Πρώην διευθυντής των Ειδικών Δυνάμεων υποψήφιος με τους νεοφασίστες
27/04/2014 08:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρώην διευθυντής των Ειδικών Δυνάμεων υποψήφιος με τους νεοφασίστες

Με ποιο δικαίωμα ένας αξιωματικός του ελληνικού στρατού που φόρεσε στην καρδιά το εθνόσημο, επιτρέπει στον εαυτό του να μπαίνει στις τάξεις νεοφασιστών που υμνούν το ναζισμό;

Κάθε Έλληνας πολίτης, και πλέον και κάθε ξένος που απέκτησε την ελληνική υπηκοότητα, έχουν δικαίωμα στο εκλέγειν και το εκλέγεσθαι. Η Δημοκρατία μας επιτρέπει –καλώς ή κακώς- οποιονδήποτε να εκτίθεται στην πολιτική σκηνή και να ζητά την ψήφο του ελληνικού λαού.

Κι αν θέλετε, έχουμε δει πολλούς ανόητους να ανεβαίνουν τα σκαλοπάτια της πολιτικής σκηνής με την ανοχή ή την αδιαφορία του λαού. Όπως έχουμε δει και αρκετούς να γίνονται πολιτικοί σε υψηλές θέσεις αλλά να μην είναι και τόσο… βαθιά πατριώτες.

Έτσι, λοιπόν, και ο αντιστράτηγος εν αποστρατεία, άλλοτε Διευθυντής Ειδικών Δυνάμεων, Ελευθέριος Συναδινός, έχει κάθε δικαίωμα να πολιτευτεί με όποιο κόμμα αυτός αποφασίζει.

Με πιο δικαίωμα, όμως, ένας αξιωματικός του ελληνικού στρατού έχει δικαίωμα να βαράει προσοχές σε εγκληματικές οργανώσεις; Τι είναι αυτό που κάνει ένα πρώην αντιστράτηγο να βρίσκεται στις τάξεις ενός κόμματος που οργανώνει Τάγματα Εφόδου, δέρνει και βρίζει τους πολιτικούς αντιπάλους και όπως αποδεικνύεται, μέλη της σκοτώνουν ανθρώπους όπως στην περίπτωση του Φύσσα, του Πακιστανού με το ποδήλατο, ή ακόμη και του νεαρού παιδιού που γλίτωσε από θαύμα το θάνατο από τις μαχαιριές των νεολαίων της Χρυσής Αυγής;

Ποιος του δίνει το δικαίωμα άραγε να δίνει ο ίδιος διαπιστευτήρια νομιμοποίησης σ’ αυτή την εγκληματική ομάδα; Κι αν όλα αυτά κάποιοι τα θεωρούν παραμύθια λέμε και το σοβαρότερο: Με ποιο δικαίωμα ένας αξιωματικός του ελληνικού στρατού που φόρεσε στην καρδιά το εθνόσημο, επιτρέπει στον εαυτό του να μπαίνει στις τάξεις νεοφασιστών που υμνούν το ναζισμό; Γιατί μη μου πείτε ότι ο εν λόγω κύριος δεν ξέρει πως ο Μιχαλολιάκος, ο αρχηγός της Χρυσής Αυγής, ακόμη και σήμερα δεν προσκυνά τον Χίτλερ; Μην μου πείτε ότι δεν έχει δει να χαιρετιούνται φασιστικά όλα αυτά τα νεοναζιστικά βρομόπαιδα που νομίζουν ότι είναι παιχνίδι να υποστηρίζουν τους Ναζί που έκαναν τόσο κακό στην Ελλάδα;

Τι είδους πατριωτισμό άραγε υπηρετεί ο κ. Συναδινός και ο κάθε αξιωματικός εν ενεργεία και απόστρατος που αποφασίζουν να βάλουν το όνομά τους στον χρυσαυγίτικο στρατό; Έτσι θα υπηρετήσουν την πατρίδα; Αγκαλιά με τους υμνητές του Χίτλερ, της Χούντας και με τους μπράβους που θέλουν να επιβάλουν διά της βίας τις απόψεις τους.

