11/08/2013 11:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ξεσηκωμός» στη Σάμο κατά του Παπανδρέου

Με έντονη οργή και αγανάκτηση, οι κάτοικοι της Σάμου ξεσηκώθηκαν, μετά τις... αστακοπεριοδείες του πρώην πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου σε ταβέρνα του νησιού και ζητούν να φύγει από το νησί, ο άνθρωπος που λένε ότι προκάλεσε την οικονομική καταστροφή της χώρας.

Συγκεκριμένα, κυκλοφόρησαν αφίσα με παραποιημένη φωτογραφία του κ. Παπανδρέου, που τον παρουσιάζει ως... αιμοδιψές ζόμπι και με τίτλο: «Είσαι ανεπιθύμητος στη Σάμο»! Παράλληλα αναφέρουν: «Εμείς οι Σαμιώτες ζητούμε από τον εθνικό προδότη να σταματήσει τις διακοπές του τώρα και να φύγει από το νησί».

Οι δημιουργοί της αφίσας, μάλιστα, κάλεσαν σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας τους Σαμιώτες σήμερα στις 19:00 έξω από το ξενοδοχείο όπου διαμένει ο πρώην πρωθυπουργός, το Doryssa Bay.

Περίπου στις 19:30 το απόγευμα του Σαββάτου, στην συγκέντρωση έξω από το ξενοδοχείο του κ. Παπανδρέου συμμετείχαν κάποιοι κάτοικοι του νησιού που κρατούσαν πανό το οποίο έγραφε: «Τζέφρυ είσαι ανεπιθύμητος στην Σάμο, φύγε τώρα».

Την ίδια ώρα η τοπική οργάνωση του ΠΑΣΟΚ στην Σάμο εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία καλωσόριζε τον πρώην πρωθυπουργό στο νησί.

Αφορμή για την αφίσα ήταν ένα ρεπορτάζ, που συνοδευόταν από φωτογραφίες και έδειχναν τον Παπανδρέου ανέμελο, να απολαμβάνει θαλασσινά εδέσματα σε εστιατόριο του νησιού.

Να σημειώσουμε ότι η Σάμος είναι από τα νησιά που προτιμά για τις καλοκαιρινές του διακοπές ο Γιώργος Παπανδρέου και είχε βρεθεί και πέρυσι εκεί.

http://www.protothema.gr/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 11/08/2013 12:24:05

    Ἔτσι,πουθενά νά μήν μπορεῖ νά καθίσει ἤσυχος!
    Ἡ προκλητική του διαβίωση ἔναντι τοῦ χειμαζόμενου στήν πλειοψηφία του ἑλληνικοῦ λαοῦ κατόπιν τῶν δικῶν του καταδικαστικῶν γιά τή χώρα ἀποφάσεών του,νά στηλιτεύεται παντοῦ,νά στοχοποιεῖται καί νά ἀναγκαστεῖ κάποια στιγμή νά ἐγκαταλείψει τήν Ἑλλάδα ὄχι ἀπλά ὡς ἀνεπιθύμητος,ἀλλά ὡς ὁ πιό πουλημένος,ὁ πιό παραδόπιστος ἄνθρωπος πού πάτησε ποτέ τά ἁγιασμένα ἑλληνικά χώματα!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κυθήριος 11/08/2013 14:18:20

      Συμφωνώ! Δεν αισθάνεται Έλληνας έτσι κι αλλιώς αλλά Σουηδός και Αμερικάνος όπως έχει πει ο ίδιος. Και πρέπει να σκεφτόμαστε 2 και 3 φορές πριν ψηφίσουμε τους λαϊκιστές πλέον. Δε θα έχουμε δικαιολογία πια μετά από αυτό που πάθαμε από το Τζέφρυ...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Κυθήριος 11/08/2013 21:18:54

      Υπάρχει ενα μέρος όπου μπορεί και πρέπει να κάθεται άνετα χωρίς να τον ενοχλούν.Εκεί που μέχρι και ο Βασιλιάς πάει μόνος,χωρίς συνοδεία.!!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Μεγάλες στιγμές 12/08/2013 06:08:21

        Ἔχεις δεῖ τό ''Φονικό ὄπλο 1'',μέ τόν μαύρο τόν Μέρτοου καί τή βόμβα πού τοῦ τήν ἔβαλαν;...

