#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/04/2013 17:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΣΥΡΙΖΑ ... στ΄ άρματα

Από το Γραφείο Τύπου της Νέας Δημοκρατίας, σχετικά με την αφίσα που κυκλοφόρησε η νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ, ενόψει φοιτητικών εκλογών, εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:

«Ο ΣΥΡΙΖΑ, αφού όπλισε τα χέρια όσων επιχείρησαν να πυρπολήσουν ζωντανούς συμπολίτες τους στη Χαλκιδική, τώρα, ενόψει φοιτητικών εκλογών, διαφημίζει με αφίσα ενός κουκουλοφόρου που κρατά καλάσνικοφ, τη νεολαία του ως φυτώριο εγκληματιών.

Υπάρχει ντροπή στο ΣΥΡΙΖΑ;».



ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 11/04/2013 13:42:24

    Μακρυά από μένα η ΧΑ.
    Αλλά μπορείτε να φανταστείτε αν κυκλοφορούσε μια ανάλογη αφίσα της ΧΑ;
    Με άλλα λόγια οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ αν κοιτάξουν στον καθρέπτη τους θα πρέπει να δουν τη ΧΑ!!
    Κρίμα γιατί μερικά από τα πιστεύω τους θα έπρεπε να είχαν υιοθετηθεί από τους κυβερνώντες!

  2. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 11/04/2013 13:44:26

    Η αφισα ειναι βγαλμενη απ την ....Αραβικη Ανοιξη, την οποια στηριξε με παθος ο Συριζα. Τα αποτελεσματα της Αραβικης Ανοιξης τα βλεπουμε .... χιλιαδες δολοφονημενοι Χριστιανοι στη Συρια και σε ολη τη περιοχη της Μεσογειου...

    • Αμφιβολία avatar
      Αμφιβολία @ Μικρασιάτης 11/04/2013 14:16:40

      Έλα, ρε, φιλάρα!

      Κι εμείς που νομίζαμε ότι αλληλοσκοτώνοντα Μουσουλμάνοι εκεί πέρα!

      Σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Αμφιβολία 11/04/2013 16:58:45

        Αμ δε, συριζαίε! Λάθος νομίζατε...

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 11/04/2013 13:47:06

    Στ΄άρματα ο syriza, τώρα ;;; πάνω που μας έπεισε ότι θέλει εκλογές ;

  4. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 11/04/2013 13:48:50

    dima,
    Υπονοείς ότι η αφίσα δεν έχει καμία σχέση με τον ΣΥΡΙΖΑ;
    Ίσως έχεις δίκιο γι΄αυτό και θα περιμένω μια καταδικαστική απάντηση, λες να περιμένω πολύ;

    • dima avatar
      dima @ ΝΤΙΝΟΣ 11/04/2013 15:26:38

      εχει σχεση με το παρτυ νεολαιας του ΣΥΡΙΖΑ, και τη βρισκω μια χαρα αφισα, τι να καταδικαστει , οι Ζαπατιστας (ΕΖLN κατω αριστερα της αφισας)?

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ dima 11/04/2013 15:39:33

        Το καλάζνικοφ (ή ό,τι είναι τέλος πάντων) που κολλάει με τα θέματα που θα συζητήσουν;;

      • Στρυμών avatar
        Στρυμών @ dima 12/04/2013 16:45:02

        Είναι ξεκάθαρο. Η αριστερά πάντα έχει στα εργαλεία της και τα όπλα. Τα ιδεολογήματά της έχουν αποτύχει οικτρά , αυτή όμως δεν θα διστάσει προκειμένου να τα επιβάλει , να ξαναρίξει τη χώρα σ' έναν εμφύλιο και να αιματοκυλήσει τον τόπο. Προσέξτε την πορεία κατά την μεταπολίτευση. Τρομοκρατία , βία στους πανεπιστημιακούς χώρους και όπου αλλού , τσαμπουκάς των λίγων , φόνοι , εμπρυσμοί , ψέμτα τερατώδη , εξαναγκασμός και εκβιασμοί , φήμωση της άλλης άποψης όπου το καταφέρνει , έλειψη διαλόγου με τους διαφορετικούς απ' αυτήν , διαζύγιο με τα αυτονόητα. Γιατί λοιπόν σας ενοχλή μια αφίσα με καλάσνικοωφ;;;;

  5. Γιώργος avatar
    Γιώργος 11/04/2013 13:53:34

    Οξύ χημικών, Εγκέλαδος πολιτικών, Ασυμμετρία ηλεκτρολόγων....κάτι ξέραμε που δεν προσλαμβάναμε από ΕΜΠ.

    • Apache avatar
      Apache @ Γιώργος 11/04/2013 15:18:28

      αντιδραση επειδη δν καταφερες να μπεις αγορινα, δν πειραζει θα βρουμε αλλου δουλεια οι του "μετσοβιου".

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ Γιώργος 11/04/2013 16:52:55

      Του Ντιρί πρέπει να είστε, ε;

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Γιώργος 11/04/2013 17:29:22

      Προσλαμβάνετε μόνο από το ΜΙΤ?

    • Η Μάγισσα του ΟΖ avatar
      Η Μάγισσα του ΟΖ @ Γιώργος 11/04/2013 18:32:38

      Γιώργο δεν έχεις φαντασία! Aυτό που απορρίπτεις, αποδεικνύει απλά την ευφυϊα των εμπνευστών του! Τι μπορεί να προσφέρει στο μέλλον αλήθεια ένας άνθρωπος που σκέπτεται σαν εσένα, κάποιος γερασμένος, με τόσες εμμονές κι αντιστάσεις;

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ Γιώργος 11/04/2013 19:10:45

      Να ταν η ζήλεια ψώρα να γέμιζε όλη η χώρα. Άνοιξε κανένα βιβλίο και δώσε πάλι πανελλήνιες να σου φύγει το κόμπλεξ, ποτέ δεν είναι αργά και θα κάνει καλό στην ψυχική σου υγεία! Μη μας προσλαμβάνετε αν δε θέλετε, φεύγουμε και Ευρώπη για 2-3 χιλιάρικα πρώτο μισθό καθαρά.

  6. skynet 13 avatar
    skynet 13 11/04/2013 13:53:56

    EZLN-Ejército Zapatista de Liberación Nacional
    Στρατοw των Ζαπατίστας για την Εθνική Απελευθέρωση

    • μηδεν avatar
      μηδεν @ skynet 13 11/04/2013 14:26:46

      καλα κανεις και το βαζεις αλλα αμφιβαλω αν πολλοι εδω μεσα ενδιαφερονται για τον αγωνα των ζαπατιστας...τους καιει μην βγει ο τσιπρας και χασουν το ευρω!!!που δεν εχουν πια

      • G.JL7 avatar
        G.JL7 @ μηδεν 11/04/2013 17:18:35

        Πάλι καλά που ενδιαφέρονται για τον αγώνα των Ζαπατίστας αυτοί που τους βάζουν σε αφίσα με τίτλο... PARTY!

  7. fch avatar
    fch 11/04/2013 14:24:25

    το γραφειο τυπου συνεχιζει ανεξελεκτα τον κατηφορικο του δρομο και ευτελιζει το Κομμα που εκπροσωπει με ..ανοητες αστηρικτες ανακοινωσεις...ενας σοβαρος ανθρωπος αποτο πρωθυπουργικο περιβαλλον ας τους βαλει ...λιγο μυαλο επιτελους!...γελαει οκοσμος με τον ΚΕΔΙκογλου και την παρεα του

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ fch 11/04/2013 15:01:42

      Ρε συριζαίε, μόνοι σας βάζετε τα χέρια σας και βγάζετε τα μάτια σας. Ο Κεδίκογκου σου φταίει; Αυτός την έβγαλε την αφίσα σας;

      • Περικλής avatar
        Περικλής @ ΚΜ 11/04/2013 19:41:56

        Έχεις δει τις αφίσες της ΔΑΠ, της ΠΑΣΠ, των ΕΑΑΚ και της ΚΝΕ; Τα ίδια να μην πω είναι όλες ανεξαιρετως οι φοιτητικές παρατάξεις.

        Να σου θυμήσω μια αφίσα πάρτυ της ΔΑΠ που έδειχνε μια γυναίκα και στην επίμαχη περιοχή έγραφε "Μονί (sic) Πανεπιστημίου Πειραία, Πάρτυ Βατοπεδίου";

  8. Αμφιβολία avatar
    Αμφιβολία 11/04/2013 14:25:55

    Για φοιτητικές εκλογές είναι η αφίσα, ή για κάποιο πάρτυ;

    ΥΓ. Από την πολύ καλή δουλειά της "Ομάδας Αλήθειας" θα είναι κι αυτό. Κρίμα, πολύ κρίμα, για την Λαϊκή Δεξιά που έκλεισε τον ιστότοπό της, μετά τα "φληναφήματα" του UNFOLOW

  9. fitsoulas avatar
    fitsoulas 11/04/2013 15:31:49

    Μήπως είναι από κρητικό γάμο η αφίσσα;

  10. En Passant avatar
    En Passant 11/04/2013 15:34:38

    Μιά αφίσα για πάρτυ αριστερής νεολαίας είναι . Σε τι ενοχλεί η φωτο των Ζαπατίστας; Ας είμαστε πιό χαλαροί πια.

  11. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 11/04/2013 15:44:48

    Ο "νυκοκυραίος", δεν ξέρει. Αν του πει η ομάδα αληθείας "κουκουλοφόρος τρομοκράτης που κρατάει καλάσνικοφ" θα τρομάξει.
    Η ομάδα αληθείας δεν ξέρει τι είναι EZLN?

    Το μόνο ερώτημα, είναι αν πλήρωσε η νεολαία πνευματικά δικαιώματα στον δημιουργό ζωγράφο για τη χρήση αυτού του γραφήματος σε αφίσα...

    • ΑναρχοΝοικοκυραίος avatar
      ΑναρχοΝοικοκυραίος @ Ρύκιος 11/04/2013 16:18:44

      O ...Νοικοκυραίος εντάξει. Δε γνωρίζει.
      Ο ...ΑναρχοΝοικοκυραίος όμως, αμέσως τους λύνει τους γρίφους! :-)

  12. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 11/04/2013 15:46:12

    Και τι δουλειά έχουν οι Ζαπατίστας με τη χώρα μου; Και τι σχέση έχουν με το πολιτισμένο προφίλ του Αλέξη που τους θέλει όλους κάτω από την ηγεσία του; Καμιά! Και επειδή αυτές οι αφίσες δεν είναι υποκριτικές, ποιος είναι ο ψεύτης; Μήπως ο επίσημος σύριζα με τον αρχηγό του; Μήπως απλά προσπαθούν να μην τρομάξουν τον απλό ψηφοφόρο με το τι κρύβεται στα σπλάχνα του σχηματισμού τους; Λέμε τώρα...

