#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/10/2013 16:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Οι Τούρκοι έστειλαν την καινούρια κορβέτα τους "κρουαζιέρα" στις δυτικές Κυκλάδες



Η νεότευκτη τουρκική κορβέτα -τουρκικής κατασκευής «HEYBELIADA»,  (το όνομα της νήσου Χάλκης στα τουρκικά) προερχόμενη από το ΒΑ Αιγαίο παραβίασε στις 7 το  πρωί, τα Ελληνικά Χωρικά Ύδατα μεταξύ Εύβοιας και Άνδρου (Στενό Καφηρέαή Κάβο Ντόρο). Στη συνέχεια, πλέοντας  με πορεία νότια-νοτιοδυτική πέρασε ανάμεσα στη Μακρόνηση και την Τζιά (Κέα) και εξήλθε από τα Ελληνικά Χωρικά Ύδατα από τα δυτικά της Κύθνου, λίγα μίλια κάτω από το Σούνιο και το νησάκι Σάν Τζόρτζιο.

Πλοία και μέσα του Πολεμικού Ναυτικού παρακολουθούν το εν λόγω πολεμικό πλοίο καθ’ όλη την διάρκεια του πλου του.

ΕΤ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. BLACK CAVIAR avatar
    BLACK CAVIAR 09/10/2013 16:33:12

    2300 τόννοι, 100 μέτρα μήκος, 8 Harpoon και 24 RAMs, ελικόπτερο και προηγμένα ηλεκτρονικά, τεχνολογία stealth και κατασκευασμένο στην Τουρκία.... Εντυπωσιακό και ανησυχητικό...

    • m.s avatar
      m.s @ BLACK CAVIAR 09/10/2013 20:49:56

      έπρεπε να της ρίχναμε έναν τράκο και μετά... συγνώμη ήταν αόρατη δεν την είδαμε ;)

    • Hawk avatar
      Hawk @ BLACK CAVIAR 10/10/2013 12:45:52

      Κατασκευασμένο το hull στην τουρκία, εντάξει, σιγά μην έχουν οι τούρκοι προηγμένα ηλεκτρονικά και άλλα συστήματα, εδώ και στα εμπορικά πλοία που επισκευάζονται στην Tuzla δικά μας Ελληνικά συνεργεία πηγαίνουν.....

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 09/10/2013 16:37:12

    Eμείς πάντως στη Λαυρεωτική, με φάτσα κάρτα θέα τη Μακρόνησο και Κάβο Ντόρο στ’ αριστερά, στους έτσι στείλαμε.. ασεβείς χαιρετούρες και με τα δύο χέρια.

    • parsifal avatar
      parsifal @ η Dimi 09/10/2013 21:46:14

      Την δική μας ΦΓ που πήγαινε πρός Τζιά την είδες κατά τις 11:30 ;

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ parsifal 10/10/2013 06:30:07

        Μάλιστα! η πανέμορφη περιοχή μας, ήταν σε συναγερμό από νωρίς χθές το πρωϊ. Και για τον απλό κόσμο, οι comme il faut συμπεριφορές αντιμετώπισης των αβλαβών ασεβών, δεν γίνονται κατανοητές. Οργή μεγάλη..

  3. ωρίων avatar
    ωρίων 09/10/2013 17:46:38

    Mα αφού αγοράζουν το Τουρκολίμανο μπιρ παρά και ό,τι άλλο τραβάει η ψυχή τους απο τοελληνικό δημόσιο γιατί συνεχίζουν να πετάνε λεφτά για εξοπλισμούς?
    Αλλα θα μου πείς, είναι κι εκεί χοντρές οι μίζες των τουρκοτσοχαντζαραίων...

  4. tpe avatar
    tpe 09/10/2013 19:36:14

    Μετά μην απορούν εκεί στην "κυβέρνηση" γιατί θα έρθει νέο "πατριωτικό" κόμμα στα δεξιά της ΝΔ...
    Το "σκαφάκι" έπρεπε να πάει στον πάτο του Αιγαίου για να τελειώσει το παραμύθι με τις δήθεν αβλαβείς...

