#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/01/2014 12:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τσίπρας είναι άθεος!!!



Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, σχετικά με τις δηλώσεις του υπευθύνου Θρησκευμάτων ΣΥΡΙΖΑ Ι. Αμανατίδη ότι ο κ. Τσίπρας είναι άθεος, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Ο υπεύθυνος Θρησκευμάτων ΣΥΡΙΖΑ κ. Ι. Αμανατίδης αποκάλυψε σήμερα το πρωί (ΣΚΑΪ TV) ότι ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης Αλέξης Τσίπρας είναι άθεος.

Δικαίωμα του.

Όμως, ο Ελληνικός λαός, πρέπει να γνωρίζει σε τι πιστεύει ο κ. Τσίπρας, γι’ αυτό ο ΣΥΡΙΖΑ οφείλει άμεσα να επιβεβαιώσει ή να διαψεύσει το βουλευτή του.

Υπενθυμίζουμε ότι το επίσημο πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ προβλέπει τη φορολόγηση όσων δηλώνουν Χριστιανοί Ορθόδοξοι, όπως πρόσφατα το παρουσίασε στον Ελληνικό λαό ο κ. Τ. Κουράκης.

Ευχόμαστε η αντιπαλότητα του ΣΥΡΙΖΑ με τους Χριστιανούς Ορθοδόξους να μην οφείλεται στο γεγονός ότι ο κ. Τσίπρας είναι άθεος».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο κανένας avatar
    Ο κανένας 19/01/2014 13:19:55

    Αυτά να τα δει η ελληνική εκκλησία που φλερτάρει μαζί του μέσω Ιερώνυμου και πατριάρχη.

  2. Ρηνα avatar
    Ρηνα 19/01/2014 13:31:49

    Κι ο Φλωρακης αθεος ηταν, τον περιμενε ο Θεος ομως μεχρι πριν το τελος και εφυγε εξομολογημενος και τακτοποιημενος...
    Κανεις δε γνωριζει τι επιφυλασσει ο Θεος στον Τσιπρα. Οι αθεοι πιο ευκολα επανερχονται παρα οι αιρετικοι.

    • Thraphsorchis avatar
      Thraphsorchis @ Ρηνα 19/01/2014 14:14:45

      Αυτό το ψέμα που το βρήκατε;
      Η κηδεία του Φλωράκη ήταν πολιτική χωρίς παπάδες κλπ.

      • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
        ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ Thraphsorchis 19/01/2014 15:13:42

        Δεν ειναι αληθεια.Ο πνευματικος του ηταν ο π.Αθανασιος Σιμωνοπετριτης.Υπαρχει καταγεγραμμενη ομιλια του μοπου αναφερει οτι εξομολογηθηκε και τον κηδεψαν με ιερεα. Αν ψαξετε στο ιντερνετ θα το βρειτε.

        • Ogiostoumitsou avatar
          Ogiostoumitsou @ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 19/01/2014 15:19:48

          Σωστά.
          http://youtu.be/HwBh2EJ2aQE
          Στο 5:10

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Ogiostoumitsou 19/01/2014 17:46:33

            Πράγματι, η επιθυμία του Φλωράκη ήταν να ταφεί με παπά, κανονικά. Διάβασα όμως κάπου ότι το κόμμα δεν το επέτρεψε (!) και εκ των υστέρων φέραν οι συγγενείς πάνω από το μνήμα να τον διαβάσει...

        • Forget it Yannis... avatar
          Forget it Yannis... @ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 19/01/2014 20:26:38

          Έλα τώρα κι εσύ βρε Αντίδραση! Μην του το χαλάς του γιού του Κίτσου, πές οτι όλοι οι αριστεροί είναι αντίχριστοι μήπως τρομάξει καμιά γιαγιά.
          Εγώ πάντως, ένα έχω να πω στους Φαρισαίους :
          ''Ο Ιησούς Χριστός νικά κι όλα τα κακά σκορπά.''
          Αμαρτωλοί μην κρίνετε, ίνα μην κριθείτε αδιάβαστοι προπέτες.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Forget it Yannis... 19/01/2014 20:29:06

            Ο «γιος του Μήτσου» την βάζει σε εισαγωγικά την λέξη ψέμα, ακριβώς επειδή εννοεί ότι δεν είναι ψέμα: είναι αλήθεια (και παραθέτει την σχετική μαρτυρία του παπά που τον εξομολόγησε).

