#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2013 18:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο «επαναστάτης» Λάκης απολύει τους εργαζομένους του



Τους «αριστερούς» με τις γεμάτες τσέπες τους ξέρουμε όλοι. Κι ένας από αυτούς είναι και ο κωμικός Λάκης Λαζόπουλος. Βρίζει τους πάντες, εκτός από τους δικούς του «επαναστάτες». Λαϊκίζει σε έσχατο σημείο, κατηγορεί την κυβέρνηση, μέμφεται τον Σαμαρά, τους υπουργούς και γενικώς την... εξουσία διότι είναι αντιεξουσιαστής. Και φυσικά αγκαλιάζει κάθε «λαϊκό κίνημα» όπως αυτό της ΕΡΤ.

Όλοι φυσικά γνωρίζουν τους μισθούς που παίρνει, την εξουσία που διαθέτει στον καλλιτεχνικό χώρο και τα... κονέ σε όλες τις συνθήκες και εποχές. Εκείνο που δεν γνωρίζουν οι περισσότεροι είναι οι συνθήκες γαλέρας των εργαζόμενων στις επιχειρήσεις του.

Στο πλαίσιο αυτό και η σοβαρή καταγγελία πέντε απολυμένων εργαζόμενων της εκπομπής «Αλ Τσαντίρι Νιουζ». Απολύθηκαν από τον κ. Λαζόπουλο γιατί συμμετείχαν στην στάση εργασίας που κήρυξε η ΠΟΣΠΕΡΤ, η ΠΟΕΠΤΥΜ η ΠΟΕΣΥ και η ΕΤΙΤΑ».

Κι ενώ ο Λάκης ήταν «συγκινημένος» από τον αγώνα των εργαζόμενων της ΕΡΤ, την ίδια ώρα απέλυε τους δικούς του εργαζόμενους. «O κ. Λαζόπουλος στάθηκε αλληλέγγυος στους, απολυμένους πια, εργαζομένους της ΕΡΤ την ίδια ώρα που απέλυε τους δικούς του εργαζόμενους επειδή στάθηκαν αλληλέγγυοι στους απολυμένους εργαζόμενους της ΕΡΤ!» Αυτά είπαν οι ταξιθέτες/ταξιθέτριες της εκπομπής.

«Όταν στις 11 Ιουνίου έπεσαν πολύχρωμες μπάρες στην ΕΡΤ, οι πέντε ταξιθέτες / ταξιθέτριες της εκπομπής «Αλ Τσαντίρι Νιουζ» αποφασίσαμε συλλογικά και ομόφωνα να συμμετάσχουμε στην στάση εργασίας που κήρυξε η ΠΟΣΠΕΡΤ, η ΠΟΕΠΤΥΜ η ΠΟΕΣΥ και η ΕΤΙΤΑ» γράφουν, συμπληρώνοντας πως γνώριζαν ότι «δεν καλύπτονταν θεσμικά, αφού ανήκουν στο πλήθος των χιλιάδων ανασφάλιστων-αφανών εργατών».

Οι εργαζόμενοι ενημέρωσαν την παραγωγή της εκπομπής και αποχώρησαν για το Ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής «σε ένδειξη αλληλεγγύης και στήριξης των απολυμένων της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης. Όταν μια βδομάδα μετά επικοινώνησαν με την παραγωγή για να μάθουν αν θα βγει στον αέρα η εκπομπή, πληροφορήθηκαν, όπως λένε, από τρίτους πως είχαν απολυθεί. Στην επιστολή τους υποστηρίζουν ακόμη πως «ο χώρος εργασίας» τους ήταν «μια αποθήκη» και η εργασία τους «ανασφάλιστη και μαύρη».

