Οι μπαχαλάκηδες εντός κι εκτός Βουλής ξαναχτύπησαν
14/11/2014 08:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι μπαχαλάκηδες εντός κι εκτός Βουλής ξαναχτύπησαν

Αυτή την Ελλάδα ονειρεύεται ο ΣΥΡΙΖΑ

Οι μπαχαλάκηδες εντός κι εκτός Βουλής ξαναχτύπησαν. Λίγες ημέρες πριν την επέτειο του Πολυτεχνείου (ουσιαστικά την καθιερωμένη έξοδο των αναρχικών που σπάνε και καίνε) ομάδα φοιτητών, πλαισιωμένη από βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ, προσπάθησε να δημιουργήσει επεισόδια στη Νομική. Από προχθές υπήρχαν φήμες για κατάληψη που θα επιχειρούσαν να κάνουν αριστεριστές και Συριζαίοι στο κτίριο αφού πρέπει να «ξεκουραστούν» τα παιδιά από τα μαθήματα.

Από χθες μέχρι και την επόμενη Δευτέρα, ίσως και ακόμη πιο πολύ θα ήταν ότι πρέπει μια κατάληψη και ένα μπάχαλο στο Πανεπιστήμιο.

Βεβαίως υπάρχει και η προσπάθεια δημιουργίας εντυπώσεων και ασφαλώς εκεί το πέτυχαν οι φοιτητές. Συγκρούστηκαν ελαφρά με τα ΜΑΤ, έπεσε λίγο σπρώξιμο, μάτωσε και μια μύτη και αμέσως τα κανάλια δημιούργησαν το σκηνικό που ήθελαν να δημιουργήσουν οι καταληψίες. Μαζεύτηκαν και οι γνωστοί – άγνωστοι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ, η «καταληψίας» Κατριβάνου και ο καλός αυτός δικηγοράκος ο Μητρόπουλος που ίσως μυρίστηκε πελατεία στη Νομική και έσπευσε να πιάσει στασίδι.

«Δεν είναι δημοκρατία αυτό«, να λέει η βουλευτής. Οι φοιτητές μεταφέρουν την ανέχεια των γονιών τους», να τονίζει με ιερή οργή ο Αλέξης Μητρόπουλος. Ο ίδιος που έκανε επάγγελμα και πλούτο τις χιλιάδες προσφυγές μεροκαματιάρηδων.

Κι από κοντά και οι φοιτητές με το μοδάτο γυαλί και τις κυριλέ μπλούζες, πάντα μάρκα, να λένε ότι θα κάνουν παντού καταλήψεις. Γιατί αυτή είναι η δουλειά τους, όχι να μάθουν πέντε γράμματα και να ξεστραβωθούν.

Και κάπως έτσι στήθηκε το πανηγυράκι που ήθελε ο ΣΥΡΙΖΑ ενόψει Πολυτεχνείου. Με 7 χιλιάδες αστυνομικούς να είναι επί ποδός αφήνοντας τα προβλήματα της καθημερινότητας και τους ληστές να κάνουν πάρτι στα σπίτια των γονιών όλων εκείνων των μπαχαλάκηδων που θα κάψουν ξανά την Αθήνα.

Αυτή είναι η Ελλάδα κύριοι, αυτήν ονειρεύονται οι επίδοξοι κυβερνώντες του ΣΥΡΙΖΑ. Και για να γίνει ακόμη πιο αντιληπτό έκαναν και επεισόδιο στη Βουλή με την γνωστή «κουκουλοφόρο» του Κοινοβουλίου, Ζωή Κωνσταντοπούλου.

Ο δε Σκουρλέτης μίλησε για τρομοκρατία της αστυνομίας και επιχείρηση αυταρχισμού στα πανεπιστήμια. Είναι ο ίδιος που έβλεπε τις μολότοφ στη βίλα Αμαλία ως οικιακά είδη.

Έρχονται πολύ δύσκολες ημέρες για τη χώρα και για όσους σέβονται τη δημοκρατία και την ελευθερία του άλλου. Όσους τηρούν τους νόμους, ζητούν τάξη, θέλουν την ασφάλεια τη δική τους και των παιδιών τους. Και όσους θέλουν Πανεπιστήμια ανοιχτά, πεδία γνώσης κι όχι τόπους καταστροφής για τον κάθε πικραμένο, «φτιαγμένο» μπαχαλάκη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σκεπτικιστης avatar
    σκεπτικιστης 14/11/2014 08:36:27

    Απο τις ειδησεις πληροφορηθηκα, πως ο πρυτανης του ΕΚΠΑ εκλεισε τη νομικη και καλεσε τα ματ να περιφρουρησουν το κλεισιμο, γιατι πληροφορηθηκε πως οι φοιτητικοι συλλογοι αποφασισαν επετειακη καταληψη, ενοψει του εορτασμου του πολυτεχνειου. Η προκληση εδω , ειναι εκ μερους του πρυτανη, που εκλεισε τη σχολη, για να επιδειξει δυναμη και , κατα το μυαλο του, να προλαβει εξελιξεις. Αντι να τις προλαβει ομως, τις δημιουργησε. Το χω γραψει και αλλου, μονο τρελλοι τα βαζουν με τη νεολαια σε μια εποχη που μια σπιθα αρκει για να υπαρξει πυρκαγια. Γιατι ολοι , κι εδω, παραδεχομαστε τα αδιεξοδα της νεας γεννιας, που τα δημιουργησαν οι προηγουμενες. Τους λεμε φυγετε, να γινετε οι λαθρομεταναστες της ευρωπης. Και μετα, τους κουναμε καιντο δακτυλο, η τα γκλομπ; Δεν ειναι εξυπνη επιλογη η βια κατα των νεων. Ας φροντισει η κυβερνηση να μη ριξει αλλο λαδι, και η αντιπολιτευση επισης, να πεσουν λιγο οι τονοι. ΥΓ η νομικη σχολη, διαμαρτυρονταν οτι δεν μπορει να λειτουργησει, λογω διπλασιασμου φοιτητων απο μεταγραφες. Ο υπουργος διαλυει τα πανεπιστημια, ειναι ο μπαχαλακιας.

