11/03/2013 11:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο εργατολόγος Αλέξης Μητρόπουλος καλείται από τον ΣΔΟΕ

Η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει να φαίνεται, αλλά και να είναι τίμια. Και να το αποδεικνύει κιόλας κάθε μέρα. Ο λόγος, για τον πρώην ΠΑΣΟΚ που αναβαπτίστηκε στον ΣΥΡΙΖΑ, τον εργατολόγο Αλέξη Μητρόπουλο ο οποίος καλείται από τον ΣΔΟΕ για εξηγήσεις διότι είναι «ανοικτός». Μια αμοιβή 1 εκατ. δολαρίων που πήρε το 1999 και δεν έκοψε απόδειξη αποκαλύφθηκε από τον ΣΔΟΕ. Η υπόθεση αφορά κληρονομιές πελάτη του κ. Μητρόπουλου από τις ΗΠΑ ενώ φέρεται να μην πλήρωσε και τους δύο δικηγόρους του γραφείου που είχαν αναλάβει την υπόθεση και οι οποίοι κατέφυγαν στα δικαστήρια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 11/03/2013 12:01:41

    Μεγαλοδικηγόροι και μεγαλογιατροί, οι ναυαρχίδες της μεγαλομεσαίας φούσκας 1998-2008.
    1 εκατ., έστω και σε δολλάρια, είναι πολλά τα λεφτά Αλέξηγια αμοιβή δικηγόρου...
    Φαντασθείτε σε τι ύψος ήταν η ίδια η κληρονομιά και πόσος ο φόρος του κληρονόμου.
    Αλήθεια, πόσα έχασε το Δημόσιο απο φόρο κληρονόμου + δικηγόρου, για μιά και μόνον υπόθεση;

  2. Στάθης Σαραφόπουλος avatar
    Στάθης Σαραφόπουλος 11/03/2013 12:11:03

    Οι δύο δικηγόροι δικαιώθηκαν και εισέπραξαν το μερίδιό τους, αλλά το Δημόσιο δεν πήρε τίποτα από την όλη διαδικασία.
    http://emprosdrama.blogspot.gr/2013/03/blog-post_5930.html

    Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι αναμένεται να λάβει θέση στο θέμα τόσο ο ίδιος, όσο και το κόμμα του, ο ΣΥΡΙΖΑ, δίνοντας τις δικές τους απαντήσεις.
    Μεταξύ άλλων ο κ. Μητρόπουλος θα υποστηρίξει, σύμφωνα με πληροφορίες, ότι έχει δηλώσει το ποσό που ήρθε στη χώρα ως αμοιβή του από το εξωτερικό κι ότι έχει τα αντίστοιχα παραστατικά όπου φαίνεται ότι έχει πληρώσει και φόρο υπέρ του ελληνικού κράτους.
    Ωστόσο, παραμένει ερωτηματικό στο γιατί το ΣΔΟΕ επιμένει και ερευνά την υπόθεση.
    http://emprosdrama.blogspot.gr/2013/03/1.html

    • ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
      ΑΚΤΗΜΩΝ @ Στάθης Σαραφόπουλος 12/03/2013 17:20:40

      Καλε μου δεν στα ειπανε καλα. Το ΣΔΟΕ επιμενει γιατι ο αριστερος , ο αγωνιστης για κοινωνικη δικαιοσυνη, ο ευαισθητος και συμπασχων με τους αδυνατους κ.Αλεξης Μητροπουλος δεν εξεδωσε παραστατικο για την αμοιβη του, κοινως δεν εκοψε αποδειξη οπως ωφειλε και δεν πληρωσε φυσικα τον φορο που αναλογουσε και ηταν 45%. Κοινος φοροφυγας με λιγα λογια. Αυτα που πληρωσε ειναι φορος 3% για την εισαγωγη κεφαλαιων συμφωνα με τον νομο Αλογοσκουφη εξι χρονια μετα την εισπραξη της αμοιβης του και για 750000 χιλιαδες δολλαρια ενω ο δικαιουχος της κληρονομιας ειπε οτι η αμοιβη του ηταν 1500.000 δολλαρια. χωρια οταν ο ελεγχος του ζητησε τα βιβλια και στοιχεια που επρεπε να τηρει δεν τα εμφανισε. Ολα αυτα τα γραφει στα ΝΕΑ σημερα ο Παπαχρηστος και ελπιζω να απαντουν στο ερωτηματικο σου. Καλου κακου ομως μη παιρνεις πολυ στα σοβαρα αυτα που σου λενε οι Σκουρλετηδες στον ΣΥΡΙΖΑ γιατι εκτος απο ανακριβειες εχουν και μια ροπη στις γκαφες.