Δε νοείται λοιπόν κανείς στρατιωτικός, από τον αρχηγό μέχρι τον τελευταίο φαντάρο, που έχουν στη στολή τους τη σημαία της Ελλάδας, να βάζουν από κάτω και τα διακριτικά των SS. Είτε αρέσει σε κάποιος αυτό είτε όχι, έτσι είναι τα πράγματα. Η πραγματική αγάπη για την πατρίδα, ο αγνός πατριωτισμός στηρίζεται στις αρχές της Δημοκρατίας την οποία «γέννησε» η Ελλάδα. Δεν στηρίζεται στις αρχές του φασισμού, με όποια μορφή κι αν αυτός έχει.

Αλλά υπάρχει και κάτι ακόμη. Πρόσφατα η ηγεσία των Ενόπλων Δυνάμεων έκανε έρευνα για το αν υπάρχουν Χρυσαυγίτες στο στράτευμα και το πόρισμα έλεγε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μήπως κάποιοι θα πρέπει να αναθεωρήσουν το πόρισμα αυτό για να μην έχουμε και χειρότερα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. iconology2009 avatar
    iconology2009 27/04/2014 08:58:15

    Και γιατί τον παρουσιάζετε με τη στολή του και όλα τα παράσημα του; Μέσω της πλαγίας οδού ξαναπαίρνει το κύρος που χάνει με αυτή του τη κίνηση. Ξέρετε η εικόνα μιλάει περισσότερο από τα λόγια-άσε που πολλοί δεν θα τα διαβάσουν καν.

    • gr74 avatar
      gr74 @ iconology2009 27/04/2014 09:11:25

      Εχεις δικιο,αλλά θα έπρεπε να σκεφθείς και την άλλη πλευρά.Αξ/κοί να υπηρετούν υπό τις διαταγές αστράτευτων πολιτικών και διεφθαρμένων ,επειδή κάποιοι εξ αυτών εκλέχτηκαν υποκλέπτοντας την ψήφο του λαού με ψεύδη (αποδείχτηκε περίτρανα στην πορεία για όλα τα κόμματα) και άλλοι εξαγοράζοντας την με διορισμούς.

    • Factorx avatar
      Factorx @ iconology2009 27/04/2014 09:28:32

      Οταν θα κάνουμε σχολή δημοσιογραφίας , Iconology 2009, θα σε βάλουμε επίτιμο καθηγητή. Δεν τον είχαμε με μαγιό και βάλαμε αυτή. Όμως ο συμβολισμός αφού θες να μιλήσουμε για εικόνες είναι τα εθνόσημα

      • iconology2009 avatar
        iconology2009 @ Factorx 27/04/2014 12:32:44

        Μπορούσατε να βάλετε τον Λουΐ ντε Φινές και νάχετε κάνει την δουλειά σας μια χαρά!

      • Vesper avatar
        Vesper @ Factorx 27/04/2014 15:04:34

        Το "μαγιό" γράφεται με "γιώτα". Η μαγυονέζα γράφεται με ύ-ψιλον

        • Factorx avatar
          Factorx @ Vesper 27/04/2014 17:05:58

          Τσ τσ τσ....μην κάνω κανένα λάθος, θα με φάτε

      • ΣΩΤΗΡΗΣ avatar
        ΣΩΤΗΡΗΣ @ Factorx 27/04/2014 19:08:07

        τι είδους συμβολισμό εκπέμπει η επιθεώρηση στρατιωτικών αγημάτων από τον αστράτευτο Άκη; εκεί δεν ενοχλείσαι; Δεν σε ενοχλεί να αποφασίζουν στο ΚΥΣΕΑ για εξοπλισμούς Άκηδες, Γιάννοι και λοιποί συγγενείς; Ποιος είναι περισσότερο πατριώτης; Ο Στρατηγός που πολιτεύεται με τη Χρυσή Αυγή ή ο Χριστόπουλος και η Ρεπούση, οι τουρκοπροσκυνημένοι που σιτίζονται με λεφτά του κράτους; Οι γκρίζοι Λύκοι δεν σας ενοχλούν; Τους ανέχεστε;