        • Μεγάλες στιγμές avatar
          Μεγάλες στιγμές @ Κυθήριος 12/08/2013 10:18:45

          Xa,xa....το χειρότερο μέρος για να σε βρει το κακό

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ Κυθήριος 17/08/2013 12:47:46

          Μα που το θυμήθηκες αγαπητέ Κυθήριε ! :-)

      • Master avatar
        Master @ Μεγάλες στιγμές 12/08/2013 12:57:57

        Καλά το ξεκίνησες αλλά το χάλασες, μόνο στην ψειρού.

    • Δημητρης Α avatar
      Δημητρης Α @ Κυθήριος 12/08/2013 18:51:31

      Ο Μηλιώκας μας τα είχε πει χύμα απο το 1989 ήδη...http://www.youtube.com/watch?v=r6s3fHPXMbg

  2. occultist avatar
    occultist 11/08/2013 12:29:40

    ""...κρατούσαν πανό το οποίο έγραφε: «Τζέφρυ είσαι ανεπιθύμητος στην Σάμο, φύγε τώρα».""
    Ποιός τους ακούει. Οπως και εμάς που φωνάζουμε ¨¨ Τζέφρυ σε αγαπάμε, έλα για μακροχρόνιες διακοπές στον εξωτικό Κορυδαλλό¨¨

  3. airman avatar
    airman 11/08/2013 13:00:38

    Πολύ φοβάμαι όμως ότι αυτοί που ξεσηκώθηκαν τώρα είναι στη μεγάλη πλειοψηφία τους οι ίδιοι που είχαν ξεσηκωθεί και το 2009 με τις ''φανφάρες'' που άκουγαν και πίστεψαν. Ο δε ξεσηκωμός τους δεν οφείλεται τόσο στην κατάντια που οδηγήθηκε η Χώρα αλλά στο γεγονός ότι τους κορόϊδεψε και δε ''φτιάχθηκαν'' όπως ήλπιζαν (κάτι που είναι στο DNA των οπαδών του πάλαι ποτέ κραταιού ΠΑΣΟΚ).
    Γιατί η τραγική αλήθεια είναι ότι ο Harry Potter της πολιτικής με το ''λεφτά υπάρχουν'' εξελέγη Προθυπουργός με 44% (ήτοι 3.000.000 ψήφους).
    Αυτοί, μαζί με όσους το Νοέμβριο του 2009 ''καταδίκασαν'' τον Αντώνη Σαμαρά να γίνει ο Πρωθυπουργός που καλείται να διαχειριστεί το ''ναυάγιο'' που άφησε πίσω του το παληκάρι, ας σκέφτονται τουλάχιστον λίγο περισσότερο τι έφταιξε (οι μεν) και εάν μπορεί να πετύχουμε κάτι χωρίς επώδυνες αποφάσεις (οι δε).

    • IOKLOS ZARAS avatar
      IOKLOS ZARAS @ airman 11/08/2013 17:11:37

      Αφηστε τους πασοκους (ολους χωρις καμια εξαιρεση) να νομιζουν οτι τη γλυτωσαν, πηγαίνοντας στον συριζα (οι πιο διεφθαρμενοι), στην ΧΑ (οι πιο λαϊκοι που πιστευαν τις μπουρδες του αντρεα - η Ελλας ανηκει στους Ελληνες πχ) και στη ΝΔ (οι του γελοίου συνονθυλεύματος του μεσαιου χώρου). Θα έχει πιο πολυ πλάκα όταν θα έλθει η ώρα της Νεμέσεως, η οποια είναι εγγύτερα απ΄οτι ολοι νομιζουν

