#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/03/2013 20:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τούρκος ... Chobanis έχασε δικαστικά



Να που και η Τουρκία μπορεί να ηττηθεί, τουλάχιστον σε ένα θέμα. Στη Βρετανία, λοιπόν, έγινε η δίκη για το γιαούρτι που πωλούσε ως ελληνικό η τουρκική εταιρεία Chobani με έδρα τη Νέα Υόρκη. Ανώτατος δικαστής στο Λονδίνο αποφάσισε ότι το κείμενο επάνω στα κεσεδάκια του γιαουρτιού της Chobani όπου αναφέρεται ότι το γιαούρτι παράγεται στις ΗΠΑ και όχι στην Ελλάδα, είναι δυσδιάκριτο και γι' αυτό έδωσε εντολή στην εταιρεία να τυπώνει κομμάτι αυτό που αναφέρεται στην προέλευση, με μεγαλύτερους, ευκρινέστερους χαρακτήρες για τα προϊόντα της που κυκλοφορούν στην Βρετανία.

«Τα πολύ μικρά γραμματάκια που ήταν τυπωμένα στα κεσεδάκια της Chobani στο πίσω μέρος και ανέφεραν ότι παρασκευάζεται στις ΗΠΑ, κάθε άλλο παρά ενημέρωναν τον κόσμο ότι το γιαούρτι δεν προέρχεται από την Ελλάδα», αναφέρεται στην απόφαση. Ο δικαστής ανέφερε ότι η ΦΑΓΕ, που κινήθηκε εναντίον της Chobani νομικά, κατάφερε να την αποτρέψει από το να πλασάρει το αμερικανικό της γιαούρτι σε Αγγλία και Ουαλία, με την σήμανση «ελληνικό γιαούρτι».

Ο Τούρκος επιχειρηματίας έχει θησαυρίσει στις ΗΠΑ κι όχι μόνο καθώς πουλάει γιαούρτι ξεγελώντας τους καταναλωτές ότι είναι ελληνικό. Από την πλευρά της η ΦΑΓΕ η οποία έχει σημαντικό μερίδιο σε ξένες αγορές κι έχει κατακτήσει εκατομμύρια καταναλωτές πήγε στα δικαστήρια τον Τούρκο... Τσοπάνη και δικαιώθηκε.

Τι καλά που θα ήταν, πάντως, να λύναμε τις διαφορές μας με τους προκλητικούς τον τελευταίο καιρό Τούρκους, με έναν... γιαουρτοπόλεμο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 28/03/2013 21:15:33

    Θά γινόταν τό Αἰγαῖο γιαούρτι...:)

  2. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 28/03/2013 21:18:48

    Θα πληρωσει και καμια αποζημιωση ο βρ...Τουρκος?

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Μικρασιάτης 28/03/2013 21:28:00

      Τό ἄλλο μέ τόν τσοπάνη τό ξέρεις...;

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 28/03/2013 21:47:17

    Tην ίδια τύχη να έχει και να εξαφανιστεί δια βίου από την Ελληνική αγορά, η παραπλανητική "φετα-Syrtaki", τουρκο-στουπί κι αυτό, που ξεγελάει το αγοραστικό κοινό και πουλιέται στα Ελληνικά νησιά του Αιγαίου. Ας δραστηριοποιηθούν οι αρμόδιες αρχές. Καλοκαίρι έρχεται κι η Ελληνική σαλάτα με φέτα-μούφα, ΔΕΝ.

    • Karenin avatar
      Karenin @ η Dimi 28/03/2013 22:07:12

      Αγαπητή Dimi, μπορείς να μου υποδείξεις δύο τρια μέρη στην χώρα που έφαγες γνήσια φέτα και όχι λευκοτύρι. Γιατί με αυτό μαλώνω συνέχεια με τους μαγαζάτορες, μόνιμη επωδός είναι ακριβή η γνήσια και ποιος θα το πληρώσει;

