#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/01/2013 17:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς: Τα ΜΜΜ ανήκουν στον λαό, όχι στις συντεχνίες



"Ο Ελληνικός Λαός έχει κάνει θυσίες. Τεράστιες θυσίες. Και εξαιρέσεις δεν μπορώ να επιτρέψω", δήλωσε ο πρωθυπουργός Α. Σαμαράς με αφορμή την απόφαση για πολιτική επιστράτευση των εργαζομένων της ΣΤΑΣΥ.

"Άλλωστε, τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς δεν ανήκουν στις συντεχνίες. Στο Λαό ανήκουν, που έχει το δικαίωμα να τα χρησιμοποιεί και όχι να τον ταλαιπωρούν από το πρωί μέχρι το βράδυ. Γι’ αυτό, ας το καταλάβουν όλοι: Τα λάθη του παρελθόντος δεν θα ξαναγίνουν! Καθαρές κουβέντες!», πρόσθεσε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 24/01/2013 17:17:11

    Τελικά τι θα γίνει αύριο, θα δουλέψει κάνα μέσο ή όχι;

  2. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 24/01/2013 17:29:10

    Η ώρα και η ευκαιρία είναι κατάλληλη για σύγκρουση.
    Αν η κυβέρνηση κάνει έστω και έναν πόντο πίσω, τότε τα συνδικάτα θα την πάνε πίσω-πίσω, μέχρι που να πέσει. (έχονται άλλωστε πολλές ακόμα ανάλογες μάχες)
    Αν αντίθετα συγκρουστεί και επιβληθεί, τότε η κυβέρνηση θα αρχίσει τον μαραθώνιο που έχει μπροστά της με μια νίκη που πολύ την χρειάζεται.
    Κύριε πρωθυπουργέ, προχωρήστε. Ο κόσμος είναι στη σύγκρουση αυτή μαζί σας.

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Διαφωνών 24/01/2013 17:44:06

      Καλά όλα αυτά, αλλά ποιος θα μου πληρώσει τα ταξί για να πάω στη δουλειά μου; Ο Σαμαράς ή ο συνδικαλιστής της ΑΝΤΑΡΣΥΑ;

      • Vagelis2 avatar
        Vagelis2 @ Γιώργος1 24/01/2013 22:04:12

        έχεις δουλειά? τυχερούλη!

  3. drider avatar
    drider 24/01/2013 17:43:13

    Εφόσον ανήκουν στον λαό, κατεβάστε και λίγο το εισιτήριο βρε παιδιά...

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ drider 24/01/2013 17:59:50

      Σ'αυτό συμφωνούμε ΑΠΟΛΥΤΑ. Αλλά δεν νομίζω να κάνουν απεργία οι υπάλληλοι του μετρό για τα εισιτήρια, αλλά για τους μισθούς τους. Νομίζω.

  4. FM avatar
    FM 24/01/2013 18:00:28

    Συμφωνώ απόλυτα ,ούτε χιλιοστό πίσω .Επιτέλους ήρθε η ώρα να πέσουν οι μάσκες σ´αυτή τη χώρα.Αντώνη ο λάος δεν σου επιτρέπει,όπως σωστά είπες , να το επιτρέψεις.Kαλη δύναμη και κουράγιο

  5. dim avatar
    dim 24/01/2013 18:06:27

    Όποιος τολμήσει να ρίξει το Σαμαρά επειδή θα κάνει το αυτονόητο, αυτό που δε γινόταν τόσα χρόνια, να εφαρμοστεί δηλαδη ο νόμος και να μπορεί επιτέλους ο κάθε πολίτης να χρησιμοποιεί τα μέσα μαζικής μεταφοράς, να ξέρει ότι οδηγεί τη χώρα σε εθνικό διχασμό... Και αυτός ο διχασμός δε θα είναι πια "αριστεροί - δεξιοί"... Θα είναι "ιδιωτικοί και δημόσιοι υπάλληλοι".... Ο ιδιωτικός τομέας δε μπορεί πλέον να σηκώνει μόνος του όλα τα βάρη, για να απεργούν οι βολεμένοι που αμείβονταν με 3.083 ευρώ μηνιαίως...

    Και για να λέμε και το σωστό, αυτή τη φορά τα είπε καλά ο Βενιζέλος... "Η επίταξη είναι το πιο ήπια απόφαση που μπορούσε να ληφθεί"... Αν το συνεχίσουν, προτείνω απόλυση με συνοπτικές διαδικασίες... Ξέρετε πόσες εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι έχουν μείνει άνεργοι από τον ιδιωτικό τομέα? Σε μια βδομάδα θα έχουν καλυφθεί οι θέσεις, με αξιολογότατα παιδιά, φιλότιμα, που τιμάνε το μισθό τους, με εντατικά προγράμματα κατάρτισης μπορούν να καλύψουν τις θέσεις άμεσα, και ας πάνε μετά οι συνδικαλιστάδες αυτοί να βρουν δουλειά στον ιδιωτικό τομέα... Άμα τους πάρει κανείς, γράψτε μου....