      • απορία avatar
        απορία @ IOKLOS ZARAS 12/08/2013 08:48:29

        Καμία Νέμεση δεν πρόκειται να έρθει, δυστυχώς... γιατί απλά ορισμένοι τοποθετημένοι ΝΔ συνεχίζουν το έργο των ΠΑΣΟΚων που αναφέρεσαι... Γιατί να 'βρέξουν" τα χέρια τους άλλωστε;;; Ειναι αυτό που λέγανε σε παλιά ελληνική ταινία "σημασία έχει να τρυπώσω..."... Αφού λοιπόν τρύπωσαν, προσπαθούν για όσο καιρό παραμείνουν να κάνουν την "καβάντζα" τους... τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω...

  4. DebbyTant avatar
    DebbyTant 11/08/2013 14:24:11

    Ειναι θρασυς ο Παπανδρεου

  5. Νικος avatar
    Νικος 11/08/2013 16:19:52

    Φανατισμος=στραβομαρα

    Η βολεμένη κοινωνία χρειάζεται δόγματα και ιδεολογικά στρατόπεδα, για να μη δείχνει την ανασφάλειά της. Η βολεμένη κοινωνία θα εκλέξει τους πολιτικούς που την κρατάνε σε αυτή την κατάσταση ώστε να νιώθει ότι πατάει σε κάποιο θεμέλιο. Αν αυτό το θεμέλιο είναι τα φαντάσματα από έναν Εμφύλιο που τέλειωσε πριν 60 χρόνια, ας είναι. Αν είναι ο ψευτοσοσιαλισμός του ΠΑΣΟΚ του ’80, ας είναι. Αν είναι η άνοδος του φασισμού, νόμιμα και με τη βούλα, ας είναι και αυτό. Δε θα τα χαλάσουμε στους ορισμούς. Το βασικό είναι να υπάρχει θεμέλιο. Να υπάρχει το δίπολο του Καλού και του Κακού. Του άσπρου και του μαύρου. Της ευκολίας να ανήκεις κάπου, αντί της συνεχούς αναζήτησης, της αοριστίας, της μη ένταξης.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Νικος 11/08/2013 21:22:01

      Η αοριστία και η μη ένταξη δηλαδή τί επιτάσσει;Να τον κερνούσαν τους αστακούς η ενωση γονεων και κηδεμόνων;
      Πλάκα κάνεις που βρήκες σε αυτήν την είδηση πάτημα για ιδεολογική και φιλοσοφική κλανιά

      • Νικος avatar
        Νικος @ Μεγάλες στιγμές 12/08/2013 11:33:15

        Μυριζεις, "ΜΕΓΑΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ" και ειναι προφανης ο λογος.

        • Μεγάλες στιγμές avatar
          Μεγάλες στιγμές @ Νικος 12/08/2013 19:48:17

          ???

  6. JayGatsby avatar
    JayGatsby 11/08/2013 19:58:04

    "Αμαρτίαι γονέων παιδεύουσι τέκνα."

    Έξοδος Κ 6

  7. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 11/08/2013 20:04:42

    Αυτα ειναι γελοιοτητες. Ολοι ειναι αθωοι μεχρι αποδειξεως του αντιθετου. Οποιος εχει κοτσια ας τον παει στο δικαστηριο (οχι το λαικο), και ας εχω και εγω τους λογους μου που ποτε δεν τον ψηφισα.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Agrofylakas 11/08/2013 20:26:10

      Σε ποιο; Αφου εχει ασυλια...

      • archimidis1 avatar
        archimidis1 @ Zugzwang 12/08/2013 12:22:36

        Kαι κυρίως έχει Αμερικανική Ιθαγένεια και θα πρέπει να μας το εκδόσουν πρώτα οι ΗΠΑ που τον έχουν καθηγητή στο Χάρβαρντ. (Αν δεν το ξέρατε, ο ΓΑΠ νομικά καλύπτεται απο την δικαιοσύνη των ΗΠΑ ) όπως και οι δανειστές μας απο την Δικαιοσύνη της Αγγλίας...