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Karenin 28/03/2013 23:58:33

        Karenin, αγοράζω ελληνικά προϊόντα από συγκεκριμένη ελληνική αλυσίδα τροφίμων και πάγια τακτική μου, σε κάθε προϊόν πριν το αγοράσω είναι να διαβάζω τις ετικέττες. Κι επειδή συνήθως η χώρα προέλευσης και τα γράμματα είναι μικρά και δυσανάγνωστα, έχω στη τσάντα μου ένα μικρό μεγενθυτικό φακό. Το συγκεκριμένο τουρκο-στουπί, έχει ονοματεπώνυμο και χώρα προέλευσης και παραγωγής τη μογγολία, τη τουρκιά εννοώ. Και στόχο έχει αυτό το καλοκαίρι, να εκτοπίσει τη πολύπαθη Ελληνική φέτα από τα Ελληνικά τραπέζια, στα Ελληνικά νησιά. Από εμάς εξαρτάται να ενημερώσουμε και να την εξαφανίσουμε από την Ελληνική αγορά. "Στη δε μόνιμη επωδό είναι ακριβή η γνήσια και ποιός θα το πληρώσει;" προσωπικά, προτιμώ το Μηδέν (έχει μαθηματικό όριο τον αριθμό 0) από το Τίποτα (την ανυπαρξία δηλαδή), σαλάτα γιαλαντζί, με τουρκο-στουπί-syrtaki δηλαδή.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ η Dimi 29/03/2013 00:06:52

          Μπράβο!

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ Γεώργιος Τ. 29/03/2013 07:45:14

            Γιώργο, καλημέρα. Η άγνοια των υποχρεώσεων και των δικαιωμάτων των Ελλήνων πολιτών/καταναλωτών, φαίνεται να είναι η ρίζα και ο ανθός των δεινών μας. Γι αυτό Εμείς, απ' αυτόν εδώ τον πρώτο των πρώτων Ιστότοπο των Αντινέων, μεταδίδουμε έγκριτη γνώση σε όσο περισσότερους συνΕλληνες μπορούμε. Αυτή είναι η γνώμη μου και καθημερινά τη κάνω πράξη.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ η Dimi 28/03/2013 22:13:55

      Γενικα καλο θα ηταν να ριχναμε επιτελους μια ματια οταν αγοραζουμε ενα προιον, μηπως και κατασκευαζεται στη ....φιλη και γειτονα χωρα, και αναλογως να σκεπτομασταν αν θελουμε να στηριξουμε κι εμεις, συνεισφεροντας στα ...καυσιμα των αεροσκαφων που κανουν τις παραβιασεις στο Αιγαιο. Αρκετα γνωστα και τοπ σε πωλησεις στην Ελλαδα προιοντα ειναι made in T...

  4. anonymous avatar
    anonymous 28/03/2013 21:57:04

    Υπάρχει σοβαρό θέμα στη Γερμανία. Πουλάνε γιαούρτι γερμανικής παρασκευής το οποίο το ονομάζουν "Ελληνα" με τσολιαδάκια κλπ στη συσκευασία και το οποίο λένε ότι παρασκευάζεται κατά το Ελληνικό πρότυπο.

  5. roadrunner avatar
    roadrunner 29/03/2013 00:27:42

    Να λοιπόν, που μπορεί και να κερδίζει, όποιος ξύνεται στη γκλίτσα του chobani :-)

