#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/11/2013 17:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΣΥΡΙΖΑ: Πρόταση νόμου για σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης και από ομοφυλόφιλους



Πρόταση νόμου που κατοχυρώνει το δικαίωμα και των ομόφυλων ζευγαριών στη σύναψη Συμφώνου Ελεύθερης Συμβίωσης και που εξομοιώνει το θεσμικό πλαίσιο του τελευταίου με εκείνο του πολιτικού γάμου κατέθεσε ο ΣΥΡΙΖΑ.

Στην αιτιολογική έκθεση της πρότασης νόμου, ο ΣΥΡΙΖΑ υπενθυμίζει πως «η σύναψη γάμου ή συμφώνου συμβίωσης στη χώρα μας, νοείται και επιτρέπεται μόνο μεταξύ ετερόφυλων ζευγαριών. Ως αποτέλεσμα, ένας σημαντικός αριθμός προσώπων αποκλείεται στην Ελλάδα από την άσκηση του συνταγματικώς κατοχυρωμένου δικαιώματος στην ιδιωτική και οικογενειακή ζωή, λόγω σεξουαλικού προσανατολισμού ή της ταυτότητας φύλου».

«Η παντελής απουσία θεσμικής ρύθμισης και η απόλυτη αδυναμία άσκησης του δικαιώματος ομόφυλων προσώπων στην οικογενειακή ζωή, λόγω και της απουσίας αποτελεσματικών ένδικων μέσων για τη διεκδίκησή του στη χώρα μας, οδήγησε σε προσφυγές στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου και σε πρόσφατη καταδίκη της χώρας μας, για παραβιάσεις του άρθρου 8 (δικαίωμα στον σεβασμό της ιδιωτικής και οικογενειακής ζωής) και του άρθρου 14 (απαγόρευση διακρίσεων) της Ευρωπαϊκής Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου. [...] Στις 7 Νοεμβρίου 2013 ελήφθη η ως άνω απόφαση, με την οποία κρίθηκε ότι η χώρα μας παραβιάζει την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου», αναφέρεται μεταξύ άλλων στην αιτιολογική έκθεση της πρότασης νόμου.

ΑΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sofaditis avatar
    Sofaditis 22/11/2013 18:10:50

    Έτσι! Σε πλήρη ταύτηση με τις επιταγές του σιωνισμού. Στο Ισραήλ γιατί δεν το κάνουν; Το ξέρετε ότι εκεί έχει δεκάδες οργανώσεις αποτροπής γάμων με αλόθρησκους;

    • Δαυίδ avatar
      Δαυίδ @ Sofaditis 22/11/2013 20:02:04

      Ως γνωστόν στο Ισραήλ ο μη θρησκευτικός γάμος είναι πρακτικά αδύνατος γι' αυτό και εκατοντάδες ζευγάρια που θέλουν να παντρευτούν με πολιτικό γάμο καταφεύγουν στο εξωτερικό κυρίως στην Κύπρο, όπου κάποιοι δήμοι έχουν σεβαστά έσοδα από την συγκεκριμένη μορφή τουρισμού. Οι γάμοι που έχουν τελεστεί στο εξωτερικό αναγνωρίζονται από το κράτος του Ισραήλ.
      Δαυίδ

      • Αβαδδών avatar
        Αβαδδών @ Δαυίδ 22/11/2013 22:06:40

        Πολύ σωστός. Από περιέργεια έκανα μια μίνι έρευνα και έβγαλα λαβράκι. Στο Ισραήλ επιτρέπεται και η υιοθεσία παιδιών από ομοφυλόφιλα ζευγάρια. Οπότε άκυρο ένα ακόμη λιακοπουλικό αντιεβραϊκό ποστ. Εξάλλου έχουμε καταδικαστεί από το ΕΔΑΔ και το σύμφωνο πρέπει και θα θεσπιστεί είτε με Σαμαρά είτε με Τσίπρα. Εκ του ασφαλούς λοιπόν η πρόταση/επίδειξη προοδευτισμού από τον ΣΥΡΙΖΑ. Όσον αφορά στο σύμφωνο αυτό καθεαυτό, η ρύθμιση/διόρθωση κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση και θα άρει αναχρονιστικές αδικίες και ανισότητες.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ Αβαδδών 22/11/2013 22:47:42

          Δεν μασάμε από ΕΔΑΔ, επιτροπές σοφών, Ανεξάρτητες Αρχές και θέσφατα!

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 22/11/2013 23:59:47

            Αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Οι άνθρωποι των σπηλαίων όπως εσύ ΚΜ δε μασάτε από αποφάσεις του ΕΔΑΔ!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Συριζαλβανία του Χότζα 23/11/2013 02:29:48

            Άν είμαι άνθρωπος των σπηλαίων επειδή αρνούμαι να πω ότι το μαύρο είναι άσπρο, αναφορικά με το συγκεκριμενο ζήτημα, τότε αυτομάτως έβγαλες σχεδόν όλη την κοινωνία πλην του θλιβερού λόμπυ σας σπηλαιανθρώπους! Ίσως πρέπει να αναρωτηθείς μήπως τελικά δεν είναι στραβός ο γυαλός αλλά εσύ τον έχεις πάρει στραβά.

            ΥΓ: Αντιπαρέρχομαι την παραπλανητική επίκληση του του ΕΔΑΔ και του τί τάχατες «επιτάσσει»...

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 23/11/2013 12:54:33

            Αυτό που μ'αρέσει σ'εσένα ΚΜ είναι που γίνεσαι υπερασπιστής όλης της κοινωνίας... Κάποτε είχες πει τα ανθρώπινα δικαιωμάτα "οργουελική έννοια" που δε θα έπρεπε να μας ενδιαφέρουν, τώρα στο υστερόγραφό σου θεωρείς παραπλανητική την επίκληση στη ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΗ απόφαση του ΕΔΑΔ, και μετά απορείς που σε χαρακτηρίζω άνθρωπο των σπηλαίων;

          • Πλάνη εικαστική avatar
            Πλάνη εικαστική @ ΚΜ 23/11/2013 08:31:14

            Η Ιστορία δυστυχώς αποδεικνύει (Αντιρατσιστικό Νομοσχέδιο) οτι μπορεί να κάνουμε λίγο τους ...δύσκολους, αλλά με την κατάλληλη πίεση όχι μόνο ...μασάμε, αλλά και καταπίνουμε αμάσητη κάααθε επιταγή...Άνωθεν επιβεβλημένη!

        • Δαυίδ avatar
          Δαυίδ @ Αβαδδών 22/11/2013 23:49:05

          Στο Ισραήλ ο πολιτικός γάμος δεν επιτρέπεται!

          • Αβαδδών avatar
            Αβαδδών @ Δαυίδ 23/11/2013 01:12:31

            Ναι αυτό λέω. Αναγνωρίζονται οι πολιτικοί γάμοι που τελέστηκαν εκτός της επικράτειας του Ισραήλ συμπεριλαμβανομένων και εκείνων μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου. Επιπλέον τους επιτρέπεται η υιοθεσία.

