#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/11/2013 21:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προκαλεί και πάλι η Τουρκία: «Δεν παίρνουμε μαθήματα από την Ελλάδα για τις θρησκευτικές ελευθερίες»



Με μία απάντηση-πρόκληση συνεχίζει η Τουρκία τη διαμάχη για την Αγία Σοφία. Σε ανακοίνωση του υπουργείου Εξωτερικών αναφέρει πως «η Τουρκία δεν έχει να μάθει τίποτα από την Ελλάδα στο θέμα των θρησκευτικών ελευθεριών». Η δήλωση συνεχίζει, αναφέροντας ότι διαδοχικές ελληνικές κυβερνήσεις έχουν δείξει δυσμενή μεταχείριση των πολιτιστικών αντικειμένων της οθωμανικής περιόδου και των χώρων λατρείας, «κάτι που είναι γνωστό σε όλους». «Η Αθήνα είναι η μοναδική πρωτεύουσα της Ευρώπης που δεν έχει τζαμιά, παρά τον μουσουλμανικό πληθυσμό της, ο οποίος ξεπερνά τους εκατοντάδες χιλιάδες», γράφει η ανακοίνωση, «απαντώντας» στην οργή που εξέφρασε το ελληνικό υπουργείο Εξωτερικών στην είδηση ότι Τούρκοι αξιωματούχοι θέλουν να μετατρέψουν την  Αγία Σοφία της Κωνσταντινούπολης σε τζαμί.

http://www.hurriyetdailynews.com/turkey-has-nothing-to-learn-from-greece-on-religious-freedoms.aspx?pageID=238&nID=58217&NewsCatID=338

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 20/11/2013 21:27:29

    A propos:

    Tearing Down Walls: Achieving Religious Equality in Turkey
    International Archon Religious Freedom Conference
    Berlin, Germany - Hotel Adlon, Kempinski
    December 3, 4 and 5, 2013

    http://conference.archons.org/

  2. ΚΜ avatar
    ΚΜ 20/11/2013 21:32:07

    Και μόνο το ότι η Τουρκία επικαλείται τον «μουσουλμανικό πληθυσμό» (sic) της Αθήνας, ξεκαθαρίζει πολλά για το θέμα της λαθρομετανάστευσης και του πολυπολιτισμού. Καθώς επίσης, και για το «ανθρωπισταριό» που τα αβαντάρει, και τα δυο αυτά.

  3. Nik avatar
    Nik 20/11/2013 21:53:37

    Ηταν πασιφανές από παλιά ότι η Τουρκία θα επεδίωκε μονομερώς να γίνει ο προστάτης των μουσουλμάνων στην Αθήνα. Τώρα αυτό γίνεται, αλλά η εγχώρια διανόηση δεν εννοεί, ή δεν πληρώνεται για να το καταλάβει.

    Και κανείς δεν αρθρώνει λόγο, ούτε μέσα ούτε έξω, και να πει ότι οι Ινδουιστές, Βουδδιστές και άλλες μη μουσουλμανικές κοινότητες προηγούνται διότι είναι εδώ περισσότερα χρόνια και είναι πιο πολυάριθμες από τους μουσουλμάνους, έτσι για να σκάνε μερικοί μέσα και έξω.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Nik 21/11/2013 04:19:20

      Τα αδερφια μας του ΣΥΡΙΖΑ και ο μεγας ηγέτης Αλ-Τσιπρ, αγαπάει πιο πολύ το Ισλαμ. Οποτε ως μελλοντικος πρωθυπουργος αυτης της χωρας, τον ενδιαφερει κυριως η κατασκευη του Τζαμιου.

