Στην ... ΕΣΗΕΑ η παρουσίαση του βιβλίου του Ξηρού
01/04/2014 17:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στην ... ΕΣΗΕΑ η παρουσίαση του βιβλίου του Ξηρού

Με απόφαση της πλειοψηφίας του Δ.Σ. της ΕΣΗΕΑ εγκρίθηκε το αίτημα των Εκδόσεων «Κονιδάρη» για την παραχώρηση της αίθουσας της Ένωσης για την παρουσίαση βιβλίου του καταδικασμένου σε ισόβια τρομοκράτη Σάββα Ξηρού.


Διαφωνούμε πλήρως με την εν λόγω απόφαση, η οποία είναι αντίθετη με τον θεσμικό ρόλο της ΕΣΗΕΑ και θεωρούμε πως δεν μπορεί να αποτελέσει η Ένωση βήμα προβολής εγκληματικών πράξεων. Οποιαδήποτε διευκόλυνση στην προβολή των εγκληματικών πράξεων τρομοκρατών που καταδικάστηκαν από την Ελληνική Δικαιοσύνη, και από την πλειοψηφία της Ελληνικής κοινωνίας, αποτελεί πρόκληση στις ηθικές αξίες μιας ευνομούμενης πολιτείας και δεν υπηρετεί την υπεράσπιση της αλήθειας, όπως επιτάσσει το δημοσιογραφικό λειτούργημα. Επισημαίνουμε, μάλιστα, ότι θύματα του συγγραφέα-τρομοκράτη υπήρξαν δημοσιογράφοι, καθώς και εκδότες.

Μαρία Αντωνιάδου


Δημήτρης Κοτταρίδης

Χρήστος Κυρίτσης

Αγγελική Γυπάκη

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Hunter avatar
    Hunter 01/04/2014 17:51:52

    Μια ολόκληρη χώρα "έρμαιο" των συνδικάτων και των συντεχνιών...

  2. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 01/04/2014 18:29:00

    Πότε θα καταργηθεί το αγγελιόσημο;

  3. έλεος avatar
    έλεος 01/04/2014 23:05:56

    Τι ειρωνία! Βασική εργολαβία της 17Ν ήταν η ποδηγέτηση του Τύπου. Επόμενες εκδηλώσεις του συνδικάτου ενημέρωσης «το πόνημα» του Μπρέιβικ, «ο αγών του» και τα απομημονεύματα του Καντάφι, συμβολή στο διαφωτισμό μας. Ανθρωπιστικοί βομβαρδισμοί, όμορφα εγλήματα, ενημέρωση από σκοταδιστές με ονοματεπώνυμο.

  4. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 02/04/2014 01:49:28

    Δεν καταλαβαίνω πώς, ενώ ισχύει απαγόρευση δημοσιεύσεως τρομοκρατικών προκυρήξεων, επιτρέπεται η έκδοση βιβλίου σε τρομοκράτες! (Την ΕΣΗΕΑ δεν την είχα ποτέ σε εκτίμηση).

    • ΙΟΡΔΑΝΗΣ avatar
      ΙΟΡΔΑΝΗΣ @ ΠΗΛΕΑΣ 02/04/2014 14:26:16

      Δίκιο έχεις! Ούτε εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί επιτρέπεται η έκδοση βιβλίων τρομοκρατών. Εντάξει μπορεί να κυκλοφορεί το "Ο Αγών μου" μόνο για 32Ε, αλλά αυτό εξαιρείται γιατί αποτελεί ένα καθ' όλα υγιές σύγγραμμα!

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ ΙΟΡΔΑΝΗΣ 05/04/2014 00:29:35

        Αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά μεταξύ τρομοκρατών και πολιτικών ηγετών (όσο καταστροφική και να ήταν η πολιτεία τους), λογικό το να τους συμψηφίζεις. Πάντως, εγώ το παράδοξο επεσήμανα, όχι το δίκαιο ή μη.

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/04/2014 04:44:22

    Χρόνια πολλά καλό μήνα!

  6. Aegean times avatar
    Aegean times 02/04/2014 12:08:22

    Το επόμενο βήμα θα είναι να διδάσκονται τα βιβλία του του Ξηρού και του Κουφοντίνα στα σχολεία και μην γελάτε, γιατί είμαστε πολύ large.

  7. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 02/04/2014 17:56:01

    Τελικά δεν ήταν πρωταπριλιάτικο αστείο;!!!!!!!!!!!!!!!!!