          • Πλάνη εικαστική avatar
            Πλάνη εικαστική @ Αβαδδών 23/11/2013 08:25:43

            '' Επιπλέον τους επιτρέπεται η υιοθεσία.'' Πως αλλιώς θα γινόταν; Πρωτοπόροι στο έγκλημα της Παγκοσμιοποίησης.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Sofaditis 22/11/2013 22:49:16

      Καλά αυτός ο σιωνισμός άλλη δουλειά δεν έχει από το να ασχολείται με την Ελλάδα;;;;;

      • ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ @ Συριζαλβανία του Χότζα 23/11/2013 03:27:59

        εεεε.!!! που χάθηκες εσύ !?!?!?!?!?

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ 23/11/2013 12:49:28

          Με κυνήγαγαν οι σιωνιστές και ο Σόρος αλλά κατάφερα να γλιτώσω...

  2. elli avatar
    elli 22/11/2013 18:20:57

    Γιατί ποιός εμποδίζει τους ομόφυλους να ζουν μαζί? Τους εμποδίζει κανείς να συζούν? Απλά θέλουν να κάνουν "σημαία"την εκτροπή τους, εξ ου και οι παρελάσεις τους, και το επόμενο βήμα τους είναι να ζητήσουν να κάνουν ή να υιοθετούν και παιδιά. Στο κάτω-κάτω ποιός νοήμων και στοιχειωδώς ευπρεπής άνθρωπος επιθυμεί να δημοσιοποιεί την ιδιωτική του ζωή, ή το τι κάνει στο κρεβάτι του?
    Από την πλευρά του ΣΥΡΙΖΑ, απλά θέλει να προσελκύσει ψηφοφόρους με οποιοδήποτε τρόπο. Σε λίγο μπορεί να μας πει ότι νομιμοποιεί και την "πρέζα" για να τον ψηφίσουν οι τοξικομανείς.

  3. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 22/11/2013 18:35:17

    Πανεξυπνο...
    -Θα σε ψηφισουν ολοι οι απολυμενοι για να επαναπροσληφθουν
    -Θα σε ψηφισουν ολοι οι ανεργοι για να διοριστουν
    -Θα σε ψηφισουν μισθωτοι/συνταξιουχοι για αυξησεις
    -Θα σε ψηφισουν οι επιχειρηματιες γιατι στηριζεις το Ευρω
    -Θα σε ψηφισουν οι αντιμνημονιακοι γιατι το Ευρω δεν ειναι φετιχ
    -Θα σε ψηφισουν οι νεοι γιατι εζησαν και αυτοι το δευτερο Πολυτεχνειο
    -Θα σε ψηφισουν οι gay για το συμφωνο διαβιωσης
    -...μονο οι ζωοφιλοι ξεφευγουν,βρειτε κατι!!!

    • Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη avatar
      Κότα τρίλειρη και μακροπουπουλάτη @ Μεγαλες στιγμες 22/11/2013 19:53:39

      Ας μείνει και μία μικρή ομάδα, για να υπάρχει αντιπολίτευση μωρέ..... Αλλιώς, δε θα΄χει χάρη!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Μεγαλες στιγμες 22/11/2013 21:39:49

      Δέν ὑπογράφω σύμφωνο συμβίωσης μέ τό σκύλο μου μέ τίποτα!
      Ἄν μοῦ ζητήσει μερίδιο ἀπό τούς λαγούς πού μού 'χει βγάλει,μέ ξετίναξε...

  4. Aggelos avatar
    Aggelos 22/11/2013 18:44:24

    το λεει ηδη..

  5. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 22/11/2013 18:52:29

    Κι εδώ ο Σιωνισμός έβαλε το χέρι του; Μερικοί είναι αδιόρθωτοι.

  6. alex avatar
    alex 22/11/2013 19:23:19

    φωτοβολιδα με σκοπο να δειξει στους οπαδους του κλειστου πυρηνα του, οτι ειναι ακομα αριστερο κομμα και τροφη για τα τηλε-παπαγαλακια του να το αναδειξουν σε θεμα, την ημερα που ο κ.σαμαρας ειναι στην γερμανια..

  7. martios avatar
    martios 22/11/2013 19:45:04

    Eάν η ΕΕ απαιτήσει αύριο νομιμοποίηση της κτηνοβασίας εμείς θα συμμορφωθούμε;

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ martios 22/11/2013 22:51:23

      Τι σχέση η κτηνοβασία με την επέκταση του συμφώνου συμβιώσης και στα ομόφυλα ζευγάρια;

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Συριζαλβανία του Χότζα 23/11/2013 00:03:49

        Εσύ πες ότι τάχα δεν έχει σχέση! Απάντησε όμως την ερώτηση!

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 23/11/2013 00:58:49

          Δεν είναι καν ερώτημα καθώς πετάει τη μπάλα στην εξέδρα και μάλιστα δημιουργεί συνειρμούς μεταξύ κτηνοβασίας και επέκτασης του συμφώνου συμβίωσης στα ομόφυλα ζευγάρια!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Συριζαλβανία του Χότζα 23/11/2013 02:32:59

            Αυτός τους δημιουργεί τους συνειρμούς ή δημιουργούνται αυτόματα;

            Κατά τα άλλα, σιγά μην απάνταγες. Έπρεπε να ρωτήσω καναν Ολλανδό καλύτερα, αυτοί είναι πολύ μπροστά, έχουν και ούλτρα-φιλελέ κόμμα υπέρ της παιδεραστείας.

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 23/11/2013 12:57:51

            ΚΜ είσαι σκέτη παράνοια!

    • Αβαδδών avatar
      Αβαδδών @ martios 23/11/2013 16:09:59

      Η σύντομη απάντηση είναι: ναι

    • George avatar
      George @ martios 23/11/2013 18:50:11

      Εξαρτάται από την αντισταθμιστική απομείωση χρέους φυσικά! :-)

    • μια ακόμα σκέψη avatar
      μια ακόμα σκέψη @ martios 24/11/2013 16:52:51

      Εγώ σου απαντώ ναι και αφού σου αρέσουν οι φανταστικές ερωτήσεις, ασ κάνω κι εγώ άλλη μία. Αν, όχι αύριο, χθες μέλος της ΕΕ ζητούσε την αθώωση της μιζοφόρου εταιρείας siemens, τη μη σύλληψη του Χριστοφοράκου και την επαναποδοχή της ως κρατικό προμηθευτή, θα συμμορφωνόμασταν; Όπως επιτυχημένα γράφει και ο συσχολιαστής George παραδίπλα εξαρτάται από "από την αντισταθμιστική απομείωση χρέους" (και την ευλυγισία μέσης θα προσθετα εγώ). Η κτηνοβασία ελαχίστων σε ενοχλεί ηθικά, ενώ η επίσημη αθώωση για την κλοπή τόνων δημοσίου χρήματος από εταιρεία, πολιτικούς, κόμματα και άλλους παράγοντες της δημόσιας ζωής μας όχι, ε; Υποκρισία λέγεται μάλλον αυτό φίλε...

