07/02/2013 09:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ΣΥΡΙΖΑ: Εκτός Επιτροπής για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου ο Ν. Θεοδωρίδης

Στην αποπομπή του Ν. Θεοδωρίδη από την Εθνική Επιτροπή για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου προχώρησε ο ΣΥΡΙΖΑ μετά τις δηλώσεις του για τα Ίμια που προκάλεσαν έντοντες αντιδράσεις.

«Οι προσωπικές απόψεις του Ν.Θεοδωρίδη απέχουν παρασάγγας από τις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ. Δεν μας εκπροσωπούν κατ' ουδένα τρόπο», ανέφερε χθες, ο εκπρόσωπος Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ, Πάνος Σκουρλέτης, σε σχόλιό του στο twitter.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 07/02/2013 10:05:23

    Ἄν ἀποπέμψουν καί τή συνιστῶσα πού ἐκπροσωπεῖ θά τούς πιστέψω...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Κυθήριος 07/02/2013 12:21:54

      Σε ποια συνιστωσα ειναι?

  2. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 07/02/2013 10:06:46

    Εξακολουθούνε να μην λένε ποιές είναι οι απόψεις του Σύριζα

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Bodinus1576 07/02/2013 11:09:44

      Είχαν ρωτήσει τον μέγα λαϊκιστή Θεόδωρο Δηλιγιάννη τι προτίθεται να κάνει όταν γίνει κυβέρνηση, και απάντησε:
      Τα ακριβώς αντίθετα από ό,τι ο Χαρίλαος Τρικούπης!
      Μήπως σου θυμίζει κάτι;
      Ο θείος Πάγκαλος λέει και αρκετά σωστά. Όταν προχθές αποκάλεσε τον Τσίπρα "Μαυρογιαλούρο", δεν νομίζω να έσφαλλε...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Bodinus1576 07/02/2013 15:30:46

      Επίσης, Bodinus1576, σιγά τη διαγραφή! Από μια επιτροπή τον απομάκρυνε εκεί πέρα, στο κόμμα όμως μια χαρά τον κρατάει. Σαν να συνεργάζεται ένας στρατιώτης με τον εχθρό και αντί για στρατοδικείο, να τρώει διήμερη κράτηση. Πιο πολύ για ξεκάρφωμα μου κάνει εμένα, παρά για αποδοκιμασία ουσιαστική.

      • Bodinus1576 avatar
        Bodinus1576 @ ΚΜ 07/02/2013 17:13:48

        Έχεις δίκιο. Κάτι ανάλογο είχε πει και ο Τσατσόπουλος για τον Κουράκη, ότι δηλ. δεν έκανε κακώς που μίλησε για "χριστιανικό φόρο" αλλά ότι διάλεξε την ακατάλληλη στιγμή (πριν την ανάληψη της εξουσίας). Το ίδιο συμβολικά του λέει και ο Τσίπρας: "Πες τα, αλλά χωρίς θεσμική ιδιότητα".

  3. Δ.Σ. avatar
    Δ.Σ. 07/02/2013 10:13:54

    Γι΄αυτό δεν θα γίνουν ποτέ κυβέρνηση, όσο έχουν κατσαπλιάδες για συνιστώσες, που λένε μπούρδες για την ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.

  4. Κρίτων Καππαδόκης avatar
    Κρίτων Καππαδόκης 07/02/2013 10:27:38

    Γιατί Θεοδωρίδης ; Αυτό το όνομα τού τόδωσαν χωρίς να θέλει . Αλλαχπεσκέσογλου είναι το κατ' επιλογή όνομά του .

    • Kράντωρ avatar
      Kράντωρ @ Κρίτων Καππαδόκης 07/02/2013 13:14:21

      Ωραίος...συμπατριώτη!

