#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/04/2013 10:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στο Νομικό Συμβούλιο του κράτους ο φάκελος για τις γερμανικές αποζημιώσεις



(Ανανεωμένο) Εξελίξεις όσον αφορά στο θέμα των γερμανικών αποζημιώσεων αναμένονται το επόμενο διάστημα. Με κυβερνητική εντολή έχει σχηματιστεί για πρώτη φορά πλήρης φάκελος γι’ αυτό το θέμα από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους, ο οποίος βρίσκεται πλέον στο υπουργείο Εξωτερικών.

Είναι χαρακτηριστικό ότι την περασμένη Πέμπτη, με την επιστροφή του υπουργού Εξωτερικών, Δημήτρη Αβραμόπουλου, από την Κροατία, πραγματοποιήθηκε σύσκεψη υπηρεσιακών παραγόντων, ενώ σήμερα πραγματοποιήθηκε η δεύτερη συνάντηση για το θέμα.

Στη συνέχεια, ο υπουργός Εξωτερικών διαβίβασε στον Πρόεδρο του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους κ. Φωκίωνα Γεωργακόπουλο την απόρρητη έκθεση της Ομάδας Εργασίας προκειμένου να γίνει νομική επεξεργασία, αξιολόγηση και στοιχειοθέτηση των αξιώσεων του Ελληνικού Δημοσίου και να υποβάλει σχετική γνωμοδότηση.

Διαβάστε και αυτό

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 08/04/2013 21:50:32

    Επιτέλους!!! Αυτό ισοδυναμεί με πολλά-πολλά ΟΧΙ στους επίδοξους σύγχρονους κατακτητές.

  2. νεφέλη avatar
    νεφέλη 08/04/2013 22:08:32

    Ανάσταση!!!
    Οι καλοί φίλοι, κάνουν και καλούς λογαριασμούς!
    Για να τους δούμε τώρα;

  3. Νιόβη avatar
    Νιόβη 08/04/2013 22:41:12

    Το μέλλον θα δείξει αν και πόσο οι προθέσεις και οι πράξεις δηλώνουν ειλικρίνεια και δεν είναι επικοινωνιακό κόλπο. Πάντως, ξένος τύπος υπάρχει και είναι πρόθυμος να φιλοξενήσει ανελέητη προπαγάνδα από το Ελληνικό ΥΠΕΞ για το θέμα. Ελπίζω ο αρμόδιος Υπουργός να έχει τους ανθρώπους και τα κονδύλια.

    • Tasos avatar
      Tasos @ Νιόβη 09/04/2013 00:37:15

      Αν δεν έχει κονδύλια να κόψει από αλλού και να βρεί. Αυτό το θέμα είναι τεράστιο και πρωτίστως ανθρωπιστικό για το κακό που βρήκε τη χώρα και δευτερευόντως οικονομικό. Φυσικά ο χρόνος που θα τεθεί (αν τεθεί) το θέμα θα μυρίζει οικονομικό πόκερ (ή εκβιασμό αν το δεί έτσι η φράου).
      Προσωπικά είμαι εξοργισμένος με τη πολιτική που ακολουθεί ο ΑΣ, αλλά αν θέσει το θέμα επίσημα εκεί που πρέπει και ταυτόχρονα προχωρήσει η ΑΟΖ, μπορώ να συγχωρήσω όλα τα υπόλοιπα απλά και μόνο γιατί αυτά τα 2 θέλουν να "τα χεις μεγάλα" και να μη φοβάσαι τις πιθανές συνέπειες (όπως πχ φοβήθηκε ένας ευτραφής προκάτοχος του).

  4. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 09/04/2013 00:12:49

    Αν αντι για λεφτα (που δεν θα παρουμε ποτε) κλειναμε συμφωνιες για μαζικες εισαγωγες απ τη Γερμανια, Ελληνικων προιοντων, θα μου φαινοταν πολυ πιο ρεαλιστικο. Καθως και καποιες αλλες συμφωνιες σε τουρισμο και αλλους τομεις αμοιβαιου συμφεροντος. Αυτα νομιζω οτι ειναι τα εφικτα... μακαρι να κανω λαθος και να παρουμε 200 Δις cash, αλλα αυτα τα πιστευει μονο ο ...Πανος.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Μικρασιάτης 09/04/2013 18:43:42

      Αν μας δώσουν 200 δις, που θα βρούμε 38 δις ρέστα να τους δώσουμε;; :)

      (Και μετά ξυπνήσαμε. Για προπαγάνδα στον Ευρωπαϊκό τύπο καλό είναι, να "την πούμε" στο Σόιμπλε την επόμενη φορά που θα μας πει τεμπέληδες, όποιος όμως νομίζει ότι θα πάρουμε ... λεφτά, ζει στον κόσμο του).