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ σκεπτικιστης 14/11/2014 10:01:08

      Η "νεολαία" είναι πενήντα άπλυτοι;;; Εγώ θυμάμαι όταν ήμουν στην ηλικία τους να βράζω από οργή εναντίον αυτών που (αυτο)χαρακτηρίζονταν "νεολαία" της καταστροφής και του μηδενισμού, και συκοφαντούσαν έτσι και εμένα τον ίδιο ως νέο. Καλώς ή κακώς δεν είμαστε όλοι ίδιοι. Αν εσείς καμαρώνετε για αυτή τη "νεολαία", εμείς ντρεπόμαστε. Για τη νεολαία η ελληνικότητα πρεσβεύει το σπαρτιατικό "άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες". Έτσι έγινε το θαύμα της ελληνικής αρχαιότητας. Όχι καταστρέφοντας ότι έστω και κουτσο-στραβό άφησε πίσω της η προηγούμενη. Ο καθένας με τις θέσεις του και με το ποιους υπερασπίζεται δείχνει το δικό του ποιόν.

      • GregA avatar
        GregA @ Διογένης 14/11/2014 11:43:05

        Συμφωνώ, αλλά το "άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες". έρχεται σαν απάντηση στο "άμες δε γ' ειμές αι δε λεις πείραν λάβας", οπότε εφόσον εμείς δεν μπορούμε σαν γενιά να το πούμε, δεν μπορεί να υπάρχει και αυτή η απάντηση.

      • MoonWalk avatar
        MoonWalk @ Διογένης 14/11/2014 13:19:01

        Να σας πληροφορήσω οτι μια χαρά μοσχομυριστοί είναι πλέον αυτοί που η προχωρημένη πρεσβωπεία σας, σας κάνει να τους βλέπετε ως ...αναρχικούς. Έχετε χάσει τεύχη. Ούτε είναι ...πενήντα. Μετρήστε πιο προσεκτικά! Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν οι νέοι οι ''σαν εσάς'' και ''οι άλλοι''. Το να προσπαθείτε ν΄...αντιμετωπίσετε με άσφαιρες ύβρεις τους αντίθετούς σας, δεν πρόκειται να σας γλιτώσει από τίποτε που τόσο φοβάστε.

        • Διογένης avatar
          Διογένης @ MoonWalk 14/11/2014 14:33:41

          Το μόνο που "φοβάμαι" είναι μήπως αυτοί οι άνθρωποι καταστρέψουν πάλι τη χώρα μου. Προσωπικά δεν έχω να φοβηθώ κάτι και όσοι από εκείνους τους τύπους βρέθηκαν τότε στο δρόμο μου έχουν να θυμούνται από μένα ότι μάλλον εμένα φοβόντουσαν παρά εγώ αυτούς. "Οι άλλοι" ήταν αυτοί που δεν είχαν να προσφέρουν τίποτε στο κοινωνικό σύνολο και το μόνο που είχαν να προσφέρουν ήταν και τότε όπως και τώρα καταστροφή και γκρέμισμα. Κι αν δεν είναι πενήντα, πάντως είναι οικτρή μειοψηφία, που τους οικτίρει το σύνολο της κοινωνίας. Με θλιβερές εξαιρέσεις σαν και του λόγου σας. Η συντριπτική πλειονότητα, φανερή αλλά και σιωπηρή, ήταν πάντοτε με "εμάς". Ευτυχώς.

          • MoonWalk avatar
            MoonWalk @ Διογένης 14/11/2014 15:07:21

            Αυτά που μας ...καταθέτετε, είναι απωθημένα του νοσηρού παρελθόντος σας. Τα ''εγγόνια'' σας αδυνατείτε να τα εννοήσετε απ΄τη βολή του καναπέ με το τηλεκοντρόλ στο χέρι κι ενώ έχετε πλήρως ισοπεδώσει το παρόν και το μέλλον τους, άρα είναι πολύ μικρόψυχο και αναιδές να τα ...χαρακτηρίζετε κι όλας, εν τη πνευματική σας θολούρα. Πείτε μας κανένα αφελές παραμυθάκι για ν΄αποκοιμηθείτε καλύτερα....

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ MoonWalk 14/11/2014 15:26:52

            Χαρακτηρισμοί-χαρακτηρισμοί, επιθέσεις στον συνομιλητή, δίκη προθέσεων, υποθέσεις για πράγματα που δεν γνωρίζετε, αλλά από ουσία μηδέν. Έτσι ήσασταν πάντοτε εσείς οι αριστεροί. Μόνον για τις εντυπώσεις ενδιαφερόσασταν. Αλλά και αυτές τις χάσατε πια. Μόνον στη μανιασμένη δεκαετία του '70 τις κερδίσατε, προς βλάβη της δύστυχης πατρίδας...