    • dima avatar
      dima @ Γεώργιος Τ. 11/04/2013 17:34:31

      ναι σιγουρα βαδιζεις σε καλο δρομο, περιμενεις ακομη το Ζαππειο 2 ή το 3 ?

      • Maximus Decimus avatar
        Maximus Decimus @ dima 11/04/2013 17:52:12

        "Κι εσείς βασανίζετε τους μαύρους". Οταν τελειώνουν τα επιχειρήματα ο ΣΥΡΙΖΑ καταφεύγει στα σλόγκαν

        • someone avatar
          someone @ Maximus Decimus 11/04/2013 18:01:52

          ετσι ειναι καλυτερα οι αφισες της ΔΑΠ ΝΔΦΚ με τζουλια μυκονο και στα ντραμς ο ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ (επειδη ηταν προεδρος στη νεολαια μας )

  13. dima avatar
    dima 11/04/2013 15:46:20

    μαλλον εχεις προβληματα κατανοησης.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ dima 11/04/2013 16:03:10

      Για να το λες εσύ, μάλλον σε καλό δρόμο βαδίζω.

  14. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 11/04/2013 15:48:18

    Σε τέτοιες εποχές όποιος δεν προσέχει τι δείχνει είναι τουλάχιστον προβληματικός σε νόηση και ίσως επικίνδυνος λόγω ιδεολογίας χωρίς ηθική και όρια όπως αυτοί οι τύποι εκεί στη νεολαία του σύριζα που συμπαρίστανται στους σκοπιανούς υπέρ της χρήσης από αυτούς του ονόματος της Μακεδονίας μας.

  15. sofos1 avatar
    sofos1 11/04/2013 17:19:39

    και γαμω τις αφισες .....επαναστατικο αστερι...καλασνικωφ...επαναστατης μασκοφορος και αδιστακτος....αλλα και PARTY (ΜΕ ΡΟΖ ΜΠΑΛΟΝΙΑ ;).....ρε πολυ κουνιστα μας παει η επανασταση και φοβαμαι......

  16. alex23 avatar
    alex23 11/04/2013 17:28:01

    η αφισα μου θυμιζει κατι απο την συμπεριφορα που εχουν κατι ανοητα ψευτοαναρχικ0-πιτσιρικια που πανε σε πορειες και βγαινουν απο το πληθος για να κανουν χειρονομιες ή πεταξουν πραγματα στους αστυνομικους και μολις εκεινοι πανε να τα πλησιασουν, αυτα τρεχουν να κρυφτουν πισω απο το πληθος και μετα καμαρωνουν στους φιλους και στις ανωριμες φιλεναδες τους, ποσο μαγκες ειναι που προκαλεσαν χωρις να τους πιασουν..

    κατα τα αλλα, μια συνηθισμενη ενεργεια απο μελη του συριζα, στο στο πνευμα αμφισβητησης ακομα και στα πιο μικρα ή αστεια πραγματα, της οποιας εξουσιας δεν ειναι μεσα στον δικο μας τροπο σκεψης ή απλα δεν μας αρεσει..
    οσο για το αν επρεπε η νδ να το σχολιασει, και βεβαια πρεπει να στηλιτεψει τον τροπο σκεψης τους, αλλα να εχει και στο πισω μερος του μυαλου της οτι με τοσα πολλα που θα πρεπει να σχολιαζει, κινδυνευει να πετυχει να 'κουρασει' τον λαο και αυτος να μην δωσει την πρεπουσα σημασια στα σοβαρα ατοπηματα του συριζα οταν αυτα εμφανιζονται..

    • Ένας Αντιφασίστας avatar
      Ένας Αντιφασίστας @ alex23 11/04/2013 18:19:46

      Φαντάζομαι εσύ είσαι ένας από τους Άνδρες με Α κεφαλαίο που έχει πετάξει πολλές φορές κάτι στους αστυνομικούς και μετά έχει συλληφθεί, καταδικαστεί, φυλακιστεί για χρόνια κτλ. και θέλεις να στηλιτέψεις (sic) αυτούς που δεν είναι τόσο γενναίοι όσο εσύ.
      Κατά τα άλλα, ένα ακόμη παράδειγμα υπέρασπισης της εξουσίας με κάθε κόστος από τη ΝΔ που συνιστά την υποταγή οποιεδήποτε κι αν είναι οι συνθήκες, είτε μιλάμε για "δημοκρατία" που δεν σέβεται ατομικά δικαιώματα, είτε για ωμή, βίαιη δικτατορία και συκοφάντησης των κοινωνικών αγώνων που δεν είναι στον δικό μας δρόμο σκέψης ή δεν μας αρέσουν.
      Εμπρός στον δρόμο για την αποβλάκωση.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ alex23 11/04/2013 19:04:27

      Εδώ καταντήσαμε ένα απο αυτά τα "ανοητα ψευτοαναρχικά πιτσιρικια" να καμαρώνει για επόμενος πρωθυπουργός!

      Και μετά ψάχνουμε να δούμε τι μας φταίει!

  17. Nατάλης avatar
    Nατάλης 11/04/2013 18:02:19

    Μα καλά ο Μηλιός ντρέπεται που είναι βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ ή θεωρεί πως ο τίτλος του καθηγητή είναι "βαρύτερος" ;

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Nατάλης 11/04/2013 20:03:33

      Ο Μηλιός δεν είναι βουλευτής. Τρικυμία εν κρανίω...

      • dim avatar
        dim @ Φωτεινή 11/04/2013 20:54:36

        Φαντάσου... Ο άνθρωπος που αν, ο μη γένοιτο, βγει ο Σύριζα, θα αναλάβει τις τύχες της οικονομίας μας στη πιο δύσκολη περίοδο της σύγχρονης ιστορίας μας, βγήκε όγδοος και καταϊδρωμένος σε σταυρούς !!!!

  18. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 11/04/2013 18:06:22

    Ε, αν θεωρείται νορμάλ να διαφημίζουν πάρτυ με μασκοφόρο και καλάσνικοφ, ακόμη κι αν έχει ... είσοδο ενίσχυσης για το EZNL (!) έχει επιτευχθεί ο στόχος του εθισμού στη βία, στην καθημερινή ζωή (και στα πάρτυ).

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ MAYRO XABIARI 11/04/2013 19:39:16

      Είσοδος ενίσχυσης για την ΑΡΕΝ είναι, όχι για το EZNL. Ήμαρτον πια!!! Κοίτα κάτι άνθρωποι που σχολιάζουν. Γι' αυτό δεν μπορείτε να ξεχωρίσετε έναν τρομοκράτη από τους Ζαπατίστας. Δεν κόβει...

  19. B.Q avatar
    B.Q 11/04/2013 18:19:25

    Ο Εθνικοαπελευθερωτικός αγώνας των λαών, είναι ''τρομοκρατία'', όσο τρομοκρατία ήταν η επανάσταση του 1821! 'Ελάτε τώρα όλοι που ψάχνετε ευκαιρία κομματικής αντιπαράθεσης εν μέσω χάους.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ B.Q 11/04/2013 20:11:34

      Νομίζω ότι εν προκειμένω οι «Ζαπατίστας» είναι απλώς πρόφαση, για το προσκύνημα (ωσεί τοτέμ) της κουκούλας και όπλων, με τα οποία η ακροαριστερά (εντός και εκτός Σύριζα) τη βρίσκει και φαντασιώνεται καταστάσεις τέτοιες, και δη σε πιο γνώριμα για την ίδια αστικά περιβάλλοντα (και όχι στην ύπαιθρο του Μεξικού).

    • NK avatar
      NK @ B.Q 11/04/2013 20:45:39

      Ο στρατός του Εμιλιάνο Ζαπάτα δεν λεγόταν EZLN. Ο EZLN ήταν αντάρτικο που κύρηξε ''πόλεμο κατά του Μεξικανικού κράτους'' την 1.1.94, ημέρα που ετέθη εν ισχύ η NAFTA, η Βορειοαμερικανική Συμφωνία Ελευθέρου Εμπορίου. Ηττήθηκαν σχεδόν αμέσως στρατιωτικά και το γύρισαν στην διαπραγμάτευση, τις πορείες και τον ειρηνικό ακτιβισμό.

      Αγαπημένη αφίσα της ''αντιπαγκοσμιοποίησης''. Οι συμβολισμοί σαφείς. Μακάρι να διάλεγαν τον Ζαπάτα ή, γιατί όχι, τον Καρα'ι'σκάκη βρε αδερφέ. Αλλά διάλεξαν πολύ συγκεκριμένη περίπτωση.

  20. Γιώργος avatar
    Γιώργος 11/04/2013 18:37:24

    Καθηγητές σε κατάσταση ομηρίας στο ΤΕΙ Πάτρας...

  21. ΑΠΟΛΛΩΝ avatar
    ΑΠΟΛΛΩΝ 11/04/2013 18:44:37

    Εγώ περιμένω τη δήλωση Σκουρλέτη ότι "τα καλάζνικοφ είναι αντικείμενα καθημερινής χρήσης".

  22. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 11/04/2013 19:01:51

    Το ότι δεν έχουμε καταφέρει να "τελειώσουμε" τον ΣΥΡΙΖΑ αποκαλύπτοντας σχέσεις και δραστηριότητα στελεχών του (νέων και παλιών) με την τρομοκρατία (νέα και παλιά) και με σχετικά εγκλήματα μου φαίνεται ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ!

    Στοιχειώδης αστυνομική ερευνα να γίνονταν ,θα είχε λήξει το θέμα.

  23. Κλεισθένης avatar
    Κλεισθένης 11/04/2013 19:14:21

    Εγώ υποστηρίζω ότι η αφίσα είναι απάντηση στον Τσίπρα για τα όσα είπε στον Παπαχελά.

  24. cummulus avatar
    cummulus 11/04/2013 19:40:55

    βρε, κανείς δέν θά πεῖ ὅτι από τήν ΧΑ κινδυνεύει ἡ Δημοκρατία μας; Κανείς βρέ;

  25. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 11/04/2013 20:21:28

    Μην κοροιδευόμαστε, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν υποστήριξε μόνο εγκληματίες που απλώς ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΑΝ να κάψουν ζωντανούς ανθρώπους, αλλα και κάποιους που τα κατάφεραν...

    Για να μη θυμηθούμε και τα δημοσιεύματατης Αυγής για καμένους και κρεμασμένους μπάτσους...

