25/01/2014 20:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οριακή πρωτιά του ΣΥΡΙΖΑ έναντι της ΝΔ, σε δύο νέες δημοσκοπήσεις

Πρωτιά με οριακή διαφορά 0,6% δίνει στον ΣΥΡΙΖΑ δημοσκόπηση της Alco που δημοσιεύει το Πρώτο Θέμα. Στην πρόθεση ψήφου ο ΣΥΡΙΖΑ συγκεντρώνει το 22,2%, η ΝΔ 21,6%, η Χρυσή Αυγή 7,7%, το ΠΑΣΟΚ 4,7%, το ΚΚΕ 4,6%, οι ΑΝΕΛ 4,3% και η ΔΗΜΑΡ 3,2%.

Το 45% των πολιτών θεωρεί πως οι εκλογές θα πρέπει να γίνουν στο τέλος της τετραετίας, το 37% μαζί με τις ευρωεκλογές και το 16% με την εκλογή Προέδρου της Δημοκρατίας.

Το 33% θεωρεί πιο αξιόπιστο ως πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά έναντι του 27% που θεωρεί τον Αλέξη Τσίπρα, ενώ το 57% πιστεύει πως ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει το κατάλληλο επιτελείο στελεχών για να υλοποιήσει το πρόγραμμά του. Το 67% μάλιστα δηλώνει πως δεν πιστεύει πως ο ΣΥΡΙΖΑ αν εκλεγεί θα τηρήσει τις υποσχέσεις του.

Την ίδια ώρα, σε δημοσκόπηση της Metron Analysis που δημοσιεύει το Έθνος της Κυριακής, στην πρόθεση ψήφου ο ΣΥΡΙΖΑ προηγείται με 0,8% συγκεντρώνοντας το 20,5% έναντι 19,7% της ΝΔ. Ακολουθεί η ΧΑ με 6,9%, το ΠΑΣΟΚ με 4,3%, το ΚΚΕ με 3,4%, οι ΑΝΕΛ με 3,2% και η ΔΗΜΑΡ με 2,5%.

Η αδιευκρίνιστη ψήφος φτάνει στο 32,7%. Ο Αντώνης Σαμαράς θεωρείται από το 31% ως καταλληλότερος για πρωθυπουργός, έναντι 16% που επιλέγει τον Αλέξη Τσίπρα, ενώ το 52% εκτιμά πως όταν γίνουν εκλογές ο ΣΥΡΙΖΑ θα είναι νικητής είτε με μικρή, είτε με μεγάλη διαφορά.

Το 59% εκτιμά πως η χώρα δεν πρέπει στην παρούσα φάση να οδηγηθεί σε εκλογές, ενώ το 56% τάσσεται υπέρ της δημιουργίας νέων κομμάτων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νάρκισσος avatar
    Νάρκισσος 25/01/2014 20:39:02

    Καλά ξυπνητούρια !

  2. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 25/01/2014 20:52:56

    Ωστε "οριακη πρωτια" με κατι ψιλα χαμενα στα δεκαδικα. Αρα ο κοσμος δεν ειναι τοσο δυσαρεστημενος, αρα μπορει στις εκλογες -που δεν τις θελει αλλωστε ο ευχαριστημενος κοσμος, ουτε το 2016 !- να ερθει πρωτη η Ν.Δ και μαλιστα με μεγαλη διαφορα. Oυφ ! Τι ανακουφιση ειναι κι αυτη. Ας ειναι καλα οι τοσο αξιοπιστες εταιρειες δημοσκοπησεων που δεν εχουν καμμια απολυτως σχεση με την διαπλοκη και που κινουνται με αποκλειστικο γνωμονα την αναζητηση των πραγματικων τασεων της κοινωνιας, με αυστηρες επιστημονικες μεθοδους. Ολέ!

  3. dim avatar
    dim 25/01/2014 20:58:41

    Κατα τα άλλα, 4 μονάδες μπροστα ο Σύριζα, καταρρέει η κυβέρνηση κλπ κλπ κλπ. Α ρε φάπα που θέλετε όσοι καλλιεργείτε κλίμα ηττοπάθειας... Ο τόπος χρειάζεται σταθερότητα και σιγουριά για να πάει μπροστά. Αλλιώς θα συμβεί η αυτοεκπληρούμενη προφητεία... Δε πάμε έτσι μπροστά κύριοι. Ο Σύριζα δεν έχει καμία δυναμική, αλλά παρόλαυτα η προπαγάνδα έχει κάνει τον κόσμο να πιστεύει ότι ο Σύριζα θα είναι σίγουρα η επόμενη κυβένρηση... Με τί? Με 21%?