  5. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 07/02/2013 10:31:07

    «Οι προσωπικές απόψεις του Ν.Θεοδωρίδη απέχουν παρασάγγας από τις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ. Δεν μας εκπροσωπούν κατ’ ουδένα τρόπο».
    Για την αναφορά των Ιμίων ως ''Καρντάκ'' και για την .....παραχώρησή τους στους Τούρκους, μόνο η άμεση διαγραφή του θα ήταν γενναία και αποστομωτική απάντηση. Τα υπόλοιπα, είναι μίζερες και άνανδρες, ανήθικες εκπτώσεις.
    Eπίσης θα βοηθούσε πολύ, σε κάθε ευκαιρία, να δηλώνονταν ευθαρσώς, αυτές οι έρμες θέσεις του Σύριζα για τα Εθνικά θέματα...Με την απορία έχουμε μείνει.
    Επειδή δεν μπορεί να ζητάς την εξουσία από τον Ελληνικό λαό χωρίς να ταυτίζεσαι απόλυτα με το λαϊκό αίσθημα όσον αφορά την υπόσταση και την αδιαπραγμάτευτη ακεραιότητα της χώρας.

  6. Tassos avatar
    Tassos 07/02/2013 10:33:33

    Οταν ξαναγίνουν εκλογές να παν ΝΔημοκράτες να τον ψηφίσουν να βγει βουλευτής. Αυτός όχι τον ΣΥΡΙΖΑ, τον Ομπάμα μπορεί να κάνει να χάσει.

  7. Μπροστα και Δεξια avatar
    Μπροστα και Δεξια 07/02/2013 10:58:59

    Ανθελληνες...Με τετοιους τι να τους κανεις τους εχθρους σου ?Σε τρωνε για πρωινο.
    Τετοια βλεπουνε οι Τουρκοι και τριβουνε τα χερια τους.Παντως ο ΣΥΡΙΖΑ εκανε και μια σωστη κινηση που προσωπικα μου δημιουργησε εκπληξη μιας και οι αριστεροι ειναι οτι πιο κολλημενο υπαρχει σε τροπο σκεψης.Η αποπομπη ηταν οτι επρεπε.Τωρα... ποια ειναι η πραγματικη αποψη του συριζα δεν ξερω ,παντως δεν ειναι οτι τα Ιμια λεγονται καπως αλλιως απο "Ιμια".

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 07/02/2013 11:07:19

    Οι θέσεις του Θεοδωρίδη δεν συνάδουν με τις θέσεις του Σύριζα, οι οποίες θα ανακοινωθούν εν ευθέτω χρόνω, όμως δεν θα είναι αυτές του Θεοδωρίδη, αλλά άλλες....

  9. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 07/02/2013 11:43:18

    «Οι προσωπικές απόψεις του Ν.Θεοδωρίδη απέχουν παρασάγγας από τις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ. Δεν μας εκπροσωπούν κατ’ ουδένα τρόπο».
    Για την αναφορά των Ιμίων ως ''Καρντάκ'' και για την .....παραχώρησή τους στους Τούρκους, μόνο η άμεση διαγραφή του θα ήταν γενναία και αποστομωτική απάντηση. Τα υπόλοιπα, είναι μίζερες και άνανδρες, ανήθικες εκπτώσεις.
    Eπίσης, θα βοηθούσε πολύ σε κάθε ευκαιρία, να δηλώνονταν ευθαρσώς, αυτές οι έρμες θέσεις του Σύριζα για τα Εθνικά θέματα...Με την απορία έχουμε μείνει.
    Επειδή δεν μπορεί να ζητάς την εξουσία από τον Ελληνικό λαό χωρίς να ταυτίζεσαι απόλυτα με το λαϊκό αίσθημα όσον αφορά την υπόσταση και την αδιαπραγμάτευτη ακεραιότητα της χώρας.