Ωραία ατμόσφαιρα στο παρασκήνιο της εκπομπής του «επαναστάτη» Λάκη Λαζόπουλου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GSV avatar
    GSV 19/06/2013 19:14:37

    Διαβασε το εγχειριδιο απολυσεων απο τις εκδοσεις ΚΚΕ

    ''20+1 τροποι να απολυσετε αθορυβα, στηριζοντας το δικαιο του εργατη''

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 19/06/2013 20:18:43

    Έτσι! Να ξεβρακώνονται οι φαρισαίοι που κοιτάνε τα σκουπιδάκια στα μάτια των άλλων και το κοντάρι στο δικό τους μάτι κάνουν πως δε το βλέπουν. Λάκη! Δεν ψιχαλίζει, σε φτύνουν...

  3. alex23 avatar
    alex23 19/06/2013 20:31:42

    αν ισχυει, γιατι δεν βαζουμε τον κ.λαζοπουλο σε καποιο υψηλο κυβερνητικο ποστο ?

    και μπορει να μην ειναι δημαρ αλλα συριζαιος, αλλα για αριστερους που ξερουν και να μην φοβουνται να απολυουν δεν ψαχνει η κυβερνηση ?

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ alex23 19/06/2013 22:07:58

      +1000

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ alex23 19/06/2013 22:17:18

      Δεν έχω λόγια alex23 !!!!

  4. sagamore avatar
    sagamore 19/06/2013 21:57:48

    Ο Λάκης σιγά σιγά ξεσκεπάζεται... πρόκειται για έναν ματαιόδοξο τύπο που το χειροκρότημα τον έχει κάνει να πιστέψει ότι είναι παράγοντας της ζωής του τόπου. Εξ ού και οι τόσο χαζά μονομερείς ατάκες του (αλήθεια, ποτέ κανείς αριστερός δεν έκανε κάτι άξιο διακωμώδησης;).
    Οδεύει στο δρόμο της γραφικότητας και της λήθης - ως άλλος Χαρρυ Κλυν, ο οποίος ούτε καν καρικατούρα του αστείου εαυτού του δεν είναι....

  5. billi smart avatar
    billi smart 19/06/2013 22:08:08

    εκανε κι αυτος το λαθος να παρει συνδικαλισμενους υπαλληλους..........την πατανε καμμια φορα οι αριστεροι με τον εαυτο τους....

  6. Αντίθεσις avatar
    Αντίθεσις 19/06/2013 22:47:39

    Γιατί οι ταξιθέτριες μιας εκπομπής (ή π.χ. οι κηπουροί ή οδηγοί της ΕΡΤ) θεωρούνται κατ' εξαίρεσιν "εργαζόμενοι σε ΜΜΕ" και καλύπτονται από την προκήρυξη απεργίας των ΠΟΣΠΕΡΤ, ΠΟΕΠΤΥΜ, ΠΟΕΣΥ και ΕΤΙΤΑ και όχι απλοί χειρώνακτες, ώστε να τους εκπροσωπεί η ΓΣΕΕ;

  7. Α avatar
    Α 19/06/2013 22:59:44

    ά, όλα κιόλα...
    όταν θίγεται η τσέπη του ... επαναστάτη, αυτά τα επαναστατικά δεν ισχύουν...
    κάτι σαν τις απολύσεις της τυποεκδοτικής και την επαναστικότητα του ΠΑΜΕ.
    Συμπέρασμα: ο πιο επαναστάτης αριστερός, είναι ο πιο στυγνός εργοδότης.
    Κατά τα άλλα συμπαραστέκεται σε κάθε ... κατατρεγμένο, αρκεί να μην είναι στην αυλή του.
    Τόση συμπόνοια... συγκινηθήκαμε....

  8. Nik avatar
    Nik 20/06/2013 00:09:33

    Τόσα χρόνια εργάζονταν ανασφάλιστα και μαύρα με χώρο εργασίας μια αποθήκη και δεν είπαν κουβέντα, αφήνοντας τον εργοδότη τους να πλάθει συνειδήσεις, και τώρα τα λένε. Αυτό είναι το γενικότερο πρόβλημα, η μουγκαμάρα όταν χρειάζεται φωνή.