    • ΙΩΝ avatar
      ΙΩΝ @ dim 25/01/2014 22:37:56

      Aν εσυ πιστευεις αυτες τις δημοσκοπησεις τοτε προφανως δεν φταινε οι 'ηττοπαθεις''

    • Petra avatar
      Petra @ dim 26/01/2014 05:04:54

      "Α ρε φάπα που θέλετε..."

      Χρυσαυγουλάς; Ή παρα_φέρθηκες;

      • Ο Λούμπεν avatar
        Ο Λούμπεν @ Petra 27/01/2014 01:58:06

        Καλο θα είναι να μην είστε μόνο τότε ευαίσθητοι όταν τις τρώτε...

  4. giorgos avatar
    giorgos 25/01/2014 21:31:52

    ΑΚΟΜΑ Ο ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΓΡΙΑ.
    ΕΓΩ ΤΑΞΙΤΖΗΣ ΕΙΜΑΙ ΑΣ ΕΡΘΕΙ ΜΕΣ ΣΤΟ ΤΑΞΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΚΑΛΟΠ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ......

    • dim avatar
      dim @ giorgos 25/01/2014 23:55:44

      Ναι και αν πάνε να κάνουν γκάλοπ στο Ψυχικό θα βγει ο Σκυλακάκης. Όλοι διαμαρτύρονται στα ταξί, στη φύση τους είναι... Αλλά στη κάλπη τι θα ψηφίσουν? Ψεκασμένους, Ναζιστές, Εθνομηδενιστές, Μαρξιστές, Κομμουνιστές? Κάποιοι θα ψηφίσουν τελικά με γνώμονα την λογική... Και η λογική λέει ότι μόνο ο Σαμαράς μπορεί να μας βγάλει από τη κρίση αυτή...

      • Ήμερος Αγριόλυκος avatar
        Ήμερος Αγριόλυκος @ dim 26/01/2014 07:09:44

        Έεεεεετσιιιιιι. Όλα καλά, όλα θα μείνουνε ως έχουν, τίποτε δε θ΄αλλάξει, γιατί ο κόσμος αν και βλέπει τη ζωή του να ισοπεδώνεται, δεν πρόκειται να δώσει την ευκαιρία στους ''Ψεκασμένους, Ναζιστές, Εθνομηδενιστές, Μαρξιστές, Κομμουνιστές'' να τον εξοντώσουν. Αφήνεται με απεριόριστη εμπιστοσύνη να τον εξοντώσουν οι ...έμπειροι συγκυβερνώντες, που έχουν και την αμέριστη αρωγή των μερκελοΤροϊκανοτοκογλυφοεκβιαστών. Πολύ σωστές σκέψεις, ώριμες και προ πάντων καθησυχαστικές. Τι σημασία έχει εάν απέχουν έτη φωτός απ΄την πραγματικότητα; Σημασία έχει μόνο η πρόσκαιρη έστω αυτοπαραπλάνηση, που προστατεύει κι απ΄τα ...εγκεφαλικά.

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ Ήμερος Αγριόλυκος 26/01/2014 19:34:51

          Μ᾿ ἀρέσετε! :D

          Πάντα ἀμφιλεγόμενα τά σχόλια σας, ἑρμηνεύοντε ὅπως ἀρέσουν προσωπικά στόν καθένα.

          • Ήμερος Αγριόλυκος avatar
            Ήμερος Αγριόλυκος @ Φωτεινή 26/01/2014 20:32:10

            Κι εγώ σας συμπαθώ αγαπητή Φωτεινή :-).

      • ΚΟΡΕΣ avatar
        ΚΟΡΕΣ @ dim 27/01/2014 01:28:36

        Τι πίνεις ?? και δεν μας δίνεις;;

  5. Στεργιος Θεσσαλονικη avatar
    Στεργιος Θεσσαλονικη 25/01/2014 22:02:29

    dim βγες εξω στο κοσμο να δεις ποιος εχει δυναμικη, και παρε παραδειγμα τι επαθε σημερα ο Ντινοπουλος στην ΠΟΜΥΔΑ, η ΝΔ τα εβαλε με την δικη της βαση και αυτο θα το πληρωσει πολυ ακριβα.Η πραγματικη δημοσκοπηση θα ειναι οι εκλογες και εκει να μου το θυμηθεις η ΝΔ θα εχει το 1 μπροστα απο το ποσοστοτης.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Στεργιος Θεσσαλονικη 26/01/2014 00:56:32

      Εγώ πάντως ΧΑυγίτη ψάχνω και δεν βρίσκω στην Θεσνίκη. Τώρα ντρέπονται, φοβούνται, δεν ξέρω...