  4. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 20/11/2013 22:15:23

    Θυμάσε που σου τάλεγα?
    Ας την κάνουν ξανά Τζαμί! Έτσι για να δει ο κόσμος σε ποιον αιώνα ζει η Τουρκία και για να ξυπνήσουν και τα εκατομμύρια Ελλήνων που ενδιαφέρονται μόνο για την καλοπέραση τους. Δεν πιστεύω όμως ότι θα το κάνουν. Έχουν το μπλε τζαμί ακριβώς διπλά σαν αντίπαλο δέος, και είναι ποιο σοβαροί διπλωμάτες για να κάνουν τέτοια γκάφα. Τσαλιμάκια κάνουν, για να θυμίζουν στον κόσμο ότι η Αθήνα δεν έχει τζαμί. Αυτό το καταλαβαίνουν και πολλοί σχολιαστές εδω αλλά προτιμούν να κρύβουν το κεφάλι τους μέσα στην άμμο. Και κάτι άλλο, ας πάνε ορισμένοι να δουν την Κωνσταντινούπολη όπως είναι σήμερα, και όχι όπως θα θέλαμε να είναι, να δουν πόσο καλύτερα συντηρούν την Αγία Σοφία και την παρουσιάζουν στους επισκέπτες (έστω και σαν μουσείο, και όχι εκκλησία) και ας συγκρίνουν πως εμείς συντηρούμε και εκθέτουμε τα δικά μας μνημεία (όταν δεν τα κλείνουμε λογά ελλείψεως προσωπικού, η λογω απεργιών, π.χ. το μουσείο και ο αρχαιολογικός χώρος, της Νεμέας), ας δουν πόσα έχει φροντίσει η Τουρκία να πάρει από την Ουνεσκο για έργα επί και κάτω από την Αγία Σοφία, και τότε τα ξανάλεμε. Οι Τούρκοι έχουν δημοκρατία, αλλά έχουν ανακαινίσει τα Οθωμανικά ανάκτορα και χαρέμια και τα έχουν κάνει σημαντικά αξιοθέατα, εμείς τι κάνουμε με το Τατόι και τα άλλα ανάκτορα για τα όποια πληρώσαμε ζεστά λεπτά για νά τα απαλλοτριώσουμε μετά από δαπανηρές δικαστικές διαμάχες.

  5. Άφωνος... avatar
    Άφωνος... 20/11/2013 22:22:32

    Οι σουλτάνοι ήταν Τούρκοι- Οθωμανοί. Οι δικοί μας βασιλιάδες ήταν Γερμανοί. Έχει μια μικρήηηηηηη διαφορά...

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Άφωνος... 21/11/2013 04:47:54

      Δεν πείρα, και δεν παίρνω θέση υπέρ η κατά του θεσμού της βασιλείας. Δεν ήταν, και δεν είναι αυτό το θέμα μας σήμερα. Για αξιοποίηση των μνημείων μας και αξιοθέατων μίλησα, μην δείχνετε την εμπάθεια σας. Δηλ. ο ΓΑΠ είναι ποιο Έλληνας από τον πρώην βασιλέα Κωνσταντίνο? Δες το γενεαλογικό του δέντρο στο διαδίκτυο, πόσα διαβατήρια έχει, ποια γλώσσα μιλά καλύτερα, και τι έλεγε στο εξωτερικό για τον λαό που κυβερνούσε ελέω του ‘λεφτά υπάρχουν’’. Η μήπως θα κάνουμε DNA ανάλυση των Ελλήνων που μιλούν αρβανίτικα, των μικρασιάτικων προσφύγων, των Βλάχων και δεν ξέρω και εγώ ποιον άλλον θα βρεθεί κάποιος να αμφισβητήσει αύριο? Δεν θέλω να το συνεχίσω αλλά δεν έπρεπε να το αφήσω και αναπάντητο.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Άφωνος... 21/11/2013 09:20:48

      Με τέτοιες νοοοτροπίες φτάσαμε στο σημείο όλα τα δημόσια κτίρια να είναι βανδαλισμέναα στο κέντρο της Αθήνας, όλα τα μνημεία απαξιωμένα και τα ΑΕΙ καταφύγια λάθρο. Κοιμήσου καλά Ελληνάρα, θα ξυπνήσεις μια μέρα και θα είσαι όπως οι Κόπτες στην Αίγυπτο. Και θα έχεις στο κεφάλι σου αριστερά και ισλαμοειδή δίποδα, αδερφωμένα, να βασιλεύουν μέσα στη βρώμα και την παρακμή. Και θα σου αξίζει...

  6. ΚΜ avatar
    ΚΜ 20/11/2013 23:26:58

    Τι εννοείς όταν λες ότι κάποιοι σχολιαστές «προτιμούν να κρύβουν το κεφάλι τους μέσα στην άμμο»; Εσύ δηλαδή θες να φτιαχτεί στην Αθήνα τζαμί;

  7. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 20/11/2013 23:37:15

    Ειναι σαν να ανακοινωναμε εμεις οτι θα ξανακανουμε τον παρθενωνα χριστιανικο ναο της Παναγιας οπως ηταν το μεσαιωνα επειδη οι Τουρκοι δεν αφηνουν τους Ελληνες της Πολης να κανουν παλι την Αγιασοφια χριστιανικο ναο οπως ηταν επι Βυζαντιου...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 21/11/2013 01:50:52

      Καθόλου το ίδιο δεν είναι, άκυρη η παρομοίωση για τον απλό λόγο ότι δεν τον φτιάξαν οι Τούρκοι τον Παρθενώνα, ούτως ώστε να τους κόφτει εξίσου, όπως μας πονάει εμάς η Αγιά Σοφιά, που την φτιάξαμε εμείς.