        • Factorx avatar
          Factorx @ ΣΩΤΗΡΗΣ 27/04/2014 19:15:14

          Διάβασε αυτό το κομμάτι επειδή δεν βρίσκω αυτήν την στιγμή εκείνο που έγραψα για τους στραταίους που έκαναν την πάπια στον Ακη κλπ λαδιάρηδες: "Οι Γερμανοί πρώτα λάδωσαν την πολιτική και επιχειρηματική ελίτ και μετά την υποδούλωσαν". Και απευθύνεσαι στο άνθρωπο που έστειλε Παπανδρέου,Λούβαρη και λοιπούς στα δικαστηρια γιοα τους εξοπλισμους. Και τι σχέση έχουν οι γκρίζοι λύκοι; τα χρυσαύγουλα θα μας σώσουν; Ο στρατηγός δεν σιτίζονταν από το κράτος; Να ακουμπας λοιπόν την πένα στο μυαλό πριν γράψεις εδώ.

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Factorx 28/04/2014 09:45:24

        Χα, χα, χα! Στα σοβαρά όμως Φάκτορα, φαίνεται πως το Τσολακόγλειο πνέυμα ζει και βασιλεύει, είτε ως αμιγής ναζισμός είτε ως διεθνιστικός ολοκληρωτισμός.

  2. airman avatar
    airman 27/04/2014 09:33:38

    "Πρόσφατα η ηγεσία των Ενόπλων Δυνάμεων έκανε έρευνα για το αν υπάρχουν Χρυσαυγίτες στο στράτευμα και το πόρισμα έλεγε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα." Στα στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων απαγορεύεται κάθε κομματική δραστηριότητα. Για να υπάρξει αποτελεσματική έρευνα και τεκμηριωμένες διαπιστώσεις πρέπει όλα τα κόμματα να δώσουν τις καταστάσεις των μελών τους και όσα εξ αυτών είναι στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων να υποστούν τις συνέπειες. Αυτό όμως δεν είναι δυνατό να αποτελέσει αντικείμενο έρευνας βάσει του ισχύοντος θεσμικού πλαισίου που διέπει τη λειτουργία των Ενόπλων Δυνάμεων αλλά προϋποθέτει πολιτική απόφαση.

    • Νέστωρ avatar
      Νέστωρ @ airman 27/04/2014 14:45:23

      Μία ακόμα από τις πολλές αντιφάσεις του πολιτεύματος, το οποίο πάσχει από εγγενή παραλογισμό, άγνωστο γιατί!

  3. Βασιλική Κ. Σιάπκα avatar
    Βασιλική Κ. Σιάπκα 27/04/2014 11:41:02

    Ψυχρά. Σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις η ΧΑ εκλέγει ευρωβουλευτές. Ο Συναδινός θα πρέπει να είναι μέσα σε αυτούς. Για λόγους εθνικού συμφέροντος. Μακάρι και οι υπόλοιποι που θα εκλέξει να είναι σαν κι αυτόν.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Βασιλική Κ. Σιάπκα 27/04/2014 17:07:48

      Τι θα πει "ψυχρά"; Δεν έπιασαν ακόμα οι ζέστες. Και ποια είσαι εσύ που ορίζεις το εθνικό συμφέρον; Είναι εθνικό συμφέρον να εκλέγεσαι με τους οπαδούς του Χίτλερ που κατάστρεψε την Ελλάδα; Τέτοιου είδους πατριώτισσα είσαι;

      • Βασιλική Κ. Σιάπκα avatar
        Βασιλική Κ. Σιάπκα @ Factorx 27/04/2014 17:53:54

        Από το να πάνε άνθρωποι χωρίς εμπειρία διοίκησης και κοινωνικής καταξίωσης, είναι προτιμότερο να πάει ο Συναδινός και αντίστοιχοί του. Γιατί, έτσι όπως καταγράφεται στις δημοσκοπήσεις, κάποιοι θα πάνε οπωσδήποτε εκλεγμένοι με την ΧΑ ή Ελληνική Αυγή ή ο,τιδήποτε συναφές φτιάξουν. Για λόγους εθνικού συμφέροντος πρέπει να πάνε άνθρωποι που έχουν μάθει να βουτάνε την γλώσσα τους στο μυαλό τους πριν μιλήσουν. Του Συναδινού η θητεία δείχνει πως είναι από αυτούς. Δεν υπεισέρχομαι στην επιλογή του ίδιου του Συναδινού να εκτεθεί με την ΧΑ. Δεν με αφορά, δεν θέλω να την κρίνω και είναι δικαίωμά του. Προσεγγίζω το θέμα ψυχρά και με παρρησία ως Ελληνίδα Πολίτης που σκέφτεται τη συνολική εκπροσώπηση που θα προκύψει για την πατρίδα της στο Ευρωκοινοβούλιο. Τουτέστιν, ας δούμε και το θετικό της υπόθεσης. Την Χρυσή Αυγή την θέριεψε η κρίση και το τελείωμά της θα την τελειώσει μόνον.