    • karasumi avatar
      karasumi @ tpe 09/10/2013 22:19:24

      Σιγά τα αίματα ρε μεγάλε, πολύ "πατριώτης" θα ήταν αυτός που θα τόκανε αυτό, θα έκανε μια και θα έριχνε πολεμικό σκάφος άλλης χώρας στον πάτο, γιατί δεν θεωρούσε αβλαβή τη διέλευση, λες και είναι πάγκος σε λαϊκή ένα πράμα...

    • Ωρίων avatar
      Ωρίων @ tpe 10/10/2013 12:00:59

      Μόλις πυροβολούσαμε θα"μπλοκάριζε " η ηλεκτρονική πλακέτα, όπως στο ελικόπτερο που έπεσε στα Ιμια...

  5. Nik avatar
    Nik 09/10/2013 20:44:33

    Θυμάμαι ένα σχεδόν ατύχημα που είχαμε με το φέρρυ Ιουλίς Κέας και ένα ιαπωνικό μεγαθήριο στο Κάβο Ντόρο πριν χρόνια. Ενα τέτοιο ατύχημα μπορούσε κάλλιστα να πάθει το νεότευκτο. Παρά τα στέλθ και τα κανόνια το πολεμικό χάνει κατά κράτος σε μια σύγκρουση με μινεράλι. ¨Η αν έπεφτε πάνω σε τράτες που ρυμουλκούν δίχτυα και μπλέξουν οι προπέλες του.

    Αλλά για αυτά χρειάζεται λίγο χιούμορ και διάθεση σκανδαλιάρικη. Εχουμε πήξει στην σοβαρότητα με τους γείτονες και δεν την αξίζουν. Είναι ΠΟΛΥ πιο καραγκιόζηδες από εμάς.

    • Anonymouse avatar
      Anonymouse @ Nik 09/10/2013 22:07:23

      'Φαγαν πορτα στην Συρια , τρωνε τα μουτρα τους με τους Κουρδους και το μονο μερος που κανουν ακομα τις μαγκιες τους ειναι εδω.....επειδη μπορουν.

      Ειμαστε η τελευταια τρυπα του ζουρνα στην περιοχη, επισημα πλεον.

      Σε λιγο μεχρι και οι Σκοπιανοι θα μας κανουν τα ιδια.

  6. parsifal avatar
    parsifal 09/10/2013 21:50:26

    Λοιπόν παρά την ενόχληση απο τέτοια περιστατικά υπάρχει και ενα θετικό :
    Οι πλόες αυτού του είδους εχουν γίνει ρουτίνα, τουλάχιστον ας το κάνει το Heybeliada που είναι stealth κορβέττα και προσφέρει δωρεάν εκπαίδευση στα Ναυτικά Παρατηρητήρια και την ΝΔΑ για την αντιμετώπιση μή - συμβατικών απειλών. Φαντασθείτε να "σκάσει" απο το πουθενά ενα Heybeliadaστην διάρκεια θερμού επεισοδίου, χωρίς να ξέρουν οι δικοί μας με τι μοιάζει το (αναπόφευκτο) περιορισμένο ιχνος του, να εχει εκτιμηθεί η RCS του (ανακλαστική διατομή στόχου), στοιχεία κρίσιμα για στοχοποίηση.
    "Ακονίζονται" διακλαδικοί τρόποι αντιμετωπίσεως, κινητοποιούνται Παρατηρητήρια οψεως του ΣΞ, τα ΡΕ του ΠΝ, σκάφη του ΛΣ - ΕΛΑΚΤ και αεροπορικά μέσα. Πολύτιμη εμπειρία για τον καιρό των επιχειρήσεων.

  7. Νικήτας avatar
    Νικήτας 09/10/2013 22:13:05

    Οι Τούρκοι!
    Εντάξει σας είδαμε.... υπάρχετε και εσείς...άντε πάλι πίσω μεμέτια.
    ΧΑΧΑ!

    BIJI KURDISTAN

  8. Ωρίων avatar
    Ωρίων 10/10/2013 08:38:17

    Σε 10 χρόνια θα είναι άχρηστα παλιοσίδερα πολύ ξεπερασμένης τεχνολογίας και η Τουρκία πάλι στο ΔΝΤ...

