#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/11/2013 11:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήθηκε ο Ν. Σηφουνάκης από εισηγητής της Κ.Ο. ΠΑΣΟΚ



Παραιτήθηκε από τη θέση του ως εισηγητής της ΚΟ του ΠΑΣΟΚ σε θέματα Μεταφορών και Ναυτιλίας ο βουλευτής Λέσβου Νίκος Σηφουνάκης, με επιστολή του στον Γραμματέα της ΚΟ Παναγιώτη Ρήγα. Επίσης, ο κ. Σηφουνάκης έδωσε στον κ. Ρήγα επιστολή που απευθύνεται στον Ευάγγελο Βενιζέλο.

Στο κείμενο της παραίτησής του ο κ. Σηφουνάκης αναφέρεται, σύμφωνα με πληροφορίες, σε τεράστια προβλήματα που υπάρχουν στην κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ και τονίζει ότι οι βουλευτές του Κινήματος έχουν ελλιπή ενημέρωση από τους υπουργούς της ΝΔ ή καλούνται να ψηφίσουν νομοσχέδια την τελευταία στιγμή.

Στα θέματα αυτά, όπως αναφέρει στο κείμενό παραίτησής του, τα έχει θέσει επανειλημμένα στις συνεδριάσεις της ΚΟ και προτίθεται να τα αναφέρει και στη σημερινή συνεδρίαση του ΚΤΕ Οικονομικών.

Αναφέρει επίσης συγκεκριμένα παραδείγματα, όπως ότι το ΠΑΣΟΚ καθυστερεί να αναλάβει πρωτοβουλία για να διορθωθούν τα κακώς κείμενα του «Καλλικράτη», ενώ για το νομοσχέδιο για τη φορολογία ακινήτων αναφέρει ότι ενώ η ΚΟ του ΠΑΣΟΚ έχει κάνει προτάσεις εδώ και 1,5 χρόνο και το αποτέλεσμα ήταν να κατατεθεί ένα πρόχειρο σχέδιο νόμου. Επίσης αναφέρει ότι η πολιτική του υπουργείου Ναυτιλίας ασκείται μονομερώς.

Ο κ. Σηφουνάκης προχωρεί σε κριτική και σε γενικότερα πολιτικά ζητήματα, τονίζοντας ότι το πολιτικό στίγμα του ΠΑΣΟΚ είναι συγκεχυμένο. Ενώ για την προγραμματική συμφωνία ΝΔ-ΠΑΣΟΚ αναφέρει ότι πρόκειται για ένα κείμενο που επεξεργάστηκαν συνεργάτες των κ. Σαμαρά και Βενιζέλου, χωρίς να πάρουν μέρος οι ΚΟ των δύο κομμάτων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νίκος Καπλάνης avatar
    Νίκος Καπλάνης 14/11/2013 11:59:18

    Τί ακριβώς επαγγέλεται ο εν λόγω κύριος;;;;Α Γαμπρός & κηπουρός!!!!!Μεγάλη πολιτική φυσιογνωμία!

  2. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 14/11/2013 12:13:27

    Πω πω κάτι συμπτώσεις
    Ξεκίνησε με την φημολογία περί αλλαγής πρωθυπουργού
    Ακολούθησε η προειδοποιητική βολή έσωθεν πως κάτι θα γίνει τον Νοέμβριο.
    Αρχισε η εσωκομματική γκρίνια στο ΠΑΣΟΚ
    Είχαμε την αποχώρηση της Τζακρη
    Την "σωτηρια" προταση, της "μπαμπα εγώ ποτε θα γίνω πρωθυπουργος" περι επανόδου Κουβέλη στην κυβέρνηση
    Και σήμερα το "συντομα σας κουνάω μαντίλι" του Σηφουνάκη..
    (εχει και εναν πεθερο αυτός ε? και καποιες σχεσεις με αλλη θρησκεια αν δεν με απατα η μνημη μου)
    Εχουμε και τον Σαμαρα να εχει αφιερωθει να σωσει την χωρα και μονο....
    Να σωθει η χώρα Αντωνη μου,,,, αλλα κοιτα να σωθεις κι εσυ γιατι χλωμο το κοβω...
    Αρκετα με το σφουγγαρι.... ωρα να ανοιξουν τα τεφτερια με τα λερωμενα τα απλυτα τα παραπεταμενα.

  3. Καβαλιώτης avatar
    Καβαλιώτης 14/11/2013 13:14:14

    Άρχισαν τα όργανα,
    το μπουζούκι εργάζεται
    νάτος ο Νικόλας μου
    σιέται και τινάζεται,
    Φτου σου ΠΑΣΟΚάρα μου
    έρε τι μου κάνεις πω πω πω
    έτσι μου γουστάρεις
    έτσι σ' αγαπώ

    -Αφιερωμένο εξαιρετικά (από ΓΑΠ σε ΝΣ)

  4. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 14/11/2013 14:57:50

    Να και άλλος υπάλληλος του ΓΑΠ. Υπάρχει σχέδιο από πέραν του ατλαντικού κέντρα που μέσω ΓΑΠ αβαντάρουν Τσίπρα. Τυχαίες οι δηλώσεις στο Τέξας;

  5. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 14/11/2013 17:33:57

    Γιατι δεν υπαρχει ενας υπουργος που να εχει μεγαλα η εστω κανονικα καρυδια? Δεν του αρεσει? Ας παραιτηθει απο βουλευτης. Βγηκε με καποια σημαια ενος κομματος. Και αυτος και η Κα Ντοκρα Τζακη και οι κοι της ΝΔ και ολοι οι αλλοι. Τι σημαινει παραιτουμαι στον ΙΤ? Φευγω απο την εταιρια που εργαζομαι και βρησκω μια νεα εταιρια που θα με πληρωνει. Τι σημαινει παραιτουμαι στην Βουλη. Φευγω απο το κομμα (εταιρια) αλλα απαιτω να με πληρωνει και ας εργαζομαι για αλλη.