          • MoonWalk avatar
            MoonWalk @ Διογένης 14/11/2014 15:35:29

            ''Χαρακτηρισμοί-χαρακτηρισμοί, επιθέσεις στον συνομιλητή, δίκη προθέσεων'' Μιλάτε κι εσείς, ή κάνετε ...αυτοκριτική; Χα χα χα. Ξεστομίσατε πρώτος : ''- Η "νεολαία" είναι πενήντα άπλυτοι;;; - "νεολαία" της καταστροφής και του μηδενισμού - "Οι άλλοι",αυτοί που δεν είχαν να προσφέρουν τίποτε στο κοινωνικό σύνολο - οικτρή μειοψηφία '' ...Μάλλον για τις εντυπώσεις ενδιαφέρεστε, αλλά και αυτές, τις χάσατε πια...

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ MoonWalk 14/11/2014 16:51:10

            Οι καταστροφές και ο μηδενισμός δεν είναι χαρακτηρισμοί, είναι facts. Ξέρετε εσείς τι άποψη έχει πλειοψηφικά η νεολαία για να λέτε "η νεολαία" τη συγκεκριμένη μειοψηφία; Ναι, είναι μειοψηφία. Ναι, δεν εκφράζουν κανέναν μέσα στα πανεπιστήμια. Και αυτό γεγονός είναι. Ναι, τα πανεπιστήμια είναι χώρος γνώσης και όχι καταστροφών. Σας ενοχλεί όμως η γνώση, πόσο σας ενοχλεί. Κρατήστε λοιπόν εσείς τις εντυπώσεις που... έχασα και άιντε να φτιάξετε καμιά μολότωφ με τη "νεολαία" να σκοτώσετε την ώρα σας, ίσως και κανέναν άτυχο που έτυχε να πέσει κατά λάθος πάνω στη μολότωφ.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ σκεπτικιστης 14/11/2014 11:57:24

      Όχι βέβαια.Τι θα πει κατάληψη εν όψει του εορτασμού; Δηλαδή δεν υπάρχει κανενα αίτημα αλλά γινεται κατάληψη για να γιορτασουμε.Αλλος είναι ο λογος φυσικα. Η Νομική και η ΑΣΟΕΕ θα χρησιμευαν ως ορμητηρια των "γνωστων - αγνωστων" στα οσα θα γινονταν στην πορεία.Η ενεργεια του πρυτανη προλαβε την κατασταση αυτη εξ ου και οι κραυγες των υποκινητων των "γνωστων - αγνωστων" που μετα κανουν οτι δεν ξερουν τιποτα και μιλανε για "προβοκατορες". Στην πραγματικοτητα οσα γινονται μοιαζουν με καταληψη επικαιρων υψωματων πριν απο τη μαχη. Καλως έπραξε ο Φορτσακης : δεν αφηνεις ένα στρατηγικο ύψωμα στον εχθρο.

      • karenin avatar
        karenin @ ψυχραιμια 14/11/2014 13:56:41

        Ηρεμα αγαπητέ ψυχραιμία, ηρεμα, οι κοινωνικές εντασεις ακόμη δεν ονομάστηκαν πόλεμος, ούτε αυτοί που διεκδικούν εχθροί. Αν πρόσεξες ηταν φοιτητές χωρίς κουκούλες, και η βια ηταν προληπτική. Δεν νομίζεις πως, με τόση βενζίνη χυμένη κάτω, χρειάζεται αυτοσυγκράτηση, και όχι να τιμωρούμε τους νέους για αυτά που ....πρόκειται να κάνουν;

        • Φωτεινή avatar
          Φωτεινή @ karenin 14/11/2014 14:27:52

          Τί νά πῶ; Ξεχυλίζει ἡ εὐσθησία τῶν μπαχαλάκηδων τῶν β. προαστείων!! Διεκδικοῦν originality ἀνάμεσα στά πανεπιστήμια τοῦ κόσμου. ᾿Αηδία καί ντροπή νά βλέπω καταληψίες στά ῾Ελληνικά πανεπιστήμια. Χρόνια τώρα ἀνεχόμαστε ἄρρωστες καταστάσεις καί ἄν νομίζουν πώς θά ρίξουν ἔτσι τόν ΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!

        • Διογένης avatar
          Διογένης @ karenin 14/11/2014 14:37:13

          Δεν "τιμωρήθηκαν", αλλά παρεμποδίστηκαν από τις σφοδρά παράνομες πράξεις που αποπειράθηκαν (και δεν "επρόκειτο" απλώς) να κάνουν. Η κοινωνία "αυτοσυγκρατείται" εδώ και σαράντα τόσα χρόνια, δηλαδή επιτρέπει την βαρβάτη παρανομία με την δικαιολογία-πρόσχημα "είναι νέοι". Δεν είναι "νέοι", είναι ενήλικες και μάλιστα εγκληματούντες ενήλικες. Κατά τη γνώμη μου η θέση τους είναι στη φυλακή και μόνον στη φυλακή, για τις παράνομες πράξεις που συνεχώς έκαναν στο παρελθόν και συνεχίζουν να προσπαθούν να κάνουν και σήμερα. Αφήστε που αυτές ακριβώς οι ομάδες είναι τα φυτώρια των "Πυρήνων της φωτιάς" και των λοιπών τρομοκρατικών ομάδων. Ποιος ο λόγος για επιείκεια; Επιείκεια θα δείξεις σε κάποιον που έχει ελπίδα να αλλάξει, όχι σε κάποιον που έχει βάλει σκοπό του να καταστρέψει ό,τι έχει απομείνει στην κοινωνία.

