#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/10/2013 19:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ΓΑΠ δίνει συμβουλές στους Αμερικανούς για τη χρεοκοπία



Ο Γ. Παπανδρέου βρήκε το ρόλο που του αξίζει. Δεν τον χώραγε το κοστούμι του Ελληνα πρωθυπουργού και πλέον είναι ο... παγκόσμιος σύμβουλος για θέματα χρεοκοπιών. Οπου υπάρχει πρόβλημα θα πρέπει να καλούν τον κολοσσό Γ. Παπανδρέου να δίνει συμβουλές.

Ειδικά μετά τη συνέντευξη που έδωσε σε αμερικανικό τηλεοπτικό κανάλι, νομίζουμε ότι η καριέρα του θα εκτοξευτεί. Ερωτώμενος από τον δημοσιογράφο τι θα έπρεπε να γίνει στις ΗΠΑ με αφορμή τον δημοσιονομικό γκρεμό, ο πρώην πρωθυπουργός είπε ότι πρέπει να δοθεί ο λόγος στον αμερικανικό λαό, μέσω ενός... δημοψηφίσματος όπως προσπάθησε να κάνει ο ίδιος στην Ελλάδα. «Με τρελαίνετε κ. Πρωθυπουργέ. Ενα δημοψήφισμα θα ήταν η σταγόνα που ξεχειλίζει το ποτήρι εδώ στις ΗΠΑ», του είπε ο δημοσιογράφος.

Πάντως, ο κ. Παπανδρέου θα μπορέσει να γραφτεί στα λεξικά όλου του κόσμου, δίπλα στο λήμμα «δημοψήφισμα». Μπορούμε πλέον να χρησιμοποιούμε τον όρο «δημοψήφισμα ΓΑΠ» όταν θέλουμε να μιλήσουμε για ένα τέτοιο θέμα. Εχει το κοπιράιτ και κανείς δεν μπορεί να τους το κλέψει.

Ε ρε τι είχαμε και τι χάσαμε...

http://www.bloomberg.com/video/u-s-basically-a-sound-economy-papandreou-hAS~_~DvQ_OmgvDEjrsBAQ.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Omifast avatar
    Omifast 16/10/2013 19:26:27

    Μιας και θίχτηκε το θέμα στο ποστ:

    Γιατί αλήθεια οι κυβερνήσεις φοβούνται τα Δημοψηφίσματα όπως ο διάολος το λιβάνι;;;
    Γιατί όποιος προτείνει Δημοψήφισμα αυτόματα είναι "επικίνδυνος" και ¨λαϊκιστής¨;;;

    Δεν μιλώ για τον (ανεκδιήγητο) ΓΑΠ.
    Γενικότερα το λέω.

    Πόσα Δημοψηφίσματα έγινα μετά το 1974 στην Ελλάδα;;;

    • τάσος avatar
      τάσος @ Omifast 16/10/2013 20:37:10

      να ψηφίσουν ποιοι ρε αδερφέ; αυτοί που δείχνει το βιντεάκι στο γιουτούμπ;

      http://www.youtube.com/watch?v=6T6fG9tORyc

      • Eva avatar
        Eva @ τάσος 18/10/2013 11:43:26

        Απίστευτο βίντεο!!!!!!
        Λείπουν όμως κάποιες πολύ χαρακτηριστικές κατηγορίες ψηφοφόρων...που είχαν πάρει και κάτι ψιλά κλπ

      • Eva avatar
        Eva @ τάσος 18/10/2013 11:47:56

        Τι να ψήφισαν αυτί άραγε στις προηγούμενες εκλογές?

      • Eva avatar
        Eva @ τάσος 18/10/2013 11:49:02

        Διορθώνω...αυτοί

    • alex avatar
      alex @ Omifast 17/10/2013 09:48:27

      33% πιστευουν οτι μας ψεκαζουν και αν δεν ντρεποντουσαν οι υπολοιποι να απαντησουν, πιθανον το ποσοστο να ηταν πολυ μεγαλυτερο

      πανω απο 50% πιστευε και ψηφισε οτι λεφτα υπαρχουν και οτι ο κ.παπανδρεου θα 'εσωζε' την ελλαδα

      η πλειονοτητα των (λαικο) δεξιων πιστευει μεσα της οτι κατι μας χρωσταει η ιστορια γιατι ειμαστε ο εκλεκτος λαος και οτι αργα η γρηγορα ο θεος (ή ο διας) θα μας το δωσει

      η πλειονοτητα των (ακρο) αριστερων πιστευει οτι ξερει την απολυτη αληθεια, δεν την αναλυει δημοσια για να μην το μαθουν οσοι την παρακολουθουν, αλλα ειναι υποχρεωση της να την επιβαλλει στους υπολοιπους ιθαγενεις

      η παρέκβαση της μοναρχίας είναι η τυραννίδα, της αριστοκρατίας η ολιγαρχία και της δημοκρατίας η οχλοκρατία.

