#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2013 12:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στον εισαγγελέα η «αγανακτισμένη ξανθιά» του Αγίου Παντελεήμονα


Στα δικαστήρια της Ευελπίδων οδηγήθηκε το μεσημέρι της Πέμπτης, η Θέμις Σκορδέλη, υποψήφια βουλευτής της Χρυσής Αυγής και γνωστή ως η «ξανθιά του Αγιου Παντελεήμονα», από εκδηλώσεις της περιοχής στις οποίες πρωτοστατούσε συνήθως υπό την ιδιότητα της «αγανακτισμένης κατοίκου».
Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του Εθνους, οι αξιωματικοί των Εσωτερικών Υποθέσεων έφτασαν στην 50χρονη Θέμιδα Σκορδέλη από ένα ιδιόχειρο σημείωμα με τα στοιχεία της, το οποίο βρέθηκε στο σπίτι αξιωματικού. Στο πλαίσιο των αστυνομικών ενεργειών πραγματοποιήθηκε έρευνα στο σπίτι της. Και πέτυχαν... «λαβράκι».

Κατά τη διάρκεια της έρευνας βρέθηκαν και κατασχέθηκαν πλήθος έντυπου υλικού της Χρυσής Αυγής, καθώς και πρόχειρες σημειώσεις στις οποίες αναφέρονται δραστηριότητές της στην περιοχή, 18 κροτίδες, δύο τσάντες με προϊόντα απομίμησης και «μαϊμού» CD και DVD, καθώς και βιβλιάριο καταθέσεων με το ποσό των 145.000 ευρώ.

Αυτό, όμως, που προκάλεσε αίσθηση στους «αδιάφθορους» ήταν δύο φύλλα χαρτιού που εντοπίστηκαν στο σπίτι της, στα οποία αναγράφονται ταχυδρομικές διευθύνσεις, περιγραφές χώρων κατοικίας και υπηκοότητα αλλοδαπών που διαμένουν στις διευθύνσεις αυτές. Οι αστυνομικοί προσπαθούν να εξακριβώσουν αν η λίστα αυτή σχετίζεται με πιθανά σχεδιαζόμενα χτυπήματα και επιθέσεις της Χρυσής Αυγής ή αν έχουν σχέση με το παραεμπόριο.

Η Θέμις Σκορδέλη έγινε γνωστή στο πανελλήνιο ως η «ξανθιά του Αγίου Παντελεήμονα», κυρίως από τη συμμετοχή της σε τηλεοπτικά πάνελ. Κομβικό σημείο στη δράση της ήταν η επίθεση με γιαούρτια εναντίον του Αλέκου Αλαβάνου, κατά τις παραμονές των δημοτικών εκλογών του 2010. Ως επάγγελμα η ίδια δηλώνει τραπεζικός. Η φήμη της έχει φτάσει μέχρι το βόρειο ημισφαίριο, όταν σε ντοκιμαντέρ νορβηγικής τηλεόρασης φαίνεται να δηλώνει ευθέως την απέχθειά της προς τους μετανάστες.

Η υποψήφια βουλευτής απασχόλησε τη Δικαιοσύνη λόγω της κατηγορίας για πιθανή συμμετοχή της σε μαχαίρωμα Αφγανού πρόσφυγα τον Σεπτέμβριο του 2011 στον Αγιο Παντελεήμονα. Πιο συγκεκριμένα, η Σκορδέλη και ακόμη δύο άτομα κατηγορούνται για συνέργεια στην εγκληματική αυτή πράξη, ύστερα από αναγνώρισή της εκ μέρους των θυμάτων.

Η δίκη έχει αναβληθεί ήδη... οκτώ φορές και έχει προσδιοριστεί για τον Ιανουάριο του 2014. Αιτία της πρόσφατης αναβολής ήταν το πιστοποιητικό υγείας που προσκόμισε η πλευρά της Θ. Σκορδέλη, που είχε υπογραφεί από τον γνωστό χρυσαυγίτη -ήταν μάλιστα και υποψήφιος με τη ΧΑ- ψυχίατρο του ΨΝΑ Κωνσταντίνο Παρασχάκη, για τον οποίο έχει διαταχθεί εισαγγελική έρευνα!

http://www.ethnos.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/10/2013 13:51:44

    145 χιλιάδες ευρώ ή δραχμές; Αλλού διάβασα για δραχμές.
    Επίσης, οι διευθύνσεις αφορούν σε οικίες αλλοδαπών ή σε παράνομα μαγαζάκια και τζαμιά;
    Αυτά χρήζουν διευκρίνισης.

    • karasumi avatar
      karasumi @ ΒΙΣ 03/10/2013 15:17:23

      Δραχμές; Σιγά μην τα είχε και σε τάλαντα...