      • Ο Λούμπεν avatar
        Ο Λούμπεν @ Tassos 27/01/2014 02:04:41

        Βασικά με Δένδια υπουργό προστασίας του πολίτη και την αξιωματική αντιπολίτευση να καταγγέλει τις απάνθρωπες συνθήκες καταδίωξης τρομοκρατών και αλλοδαπών κακοποιών δεν βλέπω τον λόγο να φοβάται κανείς στην Ελλάδα. Μόνο να ντρέπεται...

    • dim avatar
      dim @ Στεργιος Θεσσαλονικη 26/01/2014 00:58:33

      Και το Μάιο του 2012 το 1 είχε μπροστά, και μετά πήρε 30%. Οι ευρωεκλογές είναι για χαλαρή ψήφο. Ένα αποτέλεσμα 19% - 23% δηλαδή τι σημαίνει? Θα ζητήσει εκλογές ο κύριος 23% ? Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά. Οι πολιτικές για να αποδώσουν θέλουν χρόνο... Αν είναι να κάνουμε κάθε 2 χρόνια εκλογές, να το ορίσουμε στο σύνταγμα μας τοτε...

  6. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 25/01/2014 22:12:07

    Ο κόσμος, έστω καί απελπισμένος, δέν εμπιστεύται τήν διαχείριση τής χώρας από τόν ΖΥΡΙΖΑ τού Alexis.

    Η κυβέρνηση γιατί προσπαθεί μέ κάθε τρόπο νά πετύχει αυτό πού ο κόσμος φοβάται;

    Νομίζει ότι οι ψηφοφόροι τού δημόσιου Τομέα θά τήν στηρίξουν; Γιά ποιό λόγο;
    Ο Alexis τούς υπόσχεται τά διπλά καί οι μή κρατικοδίαιτοι παραδοσιακοί μικρομεσαίοι ψηφοφόροι τής δεξιάς έχουν απηυδύσει από τούς φόρους πού τούς επιβάλλει η κυβέρνηση γιά νά μπορεί νά συντηρεί τά κρατικά παράσιτα. Φόρους ειδικά εξιδικευμένους πού σκοτώνουν τούς μικρομεσαίους καί ευνοούν ασύστολα μόνο τά μονοπώλια.
    Ο κόσμος δέν είναι χαζός καί καταλαβαίνει ότι τό τέλος επιτηδεύματος, φορολόγηση κερδών από τό πρώτο ευρώ, φόρος επί μή υπαρχόντων εσόδων μέ «αντικειμενικά κριτήρια», δήμευση κινητής του καί ακίνητης περιουσίας γιά φορολογικά χρέη πού πιστοποιούν «λαδιάρηδες» φοροελεγκτές καί θρασύτατα παράλογα πρόστιμα πού εξοντώνουν όποιον δέν μπορεί νά φοροδιαφύγει νομότυπα ή δέν λαδώνει σωστά, καθώς καί η κατάργηση κάθε έννοιας δικαίου αφού ο «φορολογικά εγκληματίας» πρέπει νά αποδείξει ότι είναι αθώος καί όχι η φορολογική εξουσία νά αποδείξει ότι είναι ένοχος διαλύουν τήν όποια εμπιστοσύνη του στό συντεταγμένο κράτος καί τό βλέπει πιά σάν στυγνό δυνάστη καί θρασή ληστή τού κόπου του καί τής περιουσίας του.

