17/01/2013 14:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πυροσβέστης ο ένας από τους δράστες της δολοφονίας Πακιστανού,στα Πετράλωνα

Συνεχίζεται έως και αυτή την ώρα η ανάκριση των δύο δραστών της δολοφονίας του 27άχρονου Πακιστανού, τα ξημερώματα στα Πετράλωνα.

Ο ένας από τους δύο, ο 29άχρονος, είναι πυροσβέστης και υπηρετεί στο Μαρκόπουλο, ενώ ο 25άχρονος φίλος του είναι ιδιωτικός υπάλληλος.

Οι δύο δράστες, σύμφωνα με πληροφορίες, ισχυρίζονται ότι έγινε παρεξήγηση με τον 27άχρονο μετανάστη, επειδή ενώ εκινούντο με το μηχανάκι τους, τους έκλεισε με το ποδήλατό του. Ακολούθησε συμπλοκή, κατά την οποία ο ένας τραυμάτισε τον Πακιστανό με στιλέτο στο στήθος, με αποτέλεσμα να τον σκοτώσει.

Οι αστυνομικοί του Τμήματος Εγκλημάτων κατά Ζωής, ωστόσο, εξετάζουν τους ισχυρισμούς των δραστών και ερευνούν ακόμα την εκδοχή του ρατσιστικού εγκλήματος, προκειμένου να ολοκληρώσουν τη δικογραφία και να στείλουν τους συλληφθέντες στον εισαγγελέα.

Από την υπηρεσία του πυροσβέστη, πάντως, αναφέρουν ότι έως τώρα δεν είχε δείξει ρατσιστική συμπεριφορά.

Ο πυροσβέστης τέθηκε σε διαθεσιμότητα και διατάχθηκε σε βάρος του Ένορκη Διοικητική Εξέταση.

Οι αστυνομικοί της Ασφάλειας παίρνουν καταθέσεις από αυτόπτες μάρτυρες της ανθρωποκτονίας, για να διευκρινίσουν τις λεπτομέρειες του επεισοδίου.

Οι δύο Έλληνες συνελήφθησαν στο Σύνταγμα από άνδρες της ομάδας ΔΙΑΣ, οι οποίοι τους αναζητούσαν μετά το έγκλημα, με βάση τον αριθμό κυκλοφορίας του σκούτερ, στο οποίο επέβαιναν, και τον οποίο έδωσε στην Άμεση Δράση ένας οδηγός ταξί, που περνούσε από τον τόπο του εγκλήματος και τους είδε να απομακρύνονται μετά την πράξη τους.

Κατά τη σύλληψή τους είχαν επάνω τους δύο στιλέτα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 17/01/2013 14:36:49

    Καλά, για μια παρεξήγηση του κάρφωσε στιλέτο στο στήθος; Έλεος! Να φυλακιστούν όπως τους αρμόζει. Τώρα, από κει και πέρα η αστυνομία θα ψάξει αν το έγκλημα είναι ρατσιστικό, λέει το άρθρο. Και ερωτώ: Όταν Πακιστανοί, Αφγανοί και λοιποί σκοτώνουν Έλληνες (βλέπε Καντάρη, Λαζανά, γερόντια) ή βιάζουν και τραυματίζουν σοβαρά κοπέλες (βλέπε Μυρτώ κλπ), η αστυνομία ψάχνει αν το έγκλημα είναι ρατσιστικό; Όχι. Πάντα αναφέρουν ότι το κίνητρο ήταν η ληστεία ή έγινε ό,τι έγινε λόγω "παρεξήγησης". Πως κι έτσι;

    • android avatar
      android @ Γιώργος 17/01/2013 16:55:35

      Εδώ ο άλλος είχε πυροβολήσει και σκοτώσει κάποιον επειδή του πείρε το πάρκινγκ έξω απο ενα περίπτερο πριν απο 2-3 χρόνια, δεν θυμάσαι;

    • Βασίλης avatar
      Βασίλης @ Γιώργος 17/01/2013 17:00:01

      Προφανώς κι εσύ, όταν βγαίνεις με το φίλο σου τη νύχτα για βόλτα, κουβαλάς κι ένα στιλέτο, για να το χρησιμοποιήσεις, αν κάποιος Πακιστανός σου κλείσει το δρόμο με το ποδήλατό του........

      • Γιώργος1 avatar
        Γιώργος1 @ Βασίλης 17/01/2013 17:34:32

        Όχι, αλλά κάθε φορά που μαχαιρώνεται Πακιστανός ή Αφγανός από Έλληνες (αποδεδειγμένα και όχι "σύμφωνα με μαρτυρίες"), αμέσως το έγκλημα θεωρείται καθαρά ρατσιστικό. Αμέσως όμως! Κανένα άλλο κίνητρο. Αλλά όταν γίνεται το αντίθετο (συνηθέστερο εδώ που τα λέμε), πάντα το κίνητρο είναι η ληστεία, η κλοπή, μια παρεξήγηση... πότε όμως ο ρατσισμός... Γι'αυτό αναρωτιέμαι...

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Βασίλης 17/01/2013 17:50:16

        Δεν είπε αυτό, άδικα πας να του προσάψεις ρατσισμό. Οι τύποι ήταν συνηθισμένες αλητείες, μαχαιροβγάλτες, που τσαμπουκαλεύονται για ψύλλου πήδημα. Και δεν τσαμπουκαλεύονται μόνο σε ξένους.
        Απλά τους "ξέφυγε" αυτή τη φορά και τον έφαγαν τον άνθρωπο. Μπορεί το ότι ήταν Πακιστανός να τον έκανε ακόμα πιο εύκολο θύμα στα μάτια τους. Σίγουρα, όμως, δεν ήταν η πρώτη φορά που είχαν τραβήξει μαχαίρι.