    Που καταντήσαμε (και μέχρι που φτάνει η βλακεία - ή έστω η απελπισία μας) να περιμένουμε απο αυτό το απίθανο μόρφωμα να...σώσει την πατρίδα!!!!!!!!

  26. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 11/04/2013 20:41:14

    Τελικά μπορεί να πέρασαν κάποια χρονάκια που έφυγα από το πολυτεχνείο αλλά βλέπω ότι τα μαγαζάκια με τα κορόϊδα δεν έκλεισαν. Κατά τα άλλα πρέπει να γίνουμε σοβαρό κράτος! Με ομιλητές τη Σακοράφα και το Μηλιό στο Πολυτεχνείο θα μιλήσουν για το οικονομικό θαύμα .... της νοτίου Αμερικής. Ήμαρτον! Θα ρίξουν και ένα κλάμα μετά μίξας για τη χούντα που βιώνουν και όλοι μαζί στο τέλος θα σιγοτραγουδίσουν λίγο Θεοδωράκη. Τακ τακ εσύ...τακ τακ και εγώ;

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ MantisKalhas 11/04/2013 23:58:39

      +1

  27. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 11/04/2013 20:44:57

    Και το ''Φωτεινο Μονοπατι'' , ενοπλη Μαρξιστικη οργανωση ξεκινησε, δηθεν για την ..απελευθερωση του λαου του Περου, και τελικα κατεληξε να πουλαει φουλ Κοκα και να κανει και απαγωγες για να βγαινουνε τα ...''μικρο-εξοδα''.

    Γενικα με τεραστιες σε εκταση και πληθυσμο χωρες στη Λατιν Αμερικη οπως Μεξικο, Βραζιλια, Κολομβια κτλ , δυσκολα βγαζει κανεις ακρη για το ποιος υποστηριζει τα λαικα συμφεροντα και ποιος ειναι με τα διαφορα Καρτελ Ναρκωτικων, Μαφιας-απαγωγες και λοιπες ενοπλες ιστοριες. Και ταυτοχρονα να το παιζει ...λαικος ηρωας..

    Ας μην τσιμπανε οι πιο μικροι. Και παλιοτερα ειχαμε παρομοια ...κινηματα, κι οταν μπηκαν κι αυτοι στα ''κολπα'', τοτε πηραν BMW και Μερσεντες...

    • anideos avatar
      anideos @ Μικρασιάτης 12/04/2013 14:27:05

      1000000000000000000000000000000+

  28. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 11/04/2013 21:36:42

    Γι αυτό και οι τελίτσες και τα θαυμαστικά αστέρι μου, ειρωνικά το έλεγα. Για να φανεί οτι το EZNL και το καλάσνικοφ δεν "κολλάνε" με το πάρτυ. Και να "δείξω" έτσι τον εθισμό στη βια που κάποιοι κύκλοι προωθούν με ύπουλα μέσα. Ιδιοι με τα χρυσαυγά είναι...

  29. akenaton avatar
    akenaton 11/04/2013 21:43:58

    Αν σκεφτούμε ότι στην εποχή μου ερχόταν ως ινστρούχτορας ο .... Ζουράρις (!) στην εστία του Ζωγράφου κάτι ανοιξιάτικα βράδια, έχει επιτελεστεί μια κάποια πρόοδος !!!!!

  30. roadrunner avatar
    roadrunner 11/04/2013 22:05:23

    Σωστά.

  31. Ρύκιος avatar
    Ρύκιος 11/04/2013 23:18:11

    Οι γρίφοι δεν κυκλοφορούν σε ...αφίσα, όπως και τα "μαγικά κόλπα" των ταχυδακτυλουργών, μόνο από στόμα σε στόμα

  32. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 12/04/2013 00:22:19

    Άντε να δεχθώ ότι έχουν σαν πρότυπο τους Ζαπατίστας ,το κίνημα αυτοδιάθεσης και έχουν και... αφίσα με όπλα. Πώς γίνεται αυτοί οι νέοι ''επαναστάτες'' να έχουν αυτούς πρότυπα και να περιμένουν να φέρουν την ''επανάσταση'' στην Ελλάδα 0 Βαρεμένος,η Λούκα, ο Σκουρλέτης, η Κωνσταντοπούλου, ο Πάντζας κλπ; Ότι να'ναι οι Συριζαίοι, ότι να'ναι!!!!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Συριζαλβανία του Χότζα 12/04/2013 00:33:23

      Χότζα, αφού ξεκαθαρίσω ότι σιχαίνομαι τους Συριζαίους εξίσου με την μπλε εκδοχή τους (εσάς τα φιλελεύθερα - ξένο σώμα στην δεξιά, πατριωτική και δημοκρατική παράταξή μας), έχω να σου πω το εξής:

      Άσε να τους στηλιτεύσει κανας κανονικός (όπερ εστί, μη φιλελεύθερος) δεξιός (όπως εγώ νωρίτερα), αντί να το κάνεις εσύ. Γιατί με το να τους στηλιτεύεις εσύ (όντας αυτό το πράγμα που είσαι), εγείρεις αντανακλαστικά _υπέρ_ αυτών, αντί να τους βλάπτεις (όπως είναι το ζητούμενο).

      • Περικλής avatar
        Περικλής @ ΚΜ 12/04/2013 01:09:17

        Κανονικός δεξιός = μη φιλελεύθερος δεξιός; Τι είναι κανονικός δεξιός; Οι φιλελεύθεροι τι είναι; Κομμουνιστές ή αναρχικοί;

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ Περικλής 12/04/2013 09:35:46

          Μη δίνεις σημασία Περικλή, ο ΚΜ χρυσαυγίτης είναι. Το
          φασίστα κι αν τον πλύνεις, το σαπούνι σου χαλάς...

          • Orgilos avatar
            Orgilos @ Συριζαλβανία του Χότζα 12/04/2013 10:41:29

            Καλά λέει ο άνθρωπος παραπάνω. Το πρόβλημα με τους συριζαίους δεν είναι ότι έχουν καλάσνικοφ στις φωτογραφίες τους. Το πρόβλημα είναι η μηδενιστική/αθεϊστική ιδεολογία τους. Αν εξαιρέσει πάντως κανείς τον οικονομικό τομέα, στα υπόλοιπα ιδεολογικά θέματα συμφωνούν σχεδόν απολύτως με τους δεξιούς φιλελεύθερους τύπου συριζαλβανία/ακενάτον/γέρο κλπ. Αν μάλιστα στα οικονομικά γίνουν πιο ευρωλιγούρηδες, τότε δε θα διαφέρουν σε τίποτα από αυτούς. Εξ ου και η μανία με των φιλελεύθερων με το αν έβαλαν αφίσα με καλάσνικοφ και όχι με την ίδια τη μηδενιστική ιδεολογία τους.

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ Orgilos 12/04/2013 11:45:47

            1) Ο αθεϊσμός/αγνωστικισμός είναι επιλογή μεταφυσικής
            πίστης και όχι πολιτική ιδεολογία. Ακόμα και η ευρωπαϊκή
            χριστιανοδημοκρατία που είναι σεβαστή συντηρητική ιδεολογία προχωρά
            σε μεταρρυθμίσεις στο κοινωνικό πεδίο. Η δική σου πρόταση εξουσίας
            είναι -μαλλον- ένα πιο -δυτικού τύπου- καθεστώς του Αγιατολάχ
            Χομεϊνί. 2) Οι φιλόσοφοι του μηδενισμού, πχ Σαρτρ, Νίτσε,
            αμφισβητούσαν πιο έντονα από κάθε τι την φιλελευθέρη παράδοση της
            εποχής τους και πάντα βρίσκονταν σε διαλεκτική αντιπαράθεση μαζί
            της. 3) Οι Συριζαίοι και γενικά οι Αριστεροί έναν πολιτικό αντίπαλο
            είχαν και έχουν που να μη μπορούν ιδεολογικά και πολιτικά να
            αντιπαρατεθούν μαζί του, το φιλελευθερισμό. Με εσάς τους ενώνει η
            συντηρητική θεώρηση της πραγματικότητας. 4) Το ''κακό'' για σένα αν
            ανήκεις στην Κεντροδεξιά είναι ότι από τον Κων/νο Καραμανλή έως
            σήμερα η επίσημη ιδεολογία του κόμματος είναι ο ριζοσπαστικός
            φιλελευθερισμός ή ο κοινωνικός φιλελευθερισμός κλπ.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Συριζαλβανία του Χότζα 12/04/2013 13:21:56

            Ο ΚΜ, φιλελεύθερε γκαιμπελίσκο Χότζα, έχει επικρίνει όσο κατά κόρον εδώ μέσα τη ΧΑ, ως ακραίο, αντιχριστιανικό και ασύμβατο με την ελληνικότητα μόρφωμα. Αλλά όπως έχω γράψει κι άλλη φορά, αυτά εσύ δεν τα ξέρεις γιατί ήταν πριν σε διορίσουν εδώ από την ΜΚΟ. Η λάσπη σου επομένως γυρίζει στα μούτρα σου!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Συριζαλβανία του Χότζα 12/04/2013 13:42:39

            Και κάτι άλλο: η βάση δεν χαμπαριάζει από «επίσημες ιδεολογίεες» και φιλελεύθερους φετβάδες και δε συμμαζεύεται. Δεν είμαστε ΚΚΕ να μας δίνει γραμμή το πολιτικό γραφείο. Αδιαφορούμε παγερά για τις σκοπιμότητες που άλλοτε (σε μια εποχή που η λέξη «δεξιός» ήταν ταμπού) επέβαλαν την χρήση του όρου «φιλελεύθερος» ως (δήθεν) προσδιοριστικού της ιδεολογίας της παράταξης. Μαρκετίστικος ελιγμός ήταν, αλλά δεν παύει να αποτελεί ψέμα. Δεξιοί είμαστε και συντηρητικοί και πατριώτες και δεν γουστάρουμε καπέλωμα εκ των άνωθεν με «επίσημες ιδεολογίες». Ούτε ο Καραμανλής είναι για μας ότι είναι ο Λένιν για τους κουκουέδες.

            Όμως, όπως ο καρκίνος δεν μπορεί να ζήσει μόνος του, έξω από τον πάσχοντα που απομυζά, έτσι κι εσείς τα φιλελεύθερα δεν πάτε να φτιάξετε ένα κομματίδιο δικό σας γιατί γνωρίζετε ότι θα έχετε τα καλά του Τζήμερου και της Ντόρας σας. Και προσπαθείτε να αλώσετε εκ των έσω την παράταξή μας, για να κυριαρχήσετε μέσω αυτής. Θα αποτύχετε όμως, όπως αποτύχατε και στο παρελθόν.

