15/01/2013 16:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο «foufoutos» πλαισιώνει τα προβλήματα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης

Την έντονη αντίδραση του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών (ΙΣΑ) προκάλεσε η κωδική ονομασία «foufoutos» (φούφουτος) που υπήρχε στο σύστημα ηλεκτρονικής συνταγογράφησης, στη θέση όπου πρέπει να συμπληρώσουν το όνομά τους οι γιατροί.

Όπως αναφέρει σε σχετική ανακοίνωσή του ο ΙΣΑ, η επίμαχη λέξη έχει «αρνητικό περιεχόμενο και έννοια και είναι άκρως συκοφαντική και δυσφημιστική για τους ιατρούς», με τον Σύλλογο να κάνει λόγο για «ασέβεια» στην αντιμετώπιση του ιατρικού λειτουργήματος, «θράσος» από μέρους όποιου έκανε την εν λόγω ρύθμιση και «δόλο» από την πλευρά όσων την ανήρτησαν.

Θ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/01/2013 16:50:58

    Λυτοί και δεμένοι μέσα στον κρατικό μηχανισμό προσπαθούν να μπαχαλοποιήσουν τα πάντα αυτές τις ημέρες. Ακόμη και οι νεαροί προγραμματιστές του συστήματος υγείας επιστρατεύθηκαν...
    Όχι, ότι και να κάνουν δεν τις ξεχνάμε τις "λίστες", ούτε θα δώσουμε ασυλία στους φοροφυγάδες. Βλέπετε, αυτοί δεν είναι φούφουτοι, έχουν ονόματα μεγάλα.

  2. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 15/01/2013 17:35:04

    Καμμιά απόλυση θα γίνει;
    Τίποτα πρόστιμα θα πληρώσει η ανάδοχος εταιρεία λογισμικού;
    Σε καμμιά μαύρη λίστα του δημοσίου θα μπεί;

    ... Από την πολλή ατιμωρησία και αφασία φθάσαμε ως εδώ!

    Μακάρι να επιμείνουν οι γιατροί και.να τους πάρουν όλα τα σώβρακα σε αποζημίωση! Άντε μπας και σφίξουν επιτέλους μερικοί πωποί!

  3. ΙΑΤΡΟς avatar
    ΙΑΤΡΟς 15/01/2013 18:02:10

    (ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΗΛ.ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ)=ΣΑΛΜΑΣ

  4. theo1611 avatar
    theo1611 15/01/2013 18:21:33

    foo, bar, baz, foobar, etc.

    Καθημάς 'foufoutos"

    Αθώα παραδειγματική μεταβλητή σε ένα πρόγραμμα για να εξηγήσει τον τρόπο λειτουργίας του!

    ΥΓ: Έχει χαθεί η μπάλα!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ theo1611 15/01/2013 19:28:35

      Έτσι ακριβώς. Συμπέρασμα: στις ιατρικές σχολές, δεν τους μαθαίνουν καθόλου προγραμματισμό.

      Ορίστε και μερικές πηγές:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Foobar
      http://www.urbandictionary.com/define.php?term=foo
      http://www.ietf.org/rfc/rfc3092.txt

    • tpe avatar
      tpe @ theo1611 15/01/2013 21:06:37

      Και περιμένεις να το ξέρει αυτό ο πλέον αναλφάβητος λαός της Ευρώπης; Εγώ γέλαγα με τις ώρες κι οι γιατροί έβγαλαν ανακοίνωση, ο άλλος θέλει να απολυθούν μερικοί κι ένας ακόμα τρίτος βλέπει συνωμισίες!

      Άστα...

  5. Ραβινος avatar
    Ραβινος 15/01/2013 18:44:45

    Σιγα τα αιματα του ΙΣΑ !Αυτο μας μαρανε ?Η λεξη φουφουτος εξηγειται ως ''Ο Φούφουτος είναι ανύπαρκτος χαρακτήρας σε Ελληνική υποκουλτούρα. Συνήθως αναφέρεται σε περιπτώσεις όπου (α) ένας υπαρκτός άνθρωπος δεν επιθυμεί να λάβει μέρος, ή (β) ως παράδειγμα ενός κάποιου ανθρώπου (ο δείνα, ο τάδε) '' Αν διαβασει κανεις τις κατα καιρους ανακοινωσεις του ΙΣΑ και τα τερπιτια των γιατρων {για τα φαρμακα ,τις συνταγες ,τα παραπεμπτικα ,την αμοιβη τους κλπ } μαλλον η Wikipedia εχει δικηο στην ερμηνεια και οι προγραμματιστες στην επιλογη !

