20/12/2013 21:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παρέμβαση Σαμαρά για τα πρόστιμα-«φωτιά»

H θύελλα αντιδράσεων από κυβερνητικούς βουλευτές που προκάλεσε η ρύθμιση που προβλέπει την επιβολή εξοντωτικών προστίμων σε όσους έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές, προκάλεσε παρέμβαση του πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά.

Ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας παραδέχτηκε στη Βουλή ότι ο πρωθυπουργός «δεν ήξερε αυτές τις λεπτομέρειες», εξηγώντας στους δημοσιογράφους ότι η σχετική ρύθμιση περιλαμβάνεται στον κώδικα φορολογικών στοιχείων και ότι είναι πολύ καλύτερη από αυτή που ίσχυε.

Τελικά o κ. Σαμαράς τηλεφώνησε (από τις Βρυξέλλες όπου βρισκόταν για τη Σύνοδο Κορυφής της ΕΕ) στον Γιάννη Στουρνάρα και να του ζήτησε να αλλάξει τη διάταξη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skeptikisths avatar
    Skeptikisths 20/12/2013 21:27:45

    Μόνο μια φράση μου έρχεται στο μυαλό: "Ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπο;" .

  2. occultist avatar
    occultist 20/12/2013 21:33:55

    @Skeptikisths
    Οι νεκροθάπτες της παράταξης. Στουρνάρας με τον Θεοχάρη. Τι δεν καταλαβαίνεις;;;

  3. AkriAkri avatar
    AkriAkri 20/12/2013 21:43:25

    Τρέχει τρέχει ο .....λαγός και παριστάνει τον ανίδεο ο ...κυνηγός;

  4. Μαίρη avatar
    Μαίρη 20/12/2013 21:59:41

    Αυτό το θεωρεί λεπτομέρεια ο Στουρνάρας? Κι ακόμα είναι υπουργός?

  5. kritwn avatar
    kritwn 20/12/2013 22:04:21

    Προφανώς κι ο Σαμαράς δεν μπορεί να γνωρίζει και την τελευταία διάταξη του κάθε νομοσχεδίου. Το θέμα είναι να υπάρχει εμπιστοσύνη στους υπουργούς κι ο Στουρνάρας τώρα τελευταία δείχνει σημάδια αυτονόμησης. Να δούμε που θα πάει η βαλίτσα.

  6. Panos avatar
    Panos 20/12/2013 22:07:51

    Εδώ δεν υπάρχει ΜΙΑ... να πληρωθούν οι κανονικές οφειλές, πως διάολο... νομίζουν οτι θα πληρωθούν με καπέλο τα εξοντωτικά πρόστιμα;;;;
    Ξέρουν ότι δεν θα πληρωθούν.
    Άρα στόχος είναι τα ακίνητα του κάθε οφειλέτη,
    Μήπως ζούμε στην Σταλινική Ρωσία και δεν το ξέρουμε;;;

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 20/12/2013 23:17:24

    Αγγέλα-Δωροθέα Mέρκελ στον τουρίστα-πρωθυπουργό ΔΝΤ, Γιώργο Ανδρέα Παπανδρέου: «Οι Έλληνες έχουν το μεγαλύτερο ποσοστό ιδιοκτησίας ακίνητης περιουσίας κι αυτό πρέπει ν’ αλλάξει.»

  8. guest avatar
    guest 20/12/2013 23:22:53

    Το χιλιοπαιγμενο τρυκ των επικοινωνιολόγων της κυβέρνησης. Ανακοινώνουν ή διαρρέουν εντελώς εξωφρενικά και παράλογα μέτρα με σκοπό να μας προκαλέσουν τρόμο και πανικό . Ύστερα τα ψιλομαζευουν , περνανε το δύσκολο μέτρο που από την αρχή ήθελαν και εμείς αισθανόμαστε ανακουφισμένοι που δε πάθαμε χειρότερα.

  9. ανδρεας avatar
    ανδρεας 20/12/2013 23:50:56

    ηδη επρεπε να ειναι στο σπιτακι του ο υπουργος μας........αλλα θα μου πεις ξερει κανεις ποιος κυβερναει αυτη την χωρα...........

  10. Άγγελος avatar
    Άγγελος 21/12/2013 07:04:49

    Τι είναι αυτό που μας κάνει εντύπωση;
    Είτε μας αρέσει είτε όχι το σύστημα Σημίτη κυβερνά την χώρα, αλλά στις εκλογές τον λογαριασμό θα κληθει να πληρώσει η ΝΔ και ο Σαμαράς προσωπικά.
    Χρόνος υπάρχει να διορθωθούν τα πράγματα όχι πολύς αλλά υπάρχει, διαφορετικά να είστε σίγουροι ότι η ΝΔ θα βρεθεί μπροστά σε μια μεγάλη δυσάρεστη έκπληξη.
    Όσοι έρχονται σε επαφή με τους απλούς Νεοδημοκράτες όχι στα γυάλινα γραφεία αλλά έξω στην κοινωνία ξέρουν πολύ καλά.

  11. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 21/12/2013 07:25:25

    Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας από πολύ καιρό τώρα, ο Στουρνάρας αποτελεί την συνέχεια των ΓΑΠ, Παπακωνσταντίνου και Παπαδήμου.
    Κάθε μέρα επιβεβαιώνει τις υποψίες μας ότι ενεργεί ως τοποτηρητής της Τρόικας και μάλιστα με απόλυτη θρασύτητα και ιταμότητα απέναντι στους χειμαζόμενους Πολίτες, που πολλοί φιλομνημονιακοί την εκλαμβάνουν ως πολιτική απειρία ή ως άκρατη φιλαλήθεια και ρεαλισμό!
    Αυτό που πραγματικά με εκπλήσσει είναι η ...μαζοχιστική ανοχή του Σαμαρά και διερωτώμαι τι είναι αυτό που τον κρατάει από του να του ...τραβήξει μια καλογυρισμένη Καλαματιανή κλωτσιά!!
    Και να ξέρει ότι σε περίπτωση αποπομπής του Στουρνάρα , αυτός που θα λυπηθεί περισσότερο θα είναι ο ...Τσίπρας!!