    • GO avatar
      GO @ ΒΙΣ 03/10/2013 15:39:06

      Το βιβλιάριο καταθέσεων είχε 145.000 σε καπίκια.
      Με οκτώ αναβολές και χαρτί τρελίατρου, του συνεδρίου κι' αυτή;!

    • ορεσέιβιος avatar
      ορεσέιβιος @ ΒΙΣ 03/10/2013 16:13:00

      Οι σελίδες ήταν Α4 ή Α3?
      Το στυλό ήταν μπλέ η μαύρο..
      Σοβαρά θέματα που χρήζουν διευκρινήσεων..

      Δεν αφηνετε κύριε ΒΙΣ μας τις δικολαβίστικες δικαιολογίες ..εκτίθεστε χωρίς λόγο..18 κροτίδες αν είχαν βρεθεί σε έναν αναρχικό στα εξάρχεια και κατάλογος με μαγαζιά,θα γράφατε τα ίδια?

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ ΒΙΣ 03/10/2013 21:51:25

      Με 145000 σε δραχμές τότε που λέει η κυρία παντρευόσουνα κι έπαιρνες σπίτι. Ασε τότε που πρέπει να ήταν γύρω στα 10 χρόνια επί γής.

  2. JeyAr avatar
    JeyAr 03/10/2013 17:16:25

    "Ευρέθη πλήθος έντυπου υλικού της Χρυσής Αυγής, .." ..Από πότε είναι ποινικό αδίκημα η κατοχή έντυπου υλικού..?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ JeyAr 03/10/2013 18:47:12

      Δεν είναι αδίκημα. Είναι ένδειξη ή έστω δημιουργεί υποψίες που αξίζουν περαιτέρω διερεύνησης για ενεργή συμμετοχή στην εγκληματική οργάνωση ΧΑ. Όλα μαζί τα στοιχεία δημιουργούν το σωστό συμπέρασμα. Πάντα και σε όλα τα θέματα.

  3. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/10/2013 17:42:11

    Οι κροτίδες ναι. Αλλά δεν είναι θέμα αν αλλού στο διαδίκτυο γράφεται βιβλιάριο του '94 σε δραχμές και αλλού σε ευρώ;
    Διότι αν είχε σπίτι της 145000 σε ευρώ υπάρχει και άλλης τάξεως θέμα, πέρα από τις κροτίδες. Είναι περίεργο αν θέτω το ερώτημα;
    Αυτό το ερώτημα είναι δικολαβίστικο ή ουσίας;
    Κρίμα και σε νόμιζα για σοβαρό. Τελικά, πολλοί εισαγγελείς Βισίνσκυ και Ροβεσπιερίσκοι της πλάκας έχουν εμφανιστεί στον κατ' ευφημισμό "δημοκρατικό κεντρώο" (ο Θεός να τον κάνει...) χώρο. Αλλά τελικά πολύ ολοκληρωτισμό, ρε παιδί μου βρωμάτε....Δεν πας στη Βόρεια Κορέα να σπουδάσεις νομικά; Θα έχεις λαμπρό μέλλον.

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ ΒΙΣ 03/10/2013 21:42:45

      κλασικό παραλήρημα ΒΙΣ!!!!!!

    • GO avatar
      GO @ ΒΙΣ 03/10/2013 22:10:37

      Σε παραπέμπω, απ' ευθείας, στον αδελφό του Κωνσταντίνου, Γραμμένο Καραμανλή!

  4. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/10/2013 17:51:05

    Το παρακάτω σχόλιό μου, από άλλη ανάρτηση στο Αντινεους, το αφιερώνω σε μερικούς "Εισαγγελείς Βισίνσκυ" εδώ μέσα, αυτοχρισμένους δημοκράτες και ροβεσπιερίσκους της δημοκρατίας.
    "Οι τύποι αυτοί, εννοώ τους χρυσαυγίτες, δεν έχουν καταλάβει ότι και η ευπρέπεια είναι αρετή. Αλλά ποιος να τους το μάθει; Η ΧΑ; Αλλά και η ΧΑ μέσα στη μίζερη μεταπολιτευτική Ελλάδα ξεφύτρωσε και φούντωσε. Η Ελλάδα της μεταπολίτευσης και ειδικά από την Αλλαγή και μετά, τέτοιες έννοιες και τις συμπεριφορές που πηγάζουν από αυτές τις έχει πετάξει στο καλάθι των αχρήστων. Είναι “μικροαστικά” κατάλοιπα, κατάλληλα μόνο για καθυστερημένους και χριστιανούληδες…
    Ο Κασιδιάρης και οι λοιποί της ΧΑ είναι κλασικοί πασοκοποιημένοι νεοέλληνες, που απλά είναι φορείς, επιπλέον, ναζιστικής ιδεολογίας.
    Στην Ελλάδα που οι πασόκοι διευθυντές και οι υπάλληλοι του Υπουργείου Γεωργίας στη Μακεδονία τσέπωναν, ακόμα και επί Σημίτη, εκατομμύρια δραχμές από ευρωπαϊκές επιδοτήσεις για ροδάκινα στη χωματερή (μόνο που το φορτηγό περιείχε χώμα και μία στρώση με ροδάκινα μόνο…), περιμένεις ήθος; Και απειλούσαν έμμεσα έντιμους υπαλλήλους ακόμα και με “τυχαίο” αυτοκινητιστικό δυστύχημα. Και μιλάμε για δεκάδες άτομα, υπεράνω υποψίας, που αυτή τη στιγμή διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους για την κρίση και θα ψηφίζουν Σύριζα. Ο Κασιδιάρης που νομίζει ότι πουλάει μαγκιά και εθνικοφροσύνη, είναι μέσα στην ίδια χαβούζα, του ίδιου συστήματος παιδί, το ίδιο ήθος κουβαλάει: Την ψευτομαγκιά, το έτσι θέλω, το έτσι γουστάρω, το δεν ζητάω συγγνώμη…. Το αν ο ένας είναι ναζί και ο άλλος αντιφασίστας, για μένα μικρή διαφορά έχει, το ίδιο διεφθαρμένοι και αλητήριοι είναι".

