#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/10/2013 18:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προφυλακιστέοι οι Ρομά "γονείς" της μικρής Μαρίας



Προφυλακιστέοι κρίθηκαν, με τη σύμφωνη γνώμη ανακριτή και εισαγγελέα, οι δυο κατηγορούμενοι, που εμφανιζόταν ως γονείς του 4άχρονου κοριτσιού, που εντοπίστηκε στον καταυλισμό τσιγγάνων στα Φάρσαλα. Ο 39άχρονος και η 40άχρονη σύντροφος του κατηγορούνται για απαγωγή ανηλίκου και για υφαρπαγή εγγράφων, ενώ σύμφωνα με πληροφορίες, η γυναίκα θα μεταχθεί στις φυλακές Κορυδαλλού και ο 39άχρονος στις φυλακές Λάρισας.

Οι συνήγοροι υπεράσπισης, δήλωσαν ότι σεβόμενοι την ανακριτική διαδικασία και τον κώδικα δεοντολογίας δεν σκοπεύουν να προβούν σε δηλώσεις και ότι σέβονται την απόφαση της Δικαιοσύνης.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο 39άχρονος στην απολογία του υποστήριξε ότι όταν ο Βούλγαρος, Ρομά μαζί με τη φυσική μητέρα της μικρής παρουσιάστηκαν στην οικογένεια του, προκειμένου να δώσουν το παιδί, ο ίδιος απουσίαζε και όταν 15 ημέρες μετά επέστρεψε, βρήκε το παιδί στο σπίτι. Μάλιστα, ισχυρίστηκε ότι ο ίδιος, λόγω του βεβαρημένου ποινικού μητρώου που διατηρεί, δεν ήθελε να κρατήσουν τη μικρή, αλλά η σύντρφός του ισχυρίστηκε ότι το είχε αγαπήσει και και έτσι το παιδί παρέμεινε στην οικογένεια.

Εννέα συλλήψεις μετά από αστυν. επιχείρηση σε καταυλισμούς Ρομά

Εννέα συλλήψεις προέκυψαν από τις 105 προσαγωγές που έγιναν από την αστυνομία κατά τη διάρκεια επιχείρησης που πραγματοποιήθηκε σήμερα το πρωί στους καταυλισμούς ρομά στο Ζεφύρι και στην Αυλίδα Αχαρνών Αττικής.
Η σημερινή αστυνομική επιχείρηση, όπως ανακοινώθηκε από το αρχηγείο της ΕΛΑΣ, εντάσσεται στον γενικότερο επιχειρησιακό σχεδιασμό, που έχει στόχο την καταπολέμηση της εγκληματικότητας και «την αντιμετώπιση προβλημάτων, που έχουν σχέση με τις τοπικές συνθήκες και τις ιδιαιτερότητες στις συγκεκριμένες περιοχές».

Οι επιχειρήσεις της αστυνομίας σε καταυλισμούς ρομά σε όλη την Ελλάδα, ανέρχονται συνολικά σε 1.131, από τις οποίες οι 609 ήταν στην Αττική, μέσα στο εννιάμηνο του 2013. Κατά τη διάρκεια των επιχειρήσεων αυτών συνελήφθησαν συνολικά 1.305 άτομα, μεταξύ των οποίων και το ζευγάρι στα Φάρσαλα, όπου βρέθηκε το τετράχρονο κοριτσάκι.

Στη σημερινή αστυνομική επιχείρηση, η οποία σχεδιάστηκε και οργανώθηκε από τη Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Αττικής, συμμετείχαν 200 αστυνομικοί από διάφορες υπηρεσίες, με τη συνδρομή εκπροσώπων των Εισαγγελικών Αρχών. Κατά τη διάρκεια της επιχείρησης διερευνήθηκαν θέματα από όλο το φάσμα των αστυνομικών αρμοδιοτήτων (τάξη, ασφάλεια, τροχαία κ.λπ.) και περιλάμβαναν ελέγχους σε άτομα, αυτοκίνητα και χώρους.

Ταυτόχρονα έγιναν έλεγχοι σε τρεις οικογένειες ρομά για ταυτοποίηση τέκνων, χωρίς όμως να προκύψει κάτι παράνομο. Ειδικότερα, ελέγχθηκαν 230 άτομα και 50 οχήματα. Οι εννέα συλλήψεις που έγιναν αφορούσαν τους εξής: Δύο ρομά, οι οποίοι διώκονταν με εντάλματα σύλληψης για συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση, που διέπραττε συστηματικά διαρρήξεις αυτόματων μηχανημάτων ανάληψης μετρητών (ΑΤΜ) στην περιοχή της Αττικής. Έναν ρομά σε βάρος του οποίου εκκρεμούσε καταδικαστική απόφαση. Έναν για απείθεια.