  6. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 24/01/2013 18:24:08

    Το παραμυθι γνωστο : Οποιος διαφωνει με τις πανικοβλητες, επιβεβλημενες εξωθεν, επιλογες της κυβερνησης ανηκει σε "συντεχνιες". Τελικα ομως, επειδη διαφωνουν ολοι, δεν εμεινε και κανενας "λαος". Ασε που, εαν τα ΜΜΜ "ανηκουν στον λαο", κατα μειζονα λογο θα επρεπε να ανηκει και στον λαο η δημοσια περιουσια του η οποια εχει εκχωρηθει -δυναμει- ΟΛΗ στους τοκογλυφους, μεσω αρσης της ασυλιας απο κατασχεσεις και λογω του οτι το χρεος ειναι μη-βιωσιμο, οπως παραδεχονται ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ ("καναμε λαθος" κατα το ΔΝΤ). Ακομα ενα λαθος της κυβερνησης που θα την οδηγησει σταδιακα στο τελος της.

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 24/01/2013 18:24:13

    Μπράβο ! Αλλά και η ΔΕΗ και ο (το πάλαι ποτέ) ΟΤΕ και η Ύδρευση και ο ΟΣΕ και όλες οι επιχειρήσεις κοινής ωφέλειας στο λαό ανήκουν Πρόεδρε και όχι στις συντεχνίες.

    Ανάτρεψε "τα λάθη του παρελθόντος", όταν το ΠΑΣΟΚ, αλλά και η ΝΔ, τις εκχώρησαν στα εκλεκτά κομματικά παιδιά τους για να τις λεηλατήσουν, σιτιζόμενοι σε Πρυτανείο που πληρωσαν οι υπόλοιποι.

    Ξεκαθάρισέ τες, απαγόρευσε εκεί τις απεργίες, κόψε το παρτυ των προμηθειών από άλλους κομματικούς εκλεκτούς και κράτησέ τες για να παρέχουν φθηνές υπηρεσίες στο λαό. Γιαυτο τις εφτιαξαν οι παππούδες και οι πατεράδες μας και δεν ήταν ηλίθιοι που το έκαναν. Δεν τις έφτιαξαν για να παρέχουν οφέλη από κερδοσκοπικά παιγνίδια μετοχών και μερισματικές αποδόσεις σε χλιμίτζουρες των "φαντς" .

  8. intruder avatar
    intruder 24/01/2013 19:10:25

    Oι υπάλληλοι χέστηκαν για την τιμή των εισιτηρίων.Μου θυμίζουν τους εκπαιδευτικούς που έκαναν απεργία για την "παιδεία" ρε γαμώτο και φυσικά ζητούσαν λεφτά ή προνόμια.

    Αντώνη προχώρα.Δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις πίσω σε τίποτε.
    Προσωπικά εσύ .

    • M.Γ avatar
      M.Γ @ intruder 24/01/2013 19:48:31

      Μαλλον ξεχνας -ή δεν εχεις διολου πληροφορηθει- οτι οι υπαλληλοι ειχαν κανει περσυ απεργια με μοναδικο αιτημα την μη αυξηση της τιμης των εισητηριων !

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ M.Γ 24/01/2013 22:01:15

        Πόσοι; Θέλω ποσοστό συμμετοχής! Εδώ τώρα που τους μειώνουν τους μισθούς και βάζουν εικονικές ασθένειες, άδειες και ρεπά για να πληρωθούν ενώ το παίζουν απεργοί το 50-80%. Σιγά μην είχε πραγματική συμμετοχή η απεργία που ανέφερες λοιπόν...

  9. Μίχου Χριστόφορος avatar
    Μίχου Χριστόφορος 24/01/2013 19:17:52

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΜΑΡΑ!!!

  10. someone avatar
    someone 24/01/2013 19:53:53

    οι μαρινες τα λιμανια το νερο το ελληνικο και αλλα πολλα ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΛΑΟ????

    • Vagelis2 avatar
      Vagelis2 @ someone 24/01/2013 22:07:13

      όχι, είναι κληρονομιά των πολιτικών από τους παππούδες τους. Τα πουλάν όποτε θέλουν, αν θέλουν, όσο θέλουν , σε όποιον θέλουν όταν ξεμείνουν από παρά οι ίδιοι και οι φίλοι τους.

  11. ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ avatar
    ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ 24/01/2013 20:02:01

    Οι υπάλληλοι της Βουλής του υπουργείου οικονομικών και μερικοί του υπουργείου Ανάπτυξης έχουν εξαιρεθεί από το ενιαίο μισθολόγιο. Οσο υπάρχουν εξαιρέσεις θα υπάρχουν και κάποιοι που θα φωνάζουν, δίκιο έχουν.