          • dim avatar
            dim @ ΚΜ 12/04/2013 13:54:42

            Η ιδεολογία και οι όροι "συντηρητικός", "πατριώτης", "φιλελεύθερος" δεν είναι αμοιβαίως αποκλειόμενοι, αλλά αντίθετα συμπληρωματικοί όροι, ο ένας του άλλου... Αρκεί να ξέρεις σε τι απευθύνεται ο κάθε όρος: "Συντηρητικός" στα κοινωνικά θέματα, "Πατριώτης" στα εθνικά θέματα, και "Φιλελεύθερος" στα οικονομικά θέματα... Έτσι προκύπτει και η επίσημη ιδεολογία της ΝΔ ως «Συντηρητισμός – Φιλελευθερισμός» ή στη πιο μοντέρνα της εκδοχή «Πατριωτικός Φιλελευθερισμός»

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΚΜ 12/04/2013 14:05:56

            Πρόσεξε το εξής όμως dim, όταν καλόπιστα γράφεις τα παραπάνω:

            Μπορεί για σένα και για μένα όντως η ενδεικνυόμενη οικονομική πολιτική να είναι σε γενικές γραμμές αυτό που είθισται να λέγεται «φιλελεύθερη» (καταχρηστικά χρησιμοποιώ τον όρο). Όμως για μένα και για σένα η οικονομική πολιτική είναι απλώς ένα εργαλείο προκειμένου να εξυπηρετηθούν άλλοι σκοποί (το καλό του Έθνους, σε γενικές γραμμές). Δεν αποδίδουμε στις οικονομικές θεωρίες μεταφυσικές ιδιότητες.

            Αντιθέτως, όλοι αυτοί οι ... ακενατάδες, πρωτίστως αποδέχονται ένα συγκεκριμένο αξιακό σύστημα (θρησκεία) εν είδει δόγματος και ΑΠΟ ΕΚΕΙ απορρέουν όλα τα άλλα (από την ενδεδειγμένη οικονομική πολιτική μέχρι τους «γάμους» των ομοφυλοφίλων), τα οποία πάνε πακέτο (εν είδει συμμόρφωσης προς το δόγμα). Υψίστη δε προτεραιότητα είναι η συμμόρφωση προς το νοσηρό δόγμα του φιλελευθερισμού, και όχι το καλό του έθνους ή οτιδήποτε άλλο έχει όντως σημασία.

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 12/04/2013 14:09:33

            Λες ότι δε διαφωνείς πολύ μαζί μου στα οικονομικά αλλά στο πεδίο των ατομικών ελευθευριών και δικαιωμάτων. Ο Τσόμσκι έλεγε "Όσο πιο πολύ μεγαλώνεις το φόβο για τα ναρκωτικά και το έγλκημα, τους μετανάστες και τους εξωγήινους, τόσο περισσότερο ελέγχεις τους ανθρώπους''. Ο ΦΟΒΟΣ σου για κάθε κοινωνική μεταβολή είναι η αδυναμία σου να ανταποκριθείς ΕΣΥ ο ίδιος στα νέα δεδομένα. Και ο φόβος πάντα είναι συνώνυμο της ακροδεξιάς, πήγαινε λοιπόν στη ΧΑ να μην αγχώνεσαι για το μέλλον της ΝΔ και της Κεντροδεξιάς. Η ΝΔ και η χώρα θα πάνε μπροστά με νέες ιδέες και θα φέρουν ελπίδα στο λαό, όχι ΦΟΒΟ όπως η ακροδεξιά λογική σου.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΚΜ 12/04/2013 14:30:00

            Εκτός από στρεψοδικία, δεν σου βρίσκεται τίποτε άλλο, Νεοαλβανία του Σόρος;

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 12/04/2013 14:36:11

            Κλασικός χρυσαυγίτης, όταν δεν έχει επιχειρήματα πετά ένα Σόρος (σ.σ. η ντροπή του κινήματος των ανθρωπίνων διακιωμάτων) και καθαρίζει. Άουσβιτς λογικής!!!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΚΜ 12/04/2013 15:23:11

            Κλάσικό σοράκι και συκοφάντης είσαι και φαίνεσαι. Βγάλε και όλη τη βάση της ΝΔ χρυσαυγίτες - προφανώς για σένα είναι στραβός ο γιαλός. Πέταξες εκεί και ένα «ανθρώπινα δικαιώματα» (οργουελική ορολογία) και νόμισες ότι κάτι έκανες.

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 12/04/2013 15:41:40

            Η βάση της ΝΔ καμία σχέση δεν έχει με το φόβο και την αρτηριοσκληρωτική συντήρηση που εσύ εκφράζεις. Ο φόβος και η συντήρηση κατοικοεδρεύουν πια μόνιμα στην Αριστερά και την Άκρα Δεξιά. Οπότε διάλεξε μετερίζι και άσε τη μεγάλη φιλελεύθερη παράξη της ΝΔ να βρει το δρόμος της και να αλλάξει τη χώρα. Άλλωστε η Επίτροπος θεμελιωδών δικαιωμάτων είναι είναι Χριστιανοδημοκράτισσα (V. Reding) με πολύ σημαντικό έργο στα ανθρώπινα δικαιώματα. Σου είπα οι μόνοι που περιφρονούν τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι ακροδεξιοί, δε χρειάζονται άλλες αποδείξεις για την ακροδεξιά ιδεολογία σου, σε παρακαλώ μη μολύνεις τη ΝΔ άλλο!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΚΜ 12/04/2013 16:42:31

            Ήρθαν τα άγρια (τα γκέη-φρέντλυ, ελευθεριακά ενεργούμενα των ΜΚΟ) να διώξουν τα ήμερα (την διαχρονική βάση της ΝΔ).

            Όχι μεγάλε, δεν θα εγκαταλείψουμε την παράταξή μας.
            Ίσως την παραμελήσαμε με αποτέλεσμα να πιάσει φιλελεύθερες κατσαρίδες, όμως αυτό εύκολα διορθώνεται. Καμία ανοχή στο εκ μέρους σας καπέλωμα τηε παράταξης!

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 12/04/2013 17:07:32

            Οι φιλελεύθεροι είναι στη ΝΔ από το 1974 (Ράλλης, Μπούτος κ.α.) και αυτή είναι η ιδεολογία της από τότε, εσείς ενταχθήκατε το 1981 όταν διασπάστηκε η "Εθνική Παράταξις''. Μέγιστο λάθος που μαζέψανε τον ακροδεξιό συρφετό στη ΝΔ. Θα παλέψουμε αλλά αυτή την παρατάξη θα τη ξανακάνουμε να παίρνει 40+% και όχι τα ούτε 19% που πήρε το Μάη στις εκλογές που είχε φύγει το φιλελευθέρο κομμάτι ψηφοφόρων. Και μην τολμάς να βάζεις τη λέξη πατριωτισμός στην εκτρωματική ιδεολογία σου όταν μιλάς με φιλελεύθερους που έκαναν την Ελλάδα των 2 ηπείρων και των 5 θαλασσών. Εσείς οι ακροδεξιοί μόνο για το ''οίκαδε'' και το πούλημα της Κύπρου είστε ικανοί, μακριά λοιπόν από τη μεγάλη φιλελεύθερη παράταξη της ΝΔ γιατί τόσα πουλήματα στην Πατρίδα ούτε ο Ζαχαριάδης (Μακεδονία, Τσάμηδες) στον εμφύλιο δεν έκανε.

          • Orgilos avatar
            Orgilos @ ΚΜ 12/04/2013 17:22:15

            Πραγματικά «Συριζαλβανία» του Φρίντμαν γελάω με αυτά που γράφεις. Η Ν.Δ. λές ότι πήρε 19% επειδή έφυγαν οι φιλελεύθεροι!!! Η πλάκα είναι ότι το πιστεύεις κιόλας αυτό. Δεν πήρε 19% επειδή συμμετείχε στην κυβέρνηση Παπαδήμου, αλλά επειδή έφυγαν οι φιλελεύθεροι!!! Ωραίο ανέκδοτο κι αυτό!!! Είδαμε τους φιλελεύθερους της Ντόρας και του Μάνου πόσο μάζεψαν!!!

            Πραγματικά δεν έχω λόγια...

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΚΜ 12/04/2013 18:21:34

            Εμείς (ο κορμόςτης βάσης εννοώ ασχέτως αν εγώ δεν ήμουν γεννημένος) ήμασταν από πριν στην παράταξη ως ΕΡΕ. Τη λάσπη περί δήθεν σχέσης με χούντες κλπ αλλού. Μάλιστα, εσείς μεταφυτευθήκατε στη ΝΔ μαζί με τον Μητσοτάκη.

            Κατά τα άλλα, εσύ καθυβρίζεις το 90% και πλέον του λαού που αντιτίθεται σε «γάμους» ομοφυλοφίλων κλπ ως χουντικές παραφυάδες και χρυσαυγίτες. Η φιλελεύθερη γελοιότητά σου δεν έχει πάτο...

            Άν νομίζεις ότι εκεί που κρεμάγαν οι καπεταναίοι τα άρματα, θα αφήσουμε να κρεματε εσείς ... ξέρεις τί, είσαι πολύ γελασμένος, στρεψοδίκη της πλάκας.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΚΜ 12/04/2013 20:11:24

            Και πάσχει το 90% του λαού από όλα αυτά, ρε πανεπιστήμονα της φάπας;

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 12/04/2013 20:32:31

            Το 90% από που προκύπτει από τα ακροδεξιά μυαλά τησ γλίτσας σα και τα δικά σου ή άρχισες τα μπακολοστατιστικά μπας και αποκτήσεις κανά επιχείρημα; ΔΗΜΑΡ 6,2%, ΣΥΡΙΖΑ 27%, ΠΑΣΟΚ 13% που έχουν δηλώσει υπέρ, σύνολο 46,2%. Βάλε και το 15% από το 30% της ΝΔ και έχεις το αποτέλεσμά σου. Άλλωστε στη Γαλλία το ποσοστό υπέρ των γάμων ομόφυλων ζευγαριών στις δημοσκοπήσεις ήταν 65%, άρα και σχεδόν οι μισοί ψηφοφόροι της Κεντροδεξιάς. Πάντως οι μόνοι που διαφωνούν σίγουρα είναι το Εθνικό Μέτωπο της Λεπέν,η ΧΑ, το ΛΑΟΣ και οι λοιποί ιδεολογικοί σου συγγενείς...