  6. αργατεία avatar
    αργατεία 29/03/2013 00:28:10

    παιδιά ο ιδιοκτήτης της Τσομπάνι είναι Κούρδος, όχι Τούρκος και μάλιστα φιλέλλην....αυτό έτσι για ενημέρωση. το ζήτημα είναι ότι η Ελλάδα και η ελληνικότητα έχουν γινει τόσο οικουμενικά που χάσαμε ως Έλληνες τον έλεγχο της διαχείρισης του ονόματος και της φήμης μας...κάτι ανάλογο με το γιαούρτι συμβαίνει και στον χωρο των κοινωνικών επιστημών, διαφορετικής φύσης βέβαια, όπου έχεις όλους τους κάθε λογής ξένους ερευνητές να μελετάνε οτιδήποτε θεωρούν Ελληνικό...αυτό έχει τα καλά του αλλά μπορεί να προκαλέσει και ετεροκαθορισμό και αποικιοποίηση διανοητική με ότι αυτό συνεπάγεται, όπως και έγινε στην Ελλάδα....φανταστήτε να αποικιοποιούσαν οι Έλληνες την Βρετανία και την ιστορία των άγγλων να την γράφαμε εμείς και οι βρετανοί να μάθαιναν την ιστορία τους μεσα από κείμενα ελλήνων συγγραφέν, τι τεράστι δύναμη και επιρροή....Οι Έλληνες αδυνατούμε να διαχειριστούμε το όνομα και την φήμη της χώρας, δεν ελέγχουμε το copyright της Ελλάδας και αυτό είναι μια σοβαρή ήττα του ελληνικού πνευματικού, πολιτικού και επιχειρηματικού κόσμου.
    Τώρα όσον αφορά την αντίδραση της ΦΑΓΕ, κατανοώ ότι στα πλαίσια του ανταγωνισμού προέβη σε τέτοιο μέτρο αλλά καλό επίσης θα ήταν να πάψει να χρησιμοποιεί μια μάλλον τουρκική λέξη για να περιγράψει το προιόν της και ας το πει επιτέλους στα ελληνικά, η λέξη γιαούρτι δεν ειναι ελληνική, οι αρχαίοι το "γιαούρτι" το ονόμαζαν οξύγαλα και οι πόντιοι ακόμα και σήμερα το αποκαλούν 'ξύγαλαν. Επιχειρηματίας για εμένα δεν σημαίνει απλά έχω κεφάλαια βγάζω ένα προιον, τα κονομάω και κυνηγάω και τους ανταγωνιστές, αλλά παράλληλα έχω αίσθηση της γαστρονομικής κληρονομιάς του πολιτισμού μου , επομένος το εν λόγω προιον θα το πλάσαρα στην αγορά όχι ως γιαούρτι αλλά ως ΟΞΥΓΑΛΑΝ. Τότε να δεις πόσο ανεβαίνει η συμβολική αξία του προιόντος και πόσο αυξάνονται οι πωλήσεις αλλά και πόσο ωραία διαφημίζω την χώρα μου και την γλώσσα μου....τα υπόλοιπα είναι επαρχιώτικες μιζέριες...η Ελλάδα θα μπορούσε να είναι ένας διατροφικός, γαστρονομικός γίγαντας, απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια για αυτό είναι να ξαναβρεί την ταυτότητά της, να ανακτήσει της σχέση της με την ιστορία, με τις ελληνικές λέξεις και τα νοήματα και να πάψει να λέει το γιαούρτι γιαούρτι και ας το πει Οξύ γάλα, δεν είναι δα και τόσο δύσκολο...εδώ οι πόντιοι για αιώνες ξύγαλαν το λένε, ακόμα θυμάμαι την γιαγιά μου να το λέει έτσι....άρε τι θυμήθηκα, άντε καλή μας όρεξη
    (αν μου υιοθετήσει κανείς επιχειρηματιας την ιδέα μου για το ξύγαλαν θα παρακαλούσα να μου αποδώσει και τα σχετικά ποσοστά διότι χρεοκόπησα....)
    τώρα που το θυμήθηκα, το ρακί σε συγκεκριμένες περιοχές του πόντου το αποκαλούσαν, και έφτασε η λέξη μέχρι και σήμερα, αψυπότ, δηλαδή αψύ ποτό! υείαν και ευλογίαν....
    Αργατεία

    • αργατεία avatar
      αργατεία @ αργατεία 29/03/2013 00:32:19

      συγγνώμη για τα ορθογραφικά και άλλα λάθη, κεκτημένη ταχύτητα, οκνηρία και πολυετής παρουσία στο εξωτερικό προκάλεσαν γλωσσική ζημία, που θα πάει όμως θα στρώσω:-))

    • Κρης avatar
      Κρης @ αργατεία 29/03/2013 02:45:10

      Μήπως πηραν την λέξη 'Υαρτος ( η ελληνικη απόδοση του "γιαουρτιου"
      και το Υ το κανανε Γ (φωνητικο)
      και το λενε γιαούρτι ;

      όπως τους Ιωνες Γιουναν ;

