Εργάτες στα πρόχειρα καταλύμματα στα φραουλοχώραφα της Μανωλάδας
Εργάτες στα πρόχειρα καταλύμματα στα φραουλοχώραφα της Μανωλάδας
26/05/2014 15:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στη Μανωλάδα εξελέγη ο πρώτος μετανάστης δήμαρχος στην Ελλάδα

Ο μετανάστης από την Συρία, αλλά πολιτογραφημένος Έλληνας, γιατρός στο επάγγελμα, Ναμπίλ Μοράντ, είναι ο νέος δήμαρχος Ανδραβίδας - Κυλλήνης. Στον δήμο ανήκει διοικητικά και η Μανωλάδα, η περιοχή με τις άθλιες συνθήκες διαβίωσης των μεταναστών που δουλεύουν στα φραουλοχώραφα.

Ο Ναμπίλ Μοράντ αναφέρθηκε στα σχέδιά του για τον δήμο, αλλά και ποιες πρωτοβουλίες σκοπεύει να πάρει ώστε να βελτιωθούν οι συνθήκες διαβίωσης του μεγάλου αριθμού των οικονομικών μεταναστών που εργάζονται στις καλλιέργειες φράουλας.

«Κάναμε ένα δυνατό αγώνα και πετύχαμε ένα μεγάλο ποσοστό, γιατί το πίστευε ο κόσμος» τόνισε ο ίδιος μιλώντας στο ΑΠΕ-ΜΠΕ.

Όσον αφορά τις προτεραιότητές του, ο Ναμπίλ Μοράντ ανέφερε ότι επείγουν τα προβλήματα της καθημερινότητας, όπως η ύδρευση, η καθαριότητα, ο φωτισμός, η οδοποιία κ.ά.

Όσο για τις λύσεις, τόνισε ότι θα δοθεί αγώνας, ώστε να ενταχθούν όσο το δυνατόν περισσότερα έργα στο νέο ΕΣΠΑ.

Σχετικά με τους οικονομικούς μετανάστες που εργάζονται στις καλλιέργειες φράουλας, ο Ναμπίλ Μοράντ σκοπεύει άμεσα να συνεργαστεί τόσο με τους φορείς της πολιτείας, όσο και με την πρεσβεία του Μπαγκλαντές -αφού οι περισσότεροι μετανάστες είναι υπήκοοι της χώρας αυτής- με στόχο να βρεθούν λύσεις για τη νόμιμη απασχόλησή τους και για τη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης.

Στο πλαίσιο αυτό, ο Ναμπίλ Μοράντ θεωρεί ότι πρέπει να δημιουργηθεί ένα ιατρείο για την παροχή πρωτοβάθμιας περίθαλψης, αλλά και ένα κοινωνικό φροντιστήριο, ώστε οι μετανάστες να μπορέσουν να μάθουν ελληνικά.

Ο Ναμπίλ Μοράντ, ο οποίος γεννήθηκε το 1962 στην πόλη Χομς της Συρίας, ήλθε στην Ελλάδα πριν από περίπου 25 χρόνια, έχοντας ήδη σπουδάσει ιατρική σε χώρα του εξωτερικού. Με την ελληνίδα σύζυγό του, που είναι επίσης γιατρός, αποφάσισαν να εγκατασταθούν στα Λεχαινά, όπου άνοιξαν το δικό τους ιατρείο και δημιούργησαν την οικογένειά τους, αποκτώντας δύο παιδιά. Μάλιστα, πριν από λίγες ημέρες απέκτησαν και το πρώτο τους εγγόνι.

Με τα κοινά -και ειδικότερα την τοπική αυτοδιοίκηση- ο Ναμπίλ Μοράντ αποφάσισε να ασχοληθεί το 2002. Εξελέγη δύο φορές, το 2002 και το 2006, δημοτικός σύμβουλος Λεχαινών και μία φορά το 2010 δημοτικός σύμβουλος του δήμου Ανδραβίδας Κυλλήνης.