          • Orgilos avatar
            Orgilos @ ΚΜ 12/04/2013 23:30:29

            Έτσι συριζαλβανία, δείξει ποιοί πραγματικά είστε οι φιλελεύθεροι. Νιώθετε σαφώς πολύ κοντά στο ΠΑ.ΣΟ.Κ., στον ΣΥ.ΡΙΖ.Α. και στη ΔΗΜ.ΑΡ. Αν δε ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α. διώξει και τα εξτρεμιστικά στοιχεία του, μια χαρά συνεννοείστε μαζί του. Σαφώς βέβαια με τους γνήσιους νεοδημοκράτες δεν έχετε καμμία δουλειά. Εμείς μεγαλώσαμε στην ελληνική κοινωνία και στα ελληνικά σχολεία. Δεν έχουμε καμμία σχέση με αμερικανικά κολλέγια ούτε με Μ.Κ.Ο. ούτε με το ΙΟΒΕ. Εσείς πώς εμφανισθήκατε ξαφνικά εδώ μέσα σαν τα μανιτάρια, ακόμα παραμένει μυστήριο για μένα...

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ ΚΜ 12/04/2013 23:56:40

            Επίσης, Οργίλε, θυμηδία προκαλεί το άθροισμα των ποσοστών των κομμάτων/τσουβάλιασμα των ψηφοφόρων τους
            (ωσάν να επρόκειτο για κουκουέδια παλαιάς κοπής, που παίρνουν γραμμή από τα κεντρικά). Ενδεχομένως αυτό αντικατοπτρίζει το μόντους οπεράντι των εν Ελλάδι (και όχι μόνο) φιλελεύθερων, που καταπίνουν όοοολο το «πακέτο» αμάσητο, σύμφωνα με τους φετβάδες των εν λόγω θινκ τανκ.

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 13/04/2013 00:01:30

            Τρομερός συλλογισμός! Κάνω μια αντιστροφή σε αυτό που έγραψες. Και η ΧΑ είναι κατά των γάμων μεταξύ ομόφυλων ζευγαριών όπως εσύ, άρα είσαι νεοναζί... Αν δε η ΧΑ διώξει και τα εξτρεμιστικά στοιχεία της, μια χαρά συνεννοείστε μαζί της. Σαφώς βέβαια με τους γνήσιους νεοδημοκράτες δεν έχετε καμμία δουλεία.
            Οι διαφορές ενός φιλελεύθερου κεντροδεξιού από έναν σοσιαλφιλελεύθερο ή μεταρρυθμιστή σοσιαλδημοκράτη είναι:
            1) Η αντίληψη της παγκοσμιοποίησης ως μιας διαρκούς εθνικής προσπάθειας με στόχο την επικράτηση στον παγκόσμιο ανταγωνισμό παραγωγής/πώλησης προϊόντων-υπηρεσιών. Η Κεντροαριστερά αντίθετα θεωρεί ότι το έθνος-κράτος έχει κλείσει τον κύκλο του.
            2) Η αυστηρή μεταναστευτική πολιτική αποκλείστικά βάσει παραγωγικών αναγκών και όχι οι μπουρδολογίες της Αριστεράς/Κεντροαριστεράς για ρατσισμούς στα σύνορα κλπ
            3) ΔΔ-Οικονομία της αγοράς και ένα κάρο άλλες διαφορές σε εκπαιδευτικά, ασφαλιστικά θέματα κ.ο.κ.
            Οι διαφορές ενός συντηρητικού με έναν ακροδεξιό (τύπου ΛΑΟΣ,ΑΝΕΛ) ποιές είναι;
            Όσο για ΜΚΟ, αμερικάνικα κολέγια κλπ εσύ μπορείς πραγματικά να επιχειρηματολογήσεις καλύτερα σε ένα διάλογο, δεν είσαι ΚΜ. Τέλος, το ΙΟΒΕ ιδρύθηκε επί Κ. Καραμανλή το 1975 με τον ίδιο στόχο με σήμερα την πραγματοποίηση επιστημονικών οικονομικών ερευνών.

          • Orgilos avatar
            Orgilos @ ΚΜ 13/04/2013 00:41:19

            Μπορούμε να ψειρίζουμε ες αεί το θέμα και άκρη δε θα βγάλουμε. Η κοσμοθεωρία του καθενός καθορίζεται κατ' εξοχήν από ποιές αξίες βάζει μπροστά ως προαπαιτούμενα. Για μένα πρώτη και αδιαπραγμάτευτη αξία είναι η Ορθόδοξη Πίστη. Σε αυτό το θέμα απλώς δε συμβιβάζομαι. Τελεία. Δεύτερη αξία είναι η πατρίδα. Ούτε εκεί συμβιβάζομαι. Ακολουθεί η αγάπη για τους γύρω μου, την οικογένεια, τους φίλους μου, τους συνανθρώπους. Εννοείται και η αγάπη για τον εαυτό μου, δεν το αρνούμαι. Για την Ε.Ε. και τη Γερμανία δε δίνω μία. Μου είναι αδιάφορο αν πετύχει ή όχι το εγχείρημα της Ε.Ε. αν είναι να διασαλευθούν οι αδιαπραγμάτευτες αξίες μου. Όπως μου είναι αδιάφορο αν η πατρίδα μου πάει μπροστά οικονομικά αν έχουμε απωλέσει την Ορθόδοξη Πίστη μας. Κατάλαβες Συριζαλβανία; Εσένα ποιές ακριβώς είναι οι αξίες σου; Πού στηρίζεις αυτά που λες; Όλοι εσείς οι φιλελεύθεροι εμφανισθήκατε εδώ ως «ρεαλιστές» και ότι αντιπροσωπεύετε τη «φωνή της λογικής». Σταδιακά όμως δείχνετε με κάθε τρόπο ότι πίσω από την πραγματιστική ρητορεία υπάρχει στην πραγματικότητα μία ιδεολογία δε στερείται ουδόλως φανατισμού σε σχέση με τις υπόλοιπες. Ως τέτοιους λοιπόν θα σας αντιμετωπίσουμε και το προσωπείο με το οποίο εμφανισθήκατε πλέον δεν πείθει κανέναν. Αν θέλετε τουλάχιστον να κάνουμε έναν τίμιο διάλογο, φανερώστε με λεβεντιά τί πραγματικά πιστεύετε και από ποιές ιδεολογικές αφετηρίες ξεκινάτε. Δεν είναι ντροπή και στην πραγματικότητα δείχνει εντιμότητα ενώ το αντίθετο δείχνει επαρχιώτικη κουτοπονηριά.

          • Περικλής avatar
            Περικλής @ Orgilos 12/04/2013 15:14:47

            Συντηρητικός ΚΑΙ φιλελεύθερος πώς γίνεται ταυτόχρονα; Ο φιλελευθερισμός είναι ολόκληρη ιδεολογία που μιλά για ατομική ελευθερία η οποία προϋποθέτει θρησκευτική, κοινωνική και οικονομική ελευθερία. Χωρίς θρησκευτική ή κοινωνική ελευθερία τι σόι φιλελεύθερος είναι κανείς ρε παιδιά; Φιλελεύθερος δεν είναι αυτός που λέει "ναι στις απολύσεις ΔΥ".
            Φιλελεύθερος είναι αυτός που λέει: "Ελευθερία στις επιλογές. Το κράτος να μην είναι επιχείρηση αλλά το άτομο να παράγει πλούτο σε συνεργασία με άλλα άτομα. Το άτομο να είναι ελεύθερο να είναι γκέυ, χριστιανός, μουσουλμάνος ή άθεος και να είναι ελεύθερη η οικονομία για να μη χρειάζεται το κράτος μπαμπούλα." Τι σχέση έχει το παραπάνω με το συντηρητισμό δεν καταλαβαίνω.

          • dim avatar
            dim @ Περικλής 12/04/2013 15:42:55

            Γίνεται μια χαρά, όταν διευκρινίζουμε ότι μιλάμε για τον οικονομικό φιλελευθερισμό, και όχι για τον φιλελευθερισμό ως φιλοσοφία, τρόπο ζωής κλπ κλπ...

            Αλλά λες: "το άτομο να είναι ελεύθερο να είναι γκέι κλπ"... Ο συντηρητικός, τουλάχιστον στη δική μου αντίληψη, δεν "απαγορεύει" στο καθένα να είναι ή να πιστεύει ό,τι θέλει στη προσωπική του ζωή, ούτε θα δει κάποιον με στραβό μάτι αν μάθει ότι είναι άθεος ή γκέι (ο υπερσυντηρητικός ή ο φασίστας, ναι, θα τον δει με μισό μάτι, ο συντηρητικός όχι)... Απλά θέλει από το κράτος να στηρίζει θεσμούς και παραδόσεις που είναι συνυφασμένες με τις παραδόσεις και την ιστορία του έθνους του... Στο κρεβάτι του ας κάνει ό,τι θέλει ο καθένας, αλλά οι νόμοι δε μπορεί να επιτρέπουν πχ την υιοθεσία από άτομα του ίδιου φύλου… Πέρα του ότι αυτό αλλοιώνει την έννοια και το θεσμό της οικογένειας, στο κάτω – κάτω δε στέκει και λογικά… Αν το αποδεχθούμε έστω και για έναν, τότε μπορεί κάλλιστα να ισχύσει μετά και για όλους… Και αν όλοι μετά κάνουμε οικογένειες του ίδιου φύλου, η αναπαραγωγή θα σταματήσει και το ανθρώπινο είδος θα εκλείψει…

          • akenaton avatar
            akenaton @ Orgilos 12/04/2013 18:47:06

            Δεν μπορείς να είσαι "δεξιός" πολιτικά χωρίς να είσαι φιλελεύθερος οικονομικά. Αυτοί που νομίζουν πως είναι δεξιοί χωρίς να είναι και φιλελεύθεροι οικονομικά, δραπέτευσαν από το φρενοκομείο του ΚΚΕ και της ΧΑ και εκεί θα επιστρέψουν αν ζοριστούν. Η άκρα αριστερά με την άκρα δεξιά επικοινωνούν από "πίσω". Γι αυτό βλέπεις συχνά πολλούς τέτοιους ερμαφρόδιτους πολιτικά ανθρώπους να δηλώνουν "παρήφανοι δεξιοί" και να σέβονται (!) το ΚΚΕ ως κόμμα του δημοκρατικού τόξου και να το προτιμούν αδίστακτα από την light αριστερά του ΣΥΡΙΖΑ και το κυρ-Φώτη. Η έννοια της ελευθερίας του ΑΤΟΜΟΥ είναι άγνωστη σε όλους αυτούς τους "δεξιούς", κομμουνιστές, εθνικοσοσιαλιστές, "ψεκασμένους" και άλλα τέτοια εξωτικά πτηνά που ζουν μέσα στο ίδιο κλουβί και ας κάνουν ότι δεν το ξέρουν.

