Ποιος θα «μαζέψει» τους επιχειρηματίες που γλεντάνε στην υγεία των κορόιδων;
19/06/2014 16:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ποιος θα «μαζέψει» τους επιχειρηματίες που γλεντάνε στην υγεία των κορόιδων;

Ποιός θα ασχοληθεί με τους επιχειρηματίες που χρωστάνε εκατομμύρια στο κράτος και κυρίως σε μισθούς εργαζόμενων, «φουντάρουν» τις εταιρείες τους, δεν πληρώνουν απολύτως τίποτε αλλά συνεχίζουν την πολυτελέστατη ζωή τους;

O κόσμος τα έχει βάλει εδώ και χρόνια με τους πολιτικούς και δικαίως. Για την οικονομική κατάσταση και την κατάντια της χώρας ένα μεγάλο μέρος της ευθύνης το έχει το ανίκανο πολιτικό προσωπικό. Και καλά κάνουν λοιπόν και τους κρίνουν και τους κατακρίνουν. Δυστυχώς, όμως, τους ψηφίζουν ξανά και ξανά.

Υπάρχει, όμως, μια άλλη κατηγορία πολιτών που είναι ακόμη πιο προκλητικοί, ακόμη πιο άθλιοι και αδίστακτοι, όμως, λίγοι έχουν ασχοληθεί μαζί τους. Είναι όλοι αυτοί οι επιχειρηματίες που χρωστάνε εκατομμύρια στο κράτος και κυρίως σε μισθούς εργαζόμενων, «φουντάρουν» τις εταιρείες τους, δεν πληρώνουν απολύτως τίποτε αλλά συνεχίζουν την πολυτελέστατη ζωή τους. Όλοι αυτοί που πατάνε επί πτωμάτων αρκεί μόνο να μη χάσουν την ξαπλώστρα πάνω στο κύμα της Μυκόνου, τον πλαστικό για την ξανθιά γκόμενα που κυκλοφορούν και το κότερο που πρέπει να οργώσει και φέτος τα νερά του Αιγαίου.

Βλέπουμε για παράδειγμα τις τελευταίες ημέρες την προσπάθεια του Θωμά Λιακουνάκου, ο οποίος είναι κατηγορούμενος και για υποθέσεις με μίζες εξοπλιστικών, να προσπαθεί να κλείσει την εφημερίδα Κέρδος. Και την ίδια στιγμή δεκάδες εργαζόμενους να έχουν να πληρωθούν για πολλούς μήνες και να κινδυνεύουν να χάσουν τις αποζημιώσεις τους. Αγωνίζονται κάθε μέρα στα δικαστήρια για να μην κηρυχθεί πτώχευση που επιθυμεί ο Λιακουνάκος για να τους ξεφορτωθεί. Την ίδια ώρα όμως ο επιχειρηματίας φωτογραφίζεται προκλητικά με το γιοτ του, κάνει βόλτες στα σοκάκια της Μυκόνου και το μόνο για το οποίο στεναχωριέται είναι γιατί δεν μπορεί να πάει βόλτα στο Λονδίνο και τη Νέα Υόρκη να αγοράσει κανένα ψηλοτάκουνο η Νατάσα Λιακουνάκου, επειδή του έχει απαγορευτεί η έξοδος από τη χώρα.

Βλέπουμε τον Πέτρο Κωστόπουλο και την μοντέλα σύζυγό του να περνάνε ζωή και κότα, να το παίζουν τιμητές των πάντων στα πρωϊνάδικα, να συνεχίζουν τις βολτούλες τους στα νησιά και ταυτόχρονα να χρωστάνε εκατομμύρια στο κράτος και τους πρώην εργαζόμενούς τους.