          • Forget it Yannis... avatar
            Forget it Yannis... @ ΚΜ 20/01/2014 11:44:41

            Δίκιο έχεις ΚΜ. Ζητώ συγνώμη από το γιό του Μήτσου. Τον Θραψόρχιδα πιό πάνω εννοούσα.

        • γιωργος avatar
          γιωργος @ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 20/01/2014 00:02:01

          προς αποκατασταση της αληθειας Υ.Γ «Δεν το ονοματίζω τούτο το χαρτί διαθήκη για το λόγο ότι δεν έχω τίποτα να διαθέσω. Ό,τι βιος είχα, το έχω δώσει στο Κόμμα, στο ΚΚΕ, με τα γνωστά σύμβολά του, τη μαρξιστική - λενινιστική ιδεολογία του, το πρόγραμμά του και τις αρχές του. Πολιτικά δεν έχω επίσης τίποτα να αφήσω. Ό,τι είχα, το έδωσα με τη συγκεκριμένη δράση μου. Να αφήσω πολιτικές ορμήνιες δεν το θεωρώ σοβαρό. Θέλω να επιστρέψω και να ταφώ στον τόπο που γεννήθηκα, στο Παλιοζογλόπι, και συγκεκριμένα στον Αηλιά για να ’χω αγνάντιο. Ο τάφος να είναι απλός, μόνο να φραχτεί για να μη με ξεχώσουν τα αγρίμια. Δεν θέλω λόγους και στεφάνια. Αυτά να εκφραστούν με βοήθεια στο Κόμμα. Γεια σας» ντροπη ανθρωποι του θεου να λενε τετοια ψεμματα..

      • γιωργος avatar
        γιωργος @ Thraphsorchis 20/01/2014 00:00:28

        άστα να πάνε αυτό το παραμύθι με τον Φλωράκη είναι καιρό που κυκλοφορεί από κάτι περίεργους θρησκοληπτους για λογούς που όλοι καταλαβαινουμε,τελικα καποιοι που θελουνε να λεγονται χριστιανοι εχουνε καταντησει σαν τους Μασωνους που μολις πεθαινει καποιος λενε με τα θανατου αυτος ηταν μασωνος χωρις ο μακαριτης φυσικα να μπορει να τους διάψευση εγω προσωπικα ειναι χριστιανος ορθοδοξος αλλα ποσος με νοιαζει τι πιστευει ή δεν πιστευει ο Τσιπρας και ο καθε Τσιπρας αυτα κυριοι ειναι για τους μουλαδες του Ιραν και οχι για την χωρα που γεννησε τι δημοκρατια αλωωστε ειναι γνωστο ο,τι υπαρχουνε οι αθεοι αλλα υπαρχουνε και αυτοι που δεν εχουνε το θεο τους και αυτοι οι δευτεροι ειναι χειροτεροι

    • Ogiostoumitsou avatar
      Ogiostoumitsou @ Ρηνα 19/01/2014 15:53:35

      Τα σέβη μου Ρηνα, σε εσάς και στα σχόλια σας.
      Κυρίως όμως για το παρακάτω σχόλιο σας απο άλλη ανάρτηση του antinews
      το οποίο ΑΠΑΝΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ.....

      Ρηνα
      Οι Ρωσοι τον εκαναν τον”κανονα” τους, ηταν σκληρος και κρατησε 70 χρονια. Επιστρεφουν πανηγυρικα στην πατρωα Θρησκεια μετανοημενοι κατα πως φαινεται. Η αγαστη συνεργασια μεταξυ πολιτειας και εκκλησιας κανει εντυπωση!
      Ο δικος μας “κανονας” που μολις αρχισε, να δουμε ποτε θα τελειωσει…..

