#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/02/2013 19:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Σαμαράς : Ενέργειες όπως αυτή στις Σκουριές δεν είναι ανεκτές



Ηχηρό μήνυμα στέλνει ο πρωθυπουργός με δηλώσεις του στη Wall Street Journal ότι δεν πρόκειται να γίνουν ανεκτές ενέργειες όπως αυτή στις Σκουριές.

"Αυτού του είδους η ενέργεια δεν μπορεί να γίνει ανεκτή. Η Ελλάδα είναι μια σύγχρονη ευρωπαϊκή χώρα και με κάθε κόστος θα προστατεύσουμε τις ξένες επενδύσεις στη χώρα", δηλώνει ο Αντώνης Σαμαράς στο σχετικό δημοσίευμα και αναφέρει ότι προχωρά η τελική έγκριση για την επένδυση στο ορυχείο της Θράκης.

"Είναι μια επένδυση που θέλουμε πολύ και όλη η διαδικασία για την τελική έγκριση θα έχει τελειώσει μέσα στις επόμενες δέκα ημέρες", λέει συγκεκριμένα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 21/02/2013 19:49:32

    Και η απευθειας πωληση χρυσωρυχειου για 2 δις με δωρο δασος τιγκα στο χαλκο, με πολιτικες προσληψεις απο το δημαρχειο στην ξενη πολυεθνικη που δεν θα φορολογηθει για τα κερδη της εδω, κοινως τυπος πωλησης ασημικων τυπου Υποσαχαριας Αφρικης δεν ειναι ανεκτες ενεργειες, αλλα τις εγκρινεις...

  2. Lichnee avatar
    Lichnee 21/02/2013 19:54:45

    Εσείς θέλετε,η Θράκη ΔΕΝ θέλει.Θα βρείτε μπροστά σας τους κατοίκους.Να πάρετε το κυάνιο και να το θάψετε στη χαβούζα σας στην Αττική!

    • tak avatar
      tak @ Lichnee 22/02/2013 07:55:37

      Η Θράκη είναι ανεξάρτητη χώρα;

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ tak 22/02/2013 10:59:29

        Αν συνεχίσει αυτή η πολιτική απαξίωση από την Αθήνα που πλέον συμπεριφέρεται σαν μητρόπολη σε αποικίες (βλέπε ΑΟΖ με αποικιοκρατικές συμβάσεις,στρατόπεδα συγκέντρωσης πακιστανών για να μη χαλάει η μόστρα της πρωτεύουσας,εγκατάλειψη της περιοχής και απαξίωση των όσων δομών υπάρχουν και άλλα),μπορεί και να γίνει...

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ tak 22/02/2013 11:02:28

        Και σε συνέχεια,αν,λέω αν γίνει το έγκλημα στην περιοχή της Μάκρης για να ενισχυθεί το "κράτος" με τις μίζες του Μπόμπολα,μακάρι να πιάσει μια τέτοια βροχή που να σπάσουν τα αναχώματα και από το κυάνιο να γίνει όλο το Αιγαίο κρανίου τόπος.Ίσως τότε να βάλετε μυαλό.Αλλά πάλι δεν θα φτάσει στην Αθήνα άρα klein mein έτσι;

        • tak avatar
          tak @ Lichnee 22/02/2013 15:18:19

          Γιατί θα πρέπει να είμαστε όλοι από την Αθήνα;

    • Η Αλίκη των θαυμάτων avatar
      Η Αλίκη των θαυμάτων @ Lichnee 22/02/2013 12:53:34

      Ούτε ΕΜΕΙΣ θέλουμε η Θράκη να μολυνθεί με κυάνιο, ούτε να μετατραπεί σε Ειδική Οικονομική Ζώνη, ούτε να γίνει ανθρώπινη χωματερή ''αποθήκευσης'' λαθροεισερχόμενων εισβολέων.
      Δε βρίσκεται από τη μία η Αθήνα και από την άλλη όλη η υπόλοιπη Ελλάδα. Κακώς το εκφράζετε με αυτόν τον επιθετικό και ακραίο τρόπο.
      Όπου υπάρχει δίκιο, είμαστε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ.