        • Factorx avatar
          Factorx @ Βασιλική Κ. Σιάπκα 27/04/2014 18:13:07

          Πράγματι οι Ναζί είχαν καταπληκτική εμπειρία διοίκησης. Σου θυμίζω τα στρατόπεδα θανάτου. Και το ίδιο ακριβώς θα τοους δικαιολογούσαν και τότε οι "Γερμανίδες πατριώτισσες". Και τι είναι αυτό το "δεν υπεισέρχομαι στην επιλογή του Συναδινού ...κλπ"; Τις κουμπάρες παίζουμε;

          • Βασιλική Κ. Σιάπκα avatar
            Βασιλική Κ. Σιάπκα @ Factorx 27/04/2014 18:22:09

            θα βγούνε που θα βγούνε, όσοι θα βγούνε, να μην είναι τουλάχιστον ντενεκέδες ξεγάνωτοι! Ε, μα!

    • Κωστής Λ. avatar
      Κωστής Λ. @ Βασιλική Κ. Σιάπκα 28/04/2014 13:29:18

      Άσε μας βρε Βασιλική που θες να μάς κάνεις και μαθήματα περί πολιτικής όταν η ιδεολογία σου κι οι εμπειρίες σου αρχίζουν και σταματούν στον ναζισμό και στο προσωπικές σου γούστο Ακούς εκεί ... "έχει πείρα διοίκησης", λέει η Βασιλική. Ε, και λοιπόν? Τι μάς νοιάζει ? Στην Ευρω-Βουλή θέλει να πάει όχι σε Λόχο για να δίνει διαταγές. Άμα ήταν έτσι θα στέλναμε μόνο καραβανάδες. Και για να τελειώνουμε με την περίπτωσή σας : για την συντριπτική πλειοψηφία τού λαού μας άτομα που προσκυνούν τον Χίτλερ, όχι μόνο δεν έχουν δικαίωμα να μιλάνε για Ελλάδα, αλλά ντροπιάζουν κιόλας το όνομά της απλώς και μόνο με το να το αναφέρουν. Ειδικά όταν είναι αξιωματικοί τού Στρατού της. {έστω πρώην}

  4. ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ avatar
    ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 27/04/2014 11:53:34

    Μακάρι να εκλεγεί ο αξιωματικός αντι του Χριστόπουλου . Αυτο΄ς τουλάχιστον δεν θα βρίζει την σημαία και το σταυρό.

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 27/04/2014 17:10:23

      Με συγχωρείς, αλλά όχι και τόσο ευφυής απάντηση. Επειδή υπάρχουν εφιάλτες από την μια πλευρά, εμείς θα πηδάμε στον γκρεμό;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΑΡΙΣΤΟΔΗΜΟΣ 28/04/2014 17:43:14

      Θαυμάζει το Χίτλερ. Εϊναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο για τους Έλληνες!