Πέντε αλλοδαπούς για παράνομη παραμονή στην Ελλάδα σε βάρος των οποίων θα κινηθεί διαδικασία διοικητικής απέλασης.

Αναλυτικά, το πρώτο 9μηνο του 2013 πραγματοποιήθηκαν σε καταυλισμούς ρομά στην Αττική 609 αστυνομικές επιχειρήσεις στο πλαίσιο των οποίων προσήχθησαν 13.358 άτομα, συνελήφθησαν 254 και βεβαιώθηκαν 844 παραβάσεις. Το ίδιο χρονικό διάστημα πραγματοποιήθηκαν σε καταυλισμούς ρομά σε όλη την επικράτεια 1.131 αστυνομικές επιχειρήσεις, (περιλαμβάνεται και η Αττική), στο πλαίσιο των οποίων προσήχθησαν 19.067 άτομα, συνελήφθησαν 1.305 και βεβαιώθηκαν 4.651 παραβάσεις.

Από το αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας υπογραμμίζεται ότι οι αστυνομικές αυτές δράσεις, με την μορφή έκτακτων και στοχευμένων αστυνομικών ελέγχων, θα συνεχιστούν εντατικά σε όλη την επικράτεια.

e-typos

ΣΧΟΛΙΑ

  1. liberal avatar
    liberal 21/10/2013 19:31:12

    Αυτό με τη διαρκή αναφορά στην εθνική, εθνοτική ή φυλετική καταγωγή των δραστών σε εγκλήματα κάποτε πρέπει να σταματήσει. Και μετά απορούμε γιατί στην ελληνική κοινωνία θεριεύουν ο φασισμός και ο ρατσισμός!

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ liberal 22/10/2013 08:29:18

      Ρατσιστής δεν είμαι.Οι ρομά πρέπει και μπορούν να κρατήσουν τη γλώσσα τους , τις μουσικές τους και τα έθιμά τους.Ότι τελοσπάντων αφορά τον ιδιαίτερο πολιτισμό τους.Πρέπει όμως να δεχτούν μια ελάχιστη κοινωνική σύμβαση και να ενταχθούν έτσι στο κοινωνικό σώμα.Αυτό σημαίνει πως πρέπει να πάψουν να είναι βρομιάρηδες , να στέλνουν τα παιδιά τους στο σχολείο , να τα εμβολιάζουν , να έχουν σταθερή κατοικία , για το καλό της οικογένειάς τους , να διεκδικήσουν με λίγα λόγια την κοινωνικοποίησή τους που μόνοι τους την στερούν από τους εαυτούς τους.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ liberal 22/10/2013 09:50:24

      Υπάρχουν τριών ειδών φασίστες στην ελληνική κοινωνία: Οι ακροδεξιοί της ΧΑ, οι ακροαριστεροί σε διάφορα κόμματα και οι ελευθεριακοί φιλελέ. Οι τρίτοι είναι και οι χειρότεροι, καθότι "κρυφές"....

      • je ne regrette rien avatar
        je ne regrette rien @ ΒΙΣ 22/10/2013 14:56:48

        BIΣ ΠΟΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ !
        Οσο γιά τον φίλο LIBERAL πού τόσο κόπτεται γιά τα "ρατσιστικά" οι ίδιοι οι τσιγγάνοι κάνουν το διαχωρισμό λέγοντας "επειδή ήταν ξανθό και γαλανό άρεσε και ξεχώριζε" ....
        Τι να λέμε τώρα ;
        Τα αυτονόητα;

        • je ne regrette rien avatar
          je ne regrette rien @ je ne regrette rien 22/10/2013 15:45:38

          και συνεχίζω : Ξανθό άγγελο την ανεβοκατεβάζουν όλα τα ΜΜΕ ! Πώς να το κάνουμε; η φύση μας κάνει "ρατσιστές" καθ'ότι όποιοι είναι πιό σπάνιοι γίνονται αυτόματα ξεχωριστοί. Στην Σουηδία ,προφανώς,δεν θα την αποκαλούσαν έτσι...
          Ακουσα, με συγκίνηση, την ιστορία ενός τσιγγανόπουλου, πάλι από Βούλγαρους γονείς,
          πού επειδή ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΤΥΧΗ να είναι ΞΑΝΘΟ σκοτώθηκε με το ποδηλατάκι του και κανείς δεν το αναζήτησε...Θάφτηκε με έξοδα του νοσοκομείου...