  8. μια ακόμα σκέψη avatar
    μια ακόμα σκέψη 22/11/2013 19:46:44

    Θα μπορούσε κάποιος να σας απαντήσει ότι όσοι "θέλουν να κάνουν "σημαία" την εκτροπή τους, εξ ου και οι παρελάσεις τους" έχουν το ίδιο επίπεδο αισθητικής και ηθικής με τις δεσποινίδες που ξεβρακώνονται στα κανάλια ή στους διαγωνισμούς ομορφιάς/ταλέντου κλπ. για μερικούς μήνες δημοσιότητας και μερικές χιλιάδες ευρώ ή που κάνουν την ερωτική/συζυγική τους ζωή σήριαλ στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης για να παραμένουν στην επικαιρότητα. Μήπως όμως και αυτές οι δεσποινίδες όπως και αυτοί που συμμετέχουν στις παρελάσεις δεν αποτελούν δείγμα τυπικού ανθρώπου; Η νομική αντιμετώπιση των πολιτών (ατομικά, ή ζευγών ή τριάδων ή ν-άδων πολιτών) δεν θα 'πρεπε να έχει προαπαιτούμενο την δημοσιοποίηση των μυστικών της κρεβατοκάμαράς τους, όποια κι αν είναι αυτά. Έτσι δεν είναι; Ερώτηση: θα υπήρχαν οι ίδιες ενστάσεις στην νομική αναγνώριση της συμβίωσης ενός άνδρα με περισσότερες γυναίκες ή μιας γυναίκας με περισσότερους άνδρες; Πού σταματά η ηθική (πουριτανισμός κατά άλλους) και πού αρχίζει η ουδετερότητα του κράτους απέναντι στις επιλογές των πολιτών του, εφ' όσον φυσικά αυτές δεν βλάπτουν τρίτους;

    Δυό ακόμη μικροπαρατηρήσεις: 1) Από πότε ένα χαρτί που ρυθμίζει τα φορολογικά, ασφαλιστικά ή κληρονομικά μπορεί να γίνει "σημαία" από οποιονδήποτε; 2) Η συμβίωση ατόμων διαφορετικού ή ίδιου φύλου χρειάζεται "νομιμοποίηση"; Δηλαδή υπήρξε κάποτε ή είναι σήμερα παράνομη; Σύμφωνα με την κοινή εμπειρία και με τα γραφόμενα στο σχόλιο, όχι. Άρα, η παρομοίωση με τους τοξικομανείς είναι μάλλον υπερβολική και παραπλανητική.

    • Σπύρος Δούκας avatar
      Σπύρος Δούκας @ μια ακόμα σκέψη 23/11/2013 12:45:50

      Προς "μια ακόμα σκέψη"
      Ο νόμος δίνει διάφορες φορολογικές ελαφρύνσεις σε οικογένειες, επειδή αυτές έχουν προστατευόμενα μέλη (παιδιά) η παρέχει κίνητρα για την γέννηση παιδιών.
      1) Γιατί κάποιος ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού θυα πρέπει να πριμοδοτείται από την πολιτεία, με φοροελαφρύνσεις που χορηγούνται λόγω της αναγνώρισης των αναγκών μιας οικογένειας, χωρίς να θέλει να δημιουργήσει οικογένεια; 2) Πιστεύεις ειλικρινά ότι οι ομοφυλόφιλοι αξιώνουν αυτή την απαίτηση μόνον για οικονομικούς λόγους; (οι οποίοι τώρα με το μνημόνιο δεν υπάρχουν;) Από τα γραφόμενά σου δεν σε λογίζω για αφελή.

  9. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 22/11/2013 19:48:01

    ,,,το επομενο βημα του συριζα ειναι υποχρεωτικη συμμετοχη μεταναστων και γκευ με ποσοστωση σε δημοτικα συμβουλια και συλλογους γονεων και κηδεμονων αντιστοιχα!!! θυμηθειτε το!!

    • μια ακόμα σκέψη avatar
      μια ακόμα σκέψη @ αναγνωστης 24/11/2013 16:55:17

      Θα μπορούσε να ξεκινήσει από τη σχετική ποσόστωση γυναικών στη βουλή και στο υπουργικό συμβούλιο. Δεν θα ταν και τόσο άσχημη ιδέα. Τους χορτάσαμε τους άντρες και τι καλό είδαμε;

  10. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 22/11/2013 20:04:08

    Ε, βέβαια, αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα της χώρας.

  11. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 22/11/2013 20:10:25

    Γιατί χρησιμοποιείται ο όρος "ομόφυλος"; Πρόκειται περί αγραμματοσύνης ή κρύβονται από πίσω πολύ πιο πονηροί σκοποί και προθέσεις;
    Παραθέτω την ερμηνεία της λέξης ομόφυλος διότι θα μας τρελάνουν!!!!!!!! Θα ξεχάσουμε και ότι ξέρουμε με αυτούς τους φιλόομοφυλόφιλους (gay friendly).
    ομόφυλος -ομόφυλη -ομόφυλο (επίθετο) [ ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ :ΑΜΝ ομο (ομού*) φυλ (φύλο) -ος]

    αυτός που κατάγεται από την ίδια φυλή, το ίδιο γένος, ο ομογενής αντίθετα: αλλόφυλος
    αυτός που έχει το ίδιο φύλο με κάποιον άλλο.
    http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%9F%CE%BC%CF%8C%CF%86%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%82
    ομοφυλόφιλος -η -ο
    1. που αισθάνεται σεξουαλική έλξη προς άτομα του ίδιου φύλου
    ένας ομοφυλόφιλος άνδρας
    2. που αναφέρεται στη σεξουαλική έλξη προς άτομα του ίδιου φύλου
    η ομοφυλόφιλη επιθυμία

    http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CF%86%CF%85%CE%BB%CF%8C%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CF%82

  12. ΚΜ avatar
    ΚΜ 22/11/2013 20:12:36

    Από τον ΣΥΡΙΖΑ, καλό δεν περίμενα, ούτως ή άλλως - μόνο τέτοια και χειρότερα (άν υπάρχουν χειρότερα). Το θλιβερό όμως είναι ότι υπάρχουν και μέσα στην ΝΔ πρόσωπα που δεν καταδικάζουν απερίφραστα τέτοιες άθλιες πρωτοβουλίες.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 22/11/2013 21:04:47

      σιγά που δε θα έγραφε σχόλιο ο ΚΜ σε ανάρτηση για ανθρώπινα δικαιώματα!

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Συριζαλβανία του Χότζα 22/11/2013 22:51:15

        Σιγά που θα έχανες την ευκαιρία να ποστάρεις στην συγκεκριμένη ανάρτηση, ξενιζόμενε!

        «Ανθρώπινα δικαιώματα», όπως λέμε «Υπουργείο Αγάπης» (1984).

