Πλούσιοι ζητούν το 500ρικο του μερίσματος!!!
26/04/2014 07:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πλούσιοι ζητούν το 500ρικο του μερίσματος!!!

Είναι ανοησία; Είναι φιλοχρηματία; Είναι βουλιμία για το χρήμα το οποίο δεν μπορούν να μην το έχουν επειδή αρρωσταίνουν;

Είναι ανοησία; Είναι φιλοχρηματία; Είναι βουλιμία για το χρήμα το οποίο δεν μπορούν να μην το έχουν επειδή αρρωσταίνουν; Ότι και να είναι αυτό που αντίκρισαν οι ελεγκτές της εφορίας που είδαν τις αιτήσεις για το κοινωνικό μέρισμα, δεν έχει προηγούμενο. Άνθρωποι που το 500άρικο του μερίσματος το έχουν για τα τσιγάρα, τους καφέδες και το κομμωτήριο μιας ημέρας υπέβαλαν αίτηση προκαλώντας έμφραγμα στις ελεγκτικές υπηρεσίες.

Δηλαδή τι είναι αυτό που μπορεί να κάνει κάποιον με περιουσία 2,5 εκατ. ευρώ να μπαίνει στη διαδικασία να καταθέσει αίτηση και να ζητά 500-600 ευρώ; Υπάρχει τόση ανοησία στον κόσμο; Τι πίστευαν δηλαδή, ότι το κοινωνικό μέρισμα απευθύνεται και σ’ αυτούς;

Ενδεικτικά είναι τα νούμερα που προκύπτουν από τους ελέγχους της Εφορίας για τους πλούσιους που ζήτησαν το έκτακτο βοήθημα των 500 ευρώ

  • 500 φορολογούμενοι με ακίνητη περιουσία πάνω από 500.000 ευρώ
  • 900 φορολογούμενοι με εισόδημα άνω των 50.000 ευρώ
  • 140 φορολογούμενοι με εισόδημα άνω των 100.000 ευρώ

Οι κραυγαλέες περιπτώσεις

  • Ζευγάρι φορολογούμενων από την Εύβοια με ακίνητη περιουσία 2,3 εκατ. Ευρώ, το 2013 δήλωσε οικογενειακό εισόδημα 102.000 ευρώ και μένει σε ιδιόκτητο σπίτι 230 τ.μ.
  • Τετραμελής οικογένεια από το Φάληρο με εισόδημα 90.000 ευρώ και ακίνητη περιουσία που ξεπερνάει τα 2,7 εκατ. ευρώ κατέθεσε αίτηση για να λάβει κοινωνικό μέρισμα 833 ευρώ.
  • Ζευγάρι από το Ηράκλειο Αττικής δήλωσε το 2013 εισόδημα 335.000 ευρώ με τα 200.000 να προέρχονται από την αποζημίωση που έλαβε ο σύζυγος. Παράλληλα εισέπραξαν τόκους 15.000 ευρώ και η ακίνητη περιουσία τους φτάνει τις 310.000 ευρώ. Διεκδικούσαν επίδομα 666 ευρώ.
  • Τετραμελής οικογένεια από την Κηφισιά δήλωσε το 2013 εισόδημα λίγο πάνω από 6.000 ευρώ. Στην κατοχή της πάντως έχει μία κύρια κατοικία 212 τ.μ., ένα εξοχικό 250 τ.μ. αντικειμενικής αξίας 600.000 ευρώ. Μάλιστα στην κύρια κατοικία υπάρχει και πισίνα 60 τ.μ.
  • Ζευγάρι με ένα παιδί από τον Άλιμο έκανε αίτηση γιατί δήλωσε εισόδημα 23.000 ευρώ, όμως εντοπίστηκε στην κατοχή τους ένα σκάφος 10 μέτρων αξίας 230.000 ευρώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 26/04/2014 08:41:43

    Ο λόγος είναι απλός: διότι μπορούν.