  2. Κριτική Σκέψη avatar
    Κριτική Σκέψη 21/10/2013 19:39:49

    Καλά τί καινούργια μόδα είναι αυτή με το να τους αποκαλούν "Ρομά". Γύφτοι είναι οι άνθρωποι και έτσι τους αποκαλούν και στην Εσπερία. Εμείς εδώ Ρομά και Ρομά. Οι άνθρωποι είναι Αθίγγανοι ή αλλιώς γύφτοι ή όπως τους αποκαλούν στη Βόρεια Ελλάδα Κατσίβελοι. Εδώ τα ΜΜΕ και η Εκάλη σιγά σιγά θα μας τους παρουσιάσουν και "Ρωμαίους". Τι Ευρωβλαχιά ΘΕΕ ΜΟΥ!!!!!!

    • Στρυμών avatar
      Στρυμών @ Κριτική Σκέψη 22/10/2013 08:29:51

      άλλο γύφτοι και άλλο τσιγγάνοι

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ Στρυμών 22/10/2013 09:11:52

        Ποια η διάφορα; Και επίσης μιας και είναι ενδιαφέρον, ποίοι είναι οι αθιγγανοι, και ποια η διαφορά με τους τσιγγάνους

  3. heliosΡηνα avatar
    heliosΡηνα 21/10/2013 20:36:06

    Από δύο μαρτυρίες εκπροσώπων των αθίγγανων προκύπτει ότι οι πραγματικοί γονείς του παιδιού είναι Ρομά από τη Βουλγαρία που ζουν στην Ελλάδα.

    Το παιδί γεννήθηκε στη Λαμία, στις 31 Ιανουαρίου του 2009 δήλωσε στον ΣΚΑΪ ο Μάριος Σαϊνόπουλος, αντιπρόεδρος των αθίγγανων στην Αθήνα.

    Νωρίτερα ο Μπάμπης Δημητρίου, πρόεδρος των αθίγγανων στα Φάρσαλα είπε πως την ημέρα που εντοπίστηκε το παιδί στον καταυλισμό οι Βούλγαροι - πραγματικοί γονείς του, ήταν στην περιοχή και στη συνέχεια εξαφανίστηκαν και πιθανώς βρίσκονται ή στην Πελασγία ή στην Εύβοια.

    Είπε ακόμη ότι οι Βούλγαροι είχαν δώσει το παιδί στο ζευγάρι των αθίγγανων όταν ήταν 15 ημερών γιατί είχαν άλλα 5. Πρόσθεσε μάλιστα οτι όλα αυτά τα χρόνια πήγαιναν τακτικά και το έβλεπαν.

    Αίσθηση προκακαλεί η αποκάλυψη του κύριου Δημητρίου ότι τον ίδιο τον είχαν πλησιάσει άλλοι Βούλγαροι και αλβανοί αθίγγανοι για να του πουλήσουν παιδί αντί 1.000 ευρώ.

    Πηγή:skai

    Έχουμε κάποια υποχρέωση απέναντι στους “Έλληνες” τσιγγάνους, όμως απολύτως καμία υποχρέωση απέναντι στους βαλκανο-τσιγγάνους.Οι συγκεκριμένοι θα πρέπει να απελαθούν όσο το δυνατόν γρηγορότερα όπως ακριβώς συμβαίνει και στη Γαλλία.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ heliosΡηνα 22/10/2013 02:35:29

      Αστο καλυτερα, τελικα αποδειχθηκε οτι το κοριτσακι ειναι 6 ετων...!!! Και δεν μπορει καλα - καλα να πει 2 λεξεις. Συμφωνω, αμεση απελαση των Βουλγαρο-Αλβανο-Ρουμανων γυφτων στις χωρες τους.
      Μεγαλη πληγη, εχουν ριξει την υπαιθρο μας και οχι μονο. Δενδια παρε μια τετοια πρωτοβουλια και δεν θα χασεις...

