#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/02/2013 10:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πατέρας Μπουρζούκου: Το παιδί μου είναι αναρχικός, όπως όλη η οικογένειά μας



Το πόσο καλό παιδί ήταν ο γιος του Ανδρέας- Δημήτρης Μπουρζούκος εξηγεί ο Γιάννης Μπουρζούκος, συνταξιούχος αγιογράφος και περιγράφει την ιδεολογική τοποθέτηση ολόκληρης της οικογένειας.

Ο Ανδρέας-Δημήτρης Μπουρζούκος, ο οποίος συνελήφθη για τη διπλή ληστεία στο Βελβεντό Κοζάνης και θεωρείται ύποπτος για συμμετοχή στην τρομοκρατική οργάνωση Πυρήνες της Φωτιάς γεννήθηκε στις 22 Νοεμβρίου 1989 στο Χολαργό Αττικής και ήταν φοιτητής στο Πανεπιστήμιο Μυτιλήνης.

Ο πατέρας του Γιάννης Μπουρζούκος είναι συνταξιούχος αγιογράφος και περιγράφει τον γιό του ως ένα δραστήριο, κοινωνικό και ευαίσθητο παιδί. Δηλώνει στο Εθνος:

« Όποιον και αν ρωτήσετε, φίλους του, γνωστούς του, θα σας πουν ότι είναι άνθρωπος που βγάζει από το στόμα του τη μπουκιά του για να ταΐσει όσους δεν έχουν φαγητό. Αυτός είναι ο Ανδρέας. Εκανε εκδηλώσεις για να μαζέψει χρήματα υπέρ φυλακισμένων, μεταναστών και όσων δεν είχαν. Αυτά τον απασχολούσαν. Θέλει μια άλλη κοινωνία».

Για την ιδεολογία του, χωρίς περιστροφές, ο πατέρας του λέει:

«Είναι αναρχικός στην ιδεολογία, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τρομοκρατία. Είναι αναρχικός, όπως όλη η οικογένειά μας. Με τρομοκρατία δεν έχει καμία σχέση. Και χθες που τον είδα μου είπε: Δεν πιστεύω να με έχουν συνδέσει με τους Πυρήνες; Εγινε μπαρούτι όταν του είπα ότι το πάνε κατά κει».

Και προσθέτει ο πατέρας του Ανδρέα-Δημήτρη:

«Παρότι είχαν όπλα, περισσότερο για εκφοβισμό ήταν. Δεν νομίζω ότι ξέρει καν να χρησιμοποιεί όπλα. Οταν είχε γίνει αυτό στην Πάρο, μου είχε πει ότι αυτοί που το είχαν κάνει πρέπει να ήταν εντελώς ηλίθιοι. Αν έχεις μια ιδεολογία και σκοτώνεις έναν άνθρωπο, ακυρώνεις την ιδεολογία σου. Αυτό μου έλεγε».

Η Αγγελική Μπουρζούκου, αδελφή του Ανδρέα-Δημήτρη, είχε καταθέσει ως μάρτυρας στην πρώτη δίκη της υπόθεσης των Πυρήνων. Μάλιστα τα δύο αδέλφια είχαν καταγγείλει ότι η οικογένεια Μπουρζούκου, και τα τρία παιδιά, παρακολουθούνταν στενά από την Ασφάλεια.

Πηγή: Έθνος  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τα των πολιτικών avatar
    τα των πολιτικών 05/02/2013 11:35:32

