάζουν με χημικά αθώους (ακόμη και παιδιά και ηλικιωμένους) στο Σύνταγμα ή το Γλέζο έξω από τη βουλή, θα δυσκολευθεί αρκετά να πείσει τους αντάρτες της Χαλκιδικής να μην κρύβονται με παρόμοιο τρόπο. Αν το κράτος δεν είναι διαφανές στις διαδικασίες του και πολλοί θεωρούν την διακυβέρνηση απολυταρχική ή τυραννική, το αντάρτικο δεν είναι πολύ μακριά. Αν ο νόμος εφαρμόζεται από το κράτος επιλεκτικά, κάποιοι πολίτες θα θεωρούν αυτονόητο να κάνουν το ίδιο.

      Φεύγοντας από το συγκεκριμένο θέμα, αλλά παραμένοντας σε κάτι σχετικό: αν βγήκαν καραμπίνες στις Σκουριές, δεν θέλω να σκέφτομαι τι μάς επιφυλάσσει το μέλλον όταν αρχίσουν οι μαζικές κατασχέσεις σπιτιών.

      • parsifal avatar
        parsifal @ Siegfried 13/05/2013 20:51:26

        Ψύχραιμη και δίκαια τοποθέτηση, συγχαρητήρια.

  5. Αγροφύλακας, Ontario, Canada avatar
    Αγροφύλακας, Ontario, Canada 12/05/2013 22:20:46

    Καλει ο Υπουργος Δημοσιας Ταξης κτλ ολα τα κομματα να καταδικασουν τα γεγονοτα, χωρις αστερισκους κτλ. Δηλ. αν τα 'κομματα' δεν τα καταδικασουν' θα αφησει να διαλυθει η ενομη ταξη? Φοβαμαι, οτι με αυτες τις δηλωσεις καταβαινει και η ΝΔ στο ιδιο επιπεδο με τα αλλα κομματα τα οποια κατηγορει.. Δηλ. πολιτικοποιει το ολο θεμα, το οποιο ειναι πρωτα απο ολα θεμα ενομης ταξης.

  6. nikos avatar
    nikos 13/05/2013 05:32:33

    Θέλει Αρετή και Τόλμη η Ελευθερία!

  7. πολιτης avatar
    πολιτης 13/05/2013 07:10:06

    η καταδικη των βιαιοπραγιων στα μεταλλεια πρεπει να λαβει τελος παραυτα. το ανταρτικο που εχουν επιδοθει καποιοι δεν προσφερει λυση ουτε στους αντιδρωντες ουτε στην εταιρια.
    παρολα αυτα ειναι παροιμιωδης η συνεχιζομενη ανικανοτητα του ελληνικου κρατους να λειτουργησει και ωφεληθει απο αποδεδειγμενα κερδοφορους στρατηγικους τομεις της χωρας.
    κι επειδη καθε εμποδιο για καλο...μηπως ...λεω μηπως ειναι ευκαιρια να εκμεταλλευτει το ελληνικο κρατος τα μεταλλεια χρυσου...κρατωντας στη ελλαδα το χρυσο που θα προκυψει αυξανοντας κατακορυφα τα κρατικα αποθεματα ???
    ας ξυπνησουν λιγο οι διοπτροφοροι υποτακτικοι της ξενοκρατιας κι ας δρασουν εθνικα....ετσι γι αλλαγη και μια φορα !!!

    • πολιτης avatar
      πολιτης @ πολιτης 13/05/2013 08:03:03

      σαρδαμ...διαγραφεται το καταδικη........

    • drider avatar
      drider @ πολιτης 13/05/2013 11:20:55

      "Eιναι παροιμιωδης η συνεχιζομενη ανικανοτητα του ελληνικου κρατους να λειτουργησει και ωφεληθει απο αποδεδειγμενα κερδοφορους στρατηγικους τομεις της χωρας."

      Εκπρόσωπος του Πάχτα είσαι; Συγχαρητήρια

      • πολιτης avatar
        πολιτης @ drider 14/05/2013 07:08:39

        καλα πλακα μας κανεις? δηλαδη η εκμεταλλευση του χρυσου δεν μπορει να γινει απο το ελληνικο κρατος το οποιο θα καρπωθει και το συνολο των ωφεληματων παρα μονο απο ιδιωτες ?
        ποιον παχτα και πρασινα αλογα μας λες?
        αλλα ξεχασα, τα αυτονοητα πλεον σε αυτη τη χωαρ δεν εχουν νοημα πλεον...........