      • αργατεία avatar
        αργατεία @ Κρης 29/03/2013 20:28:13

        όχι Κρης

        • αργατεία avatar
          αργατεία @ αργατεία 29/03/2013 20:29:16

          φίλε Κρης πες μου που εντόπισες την λέξη Υαρτος σε παρακαλώ

    • αργατεία avatar
      αργατεία @ αργατεία 29/03/2013 03:41:07

      επισήμανση, ένα ειδικό "ξινό" είδος γιαουρτιου λέγεται οξύγαλαν, νερωμένο αρκετά, δεν εινα ακριβώς το ιδιο συμπαγές με συμβατικο γιαουρτι....αλλά και πάλι, τα ονόματα παίζουν ρόλο, ελληνικό γιαούρτι με τουρκική ονομασία δεν γίνεται....να βρούνε στα αρχεία μια καταλληλότερη ονομασία στα ελληνικά και θα πουλήσουν διπλάσια, το ξύγαλαν παραμένει πάντως ως ενα αναξιοποίητο ελληνικό προιόν στις διεθνείς αγορές, κρίμα

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ αργατεία 29/03/2013 08:39:53

      Αγαπητη Αργατεια το ο.τι ειναι φιλελλην και Κουρδος δεν
      βοηθαει σε κατι. Η αναγκη εκανε τους Κουρδους φιλελληνες, μολις προ
      λιγων δεκαετιων απηνεις διωκτες του ξεριζωμενου Ελληνισμου απο τις
      αρχεγονες εστιες του. Επισης, ΑΡΧΗΣΟΦΙΑΣΟΝΟΜΑΤΩΝΕΠΙΣΚΕΨΙΣ. Μπορειτε
      να αναζητησετε τον Θησαυρο της Ελληνικης γλωσσας και εκει στην
      ξενητεια που ειστε να ανασαινετε Πατριδα. Γιατι η γλωσσα μας ειναι
      η Πατριδα μας ειναι ητρισχιλιετης γραπτη

      • αργατεία avatar
        αργατεία @ Β.Κ.Σ. 29/03/2013 20:26:38

        αγαπητέ Β.Κ.Σ, γνωρίζω το κουρδικό παρελθόν αλλά αυτό που έχει σημασία είναι το παρόν και το μέλλον....
        τώρα δεν ξέρω γιατί πρέπει να καταδικάζεται ένας δήθεν "τούρκος" επειδή έβγαλε ένα προϊόν και το ονόμασε ελληνικό γιαούρτι, διαφήμιση είναι, μοιάζει λίγο με την περιπτωση των κινέζων που προσπαθούν να μιμηθούν την παραγωγή δυτικών προϊόντων....αλλά ξαναλέω η ΦΑΓΕ και η κάθε ΦΑΓΕ τέλος πάντων, της οποίας τα προιόντα χρησιμοποιώ δεν μπορεί να εμμένει στην ελληνικότητα των προϊόντων της χρησιμοποιώντας τουρκική ονομασία, θέατρο του παραλόγου. Ένας Κούρδος που με τόση ευκολία τον χαρακτηρίζουμε "τούρκο" (ελληνικός κεμαλισμός μέχρι το κόκαλο δηλαδή...) που βγάζει γιαούρτι που θέλει ο άνθρωπος να το ονομάσει ελληνικό γιατι θεωρεί επίσης ότι το ονομα ελληνικό είναι ισχυρή μάρκα και διαβατήριο για τις διεθνείς αγορές και πράγματι αποδεικνύεται ότι επιτυγχάνει, διαφημίζοντας και το ελληνικό όνομα (η υπόθεση μοιάζει λίγο με την σημαία με τον αλβανό μαθητή πριν χρόνια....) και από την άλλη έχεις την ΦΑΓΕ, ελληνικών φαντάζομαι συμφερόντων με τα εργοστάσιά της στην Αμερική παρακαλώ, που διαμαρτύρεται κατά των ανταγωνιστών της.Ελεύθερη αγορά έχουμε ας βρουνε τρόπο να πουλήσουν περισσότερα. Και όπως λέει και ο μέγας Δάσκαλος Χ.Γιαννάρας η Ελλάδα δεν είναι τόπος, αλλά ΤΡΟΠΟΣ
        καλησπέρα φίλοι

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ αργατεία 29/03/2013 08:44:16

      Συγνωμη για το ατονικο, η πλατφορμα android δεν σεβεται τη
      νεοελληνικη και ηδη κουτσουρεμενη γραφη των ελληνικων λεξεων. Με το
      ζορι ατονικο και σε λιγα χρονια γενθκευση των
      γραικολυκων...