    «Παρότι είχαν όπλα, περισσότερο για εκφοβισμό ήταν. Δεν νομίζω ότι ξέρει καν να χρησιμοποιεί όπλα».
    Αν δεν ήξερε και δεν ήθελε να ανακατευτεί με όπλα δεν θα έμπλεκε ούτε σε συμμορία ληστών ούτε θα είχε σύνδεση με τους Πυρήνες της Φωτιάς....θα ήταν ένα 20άρης ο οποίος θα ζούσε τη φοιτητική ζωή και τα νεανικά του χρόνια έχοντας ως ασχολία πράματα απλά καθημερινά τα οποία συνηθίζει να κάνει ένας νέος άνθρωπος.....αντ΄ αυτού προτίμησε να χρησιμοποιεί ένα ''σπορ'' κάπως αλλιώτικο από τ' άλλα.....και άκρως επικίνδυνο.....αλλά αυτά κάνουν τα παιδιά των Βορείων Προαστείων.....πως αλλιώς θα τους περνούσε η ώρα αν δεν τρομοκρατούσαν λίγο κόσμο ή έστω αν δεν λήστευαν μια τράπεζα βρε αδερφέ!!!
    Απλά απ' ότι φαίνεται τα παιδιά που είναι από φτωχιές οικογένειες,τα παιδιά που τρέχουν κάθε μέρα για το μεροκάματο ώστε να βοηθήσουν έστω και με ένα κομμάτι ψωμί επιπλέον για την οικογενειά τους,τα παιδιά που αγωνίζονται με ειρηνικούς τρόπους για ένα καλύτερο μέλλον για μια καλύτερη παιδεία για μια καλύτερη Ελλάδα,οι νέοι άνθρωποι τους οποίους βλέπουμε κάθε μέρα στους δρόμους να προσπαθούν να μεταδώσουν τις ιδέες τους για μια καλύτερη κοινωνία πιθανόν να μην ξέρουν πως να περνούν σωστά την ώρα τους και να διασκεδάζουν.Νοιώθω ντροπή και αποτροπιασμό που ενώ αυτά τα νέα μυαλά θα έπρεπε να είναι οι ίδιοι εκσυγχρονιστες και πρωτοπόροι,οδηγούνται στις αναχρονιστικές και επικίνδυνες για την δημοκρατία τακτικές της τρομοκρατίας...
    Α! και κάτι πολύ σημαντικό....η κυρία Νάσιουτζικ αναφέρθηκε στο γιο της λέγοντας ότι είναι πολυ περήφανη που ο γιος της αντιτίθεται στη σάπια κοινωνία.....Από τα σαλόνια των Βορείων Προαστίων είναι πολύ εύκολο και βολικό να μιλά κανείς,κυρίες και κύριοι,καθώς αν κάποιος δεν έχει ζήσει το δρόμο και τον κόσμο από πρώτο χέρι δεν μπορεί να κατανοήσει την λέξη ''σάπιο''!!!

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 05/02/2013 12:00:23

    Σύμφωνα με τον Κώδικα Ποινικής Δικονομίας κατά τη δίκη δεν λαμβάνονται σοβαρά υπόψη οι καταθέσεις συγγενών πρώτου βαθμού. Ο πατέρας και η μητέρα μπορεί να λένε ότι θέλουν.

    • JE NE REGRETTE RIEN avatar
      JE NE REGRETTE RIEN @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 06/02/2013 17:58:21

      Bεβαιότατα, @ Mανώλη Μ. Οι γονείς τι θα πούν; " είναι ένα παλιόπαιδο, βάλτε το φυλακή " ; Μα, μας δουλεύουν;
      Οσο γιά τις πολιτικές καταβολές αυτών των "μπουμπουκιών", μία κουβεντούλα της μαμάς τα λέει όλα "μάζευαν λεφτά γιά τους μετανάστες"... Εμ, βέβαια μόνο οι μετανάστες χρειάζονται βοήθεια,διότι εδώ στην Ελβετία πού ζούμε, όλοι είναι πλούσιοι και μόνον οι μετανάστες έχουν ανάγκες...

  3. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 05/02/2013 12:01:58

    Έχουν οι αναρχικοί οικογένειες; Παντρεύονται; Κάνουν παιδιά;

    Ρωτάω γιατί ένα γνωστό τους σύνθημα είναι το: "σκατά στην οικογένεια, λευτεριά στις σχέσεις"

  4. Γιώργος Π. και ... avatar
    Γιώργος Π. και ... 05/02/2013 12:14:08

    Ναι αλλά το παιδί την πληρώνει...