Οι συνδημότες του τον τιμούσαν με την ψήφο τους και τον εξέλεγαν πάντα στις πρώτες θέσεις. Έτσι φέτος, έθεσε υποψηφιότητα για δήμαρχος και εκλέχτηκε στον δεύτερο γύρο με ποσοστό 52,23% λαμβάνοντας 5.941 ψήφους.

Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Διογένης avatar
    Διογένης 26/05/2014 16:03:49

    Αν ανήκει στην Ορθόδοξη κοινότητα της Συρίας, τότε δεν είναι ακριβώς "μετανάστης". Στην ουσία πρόκειται για αραβόφωνους Έλληνες, αραβόφωνους Ρωμιούς. Είναι άνθρωποι με νοοτροπία απίστευτα όμοια με την δική μας, βυζαντινά ξαδέρφια μας (για να μην πω αδέρφια μας), που η υπερχιλιετής διαβίωση κάτω από μουσουλμανική (αραβική, οθωμανική, σήμερα πάλι αραβική) εξουσία δεν μπόρεσε να αλλοιώσει την πολιτισμική τους ομοιότητα με εμάς, τους Ελλαδίτες- ελληνόφωνους Έλληνες. Έχω γνωρίσει τέτοιους Σύριους και έχω εντυπωσιαστεί από το επίπεδό τους, την μόρφωσή τους, την βαθιά πνευματική τους καλλιέργεια, το ήθος τους, το φιλότιμό τους. όπως ακριβώς θα θέλαμε να είναι το έθνος μας με βάση τις αρχαίες και μεσαιωνικές παραδόσεις του.

    • xristos avatar
      xristos @ Διογένης 30/05/2014 08:23:29

      Αγαπητέ Διογένη, θέτεις μέγα θέμα με τα: "βυζαντινά ξαδέρφια μας (για να μην πω αδέρφια μας), που η υπερχιλιετής διαβίωση κάτω από μουσουλμανική (αραβική, οθωμανική, σήμερα πάλι αραβική) εξουσία δεν μπόρεσε να αλλοιώσει την πολιτισμική τους ομοιότητα με εμάς, τους Ελλαδίτες- ελληνόφωνους Έλληνες.". Eγώ έχω γνωρίσει πάρα πολλούς τέτοιους Τούρκους, σε σημείο που να πιστεύω οτι προς Δυσμάς του μεσημβρινού που διέρχεται απο την Άγκυρα η πλειοψηφία των πληθυσμών της Τουρκίας και ιδίως των παραλίων του Αιγαίου είναι τουρκόφωνοι Ρωμιοί που οι πρόγονοί τους εξισλαμίσθηκαν αναγκαστικά για να σώσουν το κεφάλι τους . Σε όλες δε τις χώρες της Μ. Ανατολής που κάποτε ανήκαν στη Αυτοκρατορία του Αλέξανδρου και στη συνέχεια στο Βυζάντιο, απο τις οποίες μας έρχονται λαθρομετανάστες, ένα μεγάλο τμήμα τους είναι τέτοια βυζαντινά ξαδέρφια μας... Απαιτείται λοιπόν ιδιαίτερη προσοχή στο χειρισμό των αιτήσεών τους για Ελληνική υπηκοότητα.

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ xristos 30/05/2014 14:46:56

        Χρηστο αυτοι που αναφερεις ειναι οι λεγομενοι "κρυπτοχριστιανοι", αβαπτιστοι Τουρκοι υπηκοοι-πολλοι εχουν καταφερει να βαφτιστουν εδω στην Ελλαδα-κυριως προερχομενοι απο προγονους απο το παιδομαζωμα. Ειναι η ζωντανη ιστορια μας και θα φανερωθουν κατω απο εκτακτες συνθηκες.... Στη Πολη αλλα και στη Σουμελα, αμα δουν Ορθοδοξο παπα τον πλησιαζουν και συνηθως του ζητουν ν αναψει κερι γι αυτους στον δε Αη Γιωργη τον Κουδουνα μπες στο διαδικτυο να δεις τι γινεται καθε χρονο απο τους χιλιαδες προσκυνητες.....

