#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2013 19:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Στήριξη Μέρκελ σε Σαμαρά



Όπως ακριβώς είχαμε  προαναγγείλει από το antinews κορυφαίοι Ευρωπαίοι θα εξέφραζαν τη στήριξή τους στην κυβέρνηση και ειδικά στον Αντώνη Σαμαρά. Έτσι, το απόγευμα της Κυριακής ο πρωθυπουργός είχε τηλεφωνική συνομιλία με την Άγκελα Μέρκελ με πρωτοβουλία της Γερμανίδας καγκελαρίου. Σύμφωνα με τα όσα λέει το Μαξίμου η κ. Μέρκελ εξέφρασε τη συμπαράσταση και τη στήριξή της στο μεταρρυθμιστικό έργο που επιχειρεί η κυβέρνηση.

Όσο κι αν για τη συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου η Μέρκελ είναι αντιπαθής, όσο κι αν λέμε σε κάθε τόνο ότι η πολιτική της είναι εγκληματική, δυστυχώς αυτή δίνει τα λεφτά για να πληρώνονται μισθοί και συντάξεις. Γι’ αυτό κι έχει σημασία τώρα που κλυδωνίζεται η κυβέρνηση να υπάρχει στήριξη από τους Ευρωπαίους.

Αναμένονται κι άλλες δηλώσεις στήριξης ή ακόμη και δηλώσεις του στυλ «είστε τρελοί εκεί στην Ελλάδα που θα προκαλέσετε πολιτικό και οικονομικό χάος για την ΕΡΤ;».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 16/06/2013 21:18:51

    Χθες πολλοί πανηγύριζαν ότι η Μέρκελ άδειασε το Σαμαρά και μετράει ώρες, τώρα που τον στηρίζει θα πουν οι ίδιοι άνθρωποι ότι είναι εσωτερική παρέμβαση της Γερμανίας στα εσωτερικά της Ελλάδας!!! Δεν τους πιάνεις πουθενά μερικούς!

    • Εν πολέμω avatar
      Εν πολέμω @ Συριζαλβανία του Χότζα 16/06/2013 22:42:52

      H Mέρκελ ούτε αδειάζει ούτε στηρίζει. Τη δουλειά της κάνει. Σημασία έχει να κάνουμε κι εμείς τη δική μας ανεξαρτήτως της θέλησής της.

  2. NTUA avatar
    NTUA 16/06/2013 21:23:11

    Αυτό, τώρα, είναι καλό ή κακό; Για τον Σαμαρά...

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ NTUA 16/06/2013 22:33:33

      Προφανώς καλό. Φιλογερμανική πολιτική ακολουθούμε άρα τα εύσημα των Γερμανών είναι επιτυχία. Αν και εγώ είμαι φιλοαμερικανός, αυτοί μας γράφουν τελευταία οπότε ο φιλογερμανισμός είναι μονόδρομος προς το παρών. Σε αυτό έχει δίκιο ο Σαμαράς.

    • Αρχιμηδης1 avatar
      Αρχιμηδης1 @ NTUA 17/06/2013 07:21:37

      Oταν σε επαινεί ο επικυρίαρχος...

  3. Αποκάλυψη avatar
    Αποκάλυψη 16/06/2013 21:34:18

    Καλό απ΄αυτήν δεν υπάρχει. Τα έχει παίξει από το φόβο της

  4. Δαιμόνιος avatar
    Δαιμόνιος 16/06/2013 21:35:59

    Άσε μας κι εσύ κυρά μου. Και πολύ εξ αιτίας σου βρεθήκαμε τώρα μπλεγμένοι

  5. ανεργος avatar
    ανεργος 16/06/2013 21:54:42

    οι ελληνες οπως τους καταντησε 30 χρονια πασοκοκρατιας ,δεν ενδιαφερονται για την ενημερωση..τα παιδια τους αργομισθα ονειρευονται να βολεψουν οι ανθρωποι γιαυτο θελουν την ερτ..ελπιζουν ολοι καποια ημερα να το καταφερουν, μην τους χαλατε το ονειρο.
    Αρκει βεβαια να πληρωνουν αλλοι το λογαριασμο..