  8. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 13/05/2013 09:16:59

    Η αντιπολίτευση με στόχο την δράση ή παράλειψη της Αστυνομίας είναι εύκολη και σίγουρη πρακτική.Την εφαρμόζουν τόσα χρόνια με επιτυχία Πασοκ,ΝΔ,ΚΚΕ και Συριζα.
    Τώρα που εφτασε το αυγό στον ....καταλαβαίνουν όλοι πόσο βασικό θεμελιο είναι για να λειτουργήσει ενα Κράτος.Να λειτουργήσει λέω,όχι να παριστάνει,μην μπερδευτείτε κάποιοι.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Μεγάλες στιγμές 13/05/2013 14:24:11

      Ποιο κράτος;Πολύ σωστό ερώτημα.
      Το Κράτος που εχει ανώτατα δικαστήρια στα οποία προσφύγατε,απορριφθήκατε και συνεχίζετε να αδιαφορείτε για την εις βάρος σας απόφαση.
      Φυσικά ,αν σας δικαίωνε το δικαστήριο θα απαιτούσατε απο τον τύρρανο Δενδια να μαζεψει τα σκυλια του και να σεβαστεί!! την απόφαση των δικαστηρίων

  9. μπραντεφέρης avatar
    μπραντεφέρης 13/05/2013 15:26:36

    το καλοκαίρι με τόση ξεραϊλα όλα θα είναι αλλιώς

  10. Siegfried avatar
    Siegfried 13/05/2013 16:37:47

    Διάβασα ένα σύνθημα σε τοίχο εξαιρετικά υποβαθμισμένης γειτονιάς που μού θύμισε τα γεγονότα τις Σκουριές: αυτά τα σκάγια είναι δικά τους και δικά μας...

  11. Siegfried avatar
    Siegfried 13/05/2013 16:42:42

    Πάντως το πράγμα παρατράβηξε. Θα βρεθεί κανένας παλαβός ή κανείς με βαριά ανίατη αρρώστεια (που επομένως δεν φοβάται τίποτα) και θα μας βρει καλοκαιριάτικα καμμιά τραγωδία (που στη συνέχεια θα διατυμπανιστεί στην υφήλιο, με ό,τι αυτό σημαίνει για επενδυτές και επενδύσεις). Σταματήστε τον κλεφτοπόλεμο πριν είναι αργά.

  12. Bohemian avatar
    Bohemian 13/05/2013 19:33:05

    εκπυσοκρότησε η καραμπίνα
    συμβαίνουν αυτά, μεμονωμένο ήταν

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Bohemian 13/05/2013 19:37:19

      Οι αστυνομικοί, ξέρουμε γιατί οπλοφορούν. Ο εν λόγω «αγωνιστής» όμως, τί την ήθελε μαζί την καραμπίνα, συριζαίε; Δεν έχουμε κυνηγετική περίοδο τον Μάιο μήνα.

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Bohemian 14/05/2013 05:34:22

      Μιλάμε για φοβερή κουλτούρα....Επιπέδου βίλας και βάλε.

  13. parsifal avatar
    parsifal 13/05/2013 21:02:08

    Η κατάσταση εξελίσεται επικίνδυνα. Κάποιοι βολεύονται (εκατέρωθεν) με την δημιουργία αγεφύρωτου χάσματος μεταξύ αστυνομίας και κατοίκων, βλέπε κάθε διαμαρτυρόμενου πολίτη.
    Η συνέχεια, γνωστή απο το παρελθόν είναι αντεκδικήσεις, πόλωση μεταξύ "αδικημένων" και αμοιβομένων με ψίχουλα (πλήν ...εγγυημένα στο τέλος του μήνα) αστυνομικών. Η πόλωση αυτή είναι γνωστή απο τα κατοχικά χρόνια και σημάδεψε ανεξίτηλα (εως και σήμερα...) την ελληνική Ιστορία, με Χίτες, Ταγματασφαλίτες, Ειδικές Ασφάλειες απο την μια και ΟΠΛΑ και Πολιτοφυλακές απο την αλλη. Αμφότεροι εξαθλιωμένοι φουκαράδες, που εξωθήθηκαν στα ακρα με μπλόκα, συλλήψεις, εκτελέσεις, ενέδρες και επιδρομές σε σπίτια... Ας μαζέψουν την κατάσταση πρίν να είναι αργά.

  14. Παπαϊωάννου Θανάσης avatar
    Παπαϊωάννου Θανάσης 13/05/2013 21:37:56

    Που στο κόσμο έγινε εξόρυξη χρυσού και οι κατοικοι έγιναν πλούσιοι και είναι και χαρούμενοι; Απαντήστε εσείς που έχετε άποψη για όλα.

  15. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 13/05/2013 22:33:13

    Καποια στιγμη θα στειλουν εκει ειδικες δυναμεις απο αλλες περιοχες, και τοτε θα εχουμε τα χειροτερα..

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Μικρασιάτης 14/05/2013 05:36:21

      Αυτό ακριβώς. Προς το παρόν επιχειρούν δυνάμεις από χαλκιδική και γύρω νομούς. Όταν θα ανηφορίσουν από αθήνα, θα αρχίσουν τα "όργανα" δυστυχώς.