Μια σειρά από… επιφανείς επιχειρηματίες και εφοπλιστές, μπετατζήδες και έμποροι κόψανε στο μισό τα μπουκάλια σαμπάνια που έπιναν την ώρα που χιλιάδες εργαζόμενοί τους βλέπουν το χρώμα του χρήματος δύο – τρεις φορές το χρόνο και ψάχνουν να βρουν τρόπο να κάνουν το σκ… το τους παξιμάδι. Όλοι αυτοί οι σελέμπριτι επιχειρηματίες που γεμίζουν τα εστιατόρια και τα μπαρ των βορείων προαστίων και της παραλιακής, που κυκλοφορούν με Λαμποργκίνι και Πόρσε, που κλείνουν το καμπριολέ για να μη χαλάσει η κουπ της ξανθιάς πλαστικοβιζωμένης γκόμενας και που συνωστίζονται στα διάφορα μουσικά σόου της ανοησίας και της ξεφτίλας. Μαζί τους και σειρά μεγαλοεκδοτών και καναλαναρχών που έχουν γεμίσει με παπαριές τις εφημερίδες και τα κανάλια τους, που αποθεώνουν το τίποτε και καλοπληρώνουν το μηδέν και το βρακί της κάθε χαζογκόμενας, αλλά από την άλλη καθυστερούν τους μισθούς, δεν πληρώνουν δώρα και επιδόματα, απολύουν σωστούς επαγγελματίες και προσλαμβάνουν παιδάκια με 200 ευρώ.

Για όλους αυτούς θα μιλήσει ποτέ κανείς; Θα κάνει κάποιος μια διαδήλωση; Θα μπει κανένας στη φυλακή; Θα του δημευτεί η περιουσία υπέρ των εργαζόμενων που φυτοζωούν; Ή θα συνεχίσουμε να χαζεύουμε τα λάιφ στάιλ περιοδικά για να δούμε αν καρφώθηκαν οι γόβες της «συνοδού» καλντερίμια της Μυκόνου, αν κάηκε ο πωπός στο Σούπερ Παραντάις και αν το κότερο του ενός είναι μικρότερο από του άλλου;

Κάποιος πρέπει να τους «μαζέψει» επιτέλους όλους εκείνους τους προκλητικούς γιαλατζί επιχειρηματίες που ρήμαξαν το δημόσιο χρήμα και τώρα γλεντάνε στην υγεία των κορόιδων. Αυτοί είναι χειρότεροι κι από τους χειρότερους πολιτικούς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eva avatar
    Eva 19/06/2014 18:35:19

    Νομίζω οτι κανένας δεν θα τους μαζέψει.

  2. Marcelos avatar
    Marcelos 19/06/2014 19:29:12

    Βρίσκουν και τα κάνουν... Διαβάζουμε έκπληκτοι: "συνελήφθη ο τάδε διότι χρώσταγε 3 εκατομμύρια στο ΙΚΑ", "συνελήφθη ο τάδε διότι χρώσταγε 4 εκατομμύρια εισφορές εργαζομένων" κτλ. Καλά, μα αυτά τα τέσσερα εκατομμύρια κάποτε ήταν τρία, κάποτε ήταν δύο, κάποτε ήταν ένα... Δεν βρέθηκε να τον "ενοχλήσει" καμία υπηρεσία όταν ήταν ένα ή όταν ήταν δύο;;;;; Ελάτε στο Βέλγιο, ελάτε στην Ολλανδία, ελάτε στη Γερμανία και μην πληρώνετε ένα μήνα τις εισφορές για τους υπαλλήλους σας! Ένα μήνα όχι ένα χρόνο ή ένα εκατομμύριο Ευρώ... Ελάτε και μην πληρώνεται ένα μήνα...

    • foros1 avatar
      foros1 @ Marcelos 19/06/2014 20:55:11

      όχι μόνο αυτό. αν κάποια εταιρεία μετά από 2-3 χρόνια δεν αποδίδει κέρδη, κάτι συμβαίνει.... και φυσικά όλα αυτά είναι αθέμιτος ανταγωνισμός στη "διπλανή" υγιή επιχείρηση.

      • Giorgis avatar
        Giorgis @ foros1 21/06/2014 04:24:41

        Γιατί απλά στην Ελλαδάρα, κρατάνε ζωντανές εταιρίες κουφάρια. ΠΧ Σκαραμανγκάς, καλήτερα να είχαμε δώσει 1 εκατομύριο σε κάθε εργάτη να πάει σπιτι του αντί να πεινάνε τώρα και αυτοί και εμείς

    • ΟΧΙ ΠΑΙΖΟΥΜΕ avatar
      ΟΧΙ ΠΑΙΖΟΥΜΕ @ Marcelos 23/06/2014 17:28:01

      Ελάτε στην Αμέρικα . . <b> Internal Revenue Service</b> Welcome to the "Estimated Quarterly Taxes Division" The IRS requires you to make quarterly (κάθε 3 μήνες) estimated tax payments ακόμη και αν δεν έχεις έσοδα. Στο τέλος του χρόνου θα πληρώσεις ή θα πληρωθείς την διαφορά.