  8. firiki2010 avatar
    firiki2010 11/08/2013 21:45:36

    Δεν έχω κάποια συμπάθεια στον κ Παπανδρέου αλλά αυτά είναι χαζομάρες. Ποιος του ζητά να φύγει από το νησί; Με ποιο δικαίωμα; Μου θυμίζουν αυτούς που είχαν κηρύξει ανεπιθύμητο τον Υπουργό Υγείας στο νοσοκομείο "ΤΟΥΣ" ! Και καλό θα είναι τέτοιες πρακτικέ να μην βρίσκουν στήριξη ανεξάρτητα του προσώπου εναντίον του οποίου στρέφονται.

    • warrior avatar
      warrior @ firiki2010 12/08/2013 08:13:54

      Δηλαδή τώρα θα απαγορεύσουμε στους πολίτες να αντιδρούν αυθόρμητα; Ή θα πρέπει πρώτα να πάρουμε δήλωση του ν. 1599 για να διαμαρτυρηθούμε εναντίον όσων οδήγησαν τη χώρα στον πάτο του βαρελιού;

      • Agrofylakas avatar
        Agrofylakas @ warrior 12/08/2013 11:09:33

        Και εγω που 'αυθορμητα' θελω να σε περιλαβω στις σφαλιαρες για αυτο που εγραψες? Η αυτα που λες ισχυουν επιλεκτικα?

      • firiki2010 avatar
        firiki2010 @ warrior 12/08/2013 12:20:53

        Κανείς δεν σου απαγορεύει τη διαμαρτυρία (εντελώς άλλο πράγμα προπηλακισμοί κλπ όπως τουλάχιστον συνέβη σε κάποιες περιπτώσεις σε βάρος πολιτικών ) Αλλά ... καταλαβαίνεις..... τα "φύγε από το νησί μας" όταν πριν 4 χρόνια του έδωσες 45% και η ενόχληση από την ..... αστακομακαρονάδα μου μοιάζουν λίγο γραφικά. Αλλος δεν γουστάρει τον Παπανδρέου , άλλος τον Τσίπρα,αλλος τον Σαμαρά, άλλος τον Βενιζέλο, άλλος τον Μχαλολιάκο. Δεν είναι δουλειά να κάνουμε αντισυγκεντρώσεις όπου εμφανίζονται.

        • Κυθηριος avatar
          Κυθηριος @ firiki2010 12/08/2013 12:36:10

          Ίσως αυτοί που διαμαρτύρονται να μην είναι μέσα στο 45% που τον ψήφισαν. Δε δικαιούνται να διαμαρτύρονται με αυτόν τον τρόπο;

        • η Dimi avatar
          η Dimi @ firiki2010 12/08/2013 15:06:00

          Αγαπητό Φιρίκι, τη νύχτα των βουλευτικών εκλογών 4/10/2009, τη θυμάστε καλά; Ακούσατε ή, παρατηρήσατε κάτι ιδιαίτερο τη βραδιά εκείνη; Είδατε πολλούς Έλληνες να πανηγυρίζουν στα κέντρα των μεγαλουπόλεων; Προσωπικά, αυτό που παρατήρησα κι έφριξα ήταν οι αλαλάζοντες- «Γιώργκο, Πολύ Ωραίο!», λαθραίοι/τριτοκοσμικοί μέσα σε καμπριολέ τις ταπετσαρίες να ποδοπατούν και ξέφρενα να κυματίζουν τις σφιχταγκαλιασμένες πράσινες σημαίες πασόκ/ισλάμ. Πόσοι από εμάς αναρωτηθήκαμε: από Που και Πως βρέθηκαν τόσα «ξέσκεπα» εκείνη την αλήστου μακρά νύχτα; Eπειδή εμείς στο σπίτι μου αναρωτηθήκαμε και χωρίς κάτι συγκεκριμένο να γνωρίζουμε, από κάποιο πολύ κακό προαίσθημα αναστατωθήκαμε και κλάψαμε λες και χάσαμε ένα πολύ αγαπημένο πρόσωπο.