      • helios avatar
        helios @ Μικρασιάτης 22/10/2013 09:44:05

        μέχρι και ούγγροι και τούρκοι τσιγγάνοι έχουν έρθει

      • je ne regrette rien avatar
        je ne regrette rien @ Μικρασιάτης 22/10/2013 14:51:03

        Ποιός ΔΕΝΔΙΑΣ βρέ παιδιά;;; Δεν πήρατε ακόμη είδηση ότι μας δουλεύει όλους ;;;
        Ολο ¨επιχειρήσεις" εντυπωσιασμού ...
        Τόση αφέλεια πιά !
        Κοντεύει να συναγωνιστεί τον Καμίνη στη ΛΑΘΡΟΛΑΓΝΕΙΑ !
        Πάντως, παρ'όλο πού αναγνωρίζω τη σοβαρότητα του θέματος με τη μικρή, δηλώνω ότι άλλη μιά φορά ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ! ΜΟΝΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΙΛΑΕΙ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΛΕΟΟΟΟΟΣ !

  4. ΚΜ avatar
    ΚΜ 21/10/2013 22:38:15

    Φτυστή οι εικονιζόμενοι «γονείς» της! Όποιος δεν το βλέπει είναι ρατσιστής και θα εγκαλείται από τους liberal!

    ΥΓ: Μην ψάχνεις να βρεις ρατσισμούς ακόμα κι εκεί που δεν υπάρχουν. Η φυλετική καταγωγή αναφέρεται ευλόγως, γιατί ακριβώς χάρη στο οφθαλμοφανές της διαφορετικής «φυλής» παιδιού και (υποτίθεται) γονέων, ξεσκεπάστηκε η υπόθεση! Πάλι καλά που όσοι έκαναν την καταγγελία δεν φοβήθηκαν μην τους πούν ρατσιστές. Γιατί άν περίμενε από τους liberal το παιδάκι, θα έμενε για πάντα στα χέρια του εικονιζόμενου ζεύγους.

    • Eva avatar
      Eva @ ΚΜ 21/10/2013 23:11:37

      Ναι βρε παιδί μου νοιώθω πολύ ρατσίστρια επειδή δεν θέλω να πληρώνω επιδόματα σε άτομα που αγοράζουν βρέφη!
      Και έχουν και διπλές ταυτότητες.

    • liberal avatar
      liberal @ ΚΜ 22/10/2013 05:29:17

      Δε μιλάω για τον τρόπο που εξιχνιάστηκε, μιλώ για τη διαρκή αναφορά-στοχοποίηση από μερίδα των ΜΜΕ του συνόλου μιας κατηγορίας πολιτών. Όσο και αν δεν το καταλαβαίνεις, η διαρκής αναφορά στα φυλετικά, εθνικά, εθνοτικά χαρακτηριστικά είναι το κατάλληλο υπόστρωμα για την άνοδο του ρατσισμού.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ liberal 22/10/2013 08:49:15

        Φίλε, όσο κι άν δεν μπορείς να το καταλάβεις, άν υπάρχει κάτι που μπορεί να «νομιμοποιήσει»/φουντώσει τον ρατσισμό, αυτό είναι το doublethink (κατά Όργουελ) της πολιτικής ορθότητος.

        • liberal avatar
          liberal @ ΚΜ 22/10/2013 10:09:58

          Φίλε, όσο κι αν δε μπορείς να το καταλάβεις, αν υπάρχει κάτι που μπορεί να "νομιμοποιήσει"/φουντώσει το ρατσισμό, αυτό είναι να θεωρηθεί ο ρατσισμός ως πηγή...πληροφόρησης, ως μέρος του ρεπορτάζ!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ liberal 22/10/2013 16:16:57

            Το να μην κρύβεις το κεφάλι στην άμμο και να λες τα πράγματα με το όνομά τους δεν είναι ρατσισμός. Ρατσισμό σε προγραμματίσαν να το λες εσύ. Άλλα ό,τι και να σου πω, δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις.

        • Zugzwang avatar
          Zugzwang @ ΚΜ 22/10/2013 17:50:16

          Η αστυνομια της Ιρλανδιας ανακαλυψε κοντα στο Δουβλινο μια δευτερη περιπτωση ξανθης "Μαριας". Που; Σε καταυλισμο "Ρομα".
          Η επιτυχια των ελληνικων διωκτικων αρχων στα Φαρσαλα ανοιξε τον ασκο του Αιολου...Θα αναγκαστουν καποιοι ν'αντικρυσουν την πραγματικοτητα.