  3. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 19/06/2014 22:50:56

    Απ' όσο γνωρίζω, στη χώρα υπάρχει και δικαστική εξουσία, και ΔΟΥ Κεφαλαίου και ΣΔΟΕ - απ' ότι ακούω και ανεπίσημα ονομαζόμενο "τμήμα offshore" στο ΥΠΟΙΚ. Υπάρχει και ο κ. Φαλσιανί με το "τμήμα πωλήσεων" του μαγαζιού του. Άν δεν απατώμαι, η υπεύθυνη προώθησης και διευθύντρια πωλήσεων για τους μεγάλους πελάτες ονομάζεται ...Κριστίν. Οπότε δεν καταλαβαίνω το ερώτημα. Ποιός θα κάνει τη δουλειά; Οι αρμοδιες υπηρεσίες δεν είναι μόνον κτίρια και ντουβάρια. Μέσα υπάρχουν άνθρωποι που την ξέρουν τη δουλειά, "πώς τον πιάνεις τον Άλ Καπόνε". Και τα υπηρεσιακά "καλάσνικωφ" είναι καλολαδωμένα, ετοιμοπόλεμα και υπάρχουν ολόκληρα σακιά με πλήρεις γεμιστήρες. Τον "ορθοπεδικό" ρωτήστε. Ξέρει. Θα σας πεί γιατί τα δάχτυλα είναι κουλά. Γιατί δεν σηκώνουν τον "κόκκορα". Γιατί δεν "απασφαλίζουν". Πως θέλετε να "κελαηδήσουν" τα έρμα τα αχρησιμοποίητα, με κουλούς οπλοφόρους;

    • βαγγέλας avatar
      βαγγέλας @ Uncle Stgm 20/06/2014 10:33:17

      Δεν αρκούν οι υπάλληλοι θείο. Να προσλάβουμε άλλους 500.000 για να βγαίνει η δουλειά.

  4. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 19/06/2014 23:01:42

    Παλιό και δοκιμασμένο είναι το "σχέδιο μάχης". Παλιό και δοκιμασμένο όσο ο θείος Φράνκλιν Ντελάνο. "Operation Φοροδιαφυγή"ο κωδικός του. Εξουδετερώνει από καταχραστές δημοσίου χρήματος μέχρι βαρειές περιπτώσεις γκάνγκστερς. Μη το ψάχνετε. Ανάπηρος σε καρότσι ήταν ο θείος Φράνκλιν. Αλλά κουλός δεν ήταν, σαν όλους αυτούς τους τετράπαχους, γλοιώδεις, αραχτούς και λιγδιάρηδες παρακμιακούς Ελληναράδες.

    • franc- avatar
      franc- @ Uncle Stgm 20/06/2014 08:43:09

      Φαντάζεσαι λοιπόν αγαπητέ θείο όλους αυτούς τους τετράπαχους, γλοιώδεις, αραχτούς και λιγδιάρηδες παρακμιακούς Ελληναράδες, ένα ωραίο πρωί να τους πιάσει το φιλότιμο έτσι ξαφνικά και να πάνε να κόψουν το χέρι πυ καθημερινά τους ταίζει ωστε να είναι τετράπαχοι? Ξέρεις κανένα ζώον που να έχει παρόμοιες αυτοκτονικές τάσεις?