          Ο ψηφοθήρας «εγώ δεν είμαι γαντζωμένος στη καρέκλα», ο μασκαρεμένος «εμένα δεν μ’ ενδιαφέρουν οι θητείες», ο υφάρπαγας της εξουσίας με τα λεφτά που Δεν υπήρχαν, ένα ισόβιο-σοβιέτ πράσινου τύπου με λαθραίους- «ψηφοφόρους-γλάστρες» ορεγόταν για την αφεντιά του και μία δύσμοιρη Ελλάδα-ζητιάνα, ενός μαύρου κοινωνικού πολτού, χωρίς παρελθόν, χωρίς ιστορία, χωρίς μέλλον και προοπτική, χωρίς λόγο ύπαρξης, δηλαδή. Και ομολογουμένως, βραχυπρόθεσμα με τα ψέματα, ο Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου φαίνεται να έκανε «καλή δουλειά». Όμως, 43.92%, 160 έδρες και το «πρασίνισμα» του εκλογικού χάρτη, σε κάθε περίπτωση, Δεν έδωσε το συνειδητοποιημένο Εκλογικό Σώμα. Οι λαθραίοι του νεοταξίτη Ξένιου Δία, τους οποίους ελέω Δουβλίνο ΙΙ των Κ. Σημίτη / Γ.Α. Παπανδρέου, όλους εδώ τους άδειασαν, αυτούς που τα προκάλεσαν. Όπως ακριβώς συνέβη και με την Εκλογή του τωρινού Δημάρχου Αθηναίων. Του οποίου, την έστω τύποις Άδειά του για τη συγκέντρωσή τους στο κέντρο της Αθήνας (και όχι μόνο) προκλητικά αγνόησαν και κωλοτούμπες-μεϊντάνια απροειδοποίητα στα Προπύλαια πραγματοποίησαν. Και με τη μαύρη σημαία του Χάρου με το Δρεπάνι, κι επιδεικνύοντας το ανδρικό τους μόριο, Έλληνες άνδρες, γυναίκες και παιδιά, μάς απείλησαν και μάς προειδοποίησαν.. Αυτά τα λίγα, για το φρεσκάρισμα της μνήμης.

          «Μπορεί να τους ξεγελάς όλους για λίγο καιρό, λίγους όλο τον καιρό, αλλά όχι όλους όλο τον καιρό», είχε πει ο Αβραάμ Λίνκολν, 16ος και από τους πλέον εμβληματικούς Προέδρους των ΗΠΑ.

          • takis400 avatar
            takis400 @ η Dimi 12/08/2013 18:31:20

            μπραβο πο λες την αληθεια,το βραδυ των δημοτικων ημουν αγγελιοφορος και τα αποτελεσματα,τα οποια κοιταγαμε μεταξυ μας οι αγγελιοφοροι μεχρι τις 12.30 εδειχναν ξεκαθαρη ηττα του τωρινου δημαρχου και ξαφνικα ΘΑΥΜΑ,ΞΕΦΥΤΡΩΝΑΝ ψηφοι υπερ του

        • Μ.Β avatar
          Μ.Β @ firiki2010 12/08/2013 15:29:30

          Φιρίκι αφού δεν έχει φάει χοντρό ξύλο ο ΓΑΠ μέχρι και σήμερα, να είναι ευχαριστημένος. Το να είναι ανεπιθύμητος ο αχρείος που κοροϊδεύοντας πήρε 45% για να ξεπουλήσει τη χώρα, αποτελεί αυτονόητο.
          Οι αντιδράσεις είναι πολύ χλιαρές και διακριτικές σχετικά με την προδοσία του. Μη θολώνουμε την πραγματικότητα με τζάμπα ηθικολογίες για παππούδες.