      • JE NE REGRETTE RIEN avatar
        JE NE REGRETTE RIEN @ Η Αλίκη των θαυμάτων 22/02/2013 17:31:01

        Μπράβο @ Αλίκη , μαζί σου !
        Γιατί ντέ και καλά Εθνικός διχασμός σε όλα;
        Δεν καταλαβαίνω.
        Μιά γροθιά πρέπει να είμαστε.
        Αλλά μας αφήνουν οι εγωισμοί και τα κομματιλίκια;;;

  3. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 21/02/2013 23:10:28

    Οχι ενεργεια...τρομοκρατία επρεπε να πείτε.Αυτή είναι η σωστή λέξη.

  4. xristos avatar
    xristos 22/02/2013 00:02:56

    ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΜΗΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

    Αρ. Πρωτ. 1007/18.2.2013


    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    Καταδίκη των επεισοδίων στις Σκουριές
    Στην απόλυτη καταδίκη της επίθεσης που σημειώθηκε χθες τα ξημερώματα σε βάρος των εγκαταστάσεων της εταιρίας «Ελληνικός Χρυσός ΑΕ» στις Σκουριές Χαλκιδικής, προχωρά το ΤΕΕ/ΤΚΜ. Θεωρεί απαράδεκτη τη συγκεκριμένη ενέργεια, η οποία έθεσε σε κίνδυνο ζωές εργαζόμενων και κατέστρεψε τμήμα του εξοπλισμού της εταιρίας. Το ΤΕΕ/ΤΚΜ υπογραμμίζει ότι σε μία δημοκρατική χώρα υπάρχουν άλλοι τρόποι διεκδίκησης και σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούνται βιοπραγίες.
    Κύριο μέλημα του Επιμελητηρίου είναι τόσο η προσέλκυση και υλοποίηση επενδύσεων όσο και η ορθή διαχείριση και προστασία του περιβάλλοντος. ΤοΤΕΕ/ΤΚΜ, ως επιστημονικός σύμβουλος της Πολιτείας, έχει με σαφήνεια τοποθετηθεί στο ζήτημα της εξόρυξης χρυσού από την εταιρία «ΕλληνικόςΧρυσός ΑΕ». Συγκρότησε Ομάδα Εργασίας, τα μέλη της οποίας ασχολήθηκαν με το θέμα της σύνταξης της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων. Το ΤΕΕ/ΤΚΜ –βασιζόμενο στο πόρισμα της Ομάδας Εργασίας- πρότεινε να μην γίνει δεκτή η ΜΠΕ καθώς δεν πληρούσε βασικούς όρους. Ωστόσο, η Πολιτεία προχώρησε στην έγκρισή της και δρομολόγησε όλες τις νόμιμες διεργασίες για την υλοποίηση της εξόρυξης χρυσού.
    Από το Γραφείο Τύπου του ΤΕΕ/ΤΚΜ

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ xristos 22/02/2013 17:34:10

      Μάααλιστα. Τώρα μάς έπεισαν...

  5. mimikos avatar
    mimikos 22/02/2013 10:00:23

    ...ειναι αποδεκτη η πωληση των ορυχειων με χειρωτερους ορους τηε ρουμανιας ? ειναι αποδεκτο το κρατος να πηγαινει συνηγορος του μπομπολα εναντια στην Ε.Ε ? Κ ΜΗΝ ΤΟ ΣΒΗΣΕΤΕ ΠΑΛΙ !

  6. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 22/02/2013 10:23:56

    http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26519&subid=2&pubid=112997531

    Τελικά η Τρόϊκα έχει εισχωρήσει και στο ΙΓΜΕ!

    Χανόμαστε, παιδιά, όλοι στον σφύριζα ΓΡΗΓΟΡΑ να σωθούμε!..

  7. Σταυρουλα avatar
    Σταυρουλα 22/02/2013 11:00:07

    Η Ελλάδα είναι μια σύγχρονη ευρωπαϊκή χώρα και με κάθε κόστος θα προστατεύσουμε τις ξένες επενδύσεις στη χώρα.... Στους μισθους ,συνταξεις,εργασιακα ,χαρατσια δεν υπαρχει προστασια με καθε κοστος.. Η χωρα προστατευει μονο επενδυσεις ....Πατρις-θρησκεια-επενδυσεις ..