          • MoonWalk avatar
            MoonWalk @ Διογένης 14/11/2014 15:57:12

            Eυτυχώς που η γενιά σας επί τέλους αποχωρεί, μαζί με τις εμμονές και τις φανατικές ιδεοληψίες της. Άντε να αποχωρήσετε με το καλό κι από τα κέντρα εξουσίας- λήψης αποφάσεων όλοι εσείς οι μουχλιασμένοι...τυραννόσαυροι (στην κυριολεξία -τυραννο), μήπως προλάβουμε να ''σώσουμε οτιδήποτε κι αν σώζεται...''

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ MoonWalk 14/11/2014 16:52:48

            Ξέρεις ποια είναι η γενιά μου και μιλάς έτσι; Εμμονές και φανατικές ιδεοληψίες μεγαλύτερες από τη "νεολαία" του μηδενισμού και της καταστροφής δεν ξέρω κανέναν να έχει. Θλίψη και οργή για το κατάντημα της χώρας, και για το θράσος ορισμένων "πολιτών" της, που αναμφίβολα στην αρχαία Αθήνα θα τους είχαν εξοστρακίσει προ πολλού.

          • dim avatar
            dim @ MoonWalk 15/11/2014 01:04:15

            Μαζί σου ότι η παλαιότερη γενιά τα έκανε θάλασσα. Και ναι να έρθει μια νεα γενιά. Αλλά εσύ μιλάς για μια νέα γενιά, που έχει ακριβώς τη νοοτροπία της παλαιάς γενιάς που μας έφερε ως εδώ. Αν έβλεπα μια νέα γενιά να φωνάζει, να διαδηλώνει υπερ των ιδιωτικών πρωτοβουλιών, υπερ της φιλελευθεροποίησης της οικονομίας, να πω, να μια ελπίδα για κάτι αξιόλογο από τη νέα γενιά. Εσείς όμως τι να σώσετε μας λέτε? Μας δουλεύετε ή μήπως πραγματικά τα πιστεύεται αυτά? Διότι αυτοί που "αντιτίθενται" - "διαμαρτύρονται" - "φωνάζουν" στην ουσία είναι υπέρμαχοι του άκρατου κρατισμού, του παρεμβατισμού, δηλαδή ναι, όλων αυτών που μας έφεραν εως εδώ, και που ναι, φταίνε κυρίως το ΠΑΣΟΚ και πολύ λιγότερο και η ΝΔ. Μόνο που τώρα αυτά πάνε επιτέλους αν αλλάξουν, να γίνουμε πιο φιλελεύθερη χώρα, να δώσουμε τόπο στην ιδιωτική πρωτοβουλία, στα ιδιωτικά πανεπιστήμια, στις επενδύσεις, να μειωθεί το δημόσιο, να αξιολογείται, να γίνει πιο μικρό και πιο αποτελεσματικό κλπ κλπ κλπ. Και όλοι αυτοί, όλοι εσεις, σε αυτό αντιδράτε. Άρα δε πάτε να σώσετε κάτι, πάτε να διαιωνίσετε όλα αυτά (τον κρατισμό, την ανομία) που στην ουσία ευθύνονται για το πως φθάσαμε ως εδώ. Άρα, με Σύριζα και με τέτοιες νοοτροπίες σα τη δική σας, όχι μόνο δε θα σωθεί κάτι, αλλά θα δώσετε και τη χαριστική βολή.

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ MoonWalk 15/11/2014 21:58:43

            Ζεις στο 1917 και νομίζεις πως είσαι και προχωρημένος; Ξεκόλλα γιατί το όνειρό σας δε θα το δείτε ποτέ στην Ελλάδα μας. Χωνέψτε το καλά, αλλιώς σας προτείνω για διαβίωση τη Β.Κορέα, καθώς είναι το κατάλληλο μέρος για σας, εκεί θα μπορέσετε να ζήσετε τον εφιάλτη των εκεί γηγενών...

  2. Eva avatar
    Eva 14/11/2014 09:13:20

    Απο τα φοιτητικά μου χρόνια τα ζω αυτά και δεν θα πάρω άλλο. να λείπει το βύσινο. Μας ταπαν κι άλλοι κυριε Σκουρλέτη μου, αλλα εγω αρνούμαι να πληρώνω τα σπασμένα κυριολεκτικά και μεταφορικά. Άντε τώρα να σοβαρευτούμε μπας και κάνουν τη δουλεια τους τα πανεπιστήμια.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Eva 15/11/2014 22:01:45

      Και εγώ τα ίδια χάλια θυμάμαι. Και είχα κάποτε ομηρική λεκτική "μάχη" με τους ΚΝΙτες συμφοιτητες μου επί του θέματος των καταλήψεων. Έτος 2002...