  33. Ραβινος avatar
    Ραβινος 12/04/2013 06:12:06

    Εβλεπα χθες την ταινια ARGO με τα γεγονοτα στο ΙΡΑΝ το 1978 και την Ισλαμικη Επανασταση του Χομεινι και συνεκρινα ολους αυτους τους αναρχααπλυτους θρησκευτικους φασιστες του κερατα με τους δικους μας συριζαυγητες .Καμια διαφορα !Ουε κι αλλοιμονο μας εαν οψεποτε ολοι αυτοι οι καλανσνικοσυμμοριτες αναλαβουν την εξουσια !Δεν μας σωζει τιποτα! Παμε κατ'ευθειαν για εμφυλιο και οποιος αντεξει !

    • dim avatar
      dim @ Ραβινος 13/04/2013 00:33:48

      Αυτό είναι το μόνο σίγουρο...

      Καταρχάς θα δώσουν αμνηστία στους 3.500 υπεράριθμους κατάδικους, με το επιχείρημα ότι δεν είναι ανθρώπινες οι συνθήκες κράτησης, όταν οι φυλακές χωράνε μόνο 8.000 και οι κατάδικοι είναι 11.500

      Οπότε φαντάσου... 10 δραπέτευσαν, και έχουν σπείρει τον πανικό με καλάσνικοφ, ληστείες και πυροβολισμούς με αθώα θύματα...

      Αν αφήσει ο Σύριζα 3.500 να βγουν ελεύθεροι, φαντάσου τι έχει να γίνει...

      Σιγόντο μαζί με τη νεολαία που έχει οπλοστάσια στυλ Βίλες, Πανεπιστήμια, Καταλήψεις, Γιάφκες κλπ... Τσελεμεντέδες, αντικείμενα οικιακής χρήσης, "η βία των μνημονίων που οδηγεί στη βία", "η (πολιτική) βία φέρνει βία"... κλπ κλπ κλπ…

      Αν αυτό συνδυαστεί με εθνομηδενιστικές πρωτοβουλίες όπως: Σκοπιανό, Αιγαίο (που ανήκει στα ψάρια του), Ίμια (ντροπή να μη τα λέμε με το τούρκικο όνομα τους), Μετανάστες (δεν είναι λαθρό… άσυλο ζητάνε…), διάλυση θεσμών (οικογένεια, θρησκεία, στρατός κλπ κλπ κλπ κλπ)… καταλαβαίνεις ότι και η δεξιά – ακροδεξιά πτέρυγα δε πρόκειται να κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια και να βλέπει να συμβαίνουν όλα αυτά μπροστά στα μάτια της… Οπότε??? Εμφύλιος προ των πυλών…

  34. πολίτης avatar
    πολίτης 12/04/2013 10:13:13

    Δε λέω, καλές οι συζητήσεις περί παντός επιστητού αλλά γιατί ασχολείστε με ένα θέμα που δε σας αφορά πλέον; Τι σχέση έχετε εσείς με τέτοιες εκδηλωσεις και αφίσες;
    Ησυχάστε, δεν κινδυνεύετε από το καλάσνικοφ, ούτε από τους νεολαίους, τα λιπαρά να προσέχετε και το πολύ αλάτι.

  35. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 12/04/2013 18:52:35

    Όλη η οικογενειά μου ψήφιζε ΕΡΕ, το κόμμα που άρχισε την ανοικοδόμηση της μετεμφυλιακής οικονομίας αλλά και του κόμματος που συνέχισε το αστυνομικό κράτος των πρώτων Κυβερνήσεων του Κέντρου, μάλλον γι'αυτό γουστάρεις την ΕΡΕ εσύ, γιατί ονειρεύεσαι ξερονήσια και διώξεις στους πολιτικούς σου αντιπάλους. Από το 1974 η ΝΔ συνέβαλε καθοριστικά στον εκδημοκρατισμό της χώρας, στο φιλελεύθερο Σύνταγμα του 1975 και την ένταξη στην ΕΟΚ των ατομικών ελευθεριών και δικαιωμάτων. Εγώ μπορώ να βρω στοιχεία που συμφωνώ και διαφωνώ με τη ΝΔ και την ευρωπαϊκή Κεντροδεξιά, εσύ απλά θες ένα κόμμα που θα συνδυάζει το φόβο(σου εξήγησα πάνω την περίπτωσή σου), και την οπισθοδρόμηση. Δε χρειάζεται να σε ταλαιπωρούμε στη μεγάλη φιλελεύθερη παράταξη της ΝΔ και στην ευρωπαϊκή Κεντροδεξιά, μπορείς να ενταχθείς σε κόμματα που ανταποκρίνονται καλύτερα στον ιδεολογικό σου βούρκο π.χ. ΧΑ, ΛΑΟΣ,ΑΝΕΛ κ.α. Τέλος σχετικά με την ομοφοβία αρκετές επιστημονικές (κακιά λέξη για σένα το ξέρω...) έρευνες δείχνουν ότι αντανακλά χαμηλή αυτοεκτίμηση, ανασφαλή κοινωνική ταυτότητα και συγκαλυμένα ομοερωτικά συναισθήματα.

  36. dim avatar
    dim 13/04/2013 00:18:56

    Ρε συ Συριζαλβανία, τώρα μου τα χαλάς...

    Στα οικονομικά συμφωνώ σε τεράστιο βαθμό με τις αναλύσεις και τις διαπιστώσεις σου...

    Αλλά να μου λες ότι ο γάμος των ομοφυλοφίλων είναι κάτι που το αποδέχεται η πλειοψηφία δεν μπορώ να το δεχθώ...

    Είναι πέρα και έξω από κάθε λογική... Η πράξη αυτή δεν έχει καμία λογική υπόσταση... Οι νόμοι δεν φτιάχνονται επειδή μπορούν να γίνουν αποδεκτοί αν εφαρμοστούν μόνο από λίγους... Πρέπει να προβλέπουν τι θα γίνει, αν γίνουν αποδεκτοί και από το σύνολο... Και επειδή αν γίνουν αποδεκτοί από το σύνολο τέτοιοι νόμοι, στην ουσία στρέφονται κατά του συνόλου (όπου σύνολο στη συγκεκριμένη περίπτωση το ανθρώπινο είδος), κάτι τέτοιο ο νομοθέτης δε πρέπει ποτέ να το αφήσει να ισχύσει…

    Η πεμπτουσία στη ιδεολογία του καθενός είναι να συνδυάζει όλα εκείνα τα στοιχεία που θα μεγιστοποιούν την ωφέλεια για το σύνολο, όχι για τον καθέναν προσωπικά… Άρα, είμαστε φίλοι της λογικής, δεν είμαστε φίλοι της ελευθερίας, ή φίλοι της συμμόρφωσης, ή φίλοι της επιβολής κλπ… Μόνο της λογικής, και εφαρμόζουμε κάθε τι λογικό, που προάγει το συμφέρον μας ως σύνολο, και όχι ως άτομο, σε κάθε τομέα της καθημερινής μας δραστηριότητας…

    Στα οικονομικά είμαστε φιλελεύθεροι, επειδή το φιλελεύθερο οικονομικό μοντέλο είναι αυτό που προάγει την ευημερία του συνόλου, επειδή μέσα από την ιδιωτική πρωτοβουλία, την ανταγωνιστικότητα κλπ, ο καθένας έχει το κίνητρο να δώσει τον καλύτερο του εαυτό και έτσι να κερδίσουμε ως σύνολο, είτε από τις καινοτομίες είτε από την παραγωγικότητα κλπ κλπ κλπ.

    Στα εθνικά είμαστε πατριώτες, γιατί μόνο ως σύνολο, ως έθνος, μπορούμε να προασπίσουμε καλύτερα τα συμφέροντα μας απέναντι σε άλλα έθνη που έχουν εις βάρος μας διεκδικήσεις (και όχι εθνικιστές, με την έννοια ότι είμαστε ανώτεροι, και αναζητούμε εμείς μαξιμαλιστικές επιδιώξεις έναντι των άλλων λαών)…

    Στα κοινωνικά, είμαστε συντηρητικοί ή έστω φιλελεύθεροι με τη φιλοσοφική διάσταση του όρου, όπου η ελευθερία του καθενός δε πρέπει να θέτει σε κίνδυνο σε καμία περίπτωση την υπόσταση του συνόλου (όπως πχ συμβαίνει στη περίπτωση γάμων, υιοθεσίας, επιλογής του φύλου του παιδιού σου, δικαιώματος στην αυτοκτονία για τον καθένα κλπ…) … Όλα αυτά της παρένθεσης, πρέπει να μην είναι νόμιμα, γιατί θέτουν σε κίνδυνο την ίδια την ύπαρξη του συνόλου (ανθρώπινου γένους) αν επιτραπούν από το νομοθέτη, και άρα δύναται να γίνουν εφαρμοστέα ταυτόχρονα από το σύνολο των πολιτών που θα κάνουν χρήση του εν λόγω νόμιμου δικαιώματος τους…. Η λογική είναι αυτή που υπαγορεύει ότι πρέπει σε ένα κράτος, ένα έθνος, οι παραδόσεις του, τα ήθη του, τα έθιμα του, η ιστορία του, να τυγχάνουν προστασίας, διαιώνισης και υπεράσπισης και δια μέσου της νομοθεσίας από το ίδιο το κράτος, που (οφείλει πρώτος από όλους να) είναι ο θεματοφύλακας όλων αυτών….