    Ο παραδοσιακός συντηρητικός ψηφοφόρος δέν είναι αλήτης καί αριβίστας. Πιστεύει στήν οικογένεια, στό κράτος του, στό έθνος του καί δουλεύει σκληρά γιά τόν ίδιο, τήν οικογένειά του καί τά παιδιά του. Τά δικά του παιδιά θά υπηρετήσουν πλήρη θητεία, θά υπηρετήσουν στά σύνορα, θά κάνουν τίς αγγαρείες καί θά φάνε τίς φυλακές καί στερήσεις εξόδου γιά παραδειγματισμό, όταν θά βλέπουν τούς κάθε λογής βυσματίες νά κάνουν θεωρητική θητεία καί νά τά κονομούν καί από πάνω σάν τραγουδιστές, ποδοσφαιριστές, συνδικαλιστές, κ.λ.π. Καί τά δικά του παιδιά δέν θά μπορέσουν νά βρούν εργασία, αυτός θά πληρώσει τά χαράτσια γιά τό σπίτι του καί τό χωράφι του γιά νά αποκαταστήσει τίς «αδικίες» τού σκληρού πυρήνα τού κράτους. Αυτός θά ξεπροβοδίσει τά παιδιά του γιά τά ξένα νά επιβιώσουν.
    Αυτός ο παραδοσιακός συντηρητικός ψηφοφόρος πού δέν είναι αλήτης καί αριβίστας δέν πρόκειται νά εμπιστευθεί τόν Alexis. Ούτε όμως καί τήν προσχηματική δεξιά ταμπέλα πού τού παίρνει τό ψωμί από τό στόμα γιά νά συντηρήσει τά παράσιτα τής εξουσίας. Ο θυμός του καί η απελπισία του είναι τόσο μεγάλη, πού θά προτιμήσει μιά εξτρεμιστική δεξιά ή ακόμα θά στηρίξει καί όποιον Συνταγματάρχη τόν πείσει ότι θά αποκαταστήσει τό νόημα τής ζωής του.
    Παραχόρτασε από τήν βία τής αρπαγής τού βιούς του πού τά αστικά κόμματα καί τίς εξαμβλωματικές των πρακτικές τής ασύδωτης αρπαγής.

  7. Νίκη avatar
    Νίκη 25/01/2014 22:37:21

    Έτσι ,έτσι να ξεχνάτε το Μάη του 2012 που έδιναν 25 % στη ΝΔ 20 % στο ΠΑΣΟΚ και 1ο% στο ΣΥΡΙΖΑ, και ήρθε 19 - 13 - 17 .Να δείτε πάλι πόσοι στο τηλέφωνο λένε ΝΔ -ΠΑΣΟΚ και δεν θα πάνε να ψηφίσουν καθόλου. Θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι. Ο ΣΥΡΙΖΑ δυναμική δεν έχει αλλά κρατά το 27 % ,ΝΔ-ΠΑΣΟΚ τους έχει πάρει η κατρακύλα

  8. liberal queer avatar
    liberal queer 25/01/2014 22:40:28

    Μακάρι να είχαμε αύριο εκλογές και να σχηματιζόταν κυβέρνηση σύριζα, είτε αυτοδύναμη είτε σε συνεργασία με τους καμμένους, όχι επειδή θα άλλαζε κάτι προς το καλύτερο -κανείς ορθολογικός άνθρωπος δεν το πιστεύει αυτό- απλά για να άδειαζαν οι ιστοσελίδες από λούμπεν ψηφοφόρους-πολίτες που μας έχουν πρήξει με τις στημένες ή μυστικές δημοσκοπήσεις που μόνο αυτοί ξέρουν την πλήρη αλήθεια και που αν επιβεβαιώθουν θα φέρουν τα πάνω-κάτω και λοιπά επαναστατικά φληναφήματα.
    Αλήθεια εταιρεία δημοσκοπήσεων που έδινε 6 μονάδες μπροστά σύριζα πριν τις εκλογές του Ιουνίου 2012 και τελικά έχασε με 3 θεωρείται αξιόπιστη όταν δίνει τώρα σύριζα 3,5 μονάδες μπροστά ή μήπως βάσει της εμπειρίας του 2012 η νδ προηγείται 5,5 μονάδες; Ρωτώ γιατί μάλλον είμαι ο μοναδικός έλληνας που δεν έχω στα χέρια μου μυστικές δημοσκοπήσεις πρεσβειών ή κομμάτων...

  9. θηραία avatar
    θηραία 25/01/2014 22:52:55

    To αποτέλεσμα εξαρτάται από εκείνον, που έχει το προβάδισμα
    κι επί του προκειμένου από την αδιευκρίνιστη ψήφο που φτάνει στο 32,7%....

    • Petra avatar
      Petra @ θηραία 26/01/2014 05:08:52

      Σωστό, αλλά, στο τέλος, αυτοί πάνε, εκεί που πάνε οι πολλοί.