    • Τριάκοντα Αργύρια avatar
      Τριάκοντα Αργύρια @ Ρηνα 19/01/2014 20:52:25

      Όπως τα λέτε είναι Ρήνα. Και όσοι κατακρίνουν τους συνανθρώπους τους και τους χαρακτηρίζουν αρνητικά, μόνο από Χριστό κι από Χριστιανισμό δεν ξέρουν. Τυφλοί και μισαλλόδοξοι, φανατικοί υποκριτές.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Ρηνα 19/01/2014 23:17:20

      Άλλο μετανοημένος πρώην άθεος, άλλο νυν άθεος. Μέχρι να αλλάξει μυαλά ο άθεος που ηγείται κόμματος που έχει πρόβλημα με την Εκκλησία μας, είναι εχθρός της πίστης μου. Μακάρι να αλλάξει κι αυτός και άλλοι βέβαια.

      • Τριάκοντα Αργύρια avatar
        Τριάκοντα Αργύρια @ Γεώργιος Τ. 20/01/2014 11:37:47

        Άθεοι ΔΕΝ υπάρχουν. Όλοι οι άνθρωποι, είμαστε ΈΝΘΕΟΙ.
        Απλά κάποιοι ζούνε στην άγνοια, ώσπου.....
        Εσείς που λέτε οτι είστε πολύυυυ Χριστιανοί, θα έπρεπε να το γνωρίζετε.

        • Dyer avatar
          Dyer @ Τριάκοντα Αργύρια 20/01/2014 18:33:09

          Τέτοιο καπέλωμα δεν το είχα φανταστεί!!!
          Πάντως μη κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια.
          Οι άθεοι δεν μισούν τους πιστούς ούτε αντιμάχονται κάτι που δεν υπάρχει. Αυτά που φοβάστε τα προκαλούν άλλοι πιστοί (αιρετικοί, αλλόθρησκοι, αντίθεοι κτλ).

  3. Κωνσταντίνος Σπ avatar
    Κωνσταντίνος Σπ 19/01/2014 13:38:49

    ενώ η μουσουλμανική μειονότητα στην Θράκη θα αφεθεί αφορολόγητη να στέλλει εμβάσματα πέρα του Εύρου...!!!

  4. ι Ανδριανοπουλος avatar
    ι Ανδριανοπουλος 19/01/2014 13:41:33

    Ειναι σιγουρο οτι οι υπολοιποι θεοσεβουμένοι πολιτικοι μας ακολουθουν κατα γραμμα και τις δεκα εντολες, !!!!!!

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 19/01/2014 13:42:43

    «Οὐδὲν κρεῖττον τοῦ γνῶναι τὴν οἰκείαν ἀσθένειαν καὶ ἀγνωσίαν,
    οὐδὲ χεῖρον του ταῦτα ἁγνοεῖν.» ~Όσιος Πέτρος, ο Δαμασκηνός
    (Γνωμικὰ Ἁγίων)

    • Δαρβινος avatar
      Δαρβινος @ η Dimi 19/01/2014 17:53:42

      "Καλλιο πλουσιος και υγιης, παρα φτωχος και ασθενης" (αρχαιο βαβυλωνιακο ρητο, σε σφηνοειδη γραφη)

      • Firewall avatar
        Firewall @ Δαρβινος 19/01/2014 20:55:07

        '' Κάλλιο πέντε και στο χέρι, παρά δέκα και καρτέρει...''
        Λαϊκή Σοφία :-)

  6. Skeptikisths avatar
    Skeptikisths 19/01/2014 14:25:30

    Τώρα το καταλάβατε; Που δηλαδή να μάθετε τις απόψεις των στελεχών του Σύριζα για Κύπρο, Αιγαίο,Θράκη και γενικά τα εθνικά μας θέματα, λιποθυμίες με το τσουβάλι! Ο Θεός να βάλει το χέρι του γιατί όλα δείχνουν ότι οι επόμενοι μήνες επιφυλάσσουν πολλές δοκιμασίες για την χώρα μας. Δυστυχώς...

  7. Ogiostoumitsou avatar
    Ogiostoumitsou 19/01/2014 14:58:44

    Αυτό το 'ψεμα' υπάρχει εδώ,
    http://youtu.be/0YJUsKExXes
    ....και περιμένει διάψευση....