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 23/11/2013 01:08:33

          Αν ο Οργουέλ ήξερε ότι εσύ θα διάβαζες τα βιβλία του, δε θα τα έγραφε! Αντίθετα με ότι πιστεύεις το Υπουργείο Αγάπης του Όργουελ αναφερόταν στην τάση των ολοκληρωτικών καθεστώτων (είσαι μεγάλος φαν το γνωρίζουμε όλοι) να ωθούν τους ανθρώπους στον "σωστό" δρόμο, κάτι πάνω-κάτω με αυτά που πρεσβεύεις εσύ ηθικολόγε "φίλε" μας!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Συριζαλβανία του Χότζα 23/11/2013 02:36:39

            Τον είδος του ολοκληρωτισμό που εκφράζεις εσύ και οι (ελάχιστοι ευτυχώς) όμοιοί σου, ούτε καν θα μπορούσε να το φανταστεί ο Όργουελ.

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 23/11/2013 13:01:50

            Ολοκληρωτισμός αυτός που λέει ότι οι άνθρωποι είναι ελεύθεροι να ζήσουν τη ζωή τους όπως επιθυμούν, μη ολοκληρωτισμός αυτός που λέει ότι οι άνθρωποι θα πρέπει να ζουν τη ζωή τους σύμφωνα με αυτό που πρεσβεύει μια επίπλαστη κοινωνική πλειοψηφία (;), σε αυτή τη χώρα όλες οι έννοιες έχουν χάσει το νόημά τους!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ΚΜ 22/11/2013 21:44:14

      Πῶς νά μήν ὑπάρχουν; Ἀπό τήν ἴδια παρηκμασμένη καί ἀλλοτριωμένη κοινωνία μας δέν προέρχονται ὅλοι τους;...

  13. factorx avatar
    factorx 22/11/2013 20:35:22

    Ο δαίμων του πληκτρολογίου φταίει για το "ομόφυλος"

    • ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
      ΠαναγιώτηςΖΜεσ @ factorx 22/11/2013 20:48:14

      Δεν το νομίζω διότι σε όλες τις ιστοσελίδες "ομόφυλα ζευγάρια" αναφέρεται. Προφανώς έτσι εστάλει το Δελτίο Τύπου απο το Σύριζα.

      • Ιαπετός avatar
        Ιαπετός @ ΠαναγιώτηςΖΜεσ 22/11/2013 22:29:42

        Σωστός.
        Ο Φάκτορας μού φαίνεται «αβαντάρει» τόν ΣΥΡΙΖΑ μέ τήν διόρθωση.

        Δέν τούς αφήνεται νά ρεζιλευθούν καί νά πάψουν πιά νά χρησιμοποιούν τήν περίτεχνη γλώσσα τών αστών;

        Ήταν τόσο δύσκολο νά καταθέσουν Πρόταση νόμου που κατοχυρώνει το δικαίωμα των πούστηδων καί τών λεσβιακών ζευγαριών στη σύναψη Συμφώνου Ελεύθερης Συμβίωσης;

        Τί στό καλό αριστερό κόμμα είναι όταν δέν χρησιμοποιούν στόν λόγο τους «λαϊκή» γλώσσα;

        Άκου προστασία τών ομόφυλων ζευγαριών!!!
        Ρατσιστές ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ!!!

  14. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 22/11/2013 21:06:13

    Δέν καταλαβαίνω πού ακριβώς βρίσκεται τό πρόβλημα.
    Η σύναψη Συμφώνου Ελεύθερης Συμβίωσης μπορεί νά κατοχυρωθεί νομικά καί μέχρι εδώ είναι σωστό.
    Η εξομοίωση τού θεσμικού πλαισίου τού Συμφώνου μέ εκείνο τού πολιτικού γάμου είναι τό πονηρόν τής υπόθεσης.
    Άλλο Σύμφωνο Ελεύθερης Συμβίωσης γιατί έτσι αποφάσισαν δύο ομοφυλόφιλοι καί άλλο ο θεσμός τού γάμου.

    Άλλο σύμφωνο καί άλλο θεσμός.
    Άλλο στρατός καί άλλο παραστρατιωτική οργάνωση πού θάλεγε καί ο Κρανιδιώτης.

  15. Katia avatar
    Katia 22/11/2013 22:12:26

    Σεβασμό και ισονομία για όλους τους ανθρώπους. Είναι εξόχως σημαντικό το να μπορείς να κληρονομήσεις τον άνθρωπό σου, να μπορείς να του συμπαρασταθείς στην εντατική κλπ. ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ. Είναι ζήτημα που αφορά την καθημερινότητα, την αξιοπρέπεια και τη ζωή χιλιάδων ανθρώπων.

    Η Νέα Δημοκρατία δεν θα αφήσει κανένα ΣΥΡΙΖΑ να της κλέψει την ατζέντα. Αυτή η παράταξη έδωσε ψήφο στις γυναίκες, αυτή έκανε την πρώτη γυναίκα Υπουργό, ήρε στην πράξη τις συνέπειες του εμφυλίου, αυτή κατήργησε τις μπάρες του αίσχους στα μουσουλμανοχώρια και σήμερα δίνει ένα διμέτωπο αγώνα κατά των άκρων για την ελευθερία.

    Η κυβέρνηση θα τιμήσει τη θέση της Ελλάδας στους Ευρωπαϊκούς θεσμούς, εφαρμόζοντας την απόφαση του Δικαστηρίου. Και φυσικά: δεν θα επιβαρύνει όλους τους Έλληνες φορολογούμενους με νέα πρόστιμα και καταδίκες.

    • Δαυίδ avatar
      Δαυίδ @ Katia 22/11/2013 23:56:22

      Ώστε για να συμπαρασταθούμε σε κάποιον στην εντατική θα πρέπει πρώτα να τον παντρευτούμε;

  16. factorx avatar
    factorx 22/11/2013 22:37:36

    Χαλάρωσε Ιαπετέ γιατί σε λίγο θα μου πείς οτι συνεργάζομαι και με τον Τσίπρα. Οι τίτλοι μπαίνουν βάσει της ελληνικής γλώσσας

  17. ΚΜ avatar
    ΚΜ 22/11/2013 22:41:48

    Πες αλεύρι: Όποιος πολιτικάντης αβαντάρει την ανωμαλία είναι τελειωμένος από την βάση. Θα χρειάζεται λίστα για να ξαναβγεί, σαν την Γιαννάκου.

    Η ΝΔ έχει νόημα ύπαρξης μόνο ως εκφραστής των συντηρητικών αξιών - όχι ως εργαλείο νομής της εξουσίας από τον ελευθεριακό ξενιστή.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 23/11/2013 00:04:06

      Ντρέπομαι πραγματικά που άνθρωποι με τις...ιδέες του ΚΜ τολμούν να λέγονται νεοδημοκράτες!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Συριζαλβανία του Χότζα 23/11/2013 11:14:21

        Μακάρι ὅλοι οἱ νεοδημοκράτες νά εἶχαν τίς ἰδέες πού ἔχει ὁ ΚΜ!!!
        Καί νά μήν ντρέπεσαι γι' αὐτούς καθόλου,ἔχουν μέσα τους Χριστό καί Ἑλλάδα.
        Γιά κάτι ἄλλους νά ντρέπεσαι...