  8. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 22/02/2013 12:04:03

    Κάποιοι νομίζουν ότι τα ορυχεία χρυσού είναι τσουβάλια με χρυσάφι θαμμένα στο χώμα και αρκεί το κράτος να βάλει πεντέξη νοματέους να σκάψουν και αυτά να γίνουν δικά του. Φυσικά και δεν είναι έτσι. Για να βγει ο χρυσός στην εμπορεύσιμη μορφή του, χρειάζεται να πέσει πολύ χρήμα με τη μορφή παραγωγικής επένδυσης και να αναληφθούν επιχειρηματικά ρίσκα, όπως με κάθε άλλη μορφή βιομηχανικής παραγωγικής δραστηριότητας. Ο ανεξόρυκτος χρυσός είναι τόσο υπαρκτός και τόσο βέβαιος πλούτος, όσο και τα πιθανά μελλοντικά κέρδη μιας επιχείρησης. Εδώ το προϊόν που παράγεται και πωλείται είναι ο χρυσός. Σε όλο τον κόσμο ιδιωτικές εταιρίες αναλαμβάνουν αυτό το κόστος και το ρίσκο, πληρώνοντας royalties και φόρο στο κράτος, όπως περίπου κάθε επιχείρηση που δραστηριοποιείται σε κάποιο παραγωγικό τομέα και έχει κέρδη.

    Από κει και πέρα, κάθε περιβαλλοντική ανησυχία είναι σεβαστή και θα πρέπει όλες οι φωνές να παίρνονται υπόψιν. Η σύγχρονη τεχνολογία δίνει λύσεις (π.χ. ακούω για τους κινδύνους του κυανίου, αλλά είναι γνωστό ότι η μέθοδος εξαγωγής στη Χαλκιδική θα είναι η πυρόλυση, όχι η κυάνωση), και το κλειδί σε αυτή την υπόθεση είναι η ύπαρξη σοβαρού κράτους που θα απαιτήσει και θα ελέγξει την τήρηση των περιβαλλοντικών όρων. Συμφέροντα βέβαια υπάρχουν πολλά, από τη μία τα προφανή οικονομικά συμφέροντα για την προώθηση της εξόρυξης και της εκμετάλλευσης του χρυσού με το δυνατόν μικρότερο κόστος για την εταιρία, αλλά υπάρχουν και από την άλλη μεριά οικονομικά και πολιτικά συμφέροντα που μπορεί να παρουσιάζουν το άσπρο για μαύρο. Όσοι έχουμε π.χ. κάποια σχέση με φορείς όπως το ΤΕΕ ή τα πανεπιστήμια, ξέρουμε πολύ καλά πόσο εύκολα οι εκφρασμένες επιστημονικές τους απόψεις μπορούν να διαβρωθούν από τις πολιτικές τους θέσεις σε άσχετα θέματα π.χ. αν είναι συμφέρον για το κράτος να αναθέσει σε ιδιώτες την εξόρυξη. Όλων οι γνώμες συνεπώς κρίνονται, δεν υπάρχει μόνο ένας επιστημονικός φορέας ούτε μόνο ένα πανεπιστήμιο που θα γνωμοδοτήσει και στο τέλος η πολιτεία με τα αρμόδια όργανα και τα δικαστήρια θα κρίνει. Κι αυτή θα κριθεί, είτε με δικαστικά μέσα είτε με τις εκλογές. Έτσι δουλεύουν τα πράγματα στη δημοκρατία κι όποιοι κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν, πριονίζουν το κλαδί στο οποίο κάθονται και κάποια μέρα θα γκρεμοτσακιστούν.

  9. mimikos avatar
    mimikos 22/02/2013 12:29:12

    mavro xaviari : δηλαδη οι επιστημονες ειναι διαβρωμενοι απο τις Συσιζεικες ιδεες ενω οι πολιτικοι που υπογραφουν (οπως ο Πκων/νου που υπεγραψε για τις σκουριες) ειναι καθαροι ! θα μας τρελανεις ?