      σε αυτον τον κοσμο που πολυ ευκολα η δημοκρατια αφηνει την θεση της στην οχλοκρατια και η γνωμη των ειδικων σκεπαζετε απο τις φωνες των συκοφαντων και των λαικιστων, θα κανουμε δημοψηφισματα και μαλιστα χωρις να φροντισουμε οι ερωτωμενοι να εχουν τις σωστες γνωσεις για να δωσουν τεκμηριωμενες λυσεις ?

      οσο για τον κ.παπανδρεου..
      αν ανατρεξουμε στην αμερικανικη πολιτικη σκηνη, θα ακουσουμε πολλες φημες οτι πρωην προεδροι/αντιπροεδροι για να μπορεσουν να ζησουν μια πλουσια και κοσμοπολιτικη ζωη που δεν δικαιολογουσαν τα επισημα εισοδηματα τους, 'ξεπλεναν χρημα' με συνεντευξεις και εμφανισεις σε πανεπιστημια και ιδρυματα που εκτος των αλλων ειχαν και χορηγιες απο εταιριες που εμπλεκονταν με κρατικες προμηθειες

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ alex 17/10/2013 19:37:21

        Kάνεις λάθος, ο Αριστοτέλης λέει ότι η δημοκρατία είναι παρεκβατικό (δηλ. λανθασμένο) πολίτευμα και την θεωρεί παρέκβαση της ¨πολιτείας" που είναι το ιδανικό κατ' αυτόν πολίτευμα. Και "πολιτεία" για τον Αριστοτέλη είναι πολίτευμα όπου η ψήφος παρέχεται σε μεγάλο αριθμό πολιτών, αλλά όχι σε όλους και τούτο γίνεται με εισοδηματικό κριτήριο...
        Η λέξη "οχλοκρατία" δεν υπάρχει στον Αριστοτέλη.
        Αν πάμε στον Πλάτωνα, η κριτική για την δημοκρατία είναι οξύτερη ακόμα.
        Δεν λέω ότι τα αποδέχομαι, απλά τα παραθέτω για την ιστορική αλήθεια. Δες οποιοδήποτε εγχειρίδιο για την πολιτική θεωρία στην αρχαία Ελλάδα ή ένα λεξικό Φιλοσοφίας και θα το διαπιστώσεις.

  2. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 16/10/2013 19:34:50

    Δίπλα ἀπό τό λῆμμα ''Παπανδρέου'' δέν πρέπει νά μπεῖ ὁ ὄρος ''δημοψήφισμα ΓΑΠ''',γιατί κάτι τέτοιο τελικά δέν ἔγινε,ἀλλά σίγουρα θά πρέπει νά μποῦν οἱ ὄροι: καταστροφέας ἑνός ὁλόκληρου λαοῦ,ἀνίκανος, καί τελείως ἀσυνείδητος.
    Τούς ἀμερικανούς δημοσιογράφους ἴσως νά νομίζει,ἀλλά δέν τά καταφέρνει νά τούς κοροϊδέψει,γελᾶνε μαζί του,ἐκεῖνο ὅμως πού μέ τσατίζει ἀκόμη περισσότερο εἶναι ὅτι συνεχίζει νά δίνει ἀφορμές ὠστε νά λοιδωρεῖται ἕνας ὁλόκληρος λαός πού ἔκανε τό λάθος νά ἐκλέξει καί νά ἀνεχθεῖ ἕναν τέτοιο τιποτένιο ἠγέτη γιά δυόμιση χρόνια...

    • Υποψιασμένη avatar
      Υποψιασμένη @ Κυθήριος 17/10/2013 06:27:59

      Εγώ θα πρότεινα δίπλα στο όνομά του ΓΑΠ, να μπεί το λήμμα : ΑΘΩΩΜΕΝΟΣ και σε παρένθεση τα ονόματα όλων εκείνων που τον αθώωσαν και του έδωσαν το δικαίωμα να σουλατσάρει ανά την υφήλιο άνετος κι ευτυχισμένος. Τα υπόλοιπα αγαπητέ Κυθήριε, είναι πολύ βολικές, αλλά μισές αλήθειες...... Δε νομίζετε;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κυθήριος 17/10/2013 09:20:18

      Αγαπητέ Κυθήριε, όλα εξηγούνται ιατρικώς στην περίπτωση του ΓΑΠ....

  3. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 16/10/2013 20:25:56

    Καλησπέρα Κυθήριε,

    Φοβᾶμαι πώς δέν ὑπάρχουν "κοσμητικά" ἐπίθετα πού θά μποροῦσαν νά τόν χαρακτηρίσουν ἐπαρκῶς! Εἶναι τό μίασμα τῆς πολιτικῆς.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Φωτεινή 16/10/2013 20:53:33

      Καλησπέρα Φωτεινή,ἔχεις δίκιο...

    • Mariana avatar
      Mariana @ Φωτεινή 16/10/2013 20:55:57

      Ο παππούς του ήταν "παπατζής", ο πατέρας του "κατέστρεψε την Ελλάδα", ο ίδιος "μίασμα", "προδότης", "γλοιώδης" κλπ κλπ. Οι Έλληνες ψηφοφόροι τότε τι είναι?

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Mariana 16/10/2013 22:18:07

        Πές μας ἐσύ.

  4. δημης avatar
    δημης 16/10/2013 20:34:45

    ΚΑΙ;;;;;;;; ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ;;;;;;;;;;;;
    Ο ΚΑΛΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΓΑΜΗΝΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΚΦΩΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΓΡΑΦΟΥΝ ....
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ..ΡΑΤΣΑ ΤΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ;;;;;;;;

  5. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 16/10/2013 21:06:16

    Δέν συμπεριλάμβάνομαι στούς ῞Ελληνες πού ἐννοεῖς, . . :D

  6. Περαστικη . avatar
    Περαστικη . 16/10/2013 21:09:04

    O ανθρωπος εχει οραμα να χρεοκοπισει ολη η υφηλιος...

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Περαστικη . 16/10/2013 23:20:39

      ΚΑΛΟΟΟΟ!

  7. tk avatar
    tk 16/10/2013 21:49:33

    Ολη η Ελλάδα τον έχει στην μπούκα για την καταστροφή που έφερε και όχι από βλακεία μην τρελαθούμε, ωστόσο κανείς δεν τον αγγίζει. Κανονικά έπρεπε να είναι στα τάρταρα το εβραιομασωνοαμερικανάκι! Ο Μιχαλολιάκος μπροστά του είναι κουνούπι.

  8. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 16/10/2013 21:58:58

    Ας πρόσεχαν οι αμερικάνοι να μην τον περιμάζευαν.
    Τώρα πάει να ξευτιλίσει και αυτούς γιατί φαίνεται αυτό ξέρει να κάνει.

  9. Paris avatar
    Paris 16/10/2013 23:27:44

    Η Δημόσια τηλεόραση χτές είχε Λεωνίδα Κύρκο,σήμερα Ηλία Ηλιού,αύριο Γρηγόρη Λαμπράκη.Ξέρετε πότε θα έχει τη σφαγή του 5/42 του Ψαρρού απο τον ΕΛΑΣ?

    • Omifast avatar
      Omifast @ Paris 17/10/2013 04:53:05

      !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Paris 17/10/2013 09:17:31

      Ευτυχώς που δεν την βλέπει κανείς, πλην των ομογενών....Είδες να σκοτίζεται κανείς που δεν έχουμε κανονική δημόσια τηλεόραση και που το κτίριο της ΕΡΤ τελεί υπό κατάληψη;

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ ΒΙΣ 17/10/2013 12:56:02

        Τώρα ἄν σοῦ πῶ ὅτι μοῦ λείπει ἡ τ. ΕΡΤ μέ τά πρασινορόζ σαΐνια τῆς "δημοσιογραφίας" θά πῶ ψέμματα, nor am I looking forward to NERIT! "Πάρε τό φράγκο, κόλλα τή δραχμή" πού ἔλεγε ὁ συγχωρεμένος ὁ πατέρας μου.

  10. rally monkey avatar
    rally monkey 17/10/2013 00:38:21

    εχει εξασφαλισει (προς το παρον) ασυλια και ρολο στο τσιρκο
    με το περηβοητο ´δημοψηφισμά´ απο τις καννες εβαλε την Ελλαδα στον αστερισμο του ´grexit' και δημιουργησε τετοια αβεβαοτητα που αποτελειωσε στην κυριολεξια την οικονομια της χωρας. τωρα προσπαθει να διασκεδασει τις εντυπωσεις. καποιοι θα πουνε οτι εινσι κρεττίνος (κλινικη περιπτωση) και απαλάσσεται - δυστυχως απο τη στιγμη που γινεσαι πρωθυπουργος χωρας (..) τετοια ελαφρυντικά παυουν να ισχυουν.

