22/07/2013 10:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προβάδισμα ΣΥΡΙΖΑ σε νέα δημοσκόπηση

Με δύο μονάδες προηγείται ο ΣΥΡΙΖΑ από τη ΝΔ σε δημοσκόπηση της Pulse RC για την "Εφημερίδα των Συντακτών".

Ειδικότερα, ο ΣΥΡΙΖΑ στην πρόθεση ψήφου συγκεντρώνει 21%, η ΝΔ 19%, το ΠΑΣΟΚ 6,5%, η Χρυσή Αυγή 13%, οι ΑΝΕΛ 4%, το ΚΚΕ 5,5% και η ΔΗΜΑΡ 3%.

Στην πρόθεση ψήφου, με αναγωγή επί των έγκυρων, ο ΣΥΡΙΖΑ συγκεντρώνει 23,5%, η ΝΔ 21,5%, το ΠΑΣΟΚ 7,5%, η Χρυσή Αυγή 14,5%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες 4,5%, το ΚΚΕ 6,5% και η Δημοκρατική Αριστερά 3,5%.

Στην πρόθεση ψήφου, "αναποφάσιστο" δηλώνει το 9,5% και με την αναγωγή όσοι δεν έχουν αποφασίσει τι θα ψηφίσουν, φτάνουν το 11%.

Τα δύο κόμματα που προηγούνται, ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ, εμφανίζουν περίπου ισόποσες συσπειρώσεις, 62 και 64%, ενώ το ΠΑΣΟΚ εμφανίζει χαμηλή συσπείρωση, μόλις 46%.

Η τηλεφωνικού τύπου δημοσκόπηση διενεργήθηκε το διάστημα από 11 έως 17 Ιουλίου, με δομημένο ερωτηματολόγιο σε 1359 ενηλίκους με δικαίωμα ψήφου και με πανελλαδική γεωγραφική κάλυψη.

ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 22/07/2013 10:51:10

    Χωρίς συγκριτικά στοιχεία με προηγούμενη δημοσκόπηση της ίδιας εταιρείας είναι αναξιόπιστη και ανάξια λόγου. Σιγά μην έχει ο ΣΥΡΙΖΑ προβάδισμα 2 μονάδες. Στην Ιερισσό μπορεί ..

  2. Hawk avatar
    Hawk 22/07/2013 10:57:16

    Εκλογές σε 3 χρόνια και σε όποιον αρέσει, τότε τις ξαναβλέπουμε τις δημοσκοπήσεις.

  3. Τ.J.R avatar
    Τ.J.R 22/07/2013 11:35:59

    Αν δεν κάνουν κάτι με την ανεργία δεν πρόκειται να υπάρξει δυναμική για την ν.δ πρεπει να βγάζουν έστω και προσωρινά μέτρα για την καταπολέμηση της ανεργίας ας βγάλουν ένα πρόγραμμα απασχόλησης 400.000 θέσεων για ένα εξάμηνο στους δήμους είναι μια ανάσα για τους ανέργους που υποφέρουν και θα αλλάξει και λίγο η ψυχολογία τους.Αν στις ευρωεκλογές πάμε με 30% ανεργία θα έχουμε ραγδαίες εξελίξεις καθώς ο σύριζα θα βγει με διαφορά πρώτος και η Χρυσή αυγή θα χτυπήσει πάνω από 20%.Ξυπνηστε και ρίξτε χρήμα για την τόνωση της απασχόλησης φτάνει πια με την ακραία λιτότητα που οδηγεί στην δραχμή και στον εμφύλιο.

  4. Hawk avatar
    Hawk 22/07/2013 12:11:58

    Γιατί πάντα στο μυαλό μας έχουμε το δημόσιο... φτάνει πιά, οι άνθρωποι αυτοί μετά θα διεκδικούν μιά μόνιμη θέση όπως έχει γίνει μέχρι σήμερα... τα χρήματα μπορούν να δοθούν υπό μορφή επενδύσεων με την προϋπόθεση να γίνουν προσλήψεις, υπάρχουν λύσεις, αρκεί να γίνει σωστή και έντιμη δουλειά και κυρίως σύντομα.

  5. christof avatar
    christof 22/07/2013 12:38:54

    Στην εφημεριδα των συντακτων!!!!!!!!

    • George avatar
      George @ christof 22/07/2013 14:15:08

      Σωστος. Η ΧΑ στα 2/3 της ΝΔ ειναι ομως θεμα.

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 22/07/2013 13:32:24

    Προβάδισμα Σύριζα; με ποιά Εχέγγυα;

  7. constantinos avatar
    constantinos 22/07/2013 14:06:59

    Αντε και ραντεβου στα γουναραδικα.....

  8. Γιάννης avatar
    Γιάννης 22/07/2013 14:07:16

    Με αυτά που γίνονται στη χώρα η διαφορά του συριζα θα είναι κατά πολύ μεγαλύτερη στις επόμενες εκλογές που θα νικήσει εύκολα. Δυσυτυχώς δεν περίμενα τέτοια διακυβέρνηση από τον πρωθυπουργό γιατί άλλα εντελώς έλεγε και άλλα πράττει με το χείριστο τρόπο και μίσος απέναντι στον ελληνικό λαό. Αυτά που γίνονται στη χώρα δεν είναι διαρθρωτικές αλλαγές αλλιώς χαρακτηριζόνται.......
    Λυπάμαι πολύ, αρχίζει και χάνει σίγουρους ψήφους που τους είχε το Μάιο του 2012.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Γιάννης 22/07/2013 15:51:21

      Ποιό μίσος ρε αδερφέ απέναντι στον Ελληνικό Λαό? Μήπως εψεκάσθης?