  3. patriotis avatar
    patriotis 14/11/2014 09:20:28

    Φασιστοειδή της αχρηστεράς.... Το θέμα είναι οτι δυστυχώς αυτα τα σιχάματα θα βγούν κυβέρνηση..Για αυτό καλά να πάθουμε σε οτι τραβάμε.

  4. Διογένης avatar
    Διογένης 14/11/2014 09:53:52

    Τουλάχιστον αυτή εδώ η κυβέρνηση αγωνίζεται κάπως να αποτρέψει το κακό, να επικρατήσει η στοιχειώδης νομιμότητα έναντι της ανομίας, ανομίας όχι για σοβαρή αιτία αλλά έτσι, "για την πλάκα" τους. Δεν είναι σαν την κυβέρνηση Καραμανλή που ανέχθηκε (αν δεν διευκόλυνε κιόλιας με τις αποφάσει του ανεκδιήγητου εκείνου σημερινού "δελφίνου" Στυλιανίδη και του έτερου τιμητή Παυλόπουλου) να καεί η Αθήνα για να μην ανοίξει καμιά μύτη αναρχοάπλυτου εκκολαπτόμενου τρομοκράτη. Βάστα Σαμαρά, βάστα όσο μπορείς. Κι εσύ κόσμε που θέλεις στοιχειώδη τάξη, άσε τις (δικαιολογημένες) τσατίλες με την οικονομική πολιτική και δώσε ψήφο σε αυτή εδώ την κυβέρνηση.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Διογένης 15/11/2014 22:04:09

      Γεια στο στόμα σου πατριώτη!

  5. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 14/11/2014 12:52:53

    Είσαι νέος... Είσαι νέος –το ξέρω– και δεν υπάρχει τίποτε.
    Λαοί, έθνη, ελευθερίες, τίποτε.
    Όμως είσαι. Και την ώρα που
    Φεύγεις με το 'να πόδι σου, έρχεσαι με τ' άλλο Ερωτοφωτόσχιστος
    Περνάς θέλεις – δε θέλεις
    Αυλητής φυτών και συναγείρειςτα είδωλα
    Εναντίον μας. Όσο η φωνή σου αντέχει. Πώς της παρθένας το τζιτζίκι όταν το πιάνεις
    Πάλλονται κάτω απ' το δέρμα σου οι μυώνες
    Ή τα ζώα που πίνουν κι ύστερα κοιτούν
    Πώς σβήνουν την αθλιότητα: ίδια εσύ
    Παραλαμβάνεις απ' τους Δίες τον κεραυνό
    Και ο κόσμος σού υπακούει. Εμπρός λοιπόν
    Από σένα η άνοιξη εξαρτάται. Τάχυνε την αστραπή Πιάσε το ΠΡΕΠΕΙ από το ιώτα και γδάρε το ίσαμε το πι. Οδυσσέας Ελύτης
    Ο μικρός ναυτίλος» Υ.Γ : Ο κ. Φορτσάκης ο κ. Πρύτανης, μπορεί να είναι λαμπρός επιστήμων, αλλά προφανώς δεν διαθέτει ηγετικές ικανότητες, αδυνατεί να νιώσει, να επικοινωνήσει, να πείσει, να εμπνεύσει ως πρότυπο τους νέους ανθρώπους, τους οποίους ανέλαβε να διοικήσει. Απέχοντας ωστόσο συναισθηματικά από όσα μάλλον αρνείται να αντιληφθεί, προκαλεί με την άκαμπτη στάση του εντάσεις, που σε κανέναν δεν πρόκειται να αποβούν ...χρήσιμες. Η ...πυγμή, η επιθετικότητα και η καταστολή, είναι ιδιότητες που ...μαγεύουν σα μέσο έκφρασης τους ηλικιωμένους-βολεμένους συνταξιούχους της ζωής. Με τους νέους ανθρώπους που οφείλουν να είναι επαναστατικοί, αναζητάς άλλη γλώσσα συνεννόησης και αν δεν μπορείς, τότε έχεις αποτύχει.... Aν για το μόνο που είσαι ικανός είναι να τους αναθεματίζεις γιατί δεν είναι όσο θέλεις ...πειθήνιοι, το πρόβλημα είναι μόνο δικό σου.
    ‘’ Όταν οι νέοι ενός έθνους είναι συντηρητικοί, έχει χτυπήσει ήδη η πένθιμη καμπάνα του.’’ Λέων Τολστόι ‘’Τα καλά διδάγματα της Πολιτείας, είναι τροφή για τους νέους’’ - Αρχαίο ρητό (Τώρα, ...σωθήκανε!)

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Άλυτη Εξίσωση 14/11/2014 14:43:11

      Ο Φορτσάκης είναι σήμερα μακράν ο δημοφιλέστερος Έλληνας, με μόνο ανταγωνιστή του ίσως την Περιστέρη της Αμφίπολης. Δεν ξέρω κανέναν άλλον πρύτανη να έχει εμπνεύσει τόσο πολύ εντός του Πανεπιστημίου τους πάντες, όλες τις υγιείς δυνάμεις. Φοιτητές, διοικητικούς, καθηγητές. Όσο για τον Ελύτη, αγαπητή Συριζούλα, μην τον κακοποιείτε, ταυτίζοντάς τον με τους μπάχαλους. Είναι οι μπάχαλοι η... άνοιξη;! Έλεος. Δεν μιλούμε για "πρέπει", μιλούμε για τη συνοχή και το αύριο της κοινωνίας. Πώς θα έρθει αυτό, καταστρέφοντας και καίγοντας; Με καταλήψεις για το δικαίωμα να είσαι... αιώνιος φοιτητής; Αυτό διεκδικούν οι μπάχαλοι! Ευτυχώς που υπάρχουν και αυτές οι συγκρούσεις και καταλαβαίνει ο καθένας το ποιόν του άλλου.