  2. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 27/05/2014 02:23:27

    "...Σχετικά με τους οικονομικούς μετανάστες που εργάζονται στις καλλιέργειες φράουλα...." Ερώτηση: Οικονομικός μετανάστης σημαίνει νόμιμα εισερχόμενος στην Ελλάδα? α) Αν ναι, τότε δεν υπάρχει ανάγκη από Έλληνες ή νόμιμα εισερχόμενους αλλοδαπούς(αλήθεια, υπάρχει αυτή η κατηγορία, στην Ελλάδα ?)- εργατικά χέρια και δεν υπάρχει ανεργία....και καλύπτουμε τις ανάγκες μας -κατόπιν συμφωνιών με άλλες χώρες- με συγκεκριμένους αριθμούς αλλοδαπών κι ό,τι άλλο προβλέπεται.... β) Αν όχι, ν΄απελαθούν...Ας τηρηθούν και εφαρμοσθούν όλα τα προβλεπόμενα (όπως σε όλες τις πολιτισμένες χώρες που σέβονται τον τόπο τους, τους νόμους τους μα κυρίως,την ιστορία τους και τους πολίτες τους ), και με συνοπτικές διαδικασίες..... Και οι "εργοδότες τους" και οι υποστηρικτές τους να λογοδοτήσουν για όλα τα αδικήματα...... Στην Ελλάδα της κρίσης της ....ανάπτυξης.... και της δημιουργίας κι άλλων "ιθαγενών υποζυγίων".... "κάποιοι"είναι......φαινομενικά παραγωγικοί ...... παράγουν-επιδοτούνται-κερδίζουν.... εις βάρος, όμως, όλων των υπολοίπων και κυρίως των γνωστών υποζυγίων.... Ποιό είδος ανάπτυξης αποζητούμε και επιδιώκουμε και προς όφελος ποίων εφαρμόζοντας αυτού του είδους τις πρακτικές .....? Τα ερωτήματα ,σαφώς κι είναι ρητορικά....

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Δήμητρα 27/05/2014 07:49:53

      Βρες εσύ Έλληνες που να δέχονται να δουλέψουν στις φράουλες - ναι στην Ελλάδα του εκατομμυρίου ανέργων - και μετά τα λέμε.Κανείς δεν πάει.

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ ψυχραιμια 27/05/2014 09:47:42

        Ποιος δούλευε στις φράουλες, πριν έλθουν οι λαθρομετανάστες στην Ελλάδα; Ποιος καλλιεργούσε την γη, ποιος δούλευε στα μπετά κλπ.; Αν αύριο εξαφανιστούν όλοι οι (λαθρο)μετανάστες από την Ελλάδα (υπόθεση εργασίας), ποιος θα δουλεύει στις παραπάνω δουλειές (όσες βέβαια έχουν απομείνει);

        • Βέσπας avatar
          Βέσπας @ Επισκέπτης 28/05/2014 12:57:19

          Πήγα διακοπές στην Πάρο το 1990 δουλεύοντας στα καρπούζια για 4 ημέρες. 15000δρχ μεροκάματο. Κατάλαβες; 45€ μεροκάματο πριν 24 χρόνια.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Βέσπας 29/05/2014 13:06:07

            Εγώ την ίδια ακριβώς περίοδο δούλευα στην οικοδομή με μεροκάματο 3.000δρχ. Ή το αφεντικό σας τότε ήταν κουβαρντάς και κιμπάρης,κι εγώ να πιάσω το δικό μου αφεντικό από το λαιμό να μου δώσει αυτά που μου χρωστά , ή μας τα φουσκώνεις λίγο...

          • Βέσπας avatar
            Βέσπας @ Κυθήριος 29/05/2014 18:00:52

            Ήλιο με ήλιο και ύπνο σε παράπηγμα στο χωράφι. 4 μέρες και τάφτυσα- τα χέρια δεν κουνιότανε και σχεδόν έπαθα ηλίαση. Το θέμα πάντως είναι ότι κανείς δεν ήθελε ποτέ αυτές τις δουλειές -εξ ου και τα ψηλά μεροκάματα για χαμαλίκια. Ούτε σήμερα τα θέλουν οι Έλληνες. Ανέκαθεν η χώρα μας δεν είχε ανάγκη από εργατικά χέρια αλλά από φτηνά χέρια. Στη διαδρομή βέβαια κανείς δεν πρόλαβε να σκεφτεί ότι τα χαμηλά μεροκάματα των μεταναστών θα παράσερναν και τα δικά μας....