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ dim 13/04/2013 00:54:05

      Dim ξέρεις πολύ καλά ότι σέβομαι απεριόριστα την αναλυτικότητα της σκέψης σου.
      Σχετικά με αυτά που ανέφερες στο σχόλιό σου θα διαφωνήσω αποκλειστικά στα κοινωνικά ζητήματα. Στα εθνικά, συμφωνώ απόλυτα, γιατί αντιλαμβάνομαι την παγκοσμιοποίηση ως ένα διαρκή ανταγωνισμό των εθνών-κρατών για τη διεκδίκηση του μεγαλύτερου μεριδίου στην παγκόσμια κατανομή πλούτου, που θα οδηγήσει και σε δυναμικότερη διεκδίκηση στα εθνικά ζητήματα.
      Για να έρθει η ενδυνάμωση της χώρας θα πρέπει να φιλελευθεροποίησεις την οικονομία και παράλληλα να έχεις ένα δίκτυ ασφαλείας για τους πιο κοινωνικά αδύναμους. Φιλελευθεροποίηση της οικονομίας σημαίνει αύξηση της ελευθερίας στην παραγωγή, και ειδικά αύξηση της ατομικής ελευθερίας στην παραγωγή. Και τώρα φτάνουμε στο πιο κρίσιμο σημείο. Αν αυξήσεις την ατομική ελευθερία στην παραγωγή, τα ίδια τα άτομα ως φορείς αυτής της ελευθερίας δε θα θελήσουν να την επεκτείνουν στο σύνολο της ιδιωτικής/βιοτικής τους σφαίρας; Σίγουρα ναι. Τότε, αναγκαστικά θα θιγεί μέρος της εθνικής σου αφήγησης (ήθη, έθιμα) καθώς θα πρέπει να μετατρέψεις μια κοινωνία με συνεκτικούς δεσμούς σε μια κοινωνία ατόμων. Άρα θα χρειαστείς αναγκαστικά ένα νέο κοινωνικό συμβόλαιο, που όλα τα μέλη του έθνους-κράτους θα αντιλαμβάνονται τον εαυτό τους μέσα σε αυτή τη νέα εθνική αφήγηση.
      Αυτό το κοινωνικό συμβόλαιο αναγκαστικά θα περιλαμβάνει και το γάμο ή το σύμφων0 συμβίωσης μεταξύ ομόφυλων ζευγαριών. Άλλωστε ένας που έχει ομοφυλοφιλικές ερωτικές προτιμήσεις δε θα τις αλλάξει αν δεν επιτραπεί ο γάμος/σύμφωνο συμβίωσης, απλά θα του επιτρέψεις ως κοινωνία (η παραγωγή της νομοθεσίας είναι αποτέλεσμα κοινωνικών δυναμικών/διεργασιών) να μην νιώθει μη ενσωνατωμένο μέρος σε αυτήν την κοινωνία.
      Τα υπόλοιπα θέματα πχ υιοθεσία, διαχωρισμός Κράτους-Εκκλησίας, αποποινικοποίηση μαλακών ναρκωτικών, ευθανασία κλπ είναι ευρύτερα θέματα που θα πρέπει να απασχολήσουν και την επιστημονική κοινότητα. Αλλά δεν είναι το ίδιο με την περίπτωση του γάμου ομόφυλων ζευγαριών (ίσως να εξαιρείται και η ευθανασία).

  37. Orgilos avatar
    Orgilos 13/04/2013 02:00:47

    Το θέμα της Εκκλησίας είναι ένα «ευρύτερο θέμα το οποίο θα πρέπει να απασχολήσει την επιστημονική κοινότητα»; Καταλαβαίνεις ότι με αυτήν τη φράση προσβάλλεις όσους πιστεύουν. Ορίστε κύριοι ποιός είναι ο «ρεαλιστής», «η φωνή της λογικής».

    Το ότι έχεις φοιτήσει σε αμερικανικό κολλέγιο είναι σίγουρο 100% πλέον. Τέτοιες ανιστόρητες βλακείες λένε μόνο εκεί που το κάθε αμερικανάκι βαφτίζεται μεγάλος και τρανός επιστήμονας με δύο σλόγκαν της πλάκας και μερικές θολοκουλτουριάρικες και δήθεν επιστημονικές κουβέντες. Με την Ελλάδα δεν έχετε καμμία οργανική σχέση· το μόνο που σας συνδέει είναι ότι τυγχάνει να μιλάτε την ελληνική γλώσσα. Θα ήσασταν πολύ πιο ευτυχισμένοι αν μιλούσατε την αγγλική και δεν ήσασταν υποχρεωμένοι να διαλέγεστε με εμάς τους «Βαλκάνιους». Άλλωστε εσείς είστε «ανώτεροι», δεν είστε σαν κι εμάς. Εσείς ξέρετε το «κοινωνικό συμβόλαιο», την «κοινωνία ατόμων». Ο φιλελευθερισμός τρέχει από τα μπατζάκια. Βέβαια δικό σας κόμμα δε διανοείστε να φτιάξετε αφού θα έχετε την κατάληξη του Μάνου και της Ντόρας...

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ Orgilos 13/04/2013 13:31:13

      Απαντώ και στα 2 σχόλια που έχεις γράψει.
      1) "Για μένα πρώτη και αδιαπραγμάτευτη αξία είναι η Ορθόδοξη Πίστη". Ποίος έθιξε τη θρησκευτική σου πίστη; Οι τελευταίοι που θα έλεγαν σε ένα άτομο σε ποιό Θεό να πιστέυει, θα ήταν οι φιλελεύθεροι. Σχολίασα και παραπάνω τις ιδεολογικοπολιτικές εξελίξεις στο χώρο της ευρωπαϊκής Χριστιανοδημοκρατίας, την πίστη τους στην κοσμικότητα του Κράτους και τις μεταρρυθμίσεις στο κοινωνικό πεδίο.
      2) "Δεύτερη αξία είναι η Πατρίδα''. Ο τρόπος εξυπηρέτησης των εθνικών συμφερόντων εδράζεται στη δυναμικότερη διεκδίκηση του μεριδίου μας στην παγκόσμια κατανομή πλούτου που θα ενισχύσει τη γεωπολιτική θέση της χώρας μας. Κάτι βέβαια που δεν ισχύει για εσένα γράφοντας: ''Όπως μου είναι αδιάφορο αν η πατρίδα μου πάει μπροστά οικονομικά αν έχουμε απωλέσει την Ορθόδοξη Πίστη μας". Αν η χώρα δεν ανασυνταχθεί παραγωγικά Orgilos, τότε και τα εθνικά συμφέροντα θα υποστούν -μακροπρόθεσμα- βλάβη και οι ανάγκες για δομικές μεταρρυθμίσεις στο κοινωνικό πεδίο θα αποδυναμώσουν τον παρεμβατικό ρόλο της Εκκλησίας στα κοινωνικά δρώμενα, καθώς η παραγωγική ανασυγκρότηση θα έρθει μέσα από πιο δραστικές ανακατατάξεις στη σχέση κράτους (η Εκκλησία είναι στοιχείο της κρατικής υπερδομής) και ατόμων.
      3) Μιλάς για ανάγκη αποκάλυψης των ιδεολογικών μου αφετηριών, μα τι κανω τόσο καιρό, αυτές δεν εκθέτω στα σχόλιά μου; Δεν είναι εμφανές ότι πιστεύω στην πολιτική, οικονομική και κοινωνική φιλελευθεροποίηση της χώρας; Γράφω -άλλωστε- και σε προηγούμενο σχόλιό μου, για τις μεγάλες ιδεολογικές μου διαφορές με τους σοσιαλδημοκράτες, καθώς εγώ ανήκω στο κεντροδεξιό φάσμα του πολιτικού συστήματος. Οι δικές σου ιδεολογικές διαφορές σε κοινωνικό επίπεδο με κόμματα της Ακροδεξιάς, όπως το ΛΑΟΣ ή οι ΑΝΕΛ, ποιές ακριβώς είναι;
      4) Γράφεις: "Το θέμα της Εκκλησίας είναι ένα ευρύτερο θέμα το οποίο θα πρέπει να απασχολήσει την επιστημονική κοινότητα. Καταλαβαίνεις ότι με αυτή τη φράση προσβάλλεις όσους πιστεύουν;" Εγώ έγραψα για το ζήτημα διαχωρισμού Κράτους-Εκκλησίας, και όχι για υπονόμευση ή μη σεβασμό σε έναν αυτόνομο ρόλο και μια αυτόνομη παρουσία της Εκκλησίας. Εξασκημένος στη σχολιαστικη...κοπτοραπτική, όπως φαίνεται ότι είσαι, απομόνωσες (με αυθαίρετο τρόπο) από ένα σχόλιο πολλών λέξεων μια λέξη και οδηγήθηκες σε συμπεράσματα που σε βολεύουν, απλά για να γράψεις κάτι. Άλλωστε, ο συντηρητικός φιλελευθερισμός (το πιο δεξιό κομμάτι) της ευρωπαϊκής Χριστιανοδημοκρατίας/Κεντροδεξιάς τάσσεται υπέρ του διαχωρισμού Κράτους-Εκκλησίας. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82#.CE.A3.CF.85.CE.BD.CF.84.CE.B7.CF.81.CE.B7.CF.84.CE.B9.CE.BA.CF.8C.CF.82_.CF.86.CE.B9.CE.BB.CE.B5.CE.BB.CE.B5.CF.85.CE.B8.CE.B5.CF.81.CE.B9.CF.83.CE.BC.CF.8C.CF.82
      Επομένως συνεχίζω να ερωτώ σε τι διαφοροποιείσαι από την κοινοβουλευτικού τύπου ακροδεξιά (ΛΑΟΣ,ΑΝΕΛ);
      5) Γράφεις: "Με την Ελλάδα δεν έχετε καμμία οργανική σχέση''. Οι φιλελεύθεροι (Ελευθέριος Βενιζέλος) δημιούργησαν την ''Ελλάδα των 2 ηπείρων και των 5 θαλασσών''. Η δική σου ακροδεξιά, στις εκλογές του Νοεμβρίου του 1920 ως "Ηνωμένη Αντιπολίτευσις'' σχημάτισε κυβέρνηση υπό το σύνθημα ''οίκαδε'' και οδηγηθήκαμε στη Μικρασιατική Καταστροφή. Επίσης, άνθρωποι που πρέσβευαν το "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών" με τις προδοτικές ενέργειές τους οδήγησαν στην εισβολή του Αττίλα στην Κύπρο. Η Ακροδεξιά και η Αριστερά (Τσάμηδες,Μακεδονικό) έχουν βαρύ παρελθόν στα εθνικά θέματα, όχι οι φιλελεύθεροι που διπλασίασαν την έκταση της χώρας. Άρα μακάρι να μην αποκτήσετε εσείς παραπάνω ''οργανική'' σχέση με την Ελλάδα, γιατί η Ελλάδα θα έχει σύνορα στη Λάρισα...