  12. πολίτης avatar
    πολίτης 24/01/2013 20:04:24

    Αρχίζει η υλοποίηση των μέτρων..
    Η ουσία της υπόθεσης είναι η κατάργηση κάθε συλλογικής σύμβασης.
    Η εργατική δύναμη στην Ελλάδα πρέπει να γίνει πάμφθηνη και χωρίς δικαιώματα (περί αυτού πρόκειται).
    Η κυβέρνηση που ανέλαβε να το πραγματοποιήσει, ξέρει ότι αν κάνει οποιαδήποτε κίνηση διαλόγου, θα έχει να κάνει και με όλους όσους θα ακολουθήσουν.
    Η κατρακύλα μας δεν έχει σταματημό πλέον.

  13. submarine avatar
    submarine 24/01/2013 20:05:02

    Πρωθυπουργε σπασε και τις συντεχνιες στο υπουργειο ναυτιλιας

  14. Αεροπόρος avatar
    Αεροπόρος 24/01/2013 20:05:12

    Άργησες Πρόεδρε άργησες υπερβολικά !!!!!!! 10 ημέρες η πρωτεύουσα χωρίς συγκοινωνίες !!!!!!! φοβερό !!!!!!! δέκα συνδικαλιστές να (Ξεσκίζουν ) ένα εκατομμύριο πολίτες ........................
    Αν κάνετε πίσω πέταξε το πουλάκι ( συνδικαλιστής της ΑΝΤΑΡΣΥΑ) ..........

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Αεροπόρος 24/01/2013 22:02:19

      Αν δεν είχε τη δικαστική απόφαση στα χέρια του τι μπορούσε να κάνει; Η εκτελεστική εξουσία δεν αποφασίζει δικαστικά. Εκτελεί νόμους βουλής και αποφάσεις δικαστών. Μόνο.

  15. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 24/01/2013 20:24:29

    Πού 'σαι Ρήγκαν....

    • Vagelis2 avatar
      Vagelis2 @ MAYRO XABIARI 24/01/2013 22:08:38

      προτιμώ τον Αουγκούστο που ήταν και ο πρώτος διδάξας

  16. someone avatar
    someone 24/01/2013 22:28:20

    ΣΩΣΤΟΣ

  17. ειδωλοκλάστης avatar
    ειδωλοκλάστης 25/01/2013 08:06:19

    Αν η κυβερνηση αναφερθεί σέ κίνδυνους δημόσιας υγείας ώς λόγο επίταξης υπηρεσιών ΜΜΜ, θά τεθεί αυτομάτως ΚΑΙ θέμα ιατρών τού ΕΟΠΥΥ- φαρμακέμπορων-κατασξευαστών.

  18. η Dimi avatar
    η Dimi 25/01/2013 10:18:04

    Δηλαδή, για να καταλάβουμε βαγγέλης2 και σάμουαν: ένα σφαγέα αιμοσταγή δικτάτορα προτείνετε για την Ελλάδα; και λέγεσθε έλληνες εσείς; Εχετε ποτέ μιλήσει και ρωτήσει τον ακρωτηριασμένο και βασανισμένο λαό της Χιλής για τα έργα και τις ημέρες του "ειδώλου σας" πινοσέτ; προφανώς όχι. Σάπιες πατάτες του καναπέ ανέξοδα εκτοξεύετε. Εύγε σας!

    • Vagelis2 avatar
      Vagelis2 @ η Dimi 25/01/2013 10:48:17

      Όχι όλος ο λαός της Χιλής αγαπητή dimi! Ακρωτηριασμένοι και βασανισμένοι ήταν όσοι αντιστέκονταν στις μεταρρυθμίσεις, όπως τώρα οι συνδικαλιστές και οι αριστεροί την Ελλάδα. Οι σοβαροί και οι πατριώτες (επιχειρηματίες κυρίως) ανταμείφθηκαν από το καθεστώς! και εκθειάστηκαν από τον νομπελίστα, ακαδημαϊκο, εμπνευστή του προγράμματος Μίλτον Φρήντμαν και το επιτελείο του (παιδιά του Σικάγο). Το ίδιο το ΔΝΤ και η τότε ΕΟΚ εκθείαζαν τις υπεράνθρωπες προσπάθειες του Αουγκούστο όπως τώρα η σημερινή ΕΕ και ΔΝΤ εκτιμούν και στηρίζουν τις προσπάθειες του κ. Αντώνη Σαμαρά και της τρικομματικής του κυβέρνησης σωτηρίας. Και προς απόδειξη αυτών που λέω, ήρθε η απρόσκοπτη καταβολή της γιγαντιαίας δόσης των 40+ δις για την σωτηρία της χώρας μας.
      Έτσι λοιπόν αγαπητή dimi, άμα έτσι πρόκειται να σωθεί η πατρίδα μας, η μια και μοναδική, από τα νύχια των συνδικαλισταράδων, ΝΑΙ! 1000 φορές ΝΑΙ!!! γιατί όχι και ένας Πινοτσέτ ή κάτι εφάμιλο τέλος πάντων? Καθόλου δεν πείραξε τους νοικοκύρυδες και τους εργατικούς πατριώτες που βάλαν το κεφάλι κάτω και εργάστηκαν (έστω και δωρεάν) για την ανόρθωση της χώρας τους.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ Vagelis2 25/01/2013 13:13:21