  5. Νιόβη avatar
    Νιόβη 09/04/2013 00:28:16

    Από το 1952 έως το 1966, το Ισραήλ έλαβε Γερμανικές αποζημιώσεις ύψους 3 δισ. μάρκων (της εποχής εκείνης). Έκτοτε, έχουν υποβληθεί και άλλες απαιτήσεις, με πιο πρόσφατες αυτές του 2007 και 2009. Το δε 2009, το Ισραήλ ανακοίνωσε ότι θα απαιτήσει επιπλέον χρηματική αποζημίωση, ενώ εν τω μεταξύ λαμβάνει και πολεμικό εξοπλισμό από τη Γερμανία είτε με γενναιόδωρες εκπτώσεις είτε εντελώς δωρεάν.

    Γρήγορη πηγή με πολλές παραπομπές: http://en.wikipedia.org/wiki/Reparations_Agreement_between_Israel_and_West_Germany

    Επίσης, σύμφωνα με παλαιότερα δημοσιεύματα, τα οποία δεν μπορώ να εντοπίσω τώρα, θυμάμαι ότι και η Ελβετία και/ή οι Ελβετικές τράπεζες είχαν υποχρεωθεί να αποζημιώσουν και/ή να αποδώσουν, σε Εβραίους επιζώντες του Β᾽ Παγκόσμιου Πολέμου ή στους απογόνους τους, τους κλεμμένους θησαυρούς της Εβραϊκής κοινότητας που οι Ναζί είχαν στείλει προς «φύλαξη» στα άβατα υπόγεια των Ελβετικών τραπεζών.

  6. Tasos avatar
    Tasos 09/04/2013 00:45:39

    Ας δεχτούν και πληρωμή σε είδος, όπως δουλειά σε αεροδρόμια, λιμάνια, τρένα, μετρό, υποβρύχια ή όπου αλλού η γερμανική τεχνογνωσία μπορεί να δώσει έργο σε ελληνικά χέρια έναντι ελάχιστου κόστους για μας (να μη πούν ότι το κάνουν και τζάμπα).
    Και κάπου εκεί ανάμεσα ας "ταπεινωθεί" και λίγο η γερμανική αρχή (με τη χριστιανική έννοια της ταπείνωσης) όπως ακριβώς έχουν κερδίσει οι Ισραηλινοί την επίσημη απόδοση τιμής στους πεσόντες τους. Το να αναγνωρίζει η Γερμανία τα ιστορικά λάθη στα λόγια δε λέει τιποτε, ας το κάνει στη πράξη και χαμένη δε θα βγεί.
    Αν έχουν λίγο μυαλό (όσο δύσκολο κι αν είναι για τευτονικούς εγκεφάλους) η κατάλληλη ώρα να αναχαιτήσουν τον αντιγερμανισμό που μεγαλώνει στο νότο, είναι τώρα.

  7. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 09/04/2013 06:42:59

    Το έχω γράψει επανειλημμένα εδώ στο antinews. Το εφαρμόσανε οι Εβραίοι, αν θυμάμαι καλά στη δεκαετία του ΄90. Ανάθεσαν την όλη υπόθεση σε μεγάλο δικηγορικό γραφείο της ΝΥ (με εβραίους φυσικά δικηγόρους). Απευθύνθηκαν στο Διεθνές δικαστήριο της Χάγης, κέρδισαν την υπόθεση, αλλά οι Γερμανοί κάνανε το παγώνι, δεν αναγνωρίζανε τίποτα. Μέσα από τα Αμερικάνικα δικαστήρια ζήτησαν και πέτυχαν δέσμευση όλων των περιουσιακών στοιχείων των Γερμανών στις ΗΠΑ (τράπεζες και περιουσία Γερμανικών εταιρειών). Μετά από αυτό, αναγκάστηκαν οι Γερμανοί να τους αποζημιώσουν με πολλά δισεκατομμύρια δολάρια για τα θύματα του Ολοκαυτώματος.

    Μπορούμε να κάνουμε και εμείς το ίδιο, να αναθέσουμε σε Αμερικάνικη εβραϊκή δικηγορική εταιρεία την υπόθεση και να είσαστε σίγουροι ότι οι γερμανοί θα πληρώσουν με το παραπάνω.