      • tpe avatar
        tpe @ Β.Κ.Σ. 29/03/2013 09:49:56

        Αυτό δεν σε εμποδίζει να κατεβάσεις ένα σωστό πληκτρολόγιο.
        Υπάρχουν άπειρα στο Play Store. Κι εμείς Android έχουμε, αλλά
        τόνους βάζουμε. Αμάν πια με τις δικαιολογίες.

        • Β.Κ.Σ. avatar
          Β.Κ.Σ. @ tpe 29/03/2013 19:45:14

          Έχω ζητήσει βοήθεια και είσαι ο πρώτος που ανταποκρίθηκε, έστω κι έτσι, και σ´ ευχαριστώ, θα το ψάξω, αν και δεν έχω ασχοληθεί με "κατεβάσματα"... (τώρα γράφω από το άιφον που φυσικά υποστηρίζει τους τόνους - το μήλο άλλωστε υποστήριζε την πιλυτονική γραφή από το 1992...)

        • Vee avatar
          Vee @ tpe 29/03/2013 22:03:54

          Οι τόνοι σε πειράζουν, η τουρκική λέξη aman όχι;

    • βαγγέλας avatar
      βαγγέλας @ αργατεία 29/07/2014 19:55:21

      Και πως είναι το ΟΞΥΓΑΛΑΝ στα αγγλικά; Διότι ο Chobani θα γράφει στο κεσεδάκι yogurt και η ΦΑΓΕ oksigalan(ή... acidmilk) και ο Τσομπάνης θα τρίβει τα χέρια του... Αφήστε, το επιχειρηματικό δεν τόχετε, ασχοληθείτε καλύτερα με το Hellenic Quest από το σπίτι σας δια του πληκτρολογίου...

  7. δημης avatar
    δημης 29/03/2013 01:22:29

    +++++++++
    ΟΤΑΝ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΤΡΙΒΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝΑΓΚΛΙΤΣΑ ΤΟΥ ΤΣΟΠΑΝΗ...

  8. Κώστας Σταματάκης avatar
    Κώστας Σταματάκης 29/03/2013 11:40:10

    Η συγκεκριμένη μάρκα γιαουρτιού κάνει θραύση στην Αμερική. Υπήρχε ειδικό αφιέρωμα στο Business Week για τον ιδρυτή της. Μέσα σε λίγα χρόνια ένας Τούρκος φοιτητής ( ο ιδρυτής της) κατάφερε να φτιάξει μια εταιρεία παραγωγής και εμπορίας Ελληνικού γιαουρτιού στην Αμερική, με τσίρο κάποια δις δολάρια, κατέχοντας περίπου το 90% του μεριδίου της αγοράς έναντι περίπου 10 % της ΦΑΓΕ, που διαθέτει εργοστάσιο παραγωγής στη πολιτεία της NY.

    Τελικά έχουμε καταφέρει σαν έθνος να έχουμε αποκοπεί τελείως από αυτό που ονομάζεται Επιχειρηματικότητα, Καινοτομία, Δημιουργικότητα. Η «αριστερά και η πρόοδος» τόσα χρόνια με την προπαγάνδα της, κατάφερε να ευνουχίσει αυτό το έθνος από κάθε ικμάδα δημιουργικότητας και καινοτομίας.