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Βέσπας 29/05/2014 18:53:56

            Συμφωνώ απολύτως μ'αυτό!

      • h.p. avatar
        h.p. @ ψυχραιμια 27/05/2014 10:36:22

        Περίπτωση Μανωλάδας και το τι θα επρεπε να γινει

        Πολλοί αποκαλούν τους
        φραυλοπαραγωγούς στην Μανωλάδα ελληναράδες,κάνουν λάθος πρόκειται για
        ανθελληνικά σκουπίδια που εκμεταλλεύονται τον εποικισμό της πατρίδας
        μας(με τεράστιο κίνδυνο για την δημόσια υγεία πέρα όλων των άλλων).Ο
        συγκεκριμένος εργοδότης απασχολούσε 200 αλλοδαπούς.Που είναι το κράτος
        να του στείλει 300 επιδοτούμενους έλληνες ανέργους με σίτιση και στέγαση
        όλα πληρωμένα;

        Στην Μανωλάδα αυτή τη στιγμή δίνουν για 6 ώρες
        εργασία 25 ευρώ,συν ένα γεύμα και όλα τα του ΙΚΑ πληρωμένα.Εδώ πρέπει να
        έρθει το κράτος και να προσθέσει στα 25 ευρώ άλλα 20 ευρώ(να επιδοτήσει
        την εργασία δηλαδή αντί την ανεργία τουλάχιστον για τα επόμενα 5
        χρόνια)και να οργανώσει μεταφορές,σίτιση και στέγαση(π.χ. οργανωμένο
        κάμπιγκ,hostel κλπ...) των εργαζομένων. Είναι πολύ προτιμότερ από το να
        σπαταλώνται δισεκατομμύρια ευρώ σε επιδόματα ανεργίας σε μια χώρα που
        ουσιαστικά έχει χρεοκοπήσει. Το όφελος για την εθνική οικονομία και
        κοινωνία θα ήταν πάρα πολύ τεράστιο καθώς τα χρήματα θα παρέμειναν στην
        ελληνική οικονομία, θα είχαμε και πάλι παραγωγικούς ανθρώπους και
        σύνδεση της ελληνικής γης με Έλληνες εργαζόμενους.
        Επίσης θα πρέπει να δοθούν γενικώς σε όλους τους παραγωγούς-αγρότες
        κίνητρα προκειμένου να επενδύσουν στην τεχνολογία για μηχανική
        συγκομιδή(όπως συμβαίνει στο εξωτερικό που επενδύουν συνεχώς στην
        τεχνολογία ενώ οι δικοί μας στους λαθρομετανάστες) με αποτέλεσμα να
        έχεις ανάγκη από πολύ λιγότερα εργατικά χέρια,η εργασία να γίνεται πολύ
        λιγότερο κουραστική και ταυτόχρονα γίνεσαι πολύ περισσότερο παραγωγικός
        και ανταγωνιστικός.

        Εδώ για τη συγκομιδή της φράουλας :
        http://www.youtube.com/watch?v=t5-sME9I_t0
        http://www.youtube.com/watch?v=RKT351pQHfI&feature=related
        http://www.youtube.com/watch?v=RCBQqEGp8Go&NR=1
        http://www.youtube.com/watch?v=cWSXrr6pZig&feature=related
        http://www.youtube.com/watch?v=uef6ayK8ilY&feature=related
        http://www.youtube.com/watch?v=V4HnFgqvIKk&feature=player_embedded

        Η δημιουργία ενός οργανωμένου κάμπινγκ εποχικών εργατών είναι προς την σωστή κατεύθυνση
        http://www.capital.gr/News.asp?id=1862460
        http://www.to-radar.gr/external.php?id=1650439
        αλλά γιατί θα πρέπει να αφορά αλλοδαπούς και όχι επιδοτούμενους Έλληνες
        ανέργους(αλλά και Έλληνες που δεν είναι άνεργοι αλλά θέλουν να
        ενισχύσουν το εισόδημα τους που θα μπορούν να έρχονται οργανωμένα π.χ.
        φοιτητές, εργαζόμενοι, συνταξιούχοι κλπ …).