  5. ΓΒ avatar
    ΓΒ 27/04/2014 12:02:03

    O στρατηγός είναι λίαν επιεικώς αδικαιολόγητος. Ομοίως αδικαιολόγητος είναι και ο, προερχόμενος από τις ειδικές δυνάμεις, νυν βουλευτής της Χ.Α. Τότε όμως που έβαλε υποψηφιότητα για συμμετοχή στις βουλευτικές εκλογές, γιατί δεν είχε τεθεί το θέμα στις σωστές του διαστάσεις? Δεν έχουν ευθύνη αυτοί που άφησαν τα πράγματα να εξελιχθούν όπως τελικά εξελίχθηκαν? Ή εκείνη την εποχή δεν θεωρήθηκαν ορισμένα γεγονότα ως σοβαρά προκειμένου να ληφθούν μέτρα? Μήπως βόλευε κάποιους? Μήπως υπήρχε κάποιο σχέδιο στο μυαλό ορισμένων? Προφανώς κάτι τέτοιο ισχύει. Υ.Γ. Εκτός των προαναφερόμενων, γνωρίζετε το ποσό της σύνταξης που παίρνει πλέον ένας στρατηγός με 40 περίπου έτη υπηρεσίας? 1300 ΕΥΡΩ πάνω-κάτω. Το αναφέρω: 1) για να συγκρίνουμε τις αποδοχές αυτές (σε συνάρτηση με την προσφορά των στελεχών των Ε.Δ.) με μισθούς, συντάξεις, επιδόματα και εφάπαξ των υπαλλήλων της Βουλής, Τραπεζών και κρατικοδίαιτων ΔΕΚΟ, αλλά και των "προστατευμένων" ποσοστών κέρδους που ακόμα έχουν συγκεκριμένες επαγγελματικές κατηγορίες, οι οποίες επιμένουν να μην συμβάλλουν στην προσπάθεια για την οικονομική ανόρθωση της χώρας. 2) για να μην εκπλαγούν δυσάρεστα ορισμένοι με τα αποτελέσματα των προσεχών εκλογών και ο νοών νοείτο...

  6. Καπετάν Άρης avatar
    Καπετάν Άρης 27/04/2014 12:40:40

    Πόσα χρόνια πέρασαν από τότε που οι δωσίλογοι "Έλληνες" Ταγματασφαλίτες ορκίζονταν ότι θα υπηρετούν τον Αδόλφο? Πολύ λίγα! Τέτοιους Εφιάλτες βγαίνουν ακόμα δυστυχώς και ο τύπος αυτός σίγουρα είναι άμεσος απόγονος αυτών των προδοτών! Επί τη ευκαιρία, σας παραθέτω τον όρκο των Ταγμάτων Ασφαλείας (για να μην ξεχνάμε)..... «Ορκίζομαι εις τον Θεόν τον άγιον τούτον όρκον,
    ότι θα υπακούω απολύτως ΕΙΣ ΤΑΣ ΔΙΑΤΑΓΑΣ ΤΟΥ ΑΝΩΤΑΤΟΥ ΑΡΧΗΓΟΥ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΑΔΟΛΦΟΥ ΧΙΤΛΕΡ.
    Θα εκτελώ πιστώς απάσας τας ανατεθεισομένας μοι υπηρεσίας και θα υπακούω άνευ όρων εις τας διαταγάς των ανωτέρων μου.
    Γνωρίζω καλώς, ότι διά μίαν αντίρρησιν εναντίον των υποχρεώσεών μου, τας οποίας διά του παρόντος αναλαμβάνω, θέλω τιμωρηθή ΠΑΡΑ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΩΝ ΝΟΜΩΝ». ΦΤΟΥ ΣΑΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ!

    • Μάνος avatar
      Μάνος @ Καπετάν Άρης 27/04/2014 13:06:34

      Ο ορισμός της φράσης "εκτός τόπου και χρόνου"...

      • Καπετάν Άρης avatar
        Καπετάν Άρης @ Μάνος 27/04/2014 13:19:14

        Ο χρόνος λεβέντη μου είναι ρόδα. Έχεις κάτι κατά νου εσύ γι αυτό?

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ Καπετάν Άρης 27/04/2014 15:11:08

      Οι προδότες ταγματασφαλίτες που ορκίζονταν στο Χίτλερ ήταν 2.000. Οι προδότες του ΕΑΜ-ΕΛΑΣ που ορκίζονταν στο βρακί του Στάλιν ήταν 100.000 και πλαισιωμένοι από Αλβανούς λιάπηδες, Βούλγαρους κομιτατζήδες και τσιγγάνους από τη Γιουγκοσλαβία, σκότωναν γυναικόπαιδα στα χωριά... Και οι μεν και οι δε, πήραν αυτό που άξιζαν από τον ελληνικό λαό. Λήθη και περιφρόνηση... Αυτά θα ξαναρχίσουμε τώρα...;;;;;

      • Μικρασιάτης.. avatar
        Μικρασιάτης.. @ Marcelos 27/04/2014 20:33:28

        Τα ειπες όλα. Ετσι απλα είναι.