    • βαγγέλας avatar
      βαγγέλας @ Uncle Stgm 20/06/2014 10:48:46

      Πάντως πέρα από αυτούς τους τετράπαχους, γλοιώδεις, αραχτούς και λιγδιάρηδες παρακμιακούς Ελληναράδες, υπάρχουν (υπήρχαν...) και οι σοβαροί άνθρωποι που απλά ήθελαν να κάνουν τη δουλειά τους με το να είναι νόμιμοι και συνεπείς στις φορολογικές τους υποχρεώσεις. Ώσπου τους κηρύχτηκε αδυσώπητος πόλεμος, όπου εκτός από τη γραφειοκρατία και την έλλειψη σοβαρών κρατικών δομών, εκτός από τον αθέμιτο ανταγωνισμό της ευνοϊκής μεταχείρισης φίλων και παρατρεχάμενων, έπρεπε να πληρώνουν 80% προκαταβολή φόρου για την επόμενη χρονιά, να πληρώνουν φόρο από το πρώτο ευρώ, να πληρώνουν για το μισθό κάθε αφισοκολητή που προσλήφθηκε από τους κομματικούς του καθοδηγητές και τον οποίο κανείς να μη μπορεί να κουνήσει από τη θέση του, διότι, σύμφωνα με την... λαμπρή απόφαση του Πρωτοδικείου Αθηνών, η θέση στο Δημόσιο είναι... ιδιωτική περιουσία ισοδύναμη με την εμπράγματη και το κράτος παραβιάζει θεμελιώδες ανθρώπινο δικαίωμα αν θελήσει να τους απολύσει. Και σχεδόν σύσσωμη η κοινωνία και το πολιτικό σύστημα το επικροτεί. Και αυτοί οι σοβαροί άνθρωποι είπαν κάποια στιγμή, "α παρατάτε μας ρε, μολών λαβέ"...

  5. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 20/06/2014 08:36:36

    Εάν και όπου υπάρχει παρανομία, ασφαλώς είναι δουλειά της δικαιοσύνης και των αρμοδίων διωκτικών αρχών να την ελέγξει και να την πατάξει. Όμως, ένα κράτος, αν θέλει να λογίζεται σοβαρό και να επιβάλει τον νόμο, πρέπει πρώτα το ίδιο να είναι εν τάξει στις υποχρεώσεις του. Το ελληνικό κράτος είναι; Πόσα χρωστά στο ΙΚΑ, την ΔΕΗ, τον ΟΤΕ κλπ. και σε ιδιώτες, αφού τούς αφού χρεοκόπησε, έχει την απαίτηση να είναι αυτοί εν τάξει στις υποχρεώσεις των; Τέλος, οι ανεγκέφαλοι γλεντζέδες της Μυκόνου και όχι μόνο, που χύνουν τις σαμπάνιες πάνω τους για δροσιά, ρίχνουν νερό στον μύλο των ξένων (κυρίως Γερμανών) επικριτών μας, που μάς κατηγορούν για σπάταλους.

  6. GregA avatar
    GregA 20/06/2014 10:54:45

    Αυτά είναι τα τζάκια που δημιούργησε το ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα και του Σημίτη, οι περίφημοι νταβατζήδες που έπρεπε να είχαμε ελέγξει (μόνο;;) από το 2004. Αλλά εμείς απλά συμφιλιωθήκαμε μαζί τους. Και σήμερα δημιουργούνται και άλλα κακέπτυπά τους, με τους ίδιους μηχανισμούς, απλά με τη βοήθεια της τροϊκανής λογικής.

  7. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 20/06/2014 11:34:29

    Η εμμονή του Σαμαρά να συγκυβερνά με το διαφθαρμένο πασοκ τον κάνει συνένοχο για τη συνέχιση της σήψης και της εθνικής απάτης.

  8. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 20/06/2014 11:49:51

    Αν στην Ελλάδα είμαστε σοβαροί, έπρεπε ως άτομα, ως φορείς (που είναι οι Δημοκρατικές δυνάμεις!) να φέρουμε το Κράτος, τις Πολιτικές ηγεσίες στα δικαστήρια για αμέλεια άσκησης καθήκοντος. Αλλά και στα διεθνή, αν χρειαστεί. Το Κράτος (οι μηχανισμοί του, οι αρμόδιες υπηρεσίες και οι εκάστοτε "εκλεγμένες" κυρνητικές εξουσίες) είναι υπεύθυνοι για τη μη τήρηση του Νόμου. Έτσι π.χ. κάποιοι είναι πέρα και υπεράνω του νόμου. Είναι το παρακράτος, το παραέθνος, η παραοικονομία, η παρακοινωνία. Είναι η θεά Πόρνη του πασοκισμού. Όμως, δεν είμαστε σοβαροί. Είμαστε κουτοπόνηροι δικολάβοι. Κενόλογοι "πατριώτες". Βουτηγμένοι στα κόπρανα του πασοκπαπανδρεϊσμού.