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Γιώργος 18/01/2013 08:23:22

      Θα σου πω πως κι έτσι: Ξέρεις πολλούς Πακιστανούς να σκοτώνουν ρατσιστικά? Πιο ηλίθια ερώτηση δεν θα μπορούσες να κάνεις! Φυσικά για να δικαιολογήσεις αυτούς που ψηφίζεις. Δεν δικαιολογώ τις δολοφονίες των μεταναστών! Οι δολοφόνοι να φυλακιστούν είτε είναι Έλληνες είτε ξένοι. Όσο για το αν το έγκλημα είναι ρατσιστικό, έγινε έρευνα στα σπίτια των δραστών και στο ένα βρέθηκαν στιλέτα, ρόπαλα, σιδερογροθιές και...... 50 διαφημιστικά φυλλάδια της Χρυσής Αυγής!!! Και αυτά είναι επίσημα στοιχεία από την αστυνομία.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Χρήστος 18/01/2013 11:06:45

        Εσύ ξέρεις πολλούς Καμποτζιανούς να σκοτώνουν ρατσιστικά;
        Πολλούς Παπούα μήπως;
        Μήπως θέλεις ονόματα;
        Η κουλτούρα του Πακιστάν "σκοτώνω τους χριστιανούς, βάζω βόμβα στο τζαμί των σιιτών" δεν σου λέει τίποτα;
        Σου έχουν πει Πακιστανοί ότι στα χωριά τους ο ένας μπορεί να σκοτώσει για ψύλλου πήδημα τον άλλο;
        Κανείς, εκτός από κάποιους κολλημένους ακροδεξιούς, δεν θα επικροτήσει φόνους και μαχαιρώματα και ξυλοδαρμούς αθώων ανθρώπων, όποιο χρώμα και θρησκεία και καταγωγή να έχουν. Εσύ όμως προσπαθείς να παρουσιάσεις συλλήβδην τους Πακιστανούς ως αθώα θύματα και αναξιοπαθούντες, μόνο και μόνο για να ικανοποιήσεις τη λαθρολάγνα αριστερίστικη ιδεοληψία σου.
        Ξέρεις ποιος είναι ο αποτελεσματικότερος τρόπος να το κάνεις, αντί να χάνεις τις ώρες σου στο πληκτρολόγιο;
        Να σπιτώσεις κάνα-δυο από αυτούς...Με την παλιά, καλή σημασία του ρήματος "σπιτώνω"....

    • Ratsismos avatar
      Ratsismos @ Γιώργος 03/08/2013 10:10:09

      Ρατσιστικό έγκλημα: Επίθεση με κίνητρα λόγω φυλής/καταφωγής. Όχι ληστεία. Ο αφγανός δολοφόνος χτύπησε τον Έλληνα για να τον κλέψει. Παρομοίως χτυπά και συμπατριώτες του και Πακιστανούς και ότι βρει μπροστά του, προκειμένου να κλέψει.

      Ο Χρυσαυγίτης χτυπά λόγω χρώμματος. Και όχι για να κλέψει. Δηλαδή την μερσεντές του μαφιόζου Αλβανού που είναι μπράβος δε θα την πειράξει (γιατί θα φάνε ξύλο). Τον Αφγανό που πάει στις 3 το πρωί να δουλέψει στη λαϊκή θα τον χτυπήσει. Γιατί είναι "κατώτερη φυλή".

  2. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 17/01/2013 15:37:29

    Ε και;Εχει σημασία αν ενας δολοφόνος είναι πυροσβεστης,ζαχαροπλάστης,ανθοπώλης και κρίνεται αναλόγως στο δικαστήριο;

  3. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 17/01/2013 17:31:16

    Συντομα θα εχουμε πολυ χειροτερα , αν δεν γινουν ΜΑΖΙΚΕΣ απελασεις. Ο κοσμος εχει σαλταρει, συν τοις αλλοις βλεπει και τους λαθρο να αλωνιζουν, να πουλανε λαθραια και να κονομανε, να βιαζουν, να κλεβουν , να σκοτωνουν, και ειναι αναμενομενο ΔΥΣΤΥΧΩΣ οτι πολλοι Ελληνες θα αρχιζουν να φτανουν στα ακρα.

    Το προβλημα δεν λυνεται ουτε με περισσοτερη αστυνομευση-ποινες, ουτε με το να μετατραπουν οι αστυφυλακες σε ...σωματοφυλακες των λαθρομεταναστων. Χρειαζονται ΜΑΖΙΚΕΣ απελασεις αμεσα, αλλοιως ερχονται τα χειροτερα σε αυτο το θεμα. Κι ειναι κριμα να τη πληρωνουν και αλλοδαποι που δεν εχουν πειραξει κανενα. Ξαναλεω, μαζικες απελασεις- επαναπροωθησεις, τωρα!

  4. Ενας τριτος avatar
    Ενας τριτος 17/01/2013 18:13:23

    Ο ΣΥΡΙΖΑ προλαβε κι'ολας και εβγαλε ανακοινωση, απειλωντας και χαρακτηριζοντας την πραξη "ρατσιστικη" και δηλωνοντας οτι θα συμμετασχει σε αποψινη διαδηλωση διαμαρτυριας που οργανωνουν "συλλογικοτητες" (εννοει τα κοινοβια των μπαχαλακηδων;) στα Πετραλωνα. Πολυ σωστη απαντηση του Υπουργειου Προστασιας του Πολιτη που προσαπτει στον ΣΥΡΙΖΑ οτι καπηλευεται τον νεκρο. Τελειως ανευθυνη σταση της αξιωματικης αντιπολιτευσης.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Ενας τριτος 17/01/2013 20:17:42

      Να θυμίσω όμως ότι και ο Δένδιας, όταν είχε σφαχτεί κάτω από την Ομόνοια στις 4 το πρωί ένας Ιρακινός γνωστός πρεζέμπορας με όνομα (κατά δηλώσή του) Αλαντίν Ιράκ (!!!), είχε σπεύσει να δώσει "συλλυπητήρια στους οικείους του" (στις 3 γυναίκες του πατέρα του;) σε μία εμφανή και αγχώδη προσπάθεια να μην φανεί ρατσιστικό το έγκλημα.
      Τουλάχιστον, αυτό των Πετραλώνων φαίνεται να είχε ρατσιστικά κίνητρα, χωρίς να θέλω να πω βέβαια ότι και πολλά από τα εγκλήματα αλλοδαπών κατά Ελλήνων είναι επίσης ρατσιστικής φύσεως, τουλάχιστον με τον τρόπο που γίνονται.

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ ΒΙΣ 17/01/2013 20:49:51

        Τον Ιρακινο ''εμπορο'' τον φαγανε δικοι του, αν θυμαμαι καλα διαλευκανθηκε ο φονος. Αλλα μεχρι να κατσει η σκονη, οι λαθρο-φιλοι και λοιποι ψευτο-αριστεροι ειχαν κανει ...επανασταση για δηθεν ρατσιστικο εγκλημα. Μετα που φανηκε οτι δεν υπηρχε καμια σχεση με αυτο, οι Συριζαιο- Ανταρσυο- Συνιστωσες κανανε τους Κινεζους...