  9. αργατεία avatar
    αργατεία 29/03/2013 20:40:22

    έχετε δίκιο κ.Σταματάκη, η περίπτωση αυτή μου θυμίζει τα τεκταινόμενα στον τομέα της πνευματικής παραγωγής, έχεις φοιτητες σε ξένα πανεπιστήμια που μαθαίνουν αρχαία και γνωρίζουν την ελληνική πνευματική κληρονομιά πολύ καλύτερα από τα ελληνόπουλα, τι να κάνουμε τώρα, να τους καταδικάσουμε και να τους καταγγείλουμε; Είναι αυτοεγκλωβισμός αυτή η λογική. Κρίμα
    Ακόμη θυμάμαι ποσο μειοντεκτικά αισθανόμουν βλέποντας συμφοιτητές μου ακόμα και από Τουρκία να μου μιλούν για Πλάτωνα και Αριστοτέλη με γνώση και σοβαρότητα αλλα και με πάθος, και εγώ να απορώ πως είναι δυνατόν αυτοι να ξέρουν και εγώ όχι! Γαλουχήθηκα βέβαια μέσα στα πλαίσια της ανδρεοπαπανδρεϊκής εκπαιδευσης, τι να κάνουμε τη δεκαετία του 1980 μου έλαχε να πάω σχολείο, όπου καταργούνταν τα πάντα. Ευτυχώς το πάλεψα μονος και προχώρησα. Τέλος πάντων, τα πράγματα σφίγγουν στον παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον, ο ρομαντικός φιλελληνισμός έσβησε στην βόρεια Ευρώπη, πρέπει εμείς μόνοι μας να επανοικειοποιηθούμε και να διαχειριστούμε την κληρονομιά και το όνομά μας. Ο τομέας της διατροφής μας παρέχει εξαιρετικά πλεονεκτήματα για τις διεθνείς αγορες (και την εσωτερική δική μας εννοείται), αλλά αμα χρησιμοποιείς τουρκική ονομασία για τα προιόντα σου ενώ τα παρουσιάζεις ως ελληνικά τότε είσαι άξιος της μοίρας σου.Κιτς καταστάσεις και επαρχιωτισμός. Και δυσφήμιση για το ελληνικό όνομα παράλληλα! κρατήστε το αυτό. Γιατί άραγε ο τσομπάνης έχει 90% της αγορά και η ΦΑΓΕ μονο %10?
    Οικονομία, γλώσσα και πολιτισμός/νοήματα πάνε χέρι χέρι, αντε να δούμε οι μαγκες ελλαδίτες επιχειρηματιες πότε θα το καταλάβουν αυτό

  10. αργατεία avatar
    αργατεία 29/03/2013 21:04:26

    αν ο πολιτικός κόσμος είχε ένα "οικουμενικό" όραμα για τον ελληνισμός θα προσέγγιζε τον εν λόγω επιχειρηματία και θα του πρότεινε συνεργασίες κλπ και θα τον έκανε ακόμα πιο φιλλέληνα, αλλά που καιρός για τέτοια, αυτοί έγιναν πολιτικοί για να βολεύουν τα παιδιά τους.....ακόμα ηχούν στα αυτιά μου οι κραυγές στελεχών της ΝΔ όταν ήρθε στην εξουσία ο Κ.Καραμανλής που έλεγαν "ήρθε η σειρά μας να φάμε και να βολέψουμε τα παιδιά μας", εθνικές ηγεσίες σου λεει μετά, για να μην αναφερθούμε στις πασοκικές ανάλογες τραγικές λογικές....τέλος πάντων, πατ'απάν (μτφ πάτα επάνω, ξεπέρασέ το δηλαδή) που λέμε και στα ποντιακά.
    ***α και κάτι άλλο στον φίλο ΒΚΣ, το Αργατεία ειναι λέξη από τα ελληνικά Τραπεζούντας, ποντιακά δηλαδή,και σημαινει την ανταλλαγή εργασίας μεταξύ των ανθρώπων χωρις αμοιβή, πρόκειται για έναν θεσμό αλληλοβοήθειας που έφεραν οι πρόγονοί μας από τον Πόντο. Έρχονται οι συγχωριανοί και δουλεύουν στο χωράφι μου μετά πάμε όλοι και δουλεύουμε στο δικό του (χωρίς χρηματική αμοιβή) κλπ κλπ, ωραία πράγματα!

  11. αλμωπιευς avatar
    αλμωπιευς 29/03/2013 21:34:20

    ''εμες α δα ση Ελλαδα εμαθαμεν οτι το ξυγαλα λε α το γιογρουρτ. '' Ποντια απο την Γεωργια που ηλθε στη Ελλαδα ΤΟ 1990 . αυτήκοος μαρτυς.

    • αργατεία avatar
      αργατεία @ αλμωπιευς 29/03/2013 21:46:41

      γεια σου αλμωπιευς, χαίρομαι που έχουμε παρόμοιες προσλαμβάνουσες. Ξύγαλαν και τα μυαλά στα κάγκελα λοιπόν:))

  12. Vee avatar
    Vee 29/03/2013 21:48:11

    Ποιά ΦΑΓΕ; Η γνωστή Λουξεμβουργιανή εταιρεία; Από πότε βγάζει και το Λουξεμβούργο Ελληνικό γιαούρτι;

  13. η Dimi avatar