    Να συμπληρώσω ότι από την ίδια νεοελληνική μεταπολιτευτική χαβούζα προέρχονται και μερικοί καθώς πρέπει "κυνηγοί φασιστών" καιροζ κομισσάριοι της νέας αποκουλακοποίησης. Είναι οι μεταλλαγμένοι πρασινοφρουροί των '80s, μόνο που τώρα λέγονται "φιλελεύθεροι", "πολιτικώς ορθοί" και διάφορα άλλα...
    Σιγά μην φοβηθώ....

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ ΒΙΣ 03/10/2013 21:45:02

      δε βαρέθηκες να κατασυκοφαντείς το φιλελεύθερο χώρο;

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ μεταρρυθμιστής 04/10/2013 00:53:13

        Γιατί, άσχημα τα λέει; Εσύ δεν είσαι κατά δήλωσή σου «Σοσιαλδημοκράτης» της «μεταρρυθμιστικής αριστεράς»; Εσύ δεν μας έγραφες ότι ψήφισες Κουβέλη; Εσύ δεν υμνούσες εδώ πέρα τον ΓΑΠ επί της πρωθυπουργίας του; Ή μήπως δεν υποστήριζες τον ανεκδιήγητο Ρουπακιώτη; Άν ο εν λόγω χώρος (όπως τον οριοθετείς εσύ ο ίδιος) παρουσιάζει όσμωση με άτομα των δικών σου αντιλήψεων, ε τότε τί διαφορετικό έγραψε ο παραπάνω σχολιαστής, ούτως ώστε να ενίστασαι;

        • μεταρρυθμιστής avatar
          μεταρρυθμιστής @ ΚΜ 04/10/2013 05:52:14

          ε όχι και τον Ρουπακιώτη!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ μεταρρυθμιστής 04/10/2013 06:17:52

            Όλα όσα ήθελε να περάσει ο κύριος πάντως, τα αβαντάριζες τρελά. Και τον ακόμα χειρότερο επίσης, τον Αλιβιζάτο (τον κατασκευαστή του «νόμου Ραγκούση» για την ιθαγένεια). Από τη ΔΗΜΑΡ στη Δράση λοιπόν, κατά δήλωσή σου. Τί κοινό έχουν αυτά τα δύο; -Ναι, αυτό ακριβώς! Στα υπόλοιπα, σιγά μην κολλήσεις. Είσαι ακριβώς το είδος ανθρώπου που φωτογραφίζει το σχόλιο του BIΣ!

    • Γεώργιος avatar
      Γεώργιος @ ΒΙΣ 04/10/2013 04:28:26

      Γιατί δεν κάνει έρευνα το κράτος με τους μηχανισμούς του ανά την Ελλάδα ή και στη Μακεδονία να δει το πόθεν έσχες των κυρίων αυτών , να τους κατασχέσει τις άνομα αποκτηθείσες περιουσίες και να τους βάλει και δέκα χρόνια μέσα για παραδειγματισμό;

      • Vee avatar
        Vee @ Γεώργιος 04/10/2013 08:11:05

        Η' και στην ποιά;;;

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Vee 04/10/2013 11:00:51

          Μᾶλλον τοῦ ξέφυγε.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Γεώργιος 04/10/2013 08:52:50

        Γιατί θα πρέπει το 80-90% των υπαλλήλων του Υπουργείου Γεωργίας (συμπεριλαμβανομένης της κυράτσας του πρωτοκόλλου) που υπηρετούσαν στη Μακεδονία να πάει φυλακή. Τα χρήματα μοιράζονταν σε όλους και περισσότερα, φυσικά, στον διευθυντή. Εις εξ αυτών, για ξέπλυμα, αγόρασε πανάκριβο διαμέρισμα στο Παρίσι. Είμαστε για φυλακές και τέτοια τώρα;
        Αυτά επί Σημίτη, του εκσυγχρονιστή. Τώρα αυτοί δηλώνουν αγανακτισμένοι, ψηφίζουν Σύριζα και καταριούνται τη Μέρκελ....