  5. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 17/01/2013 18:58:25

    Αυτός ο ΣΥΡΙΖΑ και αυτές οι συλλογικότητες που ήταν όταν σκότωναν τον Καντάρη που πήγε να ξεγεννήσει την γυναίκα του, ή τον Λαζανά, ή την Μυρτώ, ή τα τόσα γερόντια;;;

  6. Christos avatar
    Christos 17/01/2013 19:59:34

    Αμφιβάλεις οτι υπάρχει μια μεγάλη μερίδα του κόσμου που ανησυχεί πραγματικά για τα φαινόμενα ρατσιστικής βιας ή είναι τόσο περιορισμένος ο νους σου που κατατάσει το οποιοδήποτε φαινόμενο σε συγκεκριμένες ομάδες που έχει ήδη σχηματισμένες;

    • Ενας τριτος avatar
      Ενας τριτος @ Christos 17/01/2013 20:54:43

      Η ενσταση σου θα ηταν εγκυρη μονον εαν αυτη η μικρη μεριδα, που λες οτι ανησυχει, ηταν το ιδιο ευαισθητη και στα φαινομενα ρατσιστικης βιας εναντιον Ελληνων και ιδιως ανημπορων μοναχικων γεροντων και δη γεροντισσων. Η μονοπλευρη "αντιρατσιστικη" ευαισθησια ειναι λιγο υποπτη.

      • Christos avatar
        Christos @ Ενας τριτος 17/01/2013 21:33:35

        Πως μπορεί να ονομαστεί το οποιοδήποτε έγκλημα/ληστεία/παρενόχληση/κτλ ρατσιστικό; ποιο είναι το στοιχείο που το κάνει να είναι τέτοιο;
        Πως ακριβώς συμβαίνει αυτός ο περίφημος "ρατσισμός εναντίων των ελλήνων" και από ποιούς ασκείται; Από ΟΛΟΥΣ τους μετανάστες; Από τους παράνομους; Από αυτούς με μαύρο χρώμα ή με καφετί;

  7. Νικόλας avatar
    Νικόλας 17/01/2013 20:28:21

    Άσχετο το ένα με το άλλο. Αφού είπαμε πιο πάνω ότι το έγκλημα ΔΕΝ ήταν ρατσιστικό, που κολλάει η λαθρομετανάστευση; Και Έλληνας να ήταν θα τον είχε φάει ο δολοφόνος.

  8. Christos avatar
    Christos 17/01/2013 21:35:05

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ της Γ.Α.Δ.Αττικής για την εξιχνίαση ανθρωποκτονίας του 27χρονου αλλοδαπού στα Πετράλωνα και τη σύλληψη των δύο (2) ημεδαπών δραστών

    Εξιχνιάστηκε η ανθρωποκτονία του 27χρονου αλλοδαπού στα Πετράλωνα

    Συνελήφθησαν οι δυο ημεδαποί δράστες μετά την άμεση κινητοποίηση των αστυνομικών δυνάμεων

    Εξιχνιάσθηκε από το Τμήμα Εγκλημάτων κατά Ζωής και Προσωπικής Ελευθερίας της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής, η ανθρωποκτονία 27χρονου αλλοδαπού, υπηκόου Πακιστάν, που διαπράχθηκε την 03.20 ώρα σήμερα, στην οδό Τριών Ιεραρχών έναντι του αριθμού 65-67, στα Πετράλωνα. Το θύμα έφερε τραύμα από αιχμηρό αντικείμενο στο αριστερό υποδιάφραγμα-θωρακική χώρα.

    Δράστες είναι δύο (2) ημεδαποί ηλικίας 25 και 29 ετών, οι οποίοι μετά από εκτεταμένες αναζητήσεις εντοπίστηκαν άμεσα και συνελήφθησαν από αστυνομικούς της Ομάδας «Ζ» την 03.40 ώρα σήμερα, στην συμβολή των οδών Ξενοφώντος και Φιλελλήνων στο κέντρο της Αθήνας. Ο 29χρονος δράστης υπηρετεί στο Πυροσβεστικό Σώμα.

    Οι συλληφθέντες επέβαιναν σε μοτοσυκλέτα, την πινακίδα κυκλοφορίας της οποίας είχαν αποκρύψει κάτω από τη σέλα. Στη κατοχή τους βρέθηκαν και κατασχέθηκαν δύο μαχαίρια (πεταλούδες).

    Οι δύο δράστες ισχυρίζονται ότι προηγήθηκε διαπληκτισμός με το θύμα .

    Σε έρευνες που διενεργήθηκαν στις οικίες τους βρέθηκαν μεταξύ άλλων και κατασχέθηκαν :

    Tρία (3) στιλέτα τύπου πεταλούδα .
    Ένας (1) σουγιάς.
    Μία (1) μαύρη λεπίδα με ειδική λαβή.
    Ένα (1) αεροβόλο πιστόλι.
    Μία (1) σιδερογροθιά.
    Πλήθος μεταλλικών σφαιριδίων.
    Δύο (2) σφαίρες πολεμικού τυφεκίου.
    Δύο (2) ξύλινα ρόπαλα.
    Μία (1) σφεντόνα.

    Στην οικία επίσης του 25χρονου βρέθηκαν πενήντα (50) προεκλογικά φυλλάδια πολιτικού κόμματος.

    Οι συλληφθέντες, οι οποίοι είναι προσεσημασμένοι για κλοπή, οδηγήθηκαν στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών.


    Κοίτα που το βγήκε του σύριζα τελικά....

  9. Christos avatar
    Christos 17/01/2013 21:48:00

    Παραθέτω από το δελτίο τύπου της αστυνομίας:

    Στην οικία επίσης του 25χρονου βρέθηκαν πενήντα (50) προεκλογικά φυλλάδια πολιτικού κόμματος.

    Κάτι μου λέει πως το πολιτικό κόμμα αυτό δεν ήτανε η κοινωνική συμμαχία....
    Επομένως οι τυποι ήταν υποστηρικτές συγκεκριμένου πολιτικού κόμματος (αυτή η πολιτική ορθότητα την έφαγε την αστυνομία) και φορείς συγκεκριμένεις ιδεολογίας. Δεν ήταν απλοί καθημερινοί μπουνταλάδες τσαμπουκαλήδες

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Christos 18/01/2013 00:09:28

      Συγνώμη, αλλά και αυτός που σκότωσε τον ταξιτζή στην Πάρο, ο ληστής της τράπεζας ντε!, είναι υποστηρικτής του ΣΥΡΙΖΑ και είχε φίλους στο facebook δυο βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ...