  9. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 20/06/2014 13:57:55

    Τον ορθοπαιδικό ρωτήστε. Η αρρώστεια που τους έκανε κουλούς (στο δάχτυλο και στο μυαλό) - και μετά, λόγω διανοητικής και σωματικής αναπηρίας έγιναν λιγιάρηδες, δούλοι παχιοί, λέγεται "άνωθεν εντολές". Αυτό το κράτος είναι κράτος των θαμώνων της Μυκόνου και της Αράχωβας και των αγοραστών ακινήτων του Λονδίνου. Δεν είναι των πολιτών. Μας θεωρούν ηλίθιους, "ζώα". Ήρθε όμως ο καιρός που το γαιδούρι δεν θέλει πια να κουβαλά στην πλάτη του τα υλικά για τις βίλλες τους και τα αντιηλιακά τους. Μαζί με το πολιτικό σύστημα άς πάνε στο διάολο και οι γλοιώδεις κύριοί του. Δεν θα πάθουν και τίποτε απάνθρωπο. Στα Μπαρμπάντος και στην Τορτούγκα, ως μόνιμοι κάτοικοι πιά, ίσως περνούν και καλύτερα απο την Μύκονο. Αρκεί να μην ξαναπατήσουν σε ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ έδαφος.

  10. NikosP avatar
    NikosP 20/06/2014 14:31:05

    γιατι ο Λιακουνακος εχει κανει καποιες "χαρες" στον Ταδοπουλο υπουργο ο οποιος εχει κανει χαρες και σε αλλους 50 βουλευτες και ο ενας κραταει τον αλλο απο τα @@

  11. Ρηνα avatar
    Ρηνα 21/06/2014 06:49:38

    Παντα ετσι ηταν οι ανθρωποι του πλουτου. Το πιστευω τους ειναι: τι νοημα εχει να βγαζω λεφτα, αν δεν μπορω να τα χαρω; Το θεμα ειναι να βρεθει αυτος που θα εχει το "ειδικο" βαρος να βαλει καθε κατεργαρη στον παγκο του. Να τα χαρει ο πλουσιος αλλα να μην θελει το κρατος υποποδιο του και κυριως να μην επιδεικνυεται γιατι στην Ελλαδα η ξιπασια και ο νεοπλουτισμος ειναι αυτα που μας φαγανε και εδω εχουν δικιο οι ξενοι που μας κραζουν....

  12. Xωρίς μάσκα avatar
    Xωρίς μάσκα 22/06/2014 01:03:41

    Mήπως ξέρει κανείς να μου πεί σε ποιών ανθρώπων τις τσέπες πάνε πάλι τα λεφτά του ΕΣΠΑ;Που μπορεί κάποιος να διαβάσει τα ονόματα ή τις επιχειρήσεις που έχουν πάρει λεφτά και για ποιά επένδυση;Γιατί κάτι ψίλλοι μπαίνουν τελευταίως στα αυτάκια μου και έχω παλαβώσει.Πάλι εις υγεία των κορόϊδων.Μυαλό τελικά δεν θα βάλουμε σ'αυτόν τον τόπο.Σ'αυτή την επένδυση δε που άκουσα,το χέρι της θυγατέρας έχει κάνει πάλι πολύ καλή δουλειά!Στις υγείες μας κορόϊδα και ρίχτε μια κουτουλιά στον τοίχο κάθε βράδυ πριν πάτε να κοιμη-θείτε.Σαμαρά τ'ακούς;

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ Xωρίς μάσκα 23/06/2014 12:16:03

      Στη διαύγεια δεν φαίνονται; (Ρωτάω κι εγώ , δε γνωρίζω). Όσο για το αν ακούει... πολύ χαμογελαστό τον έβλεπα χτες που εδιδε το εισιτήριο στον Κινέζο ομόλογό του, πολύ χαρούμενο. Και αρχίζω να έχω σοβαρές αμφιβολίεσ για το αν μας παίρνει στα σοβαρά (ή αν μαθαίνει για την ύπαρξη μας, πολλοί υμνητές τον έχουν σφίξει, άντε να δούμε, άντε.)