    • ηλιας avatar
      ηλιας @ Ogiostoumitsou 20/01/2014 00:10:44

      και εγω εχω ενα βιντεο που ενας υποστηρίζει ο,τι η γη ειναι τετραγωνη δικαιωμα του να το λεει και να το πιστευει ..αλλα δικαιωμα μου και μενα να μην περνω σοβαρα θρησκόληπτα ατομα και ειδικα οταν ο μακαριτης δεν ειναι εδω να μας απαντηση

      • Thraphsorchis avatar
        Thraphsorchis @ ηλιας 20/01/2014 11:01:15

        Ίσως η ειδησιογραφία της εποχής πείσει κάποιον, αλλά βέβαια πόσοι από τους εδώ σχολιαστές θα αμφισβητήσουν κουβέντα παπά;

        [Σε ατμόσφαιρα συγκίνησης η πολιτική κηδεία του Χαρίλαου Φλωράκη.]
        h**p://news.in.gr/greece/article/?aid=626451

    • νδ avatar
      νδ @ Ogiostoumitsou 20/01/2014 01:09:41

      μμ περίεργο εχω ακουσει οτι αυτα που λεει καποιος εξομολογουμενος μενουνε εκει δεν γινονται θεμα ομιλιας,μαλλον ο συγκεκριμενος παπας θελησε 15 λεπτα δημοσιοτητας και πρεπει να χασει το σχημα τουγιατι δεν εχει δικαιωμα να πει κατι που του εξομολογηθικαν ακομα και αν το ατομο αυτο ειναι νεκρο ή αλλιως στεριται σοβαροτητας αυτα που λεει ή ακομα χειροτερα τα λεει για να προσελκιση "πελατια"οσο κακο και αν ακουγετε αυτο που λεω ,δυστηχως πιστευω ο,τι μαλλον ειναι η τριτη περιπτωση ντροπιαζουνε το ρασο κατι τετοιοι

  8. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 19/01/2014 15:09:33

    Μην φτάνουμε σε τέτοια σχόλια, θα καταντήσουμε χομεινικοί ...
    Ειδαμε και τους ...Χριστιανούς τύπου Ακη, Γιάννου, Μητσοτάκηδων, και τόσων άλλων που σταυροκοποιούνται μόλις βλέπουν παπά, τι καλά μας κάνανε...
    Ειμαστε ο λαός του " μόνο για την πάρτη μας", δυστυχώς...
    Ούτε ιερά ούτε όσια δεν έχουμε, γι αυτό πάμε κατά διαόλου...

  9. Κωστας avatar
    Κωστας 19/01/2014 15:12:21

    "Υπενθυμίζουμε ότι το επίσημο πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ προβλέπει τη φορολόγηση όσων δηλώνουν Χριστιανοί Ορθόδοξοι" -- ναι, οπως γινεται αλλωστε σε ολη την Δυτικη Ευρωπη. Οι χριστιανοι να πληρωνουν τους παπαδες τους και οι μουσουλμανοι για τους μουφτηδες τους. Μια χαρα το βρισκω.

    • sender avatar
      sender @ Κωστας 20/01/2014 00:08:02

      Κι'όλοι μαζί τους πολιτικούς.Μια χαρά το βρίσκω.

  10. Λεσμαν avatar
    Λεσμαν 19/01/2014 15:13:30

    Άρα τους πολιτικούς τους κρίνουμε με βάση την πίστη τους; Δηλαδή οι προδότες που ήταν πιστοί χριστιανοί ήταν εντάξει;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Λεσμαν 19/01/2014 17:42:33

      Δεν είναι το θέμα να τους κρίνουμε, όσο το να ξέρουμε τί να περιμένουμε (ή να μην περιμένουμε) από αυτούς. Έχω κάθε δικαίωμα να ρωτήσω έναν πολιτικό για τα πιστεύω του (κι άν δεν απαντήσει, απάντηση είναι κι αυτό!).