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/01/2013 22:02:37

    O ρατσισμός δεν έχει σχέση με το χρώμα. Οταν μπαίνεις σε σπίτι και σπας στο ξύλο ανήμπορη γιαγιά, αφού ήδη την έχεις ληστέψει, σημαίνει ότι τη μισείς. Τη μισείς για αυτό που είναι. Στην Κυψέλη χτύπησαν μαύροι μέσα σε πολυκατοικία τυφλή γυναίκα και τη συνοδό της. Και δεν είναι τυχαίο ότι τέτοιας αγριότητας εγκλήματα διαπράττονται μόνο από αλλοδαπούς. Α ξέχασα, εσείς οι Συριζαίοι δικαιολογείτε το ταξικό μίσος και τα εγκλήματα που απορρέουν από αυτό. Τα εκατομμύρια θύματα του κομμουνισμού, για τα οποία ουδέποτε ζητήσατε συγγνώμη ή μετανιώσατε (αφού είστε ομοϊδεάτες των δημίων, ίσως και εν δυνάμει δήμιοι...) είναι απλές λεπτομέρειες της ιστορίας.
    Το περίεργο είναι πως έλληνες πεινασμένοι δεν κάνουν τέτοια άγρια εγκλήματα, αλλά τα κάνουν ΜΟΝΟ αλλοδαποί. Όχι ότι σε νοιάζει εσένα, απλά για τους νοήμονες αναγνώστες το γράφω.

  11. Ενας τριτος avatar
    Ενας τριτος 17/01/2013 22:13:14

    Η βια που ασκειται εναντιον Ελληνων απο μη Ελληνες, οιασδηποτε προελευσεως μη Ελληνες, δεν ειναι ρατσιστικη; Και μαλιστα εναντιον ανημπορων και μοναχικων γεροντων και γεροντισσων; Τοτε τι ειναι ρατσιστικη βια; Ποιος ειναι ο ορισμος της; Επειδη ο δραστης ειναι κακοποιος δεν μπορει να ειναι ρατσιστης; Τι λογικη ειναι αυτη;

    • Christos avatar
      Christos @ Ενας τριτος 17/01/2013 23:27:26

      Ένας δράστης μπορεί να είναι πολλά πράγματα ταυτόχρονα, προφανώς.
      Δεν διαφωνούμε σε αυτό.

      Αυτό που αναρωτιέμαι είναι το ΠΩΣ φαίνεται αυτός ο ρατσισμός στις πράξεις τους.

      ΒΙΣ, δεκτές οι παρατηρήσεις σου. Αλλά παρόμοιας εντάσεως βίαια περιστατικά λαμβάνουνε χώρα και εναντίον των συμπατριωτών τους. Δεν νομίζω πως είναι το κριτήριο τους η χώρα καταγωγής του θύματος.

      Είναι αρκετά ενοχλητικό να θεωρείς μη νοήμων τον άλλον μόνο και μόνο επειδή διατυπώνει μια πρόταση που δεν ανταποκρίνεται στους όρους του φαντασιακού σου.

      Και παρεπιπτόντως ούτε συριζαίος είμαι, ούτε σταλινικός.

      Καλή συνέχεια.

      • Ενας τριτος avatar
        Ενας τριτος @ Christos 18/01/2013 15:15:54

        @ Christos
        "...Αυτό που αναρωτιέμαι είναι το ΠΩΣ φαίνεται αυτός ο ρατσισμός στις πράξεις τους..."

        Φαινονται και απο τις πραξεις τους και απο τα λεγομενα τους και καποιες φορες απο τις οργανωσεις στις οποιες ανηκουν.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Ενας τριτος 18/01/2013 00:12:58

      Όταν ο δράστης είναι λευκός και το θύμα είναι μαύρος, τότε το έγκλημα είναι (και) ρατσιστικό. Πάντα! Ένας λευκός είναι ρατσιστής, ένας μαύρος όχι. Αυτά σύμφωνα με την πολιτική ορθότητα, τις αριστερές οργανώσεις και τις ΜΚΟ...

  12. factorx avatar
    factorx 17/01/2013 22:21:20

    Πενήντα προεκλογικά φυλλάδια της Χρυσής Αυγής βρέθηκαν στο σπίτι ενός εκ των δραστών της ανθρωποκτονίας του 27άχρονου Πακιστανού τα ξημερώματα στα Πετράλωνα.

    Τα φυλλάδια βρέθηκαν στο σπίτι του 25άχρονου, ο οποίος μαζί με τον 29άχρονο πυροσβέστη, που είναι ο δεύτερος από τους δράστες, ισχυρίζεται ότι διαπληκτίστηκαν με τον μετανάστη γιατί τους έκλεισε με το ποδήλατό του.

    Συγκεκριμένα, λένε ότι του επιτέθηκαν φραστικά για τον παραπάνω λόγο και όταν αυτός αντέδρασε, συνεπλάκησαν μαζί του και τον μαχαίρωσαν. Όπως διαπιστώθηκε ο μετανάστης δέχτηκε χτύπημα με στιλέτο στο αριστερό υποδιάφραγμα της θωρακικής χώρας.

    Και οι δύο είναι προσεσημασμένοι για κλοπή, από το 2007, αλλά ενώ εκκρεμούσε αυτή η υπόθεση, ο 29άχρονος προσελήφθη στην Πυροσβεστική.

    Όπως έγινε γνωστό από πηγή του Πυροσβεστικού Σώματος, ο κατηγορούμενος για τον φόνο του μετανάστη, υπέβαλε τα δικαιολογητικά για την πρόσληψή του το 2008 και προσελήφθη το 2009. Επειδή η υπόθεση της κλοπής δεν είχε εκδικαστεί, το ποινικό του μητρώο ήταν λευκό, γι' αυτό και προσελήφθη στο Σώμα.

    Κατά την σύλληψη τους από άνδρες της ομάδας ΔΙΑΣ, λίγη ώρα μετά το έγκλημα, βρέθηκαν στην κατοχή τους δύο στιλέτα «πεταλούδες».

    Σε έρευνες που ακολούθησαν στα σπίτια τους, εκτός από τα φυλλάδια της Χρυσής Αυγής, βρέθηκαν και κατασχέθηκαν: Τρία στιλέτα τύπου πεταλούδα, ένας σουγιάς, μία μαύρη λεπίδα με ειδική λαβή, ένα αεροβόλο πιστόλι, μία σιδερογροθιά, πλήθος μεταλλικών σφαιριδίων, δύο σφαίρες πολεμικού τυφεκίου, δύο ξύλινα ρόπαλα, μία σφεντόνα.