  9. Θόδωρος 17.06.2013? avatar
    Θόδωρος 17.06.2013? 11/08/2013 22:23:43

    Μπράβο, αδελφοί Σαμιώτες!
    Τι γίνεται με την πολυθρύλητη εξεταστική? Ακόμα φοβόμαστε τα "ρετάλια" του ΠΑΣΟΚ? Αυτοί οι ίδιοι -οι θλιβεροί- διαλύουν το "κοινωνικό" κράτος τους που έφτιαχναν 30 χρόνια!

    Είναι αξιολύπητοι πια...

  10. Hawk avatar
    Hawk 12/08/2013 11:54:49

    Α μπα, τώρα το θυμήθηκαν, για να μας πουν τι ψήφισαν το 2009 και μετά ας διαμαρτυρηθούν κατά του Παπατζή. Αλλά τότε λεφτά υπήρχαν να φάνε και οι κότες.

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 12/08/2013 11:58:09

    ..«Πολλά από αυτά που κάνω είναι εμπνευσμένο από το χρόνο μου εδώ, η Σουηδία με έχει διαμορφώσει. Η Σουηδία δεν είναι μόνο ένα νησί που πέρασα στο δρόμο μου για την Ιθάκη. Η Σουηδία είναι ένα μέρος μου.»

    Όταν ήρθα εδώ, στην ηλικία των 16 ετών, και είχε αποξηραμένο αίμα χοίρου με σάλτσα μαρμελάδα για μεσημεριανό γεύμα στο σχολείο Vigbyholmskolan σκέφτηκα πως μπορεί αυτό να είναι δυνατόν. Πρέπει να είναι μια πολύ φτωχότερη χώρα από τη δική μας. Ποιανού θα ερχόταν η σκέψη να φάει αποξηραμένο αίμα χοίρου γαρνιρισμένο με σάλτσα μαρμελάδα.
    Αλλά σήμερα το αγαπημένο μου είναι ρέγγα με ξινόγαλο (Σουηδική συνταγή).

    Όταν έφυγα από το σχολείο σε ηλικία 18 ετών, είχα πάει σε 8 διαφορετικά σχολεία σε ολόκληρο τον κόσμο στις Ηνωμένες Πολιτείες, την Ελλάδα, τη Σουηδία, τον Καναδά.

    Από την ημέρα που η Σουηδία προσχώρησε στην Ευρωπαϊκή Ένωση, έχω ανακαλύψει πάλι τη Σουηδική γλώσσα, για παράδειγμα, όταν έχω βαρεθεί στις πολύωρες συζητήσεις υπουργών τότε αλλάζω στο Σουηδικό κανάλι, στην σουηδική μετάφραση και προσπαθώ να γράψω τους όρους που ποτέ δεν άκουσα νωρίτερα σε αυτή την όμορφη γλώσσα.»

    πηγή: ΥΤ βίντεο του Φοίβου Ελληνιάδη με τίτλο:
    «Σκάνδαλο Γιώργου Παπανδρέου στο Σουηδικό Ραδιόφωνο»
    (απόσπασμα)