    • Κώστας Ν. avatar
      Κώστας Ν. @ BLACKQUEEN 07/02/2013 11:59:54

      «Οι προσωπικές απόψεις του Ν.Θεοδωρίδη απέχουν παρασάγγας από τις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ. Δεν μας εκπροσωπούν κατ’ ουδένα τρόπο», ανέφερε χθες, ο εκπρόσωπος Τύπου του ΣΥΡΙΖΑ, Πάνος Σκουρλέτης, σε σχόλιό του στο twitter.
      Τι να κάνουμε, στην Ελλάδα όλα τα κόμματα διαθέτουν "εξωτικά φρούτα".
      Αν τα κρίνουμε με βάση αυτά, μάλον ο Σύριζα θα μας προκύψει ως εθνικιστικό κόμμα, ιδίως αν λάβουμε υπ' όψιν οτι ο Σοσιαλισμός κατά Τσίπρα (συνέντευξη ΕΡΤ) αποτελεί μακρινό ιδανικό που δεν θα το φτάσουμε όσο ζούμε γιατί τότε θα πάψει να είναι ιδανικό...

  10. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 07/02/2013 13:01:05

    Αλλο ένα παιδάκι που παίζει πολιτική...

  11. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 07/02/2013 13:44:09

    Στό Συνασπισμό νομίζω.

  12. Kράντωρ avatar
    Kράντωρ 07/02/2013 13:46:04

    H Eθνική Επιτροπή Δικαιωμάτων Ανθρώπου,ΕΕΔΑ, αποτελεί επίσημο σύμβουλο της Ελληνικής Πολιτείας, τα δε 59 μέλη της διορίζονται πρωθυπουργική αποφάσει.
    Τα κοινοβουλευτικά κόμματα αντιπροσωπεύονται από εκπρόσωπο, που τα ίδια προτείνουν. Στην δεδομένη περίπτωση ο ΣΥΡΙΖΑ πρότεινε Αθ.Θεοδωρίδη, ενώ η ΔΗΜ.ΑΡ. την Μαρία Κουβέλη, θυγατέρα του Φωτίου-Φανουρίου.
    Θεσμικά μέλη είναι η ΓΣΣΕ ( Παναγόπουλος), ΑΔΕΔΥ, ΕΣΡ με εκπρόσωπο την Λίνα Αλεξίου πρώην βασική δημοσιογράφο του ΔΟΛ και ευτυχή μητέρα της Ζωής Κων/λου. Επίσης εκπρόσωποι φεμινιστριών και Γύφτων, της παγκοσμίου εμβελείας νεοταξικής Διεθνούς Αμνηστείας και της «Ελληνικής Ενώσεως για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου» ΜΚΟ με πρόεδρο τον Κωστή Παπαϊωἀννου, που τυγχάνει και πρόεδρος της ΕΕΔΑ. Εκπροσωπούνται και πανεπιστημιακές σχολές, σαν το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης κ Δημοσίας Διοικήσεως με τον Δημ.Χρηστόπουλο, ο οποίος εναλλάσεται στην προεδρία της προλεχθείσης ΜΚΟ.
    Επίλεγονται επίσης εκ προβεβλημένων προσωπικοτήτων σαν τον οικουμενιστή μητροπολίτη Δημητριάδος Ιγνάτιο.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Kράντωρ 07/02/2013 20:39:06

      Και στην αιθουσα που συνεδριαζουν εχουν το πορτραιτο του Σορος;

  13. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 07/02/2013 16:56:13

    Ορίστε, τον έδιωξε ο Αλέξης. Τι καταλάβατε τώρα?! Τον φάγατε πια!

    Και ο σφύριζα, ρε παιδί μου, να μην αφήνει να ακουστεί μια διαφορετική φωνή..
    Δημοκρατία δεν εχουμε??.. Δεν μπορεί κάποιος να εκφραστεί αλλιώς? Διεθνιστικώς, ας πούμε?
    Μας απειλεί κανένας?
    Όλοι οι άνθρωποι αδέρφια δεν είμαστε?