      • Άλυτη Εξίσωση avatar
        Άλυτη Εξίσωση @ Διογένης 14/11/2014 16:24:30

        Το "μπάχαλο" αγαπητέ Διογένη, Συριζόφοβε-Συριζοφάγε-Συριζομανή-(Συριζολάγνε κατά βάθος), βρίσκεται μέσα στο σκοτισμένο σας μυαλό. Ο κ. Φορτσάκης μπορεί να είναι άριστος στην επιστήμη του,(να έχει και ...αγαθές προθέσεις;) αλλά είναι ανίκανος ο έρμος, ν’ ασκήσει Διοίκηση στο Πανεπιστήμιο. Προκαλεί διαμάχες, οξύνει τα πνεύματα, αδυνατεί να συνδιαλαγεί ειρηνικά και να φωταγωγήσει μέσα από την ψύχραιμη αντιμετώπιση του ώριμου ενήλικα, την πιθανή υπερβολή των νεότερων τους οποίους υποχρεούται ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙ από τη θέση του Πρύτανη. Η θέση του Πρύτανη δεν είναι ….αξίωμα, είναι θέση προσφοράς. Τον Ελύτη δε, τον αιώνιο έφηβο, μην τον πιάνετε καλύτερα καθόλου στο στόμα σας με τον φτωχό, υπόγειο και σκοτεινό τρόπο που δύνασθε. Από αδυναμία δε κατανόησης των λόγων του, μη γίνεστε και αστείος προσπαθώντας να τον ...ερμηνεύσετε βολικά, στενά και μίζερα. :-) Κατεβείτε κι από τον χάρτινο το θρόνο σας αν θέλετε, όπου στρογγυλοκαθίσατε όλως αυθαιρέτως και αυτοανακηρυχθήκατε και...Βασιλεύς του μαύρου σας του παρελθόντος. Μην σπεύδετε επίσης κάτω από κάθε διαφορετική άποψη που διατυπώνεται, να μας ....κοτσάρετε αγενώς οπωσδήποτε τη λεκτική σας "κουτσουλιά", δικαιωματικά και οργισμένα, ως να’σθε ο δεδομένος κάτοχος, της απολύτου ....ορθότητας. Εκπαιδευτείτε έστω και αργά στη Δημοκρατία, που είναι και ανοχή και σεβασμός στη διαφορετικότητα. Mεγαλώσατε πια πάρα πολύ, για να σας πνίγει το μένος.....

        • Άλυτη Εξίσωση avatar
          Άλυτη Εξίσωση @ Άλυτη Εξίσωση 14/11/2014 16:32:21

          :-) Και για να το διατυπώσω και πιο σωστά, ''Μεγαλώσατε πια πάρα πολύ για να σας πνίγει ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ, το μένος......''

        • Διογένης avatar
          Διογένης @ Άλυτη Εξίσωση 14/11/2014 16:48:14

          Κοπέλα μου, ξέρεις εσύ πόσο χρονών είμαι και μιλάς έτσι; Ο Ελύτης δηλαδή είπε να καταστρέψουμε τα πάντα και να αφήσουμε τη "νεολαία" να το κάνει; Και να μην τον πιάνουμε στο στόμα μας αν τυχόν και πάμε να πούμε ότι δεν είπε ακριβώς αυτό; Ο Ελύτης θα υποστήριζε τις καταλήψεις και αυτό που κρύβεται πίσω τους; Τον γνωρίσατε τον Ελύτη και το ξέρετε ή προσπαθείτε να παρερμηνεύσετε στίχους του για να αποκτήσετε επιχειρήματα εκ του μη όντος; Γνωρίζετε τον Φορτσάκη ως επιστήμονα για να ξέρετε αν είναι άριστος ή όχι; Όταν έχουμε να κάνουμε με εγκληματικά στοιχεία δεν μπορείς να κάνεις διάλογο μαζί τους. Θα κάνεις διάλογο με τον κλέφτη που θα μπει στο σπίτι σου; Όχι, θα φωνάξεις την αστυνομία. Όλα τα άλλα είναι για να έχετε να λέτε. Και αφού... κατά βάθος είμαι και Συριζολάγνος, τι άλλο να πω. Το τερμάτισες κοπέλα μου, δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις;

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ Διογένης 14/11/2014 18:27:46