    • Nik avatar
      Nik @ Ωρίων 10/10/2013 09:00:27

      Αχρηστα είναι από τώρα, αλλά δεν το ξέρουν ακόμα.

    • Anonymouse avatar
      Anonymouse @ Ωρίων 10/10/2013 11:35:49

      Αχρηστα, ξε-αχρηστα η αεροπορια τους κανει καθημερινα παραβασεις και τα πλοια τους πλεουν ανενοχλητα στο Αιγαιο...

      Το μονο που λειπει ειναι ο τουρκικος στρατος ξηρας να κανει καμια παρελαση στην Αλεξανδρουπολη και θα εχει ολοκληρωθει η τριλιζα.

      Αλλα για μερικους δεν θα φτασει ουτε και αυτο για να πειστουν και να σταματησουν τους στρουθοκαμηλισμους νομιζοντας οτι θα τους προστατευσει η ΕΕ και το ΝΑΤΟ (πουν'το αληθεια;).....

      • Ωρίων avatar
        Ωρίων @ Anonymouse 10/10/2013 12:04:18

        "Το μονο που λειπει ειναι ο τουρκικος στρατος ξηρας να κανει καμια παρελαση στην Αλεξανδρουπολη και θα εχει ολοκληρωθει η τριλιζα."

        Αφού δεν τόλμησαν να το κάνουν 50 χρόνια τώρα που είχαν 1000 ευκαιρίες, τώρα πλέον είναι αργά. Οπου νάναι μπαίνουν στα μνημόνια και μάλλον θα πρέπει να τους βοηθήσουμε όπως με τους σεισμούς. Ετσι κι αλλοιώς για πάντα γείτονες θα είμαστε...

        • Anonymouse avatar
          Anonymouse @ Ωρίων 10/10/2013 14:03:28

          Και εγω προβλεπω οτι με τις φαντασιωσεις σου θα μεινεις...

          Το ΔΝΤ το εβαλαν ηδη μια φορα στην Τουρκια για 2 χρονια και εκαναν 10 χρονια για να ορθοποδησουν ξανα. Δεν ειναι χαζοι να το επαναλαβουν δευτερη φορα το λαθος.

          Οσο για το "γειτονες θα ειμαστε για παντα" μη το δενεις και κομπο γιατι οπως ειπε και ενας μεγαλος στοχαστης που συμφοιτητευσε παρεα με τον τωρινο πρωθυπουργο "καλυτερα μερικα στρεμματα γης λιγοτερα αν ειναι να κοιμομαστε ησυχα τα βραδια" και τοσο την ΕΕ οσο και την σημερινη κυβερνηση τις κοβω να ειναι του συμβιβασμου και οχι των κοκκινων γραμμων.

          • BLACK CAVIAR avatar
            BLACK CAVIAR @ Anonymouse 10/10/2013 16:34:40

            Ναι τρέλανε μας τώρα, το ΔΝΤ έκανε κακό στην Τουρκία...

          • Anonymouse avatar
            Anonymouse @ BLACK CAVIAR 10/10/2013 17:25:47

            Τραβα ρωτα τοτε τους Τουρκους αν το θυμουνται με νοσταλγια.....

      • Εκείνο που δε γίνεται avatar
        Εκείνο που δε γίνεται @ Anonymouse 10/10/2013 13:11:36

        Οι Τούρκοι μια ζωή πουλάνε τρέλα, αλλά τώρα έχουνε χάσει πια το μέτρο. Σήκωσαν...μύτη σε Ισραηλινούς και Αμερικανούς και θα το φάνε το κεφάλι τους από την έπαρση τα Ταγίπ και των λοιπών Μουσουλμανοφανατικών. Μακάρι. Έως τότε, ας κόβουν βόλτες.... Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος!

  9. Nik avatar
    Nik 10/10/2013 09:01:36

    Απορία: αν η Κύπρος είναι πολύτιμη διότι είναι αβύθιστο αεροπλανοφόρο, τα εκατοντάδες ελληνικά νησιά τι είναι;