    Οι συλληφθέντες οδηγήθηκαν το απόγευμα στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ factorx 17/01/2013 23:47:27

      Κατηγορούμενος για κλοπή από το 2007, η υπόθεση δεν είχε ακόμα εκδικαστεί (έχει εκδικαστεί ή ακόμα;), προσλαμβάνεται στην Πυροσβεστική αφού το ποινικό μητρώο είναι λευκό...
      Πάλι καλά που δεν προσελήφθη στην αστυνομία....
      Μιλάμε για αλητεία που βρήκε το εύκολο καταφύγιο στον ακραίο εθνικισμό και τον ρατσισμό, όπως άλλοι τέτοιοι αλήτες το βρίσκουν στον αριστερισμό και τον αντιρατσισμό.
      Εκκρεμεί δίκη για ΚΛΟΠΗ και γίνεται πρόσληψη του κατηγορουμένου σε σώμα ασφαλείας επειδή η δίκη δεν έχει εκδικαστεί! Λες και εκκρεμεί δίκη για παράνομο παρκάρισμα (που και αυτό, τέλος πάντων, κάτι σημαίνει προκειμένου για υποψήφιο αστυνομικό...).
      Το ξεχαρβάλωμα αυτού του κράτους ποιος τρελός πρωθυπουργός θα το σταματήσει;

    • Kostas nikolaou avatar
      Kostas nikolaou @ factorx 18/01/2013 09:00:43

      Επίσης αγαπητέ φάκτορα στο σπίτι του βρέθηκαν 2 κασκόλ του γαύρου (λέω εγώ τώρα ) και μια αφίσα του τζιοβάνι. Μήπως να ερευνούσε η αστυνομία τι ομάδα ήταν το θύμα μήπως και ήταν γηπεδικές διαφορές?
      στην ηλίθια ανακοίνωση της αστυνομίας αναφέρομαι και όχι σε σένα φάκτορα
      αν ο άλλος είναι ψυχάκιας και κυκλοφορεί με μαχαίρια είτε πακιστανός βρεθεί στο δρόμο είτε Ελληνας την ίδια κατάληξη θα έχει.

      • dim avatar
        dim @ Kostas nikolaou 18/01/2013 16:28:43

        Δηλαδή εσύ δεν παραδέχεσαι ότι οι 9 στους 10 που είναι μέλη της ΧΑ, έχουν, ας το θέσω ευγενικά, μια ροπή προς τη βία? Αν δεν έχουν, τότε γιατί 9 στα 10 μέλη της ΧΑ ασκούνται στην εκμάθηση πολεμικών τεχνών και περνούν τη μισή τους μέρα στα γυμναστήρια? Επειδή είναι λάτρεις της υγιεινής ζωής?

        Και για να μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια... Δε μιλάω για τις 400.000 πολιτών που ψήφισαν ΧΑ (όπως αντίστοιχα δε μιλάμε για το 1.000.000 πολιτών που ψήφισαν Σύριζα, ότι είναι όλοι ακροαριστεροί, αναρχικοί, εθνομηδενιστές κλπ)...

        Μιλάμε για ενεργά μέλη, για σκληρό πυρήνα, μερικών χιλιάδων πιστών, και για το αν αυτά τα μέλη έχουν εμποτισμένη μέσα τους την ιδεολογία της βίας, του μίσους και του ρατσισμού....

  13. someone avatar
    someone 17/01/2013 22:35:09

    μαλλον απο τη villa amalia θα ειχαν περισεψει αυτα και για το περιστατικο <>!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Christos avatar
      Christos @ someone 17/01/2013 23:19:38

      και τα ψηφοδέλτια ε;
      Άβυσσος η ψυχή του σχολιαστή.

  14. Ενας τριτος avatar
    Ενας τριτος 17/01/2013 23:13:02

    Αν θελετε να ελθει κοσμος στην διεθνη διαδηλωση εναντια στον ρατσισμο που γινεται το Σαββατο (την περασμενη φορα ο κοσμος δεν ηλθε), να θρηνησετε μαζι με τον αποψινο νεκρο και τους Ελληνες νεκρους, κυριως γερους και ανημπορους, θυματα αλλοδαπων. Αν το κανετε αυτο, θα ερθω και εγω μαζι σας.

  15. Χρήστος avatar
    Χρήστος 18/01/2013 08:37:33

    Το να ψηφίζει κάποιος Χρυσή Αυγή από αντίδραση για το σάπιο πολιτικό κατεστημένο και την μνημονιακή του πολιτική, εν μέρει το καταλαβαίνω και ας μην μου αρέσει. Αλλά να επιδίδεται και σε πράξεις δολοφονικές, ε αυτό πάει πολύ! Το χειρότερο είναι ότι υπάρχουν πολλοί (και εδώ μέσα) που χειροκροτούν τέτοιες ενέργειες! Αν εσείς είστε Έλληνες και αν έτσι είναι οι Έλληνες, τότε εγώ ΔΕΝ θέλω να είμαι! Ντρέπομαι κιόλας...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Χρήστος 18/01/2013 12:34:49

      Ποιοι εδώ μέσα χειροκροτούν δολοφονικές ενέργειες, ανεξαρτήτου του θύματος και του δράστη; Lol!

    • felix avatar
      felix @ Χρήστος 18/01/2013 14:40:21

      Αν κάποιος ψηφίζει συριζα όπως ο δολοφόνος της Πάρου,αυτό το κατακρίνουμε ή μήπως δεν μας νοιάζει;

    • Ενας τριτος avatar
      Ενας τριτος @ Χρήστος 18/01/2013 15:10:03

      Αγαπητε Χρηστο,
      1. Εδω μεσα δεν επικροτει κανεις δολοφονους και καταδικαζουμε απεριφραστα την χθεσινη δολοφονια.
      2. Οι Ελληνες δεν ειναι ρατσιστες, ειναι εξαγριωμενοι. Τους εχουν εξαγριωσει οι συνθηκες της διπλης κατοχης που υφιστανται: απο τους τοκογλυφους και απο τους λαθρομεταναστες που εξακολουθουν να ερχονται παρ'ολο που γνωριζουν πλεον ποιες ειναι οι αθλιες συνθηκες υπο τις οποιες ζουμε εδω. Σε ποια γειτονια καθεσαι; Υπαρχουν γειτονιες και χωρια που οι γεροντες δεν τολμουν να βγουν ουτε την ημερα εξω απο το σπιτι τους. Δεν τολμουν ουτε τα πατζουρια τους ν'ανοιξουν. Μπες λιγο με την φαντασια σου και στη θεση αυτων των ανθρωπων! Οι ιδιο ανθρωποι, πριν απο λιγα χρονια ειχαν την φημη οτι ηταν οι πιο φιλοξενοι στον κοσμο.
      3. Οταν θα δεις τα πραγματα εσυ ο ιδιος οπως πραγματι εχουν και οχι οπως σου τα λενε καποιοι αλλοι, τοτε θα ζητησεις συγγνωμη απο τον εαυτο σου που ειπες πως ντρεπεσαι γιατι εισαι Ελληνας.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Ενας τριτος 18/01/2013 16:22:48

        Πιστεύω βαθύτατα ότι άνθρωποι που στρατεύονται στα άκρα, είτε αυτό λέγεται Σύριζα, είτε ΧΑ, και από τη μια θέλουν να σκοτώσουν όλους τους "φασίστες" και να γεμίσουν την Ελλάδα ισλαμιστές λαθρομετανάστες (αλλά οι ίδιοι διαμένουν σε "καθαρές" γειτονιές...) και από την άλλη θέλουν να δείρουν ή και να σκοτώσουν όλους τους λαθρομετανάστες, έχουν βαθύτατο ψυχολογικό και πνευματικό (για να το πω στη χριστιανική γλώσσα) πρόβλημα. Έχουν πρόβλημα με τον ίδιο τους τον εαυτό. Το πρόβλημά τους είναι πολύ βαθύ και τους οδηγεί σε πολωτικές καταστάσεις. Το βλέπεις αυτό στις αντιπαραθέσεις στο διαδίκτυο. Δεν υπάρχει μέσος όρος.
        Αλλά και αν βρεθεί ένας μετριοπαθής άνθρωπος, πατριώτης, και πει ότι "παιδιά, η δολοφονία του Πακιστανού ήταν φρικιαστική, ένας μεροκαματιάρης νεαρός που πήγαινε στη δουλειά του ήταν. Αλλά από την άλλη, δεν μπορούμε να γίνουμε παράρτημα του Πακιστάν, θα σβήσουμε ως χώρα, έχει 180 εκατομμύρια πληθυσμό, θα γίνουμε παρίες στον τόπο μας", αμέσως οι αριστεροί θα πέσουν να τον φάνε. Ο αριστερός δεν έχει πρόβλημα με τον εαυτό του μόνο, έχει πρόβλημα με τη χώρα στην οποία τυπικά ανήκει, με τις ρίζες της, την ιστορία της, την παράδοσή της. Τα μισεί. Ξέρετε κανέναν συνειδητό λαθρολάγνο αριστερό που να συγκινείται από την ελληνική παραδοσιακή μουσική; Και επειδή τα μισεί, θέλει να τα καταστρέψει χρησιμοποιώντας το Ισλάμ και τους Αφροασιάτες. Τους οποίους κατά βάθος απεχθάνεται (πόσοι αριστεροί εδώ μέσα κάνουν παρέα με Πακιστανούς;). Ούτε θέλει να μένει στην ίδια πολυκατοικία με αυτούς. Αλλά είναι τα χρήσιμα εργαλεία καταστροφής της συλλογικότητας (του έθνους, της πατρίδας, του ό,τι αυτά εκπροσωπούν) την οποία αυτός συμπλεγματικά μισεί.
        Ο ακροδεξιός, από την άλλη, έχει μία στρεβλή αντίληψη περί έθνους, ιστορίας, κλπ. Η δική του "εθνική ιστορία" είναι μυθεύματα. Φοβάται την ιστορική έρευνα. Είναι μεγαλομανής, νομίζει ότι μόνο το έθνος του μεγαλούργησε, είναι το πιο αρχαίο στη γη, θέλει να κυριαρχήσει στα άλλα έθνη, να τα υποτάξει. Και ο ακροδεξιός διέπεται από ανασφάλεια. Αλλά διέπεται από ανασφάλεια απέναντι στον ξένο, ενώ ο ακροαριστερός από ανασφάλεια απέναντι στον οικείο. Ο ακροδεξιός μισεί τον "άλλο", τον ξένο, ο (ακρο)αριστερός μισεί τον οικείο, τον δικό του. Και οι δύο αντιλήψεις είναι στρεβλές, αλλά ειδικά η αριστερή αντίληψη συνεπάγεται την άμεση διάλυση της πατρίδας μου και την παράδοσή της σε ισλαμιστικές ορδές. Η ακροδεξιά αντίληψη συνεπάγεται κινδύνους άλλου είδους (εσωτερικών εντάσεων, καταπιέσεων, προβλημάτων με διεθνείς φορείς κλπ), αλλά οι συνέπειές τους είναι αναστρέψιμες. Ενώ η συνέπειες της αριστερής αντίληψης δεν είναι: Συνήθως οι ριζικές πληθυσμιακές μεταβολές δεν ανατρέπονται υπό φυσιολογικές συνθήκες...Ο τουρκικός εποικισμός της Κύπρου είναι γεγονός και πλέον έχουμε τούρκους εποίκους δεύτερης, αν όχι και τρίτης γενιάς...

  16. Karenin avatar
    Karenin 18/01/2013 13:03:42

    Πίσω απο τα σχόλια κρύβεται ένας δολοφονημένος νέος που γεννήθηκε το 1986, ζούσε 6 χρόνια στην χώρα με ροζ κάρτα και πήγαινε κάθε μέρα μια ωρα δρόμο με το ποδήλατο στα πετράλωνα όπου δούλευε με 20 ευρώ μεροκάματο.
    Τα περισσότερα χρήματα τα έστελνε για να μπορουν να παντρευτούν οι αδελφές του. Σας θυμίζει τίποτα;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Karenin 18/01/2013 13:53:40

      Εμένα μου θυμίζει μια κασέτα συριζαίικια.

      ΥΓ: Κρίμα για τον άνθρωπο που σκοτώθηκε. Το ότι δεν έπρεπε να βρίσκεται στη χώρα μας δεν έχει καμία σχέση. Ελπίζω η δικαιοσύνη να κάνει τη δουλειά της και η πολιτεία να είναι πιο προσεκτική στο μέλλον αναφορικά με το ποιούς προσλαμβάνει στην Πυροσβεστική.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Karenin 18/01/2013 14:18:27

      Με εκνευρίζει το ότι κάποιος άνθρωπος που περνάει από τα σύνορα με τα πόδια, χωρίς βιζα και χωρίς διαβατήριο, έχει τη δυνατότητα να βγάζει μέσω κυκλωμάτων ροζ κάρτες. Εγώ εκεί στέκομαι και εκεί είναι η τρομερή παθογένεια του ελληνικού κράτους και ένας τρομερός κίνδυνος για την πατρίδα μου. Θλίβομαι εξαιρετικά για τη ρατσιστική του δολοφονία, χαίρομαι που συνελήφθησαν οι δύο αλήτες, αλλά το γεγονός είναι γεγονός. Είμαστε μία τρύπια χώρα. Το ξέρω ότι αυτό δεν σε ενδιαφέρει, ως άπατρις συριζαίος που είσαι, αλλά, και πάλι το λέω, το γράφω για νοήμονες πατριώτες.

    • dim avatar
      dim @ Karenin 18/01/2013 16:37:48

      Για πες μου εσύ που σου θυμίζει κάτι... Πότε ακριβώς Έλληνες, πήγανε τόσο μαζικά σε χώρα μουσουλμανική, με ξεκάθαρη πρόθεση, αν γίνουν αποδεκτοί από τη χώρα αυτή, στη συνέχεια να γεννοβολήσουν με ρυθμούς πολυβόλου και να καταστούν έτσι σε μια-δυο γενιές πλειοψηφία μέσα στην χώρα που τους δέχθηκε?.... Επίσης, ακόμα και σε χώρα ίδιας ή συγγενούς θρησκείας, μπήκαν ποτέ μαζικά Έλληνες παράνομα?? Ή πήγαν κατόπιν "πρόσκλησης" των χωρών αυτών προς οικονομικούς μετανάστες στις περισσότερες των περιπτώσεων?

      • Karenin avatar
        Karenin @ dim 18/01/2013 17:35:12

        Ευτυχώς δεν βρεθήκαμε σε ανάγκη σαν λαός να υποστούμε αυτά που γράφεις. Αλλά δεν ενοουσα ακριβώς αυτό, κάτι για ηθική αυτουργία ήθελα να πω, αλλά ο νεαρός φτωχοδιάβολος μουσουλμάνος, ήταν η απειλή απο την άλλη πλευρά, οπότε 'ακλαφτος θα πάει.

  17. Ενας τριτος avatar
    Ενας τριτος 18/01/2013 19:13:19

    Δεν ειναι μονον οι μουσουλμανοι εδω, φιλε , ειναι οτιδηποτε αλλο θελεις. Χριστιανοι, ινδουιστες, ανιμιστες, αθεοι κλπ. Εχει απ'ολα το ξεφραγο αμπελι που λεγεται Ελλαδα. Αστα λοιπον αυτα τα περι μουσουλμανων και πες μας ποιος θα κλαψει τον 56χρονο Ελληνa που βρηκαν σημερα νεκρο στην οδο Μιχαηλ Βοδα, στην Αθηνα, δεμενο και φιμωμενο και με σπασμενη την πορτα του διαμερισματος tou.

  18. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 18/01/2013 19:51:50

    Ο φτωχοδιάβολος, που σίγουρα έβγαζε 600 ευρώ μαύρα το μήνα και είχε να διαθέσει 5-6 χιλιάρικα για να έρθει στην Ελλάδα και να νομιμοποιηθεί με πλαστά χαρτιά στη συνέχεια από "εξειδικευμένα" δικηγορικά γραφεία λαμογιών, παρά τον τραγικό του θάνατο (χωρίς να φταίει σε τίποτα, από δύο αλήτες), δεν θα πάει άκλαφτος, από τη στιγμή που ολόκληρο κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης (έγινε και ο Πολ Ποτ αξιωματική αντιπολίτευση τρομάρα του!), έβγαλε ανακοίνωση. Και οι δολοφόνοι συνελήφθησαν.
    Αντίθετα, το παιδί στην Πάτρα, που το έσφαξαν οι Αφγανοί επειδή ήθελαν να του φάνε το σκύλο, άφησε δύο ανήμπορους γονείς και οι δολοφόνοι του διέφυγαν όλοι... Και ο μόνος που συνελήφθη, για να διαφύγει αργότερα, δήλωσε ανήλικος, ενώ εμφανώς ήταν πάνω από 21. Και κανείς ΠολΠοΤσύριζα δεν έβγαλε ανακοίνωση, ούτε εσύ συγκινήθηκες. Σκασίλα σου μεγάλη. Ξέρεις γιατί; Επειδή είσαι "αντιφασίστας" και άπατρις, όχι ανθρωπιστής.
    Την άθλια εθνομηδενιστική σας στάση, που οι περισσότεροι από εσάς κουβαλάτε από τα σπίτια σας, με κάτι παππούδες εαμίτες κλπ, θα την βρείτε μπροστά σας όμως. Θα βρείτε την πλειονότητα της ελληνικής κοινωνίας μπροστά σας, που μπορεί να μην θέλει ρατσιστικά εγκλήματα και ξυλοδαρμούς αθώων ανθρώπων, αλλά δεν θέλει και να της φορέσετε τον ισλαμισμό καπέλο, μόνο και μόνο επειδή μισείτε ό,τι πολιτισμό έχει βγάλει αυτός ο τόπος....

    • Karenin avatar
      Karenin @ ΒΙΣ 18/01/2013 23:04:24

      Tο κτύπημα και η καταδίκη κάθε μορφή ρατσισμού είναι καθήκον στο όνομα διαφύλαξης κάθε μορφής πολιτισμου που έχει παράγει η χώρα. Τώρα αν εσύ που όλη μέρα βρίζεις τους αλόθρησκους νομίζεις ότι προσευχεσαι και παράγεις πολιτισμό....τι να σου πώ.

  19. roadrunner avatar
    roadrunner 18/01/2013 21:46:21

    Κρίμα για τον άνθρωπο που χάθηκε. Κανείς δεν έχει δικαίωμα να αφαιρεί ή να απειλεί μια ανθρώπινη ζωή.
    Τα μεμονωμένα εγκλήματα κατά της ανθρώπινης ζωής είναι αδύνατο να εξαλειφθούν μεμιάς. Χρειάζεται δουλειά και παιδεία σε ομαλές συνθήκες.
    Ειδικά όμως, στις συνθήκες γενικευμένης οικονομικής κρίσης όπως αυτή που ζούμε, και εφόσον δεν βελτιωθεί, τουλάχιστον, το βιοτικό επίπεδο δυστυχώς, η εγκληματικότητα και τα κρούσματα βίας, θα αυξάνονται.

    Από την άλλη πλευρά, μπορεί και πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα,
    η οργανωμένη ανομία (περίπτωση Βίλλα Αμαλίας κ.α.), που καλύπτεται και υποθάλπτεται από το Σύριζα.
    Είναι όμως μόνο ο Σύριζα ;
    Αν δει κανείς τον παρακάτω σύνδεσμο, http://www.ksm.gr/page/3/ θα αναρωτηθεί :
    άραγε οι "Βίλλες Αμαλίας" και οι λοιπές εστίες ανομίας και προετοιμασίας εγκληματικών ενεργειών, καλύπτονται μόνο από το σύριζα.; Και για ποιον λόγο πρωτοβουλίες, όπως το KSM, ένιωσαν τόσο αλληλέγγυες με τους αναρχικούς καταληψίες (που αναγκάστηκαν να εγκαταλείψουν τη Βίλλα), ώστε να διαφημίζουν στην ιστοσελίδα τους "Kανείς δεν θα μας στερήσει αυτά που μας ανήκου. Πορεία αλληλεγγύης για τη Villa Amalias" ;

    • Ενας τριτος avatar
      Ενας τριτος @ roadrunner 18/01/2013 22:52:21

      Roadrunner
      Σε σχεση μ'αυτα που γραφετε, ας μου επιτραπει να παραθεσω πιο κατω το σχολιο ενος αναγνωστη του enikos.gr . Εαν η παρατηρηση του επαληθευθει, τοτε θα ειναι ιδιαιτερα ανησυχητικη. Η παρατηρηση εχει ως αφετηρια τα επεισοδια (video indymedia) που εγιναν χθες στο Ηρακλειο μεταξυ αντιεξουσιαστων και χρυσαυγιτων.