    • je ne regrette rien avatar
      je ne regrette rien @ ΚΜ 22/10/2013 14:43:07

      Γειά σου βρέ ΚΜ !
      Κάτι τέτοιοι σαν τον liberal (!!!) μάς έφεραν στην σημερινή
      κατάντια...
      Και γιά να τη σπάσω στον liberal :
      Κόψτε φάτσα τον Βούλγαρο : ONOMA και ΠΡΑΓΜΑ

  5. ΚΜ avatar
    ΚΜ 21/10/2013 23:00:46

    Επίσης, θα ήταν λάθος να αποσιωπηθεί η πληθυσμιακή ομάδα από την οποία προέρχεται το εν λόγω ζευγάρι γιατί, το ότι κατάφεραν να δηλώσουν τόσα παιδιά ως δικά τους (3 γέννες σε 5 μήνες καταχώρησε η κυρία) και να στήσουν την φάμπρικα που φαίνεται ότι έστησαν (άν ισχύουν οι κατηγορίες), το κατάφεραν ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή έχει καταστεί «κεκτημένο» της εν λόγω πληθυσμιακής ομάδος το να λειτουργεί πέρα από τον νόμο και η πολιτεία να κλείνει το μάτι. Κάτι που λειτουργεί και εις βάρος της ένταξης των ιδίων και εις βάρος της κοινωνίας. Κι όποτε γίνεται κάποια προσπάθεια ο νόμος να ισχύει για όλους, καταγγέλεται ως ρατσιστική από τους εμμονικούς της «πολιτικής ορθότητος».

    Αυτό δεν σημαίνει ότι η πολιτεία δεν πρέπει να μεριμνά για τους Έλληνες αθιγγάνους (μαζί με όλα τα υπόλοιπα που πρέπει να κάνει, για όλους τους Έλληνες). Όμως τυχόν παραλήψεις της δεν «ξεπληρώνονται» με χορήγηση ασυλίας από την ισχύ των νόμων - και μάλιστα καταλήγουν εις βάρος των ιδίων.

    • liberal avatar
      liberal @ ΚΜ 22/10/2013 05:33:33

      Νομίζω η πελατειακή και αδιαφανής διάρθρωση του ελληνικού κράτους πρόνοιας μπορεί να μας δώσει πολλά παραδείγματα (π.χ. "μαϊμού" τυφλοί σε νησιά) και δε σχετίζεται με θέματα πολιτικής ορθότητας, ούτε με φυλετικές "εξαιρέσεις" αλλά με θέματα συλλογής ψήφων.

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ liberal 22/10/2013 06:50:48

        Η ελληνική ιδιοσυγκρασία είναι αυτή που έκανε το κράτος να έχει πελατειακές με τους πολίτες του σε όλο το φάσμα των αρμοδιοτήτων του σχέσεις.
        Αν δεν αλλάξουμε μυαλά προκοπή δεν θα δούμε.
        Μια σπουδαία αλλαγή είναι και το να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.
        Να μην κρυβόμαστε δηλαδή πίσω απ' το δάχτυλο μας.

        • liberal avatar
          liberal @ Δημήτρης 22/10/2013 07:44:50

          Συμφωνώ απόλυτα!

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ liberal 22/10/2013 17:34:42

            @liberal
            @Δημήτρης
            Δεν τ'αφηνουμε αυτα τα πονηρα για την ελληνικη ιδιοσυγκρασια; Η αστυνομια στην Ιρλανδια ανακαλυψε δευτερη ξανθη "Μαρια" σε καταuλισμο "Ρομα". Φταιει και η ιρλανδεζικη "ιδιοσυγκρασια τωρα;
            Διαβαστε εδω: http://www.huffingtonpost.com/2013/10/22/ireland-blond-girl-seized-roma_n_4142932.html

          • helios avatar
            helios @ Zugzwang 22/10/2013 19:47:42

            έπαθα πλάκα βλέποντας τις φωτογραφίες,ειδικά με αυτήν όπου οι τσιγγάνοι πουλάνε ζωντανά κοτόπουλα(1 ευρώ το κοτόπουλο) στους λαθρομετανάστες.
            είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι τσιγγάνοι στις φωτογραφίες είναι βαλκανο-τσιγγάνοι που μας έχουν φορτωθεί με το έτσι θέλω και για τους οποίους δεν έχουμε απολύτως καμία υποχρέωση.

