#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/03/2013 19:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παραδόθηκε ο Αλκέτ Ριζάι



(Ανανεωμένο) - Παραδόθηκε πριν από λίγο στην αστυνομία ο Αλκέτ Ριζάι. Οι πέντε σωφρονιστικοί υπάλληλοι που κρατούνταν όμηροι είναι ελεύθεροι και καλά στην υγεία τους.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, ο Ριζάι δεν είχε εκρηκτικά πάνω του.

Προηγούμενο:

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο κακοποιός παραμένει κλεισμένος στο φρουραρχείο, μαζί με δύο συνεργούς του και πέντε ομήρους σωφρονιστικούς υπαλλήλους. Ένας σωφρονιστικός υπάλληλος που αρχικά κρατείτο, φαίνεται πως τελικά κατάφερε να ξεφύγει,επωφελούμενος της αναστάτωσης που προκλήθηκε, όταν οι αστυνομικές δυνάμεις έριξαν καπνογόνα στο εσωτερικό της φυλακής.

Όπως έγινε γνωστό, στόχος του Ριζάι ήταν να προκαλέσει μαζική εξέγερση, ώστε να μπορέσει να δραπετεύσει ευκολότερα.

Υπενθυμίζεται ότι κρατάει χειροβομβίδα και είναι ζωσμένος με εκρηκτικά τύπου C4.

Μαζί του έχει επικοινωνήσει από χθες το βράδυ συνολικά τρεις φορές ο συνήγορός του Σάκης Κεχαγιόγλου και μία φορά η σύντροφός του, Σούλα, προκειμένου να τον πείσουν να παραδοθεί. Ωστόσο ο κακοποιός φέρεται αποφασισμένος να φθάσει μέχρι το τέλος.

Εξι άλλοι σωφρονιστικοί υπάλληλοι, που είχαν εγκλωβισθεί μέσα σε πτέρυγα της φυλακής όταν σήμανε συναγερμός και «έπεσε» το σύστημα ασφάλισης των θυρών, απελευθερώθηκαν και με γερανό της πυροσβεστικής απομακρύνθηκαν από τον χώρο.

Αυξημένα είναι τα μέτρα ασφαλείας σε όλα τα σωφρονιστικά ιδρύματα της χώρας για το ενδεχόμενο απόπειρας εξέγερσης.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νιόβη avatar
    Νιόβη 17/03/2013 00:09:43

    Προτείνω ο διαπραγματευτής της ΕΛ.ΑΣ. να βγει στο προαύλιο για κανένα τσιγαράκι έως ότου τελειώσουν τη δουλειά τους οι ελεύθεροι σκοπευτές των ΕΚΑΜ για να τελειώνουμε επιτέλους με αυτό το απόβρασμα. Αρκετά. Από το 2006 ασχολούμαστε με δαύτον και τον έχουμε και στις φυλακές να τον ταΐζουμε. Για τη χειροβομβίδα στα χέρια κρατούμενου σε φυλακή δεν έχω τι και πώς να το σχολιάσω.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Νιόβη 17/03/2013 09:02:05

      Οταν τα τσοντοκάναλα (πόσο δίκιο είχε κάποιος) καλούσαν τη αγαπημένη του να δίνει συνεντεύξεις για τον ερωτα τους και για την καλή καρδιά του δεν υπήρχε κανένας να εναντιωθεί

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ Μεγάλες στιγμές 17/03/2013 12:13:40

        Έχετε δίκιο, βέβαια. Ωστόσο, θα ήθελα να δω ποιό από αυτά τα τσοντοκάναλα θα είχε την αφροσύνη να μας ξαναδείξει την κυρία αυτή κλαίουσα για την καλή καρδιά του σήμερα.

  2. aristarxos avatar
    aristarxos 17/03/2013 07:35:30

    Να χαρω τις φυλακες υψιστης ασφαλειας!

  3. kimon avatar
    kimon 17/03/2013 12:14:50

    Τα σοβαρά κράτη θα είχαν λύσει το πρόβλημα με μία σφαίρα στο κεφάλι, ενώ θα έστελναν και τον λογαριασμό του κόστους της σφαίρας στην Αλβανική πρεσβεία. Εδώ, ο SIRIZA και οι Ρεπούσες ετοιμάζονται για αντιρατσιστική διαδήλωση σε περίπτωση θανάτου του. Είπαμε και το ξαναλέμε, είμαστε «προοδευτικοί και δημοκρατικοί» πολιτικοί, χτίζουμε και τζαμί αμα λάχει και ζητάμε και συγνώμη από το θηρίο ότι αργήσαμε αδικαιολόγητα...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ kimon 17/03/2013 13:19:44

      Κοίταξε, εύκολα το λες αυτό με τον ελεύθερο σκοπευτή, αλλά μπορεί να μην υπάρχει οπτική επαφή, με λίγα λόγια να μην βλέπει ο σκοπευτής τον στόχο του! Δεν είναι στη μέση του προαυλίου ο Ριζάι...

  4. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 17/03/2013 13:26:55

    ασ τον αφησουν ν΄΄ανατιναχτει με τους σωφρονιστικους που τον αφησαν να βρει μεσα στη φυλακη χειροβομβιδα κι εκρηκτικα κι αυτοι ειναι εξισου εγκληματιες με τον αλβανο.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΝΙΚΟΣ Π 17/03/2013 13:31:57

      Καλά, χαλάρωσε λίγο...

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ ΝΙΚΟΣ Π 17/03/2013 14:44:28

      Καλά,εσύ δεν έχασε μόνο τη μπάλα αλλά το γήπεδο ολόκληρο!

  5. ΜΙΧΑΛΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΛΗΣ 17/03/2013 15:40:46

    Αφού μας κάνει να ασχολούμαστε μαζί του και με τις ανησυχίες του, ένας αμετανόητος δολοφόνος τι να πω!!!!!!Περιμένω τώρα να βγει κάποιος από αυτούς με "συνείδηση" να μας για το πόσο καλό παιδί είναι και ότι στο σχολείο που πήγαινε στην Αλβανία ήταν ο πρώτος μαθητής...