      ΒΑΣΙΛΗΣ Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2013, 12:50.ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΟΤΙ Η ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΠΡΟΣ 1 (ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΠΡΟΣ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ). ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟΙ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΙ ΜΕ ΚΡΑΝΗ, ΡΟΠΑΛΑ, ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΑΙΦΝΙΔΙΑΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΥΠΟΠΤΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΥΚΛΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΡΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΣΕ ΦΥΓΗ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ ΠΟΥ ΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΔΡΟΝΙ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΤΟΥ ΧΤΥΠΟΝΤΑΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΒΙΑΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΛΑΓΙΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΝΑΝ ΑΜΥΝΟΜΕΝΟ -ΤΡΟΠΟΣ ΤΟΥ ΛΕΓΕΙΝ! ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΕΝΕΔΡΑ ΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΦΟΡΗ ΒΙΑΙΟΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΣΤΟΛΕΣ. ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΒΙΝΤΕΟ ΟΜΩΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΙ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΑΠΕΙΛΕΙΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΗΣ ΟΠΟΥ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΘΕΙ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΔΟΜΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΟΥΣ ΤΑΧΑ ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ, ΠΟΥ ΣΑΦΩΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΥΛΟΥΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!
      ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΞΕΣΗΚΩΜΕΝΟΥΣ ΝΕΑΡΟΥΣ ΤΑΡΑΞΙΕΣ, ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΙ, ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΣ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΥΝΟΜΕΝΟΥΣ ΜΙΑΣ ΠΟΛΥ ΥΠΟΠΤΗΣ ΚΙΝΗΣΗΣ!
      ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ....ΟΠΩΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΥ. ΟΠΟΥ ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΩΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ, ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΑ-ΚΑΛΑ ΓΙΝΕΙ ΓΝΩΣΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ, ΟΡΓΑΝΩΘΗΚΑΝ ΠΟΡΕΙΕΣ, ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΑ, ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΑΝ ΚΤΙΡΙΑ, ΔΡΟΜΟΙ ΚΑΙ ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΕΛΛΕΙΨΕ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!!!ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ, ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΣΤΟΧΟΣ ΤΟΤΕ. ΤΩΡΑ ΑΠΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΥΣΤΙΚΩΝ - ΞΕΝΩΝ ΠΑΝΤΑ- ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΝ ΤΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΞΕΓΕΡΣΗΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΩΝ, ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΚΙΝΗΣΕΩΝ, ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΞΕΝΟΥΣ!!! ΣΥΜΑΧΟΥΣ ΑΓΓΛΟΦΩΝΟΥΣ, ΙΤΑΛΟΦΩΝΟΥΣ ΚΛΠ
      Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΜΙΑΣ ΑΚΟΜΗ ΑΝΙΕΡΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΥΛΗΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΟΣΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ....

      • dim avatar
        dim @ Ενας τριτος 19/01/2013 03:32:40

        Αν τα πράγματα δε βελτιωθούν στη καθημερινότητα, στην οικονομία, αν δε στηριχθεί ο Σαμαράς, που είναι η τελευταία ελπίδα αυτού του τόπου, τα άκρα προετοιμάζονται για μεγάλη σύγκρουση, η οποία θα έχει και τη "νομιμοποίηση" πρώτον από τα αδιέξοδα που θα έχουμε βρεθεί, και δεύτερον από τη ψήφο του λαού, που θα στραφεί προς τα άκρα...

        Αν ανέβει στην εξουσία ο Σύριζα, και με ισχυρή αντιπολίτευση τη ΧΑ, η σύγκρουση των δύο άκρων θα είναι σφοδρή, ανελέητη, με τεράστιο αριθμό νεκρών, και θα λήξει μόνο με τρόπους που η ιστορία μας έχει διδάξει...

        Ας ευχηθούμε όλοι να πετύχει ο Σαμαράς, γιατί αλλιώς το παρόν θα φαντάζει παράδεισος μπροστά στο τι θα ζήσουμε στο μέλλον....

        • Ενας τριτος avatar
          Ενας τριτος @ dim 19/01/2013 14:37:27

          Αυτες οι ομαδες εφοδου των αναρχοεριστερων, οι τοσο καλα οργανωμενες και δικτυομενες σε ολη την χωρα (και με βασεις τα κτιρια που εχουν καταλαβει), δεν εχουν στοχο μονο τους χρυσαυγιτες. Απο παλια επιτιθενται εναντιον της αστυνομικων, ακομα και εναντιον των αστυνομικων τμηματων. Οταν θα τελειωσουν με τους χρυσαυγιτες (γιατι ειναι πιο πολλοι και εχουν και ισχυρους φιλους στο εξωτερικο), τοτε θα ελθει η σειρα ολων των αλλων που οι ιδιοι θεωρουν "φασιστες" και "ρατσιστες" και στους οποιους συγκαταλεγουν τον Σαμαρα, τον Δενδια και τους περισσοτερους απο εμας εδω.

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ Ενας τριτος 19/01/2013 16:35:06

            Γνωρίζω συγκεκριμένη περίπτωση, κατά την οποία, οι παραπάνω ομάδες που περιγράφετε, επιτέθηκαν άδικα και χωρίς αφορμή σε ανυποψίαστα νεαρά άτομα, που το μόνο "λάθος" τους, ήταν ότι φορούσαν απλώς, μαύρο παντελόνι και μαύρη μπλούζα. Δέχτηκαν επίθεση και ξυλοκοπήθηκαν γιατί οι "κατ' όνομα αντιρατσιστές" θεώρησαν, λόγω του χρώματος της ενδυμασίας τους, ότι είναι μέλη της ΧΑ, ενώ φυσικά δεν ήταν. Δυστυχώς, τα θύματα δεν κατήγγειλαν το περιστατικό γιατί κατατρομοκρατήθηκαν.

  20. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 19/01/2013 01:54:13

    ...να φοβάστε την ημέρα που θα "απασφαλίσει" ο ψυχραιμότερος όλων...... δυστυχώς εκεί φθάσαμε..... λυπάμαι......