      Όσο για τα περί δήθεν «πιστών χριστιανών» που υπήρξαν προδότες, μάλλον στην φαντασία σου υφίστανται.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Λεσμαν 19/01/2014 23:19:25

      Το πρόγραμμα του σύριζα είναι ρατσιστικό στους χριστιανούς ναι ή όχι; Εκεί είναι το θέμα. Οι χριστιανοί ποτέ δεν αρνούνται δικαιώματα λογικά σε οποιασδήποτε θρησκείας πολίτη. Ίσα-ίσα που τα ευρωπαϊκά και το ελληνικό σύνταγμα είνα βασισμένο στο Ευαγγέλιο.

  11. ΔΙΑΣ avatar
    ΔΙΑΣ 19/01/2014 16:03:43

    Ο ΧΑΡΙΛΑΟΣ στην ταφή του αποχαιρετίστηκε απο τις συντρόφισές του με το έχε γεια καημένε κόσμε και όχι με τον ύμνο της διεθνούς.
    Γιατί;
    ΔΙΑΣ

  12. Μάστορας avatar
    Μάστορας 19/01/2014 17:30:29

    Ε και λοιπόν ? Μπας και ζούμε στο Ιράν ?

    • ανορφογραφοσ avatar
      ανορφογραφοσ @ Μάστορας 20/01/2014 00:07:19

      μαλλον για εκει μας κοβω,,καποιοι δεν καταλαβενουνε ο Χριστιανισμος δεν ειναι κατι το αναγκαστικο αλλα κατι που το επιλεγης ή οχι "οποιος θελει πισω μου ερθει λεει το ευαγγελιο.."και φυσικα ο Χριστιανισμος δεν ειναι για φτηνα πολιτικα παιχνιδια

  13. dimx avatar
    dimx 19/01/2014 17:37:09

    Με την σημερινη του ανακοινωση το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας εχει πιασει πατο , νομιζω πως τα δημοσκοπικα ευρηματα ειναι πολυ χειροτερα απο αυτα που φανταζομαστε .

  14. Francisco de Toledo avatar
    Francisco de Toledo 19/01/2014 17:53:45

    Ο τσίπρας είναι τόσο δήθεν που για να το παίξει συνεπής αριστερός δηλώνει άθεος. Ο καραγκιοζακος αυτός όμως στη θητεία του στο ΠΝ ως στρατευσιμος κ/στης όπως δηλώνει μια χαρά θα σήκωσε το χεράκι σαν καλό χριστιανοπουλο για να πάρουμε τις σαρδελιτσες για να περάσουμε καλά γιατί τότε δεν ήμασταν μεγάλοι και τρανοι να το παίζουμε άθεοι. Υποκριτής και καραγκιόζης... Ομοίως και όλοι οι άλλοι οι θεομπαιχτες ειδικά κάποιοι ελεεινοι που στριμώχνονται στις μητροπόλεις και στα πανηγύρια περιφερειών τους για τα κουκιά των πιστών. Τον τσιπρα τον ξέρουμε, τους άλλους θεομπαιχτες πρέπει να βγάλουμε στη σέντρα.

  15. dem avatar
    dem 19/01/2014 18:32:36

    Είναι θλιβερό αυτό το άτομο να προορίζεται για πρωθυπουργός της χώρας.

  16. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 19/01/2014 18:49:44

    Ἐπιτέλους,μιά σωστή καί σταράτη δήλωση ἀπό κάποιον ἐκπρόσωπο τοῦ ΣΥΡΙΖΑ!
    Ὁ Τσίπρας εἶναι ἄθεος. Ὄχι ὅτι δέν τό ξέρουμε,ἀλλά γιά νά μήν μπερδεύονται κάποιοι πού σκέφτονται νά τόν ψηφίσουν ἔχοντας ἀκόμη κάποιες ἀναστολές,βλέποντάς τον νά προσεγγίζει ὑποκριτικά καί ψηφοθηρικά τήν Ἐκκλησία.
    Πρέπει κατά τή γνώμη μου,νά γνωρίζουμε (ὅποιος ἐνδιαφέρεται βέβαια) ποιά εἶναι ἡ προσωπική σχέση καί ἄποψη τοῦ κάθε ἀρχηγοῦ κόμματος πού φιλοδοξεῖ νά κυβερνήσει,μέ τή θρησκεία καί μέ τήν ἰδέα περί τῆς Πατρίδας...
    Μέ τήν ἐπιφύλαξη βέβαια πάντα ὅτι μπορεῖ νά ὑποκρίνονται...