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΚΜ 21/11/2013 13:44:08

        Εχεις δίκιο, βγάλε τον Παρθενώνα και βάλε το Ναό του Ολυμπίου Διός που έκτισε ο Ρωμαίος κατακτητής Αδριανός απέναντι απ' το Ζάπειο.
        Θα το κάναμε και θα συνεχίζαμε να πιστεύουμε οτι είμαστε έξυπνοι?

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 21/11/2013 21:38:03

          Εσύ που πιστεύεις ότι είσαι έξυπνος (και αντιπαρέρχομαι το ότι είμαστε κληρονόμοι ΚΑΙ της ρωμαϊκής παράδοσης, που απωλέσθηκε στη Δύση) πες μου: ομοεθνής τους ήταν των Τούρκων, ο Αδριανός, ούτως ώστε να τους κόφτει για το κτίσμα εκεινού εξίσου, όπως μας πονάει εμάς η Αγιά Σοφιά, που την φτιάξαμε εμείς;

          Όχι μόνο αντικαθιστάς το πρώτο παράδειγμα με δεύτερο εξίσου άκυρο αλλά δεν μπαίνεις κάν στον κόπο να διορθώσεις αυτό που κατεξοχήν το καθιστά άκυρο εξαρχής. Αλλά εντάξει, το πιάσαμε το νόημα - στην προκρούστεια κλίνει όλα, ούτως ώστε, πάσει θυσία να ειπωθεί μια διεθνιστική εξυπνάδα...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 21/11/2013 09:24:25

      Εσάς τους αριστερούς, σας έχουν οι ισλαμιστές όπως είχαν οι γύφτοι τις αρκούδες και τις μαϊμούδες. Με τον χαλκά στη μύτη να χορεύετε. Και παίζετε πολύ καλά τον ρόλο σας. Σου λέει ο αριστερός: Αφού δεν πρόκειται ποτέ να πάρω την εξουσία και αφού μισώ αυτόν τον τόπο, γιατί να μην τη δώσω στους Πακιστανούς να πάρω το αίμα μου πίσω από δεξιούς και χριστιανούς; Τόσο τους κόφτει...

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΒΙΣ 21/11/2013 13:46:05

        Ναι αλλά έχουμε την καλύτερη ομάδα που είναι η ΑΕΚ και τώρα και το καλύτερο Βυζαντινό γήπεδο, την Αγιασοφιά του ποδοσφαίρου...

  8. helios avatar
    helios 21/11/2013 03:50:56

    οι τουρκοι θα στελνουν λαθρομεταναστες,εμεις θα τους νομιμοποιουμε και θα τους κατασκευαζουμε τζαμια ,στη συνεχεια θα τους χορηγουμε την ελληνικη ιθαγενεια και θα ψηφιζουν και στο τελος θα γινουμε μειονοτητα στην ιδια μας την πατριδα,αναιμακτη γενοκτονια δηλαδη.
    Ποσο γελοιος εχει καταντησει πλεον αυτος ο λαος.

    οι εκκλησιες προυπηρχαν της ισλαμικης εισβολης και κατακτησης και τα τζαμια ειναι προιον της ισλαμικης εισβολης και κατακτησης .

  9. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 21/11/2013 05:04:28

    Το σχόλιο μου αναρτήθηκε αρχικά εδώ:
    http://www.antinews.gr/2013/11/18/234836/
    και αυτό ελπίζω να απαντά στο πρώτο ερώτημα σας.
    Τώρα το αν εγώ θέλω τζαμί στην Αθήνα η όχι, δεν μετρά. Προφανώς και δεν θέλω γιατί δεν είμαι μουσουλμάνος. Το ερώτημα όμως είναι αν θα πρέπει, με βάση τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα για το έθνος. Νομίζω ότι η Ελληνική κυβέρνηση έχει ήδη σταθμίσει όλους τους παράγοντες και έχει αποφασίσει επί του θέματος. Μια απόφαση με την όποια δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν όλοι. Στις πραγματικές δημοκρατίες κυβερνούν οι πλειοψηφίες, και η ποιότητα μιας δημοκρατίας κρίνεται από το πώς μεταχειρίζεται τις μειονότητες.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Agrofylakas 21/11/2013 11:36:47

      Πολύ μας τα στριφογυρνάς. Άν στις δημοκρατίες κυβερνούν οι πλειοψηφίες, τότε τζαμί δεν πρέπει να χτιστεί στον αιώνα τον άπαντα. Από εκεί και πέρα, δεν αναγνωρίζω καμία ισλαμική «μειονότητα», ειδικά άν αυτή προέκυψε μέσω της λαθρομετανάστευσης και της παράνομης πολιτογραφήσεως. Στην Θράκη που υπάρχει αληθινή μειονότητα, έχουν και τα τζαμιά τους. Ακριβώς για να μην αποκτήσω ισλαμική μειονότητα (και αργότερα πλειοψηφία), ποτέ και πουθενά τζαμί εκτός Θράκης (χωρίς να ισχυρίζομαι ότι αυτό από μόνο του αρκεί). Η αβροφροσύνη σε μάρανε!

  10. Eva avatar
    Eva 21/11/2013 07:22:12

    Για μερικές ψήφους αγαπάμε τους πάντες.

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 21/11/2013 07:38:07

    «Πατριωτισμός είναι όταν βάζεις πάνω απ’ όλα την αγάπη για τη χώρα σου.
    Εθνικισμός είναι όταν βάζεις πάνω απ’ όλα το μίσος για τις άλλες.»
    ~Σαρλ ντε Γκωλ

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ η Dimi 21/11/2013 09:39:40

      Αγαπητή και σεβαστή μου Dimi!
      Καλός είναι ο ντε Γκωλ, αλλά δεν έχει το αλάθητο.
      Η δική μου ερμηνεία δίδεται ως:
      Πατριωτισμός είναι όταν βάζεις πάνω απ’ όλα την αγάπη για τη χώρα σου!
      Εθνικισμός είναι όταν βάζεις πάνω απ’ όλα την αγάπη για το Έθνος σου!
      παναγιώτης Δημητρίου π.

  12. Πλάνη εικαστική avatar
    Πλάνη εικαστική 21/11/2013 09:05:13

    Γελοίοι εκβιασμοί, αισχρών και αμετροεπών βαρβάρων.

    • Eva avatar
      Eva @ Πλάνη εικαστική 21/11/2013 12:30:54

      Οι οποίοι μια ζωή το ίδιο μοτίβο, προσποίηση,παζάρι και θράσος.
      Αλλά δεν θα με χάλαγε να πάρουμε και κανένα μάθημα για το πως διεκδικείς, και ελισσεσαι αντι να παριστάνεις τον κύριο. Ποτέ δεν είναι αργά.