  2. Κώστας Στ. avatar
    Κώστας Στ. 26/04/2014 08:41:43

    Μα είναι απλό: Το "κράτος" εξακολουθεί να είναι για τον μέσο 'Ελληνα ένας εχθρός, ένας αρπάγας που οπου μπορούμε να του τη φέρουμε θα το κάνουμε. Κατά συνέπεια οτι μπορούμε να το αρπάξουμε είτε 5 ευρώ είτε 5 εκατομμύρια, θα το κάνουμε.Σου λέει "είναι θέμα ΑΡΧΗΣ"!!! Κατά τα άλλα, κάποιος (νομίζω ο ΥΠ.ΟΙΚ.,δε θυμάμαι) δήλωσε "κάντε όλοι την αίτηση και το σύστημα θα σας πει αν τα δικαιούστε". Το σύστημα μηχανογράφησης πρέπει να είναι αρκετά αποτελεσματικό ωστε να μην φρακάρει με κάτι τέτοια αλλά να απλά να τα απορρίπτει στα γρήγορα.

  3. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 26/04/2014 09:52:46

    Σου λέει Ελλάδα είναι,σου λέει εκλογές είναι,ότι αρπάξουμε.Υπάρχει και το προηγούμενο με το 500άρικο του Καραμανλή που το πήραν εγγεγραμμένοι άνεργοι χωρίς όριο οικογενειακού εισοδήματος

  4. dimitris avatar
    dimitris 26/04/2014 12:32:18

    Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι παπαριές των ΑΡΔ?

  5. Κράντωρ avatar
    Κράντωρ 26/04/2014 12:49:26

    Αληθεύει ότι δικαιούνται το επίδομα αλλοδαποί; Προχθές άκουσα κάποιον να αναφέρει σε τηλεοπτικό σταθμό ότι σε φοροτεχνικό γραφείο επί 22 ατόμων που εισήγαγωγον τα στοιχεία τους μόνον σε 9 έγιναν αποδεκτά. Και οι εννέα πακιστανοί και μπαγκλαντέζοι! Οι 13 Έλληνες, όλοι άνεργοι, εδέχθησαν άλλη μία ψυχρολουσία.

  6. anna avatar
    anna 26/04/2014 14:59:09

    γιατι δεν ζητάνε ,όπως και στο κοινωνικό μέρισμα, και περουσιακά εκτος από τα εισοδηματικά κριτήρια στις μεταγραφές φοιτητών στο δικαίωμα εισόδου στις φοιτητικές εστίες ,στις αιτήσεις για στεγαστικά επιδόματα φοιτητών κλπ ,με αποτέλεσμα να τα παίρνουν μονίμως οι φοροφυγάδες ελευθεροι επαγγελματίες και όχι οι μισθωτοί που δηλώνουν κανονικά τα εισοδήματά τους ,και με εισόδημα 20000 για τετραμελη οικογένεια χωρις καμμια ιδιοκτησία θεωρούνται πλουσιοι.

  7. Βασιλική Κ. Σιάπκα avatar
    Βασιλική Κ. Σιάπκα 26/04/2014 19:22:22

    θεωρούν πως είναι δικά τους. Λογικό. Δικά τους είναι εδώ και σαράντα χρόνια, ή μάλλον για να ακριβολογώ από τότε που δολοφόνησαν τον Καποδίστρια.

  8. Άλυτη εξίσωση avatar
    Άλυτη εξίσωση 27/04/2014 09:58:34

    Αποκλείεται το ...''σύστημα'' να μην πετά αμέσως όξω τους πλουσίους με τις ...βιλάρες, τις καταθέσεις, τα παλάτια και τις πετρελαιοπηγές! Ο ΘεοΧάρος ξέρει τι καπνό φουμάρουμε ΟΛΟΙ και μας κρατάει στο τσεπάκι του. Εδώ πετάγονται άμεσα εκτός, άνεργοι με ένα αυτοκινητάκι, απομεινάρι της παλιάς κανονικής ζωής τους... Η πισίνα πως ..περνά το μπλόκο και εισπράττει; Πάλι κάποιοι υποτιμούν τη νοημοσύνη μας. Όχι πως φταίνε, τους έχουμε δώσει αμέτρητα δικαιώματα, να ελπίζουν στη βλακεία μας την ανίατη.

  9. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 30/04/2014 19:01:10

    Μάλλον το νόμισαν εφικτό και, τι είχαν να χάσουν; Παντως η ακίνητη περιουσία δεν είναι κριτήριο, αλλά,πλέον, άμμος στα χέρια σου. Αν προσπαθήσεις να την εκποιήσεις σύντομα, πιάνεις-δεν πιάνεις 20% της προ του 2008 αξίας της, άστε που και σε πολλές περιπτώσεις η αξία της ειναι, κυριολεκτικά, εικονική.