        • Δήμητρα avatar
          Δήμητρα @ h.p. 27/05/2014 16:02:59

          ....Δώστε ίσες ευκαιρίες σε Έλληνες που θέλουν να αυξήσουν το όποιο μοναδικό εισόδημά τους και θέλουν ν΄ασχοληθούν με τη γη τους, την περιουσία τους για την οποία υπερφορολογούνται να δεν μπορούν να την αξιοποιήσουν αφού αποκλείονται μέσα από "άδικες και φωτ/κές" μονομερώς πάντα νομ/κές απαγόρευσεις αφού δεν επιτρέπεται (βλέπε απαγορευτικές διατάξεις για συντ/χους δημοσίου ακόμα κι απόστρατους (και δεν αναφερόμαστε στους όποιους μιζαδόρους,προνομιούχους με καταθέσεις, εισ/ίες κυρίως προ κρίσης.....); Γιατί να μην επιτρέπεται σε ανθρώπους που διαθέτουν δυνάμεις να δημιουργήσουν, με μοναδικά εισ/τα από τον εργασιακό και ταπεινό αλλά πειθαρχημένο και οργανωμένο βίο τους ,με συντάξεις μικρότερες, (αν και με μακροχρόνιο εργασιακό βίο), των μειωμένων συντάξεων κλητήρων , θυρωρών ,καθ/ριών, υ/λ ΔΕ και ΠΕ Βουλής ,πρώην ΟΑ, ΥΠΟΙΚ, τραπεζο-υ/λ, καθ/των ΑΕΙ κλπ)? Ακόμα και στα παιδιά των συντ/χων, (που δεν φυτοζωούν άνεργα και συντηρούμενα από επιδ/σεις/δάνεια....γονέων στην επαρχία ), φοιτητές ΑΕΙ που τους απαγορεύεται να ιδρύσουν εταιρεία, να επιδοτηθούν να ξεκινήσουν , αλλά αναγκάζονται να αναζητήσουν μερική απασχόληση ... για να ενισχύσουν το εισόδημα ....Κι αυτά,όταν όλοι οι άλλοι επιτρέπεται να το πράξουν....Όλοι μα όλοι, οι βουλευτές, πολιτευτές, ελ. επαγ. μικρό και μεγαλο επιχ/τίες-βιομήχανοι , πτυχιούχοι και μη....από γιατρούς, δικ., φαρμ.,δημ., λογ., μηχ.,η/λ, υ/λ, αγρότες με χωράφια επιδ/να-δαν/να : π.χ. ελιές , αμπέλια,κλπ κέρδη και από παράγωγα, βόδια, μελίσσια , βότανα , μεταποίηση και ταυτόχρονα ο αγρότης μπορεί να είναι οικοδόμος, φούρναρης καφετζής, ταβερνιάρης ξενοδόχος, τον παιδί του να έχει δικαίωμα αλλά ουσιαστικά ν΄απολαμβάνει την ανεργία του στην Αθήνα (αφού τον χρημ/τεί ο μπαμπάς από το χωριό με τις επιδ/σεις-δάνεια....) κτλ κι μπαμπάς ή και ο παππούς σε πολλές των περιπτώσεων και να έχει και στη δούλεψή του λάθρους γιατί τα παιδιά του και τα εγγόνια πρέπει να ζουν στην πόλη...... Δώστε ίσες ευκαιρίες σ΄όλους και οι ικανοί θα ξεχωρήσουν και θα προχωρήσουν. Μην ξεχνάτε ότι δίνετε ακόμα ευκαιρίες ακόμα και σε κλέφτες αφού παραμένουν ατιμώρητοι και απολαμβάνουν εντός και κυρίως εκτός .....Εμμέσως πλην σαφώς υποστηρίζονται συμφέροντα που κατέστρεψαν τη χώρα και δημιουργησαν την παθογένεια....αφού οι περισσότεροι Έλληνες δεινοπαθούν και θα δεινοπαθούν..... και κάποιοι απλώς συνεχίζουν ν΄απολαμβάνουν κι αυτοί και τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους......έστω κι αν έχασαν κάτι..... Δώστε ευκαιρίες ακόμα και σε συντ/χους .........Το αύριο για τους ανθρώπους χτίζεται από ανθρώπους που έχουν όραμα και αρχές και όχι απ΄αυτούς που έχουν μανίες για απόκτηση πλούτου,δύναμης και αποζητούν οποιαδήποτε μορφή εξουσίας για να εξαπατούν τους ανίδεους .... δημιουργώντας υποτελείς και υφαρπάζοντας νόμιμα( φαινομενικά πάντα) από την κατάχρηση της εξουσίας περιουσίες ..... Αυτές, δυστυχώς δεν είναι κοινωνίες ανθρώπων με αξίες και ιδανικά.....και ας ελπίσουμε ότι δεν θα έχουν μέλλον....