    • Γιωργος Μακρης avatar
      Γιωργος Μακρης @ Κυθήριος 20/01/2014 11:43:48

      Τι σχεση έχει η θρησκεία με την ιδέα για την πατρίδα; Τρικυμία εν κρανίω...

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Γιωργος Μακρης 20/01/2014 13:56:30

        Ναί ὅντως,ἄμα τήν ἔχεις δέ μπορεῖς νά καταλάβεις...

  17. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 19/01/2014 18:50:17

    Αφήστε την θεολογία σε πιό ειδικούς και πιάστε την πολιτική...
    Το βλέπετε, η βάρκα λύθηκε και το λιμάνι φεύγει
    Ακούει κανείς εκεί στο Γραφείο Τύπου της ΝΔ;

    • my way avatar
      my way @ Uncle Stgm 19/01/2014 20:58:29

      Franco Franchi και Ciccio Ingrassia:
      - Τσίτσιοοοο, το λιμάνι φεύγει!!!

  18. alex avatar
    alex 19/01/2014 20:05:47

    υπαρχει εντονη φημη για συναντηση το επομενο διαστημα των κ. εφραιμ και τσιπρα στο αγιο ορος..

    ο κ.τσιπρας την δουλεια του κανει
    θα ταξει σε ολους τα παντα και θα καθυσηχασει αλα παπανδρεου οτι τα σημερινα λογια του δεν θα ειναι τα αυριανα εργα του αν γινει εξουσια, οι καλογεροι και οι παπαδες ομως που υποτιθεται οτι ειναι αντιθετοι με τις ιδεες που προσπαθει να επιβαλει ο συριζα γιατι 'ερωτοτροπουν' μαζι του ?

  19. melissa avatar
    melissa 19/01/2014 20:13:49

    Ο Τσίπρας είναι άθεος!!!
    Κι εγώ αιγόκερως!!!
    2014 κι ασχολούμαστε με γελοιότητες.Κρίμα.

  20. Νικήτας avatar
    Νικήτας 19/01/2014 20:18:05

    Εγώ δεν γουστάρω να κυβερνήσει την Ελλάδα άθεος .
    Χίλιες φορές τον Σαμαρά που προσκυνάει και κανα εικόνισμα.
    Τι να λέμε τώρα , την άλφα βήτα.
    Η λάξη αθεϊα είναι παραπλανητική. Πρόκειτε για μίσος απέναντι στον Χριστό.
    Ειδικά κάτι φρούτα τύπου Μάλιου φαίνονται απο εκατό χιλιόμετρα τι σόι γουδιά είναι. Είπαμε να παίζουμε αλλά να μην ακουμπάμε Ιερά και Όσια των Ελλήνων γιατί δεν το σηκώνουν. Τα λεφτά τους τα παίρνεις αλλά στην παράδοση έχει μην αγγίζεται. Και για λέμε την αλήθεια οι μάγκες οι εθνικόφρονες παίζουνε καλά εδώ και δεκαετίες το χαρτί αυτό που αναβοκατεβάζει κυβερνήσεις όσο και αν για μίζες , γκομενιλίκια , ακίνητα , κοιλιές κ.λ.π δεν είπε κουβέντα ο Κύριος.

  21. NTUA avatar
    NTUA 19/01/2014 20:37:16

    Ο κ. Τσίπρας είναι άθεος, εγώ που μπορεί να τον ψηφίσω είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος. Δεν εκπλήσσομαι, λοιπόν, καθόλου αν ο αυριανός πρωθυπουργός μου (και εκπρόσωπός μου) έχει καλές σχέσεις με την Εκκλησία, το αντίθετο μάλιστα...
    Επί τέλους, ας μην πέφτουμε τόσο χαμηλά, εμείς που κατά τα άλλα θέλουμε να κρατήσουμε την Ελλάδα στην Ευρώπη! Τρομάρα μας!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ NTUA 19/01/2014 21:17:09

      Χαμηλά πέφτουν όσοι επικροτούν κομπλεξικούς υβριστές. Όσο για τις «cargo cult» επικλήσεις σε μια φαντασιακή Ευρώπη, μόνο θυμηδία προκαλούν.

