#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/04/2013 06:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Παράνομα κυκλώματα "βγάζουν" χρυσό στη Γερμανία



Όσοι λένε ότι η Γερμανία μαζεύει χρυσό γιατί κάτι… ξέρει, ίσως έχουν δίκιο τελικά. Και το σοβαρό περιστατικό που αποκαλύφθηκε χθες στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος δείχνει ότι στην Ελλάδα δρουν μεγάλα κυκλώματα που «μαζεύουν» τον χρυσό και άλλα πολύτιμα μέταλλα από τους Έλληνες που αντιμετωπίζουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα.

Μετά τη σύλληψη ανεπάγγελτου Έλληνα στην Ξάνθη ο οποίος είχε 12 πλάκες χρυσού και μεγάλα χρηματικά ποσά στην κατοχή του, το ΣΔΟΕ προχώρησε την Πέμπτη σε νέα μεγάλη αποκάλυψη. Σύμφωνα με πληροφορίες, υπάλληλοι του Σώματος Δίωξης και τελωνειακοί συνέλαβαν 31χρονο Γερμανό υπήκοο ο οποίος επιχειρούσε να φύγει με πτήση της Lufthansa στις 18.35.

Ο Γερμανός συνελήφθη την ώρα που επιβιβαζόταν έχοντας μαζί του 8,5 κιλά χρυσό, 300.000 ευρώ και πλαστά παραστατικά για τον χρυσό από ανύπαρκτη εταιρεία.

Επίσης, χθες το πρωί το ΣΔΟΕ και οι τελωνειακοί κατάσχεσαν 470 κιλά ασήμι που είχαν προορισμό τη Γερμανία και συνοδεύονταν από πλαστά παραστατικά της ίδιας ανύπαρκτης εταιρείας που εμπλέκεται με τη μεταφορά του χρυσού.

Όπως εκτιμάται, πρόκειται για κυκλώματα που επιχειρούν να εξάγουν πολύτιμα μέταλλα που αφήνουν χιλιάδες πολίτες ως ενέχυρο εξαιτίας της οικονομικής κρίσης. Σε πολλές περιπτώσεις πρόκειται για κοσμήματα που επιτήδειοι λιώνουν και τα μετατρέπουν σε πλάκες χρυσού.

Πηγή: imerisia.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ρηνα avatar
    Ρηνα 12/04/2013 07:42:59

    Την ικανοτητα της συνθεσης μετα απο συλλογη πολλων πληροφοριων, ιδιως απο το διαδικτυο, που ομως αξιολογουνται με βαση τη πειρα και τη λογικη επεξεργασια, ευτυχως δεν την εχουν χασει ακομα αρκετοι συμπατριωτες μας....

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 12/04/2013 08:28:29

    Να χτυπηθούν στη ρίζα τους και να εξαφανιστούν οι
    κερδοφόρες φάμπρικες-"αγοράζουμε τοις μετρητοίς χρυσό" (συνεργάτες,
    συνεργοί και συνένοχοι στη χοντρή μπίζνα είναι και λαθραίοι «στα
    μαγαζιά/μανιτάρια» της Πατησίων και όχι μόνο) τα οποία έχουν στηθεί
    μ’ ένα και μοναδικό σκοπό, τη δήθεν «νόμιμη» λήστευση του Ελληνα.
    Οι Διωκτικές Αρχές, οφείλουν να τις ξεδοντιάσουν με τανάλια και
    δίχως μέθη. Η συμφορά και η ταπείνωση που υφίστανται σήμερα οι
    Ελληνες οι οποίοι, λόγω ένδειας, εξαναγκάζονται να ξεπουλήσουν τα
    τιμαλφή τους, ΔΕΝ είναι μόνον οικονομική. Είναι κυρίως, Αξιακή.
    Πρόκειται για υφαρπαγή των αναντι- κατάστατων άϋλων Αξιών, καθώς οι
    Ελληνες ξεπουλώντας, αποκόπτονται από τις αναμνήσεις τους, τις
    ρίζες τους, τους δεσμούς τους με τους γονείς, τους παππούδες, τα
    παιδιά τους, τις οικογένειές τους, τους φίλους τους, τα δώρα τους!
    Ο,τι πιό πολύτιμο κάνει αυτή τη δύσκολη ζωή, Άξια να τη ζεις,
    δηλαδή. Η στοχευμένη αποδόμηση του Ελληνικού Κοινωνικού Ιστού,
    είναι πολυμορφική, πολυεπίπεδη Και, θανατηφόρα. Γι αυτό και ο
    Νόμος, οφείλει να εξαντλήσει την αυστηρότητά του, όλη. Γι αυτό και
    Δεν μπορεί να υπάρξει έλεος για όλους τους-«επιχειρηματίες» αυτούς
    που θησαυρίζουν χυδαία, σκυλεύοντας την Ελληνική Ψυχή και τις
    Αξίες, για ένα μίζερο πιάτο φαγητό. Νομικός Δεν είμαι, όμως θεωρώ
    ότι το Διεθνές Δίκαιο οφείλει επιτέλους ν' ασχοληθεί σοβαρά με τους
    απαξιωμένους ηγέτες της κλεπταποδόχου-ταραξία-ψευτοπαλληκαρά,
    Γερμανίας. Ουίνστον Τσώρτσιλ: «βομβαρδίζετε τη Γερμανία κάθε 50
    χρόνια»..