        • JayGatsby avatar
          JayGatsby @ ΒΙΣ 04/10/2013 10:41:53

          Και ερωτώ εγώ. Αν κάποιος από την Γερμανική Πρεσβεία ας πούμε οτι διάβαζε αυτά που γράφουμε εδώ μέσα, δεν θα είχε πολλές ενστάσεις, στο να δοθούν στον τόπο αυτό λεφτά για "σχέδια Μάρσαλ" και άλλα ηχηρά παρόμοια, γνωρίζοντας την ποιοότητα της ελίτ αλλά και της διοίκησης της χώρας?

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ JayGatsby 04/10/2013 11:02:34

            Δέ χρειάζεται νά τά διαβάσουν ἐδῶ,ὑπάρχουν αὐτοί πού τούς τά λένε κατ' ἰδίαν.

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ Κυθήριος 04/10/2013 22:38:06

            Μάλλον αστειεύεστε.
            Πλήρωσαν πού πλήρωσαν τις επιδοτήσεις για "ροδάκινα" στη χωματερή - που ήταν τελικά μπάζα κατεδαφίσεων).
            Λέτε να μη φρόντισαν να μάθουν μετά πώς και από ποιούς πιάστηκαν κώτσοι;
            Είναι λίγο αργόστροφοι, κομμμάτι κούταβοι οι Γερμανοί (δεν έχουν τη "μαγκιά" των Ελληνο-λατινο-βαλκάνιων), αλλά είναι επιμελείς, έστω και με καθυστέρηση μαθαίνουν ποιός και πώς τους πούλησε φύκια.

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Uncle Stgm 05/10/2013 09:34:38

            Πάντως, όντως εισέπραττε μέρος της μίζας και η κυράτσα του πρωτοκόλλου, δεν έκανα πλάκα που το έγραψα....

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ JayGatsby 05/10/2013 09:33:17

            Πρέπει να σου πω ότι, με αυτά που ξέρω για το ελληνικό δημόσιο (και τους εξαρτώμενους από αυτό επιχειρηματίες...), αν ήμουν Σώυμπλε στη θέση του Σώυμπλε, οι Έλληνες θα έβρισκαν τον Σώυμπλε...αγαθιάρη παππού και θα τον θερμοπαρακαλούσαν να αναλάβει υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας, για να τους σώσει από τον...μισέλληνα και σατανικό ΒΙΣ...

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ ΒΙΣ 05/10/2013 12:10:21

            Καί πάλι δέ θά ἦσουν χειρότερος ἀπό τόν παραγματικό,γιατί ἐσύ θά τά ἔβαζες μ' αὐτούς πού πραγματικά τά ἔτρωγαν,δέν θά τούς τσουβάλιαζες ὅλους τούς Ἕλληνες ὅπως ὁ αὐθεντικός.
            (Δέ πιστεύω νά κάνω λάθος,ἔ; :-) )

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Κυθήριος 05/10/2013 16:28:04

            Μιλώντας πάντως σοβαρά, δεν θα πρέπει να περιμένουμε κανένα Σώυμπλε να μας υποδείξει πώς θα ξεκαθαρίσει ο κόπρος του Αυγείου. Ας ανοίξει ο φάκελλος "πόθεν έσχες¨ για τους δημοσίους υπαλλήλους, επιτέλους. Το ζήτημα είναι συγκεκριμένο: Με μία απλή εξέταση της κτηθείσης περιουσίας τα τελευταία 20 χρόνια θα φανεί ποιος απέκτησε ό,τι απέκτησε από τον μισθό του ή κληρονομιές και ποιος τα απέκτησε από άδηλες πηγές. Πολεοδομίες, Εφορείες, Δασαρχεία, Τελωνεία, Προξενεία σε ΠΟΛΥ συγκεκριμένες χώρες (Αλβανία, Ουκρανία, Ρωσία....), Υπουργείο Περιβάλλοντος και Δημοσίων Έργων, υπάλληλοι του κρατικού ΟΤΕ που έκαναν έλεγχο σε έργα για να τα παραλάβουν, υπάλληλοι ΔΕΗ, Υπουργείο Γεωργίας... Ολα τα παραπάνω πρέπει να ελεγχθούν αυστηρά. Η ατιμωρησία είναι γάγγραινα.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ ΒΙΣ 05/10/2013 17:53:40

            Ἔτσι!