    • helios avatar
      helios @ NTUA 19/01/2014 22:42:10

      Δεν υπάρχει Ελλάδα στην Ευρώπη αλλά μάλλον στο Ισλάμ αρκεί να πήγαινες σήμερα μια βόλτα στην Αθήνα όπου γιόρταζαν την γέννηση του Μωάμεθ οι με το έτσι θέλω εισβολείς,μέχρι και τηλεοπτικά συνεργεία από τις πατρίδες τους είχαν έρθει.

      Πανέμορφες εικόνες για τον τουρισμό μας.

      LIVE YOUR ISLAM IN GREECE

      Πως σας φαίνεται το νέο σλόγκαν για τον τουρισμό μας;

  22. δημης avatar
    δημης 19/01/2014 21:12:23

    Και...ΑΘΕΟΦΟΒΟΣ...

  23. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 19/01/2014 21:14:49

    Εδώ η χώρα χάνεται και οι ηλίθιοι χτενίζουν...

  24. Τεμπέλης καθηγητής avatar
    Τεμπέλης καθηγητής 19/01/2014 21:50:53

    Ποιος στην ευχή του ...Θεού τους συμβουλεύει στη Νέα Δημοκρατία να ασχολούνται με τα θρησκευτικά; Ο κόσμος έχει πνιγεί στην αιθαλομίχλη, του παίρνουν τα σπίτια, ζητιανεύει για μια δουλειά, η ΧΑ καραδοκεί... Πιστεύετε ότι αυτό στ' αλήθεια είναι πολιτική; Πόσο χαμηλότερα πια θα πέσει το πολιτικό προσωπικό αυτής της χώρας, δεξιά και αριστερά; Ειλικρινά νιώθω αηδία, αηδία, αηδία...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Τεμπέλης καθηγητής 19/01/2014 23:21:30

      Για κάποιους μετράει η τσέπη πάνω από όλα. Δεν είμαστε όμως όλοι ίδιοι. Ευτυχώς.

  25. panos avatar
    panos 19/01/2014 22:45:46

    Και τελικα τι ειναι πιο σημαντικο το οτι ο Τσιπρας ειναι λαικιστης η το οτι ειναι αθεος;

  26. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/01/2014 22:47:23

    Κουὶζ γιὰ ἀδέξιους δεξιούς: Τί εἶναι πιὸ χριστιανοπρεπές, τὸ νά'σαι θεομπαίχτης ἢ ἄθεος;

  27. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 19/01/2014 23:11:41

    Χριστιανός είναι όποιος έχει βαπτισθεί.

    Άν, πόσο καί πότε συμμετέχει στό Ίδρυμα Εκκλησία τής Ελλάδος είναι επιλογή του.

    Ο κάθε Ορθόδοξος είναι ελεύθερος νά βρεί τόν δρόμο του πρός τόν Θεό.
    Νά τόν βρίσει, νά τόν δοξάσει, νά τόν λατρέψει, νά τόν ξαναβρεί, νά τόν ξαναχάσει, νά τόν αρνηθεί ή όχι.

    Άν θέλει τήν Ανάσταση νά ψήσει Αρνί ή νά φάει Χοιρινό ή Φακή.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Ιαπετός 19/01/2014 23:22:40

      Πολύ σωστά.
      Καί συνειδητός χριστιανός εἶναι αὐτός πού ἔχει ἀναβαπτιστεῖ στήν κολυμβήθρα τῆς μετανοίας..

  28. ΚΜ avatar
    ΚΜ 19/01/2014 23:15:59

    Ενδεχομένως ο τύπος να είναι και τα δυο (κοίτα την φωτογραφία).

  29. my way avatar
    my way 19/01/2014 23:27:03

    Το επικοινωνιακό παιχνίδι ήταν χαμένο από την αρχή.
    Αστειότητες έως και γελοιότητες αντί για πολιτική.

  30. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 19/01/2014 23:28:13

    Εχει μια προτιμηση στο Ισλαμ ο Αλ - Τσιπρας, αλλα δεν πειραζει, είναι δικαιωμα του...