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ η Dimi 12/04/2013 11:26:35

      Dimi εχουν περασει κιολας εβδομηντα χρονια.....οποτε χασαμε τη προθεσμια και μαλλον ερχεται η σειρα της να μας βομβαρδισει παλι.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Ρηνα 12/04/2013 15:21:04

        Ρήνα, ο γνωστός για τη.. γερμανολατρεία του, Τσώρτσιλ, ήταν κι έβλεπε πολύ μπροστά από την εποχή του. Στην Ελλάδα, ο ιστορικός Τόπος του (Δημητρίου) Γουδή, είναι πολύ μικρός για να χωρέσει όλους τους απογόνους των μαυραγοριτών, λαδεμπόρων, καταδοτών-συνεργατών γερμανοτσολιάδων, οι οποίοι, συνεχίζοντας ακάθεκτοι τη παράδοση των προγόνων τους, εξακολουθούν να εκλέγονται από το αθεράπευτα άμνημον γι αυτό κι εύκολα χειραγωγήσιμο Εκλογικό Σώμα και ν' αμοίβονται -με δικές μας στερήσεις και θυσίες- από τον δημόσιο κορβανά. Τελικά, Τίποτα δεν είναι τυχαίο απ’ όλα όσα συμβαίνουν στη δύσμοιρη αυτή πατρίδα.- «Παράνοια είναι να κάνεις το ίδιο πράγμα ξανά και ξανά και να περιμένεις να έχεις διαφορετικά αποτελέσματα.» ~Αλβέρτος Αϊνστάϊν

  3. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 12/04/2013 08:46:03

    Τα περισσότερα ενεχυροδανειστήρια, που ξεφύτρωσαν σαν τα
    μανιτάρια μετά την κρίση, λειτουργούν με γερμανικά
    κεφάλαια.

  4. Δύο συν Δύω, ίσον... avatar
    Δύο συν Δύω, ίσον... 12/04/2013 09:33:57

    Aυτά αηδιαστικά ''ενεχυροδανειστήρια'' της ντροπής που
    έχουν ξεφυτρώσει σε όλη την Ελλάδα, δεν υπάρχει νόμος να τα
    απαγορεύσει;

    • Simon Bolivar avatar
      Simon Bolivar @ Δύο συν Δύω, ίσον... 12/04/2013 19:53:30

      και τόσος κόσμος να πει στην ανεργία ? Ανάπτυξη ανάπτυξη ανάπτυξη .

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Δύο συν Δύω, ίσον... 13/04/2013 11:36:20

      Όχι, υπάρχει μόνο νόμος να τα ελέγξει (και ελέγχονται) ως προς την νομιμότητά τους (κυρίως αν έχουν άδεια και πού βρήκαν τα κεφάλαια). Ήδη πάνω από τα μισά που έχουν ελεγχθεί, έχουν βρεθεί παράνομα. Το θέμα είναι ΠΟΣΑ είναι αυτά που λειτουργούν;

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 12/04/2013 09:46:16

    Επιτακτική ανάγκη να χτυπηθούν στη ρίζα τους και να εξαφανιστούν, οι κερδοφόρες φάμπρικες "αγοράζουμε χρυσό" (συνένοχοι-συνεργοί και συνεργάτες των ελληναράδων, στη τρισάθλια αυτή μπίζνα, εκτός γερμανών, είναι και οι λαθραίοι-έποικοι «στα μαγαζιά/μανιτάρια» της Πατησίων), που έχουν στηθεί μ’ ένα και μοναδικό σκοπό, τη «νόμιμη» λήστευση του Ελληνα.

    Είναι επιτακτική ανάγκη, οι Διωκτικές Αρχές να τους ξεδοντιάσουν με τανάλια και δίχως μέθη. Η συμφορά και η ταπείνωση που υφίστανται σήμερα οι Ελληνες οι οποίοι, λόγω ένδειας, εξαναγκάζονται να ξεπουλήσουν τα τιμαλφή τους, Δεν είναι μόνον οικονομικές. Είναι κυρίως, Αξιακές. Πρόκειται για υφαρπαγή των αναντικατάστατων άϋλων Αξιών καθώς, οι Ελληνες ξεπουλώντας, αποκόπτονται από τις αναμνήσεις τους, τις ρίζες τους, τους δεσμούς με τους γονείς, τους παππούδες, τα παιδιά, τους συγγενείς, τους φίλους, τα κειμήλια, τα δώρα τους! Ό,τι πιό πολύτιμο, κάνει αυτή τη δύσκολη ζωή, Άξια να τη ζεις, δηλαδή.