  6. fch avatar
    fch 16/06/2013 22:25:49

    σαν να του λεει ευχαριστω...γεια σου ...βρειτε μου καποιον αλλο!

    • Εν πολέμω avatar
      Εν πολέμω @ fch 16/06/2013 22:28:07

      ...Και τότε κι εσύ της απαντάς επί τέλους άντε ......

  7. new.fe avatar
    new.fe 16/06/2013 22:29:25

    ''η κ. Μέρκελ εξέφρασε τη συμπαράσταση και τη στήριξή της στο μεταρρυθμιστικό έργο που επιχειρεί η κυβέρνηση.''

    Για τον χεισμο της ΕΡΤ ειπε τιποτα; Οχι δεν ειπε γιατι η υπαρχει πανδημη ευρωπαικη κατακραυγη.

    • ΛΜ avatar
      ΛΜ @ new.fe 16/06/2013 22:37:35

      με το ''μεταρρυθμιστικό έργο'', αυτό εννοεί. Την ΕΡΤ.

  8. new.fe avatar
    new.fe 16/06/2013 22:59:29

    OXI ειναι πολυ γενικο.Εδω εχουμε κυβερνητικη κριση για ενα πολυ συγκεκριμενο θεμα.Δεν απαντησε....νομιζω κατι λεει.Τα σπουδαια αυριο.Ο μπενι παντως αγριεψε παρα πολυ.

  9. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 16/06/2013 23:41:28

    Ποιά είναι η πάνδημη ο Σουλτς; Που βλέπει ότι ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ (αν ενσωματωθεί στο ΕΣΚ) έτσι όπως πάνε (και με αφορμή την ΕΡΤ) θα συνθλιβούν και θα εκλέξουν 2-3 ευρωβουλευτές και όλο το ΕΣΚ είναι υπό διάλυση σε όλες τις χώρες, ενόψει μάλιστα ευρωεκλογών που έχει ως στόχο την ανάδειξή του στην προεδρία της Ευρ. Επιτροπής; Ο Στάινμπρουκ; Ο Μούζνιεκς (που κολλάει τώρα το ΣΕ με την ΕΡΤ αδυνατώ να καταλάβω) που θέλει την Ελλάδα χώρα αποθήκη λαθρομεταναστών και η πτώση της κυβέρνησης Σαμαρά θα ήταν από τις ευτυχισμένες στιγμές στη ζώη του; Ποιά είναι η πάνδημη κατακραυγή;

  10. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 17/06/2013 00:03:45

    1. Financial Times
    "Πράγματι, ο Πρωθυπουργός προέβη σε μια ‘θεαματική’ κίνηση. Παρέκαμψε το Κοινοβούλιο, χρησιμοποιώντας μια ταχεία (‘fast-track’) νομική διαδικασία . Ωστόσο, ισχυρισμοί ότι ο κ. Σαμαράς καταπνίγει την κριτική δεν ευσταθούν. Η απόφαση πάρθηκε για οικονομικούς λόγους. Ένας νέος, μικρότερος, εθνικός ραδιοτηλεοπτικός φορέας αναμένεται να λειτουργήσει στο τέλος του Καλοκαιριού" αναφέρει το δημοσίευμα..."

    2. Handelsplatt
    "Για το «πολιτικό θάρρος» του Αντώνη Σαμαρά κάνει λόγο η γερμανική εφημερίδα Handelsblatt σε άρθρο της με τίτλο «Όλα από την αρχή», παίρνοντας καθαρά θέση υπέρ του Έλληνα πρωθυπουργού σχετικά με την απόφασή του να αναστείλει την λειτουργία της ΕΡΤ.