      • Καπετάν Άρης avatar
        Καπετάν Άρης @ Marcelos 27/04/2014 21:30:21

        Τσούζει η ήττα του Χίτλερ από τον κόκκινο στρατό έ? Και εν πάσει περισπτώση δεν είδα κανέναν Στάλιν εδώ απόγονε! Είδα όμως τον Χίτλερ! Κι αν έχεις ακόμα απωθημένα μη εγκαθίδρισης του φασισμού στην Ελλάδα, μπορώ να σε βοηθήσω με χιλιάδες ντοκουμέντα για τα ανιστόρητα λάθη σου! Θες να αρχίσουμε? Το αντέχεις?

        • Lannister avatar
          Lannister @ Καπετάν Άρης 28/04/2014 01:53:14

          Πήγαινε Βόρεια Κορέα και άσε μας στην ησυχία μας. Έλεος, 2014 έχουμε και ακόμα οπαδός του Στάλιν;;

        • ΚΠ avatar
          ΚΠ @ Καπετάν Άρης 28/04/2014 14:14:01

          Τσούζει η συντριβή των ερυθρών προδοτών του ΕΛΑΣ από τον εθνικό δημοκρατικό στρατό που δεν τους άφησε να κάνουν την πατρίδα μας Αλβανία,Ρουμανία και Τσεχοσλοβακία έ;

        • αραχνούλα avatar
          αραχνούλα @ Καπετάν Άρης 28/04/2014 18:08:08

          Παραληματικός κομμουνισμός, είναι η συνιστώσα σου, ε σύντροφε;

  7. panas avatar
    panas 27/04/2014 13:28:36

    Διάβασα προηγουμένως στο Protagon για τον Αλέξανδρο Ταξιλδάρη και Παραολυμπιονίκη. http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.society&id=33499
    Γκούγκλαρα λίγο και συνάντησα την παρακάτω φράση του που με οδήγησε ξανά εδώ... «Δεν κάθισα ποτέ να ασχοληθώ εάν έχω δεχθεί ή όχι ρατσισμό -πρόβλημα τους. Οι Έλληνες είμαστε δυστυχώς ρατσιστές. Μας έκαναν με το ζόρι. Είμαστε λαός των ακρών: Ή δεχόμαστε υπερβολικά κάτι ή όχι. Είναι θέμα παιδείας». Θα μου πείτε είμαι εκτός θέματος...

  8. Marcelos avatar
    Marcelos 27/04/2014 15:03:11

    "Με ποιο δικαίωμα ένας αξιωματικός του ελληνικού στρατού που φόρεσε στην καρδιά το εθνόσημο, επιτρέπει στον εαυτό του να μπαίνει στις τάξεις νεοφασιστών που υμνούν το ναζισμό;" Κατά προσωπική μου εκτίμηση, το ερώτημα είναι εύλογο αλλά λειψό. Θα έπρεπε να γράφει: "Τι τον έκανε αυτόν τον άνθρωπο που ψηφίζει Ν.Δ από τα 18 του, να φύγει από τη Ν.Δ και να είναι υποψήφιος με τους νεοφασίστες;;;" Όσο για τη Χ.Α, δεν υμνούν τον ναζισμό όλοι που ψηφίζουν Χ.Α. Ακριβώς όπως δεν είναι ακροαριστεροί πολλοί από αυτούς που ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ. Στον ΣΥΡΙΖΑ κατέφυγαν οι πασόκοι και στη Χ.Α οι δυσαρεστημένοι νεοδημοκράτες. Να βρούμε τι τους δυσαρέστησε και πώς θα τους φέρουμε πίσω είναι το ζητούμενο.