    • Arisitidis D. avatar
      Arisitidis D. @ Γιώργος Π. και ... 05/02/2013 14:16:11

      Μακάρι να είναι όπως τα λέει ο πατέρας του. Στο εξής ο γιός του θα έχει την ευκαιρία να του αποδείξει αυτό που οι δικοί μας πατεράδες μας έλεγαν:"To ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο". Κι αφού καταλάβαινε οτι είναι εντελώς ηλίθιοι οι αναρχικοί που έκαναν το έγκλημα στην Πάρο, τώρα θα καταλάβει ότι ήταν και αυτός εντελώς ηλίθιος που " δεν σκέφτηκε"? οτι υπάρχουν και ψεύτικα όπλα και πάμφθηνα μάλιστα, αν αυτά που λέει ο πατέρας του δεν είναι ψέμματα.

  5. man8os avatar
    man8os 05/02/2013 12:51:14

    Εγω βλεπω οικογενειακη ευθηνη, φταινε οι οικογενειες για την καταντια των παιδιων τους, να ενταχτουν σε εγκληματικες παρακρατικες συμμοριες.

    Οι εν λογω οικογενειες πρεπει να πληρωσουν για την καταστροφη που προκαλεσαν και που προκαλουν στην Ελληνικη οικονομια μεσω της αποθαρρυνσης των τουριστων και των επενδυτων.

    Μιλαμε για εχθρους του εθνους μας και του κρατους μας δεν μπορει να αντιμετωπιστουν μονο ως κοινοι εγκληματιες αλλα ως υποχειρια ξενων δυναμεων.

  6. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 05/02/2013 13:20:26

    Γονείς θλιβεροί, προσπαθώντας να πείσουν (τι και ποιούς ;) για το πόσο περήφανοι είναι για το παιδί τους ....
    Στην ουσία όμως τραγικοί, αφού (ενδόμυχα) ξέρουν ότι αυτοί ευθύνονται για την κατάντια του.
    Αντί λοιπόν να φωνάζουν προσπαθώντας να κρύψουν την αποτυχία τους, καλύτερα θα ήταν να αποσυρθούν, να κοιτάξουν τον εαυτό τους στον καθρέφτη, και ίσως για πρώτη φορά στη ζωή τους, να βοηθήσουν τα παιδιά τους που τώρα τους έχουν, όσο ποτέ, ανάγκη.

  7. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 05/02/2013 13:24:46

    Κι αλλοι αγιογραφοι-τρομοκρατες, μετα τους Ξηρους;;; ...τι γινεται ρε παιδια, υπαρχει αιτιωδης σχεση;;

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Σωτ Μητραλ 05/02/2013 14:06:18

      Καλη ερωτηση...

    • Arisitidis D. avatar
      Arisitidis D. @ Σωτ Μητραλ 05/02/2013 14:19:01

      Μην τα πιστεύεις αυτά αγαπητέ κ. Μητραλέξη. Τον Δένδια να πιστεύεις.
      Οι τρομοκράτες είναι αποκλειστικά και μόνο στελέχη του Συριζα και αντιδρούν τώρα που ο αρχηγός τους βγαίνει απο την παρανομία και προσπαθεί να συμβιβαστεί με το σύστημα...

    • Απορών avatar
      Απορών @ Σωτ Μητραλ 05/02/2013 18:10:58

      Να προσθέσω:
      Μαζιώτης: αδελφός ιερέα.
      Μπαλάφας: υιός ιερέα.
      2 φυλακισμένοι ως ύποπτοι για την οργάνωση "Πυρήνες..": φοιτητές θεολογίας.
      Αγαπητέ κ. Μητραλέξη μήπως τελικά έχει κάποια δίκιο ο Ράμφος; Θα αρχίσω να ανησυχώ!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Απορών 05/02/2013 18:43:02

        Ἀγαπητέ Ἀπορών νά ἀρχίσεις νά ἀνησυχεῖς ὅταν ἀποκαλυφθεῖ γιάφκα στήν Ἀρχιεπισκοπή.

        • akenaton avatar
          akenaton @ Κυθήριος 05/02/2013 22:33:35

          Πολύ καλό!!!!!! :)

        • Απορών avatar
          Απορών @ Κυθήριος 06/02/2013 00:09:52

          Χαχα, ο κ. Ράμφος έχει εκφράσει την άποψη ότι η Ορθοδοξία και κείμενα όπως η Φιλοκαλία δεν έχει καλή σχέση με το χρόνο και για αυτό οι ορθόδοξες κοινωνίες είναι υπανάπτυκτες και επιπλέον σε αυτές εμφανίζονται φαινόμενα μηδενισμού όπως οι ρώσοι νιχιλιστές κτλ. Εγώ απορρίπτω την άποψη ως αστεία επειδή εφορμάται από την Ελλάδα της μεταπολίτευσης η οποία πολύ μικρή σχέση έχει με την Ελλάδα πριν από αυτή και για πολλούς άλλους λόγους. Οπότε το ερώτημα τέθηκε εν είδει αστεϊσμού.