    «Η ενέργεια του πρωθυπουργού είναι λογική, δεδομένου ότι η ΕΡΤ δεν ήταν σε θέση να πραγματοποιήσει από μόνη της την "κάθαρση" και έτσι το κλείσιμο της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης ήταν η μόνη δυνατότητα που είχε η κυβέρνηση να εφαρμόσει τη μεταρρύθμιση στον τομέα αυτό» σημειώνει ο συντάκτης της εφημερίδας..."

    3. JP Morgan
    "«Σημείο καμπής» για την Ελλάδα μπορεί να αποτελέσει το θέμα της ΕΡΤ, σύμφωνα με την JP Morgan.

    Όπως εκτιμά σε έκθεσή της η επενδυτική τράπεζα η αναστολή λειτουργίας της ΕΡΤ κρύβει κινδύνους που όμως αξίζει να αναλάβει ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς.
    «Το λουκέτο στο κρατικό ραδιοτηλεοπτικό μέσο βρίσκει αντίθετους τους κυβερνητικούς εταίρους ενώ έχει προκαλέσει έντονες κοινωνικές διαμαρτυρίες. Δεν φαίνεται, ωστόσο, να συνιστά πολιτικό ‘ατύχημα’», υποστηρίζει συγκεκριμένα η JP Morgan.
    «(Η κυβέρνηση) πετυχαίνει δύο πράγματα. Πρώτον, επιδεικνύει προθυμία να θιγούν κάποιες από τις "ιερές αγελάδες" του δημοσίου... ενώ θα μπορούσε να βοηθήσει το βασικό κυβερνητικό κόμμα, τη Νέα Δημοκρατία, να παγιώσει την πολιτική του εξουσία με τρόπο που να επιτρέπει περαιτέρω μεταρρυθμίσεις», εξηγεί."

    Eντελώς πάνδημη η κατακραυγή...

    • Pecos Bill avatar
      Pecos Bill @ Κώστας ΜΠ 17/06/2013 07:36:30

      Ξέχασες τον Economist , την WSJ και λοιπά "ευαγή" ιδρύματα. Πάντως νάσαι σίγουρος ότι αυτοί που αναφέρεις στο σχόλιό σου + η Δωροθέα δεν ενδιαφέρονται για το καλό μας - έχουν τη δική τους ατζέντα.

  11. Πέτρος avatar
    Πέτρος 17/06/2013 07:35:12

    Πείτε στο επικοινωνιακό επιτελείο του Πρωθυπουργού να μην υπερπροβάλει τέτοιες δηλώσεις γιατί ξυπνά πρωτόγονα αισθήματα για την γρμανίδα μουσίτσα. Δεν καταλαβαίνουν οτι μόνο κακές υπηρεσίες προσφέρουν όσοι ανφέρουν οτι η Μέρκελ στηρίζει το έργο του Σαμαρά? Στο ANTINEWS έχουν γραφεί ουκ ολίγα άρθρα ενάντια στην γριά μέγαιρα. Θεωρώ τραγική την επικοινωνιακή διαχείριση από τους συμβούλους του Σαμαρά. Το γινάτι (για την ΕΡΤ) ... ενίοτε βγάζει μάτι (κ. Μουρούτη). Σε λάθος πεδίο νομίζω οτι επιλέχθηκε η μάχη να δοθεί.

    • Σκιά avatar
      Σκιά @ Πέτρος 17/06/2013 09:41:06

      Δυστυχώς ώρες-ώρες το επικοινωνιακό επιτελείο ....εκπλήσσει με τις επιλογές του. Συντονίζεται αλλοπρόσαλλα.

  12. Γιαννης avatar
    Γιαννης 17/06/2013 09:02:37

    Μονη λυση , σχεδιο για επιστροφη σε εθνικο νομισμα. Τετοιες "ειδησεις" προκαλουν οικτο και για τον αντωνη σαμαρα . Τον συνεχαρη η πρωθυπουργος μας .