  31. Στέργιος avatar
    Στέργιος 20/01/2014 00:13:38

    Προς το παρόν, αυτός που έχει αλλάξει την πίστη των Χριστιανών στη φορολογία είναι ο Σαμαράς.

  32. Γιώργος Χρυσάνθου avatar
    Γιώργος Χρυσάνθου 20/01/2014 05:27:31

    Η ΝΔ αποκάλυψε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα φορολογήσει όλους τους Χριστιανούς Ορθόδοξους. Επειδή όλοι όσοι γεννιόμαστε στην Ελλάδα είμαστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι μήπως εννοεί ότι από την ΥΠΕΡΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ που κάνει αυτή ο ΣΥΡΙΖΑ απλώς θα μας φορολογήσει? Και αυτό το "όλους τους Χριστιανούς" δεν είναι παραδοχή από τη ΝΔ ότι αυτή κάποιους δικούς της δεν τους φορολογεί?

    Τέτοια μυαλά έχουν μαζευτεί στου Μαξίμου και βουλιάξαν το καράβι.

  33. Leyla avatar
    Leyla 20/01/2014 13:46:17

    Εκείνο που εμένα μ'ενοχλεί πραγματικά είναι η άθλια αυτή προπαγάνδα των αριστερών που θεωρούν αυτονόητο ότι πρεσβεύουν. Θες φίλε μου να είσαι γκέυ, ναρκομανής και άθεος; Δικαίωμα σου. Όμως, δεν είναι ανάγκη να το διαφημίζεις κιόλας. Έλεος πια!

  34. ΑΝΤΟΝΙΟ Β avatar
    ΑΝΤΟΝΙΟ Β 20/01/2014 13:51:23

    Αυτό που έχω να πω είναι ότι όλα τα λαμόγια που έφαγαν τα εκατομμύρια από τις μίζες και κατέστρεψαν την Ελλάδα και τους Έλληνες είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι και στις λειτουργίες ήταν πάντα παρόντες και στην πρώτη σειρά !!!!

  35. Marsal avatar
    Marsal 20/01/2014 13:53:15

    Δυστυχώς, η κρίση που βιώνουμε δεν είναι μόνο οικονομική. Η μεγαλύτερη κρίση όλων που βιώνουμε είναι εκείνη των αξιών. Έρχεται ο Τσίπρας τώρα, ο άλλος Ανδρέας, να το παίξει φιλελεύθερος και ανθρωπιστής. Θέλουμε δεν θέλουμε, αν η ελληνική φυλή σήκωσε κεφάλι από τον ραγιαδισμό, το οφείλει στο τρίπτυχο πατρίς, θρησκεία, οικογένεια. Οι αριστεροί αυτό το βλέπουν ως συντήρηση. Ας είναι. Το προτιμώ αυτό παρά την απόλυτη φιλελευθεροποίηση και τον ψευτοπροοδευτισμό. Είναι δικαίωμα μου και είμαι ελεύθερος να το διατυμπανίζω. Δεν έχω όμως δικαίωμα, να ρίχνω στην πυρά τον άλλον επειδή πιστεύει κάτι άλλο. Δικαίωμα του σεβαστό. Ας μην μ'ενοχλεί όμως, όπως δεν τον ενοχλώ κι εγώ.

  36. Adreas avatar
    Adreas 21/01/2014 01:19:22

    Οσο και αν ειμαι εναντια του ΣΥΡΙΖΑ πιστευω οτι πρεπει να ξεπερασουμε το γεγονος οτι δεν υπαρχουν "φανταστικοι φιλοι" και οσοι θελουν να πιστευουν να φορολογουνται!

  37. Eva avatar
    Eva 21/01/2014 09:21:26

    Επειδή τίποτα δεν γίνεται τυχαία απο τον σύριζα
    σε θέματα επικοινωνίας
    σίγουρα η δήλωση λειτουργεί υπερ του
    στοχεύοντας στους μη θρησκευόμενους αφ ενός
    και στους μη Χριστιανούς αφ ετέρου.
    Μη μασάτε.