    Συμπερασματικά:
    1-
    Έχοντας ως «πρότυπο» τη Σουηδία (των παιδικών σταθμών όπου εκεί μεγαλώνουν τα (Ά)φυλα (ΔΕΝ υπάρχει Αυτός, Αυτή. Μόνο το Αυτό), τα ντυμένα όλα με ποδιές ουδέτερου χρώματος γκρι, νήπια του σήμερα), ώστε να μπορούν ως (Ά)φυλοι, ουδέτερου χρώματος γκρι, ενήλικες του αύριο, «να διαθέτουν τον εαυτό τους όπως αυτοί θέλουν», λέει, ο Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου (μάταια!) προσπάθησε ν’ αντιγράψει και να επιβάλει τα λοβοτομημένα σουηδικά- «καλούπια», στην Ελλάδα.
    2-
    ΔΕΝ εκπλήσσουν τα ταραγμένα εσώψυχα ενός μαθητή, ο οποίος, κατά δήλωσή του «στην ηλικία των 16 είχε αποξηραμένο αίμα χοίρου γαρνιρισμένο με σάλτσα μαρμελάδα για μεσημεριανό γεύμα στο σχολείο Vigbyholmskolan».
    3-
    «Αυτοί πού' ναι ταγμένοι για τη ρέγγα και το χαλβά, σ' αυτά πάντοτε θα ξαναγυρίζουν.» ~Οδυσσέας Ελύτης
    4-
    Δεν εκπλήσσει το γεγονός ότι ο Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου, «δούλεψε υπόγεια», όπως με ειλικρίνεια που σοκάρει, αποκάλυψε ο ανεκδιήγητος συνεργάτης/συνεργός του, Στρος Καν, στο γαλλικό κανάλι5. Το γεγονός ότι την Ελλάδα, από κακή πρόθεση στοχευμένα αποδόμησε και παγκοσμίως απαξίωσε και δυσφήμισε. Ότι με δόλο Ελλάδα κι Έλληνες στη μέγγενη του ατέρμονα ανεξόφλητου χρέους (του χρεωκοπημένου το 2009), ΔΝΤ, έσυρε. Κυρίως, Χωρίς να βασανίζεται από τις χθόνιες Ερινύες, επειδή, τα λέει όλα η δήλωσή του:
    «Οταν έφυγα από το σχολείο σε ηλικία 18 ετών, είχα πάει σε 8 διαφορετικά σχολεία σε όλο τον κόσμο, στις Ηνωμένες Πολιτείες, την Ελλάδα, τη Σουηδία, τον Καναδά.» Γι αυτό ο Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου, ο πρωθυπουργός ΔΝΤ των Εθνικών Μνημοσύνων, πρόθυμα ρευστοποιεί και ως αυτόκλητος μεγαλο-τσιφλικάς Ελληνική Γη στη τουρκιά εκχωρεί, «για να κοιμάται ήσυχος», λέει.
    Ο Γιώργος Ανδρέα Παπανδρέου, Aισθάνεται, Συμπεριφέρεται, Φαίνεται και Είναι (Ά)πατρις. Και τίποτα δεν φαίνεται να είναι τυχαίο σ’ αυτή την (Ά)χρωμη,(Ά)δεια, (Α)νθελληνική ζωή του.

    Για τον Γιώργο Ανδρέα Παπανδρέου, ο Οίνος ο Ηδύς του Ηλίου, Samos Vin Doux τελικά αποδείχθηκε, Ξύδι. Προφανώς, επειδή αγνοεί ότι οι Ελληνικές, Γευστικές Πανδαισίες και η Ωδή στο Κρασί, ΔΕΝ παντρεύονται ποτέ και με τίποτα, με το Σουηδικό «αποξηραμένο αίμα χοίρου γαρνιρισμένο με σάλτσα μαρμελάδα».

    «Είπες: Θα πάγω σ’ άλλη γη, θα πάγω σ’ άλλη θάλασσα.
    Μιά Πόλις άλλη θα βρεθεί καλλίτερη από αυτή.
    Κάθε προσπάθεια μου μιά καταδίκη είναι γραφτή
    κι είν η καρδιά μου – σαν νεκρός – θαμμένη.
    Ο νους μου ως πότε μες στον μαρασμό αυτόν θα μένει.
    Όπου το μάτι μου γυρίσω, όπου κι αν δω
    Ερείπια μαύρα της ζωής μου βλέπω εδώ,
    που τόσα χρόνια πέρασα και ρήμαξα και χάλασα.»