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Δήμητρα 27/05/2014 10:00:35

      α) Ναι, ο οικονομικός μετανάστης, σύμφωνα με τον ορισμό του ΟΗΕ, δεν μπορεί να εισέλθει παράνομα. β) Υπάρχουν οικονομικοί μετανάστες στην Ελλάδα, δηλαδή άτομα που έχουν εισέλθει με όλες τις νόμιμες διαδικασίες (π.χ. οι γνωστές Φιλιππινέζες). Όσο για την απέλαση, δυστυχώς είναι πολύ αργά πια. Τρία εκατομμύρια λαθρομεταναστών, των εκ των υστέρων "νομιμοποιηθέντων" συμπεριλαμβανομένων, δεν απελαύνονται τόσο εύκολα και σε καμμία περίπτωση με τις κυβερνήσεις που έχουμε. Βλέπε και φιάσκο "ΞΕΝΙΟΥ ΔΙΟΣ".

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Επισκέπτης 29/05/2014 18:47:19

        Απελαύνονται με τον κατάλληλο προγραμματισμό και τα κατάλληλα κονδύλια. Και το σπουδαιότερο: ΔΕΝ ΛΟΓΟΔΟΤΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ από τη στιγμή που εισήλθαν λαθραία! Για αυτό πρέπει συνέχεια να μιλάμε για ΛΑΘΡΟμετανάστες! Το "ΛΑΘΡΟ-" πρέπει να τονίζεται πάντοτε γιατί αλλιώς τους νομιμοποιούμε μόνοι μας με την έκφραση "οικονομικοί μετανάστες".

  3. MCA avatar
    MCA 27/05/2014 15:24:44

    Δεν θα πρέπει να επιτρέπεται η εργασία σε οποιονδήποτε εισέρχεται παράνομα στην χώρα. Απλό, αλλά δεν εφαρμόζεται γιατί δεν συμφέρει....

  4. Νέστωρ avatar
    Νέστωρ 28/05/2014 15:28:46

    Τί να πούμε εμείς, οι ιθαγενείς Έλληνες μη μετανάστες; Που μας φορτώνουν τους αλλόφυλους ΧΩΡΙΣ να μας ρωτήσουν; Μπράβο, και εις ανώτερα...