  8. Alex avatar
    Alex 09/04/2013 11:08:19

    Πολυ φοβαμαι οτι δεν θα γινει τιποτα για αλλη μια φορα... Το θεμα των αποζημιωσεων ουτε καινουργιο ειναι, και σιγουρα δεν μπορω να πιστεψω οτι περιμενε κανεις να ερθει το 2013 για να συνταχθει μια εκθεση το περιεχομενο της οποιας το φωναζαν και διεκδικουσαν δικαστικα εδω και δεκαετιες οι οικογενειες των θυματων . Να σας θυμισω, οτι εχει τελεσιδικησει αποφαση υπερ συγγενων θυματος ωστε να δημευτει Γερμανικη περιουσια επι Ελληνικου εδαφους απο το 2001 αν δεν κανω λαθος, αλλα για να ειναι εκτελεστεα, πρεπει να υπογραφει απο τον υπουργο Οικονομικων(!!!!) , κατι βεβαια που κανενας δοσιλογος υπουργος δεν εχει τολμησει να κανει εκτοτε- Δηλαδη, πως μετα λεμε οτι η δικαστικη δεν εμπλεκεται με την νομοθετικη ???

    Το θεμα ειναι ενα - Ο Σαμαρας και η κυβερνηση του, εχει μια ιστορικη ευκαιρια, εστω και τωρα, να σταθει στο υψος των περιστασεων. Και μην μου πειτε οτι μην τα χαλασουμε με τους δανειστες, διοτι ακριβως ΕΚΕΙ θα πατησουν οι Γερμανοι "φιλοι" μας, και στη διαταξη που υπηρχε στο 1ο μνημονιο, που λιγο πολυ ελεγε οτι "παραιτουμαστε απο οποιεσδηποτε αξιωσεις αποζημιωσεων" και καθως και οτι "δεν δυναται να ισοσκεληστουν οι οφειλες τις Ελλαδας με τις πολεμικες αποζημιωσεις" . Με αλλα λογια, νομιζω οτι τιποτα δεν θα γινει, και απλα θα παιξουν το γνωστο χαρτι "η χωρα πιεζει" κλπ αλλα στην ουσια δεν θα ανοιξει ουτε "ρουθουνι".

  9. dim avatar
    dim 09/04/2013 13:40:41

    Είμαστε πολύ τυχεροί που δεν έχουμε πάρει τις αποζημιώσεις εδώ και δεκαετίες...

    Αν τις είχαμε πάρει θα είχανε πάει και αυτές στο κουβά του σπάταλου δημοσίου τομέα, θα είχαν γίνει μερσεντές, μπουζούκια, και καταθέσεις ολίγων σε οφσορ...

    Η κατάλληλη στιγμή για τη διεκδίκηση είναι όταν: α) θα έχει γίνει ήδη κούρεμα και στον επίσημο τομέα, όταν θα έχουμε δηλαδή πρωτογενή πλεονάσματα, και β) όταν θα έχουμε φτιάξει ένα ανταγωνιστικό και παραγωγικό μοντέλο, ώστε τα χρήματα αυτά να πιάσουν τόπο...

    Όσοι θέτουν τώρα θέματα αποζημιώσεων, δε προσφέρουν καλές υπηρεσίες και δε προασπίζονται τα συμφέροντα της πατρίδας... Μας έχουν διαγράψει ήδη 100 δίς, και άλλα 40 δις που έχουν συμφωνηθεί, και άλλα 40 δις που μπορεί να μας κουρέψουν στο μέλλον... Όλα αυτά είναι πάνω από τα 162 δις που λέγεται ότι είναι οι αποζημιώσεις... Αν λοιπόν το θέσουμε τώρα, μπορεί και να τα συμψηφίσουν με κάποιο λογιστικό τρόπο, και να πετύχουμε μια τρύπα στο νερό...

    Αυτές οι δουλειές απαιτούν μεθοδικότητα, υπομονή, διπλωματία, και καθαρό μυαλό... Όποιος λειτουργεί έτσι είναι αληθινά πατριώτης, όποιος φωνάζει και επικαλείται πατριωτισμό και εθνικισμό, στην ουσία το μόνο που καταφέρνει είναι να υπονομεύσει τα συμφέροντα της πατρίδας του, που τόσο δήθεν κόπτεται ότι υπερασπίζεται...