  6. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 22/10/2013 00:16:17

    Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι οι οι Ελληνικηςκαταγωγης αθιγγανοι εδω και παρα πολλες 10ετιες δεν εχουν ενσωματατωθει στην κοινωνια αλλα συνεχιζουν να ζουν παρασιτικα. Σε κλεβουν, σε εξαπατουν , ζητιανευουν , κλεβουν ακομα και τα καπακια των υπονομων , οδηγουν παναρχαια αυτοκινητα χωρις ασφαλεια, χωρις κτεο και χωρις φωτα. Ηχορυπαινουν στις γειτονιες σε καθημερινη βαση και κανενας δεν τους σταματα. Για φορους βεβαια ουτε λογος. Καταπατουν χωραφια, κοβουν ελιες και πευκα για να πουλησουν ξυλα και η νεα φουρνια δεν μιλα καν ελληνικα. Δεν ειναι ρατσισμος αν ελενξεις την παραβατικοτητα . Στην Γερμανια που σεβονται το περιβαλλον και η κοινωνικη ευθυνη ειναι ανεπτυγμενη τετοια φαινομενα ειναι ανυπαρκτα. Αυτα συμβαινουν στην Γαλλια και μετα την εξαγωγη τους στην Νοτια Ιταλια , στην Ελλαδα και στις βαλκανικες χωρες. Αν δεν τους αφησει το κρατος σε χλωρο κλαρι, αν τους παρακολουθει , αν τους ελεγχει οτι στελνουν τα παιδια τους σχολειο , αν τα εμβολιαζουν αν απαγορευσει τα καραβανια τους και τις εστιες μολυνσης , τοτε θα ενσωματωθουν και σιγα σιγα το προβλημα θα μειωνεται. Τελος το παρτυ των καθε παρανομων στην Ελλαδα

    • Κριτική Σκέψη avatar
      Κριτική Σκέψη @ Ρεαλιστης 22/10/2013 08:03:19

      Συμφωνώ αγαπητέ ΡΕΑΛΙΣΤΗ με τα γραφόμενά σου. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Πιστεύω πως όλοι ή τουλάχιστον το μεγαλύτερο μέρος από εμάς θέλει την εφαρμογή των νόμων όπως ακριβώς γίνεται στη Γερμανία, Ολλανδία και λοιπές χώρες της Ε.Ε.
      Είναι μεγάλο λάθος να πιστέψει ο κόσμος ότι, η συγκεκριμένη πληθυσμιακή ομάδα διώκεται κοινωνικά. Απλά η κοινωνική της συμπεριφορά την οδηγεί στην περιθωριοποίηση και στην μη ένταξή της στον κοινωνικό ιστό της χώρας.

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Κριτική Σκέψη 22/10/2013 16:25:46

        +1000000

  7. Στάθης avatar
    Στάθης 22/10/2013 10:05:33

    Τον Δεκεμβριο του 2011 ήμουν στο Βερολίνο και δεν πιστευα στα ματια μου: στην μεγαλη πλατεια μπροστα απο τον Καθεδρικό Ναό και το Altes Museum (περιοχή Insel), στο κεντρο της πόλης, σε ένα απο τα κεντρικωτερα και τουριστικότερα σημεια, δεκαδες γυφτισσες με τα πιτσιρίκια τους μεσα στη βρωμα και τη μιξα περιφερονταν και πλησίαζαν το πλήθος των ξένων τουριστών ζητιανεύοντας (με πλησίασε και μένα μια!)... Πηγαίνοντας με τον Προαστιακό (γραμμή 7 S-Bahn) προς Ποτσνταμ, ειδα σε καποιο σημειο κατα μήκος και πλαι στον αυτοκινητόδρομο που παει παραλληλα με τις γραμμές μια μικρή παραγκούπολη από λαμαρίνες... φαίνεται ούτε η πανισχυρη Γερμανία, που φημιζεται για την multiculti πολιτική της και το κοινωνικό κρατος της εχει καταφερει πολλα πραγματα...

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Στάθης 22/10/2013 16:28:58

      Και εγω εχω δει , αλλα με την παρεμβαση της αστυνομιας που δεν τους αφηνει σε χλωρο κλαδι βλεπουν οτι η Γερμανια δεν ειναι Ελλαδα και κατεβαινουν νοτια.

  8. je ne regrette rien avatar
    je ne regrette rien 22/10/2013 18:48:53

    Kαλώς τον πολύ αγαπητό @Zugzwang !
    Οπως έχω γράψει και στο παρελθόν η
    παρουσία σου σαν σχολιαστής με γεμίζει αισιοδοξία !

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ je ne regrette rien 22/10/2013 19:51:54

      Καλησπερα Je ne regrette rien. Νασαι καλα και παντα δυναμικη!