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ mimikos 22/02/2013 12:36:25

      Αυτό κατάλαβες εσύ ότι λέω; Ξαναδιάβασέ το κι έλα με τον κηδεμόνα σου! :)

    • dim avatar
      dim @ mimikos 22/02/2013 15:23:02

      Οι επιστήμονες είναι διχασμένοι στο θέμα αυτό... Και άρα αφού δε πρόκειται για κάποιο"μαθηματικό αξίωμα" που δεν επιδέχεται διαφορετικές ερμηνείες, προφανώς στη κρίση του κάθε επιστήμονα έχουν παίξει ρόλο και υποκειμενικές του θεωρήσεις, στερεότυπα, επηρεασμοί κλπ... είτε αυτές είναι "Συριζαϊκής προέλευσης", είτε είναι "Φιλοκαπιταλιστικής προέλευσης"... Για αυτό λέμε εδώ και μέρες το πιο απλό: Την ετυμηγορία δε θα τη βγάλεις ούτε εσύ, ούτε εγώ, ούτε κάποιες αυτόκλητες μειοψηφίες, ούτε καν κάποιες πλειοψηφίες... την απόφαση την βγάζουν τα αρμόδια όργανα που ορίζει ο νόμος....

  10. Νεος Καππαδόκης avatar
    Νεος Καππαδόκης 22/02/2013 14:49:39

    Εφόσον όλα έχουν γίνει σύννομα και δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας για περιβαλλοντικά προβλήματα δεν οργανώνεται μια ωραία ημερίδα στο πολιτιστικό κέντρο στην Ιερισσό με τον ίδιο τον πρωθυπουργό ή έστω τους αρμόδιους υπουργούς και πανεπιστημιακούς να τα εξηγήσουν όμορφα και πολιτισμένα?

    Γιατί οι ντόπιοι πρέπει από κρατική υπηρεσία να βλέπουν μόνο ΜΑΤ, ΥΜΕΑ, ΕΚΑΜ, αντιτομοκρατική , κρατική ασφάλεια και ένοπλους κουκουλοφόρους αστυνομικούς να περιπολούν έξω από τα σπίτια τους?

    • Γιάννης Αυλακιώτης avatar
      Γιάννης Αυλακιώτης @ Νεος Καππαδόκης 22/02/2013 14:59:42

      επειδή οι "ντόπιοι" ζώστηκαν τα φυσεκλίκια και ετοιμάστηκαν για ρεβάνς του εμφυλίου; μήπως για αυτό το λόγο δεν τρέχουν τα σάλια των συριζαιων;

  11. mimikos avatar
    mimikos 22/02/2013 16:17:20

    dim: τα αρμοδια οργανα ειναι οι επιστημονες οπως κ το ΤΕΕ που αναφερεται πιο πανω,κ την τελικη αποφαση την πηρε οΠ¨κων/νου ! σε καλυπτει ?

    • dim avatar
      dim @ mimikos 22/02/2013 17:13:57

      Όχι... Αρμόδια είναι τα δικαστήρια και το ΣτΕ έχει δώσει το πράσινο φώς... Επιτέλους πρέπει να μάθουμε σε αυτό το τόπο να σεβόμαστε τις αποφάσεις των δικαστηρίων, είτε μας αρέσουν είτε όχι...

  12. Αγροτιά avatar
    Αγροτιά 22/02/2013 17:46:50

    Επίσης κρίθηκε αντισυνταγματική η εφεδρεία, τα χαράτσια και πλείστα άλλα....ή μόνο εκεί που συμφέρει πρέπει να αποδεχόμαστε τις αποφάσεις της δικαιοσύνης;

    • dim avatar
      dim @ Αγροτιά 23/02/2013 14:07:00

      Παντού τις αποδεχόμαστε... Ό,τι προβλέπει ο νόμος και οι αποφάσεις των δικαστηρίων πρέπει να εφαρμόζεται, και όποιος δεν τις εφαρμόζει θα πρέπει να υποστεί τις συνέπειες που προβλέπει ο νόμος... Καμία εξαίρεση πουθενά, και για κανέναν...