            α)''Κοπέλα μου, ξέρεις εσύ πόσο χρονών είμαι και μιλάς έτσι;'' Σαν τυφλωμένος υπερήλικας μιλάτε. Τι σημασία έχει το πιστοποιητικό γεννήσεώς σας; β)''Ο Ελύτης δηλαδή είπε να καταστρέψουμε τα πάντα και να αφήσουμε τη "νεολαία" να το κάνει;'' Εσείς καταστρέψατε τα πάντα, οι άνω των -ήντα και γι αυτό μη ζητάτε σήμερα και τα ρέστα. Δεν μείνανε και πολλά για να ....φοβηθείτε μην και τα καταστρέψουνε οι ερχόμενοι. Τον Ελύτη δεν τον καταλαβαίνετε, γι αυτό καλύτερα σιωπή. Μη βλασφημείτε τα θεία! 3)''Γνωρίζετε τον Φορτσάκη ως επιστήμονα για να ξέρετε αν είναι άριστος ή όχι;'' Έχω ακούσει οτι είναι άριστος στην επιστήμη του, αλλά αυτό δεν τον καθιστά ικανό να διοικήσει, να χειριστεί, να παραδειγματίσει και να επικοινωνήσει με νέους ανθρώπους. Ας ασχοληθεί με την επιστήμη του και ας αφήσει πιό ικανούς από αυτόν νά σχοληθούν με ό,τι δεν του ταιριάζει. Δεν είναι όλοι ταλαντούχοι σε όλα. 4) ''Όταν έχουμε να κάνουμε με εγκληματικά στοιχεία δεν μπορείς να κάνεις διάλογο μαζί τους'' Οι φοβίες σας, παρουσιάζουν ως εγκληματικά στοιχεία φοιτητές, σπουδαστές και λοιπούς νεαρούς, οι οποίοι έχουν υποχρέωση να παλέψουνε για τη ζωή τους, που φαντάζει εφιάλτης. 5) ''Και αφού... κατά βάθος είμαι και Συριζολάγνος, τι άλλο να πω.'' :-) Τίποτε να μην πείτε. Να το αντιμετωπίσετε με αυτοανάλυση, θάρρος και ειλικρίνεια, γιατί πίσω από κάθε, μα κάθε λυσσαλέα ...καταπολέμηση σχημάτων, εννοιών και χαρακτηρισμών, κρύβεται ο σαρκοβόρος φόβος της απόλυτης ταύτισής μας, με αυτά.... Και τώρα, γειά σας.

          • dim avatar
            dim @ Άλυτη Εξίσωση 15/11/2014 01:05:47

            Καλό το αστείο. Τα 100 - 200 θρασίμια που χτίζουν πόρτες πρυτάνεων, που κλειδώνουν συγκλήτους, που τραμπουκίζουν κάθε έναν που έχει διαφοτερίκη άποψη από τη δική τους, που επειδή έτσι γουστάρουν, δεν αφήνουν χιλιάδες άλλα παιδιά να παρακολουθήσουν τα μαθήματα τους, αυτοί οι μπαχαλάκηδες είναι "σπουδαστές που έχουν υποχρέωση να παλέψουνε για τη ζωή τους"... Ε ρε πλάκα που έχουν ορισμένοι εδώ μέσα.... Φορτσάκη καμία επιείκια σε αυτά τα ανάγωγα θρασίμια. Κανένα διάλογο μαζί τους. Εξάλλου δεν πιστεύουν στο διάλογο αυτά, είναι αναρχοφασιστάκια, που το έχουν σα χόμπυ να παραβιάζουν τους νόμους και να επιβάλλουν με τη βία και με το έτσι θέλω την άποψη τους στην συντριπτική πλειοψηφία των υπολοίπων που διαφωνούν μαζί τους.

          • Άλυτη Εξίσωση avatar
            Άλυτη Εξίσωση @ dim 15/11/2014 19:18:08

            Eίναι πολύ βολικό να ταυτίζουνε οι πονηροί, την ακραία συμπεριφορά μίας αμελητέας μειοψηφίας, με τη φυσιολογική και δικαιολογημένη αγωνιστικότητα της νεολαίας, που φροντίσανε παντίοις τρόποις να την προορίζουν είτε προς εξανδραποδισμό, είτε προς αναγκαστική συνάθροιση στις ατελείωτες ουρές της ανεργίας. Οι βολεμένοι μεγαλομικροαστοί, που επιφυλάσσουν εξασφαλισμένο παρόν και μέλλον στους ευτυχείς τους γόνους, καλύτερα να μην μας παριστάνουνε τους τιμητές. Ξέρουν αυτοί, τους ξέρουμε κι εμείς..... Πάντα οι γερασμένοι διανοητικοψυχικά, θα θεωρούν ...αγαπημένους κι άξιους ..νέους, αυτούς μονάχα που τους μοιάζουν, και είναι ακριβώς γι αυτό, ήδη πολύ ''γερασμένοι''. Όλοι οι άλλοι, οι λίγο...επικίνδυνοι για την Ι.Χ ευδαιμονία των υποκριτών, θα είναι τα ...θρασίμια και τα κѠλ⓪παιδα. Παλιό, σκουριασμένο, χαζό και σαν αστείο ακόμη, αφήστε που δεν πείθει.....

        • dim avatar
          dim @ Άλυτη Εξίσωση 14/11/2014 18:07:49

          Ε, όχι και ανίκανος να διοικήσει ο Φορτσάκης. Τι άλλο θα ακούσουμε επιτέλους? Προκαλεί διαμάχες? Δεν συνδιαλέγεται ειρηνικά? Με ποιούς? Με τους 100 - 200 μπαχαλάκηδες που είναι πάντα πρώτη μούρη σε κάθε επεισόδιο, σε καθε κατάληψη εδω και δεκαετίες? Με τους μπαχαλάκηδες δεν συνδιαλέγεσαι. Τους ταράζεις στη νομιμότητα. Για κάθε 100 - 200 μπαχαλάκηδες που είναι απέξω, και προσπαθούν να μπουν μέσα για να κλείσουν το πανεπιστήμιο, είναι άλλοι 10.000 που είναι μέσα, ή θα επιθυμούσαν να είναι μέσα για να διδαχθούν, για να προκόψουν. Τέλος με την ανομία στα πανεπιστήμια. Φορτσάκη προχώρα, το 90% του ελληνικού λαού είναι μαζί σου...