  6. alex avatar
    alex 14/11/2013 18:13:24

    μεγαλη απωλεια..

  7. Ταξιδιωτης avatar
    Ταξιδιωτης 14/11/2013 20:12:51

    Ολα αυτα που συμβαινουν εξηγουν και την προταση μομφης που κατεθεσε ο Συριζα και που στοχευε κυριως στο πασοκ.

    Yπαρχουν πολλα αγκαθια στην κυβερνηση και πολυ δυσκολα θα αντεξει.Υπαρχουν οι Μητσοτακικοι στην νδ ,υπαρχουν οι Παπανδρεικοι και οι κινησεις τους στο παρασκηνιο με τις καλες σχεσεις τους οπως φαινεται με το Συριζα αλλα και με την αλλη ακρη του Ατλαντικου.Υπαρχει και η κινηση των 58 στελεχων της κεντροαριστερας με πολλους Σημιτικους μεσα,κινηση που στηριξε και ο Μπομπολας.Αυτο το κινημα των 58 στελεχων ειχε και την στηριξη τουΛοβερδου ,ο οποιος προωθειται απο διαφορα μμε αλλα στηριξη εχει απο την ευρωπη η κινηση των διαφορων Σημιτικων.

    Ο Συριζα δυσκολα θα βγει πρωτο κομμα,ακομα και να βγει δεν θα εχει αυτοδυναμια.Εαν λοιπον ερθει στην εξουσια ο Τσιπρας θα εχει τεραστιο προβλημα εσωτερικης συνοχης και θα διασπαστει γρηγορα κατι που θα οδηγησει και παλι σε εκλογες..Αλλα τι σημασια εχει αυτο εαν ο Σαμαρας δεν παραμεινει αρχηγος της νδ και τον εχει αντικαταστησει καποιος εκλεκτος της διαπλοκης.



    Καποια επιχειρηματικα συμφεροντα,διαφορα πολιτικα στελεχη,εξωθεσμικα κεντρα επιθυμουν αλλαγη πρωθυπουργου χωρις εκλογες και αυτο επειδη οι δημοσκοπησεις δειχνουν οτι τοσο η Δημαρ,στελεχη απο το πασοκ αλλα και ορισμενοι Μητσοτακικοι θα πιεστουν για να διασφαλισουν την κοινοβουλευτικη του επιβιωση.Επιθυμουν μια κυβερνηση συνεργασιας χωρις τον Σαμαρα ως πρωθυπουργο με την συμμετοχη κεντροαριστερων του πασοκ και την Δημαρ και ενα προσωπο που θα ειναι αποδεχτο απο την νδ.Οι Παπανδρεικοι εχουν αλλα προφανως σχεδια απο τους Σημιτικους.


    Εαν οδηγηθουμε σε εκλογες τοτε θεωρω απιθανο να πραγματοποιηθει αυτο το σεναριο.
    Οποτε η ΝΔ θα επιδιωξει συνεργασια με το πασοκ σε περιπτωση που ειναι εφικτο.Αλλα θα ειναι αρχηγος ο Σαμαρας;Ποιος θα ειναι αρχηγος του πασοκ;

    Ο Συριζα τι θα κανει στην περιπτωση που δεν ειναι δυνατη η συνεργασια πασοκ και νδ;Θα συνεργαστει με τους ανεξαρτητους Ελληνες;Το βλακωδες σεναριο περι συνεργασιας νδ και του Συριζα δεν προκειται να γινει αποδεχτο απο τις συνιστωσεις του Συριζα και απορω γιατι καποιοι το θεωρουν πιθανο.


    Αυτα ειναι τα σεναρια.

    ο Εβερτ ΕΙΧΕ ΠΕΙ “Αν δεν υπαρξει σύγκρουση με την διαπλοκή, κανένα κόμμα δεν θα μπορέσει να βγάλει την Ελλάδα από την οικονομική κακοδαιμονία και ούτε να την απαλλάξει από τη σήψη”

    κατα συνεπεια οι νταβατζηδες της διαπλοκης θα συνεχιζουν οσο μενουν ατιμωρητοι να ανεβοκατεβαζουν κυβερνησεις,να αλλαζουν πρωθυπουργους και να καταστρωνουν τα σχεδια τους με την βοηθεια αρκετων πολιτικων στελεχων.

  8. Stefanos avatar
    Stefanos 15/11/2013 13:03:06

    Δεν θα κοιμηθώ το βράδυ μιλάμε. Τι δυστυχία....

    • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar