#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/05/2013 16:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραιτήθηκε από το ΠΑΣΟΚ ο Κρίτων Αρσένης



Συγκλονισμένη η κοινή γνώμη πληροφορήθηκε σήμερα ότι η ελπίδα της Ελλάδας, το τεράστιο αυτό πολιτικό κεφάλαιο που δόξασε τη χώρα στο εξωτερικό, παραιτείται από το κόμμα που τον ανέδειξε.

Ο λόγος για τον Κρίτωνα Αρσένη, τον ευρωβουλευτή του ΠΑΣΟΚ που ανακοίνωσε ότι δεν τον εκφράζει πλέον το κόμμα που τον έβγαλε από την αφάνεια και του έδωσε τη δυνατότητα για ένα μισθό 8-10 χιλιάρικα και για τζάμπα διακοπές στις Βρυξέλλες για 4 χρονάκια.

Ο προστάτης του περιβάλλοντος, Κρίτωνας, με τις δυναμικές παρεμβάσεις του τόσο καιρό τώρα, έφερε την Ελλάδα εκεί που την αξίζει. Και μαζί με όλους τους Έλληνες, κλαίνε και οι κορμοράνοι, οι αρκούδες και οι καρέτα – καρέτα.

Κι ακόμη περισσότερα κλαίνε οι φάλαινες και τα δελφίνια του Ιονίου και του Αιγαίου διότι ο Κρίτωνας είχε δώσει μάχη να σταματήσουν οι έρευνες για πετρέλαιο επειδή ενοχλούνταν οι συμπαθείς αυτοί κάτοικοι των ελληνικών υδάτων.

Τότε μάλιστα που είχε εκδώσει ανακοίνωση ο Κ.Αρσένης από το ΠΑΣΟΚ είχαν πει: «Ο ευρωβουλευτής του ΠΑΣΟΚ, κ. Κρίτων Αρσένης να είναι σίγουρος ότι τα θαλάσσια κήτη του Ιονίου κινδυνεύουν λιγότερο από τις σεισμικές έρευνες, απ´ ό,τι κινδυνεύουν οι κάτοικοι αυτής της χώρας από ορισμένες πρωτοβουλίες Ελλήνων ευρωβουλευτών».

Όπως όλοι θα θυμάστε, ο κ. Αρσένης δεν ήταν ούτε γνωστός στον περιπτερά της γειτονιάς του. Τον «αποκάλυψε» ο κολοσσός της πολιτικής, Γ. Παπανδρέου και τον διόρισε στο Ευρωκοινοβούλιο. Ένας ακόμη «κηπουρός» ήταν με υψηλό μισθό σαν τον Ραγκούση, τη Μπιρμπίλη, τον Γερουλάνο, τον Δρούτσα, «αποκαλύψεις» όλοι του πρώην πρωθυπουργού.

Βεβαίως ο Κρίτων παραιτείται από το ΠΑΣΟΚ κι όχι από την καλοπληρωμένη θεσούλα του. Τρελός είναι να χάσει για ένα ακόμη χρόνο τον υψηλό μισθό για τον οποίο «κόπιασε».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αλέξ avatar
    Αλέξ 29/05/2013 17:03:24

    Συνήθως οι φωτογραφίες με όμορφα δασικά τοπία ηρεμούν, η συγκεκριμένη ανακατεύει το στομάχι.

  2. roadrunner avatar
    roadrunner 29/05/2013 17:12:05

    Οι εποχές που ο λαός εξέλεγε ευρωβουλευτές, με βάση,
    τα ταυτοτικά του στοιχεία (όπως όνομα μητρός),
    έχουν παρέλθει, πιθανόν, ανεπιστρεπτί.

    • Κλεψύδρα avatar
      Κλεψύδρα @ roadrunner 30/05/2013 08:58:50

      Έχουν παρέλθει λέτε; Μετρήστε εκλεγμένους με μόνο τους προσόν το κληρονομημένο επώνυμο.

  3. gram avatar
    gram 29/05/2013 17:14:36

    Παραμένει όμως ευρωβουλευτής ο κύριος υποθέτω, για "να διορθώσει τα λάθη του κατασκευαστού" που λέγαμε κάποτε, του Πασοκ επί τω προκειμένω... (αλλά βασικά για την τσέπη και την άμοιρη την υπόσταση του)

    • Κωνσταντίνος Σπ avatar
      Κωνσταντίνος Σπ @ gram 29/05/2013 23:24:01

      οι ευρωβουλευτές είναι διορισμένοι από τα κόμματά τους. Δεν εκλέγονται με σταυρό. Μήπως θα όφειλε να επιστρέψει την έδρα παραιτούμενος?

  4. Ρηνα avatar
    Ρηνα 29/05/2013 17:58:34

    Το ποσο ακριβα πληρωσε και θα πληρωσει η χωρα τα χρονια διακυβερνησης του ΠΑΣΟΚ ακομα δεν το εχουμε καταλαβει σε ολες του τις διαστασεις...
    Οσο για το παιδαρελι, θα γελανε εξω και με το δικιο τους.

  5. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 29/05/2013 18:45:24

    Παει κι αυτος αμεσα προς ΣΥΡΙΖΑ, ή κανω λαθος?? (πρεπει να ναι μεγαλη ταλενταρα... το χει το παιδι...). Πρεπει στο ΣΥΡΙΖΑ να μαζεψουμε ΟΛΑ τα μεγαλα ταλεντα της πολιτικης...

    • Αιρετική avatar
      Αιρετική @ Μικρασιάτης 29/05/2013 20:26:04

      Πράγματι, πρέπει να μην τους ξεφύγει κανένας πια. Μετά το φιάσκο που έπαθαν με Βορίδη-Άδωνη, τώρα οφείλουν να τσακώνουν άμεσα πρώτοι όλους τους άστεγους φωστήρες, πριν τους καβατζώσει κανας άλλος :-). Τέρμα οι προχειρότητες και οι...χαμένες ευκαιρίες!

    • Κωνσταντίνος Σπ avatar
      Κωνσταντίνος Σπ @ Μικρασιάτης 29/05/2013 23:25:31

      πάει ΣΥΡΙΖΑ ή μήπως η ταλεντάρα της πολιτικής πάει για Αννίτα SOS?

  6. takis400 avatar
    takis400 29/05/2013 19:01:46

    ενα μεγαλο γιατι απο ολους τους ελληνες ακουστηκε,για αυτον το τιτανα της πολιτικης ζωης του τοπου
    ΥΓ.ηπια κανα δυο τσιπουρα μην με παρεξηγειτε

  7. Berlousconication avatar
    Berlousconication 29/05/2013 19:53:24

    Οι ηχοβολισμοί των ερευνών για υδρογονάνθρακες (όπως και τα σόναρ των υποβρυχίων) έχουν αποδειχθεί θανατηφόρα για τα θαλάσσια θηλαστικά.

    Ίσως υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί στην ένταση ή τη συχνότητα ή τον τρόπο διεξαγωγής των ερευνών που παρέχουν κάποια προστασία στα θηλαστικά.
    Δε γνωρίζω το θέμα - ο ίδιος πάντως όφειλε να βρει λύσεις επιστημονικές και να προτείνει μέτρα αντί να καταψηφίζει!

    Μάλλον όπως τα δείχνει η φωτογραφία είναι τα πράγματα. Απο περιτύλιγμα πάμε καλά...

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Berlousconication 29/05/2013 22:41:38

      Στο Τουρκικο Πολεμικο Ναυτικο, εκανε αραγε ο καλος μας ο Κριτων καποια ...παρατηρηση, μηπως παρενοχλουν τα θαλασσια θηλαστικα στις ασκησεις που κανουν? Στις διαφορες ερευνες που κανουν? Φυσικα και ΟΧΙ, αφου εμεις οι ...Κριτωνες Αρσενηδες αγαπαμε τη Τουρκια, και δεν θελουμε να της δημιουργουμε προβληματα.

  8. δημης avatar
    δημης 29/05/2013 22:13:43

    ΤΟ...ΓΕΩΔΥΝΑΜΙΚΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΕΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ;;;;;;;
    -ΖΗΤΩ Η ...ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΝΕΠΟΤΙΣΜΟΥ....

  9. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 30/05/2013 01:44:58

    Ωραίο μαλλί._Κ.Π.

  10. DebbyTant avatar
    DebbyTant 30/05/2013 02:32:56

    http://www.youtube.com/watch?v=F9esNDt99cs&feature=youtube_gdata_player

  11. Αλέξ avatar
    Αλέξ 30/05/2013 07:26:18

    Στο πρωτοσέλιδο της Ελευθεροτυπίας δηλώνει "αντίθετος με την πολιτική των ιδιωτικοποιήσεων"... Τι να έχει στο μυαλό του άραγε;

  12. Υ.Παραπλανημένος avatar
    Υ.Παραπλανημένος 30/05/2013 08:08:01

    @Αλέξ_ Το Σουλεϊμάν το μεγαλοπορδή, καμιά βαλανιδιά στο Πήλιο, τον πρώτο γάμο μεταξύ δύο αρσενικών καρέτα - καρέτα ενώπιον του Μπουτάρη, καμιά γκόμενά του στις Βρυξέλλες , πάντως κάτι εξαιρετικά σημαντικό θα σκεφτόταν. Φαίνεται από τη φάτσα και από το μέχρι τώρα "τεράστιο" έργο του.....

    • Αλέξ avatar
      Αλέξ @ Υ.Παραπλανημένος 30/05/2013 08:31:36

      ...για άλλη μια φορά πάντως αποδεικνύεται ότι το πράσινο, εκτός της φυσιολατρείας, μπορεί να είναι και το πράσινο της απόκρυψης, για τους περιφερόμενους ελεύθερους σκοπευτές...

  13. ΑΠΟΛΛΩΝ avatar
    ΑΠΟΛΛΩΝ 30/05/2013 12:34:07

    Eγώ σκέφτομαι τις φάλαινες του Ιονίου και τους κορμοράνους του Βοτανικού που ορφάνεψαν ...... Αχ, ρε Κρίτωνα αγόρι μου, γιατί ; Τώρα χωρίς εσένα θα αλωνίζουν αυτοί οι αλήτες οι ξένοι επενδυτές !