  13. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 21/11/2013 09:17:22

    Καλά ξυπνητούρια! Δεν ξέρατε ότι η Τουρκία μας στέλνει όλα τα λαθρο-Πάκις και διάφορα άλλα λαθρο-ισλαμοειδή για να τα χρησιμοποιήσει σαν 5η φάλαγγα; Αυτή είναι η έννοια του χαλιφάτου που θέλει να επανασυστήσει ο Ερντογάν: Ολοι οι σουννίτες μαζί, άνευ φυλετικών διαφοροποιήσεων, υπό τον έλεγχο της Τουρκίας. Τι ακριβώς είπε το τουρκικό ΥΠ.ΕΞ.; Ότι η Αθήνα έχει πάρα πολλούς μουσουλμάνους. Είναι ψέμμα; Όχι βέβαια.
    Ποιος νομιμοποίησε τα λαθρο-Πάκις και εξακολουθεί να τα νομιμοποιεί; Όχι η Τουρκία, φυσικά....
    Όταν η αστυνομία πιάνει στο δρόμο 100 λαθρο-ισλαμοειδή και τα 90 έχουν νόμιμη παραμονή, ποιος φταίει; Η Τουρκία; Όχι βέβαια...
    Όταν ελέγχθηκε ο δήμος Αθηναίων του ισλαμόφιλου εθνομηδενιστή χαρτογιακά Καμίνη και αποκαλύφθηκε ότι υπήρχε βιομηχανία νομιμοποιήσεων, εγκάλεσε κανείς εισαγγελέας τον αποτυχημένο χαρτογιακά, που το έπαιζε και "συνήγορος του Πολίτη" (τρομάρα του!); Ή μήπως φρόντισε η κυβέρνηση να τον εκθέσει καταλλήλως; Το θέμα θάφτηκε (α ξέχασα, αλλα βρέθηκε το οπλοστάσιο της ΧΑ...μαζί με τα πυρηνικά του Σαντάμ).
    Όταν ο μουσουλμάνος μουφτής (του Προξενείου) στην Ξάνθη είπε πριν 3 χρόνια ότι πρέπει οι μουσουλμάνοι στην Ελλάδα να οργανωθούν σε μία μεγάλη αρχιμουφτεία, κατά το πρότυπο της Εκκλησίας της Ελλάδος, και επικεφαλής είναι αυτός (άρα και οι λάθρο όλης της Ελλάδας να ελέγχονται από το Προξενείο), η είδηση θαύτηκε...Η Τουρκία φταίει για αυτό;
    Τα συμπλέγματα των αριστερών κατά της ίδιας τους της χώρας (επειδή...οι παππούδες τους έχασαν στον Γράμμο...), η ηλιθιότητα της ψευτοδεξιάς ΝουΔου, η αγραμματοσύνη των δημοσιογράφων που ούτε ιστορία ξέρουν, ούτε το Κοράνι έχουν ανοίξει να δει τι λέει, αλλά αναμασάνε ότι "το Ισλάμ είναι η θρησκεία της ειρήνης¨, επειδή έτσι τους είπε το κάθε λαμόγιο που το παίζει "παράγοντας" των λάθρο, έφεραν αυτήν την κατάσταση. Και τώρα, δίκαια, μας λέει η Τουρκία: "έχετε 500.000 μουσουλμάνους στην Αθήνα, τους νομιμοποιήσατε, γιατί δεν τους φτιάχνετε τζαμί;"...
    Βέβαια, το ότι υπάρχουν δεκάδες τζαμιά, ένα από τα οποία πολυτελέστατο, στο Μοσχάτο, δεν λέει τίποτα για την ελληνική κυβέρνηση (και η Τουρκία φυσικά γνωρίζει ότι υπάρχουν). Και εννοείται ότι, και μετά το άνοιγμα του τεμένους στον Βοτανικό, αυτά δεν θα κλείσουν...
    Η Τουρκία έχει ΧΙΛΙΑ ΔΙΚΑΙΑ! Και λίγα μας λέει!

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ ΒΙΣ 21/11/2013 10:41:36

      ΒΙΣ!!!!!!!!!!!!!

      α)Το αισχος των Ελληνοποιησεων πρεπει να σταματησει.
      β)Οσοι πιστευουν οτι το κριτηριο της ψηφου των Ελληνων ειναι ΜΟΝΟ η Οικονομια, πλανωνται πλανην οικτραν....
      Μπορει να εκπλαγουν απο τις αξιολογησεις και προτεραιοτητες που θετει ο σημερινος Νεοελληνας προκειμενου να αποφασισει που θα γειρουν τελικα οι προτιμησεις του....

      • Eva avatar
        Eva @ Ρηνα 21/11/2013 12:32:12

        Και στα δύο μέσα είσαι.

    • MCA avatar
      MCA @ ΒΙΣ 21/11/2013 13:16:56

      ….΄΄Η Τουρκία έχει ΧΙΛΙΑ ΔΙΚΑΙΑ! Και λίγα μας λέει!΄΄…..Ακριβώς!!!

  14. krait avatar
    krait 21/11/2013 10:58:56

    νομιμοι μεταναστες ΔΕΝ υπαρχουν στην ελλαδα οσοι ειναι τωρα (νομιμοι) ειναι νομιμοποιημενοι λαθρο.ωραια,αφου κρινετε οτι πρεπει να το φτιαξουμε το τζαμι,καντετο αλλα φροντιστε τουλαχιστον να στειλετε στο σπιτακι τους ΟΛΟΥΣ οσους ειναι παρανομοι στην χωρα μας (δλ ολους).τα σοβαρα κρατη εχουν την ιδια εξωτερικη πολιτικη ανεξαρτητου κομματος που κυβερναει.εμεις?νυχτεριδες και αραχνες θα προσκυνανε......ΑΛΛΑ τζαμι θα εχουμε (εχουνε) οπως εχουνε (εχουμε) αγιασοφια αλλα που?αφηνουν οι κκεδες συρυζαδες και λοιποι ?αληθεια ποσοι εχουμε μεινει στην Πολη?

  15. η Dimi avatar
    η Dimi 21/11/2013 15:23:37

    «Η Μεσανατολική Πολιτική της Άγκυρας: Στοχεύσεις, Προσκόμματα και Διλήμματα» | γράφει, ο Γεώργιος Σέκερης | Διπλωματικό Περισκόπιο |
    Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2013 |