  9. Berlousconication avatar
    Berlousconication 20/06/2013 02:27:02

    Κωμικός;
    Παράδειγμα κακής χρήσης της ευφυΐας.
    Και ένα show δεκαετίας 70, σε πιο βλαχομπαρόκ αισθητική και αρχηγό τον κριτικάρχη. Πες τα ρε Λάκη, κι έτσι...
    Δυστυχώς οι εικόνες είναι πιο δυνατές, σας επιβάλλονται!
    Κλείστε την τηλεόραση, αν θέλετε αναπτύξετε κρίση.

  10. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 20/06/2013 04:02:00

    Συνεργατης του Αλ Τσιπρα θα γινει στη Κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ , ΑΝΕΛΛ ! Σε καλυψα Αλεξ13 ??

  11. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 20/06/2013 04:04:58

    Ε ρε Μουγκα στη Στρουγκα οταν απολυουν οι Αριστεραντζες τυπου Λαζοπουλου. Γεια σου ρε ΣΥΡΙΖΑρα, εσυ θα μας σωσεις!
    Μετραμε μερες για να μας χαρισεις τα χρεη και να φαμε γλυκο ψωμι.

  12. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 20/06/2013 08:05:14

    Τα κάνει αυτά, χωρίς να το θέλει, λόγω εκείνων των ψυχολογικών που είχε και τον εμπόδιζαν να υπηρετήσει κανονικά τη στρατιωτική θητεία του αλλά τελικά πήγε συρτός. Δεν θυμάστε;

  13. asemetora avatar
    asemetora 20/06/2013 08:45:39

    ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΠΕΣΕΙ ΤΟΣΟ ΑΓΡΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΛΗΤΕΧΝΗ ΛΑΖΟΠΟΥΛΟ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΦΙΛΟΔΟΞΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η' ΕΣΘΑΝΕΤΑΙ ΩΣ ΝΕΟΣ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗΣ ?ΓΙΑΤΙ ΚΥΝΗΓΑΤΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΤΟΣΟ Η ΖΩΗ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΤΑΛΕΠΩΡΗΣΕΙ?
    ΓΙΑΤΙ ΑΠΕΛΥΣΕ 5 ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ Ε ΚΑΙ? ΕΝΑΣ ΚΑΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ ,ΕΝΩ ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΚΕΦΑΛΑΙΟΚΡΑΤΗΣ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ?Η ΛΙΑΝΑ Η ΠΑΣΙΟΝΑΡΙΑ ΤΟΥ ΚΚΕ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΤΑΝ ΑΠΕΛΥΣΕ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΟΥ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟΥ ΤΗΣ-ΝΕΜΕΣΙΣ- ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ Ο ΛΑΚΗΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ ΚΑΙ ΥΟΝ 902 .

  14. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 20/06/2013 13:09:53

    Δασκαλε που διδασκες ...

  15. ΤΑΚΗΣ KAΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ KAΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ 21/06/2013 20:23:56

    Ο πεπε γκριλο της φαπας
    Α ρε Νικηταρα ποιους πολεμαγες να ελευθερωσεις

  16. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 21/06/2013 21:41:45

    Γιατί σάς κάνει εντύπωση;
    Όλοι αυτοί καταπάτησαν κάθε ιδεολογία εις τό όνομα τού Σοσιαλισμού καί τής Δημοκρατίας!
    Η αριστερά σήμερα δέν αντιπαραθέτει ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ αλλά Μισσαλοδοξία!
    Δυστυχώς!
    Όποιος δέ, βγάζει τήν "τσίμπλα" από τά μάτια του, καταλαβαίνει ότι η Αριστερά στήν Ελλάδα, έχει λιγότερη σχέση μέ τήν Αριστερή Ιδεολογία, καί περισσότερη μέτήν "πλουτοκρατία". (Τήν οποία οι καλλιτέχνες της, διασκεδάζουν κιόλας)!