  5. Marcelos avatar
    Marcelos 29/05/2014 18:43:17

    Δεν υπάρχουν "οικονομικοί" μετανάστες. Το ερώτημα είναι πρωτίστως αν οι ξένοι εισήλθαν νόμιμα ή παράνομα! Εάν εισήλθαν παράνομα, πρέπει να απελαθούν ανεξαρτήτως μορφωτικού επιπέδου και χώρα προέλευσης. Δεν χρειάζεται να γίνει "διαφήμιση" για έναν γιατρό από την Συρία. Το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι οι γιατροί πρόσφυγες από τη Συρία. Πόσοι είναι αυτοί άλλωστε;;; Το πρόβλημα είναι οι άνθρωποι με μηδέν μορφωτικό επίπεδο που προέρχονται από χώρες όπου οι βιασμοί, ο κανιβαλισμός, η παιδεραστία, η σαρία κτλ. είναι φιλοσοφία ζωής... Αυτή τη φιλοσοφία την φέρνουν μαζί τους και μαζί με τις νομιμοποιήσεις "απαιτούν" να νομιμοποιηθεί και η φιλοσοφία ζωής τους... Για αυτό άλλωστε βλέπουμε εικόνες Βομβάης στο κέντρο της Αθήνας όπου πάει μπροστά ο ταλιμπάν δερβέναγας καμαρωτός με το κομπολόι κι από πίσω ακολουθούν κανα δυο φασκιωμένες "νίντζα" ζαλωμένες με 15 σακούλες από το Lidl σαν γαϊδουράκια... Στην Πατησίων και Αχαρνών βλέπεις μόνο νιγηριανές πουτ@νες. Αλήθεια πόσες από αυτές είναι "γιατρίνες" όπως ο εν λόγω δήμαρχος από τη Συρία;;;;;; Μάλιστα τώρα αρχίζουν και αλλάζουν και οι επιγραφές στα μαγαζιά. Περπατάς και νομίζεις ότι είσαι στο Λάγος... Αυτές δεν είναι εικόνες ευρωπαϊκής μητρόπολης εν έτει 2014... Για αυτό έφτασε η Χ.Α εκεί που έφτασε...

  6. h.p. avatar
    h.p. 30/05/2014 22:18:17

    πανηγυριζουν που βγηκε δημαρχος Ανδραβίδας- Κυλλήνης Ηλείας ενας ελληνοποιημενος συριος μεταναστης,τα σχεδια του φυσικα φιλομεταναστευτικη πολιτικη και πολυπολιτισμος, νομιμη εγκατασταση και πληθυσμιακη αλλοιωση χωρις επιστροφη(ηδη νομιζεις οτι βρισκεσαι σε αλλη χωρα στην περιοχη εκει,εχει γεμισει με λαθροεισβολεις και δεν συναντας πλεον ελληνα):

    Ο Ναμπίλ Μοράντ αναφέρθηκε στα σχέδιά του για τον δήμο, αλλά και ποιες πρωτοβουλίες σκοπεύει να πάρει ώστε να βελτιωθούν οι συνθήκες διαβίωσης του μεγάλου αριθμού των οικονομικών μεταναστών που εργάζονται στις καλλιέργειες φράουλας.

    Σχετικά με τους οικονομικούς μετανάστες που εργάζονται στις καλλιέργειες φράουλας, ο Ναμπίλ Μοράντ σκοπεύει άμεσα να συνεργαστεί τόσο με τους φορείς της πολιτείας, όσο και με την πρεσβεία του Μπαγκλαντές -αφού οι περισσότεροι μετανάστες είναι υπήκοοι της χώρας αυτής- με στόχο να βρεθούν λύσεις για τη νόμιμη απασχόλησή τους και για τη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης.

    Στο πλαίσιο αυτό, ο Ναμπίλ Μοράντ θεωρεί ότι πρέπει να δημιουργηθεί ένα ιατρείο για την παροχή πρωτοβάθμιας περίθαλψης, αλλά και ένα κοινωνικό φροντιστήριο, ώστε οι μετανάστες να μπορέσουν να μάθουν ελληνικά.

    -------------------------------
    Θυμόσαστε τους αλλοδαπούς που πυροβόλησαν πέρσι κάτω στην Μανωλάδα; πριν καποιους μηνες τους νομιμοποιήσαν επίσημα με παρουσία του πρέσβη τους παρακαλώ. Αντί να τους απελάσουν μετά την περίθαλψη τους(πολύ σωστά)τώρα τους νομιμοποιούν(επιβράβευση για την παράνομη είσοδο τους στην Ελλάδα)και φυσικά με την νομιμοποίηση τους αποκτούν το δικαίωμα επανένωσης και στο μέλλον ιθαγένεια.