    Η στοχευμένη αποδόμηση του Ελληνικού Κοινωνικού Ιστού, είναι πολυμορφική, πολυεπίπεδη και, θανατηφόρα. Νομικός δεν είμαι, όμως θεωρώ ότι και ο Ελληνικός Νόμος αλλά και το Διεθνές Δίκαιο, οφείλουν να εξαντλήσουν όλη την αυστηρότητά τους. Δεν μπορεί και Δεν πρέπει να υπάρξει έλεος για όλους αυτούς τους ντόπιους και ξένους «ζιζάνια-επιχειρηματίες» που θησαυρίζουν χυδαία, σκυλεύοντας την Ελληνική Ψυχή και τις Αξίες, για ένα μίζερο πιάτο φαγητό.

    Ουίνστον Τσώρτσιλ: «βομβαρδίζετε τη γερμανία κάθε πενήντα χρόνια»

  6. νεφέλη avatar
    νεφέλη 12/04/2013 12:26:14

    Ας έχουμε το νου μας και στην άλλη τους μεγάλη αγάπη...
    ...τα πολιτιστικά έργα γενικώς κι ειδικότερα τις αρχαιότητες!!!!

    • Κώστας Τουρίστας. avatar
      Κώστας Τουρίστας. @ νεφέλη 12/04/2013 13:26:23

      Μήν βάζετε ιδέες στους Γερμανούς......

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ νεφέλη 12/04/2013 20:34:12

      Aγαπητοί Νεφέλη και Κώστα, οι κλοπές (όπως και οι ανυπολόγιστης αξίας καταστροφές) των Ελληνικών Πολιτιστικών Θησαυρών, με ιδιαίτερη έξαρση στη διάρκεια της χιτλερικής σταύρωσης, ανέκαθεν ήταν το αγαπημένο.. σπορ των Γερμανών:

      "Kλοπή των Γλυπτών της Αφαίας
      Όταν οι Γερμανοί αρπάξανε γλυπτά από το ναό της Αφαίας στην Αίγινα!”

      http://www.antinews.gr/2012/04/29/158622/
      «Η Εκλογή του Ολάντ απομονώνει τη Μέρκελ»

  7. Κώστας Τουρίστας. avatar
    Κώστας Τουρίστας. 12/04/2013 13:31:50

    Θα ήθελα να ξέρω, ο κ. Σόϊμπλε, που τόσο ενδιαφέρεται για την καταπολέμιση του μαύρου χρήματος (στην ουσία γιά άλλο ενδιαφέρεται), τί κάνει γι' αυτήν την περίπτωση; Γιατί όλα αυτά τα πολύτιμα μέταλλα, κοσμήματα, ράβδοι χρυσού και ασημιού κ.λ.π. , κάπως μπαίνουν στην Γερμανία, κάπως διακινούνται και κάπου καταλήγουν. Αλλά θα συμφωνήσω πως, μάλλον το παιχνίδι είναι στημένο.
    Εδώ στην Ελλάδα, οι αρχές, θα πρέπει να καταβάλλουν κάθε προσπάθεια να τους πιάσουν και να τους κόψουν τον.....άντε μήν βρίσω μεσημεριάτικα!!!

  8. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 12/04/2013 15:24:06

    Ενδιαφερον θεμα. Ως τωρα μας εχουν πεισει οτι τελικα τιποτα ΔΕΝ εχει αξια, πλην του Ευρω , δλδ του χαρτονομισματος! Ουτε τα σπιτια εχουν αξια αφου ειναι μπελας να τα εχεις λογω φορων, ουτε τα οικοπεδα αφου δεν υπαρχουν λεφτα για να αξιοποιηθουν, ουτε η συμμετοχη σε καποια εμπορικη επιχειρηση λογω κρισης, ουτε οι μετοχες στο Χρ.Αθηνων, ουτε οι αγροτικες περιουσιες αφου τα αγροτικα προιοντα εχουν πεσει, ουτε τα κοσμηματα (τι να τα κανεις αν δεν εχεις να αγορασεις τα απαραιτητα), ουτε τα χρυσαφικα, ουτε τιποτα.

    ΜΟΝΟ το ...χαρτονομισμα εχει αξια. Τουλαχιστον ΕΤΣΙ ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΟΥΝ. Πουλαμε λοιπον ολοι οτι μπορουμε, τωρα που ...προλαβαινουμε. Κι αν, αν λεω, μια ενα ωραιο πρωι το χαρτονομισμα, χασει ενα μεγαλο μερος της αξιας του (για διαφορους λογους και με διαφορους τροπους), τοτε τι γινεται...??? Ποιοι θα εχουν μαζεψει τσαμπα, χρυσο, μετοχες, επιχειρησεις, σπιτια, οικοπεδα, καταστηματα, περιουσιες, αντικειμενα αξιας κτλ...???