        Ακροδεξιό, φασιστικό παραλήρημα!

      • nickvous avatar
        nickvous @ Vagelis2 25/01/2013 13:29:59

        Βάλσαμο στην ψυχή μου

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Vagelis2 25/01/2013 15:36:56

        βαγγέλης2 Ατυχής ο μπούσουλας παραδειγμάτων και συγκρίσεων. Προτείνω να επισκεφθείτε (πρόκειται για ταξείδι ζωής!), χώρες της Nοτίου Aμερικής των οποίων οι πολίτες μαρτύρησαν, δολοφονήθηκαν και βίωσαν, τι σημαίνει φασισμός. Και οι πολίτες αυτοί, είναι πολλά εκατομμύρια πολλοί για να είναι συμπτωματικοί.. Μόνον όταν δείτε και ακούσετε αλήθειες "από το στόμα του αλόγου", τότε, ίσως συγκλονιστείτε και καταλάβετε, τι σημαίνει φασισμός. Προφανώς, η απρόκλητη χιτλερική "σταύρωση" από την οποία μέχρι και σήμερα δεν έχει συνέλθει η Ελλάδα, καθώς και τα 90 (ενενήντα!) ολοκαυτώματα των μαρτυρικών χωριών, πανελλαδικά, τα με ξιφολόγχες τρυπήματα κοιλιών εγκύων Ελληνίδων, το πέρασμα στο λαιμό τους για κολιέ, των νεκρών εμβρύων τους και η παραφρόσύνη τους, οι 170 φούρνοι στους οποίους έψησαν παλλικάρια και νεογέννητα ακόμα. Όλα αυτά και όχι μόνο εφιαλτικά, προφανώς, Δεν προσφέρουν αρκετή τροφή για σκέψη και έντονο προβληματισμό του νεοέλληνα. Ισως, αυτό το δείγμα "πολιτισμού", ν' αφυπνήσει. Εμείς πάντως, θύματά του, ΔΕΝ είμαστε διατεθειμένοι να γίνουμε. http://www.scrapbookpages.com/DachauScrapbook/KZDachau/CrematoriaArea/NewCrematorium05.html
        Με φιλικούς χαιρετισμούς.

  19. vagelis2 avatar
    vagelis2 25/01/2013 17:51:05

    Ωραίο το λινκ, αλλά νομίζω πως είναι άκαιρο. Οι Γερμανοί τώρα πια είναι φίλοι μας και θέλουν το καλό μας.

  20. kat avatar
    kat 25/01/2013 22:01:31

    Σωστός...

  21. ΝΠ avatar
    ΝΠ 25/01/2013 22:11:09

    ΚΕΝΤΆΕΙ η Dimi.
    Όμως τα ολοκαυτώματα
    γιατί νομίζω πως είναι παραπάνω;

  22. η Dimi avatar
    η Dimi 25/01/2013 22:41:24

    βαγγέλης2 "Ωραίο το λινκ".
    Είσθε λαλίστατος και πνευματώδης. Εύγε!

    • vagelis2 avatar
      vagelis2 @ η Dimi 26/01/2013 12:28:09

      Ευχαριστώ, και σεις δεν πάτε πίσω! Θα μπορούσα λέτε να είμαι υπουργός της κυβέρνησης Σαμαρά ή τέλος πάντων του... Αουγκούστο? Τι γνώμη έχετε εσείς?

  23. η Dimi avatar
    η Dimi 26/01/2013 07:51:39

    NΠ, Σας ευχαριστώ πολύ. Επειδή για άγνωστο λόγο το ιστολόγιο “Ελληνικα Ολοκαυτώματα” απενεργοποιήθηκε, σας παραθέτω το εξίσου ενημερωτικό: “Ηistory: Eλληνικά Ολοκαυτώματα”
    http://thehistoryofgreece.blogspot.gr/p/blog-page_1206.html

    “Οι άνθρωποι σταματάνε να σκέπτονται όταν σταματήσουν να διαβάζουν”
    ~Ντενί Ντιντερό (1713-1784) Γάλλος φιλόσοφος και συγγραφέας