  3. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 11/03/2013 12:12:33

    Μά τί λέτε,πῶς ξεχάστηκε ἔτσι ὁ ἄνθρωπος καί δέν ἔκοψε μιά ἀποδειξούλα...

  4. Ραβινος avatar
    Ραβινος 11/03/2013 12:37:15

    Αυτη ειναι βομβα !Εχει μαθει να κουναει το δακτυλο σε οτιδηποτε αφορα την Κυβερνηση μ'αυτον τον ανεκδιηγητο αυτια !Εχει ενδιαφερον το θεμα και για τον alexis comantade πλεον!

  5. factorx avatar
    factorx 11/03/2013 13:04:48

    Την ύπαρξη της συγκεκριμένης συναλλαγής επιβεβαιώνει με ανακοίνωσή του, ο κ. Μητρόπουλος, αλλά αρνείται οποιαδήποτε φορολογική παράβαση.

    • np_complete_problems avatar
      np_complete_problems @ factorx 11/03/2013 16:36:23

      Οπως φαίνεται ξεκάθαρα από τα σχετικά "έγγραφα" που εμφάνισε ο ίδιος ο κ.Μητρόπουλος, τα λεφτά τα πήρε ΜΑΥΡΑ.
      Απλά χρησιμοποίησε τον νόμο 3259/2004, τα "ξέπλυνε" πληρώνοντας 3% φόρο, και "έζησε αυτός καλά και μεις ...."

  6. Vrennus avatar
    Vrennus 11/03/2013 13:10:54

    Ξαφνικά, το ΣΔΟΕ θυμήθηκε να ελέγξει υπόθεση 14ετίας. Να ελπίζουμε ότι σε καμιά δεκαριά χρόνια θα θυμηθεί να ελέγξει και τη λίστα Λαγκάρντ;

  7. olympios avatar
    olympios 11/03/2013 13:16:30

    Εάν το ΣΔΟΕ ψάξει τις ομαδικές κατά χιλιάδες εργολαβίες εργατικών σε σχέση και με το πόθεν έσχες-τραπεζικούς λογαριασμούς από το 1990 πιστεύω ότι θα βρεί φλέβα χρυσού ?????????Πολλά τα λεφτά???? κάποιοι άφησαν υπουργεία και πολιτική και δικαίωμα τους να κάνουν άπό καιρό τους εργατολόγους, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι πληρώνουν κανονικά τους αναλογούντες φόρους?????

  8. ANONIMOS avatar
    ANONIMOS 11/03/2013 13:34:30

    Δήλωση ΤΟΥ Αλ. Μητρόπουλου,
    ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΕΚΜ

    Σχετικά με σημερινό δημοσίευμα της εφημερίδας «ΤΑ ΝΕΑ»

    “Αναφορικά με σημερινό δημοσίευμα της εφημερίδας ΤΑ ΝΕΑ (στήλη το ΣΤΙΓΜΑ) όπου ψευδώς αναφέρεται ότι δεν έχω δηλώσει αμοιβή από υπόθεση που είχε χειριστεί το δικηγορικό μου γραφείο πριν 14 χρόνια (1999), αντί άλλης διάψευσης, καταθέτω στην ελληνική κοινή γνώμη τα παρακάτω έγγραφα:
    Α) Βεβαίωση επίσημης μεταφοράς-δήλωσης του κεφαλαίου από το εξωτερικό,
    Β) Επίσημες βεβαιώσεις φόρων που εισπράχθηκαν υπέρ του ελληνικού δημοσίου,
    Γ) Αντίγραφο της φορολογικής μου δήλωσης του έτους εισαγωγής του συγκεκριμένου ποσού και
    Δ) Πρόσφατη έκθεση ελέγχου για τα έτη 2007 - 2011 από την οποία προκύπτει ότι ουδεμία φορολογική παράβαση με βαρύνει

    Αλ. Π. Μητρόπουλος”

    Τα αναφερόμενα έγγραφα θα σας σταλούν σε επόμενο Δ.Τ. σύντομα

    11/3/2013
    ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ANONIMOS 11/03/2013 17:23:53

      Εμ τί θα έλεγες εσύ, Συριζαίε Μητρόπουλε! Να αποφανθεί η δικαιοσύνη!

    • Νίκος avatar
      Νίκος @ ANONIMOS 11/03/2013 17:30:39

      Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους, αν ο Μητρόπουλος έχει υποπέσει σε φορολογική παράβαση πρέπει να τον σκίσουν.
      Αν όμως είναι αθώος, ο κοπρίτης που το κυκλοφόρησε πρέπει να χάσει τη δουλειά του.
      Υπάρχει ένα ρημάδι φορολογικό απόρρητο.
      Δεν μπορεί να διασύρουν τους πάντες ( αθώους και ενόχους ) και να μην πληρώνει κανένας.

    • ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
      ΑΚΤΗΜΩΝ @ ANONIMOS 12/03/2013 17:33:19

      Για αποδειξη παροχης υπηρεσιων δεν υπαρχει λεξη. Εκδοθηκε; Οχι βεβαια. Αλλα και ο κατα τ αλλα λαλιστατος Μητροπουλος ποιει την νησσα (κοινως κανει την παπια), διοτι αυτη ειναι η παραβαση η μη εκδοση παραστατικου στοιχειου κατα την εισπραξη της αμοιβης, που εγινε το 1999 και με αυτη την παραλειψη δεν πληρωσε φορο 45% παρακαλω επι της αμοιβης. Αυτοι ειναι που θα σωσουν την Ελλαδα θα παταξουν την φοροδιαφυγη και θα εξασφαλισουν ισονομια και κοινωνικη δικαιοσυνη. Ουαι υμιν γραμματεις και φαρισαιοι υποκριται.

  9. ΜΙΧΑΛΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΛΗΣ 11/03/2013 18:53:30

    Ρε παιδιά ο άνθρωπος πριν από λίγο καιρό ΠΑΣΟΚ ήταν!!Δεν σας λέει τίποτα αυτό?

  10. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 11/03/2013 19:25:13

    Καλώς τα τα παιδιά...
    Μια "περαίωση" έκανε ο άνθρωπος (νόμος 3259/2004 - ΦΕΚ Α' 149/04-08-2004 , δίκιο έχει ο np_complete_problems ), και πέσανε οι ΣΔΟΕδες να τον φάνε;
    Πάλι η ίδια ιστορία με το νόμιμον, και το άλλο, πώς το λένε, το ηθικόν (με το συμπάθειο).
    Βρε κάτι άλλο, κάποιον άλλο, κάποιους πολλούς μου θυμίζει...

    Δια του λόγου το ασφαλές:
    h**p://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/22
    Είναι και νόμος γερός, με βαρειές συν-υπογραφές, ασήκωτες: Παυλοπουλος, Αλογοσκούφης, Μολυβιάτης, Σιούφας, Παναγιωτόπουλος, Νικήτας, και έπονται άλλοι...
    Κυρ Αλέξη (Τσίπρα), η μπάλα από κόντρα στα πόδια σου, θέλω να δώ τώρα το κοντρόλ...

  11. alex23 avatar
    alex23 11/03/2013 20:04:04

    φτου..ποιος ακουει τωρα τον αυτια...πανω που ειχαν αρχισει να στρωνουν την επικοινωνιακη μηχανη με στοχο τους ψηφους της τριτης ηλικιας που δεν εχει ο συριζα, τολμησαν καποιοι κακοι εφοριακοι να ψαξουν εναν πολιτικο του συριζα για πιθανες παρανομιες..
    τωρα θα αναγκαζεται για ενα διαστημα να τον παρουσιαζει και σαν βουλευτη του συριζα και οχι σαν εναν εργατολογο που εχει στο πανελ..

    φανταζομαι τι θα γινει οταν μαθευτει και κανενας ελεγχος στον 'τηλε-γυφτο' της αριστερας..ποσα θα πουνε για φιμωση μιας 'αδεσμευτης' φωνης..

  12. dim avatar
    dim 11/03/2013 20:44:24

    Ο Σύριζα είναι γεμάτος από τέτοιους υποκριτές.. Δήθεν κόπτονται για τις εργασιακές σχέσεις, για τη φοροδιαφυγή, για τους ανέργους κλπ κλπ.... Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο... 1 εκατομμύριο δολλάρια αμοιβή μαύρα, αδήλωτα επί χρόνια ολοκληρα, "νομιμοποιώντας" τα πολύ αργότερα μέσα από τις ευνοϊκές διατάξεις για επαναπατρισμό κεφαλαίων από το νόμο Αλογοσκούφη, και έχει το θράσος να παίρνει αυτό το ύφος το καταγγελτικό, να κρίνει τα πάντα και τους πάντες...

  13. νικος avatar
    νικος 14/03/2013 15:13:10

    θαθελα ειλικρινα κυριε μητροπουλε να μας περιγραψετε εστω και μια αγαθοεργια(ες) σας,παρακαλω με καθε λεπτομερεια,για το δικιο του λαου,τον οποιον τοσο μεγαλοφωνα υπερασπιζεσθε και που κατα καποιον τροπο θα νομοποιει την ενταξη σας στον συριζα.
    η απαντηση επιβαλλεται