  13. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 23/06/2014 15:55:54

    ...γιατί τους ζηλεύετε,καλέ; Οι άνθρωποι στηρίζουν την οικονομία ......, τ΄ασφαλιστικά ταμεία ΙΚΑ,ΟΑΕΕ με τα εκατ. χρέη απ΄όλους αυτούς!!!! κ.α. και πληρώνουν και φόρους και φυσικά κι όλους τους αντιπαραγωγικούς και αυτιστικούς!!!!Υπάρχει κι άλλο ανέκδκοτο...... Μην τους ενοχλείτε.... γιατί καλοκαιράκι είναι και τα όποια επιδόματα .....και τα χρεη , επιδ/σεις και δάνεια σε τράπεζες και τα κουρέματα αυτών των δανείων,καθώς και τα ασφαλιστικά ταμεία τους ......τα πληρώνουν τα κορόιδα οι αντιπαραγωγικοί και αυτιστικοί , (όπως διέγνωσε και συνταγογράφησε την κατάλληλη θεραπεία.....και ο ειδικός επιστήμονας επί της ανωτέρω πάθησης....) από τις περικοπές και τις ληστείες των Ταμείων τους που ποτέ δεν χρηματοδοτήθηκαν από κρατικό π/υ αλλά και από τις παρακρατήσεις προκαταβολικά /μήνα φόρων , πέραν των καταβολών για την περίθαλψής και συνταξιοδότησής τους συντηρώντας από τους φόρους τους και ταμεία για σπασμένα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα ,καταστροφές δημόσια και ιδιωτικής περιουσίας κ.τ.λ. ..... Οι παραλίες και τα resorts εντός κι εκτός....πρέπει να έχουν κίνηση...., τα σκάφη και τα σκαφάκια πρέπει ν΄αρμενίζουν, με ή άνευ πληρωμάτων μόνιμων,αναλόγως των μεγεθών οικονομικής επιφανείας του καθενός, πάντα..... Τα κότερα και οι θαλαμηγοί...εκτός συναγωνισμού.....είναι ρυθμιστές.... Μήπως, μαζί με αυτούς τους μικρούς και μεγάλους μη εξαιρουμένων των μεσσαίων και των στελεχών τους, υπαλλήλων και υπαλληλίσκων τους ......να μαζέψει κάποιος κι αυτούς που τους "τ΄ακουμπούν"...... αφού, προφανώς, άλλοι ήταν οι στόχοι.... και η φοροδιαφυγή και οι φοροφυγάδες μετά των οικογενειών τους οργιάζουν, και αυτοί διασκεδάζουν ......Χωρίς να εξαιρείται κανένα από τα ελεύθερα επαγγέλματα κι επαγγελματίες με ή χωρίς μπλοκάκια και τ΄αρπακτικά εν γένει , είτε διαθέτουν απολυτήριο ,εάν και εφόσον πήγαν, ή παν/κούς τίτλους και περγαμηνές! Καλό Καλοκαίρι σε όλους τους παραγωγικούς και τις οικογένειές τους και ας πίνουν στην υγεία των κορόιδων... Ευτυχώς κάποιοι βαστούν ακόμα "Θερμοπύλες" ....μέχρι τελικής πτώσης ...

    • Δήμητρα avatar
      Δήμητρα @ Δήμητρα 23/06/2014 21:24:12

      ορθή γραφή παραγράφου: "Χωρίς να εξαιρείται κανένα από τα ελεύθερα επαγγέλματα αλλά και τους επαγγελματίες με ή χωρίς μπλοκάκια και τ΄αρπακτικά εν γένει , είτε διαθέτουν απολυτήριο νηπιαγωγείου -εάν και εφόσον πήγαν- ή παν/κούς τίτλους και περγαμηνές!"

  14. Χαρίλαος "ο Υδραυλικός" avatar
    Χαρίλαος "ο Υδραυλικός" 23/06/2014 17:39:36

    Οταν σε ενα παλαιό κτήριο στάζουν ολες οι βρύσες και οι σωλήνες δεν τρέχεις να τις επισκευάσεις μία-μία, δεν θα τελειώσεις ποτέ και όλο θα σου παρουσιάζονται νέες. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να κλείσεις τον γενικό και εν συνεχεία να προβείς σε νέα εγκατάσταση. Σίγουρα πράγματα.