  11. George avatar
    George 17/10/2013 04:20:58

    Είναι δείγμα των πολιτικών που παράγει η χώρα. Μοιάζει να έχουν μεταφερθεί με μηχανή του χρόνου από τα μέσα του 20 αιώνα, στον 21. Πιστεύουν ότι οι αγορές είναι παράλογες όταν δεν τους δανείζουν, ότι φταίει ο αγγελιοφόρος (CDRs) για το μήνυμα, ότι οι πολιτικοί πρέπει να αποφασίζουν για την αγορά και επομένως οφείλουν να φτιάξουν παγκόσμια διακυβέρνηση για να απαντήσουν ανάλογα κτλ. Αν ήταν ένας θα ήταν καλά, δυστυχώς είναι δείγμα ενός jurassic park που λέγεται πολιτική σκηνή.

  12. manolis tom avatar
    manolis tom 17/10/2013 06:20:45

    ΩΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ......

  13. Greg avatar
    Greg 17/10/2013 08:49:44

    Το αστείο είναι ότι σε μια σοβαρή χώρα όπως οι ΗΠΑ και σε ένα σοβαρό δίκτυο όπως το Bloomerg, του δίνουν ακόμη βήμα. Ακόμη δε πιο φαιδρό είναι ότι κερδίζει εκατομμύρια $ δίνοντας διαλέξεις!

  14. Nik avatar
    Nik 17/10/2013 09:44:29

    "The US is a sound economy WE...." Αναφέρεται στην Αμερική με το ΕΜΕΙΣ, δηλαδή εκεί είναι Αμερικάνος, εδώ είναι Ελληνας, στην Σουηδία Σουηδός και πάει λέγοντας, αλλά κοσμοπολίτης με την έννοια που αναφέρει ο κ. Γιανναράς για τους Ελληνες της διασποράς ΔΕΝ είναι. Τι είναι;

    • George avatar
      George @ Nik 17/10/2013 19:45:25

      "...sound economy, we had to make major changes". meaning: Υοu have a sound economy, we didn't. We λοιπόν είναι οι Ελληνες. Μεγάλες αλλαγές δεν έκανε μεν, αλλά σίγουρα νοιώθει Ελληνας.

    • Νηλέας avatar
      Νηλέας @ Nik 19/10/2013 07:52:19

      Έτσι γίνονται οι διαστρεβλώσεις ,και παραφράσεις.Κόβοντας την πρόταση αφαιρώντας λέξεις ερμηνεύοντας κατά το δοκούν.
      Αυτό έγινε και με το περίφημο ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

  15. Νηλέας avatar
    Νηλέας 18/10/2013 18:08:17

    "Ε ρε τι είχαμε και τι χάσαμε…"
    Εδώ χάσαμε τον Κώστα τον Καραμανλή . Ναι εκείνο τον αναμορφωτή του έθνους,τον κυνηγό των νταβαντζήδων , τον επανιδρυτή του κράτους ,τον θωρακίσαντα την οικονομία, που δεν δίσταζε να κλείνει τη βουλή δυό και τρεις φορές στον αγώνα κατά της διαφθοράς.
    Μην ανησυχείτε όμως .
    Μπορεί να χάσαμε όμως αυτούς αλλά βρήκαμε τον μηδενιστή του ελλείμματος ,και τον εφευρέτη του άλλου μίγματος,και των ισοδυνάμων,που με τον αντιμνημονιακό του αγώνα μας βγάζει από την κρίση.
    Υ.Γ1 πως εξηγείτε όλοι εσείς που κάνετε κριτική ,(αν αυτό έτσι λέγεται) το φαινόμενο ΓΑΠ? ΤΟΣΟ ΚΟΡΟΪΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΞΩ?
    Υ.Γ.2.Γιά την πολιτική του Κωστα Καμανλή έχει κανένας να πει τίποτα ?Γιατί τον απαξιώνεται μη ασχολούμενοι μαζί του?
    υ.γ 3.Εχετε διαβάσει τη συνέντευξη του Αλμούνια ,στην ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ,τον ιούνιο ,και του Γιούγκερ στον Παπαχελά?
    Εκτός αν ..ρήκαμε έναν αποδιοπομπαίο ...που να ψάχνουμε τώρα!!!