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ Κυθήριος 23/11/2013 13:04:46

          Ο Χρίστος είναι ο Θεός της αγάπης και η Ελλάδα είναι πατρίδα της ελευθερίας. Πώς έχετε συνδυάσει στο μυαλό σας το Χριστό με το μίσος και την Ελλάδα με τον κοινωνικό καταναγκασμό πραγματικά απορώ;

  18. ΚΜ avatar
    ΚΜ 22/11/2013 22:44:30

    «Ξενιζόμενο» ήθελα να γράψω, όχι «ξενιστή».

    ΥΓ: Χαιρετίσματα στη ΜΚΟ.

  19. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 22/11/2013 22:47:28

    Συμφωνώ απόλυτα! Η ΝΔ οφείλει να επιστρέψει στη φιλελεύθερη ατζέντα της και να γίνει η προωθητική δύναμη των μεγάλων κοινωνικών μεταρρυθμίσεων. Είναι κωμικοτραγικό ένα κόμμα με μαοϊκές συνιστώσες και γεμάτο χυδαίους κρατιστές να καρπώνεται την ατζέντα των ελευθεριών και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Η ΝΔ επιτέλους θα πρέπει να προωθήσει σαν ιδεολογία τον πατριωτισμό της ελευθερίας, καθώς χωρίς ελευθερία δεν υπάρχει πατρίδα και χωρίς πατρίδα δεν υπάρχει ελευθερία!

  20. dim avatar
    dim 23/11/2013 00:34:44

    Σύμφωνο Συμβίωσης αλλά μέχρι εκεί. Σεβασμός στα ανθρώπινα δικαιώματα, αλλά καμία υποχώρηση σε θέματα θεσμών, παραδόσεων αλλά και πάνω από όλα υπονόμευσης της ίδιας της ανθρώπινης αναπαραγωγικής φύσης. Αναγνώριση γάμων και υιοθεσίας με τίποτα. Γάμος και οικογένεια, και διαιώνιση του ανθρωπίνου είδους πρέπει να μπορεί να γίνεται μόνο μέσα από αυτό που μας έχει δώσει η φύση. Άνδρας και γυναίκα φέρνουν στο κόσμο ένα παιδί. Τέλος.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ dim 23/11/2013 01:02:47

      Τα έχουμε ξανασυζητήσει φίλε dim, αλλά επαναλαμβάνω την ερώτηση: ποιά είναι η σχέση γάμου (νομική σύζευξη 2 ατόμων) και διαιώνισης του ανθρώπινου είδους; Άλλωστε το 1/3 των παιδιών που γεννιούνται στην ΕΕ είναι εκτός γάμου και σε 20 χρόνια θα είναι πάνω από το 50%!

      • dim avatar
        dim @ Συριζαλβανία του Χότζα 23/11/2013 14:45:53

        Στις δικές μας κοινωνίες, ως γάμος νοείται η απόφαση δύο ατόμων να ενωθούν με σκοπό δημιουργία οικογένειας. Να δημιουργήσουν δηλαδή την επόμενη γενιά μέσω της αναπαραγωγικής διαδικασίας που εχει ορίσει η φύση. Αν αυτό για λόγους ιατρικούς δε καταστεί δυνατό, μπορούν τότε να προχωρήσουν σε υιοθεσία, ή να αποφασίσουν να παραμείνουν ως ζευγάρι που όμως δεν θα μπορέσουν μέσα από το δικό τους κύκλο ζωής να συνεισφέρουν στην διαιώνιση του ανθρωπίνου είδους.

        Διαιώνιση του ανθρωπίνου είδους φυσικά και μπορεί να γίνει και εκτός γάμου, πάντα όμως ως καρπός δύο ατόμων διαφορετικού φύλου. Σίγουρα πάντως διαιώνιση του είδους μέσα από τη σύζευξη ατόμων του ίδιου φύλου δε προβλέπεται από την ανθρώπινη φύση, οπότε δεν έχει κανένα νόημα να χρησιμοποιούμε τις έννοιες γάμος και οικογένεια για αυτές τις επιλογές... Φυσικά και να είναι σεβαστές από το νόμο αλλά και τη κοινωνία αυτές οι επιλογές, φυσικά και να έχουν τα ίδια δικαιώματα κληρονομικά, εργασιακά κλπ κλπ κλπ, αλλά δεν αποτελούν οικογένεια, με την έννοια ότι δεν μπορούν να συντελέσουν φυσικά στην δημιουργία της επόμενης γενιάς.

        • Αντίθεσις avatar
          Αντίθεσις @ dim 23/11/2013 16:22:21

          Οι γάμοι μεταξύ συνταξιούχων υπερηλίκων (με μηδαμινές περίπου πιθανότητες αναπαραγωγής) καλύπτουν το αυθαίρετο κριτήριό σας περί του τι εστί οικογένεια;

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ dim 23/11/2013 17:38:57

          Δεν έχει σημασία αν θα ονομασθεί γάμος ή κάπως αλλιώς. Αυτό που έχει σημασία είναι να μπορούν οι άνθρωποι, ανεξάρτητα των ερωτικών προτιμήσεών τους, να έχουν τη δυνατότητα να υπαχθούν -αν το επιθυμούν- σε ένα καθεστώς προστασίας από το νόμο για να ρυθμίσουν ζήτηματα της βιοτικής τους σφαίρας μέσα στα ίδια πλαίσια που ο νόμος παρέχει και στα ετερόφυλα ζευγάρια. Αν θα ονομασθεί γάμος ή όχι μικρή σημασία έχει. Η ύπαρξη δυνατότητας τελετής γάμου σε ένα δημαρχείο νομίζω ότι αισθητικά αφορά μόνο τους καλεμένους της τελετής, όχι την Πολιτεία.

  21. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 23/11/2013 13:22:58

    Ὅπως τό εἶπες,Θεός τῆς ἀγάπης,πού τό βλέπεις τό μίσος πρός τόν ἄνθρωπο;
    Ὅσο γιά τήν Ἑλλάδα,ναί,ἡ πατρίδα τῆς ἐλευθερίας,ὄχι τῆς ἀσυδοσίας καί τῆς ξεφτίλας ὅπως τή καταντήσανε κάποιοι...