      • Karenin avatar
        Karenin @ Απορών 06/02/2013 00:02:17

        Τώρα το χαλάσατε, ο ΒΙΣ έχει στήσει ολόκληρο θεώρημα πάνω σε αυτό, έχει παίξει τα ρέστα του ο ανθρωπος ότι είναι άνθρωποι μακριά απο τον θεό....

        • Απορών avatar
          Απορών @ Karenin 07/02/2013 12:27:22

          Σύμφωνα με έναν από τους μεγαλύτερους θεολόγους της Εκκλησίας μας του 20ου αιώνα, τον αείμνηστου π. Ρωμανίδη, η φυσική θρησκευτικότητα και η εγκληματικότητα εκπορεύονται από το ίδιο κέντρο του εγκεφάλου... Κρίνοντας από το θρησκευτικό ζήλο με τον οποίο λειτουργούν τα συγκεκριμένα πρόσωπα ενδεχομένως να μην έχει κι άδικο...

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Σωτ Μητραλ 06/02/2013 00:31:58

      Πράγματι κ. Μητραλέξη.. είναι ν' απορεί κανείς ...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Σωτ Μητραλ 06/02/2013 11:48:18

      Η σχέση είναι ότι είναι δουλειά που, αν έχεις μερικά κονννέ, φέρνει πολύ χρήμα. Εγώ ξέρω αγιογράφους με ανύπαρκτη σχέση με την Εκκλησία.

  8. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 05/02/2013 13:36:43

    «Είναι αναρχικός στην ιδεολογία, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τρομοκρατία. Είναι αναρχικός, όπως όλη η οικογένειά μας. Με τρομοκρατία δεν έχει καμία σχέση. Και χθες που τον είδα μου είπε: Δεν πιστεύω να με έχουν συνδέσει με τους Πυρήνες; Έγινε μπαρούτι όταν του είπα ότι το πάνε κατά κει»

    Αλίμονο, άπαπα, μόνο με ληστείες τραπεζών ασχολούμαστε, έχουμε ανατροφή εμείς, τρομοκρατία, ποια τρομοκρατία; Με τους Πυρήνες; Αυτούς τους ξεφτίλες; (στη 17Ν, μάλιστα!..)

    Μετά από αυτόν και τη συγγραφέα, αρχίζω να αισθάνομαι άσχημα σα γονιός. Μήπως δεν έκανα σωστά το καθήκον μου; Μήπως να έχω τύψεις που τα παιδιά μου έχουν προφανώς λανθασμένες απόψεις σχετικά με την ιερότητα της ζωής, την τίμια δουλειά, την άσκηση βίας; Μήπως αντί για σχολείο να μαθαίνουν μαθηματικά φυσική και αρχαία, να τα έστελνα σε στρατόπεδο εκπαίδευσης ρίψης μολότωφ και σκοποβολής με καλάσνικοφ;

  9. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 05/02/2013 13:59:15

    Τελικά όλοι οι αριστεροί καπιταλίστες αναρχικοί είναι???.Γιατί όλοι αυτοί οι αναρχικοί κανένας δεν είναι μπατίρης στην οικογένεια τους!!!.Όλοι με τεράστιες περιουσίες και βολεμένοι με μυαλό αριστερό στομάχι και τσέπι καπιταλιστικά!!!.και το θράσος να λένε για τα παιδιά τους τι καλά που είναι!!!.

    • Arisitidis D. avatar
      Arisitidis D. @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 05/02/2013 14:21:06

      Θες να πείς είναι δυνατόν αυτοί οι καπιταλίστες με τα σάπια μυαλά να αυτοαποκαλούνται Αριστεροί?

  10. dim avatar
    dim 05/02/2013 13:59:36

    "Ήταν καλό παιδί... Μάζευε χρήματα υπερ των φυλακισμένων και των λαθρομεταναστών..."