  10. dexios avatar
    dexios 26/01/2014 01:42:31

    Νταβατζηδες ΜΜΕ συνεχιζουν και παιρνουν δανεια και ρουσφετολογικες ρυθμισεις,καθαρση επιλεκτικη θυμιζω περιπτωση αγροτοσυνδικαλιστων και ρουσφετολογικη ρυθμιση,συγκρουση με τις συντεχνιες επιλεκτικη,πχ η συντεχνια των υπαλληλων της βουλης εκτος διαθεσιμοτητας γιατι ειναι ολοι πολιτικα ρουσφετια,βουλευτικες αποζημειωσεις ανεπαφες,στο δημοσιο εξακολουθει και επικρατει αναρχια οσο θελει πληρωνει ο καθε οργανισμος παραπανω λεφτα με μαιμου υπερωριες,με πρωτους βεβαια διδαξαντες τους πολιτικους μας που καθε μα καθε μηνα ολοι οι παρατρεχαμενοι τους κανουν το συνολο των υπερωριων που δικαουνται και τοσα αλλα που τι να πρωτοπεις.Αντωνη αν δεν σπασεις αυγα ομελετα δεν κανεις εχεις 3μηνες καιρο μετα θα ειναι αργα,ο κοσμος καταλαβαινει οτι δεν υπαρχουν λεφτα αλλα τουλαχιστον απαιτει κοινωνικη δικαιοσυνη και οχι αλλοι να βογκανε και αλλοι να γλεντανε,βαλτα πρωτα απο ολα με την συντεχνια και την σαπιλα του πολιτικου συστηματος,κοψε αμεσα τους μισθους των βουλευτων,μειωσε τους υπαλληλους που δικαουνται,διωξε καμια 500 αργοσχολους απο την βουλη,στο μισο και οι συνεργατες των υπουργων τερμα οι παροχες υπαλληλων στον καθε πρωην αρχηγο κομματος,πρωθυπουργο προεδρο της βουλης.Δεν θα λυσεις το προβλημα του λαου με αυτα αλλα θα δειξεις οτι κατι αλλαζει επιτελους και οτι ολοι βιωνουμε τις συνεπειες της κρισης .Ενεργοποιηση θελει η δουλεια και γυριζει το πραγμα,αν πας ομως ετσι με τους νταβατζηδες χερι χερι και χωρις συγκρουσεις θα χασεις πρσγματικα απο τους ανυπαρκτους,τους πλεον γελιους.Και καλο θα ηταν να σταματησει και αυτο με τις συνεχομενες προφυλακισεις βουλευτων της χ.α. γιατι πλεον πολλοι δεξιοι εχουν αρχισει και λογο του κανιβαλισμου απο τα ΜΜΕ να τους βλεπουν με συμπαθεια.Οι πασοκοι εκλεβαν 30 χρονια και ειναι 1 μεσα και αυτους σε 3 μηνες κοντεουνε να μπουν ολοι μεσα

  11. panos avatar
    panos 26/01/2014 02:42:37

    Το να καθεται καποιος και ν' ασχολειται με τις δημοσκοπησεις ''μνημονιακων'' μεσων,τη στιγμη που οποιος κανει δημοσκοπηση σε συγγενεις,φιλους,γνωστους κι αγνωστους θα καταλαβει που παει το πραγμα. Καλες ειναι οι ενεσεις ηθικου απο τους Μπομπολαιους και τους Θεμους(φυσικα με το αζημιωτο),αλλα,δυστυχως,το παραμυθι δεν εχει δρακο.

  12. someone avatar
    someone 26/01/2014 12:04:33

    αφου ετσι νομιζετε ετσι ειναι το μεγαλο συμβιβασμο αριστερας δεξιας που σας σερβιρει ο μπομπ ο μαστορας ΔΕΝ το βλεπετε

  13. Eva avatar
    Eva 26/01/2014 12:06:24

    Γι αυτό το 20% της αδιευκρίνηστης ψήφου
    το 30% της αποχής, οι δεν ξέρω-δεν απαντώ,
    θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε περισσότερα
    ποιοί είναι και τι επιθυμούν
    πάντα είχα απορία...

    • θηραία avatar
      θηραία @ Eva 26/01/2014 18:19:21

      ...και τι ψήφισαν στις προηγούμενες εκλογές!