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Κυθήριος 23/11/2013 15:04:30

      Αγάπη σημαίνει σεβασμός στη διαφορετικότητα. Ασυδοσία και ξεφτίλα για τον πολιτισμό μας είναι να προσπαθείς να επιβάλεις τους "ορθούς" τρόπους και τα "ορθά" πλαίσια παραγωγής των κοινωνικών σχέσεων.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Συριζαλβανία του Χότζα 23/11/2013 16:52:05

        Δέ διαφωνῶ,ὅμως κατά τή γνώμη σου πού τοποθετοῦνται τά ὄρια μεταξύ τοῦ σεβασμοῦ στή διαφορετικότητα καί τῆς προσπάθειας ἐπιβολῆς ἀπό τήν ἄλλη,τοῦ διαφορετικοῦ στό κοινωνικά διαχρονικῶς ἀποδεκτό ὡς φυσιολογικό;
        Ὑπάρχουν κατ' ἀρχάς τέτοια ὄρια,πρέπει νά ὑπάρχουν, καί ποιές ἀρχές καί ποιοί κανόνες θά πρέπει νομιμοποιοῦνται νά τά ''ἐπιβάλλουν'';

  22. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 23/11/2013 14:22:25

    Η φύση διδάσκει ηθική και ο σκοπός της είναι η διαιώνιση του είδους , κατά συνέπεια αυτό απαιτεί ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑΚΑ την συνύπαρξη αρσενικού και θηλυκού, τελεία και παύλα.
    Ο διαχρονικός παγκόσμιος νομοθέτης ακολουθώντας τη φυσική νομοτέλεια θέσπισε το θεσμό του Γάμου μεταξύ ανδρός και γυναικός με ελάχιστες διαφοροποιήσεις ανάλογα με τον τόπο , το χρόνο και τα επικρατούντα τοπικά έθιμα και συνήθειες!
    Ούτε μια στιγμή δεν σκέφτηκε την διαφοροποίηση αυτού του θεσμού ώστε να περιλαμβάνει μόνο αρσενικά ή μόνο θηλυκά.
    Και τούτο βέβαια εθεωρείτο φυσικό διαφορετικά θα επέρχονταν πλήρη γελοιοποίηση του θεσμού.
    Υπήρξαν βέβαια διαχρονικώς ..."φωτεινά μυαλά" που ετέλεσαν και νομιμοποίησαν ομοφιλοφυλικό γάμο και σαν ιστορικό παράδειγμα η ιστορία αναφέρει τον παράφρονα Καλιγούλα.
    Συνεπώς η ιστορία σφράγισε την άποψή της!
    Και φυσικά υπήρξαν μεγάλοι άνθρωποι με ομοφιλοφυλικές ιδιαιτερότητες, αλλά κανένας δεν απαίτησε να παντρευτεί το έτερον ..."ήμισυ", χωρίς η ιστορία να τον χαρακτηρίσει ...παρεκκλίνοντα της λογικής !
    Σήμερα πολλά κράτη για λόγους καθαρά ιδιοτελείς και εξυπηρετώντας αδιαφανή συμφέροντα, αποδέχονται τους γάμους οπερέτα!!
    Είναι και αυτό μια μόδα σαν τους Υπαρξιστές, τους Χίπις, τους Γιε-Γιε τους Ίμο, κλπ!

  23. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 23/11/2013 14:36:39

    Και ποιος σου είπε Χόντζα, ότι ο Γάμος είναι σύζευξη δύο ατόμων και όχι σύζευξη ανδρός και γυναικός , όπως τουλάχιστον αναφέρει σε πολλά εδάφια η Καινή Διαθήκη και τέτοιους Γάμους ευλόγησε ο Χριστός και το λέω αυτό γιατί εσύ τον προανέφερες πιο πάνω !

  24. Θεόδωρος avatar
    Θεόδωρος 23/11/2013 15:35:30

    ''σύναψη Συμφώνου Ελεύθερης Συμβίωσης'' λέει ο ΣΥΡΙΖΑ; Για συμφωνιτικό εκπορνευόμενης και πελάτη της μου μοιάζει περισσότερο.

  25. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 23/11/2013 16:56:27

    Με όλο αυτό τον θόρυβο που σηκώνει κάθε φορά η ανακίνηση του θέματος, έχω να καταθέσω μια βελτιωτική -πιστεύω- πρόταση, δηλαδή την ολοσχερή απαλοιφή όποιας αναφοράς στις σεξουαλικές σχέσεις και το φύλο των συμβαλλομένων μερών.

    Η σύναψη συμφώνων συμβίωσης, αγνοώντας παντελώς το φύλο και τις ενδεχόμενες σεξουαλικές σχέσεις των συμμετεχόντων σ' αυτά, είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για την περίπτωση ηλικιωμένων συνήθως ατόμων που φιλοξενούν στο σπίτι των επί μακρόν (συχνά επί δεκαετίες) νεώτερα άτομα του ευρύτερου (εκτός οικογενειακού) περιβάλλοντός των για συντροφιά και φροντίδα. Παλαιότερα τους αποκαλούσαν ψυχογιούς και ψυχοκόρες. Αν οι τελευταίοι δεν έχουν (κοντινή) συγγενική σχέση με τους ηλικιωμένους συγκατοίκους των, δεν καλύπτονται από τις ασφαλιστικές καλύψεις τών πρώτων, ούτε αποκτούν αυτομάτως κληρονομικά ή φορολογικά δικαιώματα. Η προτεινόμενη από τον ΣΎ.ΡΙΖ.Α. διεύρυνση του κύκλου αυτών που μπορούν να συνάπτουν μεταξύ των σύμφωνα συμβίωσης θα ήταν ιδαιτέρως ελκυστική σ' αυτή την περίπτωση.

    Μήπως λοιπόν το πνεύμα του συμφώνου συμβίωσης πρέπει να αναθεωρηθεί πλήρως και το σύμφωνο να απαλλαγεί εντελώς από τις σεξουαλικές σχέσεις τών συμμετεχόντων σ' αυτό, ώστε αφ' ενός το επίσημο κράτος να μην ασχολείται με τα της κρεββατοκάμαρας τών πολιτών του και αφ' ετέρου το σύμφωνο να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως "σημαία" ή να θεωρηθεί επίσημη επικύρωση της οποιασδήποτε σεξουαλικής σχέσης;

    Πιστεύω ότι αυτή θα ήταν μια λύση που θα ικανοποιούσε άπαντες: η Ελλάδα καλύπτει τις διεθνείς υποχρεώσεις της, το κράτος δεν εκφέρει άποψη για την ηθικότητα και πρακτική ωφελιμότητα τών σχέσεων που αναπτύσσουν μεταξύ των οι πολίτες, οι συνοικούντες αποκτούν κοινή φορολογική, ασφαλιστική και κληρονομική μοίρα και τέλος τα συνάπτοντα ένα τέτοιο σύμφωνο ομοφυλόφιλα ζεύγη δεν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν για τίποτε άλλο, όπως π.χ. για αιτήματα υιοθεσίας παιδιών. Στα μάτια του νόμου το σύμφωνο δεν είναι πολύ διαφορετικό από ένα ιδιωτικό συμφωνητικό ενοικίασης κατοικίας ή ένα προγαμιαίο συμβόλαιο. Καθορίζει οικονομικές σχέσεις και τίποτε περισσότερο.

    Αν υιοθετηθεί οποιαδήποτε άλλη λύση, αργά ή γρήγορα η Ευρώπη θα μας υποχρεώσει (νομικώς) να δεχόμαστε όλα τα πιστοποιητικά γάμου (ακόμη και ομοφυλοφίλων ζευγών) που έχουν εκδοθεί εντός της για την θέσπιση τής κοινής οικονομικής, ασφαλιστικής και κληρονομικής μοίρας που αναφέρθηκε παραπάνω, άρα μόνον ολιγοετής παράταση στο υφιστάμενο καθεστώς διάκρισης μπορεί να επιτευχθεί. Καλύτερα να σχεδιάζουμε το μέλλον και να προνοούμε, παρά να ερχόμαστε μονίμως προ τετελεσμένων.