    Δηλαδή και στις δυο περιπτώσεις, για άτομα που έχουν παρανομήσει !!!

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ dim 05/02/2013 14:08:53

      Αφου αυτοι (θα) ηταν τα στηριγματα του , για οτι σχεδιαζε για το παρον και το μελλον...

  11. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 05/02/2013 14:33:26

    Ἀπαίδευτα μυαλά,ἁρρωστημένες ψυχές...

  12. klik avatar
    klik 05/02/2013 16:11:30

    Μπορεί αν δεν αναγνωρίζει και τον εγκλεισμό ως μέσο επιβολής δικαιοσύνης να μην νιώσει και τόσο άσχημα όλα αυτά τα χρόνια στην ψειρού...

  13. ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ avatar
    ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ 05/02/2013 17:46:37

    Παιδιά διαλυμένων ως επι το πλείστον οικογενειών , χωρίς αγάπη, γονιών του ότι φάμε , ότι πιούμε κι ότι αρπάξει ο ποπός μας, ποτισμένα με το μίσος,χωρίς βιοποριστικά προβλήματα. Ολα αυτά τα προβλήματα περιγράφει σε ένα καταπληκτικό βιβλίο ο πατήρ Σεραφείμ Ρόουζ , που κυκλοφόρισε απο τις εκδόσεις Μυριοβιβλος ο ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΣ. Εκει ανατέμνει τις ρίζες του συγχρονου ολοκληρωτισμού.
    Αυτες οι μανάδες και οι πατεράδες θα πρεπει να αυτοκτονήσουν για το κακό που έχουν κάνει πάνω απ όλα στα ίδια τα παιδιά τους.

  14. billy avatar
    billy 06/02/2013 00:04:24

    Στο μπουντρούμι...για περισυλλογή

  15. ασχετος avatar
    ασχετος 06/02/2013 08:35:44

    Τελικά τι είναι ο αναρχικός; Ο έχων λύσει το βιοποριστικό του πρόβλημα μέσα στο σάπιο και διεφθαρμένο σύστημα, ληστεύοντας και τρομοκρατώντας τους άλλους, ή είναι κάτι άλλο που δεν μπορώ να διανοηθώ;

  16. Αντωνης avatar
    Αντωνης 06/02/2013 23:52:41

    Aυτα τα ατομα τωρα αποκαλουνται αναρχικοι δηλαδη ;;;

    Αναρχικος να γινεις ΑΦΟΥ εχεις εργαστει για αρκετα χρονια και δεις την ζωη με τα στραβα και τα ισια της και αφου εισαι αρκετα ωριμος πλεον και ξερεις τι ζητας.

    Αναρχικος με το που βγαινεις απο το αβγο του πλουσιου μπαμπακα απο τα Βορεια Προαστεια ομως δεν γινετε. Γιατι απλα δεν εχεις την εμπειρια και ιδιαιτερα μεσα απο την καλοπεραση της πλουσιας ανετης ζωης που σου εχει προσφερει η οικογενειας σου.

    Το πιο πιθανο ειναι να το ριξεις στην τυφλη βια μη υπολογιζοντας κανενα ανθρωπινο κοστος και βλεποντας την και ως μεσο εκτονωσης των ψυχολογικων σου προβληματων, να κρινεις λαθος αρκετους ανθρωπους και να παθεις και εσυ ζημια στο τελος γιατι οι πραξεις βιας παντα γυριζουν μπουμερανγκ (Η βια φερνει βια.).......λεω εγω τωρα

  17. Κελάδων avatar
    Κελάδων 07/02/2013 02:11:17

    Αφού λοιπόν μάζευε χρήματα και βοηθούσε (λαθρο) μετανάστες, ίσως ,στο νέο τόπο κατοικίας του, στον Κορυδαλλό, τον βάλουν σε ένα κελλί μαζί με 5-6 πακιστανούς, μαροκινούς, αφγανούς, σομαλούς κλπ δίδοντας του την ευκαιρία να συσφίξει τις σχέσεις του με το ιδεολογικό του αντικείμενο. Ή και να τις αναθεωρήσει, ποιος ξέρει?