    • ΙΑΤΡΟς avatar
      ΙΑΤΡΟς @ Ραβινος 15/01/2013 19:12:50

      Και η λεξη μακακας επισης σε πιθηκο .Οταν ευτελιζεις τα παντα δημιουργεις χαλαροτητα και μετα ακολουθουν δηκαιολογημενα γιαουρτια και φαπες σε ολους

      • tpe avatar
        tpe @ ΙΑΤΡΟς 15/01/2013 21:07:19

        Γιατρέ, μείνε στα δικά σου, να μείνουν οι προγραμματιστές στα δικά τους.

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ ΙΑΤΡΟς 16/01/2013 07:15:52

        Τετοιος που εισαι τετοια σας πρεπουν φουφουτοι !

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 15/01/2013 22:46:09

    Μου δημιουργείται τώρα, εύλογα νομίζω η απορία, ποιον κωδικό χρησιμοποίησαν στο ηλεκτρονικό σύστημα συνταγογράφησης,
    για τον ασφαλισμένο !
    Και πάντως, αν οι σοφτγουεράδες, έβαλαν για το γιατρό, τη μεταβλητή foufoutos,
    αλλά, έβαλαν για τον ασθενή, κατί λιγότερο από τη μεταβλητή,
    asfalismenos_psahnei_giatro_alla_den_vriskei, μάλλον πρέπει να συνδικαλιστούν όλοι οι ασφαλισμένοι για να βγάλουν αντίστοιχη ανακοίνωση με αυτή του ΙΣΑ....

  7. gf-dmp avatar
    gf-dmp 15/01/2013 23:07:01

    Γνωστά τα περί foobar, foufoutos κλπ. αφορούν όμως την μεταξύ των προγραμματιστών επικοινωνία. Όταν συντάσσεις έντυπο που απευθύνεται σε χρήστες, όπως οι ιατροί, χρησιμοποιείς γλώσσα και ύφος που να αρμόζουν στον χρήστη, και τέλος πάντων, να το πω απλά, έτσι για να καταλαβαίνουν και οι προγραμματιστές, εκτός από γνώση προγραμματισμού χρειάζεσαι και τρόπους.

    • akenaton avatar
      akenaton @ gf-dmp 16/01/2013 00:29:35

      Αν δεν σου αρέσει κάνεις μια επιστολή στην εταιρεία που παρήγαγε το λογισμικό να το αλλάξει, δεν βγάζεις αυτή την γελοία ανακοίνωση. Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει από έναν από τους μεγαλύτερους επιστημονικούς συλλόγους της χώρας!
      Αμάν πιά! Χάσαμε εντελώς και το χιούμορ μα ως λαός!

  8. akenaton avatar
    akenaton 16/01/2013 00:25:40

    Χαχαχαχαχαχα !!! Απίστευτη ανακοίνωση του ΙΣΑ. καλά δεν υπάρχει κανείς εκεί μέσα να ξέρει πέντε πράγματα από νέες τεχνολογίες; Εδώ θα μου πεις διάκεινται αρνητικά στην τηλεϊατρική μην τους "κλέψει" πελάτες, τι περίμενες;

    • Φώτης avatar
      Φώτης @ akenaton 16/01/2013 00:32:25

      Μμμ, ο ξύπνιος της παρέας, δε με λες καλέ αν τηλεφωνούσε κάποιος ζητώντας την γυναίκα σου η την κόρη σου και ρωτούσες ποιος τις ζητάει κι απαντούσε ο κύριος Φούφουτος
      δεν νομίζω να χαχάνιζες.

      • akenaton avatar
        akenaton @ Φώτης 16/01/2013 00:43:21

        Εγώ κι εσείς δεν είμαστε ο ΙΣΑ αγαπητέ! Όπως και να το δείτε, η ανακοίνωση είναι αστεία. Καληνύχτα σας.

        ΥΓ. Το παράδειγμα ατυχέστατο αλλά είναι αργά για ανάλυση.

  9. Φώτης avatar
    Φώτης 16/01/2013 00:50:44

    Ρωτήσατε ποιος Φούφουτος;

    Γιατι αν ρωτήσατε ν´ απαντήσω.

    • akenaton avatar
      akenaton @ Φώτης 16/01/2013 01:40:43

      Όχι, μην απαντάτε τώρα ..... θα σας ακούσει η ..... δασκάλα.