    ΥΓ. Στα πλαίσια του κοσμικού κράτους το πρόβλημα δεν πρέπει να διευθετηθεί βάσει των προτάσεων (ή κραυγών) από θεολόγους, φιλοσόφους, λαϊκίζοντες ή αναρχίζοντες ψηφοθηρευτές και σωματεία αλληλεγγύης ομοφυλοφίλων, αλλά βάσει των προτάσεων νομικών, στελεχών του υπ. οικονομικών και εκπροσώπων του ασφαλιστικού κλάδου.

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Αντίθεσις 23/11/2013 17:45:37

      ενδιαφέρουσα άποψη

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Αντίθεσις 23/11/2013 19:06:58

      Ένα σημαντικό σημείο είναι να μην επιτρέπονται πολλά ταυτόχρονα "σύμφωνα συμβίωσης" για κάθε πρόσωπο.
      Στο γάμο αυτό εξασφαλίζεται, με την απαγόρευση της διγαμίας.
      Εάν υιοθετούσαμε την πρότασή σας, με νόμο που να απαγορεύει περισσότερα από ένα ταυτόχρονα "σύμφωνα συμβίωσης" για κάθε άτομο, τότε θα ήταν αυτός συνταγματικός ;

  26. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 23/11/2013 16:58:16

    Στην περίπτωση ζεύγους κυριών, ποια είναι η εκπορνευομένη και ποια ο πελάτης, κατά την μανιχαϊστική λογική σας;

  27. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 23/11/2013 18:29:46

    Αντίθεση,
    Για όλα όσα προαναφέρεις έχει προνοήσει ο νομοθέτης και καλύπτουν σχεδόν κάθε πτυχή που αγγίζεις, συνεπώς δεν χρειάζεται νέα νομοθέτηση.
    Πάντως η επιμονή για αυτού του είδους γάμου πιθανόν να έχει άλλου είδους ελατήρια, όπως οικονομικούς ή φορολογικούς λόγους (ίσως θεμιτόν), αλλά και άλλους , όπως ο εξαναγκασμός της κοινωνίας να αποδεχθεί την ιδιαιτερότητά τους, ως απόλυτα φυσιολογική και ίσως ως επικρατούσα!!

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ ΝΤΙΝΟΣ 23/11/2013 20:46:05

      Μπορείτε μήπως να με παραπέμψετε σε συγκεκριμένα άρθρα του αστικού κώδικα, στα οποία ορίζονται τα κληρονομικά και ασφαλιστικά δικαιώματα ψυχογιού, ή χρονίως συνοικούντος με μη κοντινό συγγενή ή με μη συγγενή; Περί του δικαιώματος ή μη αυτών να λαμβάνουν αποφάσεις σχετιζόμενες με την υγεία ή τον θάνατο των συνοικούντων των (π.χ. δικαίωμα διακοπής επώδυνης θεραπείας, οικειοθελής ανάληψη κινδύνου για εφαρμογή θεραπείας που ευρίσκεται σε πειραματικό στάδιο, διάθεση σωματικών οργάνων για μεταμόσχευση), αποφάσεις δηλαδή που λαμβάνονται από κοντινούς συγγενείς, όταν αυτοί υπάρχουν; Το αυτό για άρθρα τού κώδικα φορολογίας εισοδήματος και ακινήτων (κληρονομιών); Ακόμη κι αν υπάρχουν διάσπαρτες ή αποσπασματικές διατάξεις, η θέσπιση του νέου τύπου συμφώνου συμβίωσης (για οικονομικούς και ασφαλιστικούς αποκλειστικώς σκοπούς) δεν βοηθά στην κωδικοποίηση και απλοποίηση του όλου πλαισίου; Σας ευχαριστώ προκαταβολικώς για τις όποιες παραπομπές σας.

      Κάτι τελευταίο. Πώς μπορεί η πολιτεία να σας εξαναγκάσει, όπως γράφετε, να κρίνετε με τον άλφα ή βήτα τρόπο την ιδιαιτερότητα κάποιου, αν έχει καθεστωτική άγνοια τής ιδιαιτερότητας αυτής, όπως ακριβώς επιχειρεί να εξασφαλίσει η πρότασή μου; Αν δεν υπάρχουν δηλωμένες στην ταυτότητα τού οιουδήποτε και δεν αποθηκεύονται πουθενά οι θρησκευτικές πεποιθήσεις του, ποιος μπορεί να ισχυρισθεί βάσιμα ότι η πολιτεία σάς εξαναγκάζει να κρίνετε με τον άλφα ή βήτα τρόπο την θρησκεία κάποιου; Παρόμοια περίπτωση είναι κι αυτή που εξετάζουμε. Η καθεστωτική άγνοια της πληροφορίας είναι ακριβώς αυτό που τής αφαιρεί την δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί υπέρ ή κατά κάποιων. Αυτό δεν είναι το ζητούμενο κι από εσάς;

      Ουσιαστικά, αν το σύμφωνο συμβίωσης δεν έχει τετραγωνάκια της μορφής "Άρρην - Θήλυς/εια" που πρέπει να συμπληρωθούν (και αντίστοιχους ρόλους) και έχει αντίθετα λ.χ. πεδίο "Έτη συμβίωσης μέχρι σήμερα", αν η καταγραφή των ονομάτων των συμβαλλομένων γίνεται απλώς με αύξουσα αλφαβητική σειρά (ή ακόμη καλύτερα κατά αύξουσα σειρά Α.Φ.Μ.) αίρεται εκ βάθρων όλη η επιχειρηματολογία των υπέρ και των κατά της σημερινής μορφής του συμφώνου συμβίωσης. Τονίζεται η οικονομική και κοσμική διάστασή του και αφαιρούνται κάθε θρησκευτική, κοινωνική, οικογενειακή ή ηθική παράμετρος.

      • Marcel Proust avatar
        Marcel Proust @ Αντίθεσις 23/11/2013 21:02:27

        Και γενικα, γιατι το κρατος πρεπει να εχει αποψη επι των επιθυμιων του Εγω; Το Εγω ειναι το Αλφα και το Ωμεγα. Κυριως το εγω τηs αντιθεσης. Ego sum qui sum...

  28. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 23/11/2013 20:12:24

    Φαίνεται ότι αδυνατείτε να συλλάβετε την ολοσχερή διάκριση μεταξύ συμβίωσης και σεξουαλικής σχέσης που είναι ο πυρήνας της πρότασης. Αν κανείς επιτρέπεται να μισθώνει ταυτόχρονα όσα ακίνητα επιθυμεί, αλλά να δηλώνει ένα ως κυρία κατοικία, όταν μπορεί να συντάσσει όσα προγαμιαία συμβόλαια ή διαθήκες επιθυμεί, γιατί να μην μπορεί να συντάσσει οσαδήποτε σύμφωνα συμβίωσης με οσαδήποτε άτομα επιθυμεί (στον ίδιο προφανώς χώρο, αλλιώς η συμβίωση είναι προφανώς εικονική); Η αναφορά σας στο γάμο (στη διγαμία συγκεκριμένα), είναι ακριβώς αυτό που επιχειρείται να αρθεί (αναφορά σε σχέσεις) βάσει της πρότασής μου. Αν επιθυμώ να έχω δύο αντί μίας ψυχοκόρης, γιατί το κράτος πρέπει να έχει άποψη επ' αυτού; Αν επιθυμώ να διαβιώ σε κοινόβιο με φίλες και φίλους, επίσης ποιος ο ρόλος του; Ευχαριστώ για την απάντησή σας.