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ dim 15/11/2014 22:13:23

            Έτσι ακριβώς! Και όσοι νομίζουν πως μπορείς να κάνεις διάλογο με κολλημένα αναρχικά μυαλά (όσων ετών κι αν είναι, άλλωστε οι πλέον φανατισμένοι άνθρωποι είναι οι νεώτεροι, μετά κάπως "πήζει" το μυαλό), ας διαβάσουν λίγο την ιστορία της εκστρατείας του Μ. Αλεξάνδρου και το πως φέρθηκαν κάποιοι φανατισμένοι υπερπατριώτες των φυλών που υπέταξε και ενώ ήθελε απλά να του παραδοθούν χωρίς μάχη και να αφήσει μια φρουρά του εκεί για εξασφάλιση των μετώπισθεν, φέρθηκαν τόσο ηλίθια που τον εξανάγκασαν να τους καταστρέψει ολοκληρωτικά. Υπό αυτού του πρίσματος λοιπόν ο πρύτανης Φορτσάκης φέρθηκε άψογα. Τέτοια μυαλά, ή τα περιορίζεις ώστε να μην παρεμποδίζουν την ομαλή λειτουργία του ιδρύματος, ή το παραδίδεις σε αυτούς όπως γίνεται δεκαετίες τώρα σε κάμποσα ΑΕΙ και ΤΕΙ και μετά βρίζουμε το κράτος που αφήνει το μπάχαλο...

          • Δυσδαιμόνα avatar
            Δυσδαιμόνα @ Γεώργιος Τ. 15/11/2014 23:55:25

            ''...Και όσοι νομίζουν πως μπορείς να κάνεις διάλογο με κολλημένα αναρχικά μυαλά (όσων ετών κι αν είναι)...'' Eσείς άμα τα συναντήσετε αυτά τα ....αναρχικά μυαλά τα ετών 20κάτι, να μην κάνετε διάλογο μαζί τους αν σας απευθύνουν ποτέ το λόγο. Ο Πρύτανης όμως, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να κάνει διάλογο με τους φοιτητές του και αν αυτοί σαν νέοι είναι και αντιδραστικοί, οφείλει να βρεί τρόπους να τους ηρεμήσει και να ανοίξει δρόμους επικοινωνίας. Ως ενήλικος, καλλιεργημένος, ανοικτόμυαλος και ώριμος, πρέπει να έχει τον τρόπο. Αν δεν μπορεί, δεν κάνει για τη δουλειά. Απλά, αυτό. Τα υπόλοιπα σαφώς περισσεύουν κι εκφράζουν μόνο τον στείρο συντηρητισμό και την άρνηση των κολλημένων μπαρμπάδων, που δεν συγχωρούν στους νεότερους απλά, πως είναι νέοι.... Χαλαρώστε. Το χθες το απολαύσατε, το σήμερα το καταστρέψατε, το αύριο είναι αλλονών. Ό,τι απέμεινε κι ότι αφήσατε όρθιο, έστω.

          • dim avatar
            dim @ Δυσδαιμόνα 16/11/2014 02:08:28

            Θα σου απαντούσα, αλλά άστο μέρα που είναι, δεν είναι για λογομαχίες. Ας αποχαιρετίσουμε τον αγαπημένο μας Φάκτορα, και από Τρίτη εδώ θα είμαστε, να αντιπαραθέτουμε απόψεις και επιχειρήματα, στο αγαπημένο του antinews.

          • Δυσδαιμόνα avatar
            Δυσδαιμόνα @ dim 16/11/2014 08:31:23

            Αφήστε. Μην μου απαντήσετε. Θα το κάνει για εσάς ο Γεώργιος Τ. στον οποίο και απευθύνθηκα. Είπα να μην σηκώσω το τρύπιο γάντι που πέταξε μέρα που είναι, αλλά παρουσιάστηκε ...επίμονος. Εξάλλου ό,τι και να πείτε, η γνώμη σας είναι μόνο μιά γνώμη. Δεν είναι και το αλάθητο του Πάπα!

  6. Naruto avatar
    Naruto 14/11/2014 13:04:24

    Είναι ώρα πλέον με την αναθεώρηση του συντάγματος που προωθεί η κυβέρνηση να μπούν κάποιοι κανόνες και όρια στην συμπεριφορά και τα δικαιώματα οργανωμένων ομάδων ,συντεχνιών ,κομμάτων κλπ. Καλά είναι να έχουμε ελευθερία και δημοκρατία αλλά πρέπει να έχουμε και ακέραια πατρίδα .

  7. Λουκάς avatar
    Λουκάς 14/11/2014 14:08:58

    Συγνώμη ρε παιδιά αλλά κανείς δε βρίσκει υπερβολική τη βια της αστυνομίας στα βίντεο που κυκλοφορούν από αυτά τα επεισόδια;;