    • Κ. Βασίλης avatar
      Κ. Βασίλης @ Marcelos 27/04/2014 15:26:51

      Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

    • Π. Δέλτας avatar
      Π. Δέλτας @ Marcelos 27/04/2014 17:01:31

      Να σου απαντήσω εγώ Μάρκελε: Μόλις βρήκε τα σκούρα, την έκανε. Όπως την έκαναν και άλλοι δεξιούληδες που δεν κάθησαν να παλαίψουν για την πατρίδα τους και το κόμμα τους, αλλά προτίμησαν ψεκασμένους και φασισταριά. Αν ειναι δυνατόν στρατηγός να εκτίθεται με οπαδούς του Χιτλερ. Και δεν ντρέπεσαι να τον δικαιολογείς;

      • Factorx avatar
        Factorx @ Π. Δέλτας 27/04/2014 17:11:16

        Μπράβο Π. Δέλτα. Ο Μάρκελος δεν ζει στην Ελλάδα και δεν ξέρει

        • Marcelos avatar
          Marcelos @ Factorx 27/04/2014 18:07:49

          Μαρτυριάρη... :)

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ Π. Δέλτας 27/04/2014 18:06:56

        Δεν τον δικαιολόγησα! Θέλω να έρθει πίσω για να γίνω αυτοδύναμη κυβέρνηση με 165 βουλευτές και να μην έχω καμία Ντόρα ανάγκη... Γιατί άμα δεν γυρίσει πίσω, δεν γίνομαι αυτοδύναμη κυβέρνηση και θα έχω πάντα ανάγκη το Βενιζέλο, τη Ντόρα, τον κυρ-Φώτη κ.λ.

      • ο τρίτος δρόμος avatar
        ο τρίτος δρόμος @ Π. Δέλτας 28/04/2014 20:14:11

        Αρκετοί εκ των ψηφοφόρων της , το αισθάνθηκαν σαν <<ηθική υποχρέωση>>, για τα λίγα ή πολλά υποαμοιβόμενα μεροκάματα που τους εξασφάλιζαν, όντας άνεργοι. Και ίσως κάτι τέτοιο να συνεχιστεί, όσο αργεί η........ανάπτυξη.

    • airman avatar
      airman @ Marcelos 27/04/2014 18:21:17

      "... δεν υμνούν τον ναζισμό όλοι που ψηφίζουν Χ.Α." Συνεπώς κατ' αυτή την άποψη ο Στρατηγός απευθύνεται σε όσουν ψηφίζουν Χ.Α. αλλά δεν υμνούν το ναζισμό. Όλοι μαζί όμως στηρίζουν ένα σχηματισμό, μέλη και ηγετικά στελέχη του οποίου κατηγορούνται για εγκλήματα του κοινού ποινικού δικαίου, εγείροντας το βάσιμο ερώτημα εάν πρόκειται για εγκληματική οργάνωση. Πολύ ορθός τρόπος σκέψης!

    • jasmin Harris avatar
      jasmin Harris @ Marcelos 27/04/2014 19:57:22

      Κάποιο λάθος κάνετε! Ουδέποτε ήταν ΝΔ ο συγκεκριμένος. Στρατηγός και διευθυντής των ειδικών δυνάμεων έγινε στις 5 Μαρτίου 2010, επί παντοκρατορίας Βενιζελου και Μπεγλίτη. Ενώ στην Κύπρο διοικητής των καταδρομών πήγε την περίοδο 1998-2000, επί παντοκρατορίας Ακη. Βγάλτε τώρα τα συμπεράσματά σας. Για του λόγου το αληθές τσεκάρετε στο http://www.army.gr/default.php?pname=sub_DED_Dieuthuntes&la=1

      • Petronius avatar
        Petronius @ jasmin Harris 27/04/2014 22:18:15

        Πολύ διαφωτιστικό! Τελικά, οι πασόκοι δε σταματούν μποστά σε τίποτα όταν μυρίζονται μισθό.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ jasmin Harris 28/04/2014 17:45:35

        Έτσι εξηγούνται πολλά...

  9. Ο Λούμπεν avatar
    Ο Λούμπεν 27/04/2014 15:36:20

    "Με πιο δικαίωμα, όμως, ένας αξιωματικός του ελληνικού στρατού έχει δικαίωμα να βαράει προσοχές σε εγκληματικές οργανώσεις;" Μήν με ρωτάς, ρώτα τους αξιωματικούς οι οποίοι συμμετείχαν στον ΚΥΣΕΑ την εποχή των... επιδοτούμενων εξοπλισμών!