    • Marcel Proust avatar
      Marcel Proust @ Αντίθεσις 23/11/2013 20:47:47

      Μη σκατε φιλτατη Αντιθεση. Σε λιγα χρονια οι φιλοι και προστατευομενοι σας παρανομοι μεταναστες, βοηθουντος και του αγαπητου σας΄αντιρατσικου΄ νομου, θα εχουν γινει πλειοψηφια στην Ελλαδα και στην Ευρωπη. Θα παρουν και την εξουσια και θα καθιερωσουν την σαρια. Οποτε θα νοσταλγησετε την παλια καλη εποχη, την χωρις νομους υπερ των ΄σεξουαλικων προτιμησεων΄.

      • Αντίθεσις avatar
        Αντίθεσις @ Marcel Proust 24/11/2013 16:23:49

        Μάλλον δεν διαβάσατε το σχόλιο μου σε πρόσφατο άρθρο του παρόντος ιστολογίου επί του νομοσχεδίου στο οποίο αναφέρεσθε.

        Ποια είναι η "παλιά καλή εποχή" που γράφετε; Η αρχαιοελληνική, οι ευρωπαϊκές δεκαετίες 1960-1970, ή η Ελλάδα τής μεταπολίτευσης; Ερωτώ, επειδή όλες καλύπτουν το κριτήριό σας.

        Επιμένετε να προσθέτετε αναφορές σε σχέσεις και σεξουαλικότητα, ενώ η πρότασή μου επιχειρεί εντελώς το αντίθετο. Και ακριβώς αυτές οι αναφορές είναι το βασικό σημείο αποδοχής ή απόρριψης του συμφώνου στη σημερινή μορφή του. Προφανώς δεν υπάρχει κοινή βάση διαλόγου. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Αντίθεσις 23/11/2013 21:06:16

      Η πρότασή σας δεν με πείθει, ως προς την ευρύτητα της εφαρμογής της. Οι περιπτώσεις συμβιώσεων με ψυχοκόρες-ψυχογιούς, δεν μπορεί παρά να είναι ένα ελάχιστο ποσοστό, επί του συνόλου.
      Επιπλέον, οι πιθανότητες της κακόβουλης εκμετάλλευσης "πολυ-γαμικών" συμφώνων συμβίωσης, με στόχο εικονικές φοροαπαλλαγές/εισφοροαπαλλαγές, θα ήταν ιδιαίτερα αυξημένες (ειδικά στη σημερινή μνημονιακή συγκυρία που αυστηροποιούνται τα φορολογικά/ασφαλιστικά πλαίσια).
      Ένα άλλο αρνητικό σημείο, θα ήταν η μεγάλη περιπλοκή (και δικαστική), στη διεκδίκηση κληρονομικών δικαιωμάτων (οι κληρονόμοι υπερ-πολλαπλασιάζονται, αν καθένας μπορεί να συνάψει όσα σύμφωνα συμβίωσης επιθυμεί).

  29. Alkistis avatar
    Alkistis 23/11/2013 21:31:15

    "Βρίσκονται παντού, είτε στην πολιτική, είτε στην εκπαίδευση, είτε ως στελέχη επιχειρήσεων, είτε ως φορτηγατζήδες, είτε ως μπετατζήδες, είτε ως αεροσυνοδοί, είτε ως παρένθετες μητέρες, είτε ως τραγουδιστές και τραγουδίστριες κλπ. "
    Φιγουράρουν σχεδόν σε κάθε τηλεοπτική εκπομπή, είτε ως καλεσμένοι είτε ως παρουσιαστές και, φυσικά, γίνονται εύκολα είδηση, είτε μέσω φημών είτε μέσω προσωπικών παραδοχών. Με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, λοιπόν, οι gay βρίσκονται πάντα στην επικαιρότητα. Αν και αποτελούν ένα πολύ μικρό ποσοστό του πλανήτη μας, γύρω στο 3%, η πολύ καλή «προβολή» τους φαίνεται να φτάνει ή και να ξεπερνάει το 50%του παγκόσμιου πληθυσμού.
    Βέβαια, οι άνθρωποι αυτοί θέλουν να έχουν κάθε δικαίωμα να διεκδικούν και να προασπίζονται τις προτιμήσεις τους, είτε αυτό αρέσει σε κάποιους είτε όχι. Ωστόσο η συνεχής προβολή των επιλογών και των προτιμήσεων των gay μοιάζει να είναι κατευθυνόμενη. Όπως η τοποθέτηση προϊόντων στα ράφια ενός supermarket. Μερικές φορές αυτό το «προϊόν» επιβάλλεται εξαναγκάζοντας straight και παιδιά να το αποδεχτούν.
    Κι αυτό δεν το λέμε τυχαία. Η κυβέρνηση της Βραζιλίας προωθεί νόμο (τον PLC 122) κατά της «ομοφυλόφιλο-φοβίας» (homophobia!) ακόμα και στα σχολεία. Είναι πολύ χαρακτηριστική η αφίσα που κυκλοφορεί με δύο μαθητές του ίδιου φύλου να φιλιούνται, για να μην φοβούνται τις ομοφυλοφιλικές σχέσεις. Ο νόμος αυτός θα απαγορεύει κάθε είδους διάκριση, «κακιάς κουβέντας», ειρωνείας, σχολίου, ηθικής, θρησκευτικής, φιλοσοφικής ακόμα και ιατρικής γνώμης κατά του ομοφυλόφιλου τρόπου ζωής. Όλα αυτά με ποινή φυλακίσεως. ΜΜΕ ακόμα blogs θα τίθενται εκτός νόμου.
    ΔEITE! http://olixnos.blogspot.com.ar/2012/03/blog-post_693.html

  30. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 24/11/2013 08:15:26

    Αγαπητέ "Αντιθεσις"
    Η λογική της πράγματι προσεγμένης ανταπάντησή σας (που σε μερικά σημεία δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω), δεν αποτελεί παρά μια σοφιστεία που έχει ως σκοπό να εισχωρήσει στην κοινωνική αποδοχή σαν Δούριος ίππος, ώστε να διαρρήξει τις κοινωνικές αντιστάσεις που ανθίστανται ενάντια στην λυσσώδη επίθεση του παγκόσμιου κινήματος των ομοφυλοφίλων!

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ ΝΤΙΝΟΣ 24/11/2013 16:27:33

      Ευχαριστώ για τον έμμεσο παραλληλισμό μου με τον πανούργο Οδυσσέα, αλλά επί της ουσίας του σχολίου έχετε κάτι περισσότερο να πείτε;