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Συριζαλβανία του Χότζα 13/04/2013 16:11:45

        Ρεσιτάλ γελοιότητας και ασυναρτησίας σε δυο πράξεις τα δυο τελευταία ντελίρια του Χότζα. Από πού να αρχίσει κανείς και πού να τελειώσει; Ό,τι δήθεν η μη θεσμοποίηση της ανωμαλίας από το Κράτος ... εμποδίζει την οικονομική ανάπτυξη; Ό,τι όποιος δεν θέλει «γάμο» ομοφυλοφίλων θέλει τα σύνορά μας στη Λαμία; Ό,τι το καλό του Έθνους είναι περίπου ταυτόσημο με την οικονομική ανάπτυξη; Ή μήπως το σαχλό δόγμα ότι από μια «κοινωνία των σχέσεων» πρέπει να περάσουμε σε μια «κοινωνία των ατόμων»; Ποιός το δέχεται αυτό το αυθαίρετο δόγμα; Ή ακόμα ότι θα πρέπει να αλλοιώσεις την «εθνική σου αφήγηση» (sic) προκειμένου να υπηρετήσεις άλλες προτεραιότητες. Και ποιές είναι αυτές; Θα μας τις υπαγορεύσουν οι ουλεμάδες και οι χοτζάδες του φιλελευθερισμού;

        Ειλικρινά, άν δεν υπήρχε ο εν λόγω αλαζόνας ... αυτογκολτζής, θα έπρεπε να τον είχα ... εφεύρει για να ξεσκεπάσω την ουσία της σκληρά εθνομηδενιστικής πρεζοθρησκείας τους. Είστε ανοιχτά εχθρικοί προς τον λαό μας - το οποίο του δίνει κάθε δικαίωμα να είναι κι αυτός απεριόριστα εχθρικός και απορριπτικός ως προς τα αυθαίρετα δόγματα και τις στοχεύσεις σας!

        • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
          Συριζαλβανία του Χότζα @ ΚΜ 13/04/2013 17:47:43

          Ρεσιτάλ γκεμπελισμού και ιδεολογικής αρρωστίας αλά ΚουΜου!!! Συνεχίζει να αυτοαποκαλείται ως Κεντροδεξιός ενώ υποστηρίζει κάθε σκοταδιστική ακροδεξιά μπαρούφα, που όλα τα Κεντροδεξιά κόμματα έχουν πετάξει στο κάλαθο των αχρήστων. Στο κοπτοραπτικό του ...καθήκον (όλα τα ακροδεξιά ειδικεύεστε σε αυτό), βάζει ως σημαία το γάμο μεταξύ ομόφυλων ζευγαριών για να ...αποδομήσει την υπόλοιπη επιχειρηματολογιά, γιατί δε μπορεί αλλιώς. Ας δούμε τι πρεσβεύει ο ΚΜ: 1) Ότι η ελευθερία στην παραγωγή που θα φέρει την οικονομική ανάπτυξη θα σταματήσει εκεί και δε θα συνδυαστεί -μακροπρόθεσμα- αύξηση της ατομικής ελευθερίας (!!!). Τυπικό δείγμα ακροδεξιάς αντίληψης περί κοινωνικής εξελεκτικότητας, που το φιλελευθέρο κίνημα την ξέρει από την εποχή της αμβισβήτησης της αστικής τάξης στην κυριαρχία του ηγεμόνα.
          2) Ως γνήσιος ακροδεξιός, με βεβαρυμένο ιστορικό παρελθόν εθνικών προδοσιών, σε αντίθεση με το φιλελεύθερο χώρο, επειδή δε μπορεί να απαντήσει για την προδοτική διαδρομή του χώρου του, ΠΟΤΕ δε θα μπορέσει, εντάσσει -γιατί δε μπορεί να κάνει τίποτα άλλο- το γάμο ομοφυλοφίλων (στο σήμερα) με την απώλεια εθνικών εδαφών που έφερε ο χώρος του για να...αποδομήσει την επιχειρηματολογία! Ακροδεξιό Παραλήρημα! Ακριβώς, ίδια "επιχειρηματολογία" με τους ακροδεξιούς ιδεολογικούς προγόνους του, που όταν άρχισαν οι ζυμώσεις στις τάξεις των Φιλελευθέρων του Ελευθέριου Βενιζέλου,για επέκταση του δικαιώματος ψήφου στις γυναίκες, αυτοί έλεγαν ότι αυτά είναι ανεπίτρεπτα να ακούγονται γιατί θίγουν το θεσμό της οικογένειας. Ίδια επιχειρηματολογία ακριβώς με τους γάμους ομοφυλοφίλων!!!! Τελικά οι ΚΜ της εποχής λόγω του σκοταδιστικού πνεύματός τους, αφού έταξαν ότι θα γυρίσουν το στρατό πίσω από την Μικρασία και δεν θα προχωρήσει καμία μεταρρύθμιση σε κοινωνικό πεδίο, μας οδήγησαν στην πλήρη εξόντωση του Ελληνισμού της Ιωνίας και του Πόντου. Ανατριχιαστικές ομοιότητες με τό σήμερα! Άλλωστε, κουμουδιάρικος σκοταδισμός και εθνική καχεξία είναι σχεδόν αδέλφια δίδυμα, απλά κρύβεται κάτω από ένα θέμα (πχ γάμος ομόφυλων ζευγαριών) για να απλώσει το δηλητήριο της ιδεολογίας του στη συνέχεια. Το αυγό του φιδιού επωάζεται στην άρνηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων (οργουελική ορολογία κατά ΚΜ), παρότι στην ΕΕ τα προωθεί ,τα σέβεται και τα υπερασπίζεται η Κεντροδεξιά παράταξη στην οποία -και καλά- ανήκει ο ΚΜ, με στόχο την πλήρη διάχυση του ιδεολογικού του δηλητηρίου σε όλη την Κεντροδεξιά. Κάτι παρόμοιο με την παράδοση της εξουσίας στο Χίτλερ από τον Paul Von Hindenburg και την ατολμία της Κεντροδεξιάς (και της Κεντροαριστεράς) να αποτρέψουν αυτή την εξέλιξη.
          3) Θεωρεί -μάλιστα- παράλογη τη θέση μου ''Ότι το καλό του Έθνους είναι περίπου ταυτόσημο με την οικονομική ανάπτυξη'', η κατά ΚουΜου ιδεολογική παράνοια μάλλον θα θεωρεί ότι τα γεωπολιτικά συμφέροντα της χώρας δεν εξυπηρετούνται καλύτερα με οικονομική ανάπτυξη αλλά με οικονομικό μαρασμό και στασιμότητα. Όπως η πτώχευση του 1893, που έφερε την ταπείνωση στον πόλεμο του 1897 και το Διεθνή Οικονομικό Έλεγχο του 1898. Πραγματικά πιο άμπαλος τερματοφύλακας για να προστατεύσει την ιδεολογική του ''εστία'' δε θα μπορούσε να βρεθεί!
          4) Μιλάει για ουλεμάδες, όταν το κοινωνικοπολιτικό σύστημα που πρεσβεύει είναι ένα -δυτικού τύπου- καθεστώς Αγιατολάχ Χομεϊνί. Τι να απαντήσεις σε τέτοιους σκοταδιστές;
          Πολλοί σχολιαστές διαφωνούν για το γάμο ομόφυλων ζευγαριών και επιχειρηματολογούν γι'αυτό, και γίνεται διάλογος.Αντίθετα με άλλους διαφωνούντες, ο ΚΜ βγάζοντας όλο το ομοφοβικό του ''οπλοστάσιο'' καταλήγει να επιβεβαιώνει τα συμπεράσματα επιστημονικών ερευνών ότι ομοφοβικός γίνεσαι όταν έχεις χαμηλή αυτοεκτίμηση, ανασφαλή κοινωνική ταυτότητα και συγκαλυμένα ομοερωτικά συναισθήματα. Όπως και να έχει η περίπτωση ΚΜ επιβεβαιώνει τον κοινωνικό κανόνα, ότι το φασίστα κι αν τον πλένεις, το σαπόυνι σου χαλάς!!!

          • dim avatar
            dim @ Συριζαλβανία του Χότζα 13/04/2013 21:09:47

            Ειρήνη ημίν...

            Ο τίτλος του άρθρου λεει "Σύριζα στα άρματα", και καταλήξαμε να έχουμε "εμφύλιο" ανάμεσα στη "φιλελεύθερη" και την "συντηρητική" πτέρυγα της μεγάλης φιλελεύθερης συντηρητικής κεντροδεξιάς παράταξης... Ευτυχώς στο θέμα του πατριωτισμού συμφωνούμε όλοι, όπως και στον οικονομικό φιλελευθερισμό... Εκεί που εντοπίζεται η διαφωνία είναι στα κοινωνικά θέματα: φιλελεύθερες ή συντηρητικές απόψεις?

            ΟΚ, αν συμφωνήσουμε ότι απορρίπτουμε οι μεν "φιλελεύθεροι" τις ακόμα πιο αριστερές υπερφιλελεύθερες απόψεις, ασυδοσίας, πλήρους ατομικισμού κλπ, και οι δε "συντηρητικοί" τις ακόμα πιο δεξιές υπερσυντηρητικές απόψεις που είναι άκρως αναχρονιστικές και δε λαμβάνουν υπόψη καθόλου τα ατομικά δικαιώματα, θα βρούμε ένα κοινό τόπο στο κέντρο και δεξιά του κοινωνικού άξονα, ανάμεσα στον φιλελευθερισμό και τον συντηρητισμό…

            Εξάλλου, η μεγάλη κεντροδεξιά παράταξη οφείλει να χωράει όλες τις τάσεις… Αλλιώς, αν πολυκερματιστεί, στην ουσία είναι σα να δίνει τα κλειδιά στον αντίπαλο, και τότε θα βγουν χαμένες και οι 2 τάσεις… Διότι οι «φιλελεύθεροι» θα δουν να αναπτύσσεται στη χώρα μας ένα οικονομικό μοντέλο άκρατου κρατισμού, και οι «συντηρητικοί» θα δουν να διαλύονται σταδιακά όλα τα κοινωνικά θέματα σε σχέση με θεσμούς κλπ στα όποια έχουν ιδιαίτερη ευαισθησία… Ισχύς εν τη ενώσει λοιπόν… Ας προχωρήσουμε ενωμένοι να υλοποιήσουμε θέματα στα οποία συμφωνούμε (οικονομικά, εθνικά) και στα κοινωνικά θα βρούμε μια μέση οδό στο κέντρο και προς τα δεξιά του κοινωνικού άξονα…

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ dim 13/04/2013 21:59:55

            +1000000000 dim! Το οργουελικό (που λέει και ο ΚΜ) είναι ότι το άρθρο έχει τίτλο "Σύριζα...στ'άρματα"!!!!

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ dim 18/04/2013 12:35:01

            Χα χα, τώρα το διάβασα! Συνέχισε να χτυπιέσαι με πάθος (sic) για τα «δίκια των γκέη» και τα «δίκια του Σώημπλε»!