    • Factorx avatar
      Factorx @ Ο Λούμπεν 27/04/2014 17:11:35

      !!!!

  10. Decimus Maximus avatar
    Decimus Maximus 27/04/2014 17:47:44

    Για εκπαίδευση Χρυσαυγιτών στή θέση "Καντήλι" ξέρει κανείς απο τους αναφερομένους τίποτα;

    • Nikos220 avatar
      Nikos220 @ Decimus Maximus 27/04/2014 21:34:49

      Τι εννοείς ότι στο Κανδήλι εκπαιδεύονται χρυσαυγίτες; Αναφέρεσαι στους εφέδρους των ενόπλων δυνάμεων;

  11. Κεραμυδόγατος avatar
    Κεραμυδόγατος 27/04/2014 22:19:13

    Από τη στιγμή που η ΧΑ δεν έχει κηρυχθεί αμετάκλητα ως εγκληματική οργάνωση με απόφαση δικαστηρίου, ο καθένας στρατιωτικός ή μη μπορεί να είναι υποψήφιος με αυτήν. Τελεία και παύλα.

    • threshold avatar
      threshold @ Κεραμυδόγατος 28/04/2014 11:14:26

      Άν είχες να διαλέξεις ανάμεσα στην ωμή "εκτροπή" του πολιτεύματος και στην άλλη την "υπόγεια" ποιά θα διάλεγες?

  12. threshold avatar
    threshold 28/04/2014 11:10:33

    Το ερώτημα για μένα είναι άλλο.Θα έβαζε η ΝΔ έναν άνθρωπο με αυτό το βιογραφικό για υποψήφιο?

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ threshold 28/04/2014 15:52:17

      Γιατί τη Σαμπιχά; Μήπως το Στίβεν Λάλας; Εδω δυο χρόνια τώρα και δεν έχουν καταργηθεί τα Τούρκικα από τα Πομακοχώρια για όσους δεν επιθυμούν τα παιδιά τους να τα μαθαίνουν...

  13. ο τρίτος δρόμος avatar
    ο τρίτος δρόμος 28/04/2014 17:07:42

    ΄<< Εγώ είμαι στρατιωτικός και τα λέω τσεκουράτα>>, όπως θα έλεγε και ο Βορίδης...ε συγνώμη ο Ξενίδης ήθελα να πω στην γνωστή ταινία. Ανθεκτικό το DNA, δεν αλλάζει εύκολα (για την ακρίβεια καθόλου)

  14. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 28/04/2014 18:19:36

    Θα με διαφώτιζε αν γνώριζα: 1. Σε τι θέση πρότεινε η ΝΔ στον Συνοδινό να μπεί στο ψηφοδέλτιό της; 2. Προκειμένου να έχει ο κος Συνοδινός εκλόγιμη θέση στο ψηφοδέλτιο της ΧΑ, ορκίστηκε πίστη στον... Χίτλερ; Ίσως και να σας διεφώτιζε αν σας υπενθύμιζα ότι: Δεν είναι Χιτλερικοί όσοι ψηφίσανε την ΧΑ! ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΙ είναι, η Τσιτσιολίνα δεν έβαλε υποψηφιότητα στον τόπο μας και, αν ψήφιζαν Λεβέντη (που λέει και πολλά σωστά), ίσως οι μπούφοι της ΝΔ να μην έπιαναν το υπονοούμενο....

  15. sfina avatar
    sfina 11/05/2014 10:04:49

    Τι σχέση έχει ο Φασισμός με τον Ναζισμό; Μην συγχέεται τις έννοιες; Είναι διαφορετικά συστήματα. Και δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι κακό σε κάποιον να υποστηρίζει το φασισμό όπως και αυτός που υποστηρίζει τον κομμουνισμό, τον φιλελευθερισμό κλπ; Οι ιδεες του καθενός είναι σεβαστές - οι πράξεις των ανθρώπων μπορεί να είναι κατακριτέες! Μην σαν τυφλώνει η επερχόμενη ήττα... Είπαμε αυτό που πρέπει πρώτα να μαθαίνει κάποιος στην πολιτική είναι να χάνει... (Εναλλακτική: να το βουλώνει!)