  13. Orfeas avatar
    Orfeas 22/02/2013 17:53:26

    Η συγκεκριμένη επένδυση προβλέπει την εξόρυξη μέσω του καταστρεπτικού κυανίου.Η ολική ρύπανση από το κυάνιο έχει αναλυθεί πολλάκις τα τελευταία 13 χρόνια που προσπαθεί ο εθνικός νταβατζής κ. Μπόμπολας να αδειοθοτηθεί η επένδυση.Ακόμη και το επιχείρημα περί οικονομικού οφέλους δεν ευσταθεί,καθώς ο μεταλλευτικός κώδικας στην Ελλάδα είναι αποτρεπτικός προς κρατικό τέτοιο (εξου και το αρνητικό ψήφισμα για την εξόρυξη από το ελληνικο Οικονομικό Επιμελητήριο).
    Σε κοινωνικό επίπεδο όλη η τοπική κοινωνία στέκεται απέναντι στη καταδίκη της επόμενης γενιάς τόσο σε επίπεδο θεσμών (ομόφωνα ψηφίσματα Δημοτικών Συμβουλίων,ΠΕΔ,Περιφερειακού Συμβουλίου) όσο και του συνόλου των φορέων και συλλόγων της περιοχής.Στο νομό Εβρου ο ΣΥΡΙΖΑ είχε το χειρότερο ποσοστό πανελληνίως...Στις επόμενες εκλογές θα τρίβουν όλοι τα μάτια τους με την τότε πρωτοκαθεδρία του!
    Η Θράκη βράζει,βάλτε ένα φρένο πια!ά

    • dim avatar
      dim @ Orfeas 22/02/2013 18:19:30

      Να δεις πόσο βράζει η συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού Λαού που βλέπει συνεχώς επενδύσεις να καθυστερούν διότι τη μία είναι οι κορμοράνοι, την άλλη εφευρίσκονται κυάνια, αλλού είναι θέματα με ακτές, με πράσινο, κάποτε διαμαρτύρονταν για τα Σπάτα και την "καταστροφή", για Κερατέα, άλλοι μπλέκουν τα "συνδικαλιστικά" τους και προσπαθούν να μπλοκάρουν ιδιωτικοποιήσεις λιμανιών, μαρίνων, αεροδρομίων κλπ, κάτι Κολάδες και Σταμούληδες σάπιζαν στο ξύλο και τον πέρναγαν μέσα από τζάμια "απεργοσπάστη" κλπ κλπ κλπ...

      Αυτά τελειώσανε κύριοι... Τώρα πρωθυπουργός είναι ο Σαμαράς και στο Σαμαρά αυτά δεν περνάνε... Θα γίνεται ο,τι προβλέπει ο νόμος, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο... Ο νόμος θα εφαρμόζεται παντού και πάντα, και όποιος διαφωνεί προσφεύγει στα δικαστήρια... Αν δικαιωθεί, θα εφαρμοστεί η απόφαση του δικαστηρίου, και όλοι μαζί του θα είμαστε... Απλά, κανένας δε θα μπορεί πια να μπλοκάρει καμία επένδυση, αν αυτή είναι νόμιμη… Οι υποθέσεις θα εκδικάζονται άμεσα, και έτσι κανένας επενδυτής (και η οικονομία μας, άρα η πατρίδα μας κατ’ επέκταση) δε θα είναι «όμηρος» ομάδων που για δικούς τους λόγους κάνουν προσφυγές…. Αν έχει δίκιο τελικά αυτός που προσφεύγει, μαζί του, αλλά αυτά θα τελεσιδικούν γρήγορα, και ό,τι αποφασίζει το δικαστήριο στον τελικό βαθμό, θα εφαρμόζεται….

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ dim 23/02/2013 11:20:16

        Επαναλαμβάνω αυτό που λέω πιο επάνω:"Και σε συνέχεια,αν,λέω αν γίνει το έγκλημα στην περιοχή της Μάκρης για να ενισχυθεί το “κράτος” με τις μίζες του Μπόμπολα,μακάρι να πιάσει μια τέτοια βροχή που να σπάσουν τα αναχώματα και από το κυάνιο να γίνει όλο το Αιγαίο κρανίου τόπος.Ίσως τότε να βάλετε μυαλό."
        Καλό μεσαίωνα Ορκς!

  14. mimikos avatar
    mimikos 22/02/2013 18:48:26

    dim:ο κοσμος θελει επενδυσεις ,οχι ξεπουλημα ! ειναι το κρατος συνηγορος του μπομπολα κατα της ΕΕ ναι η οχι?

  15. Αγροτιά avatar
    Αγροτιά 23/02/2013 14:19:25

    Σωστό, αλλά καθόλου πραγματικό. Η κυβέρνηση που εκπροσωπείς (μέχρι πριν λίγο καιρό κι εγώ) ουδεμία σχέση έχει ούτε με το νόμιμο ούτε με το ηθικό (χωριστά αυτές οι έννοιες)