    • airman avatar
      airman @ Γιάννης 22/07/2013 22:12:53

      ''.... αρχίζει και χάνει σίγουρους ψήφους που τους είχε το Μάιο του 2012''.
      Άμα χάνει τέτοιους ''σίγουρους'' του 2012 τότε κανένα πρόβλημα!

  9. Siegfried avatar
    Siegfried 22/07/2013 15:09:50

    Αν στις ευρωεκλογές της χαλαρής ψήφου προηγηθεί ο ΣΥΡΙΖΑ, αυτό θα αποτελέσει ένεση αυτοπεποίθησης στους ψηφοφόρους του και "σπρώξιμο" προς τα αριστερά στους αμφιταλαντευόμενους του κέντρου, με αποτέλεσμα η διαφορά μετά να αυξάνεται.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Siegfried 22/07/2013 20:23:10

      Ναι ναι, σιγουρα...

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Siegfried 23/07/2013 00:50:53

      Να σου φέρουμε ένα καφεδάκι μιας και ξύπνησες μόλις τώρα;

  10. tassos.κ avatar
    tassos.κ 22/07/2013 15:47:40

    Το είπα και με την προηγούμενη δημοσκόπηση που ήταν μπροστά η ΝΔ, αλλά δεν δημοσιεύσατε: Μήπως να κάνουν γκάλοπ πρωί, μεσημέρι βράδυ; Μας πρήξανε.....
    Άλλη δουλειά δεν έχουν; Ο λαός μας λέει "Στο τέλος ξυρίζουντο γαμπρό".

  11. ΑπυθιΑ avatar
    ΑπυθιΑ 22/07/2013 19:07:37

    Οι δημοσκοπήσεις είναι παραπλανητικές, ότι κι αν λένε. Το τσουνάμι, είναι υπόκοφο......

    • Cartoon avatar
      Cartoon @ ΑπυθιΑ 22/07/2013 19:26:14

      !!!

  12. arximides avatar
    arximides 22/07/2013 20:18:27

    H άνοδος του Σύριζα είναι ευθέως ανάλογη με την άνοδο της ανεργίας και αντιστρόφως ανάλογη με την επιτυχία του success story. Oταν αυτό πήγαινε καλά, σταματούσε ο Σύριζα και ανέβαινε η ΝΔ. Μετά την κατάρρευσή του, λόγω ΔΕΠΑ ,άρχισε πάλι να ανεβαίνει ο Σύριζα.

  13. GJ avatar
    GJ 22/07/2013 20:24:19

    Αποφράδα η σημερινή μέρα παραιτηθηκε ο Φωτοπουλος από την προεδρία της ΓΕΝΟΠ...

  14. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 22/07/2013 20:34:38

    "Άκουσες τα νέα πατέρα";
    Πάει και η Αστόρια...
    Expatriates in favor of Rena for Secretary of State of Greece.
    Το υπονοεί σαφώς ο γνώστης του εκεί περίγυρου Αθανάσιος Έλλις:
    Η μετεξέλιξη του ΣΥΡΙΖΑ - ¨Καθημερινή"
    http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_11/07/2013_508748

  15. 2Α avatar
    22/07/2013 21:02:39

    ο Σύριζα υπόσχετε

    • airman avatar
      airman @ 2Α 22/07/2013 22:35:05

      Κατά τον Μακιαβέλλι ''η υπόσχεση αποτελούσε μια σκοπιμότητα του παρελθόντος, η αθέτηση του λόγου αποτελεί μια αναγκαιότητα του παρόντος''.
      Όσο για τις υποσχέσεις του ΣΥΡΙΖΑ, καλές είναι για όποιον θέλει να τις πιστέψει. Κάποιοι (πάρα πολλοί) κάποτε πίστεψαν στην ''αλλαγή'' και άνοιξαν οι ασκοί του αιόλου που οδήγησαν τον τόπο στα τάρταρα. Μετά ήρθε ο Harry Potter της πολιτικής, είπε ''λεφτά υπάρχουν'' και κάποιοι (πολλοί επίσης) τον πίστεψαν. Τότε κι αν σωθήκαμε!
      'Αμα τα θέλει ο κ_λος μας γιατί να μη κάνουμε like Αλέξη, στο πηγάδι κατούρησε;

  16. roadrunner avatar
    roadrunner 22/07/2013 22:15:37

    Η κατάσταση είναι δύσκολη για την πλειοψηφία των πολιτών, αυτή είναι η αλήθεια. Αλλά από την άλλη, η σφυγμομέτρηση αυτή, χρονικά υπερκαλύπτει τις συνεδριακές διαδικασίες του Σύριζα, οι οποίες ήταν σε εξέλιξη. Αυτό σημαίνει, ότι ουσιώδη ζητήματα, όπως η απόρριψη από το σύριζα, της πρότασης Λαφαζάνη, (για ενδεχόμενη επιστροφή στη δραχμή και έξοδο από την Ευρωζώνη), δεν αντικατοπτρίζονται στα δημοσκοπικά αυτά ευρήματα. Και είναι βέβαιο, ότι απήχηση στο λαό, της απόρριψης αυτής της πρότασης θα είναι αρνητική. Γιατί δημιουργεί την καχυποψία στους πολίτες, ότι, η απροσδιόριστα αριστερή λύση του Σύριζα, σε μνημόνια θα καταλήξει και πάλι.

  17. Nik avatar
    Nik 23/07/2013 17:39:09

    Να δείτε την Ζωή υπουργό και να στανιάρετε. Τα τραβάει ο οργανισμός σας αυτά!