    «Καινούργιους τόπους δεν θα βρεις,
    Δεν θάβρεις άλλες θάλασσες.
    Η Πόλις θα σε ακολουθεί. Στους δρόμους θα γυρνάς
    τους ίδιους. Και στες γειτονιές τες ίδιες θα γερνάς
    και μες τα ίδια σπίτια αυτά θ’ ασπρίζεις.
    Πάντα στην Πόλη αυτή θα φθάνεις. Γι αλλού, – μη ελπίζεις –
    δεν έχει πλοίο για σε, δεν έχει οδό.
    Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
    στην κόχη τούτη τη μικρή,
    σ’ όλην την γή τη χάλασες.»

    Κ.Π. Καβάφης: «Η Πόλις»

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ η Dimi 16/08/2013 17:53:42

      Αγαπητη "Dimi" εδωσες αθελα σου την εξηγηση γιατι ολοι οσοι ερχονται στην Ελλαδα "τσαντιζονται" γιατι ανακαλυπτουν οτι αυτοι που ζουνε σε "πλουσιες" χωρες, τρωνε "σβουνιες" (για να το πω ευγενικα), ενω μια χωρα που θεωρειται πλουσια , τρωει ο,τι καλυτερο εχει να προσφερει ο πλανητης χαλαρα και με ανεση. Ειπαν λοιπον να το αλλαξουν αυτο. Μην το ψαχνεις, η μεγαλη ζηλεια ειναι η αιτια, αλλα μεγαλη λεμε...
      Απλα οι επιτηδευμενοι τροποι και η υποκρισια τους τους κανει να εκφωνουν "Φιλιππικους" εναντιον μας απο το να παραδεχθουν οτι ειμαστε πραγματικα η "επαυλις του Θεου" οπως λεει και το σχετικο ανεκδοτο.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Ρηνα 17/08/2013 12:18:55

        Αγαπητή Ρήνα, σε όσους το επιτρέψουν, το τέρας με τα πράσινα μάτια κάνει τεράστια ζημιά τελικά, κυριολεκτικά και μεταφορικά.

  12. εφήμερος avatar
    εφήμερος 12/08/2013 12:50:22

    Μήπως όσοι από τους προλαλήσαντες ,που κράζουν τον Γιωργάκη, ξεχνάν οτι το ΠΑΣΟΚ εξακολουθεί να κυβερνά? Εκτός κι αν πιστεύουν στην μετάλαξη Βενιζέλου.
    Στην περίπτωση ομως αυτή η επιστήμη σηκώνει ψηλά τα χέρια.

  13. Ατσαλάκωτος avatar
    Ατσαλάκωτος 13/08/2013 11:27:58

    O ΓΑΠ ότι και να παθαίνει, και όσους "αυθόρμητους" ξεσηκωμούς, προπηλακισμούς και διαπομπεύσεις και αν υπόκειται, τους υπόκειται για τέσσερις λόγους:
    Πρώτος λόγος είναι γιατί πριν αναλάβει, ήταν ανάδοχος (εξ ανάγκης) μιας άλλης πολιτικής. Της πολιτικής εκείνου του ευτραφούς "καταλληλότερου" που όταν του γινόντουσαν οι κακές προφητείες και επισημάνσεις πως πρέπει να παρθούν διορθωτικά και διαρθρωτικά μέτρα, εκείνος απαντούσε μονοσήμαντα και στεντόρεια :
    "Άστα για αργότερα"
    (Αυτά από τα γνωστά πλέον λεχθέντα και δημοσιευθέντα από τους κ.κ Αλογοσκούφη & Δούκα)
    Δεύτερος λόγος είναι ότι το δίδυμο ΓΑΠ – Παπακωνσταντίνου έκανε λάθη στην αρχή.
    Τα κυριότερα από αυτά εστιάζονται στην εσφαλμένη τακτική της δημοσιοποίησης άσχημων οικονομικών στοιχείων που συνεχώς διαπίστωναν κατά την ανάληψη των καθηκόντων τους (λές και αυτά αφορούσαν άλλη χώρα..)
    (Τα εν οίκω μη εν δήμω).
    Τρίτος λόγος είναι η καθυστέρηση λήψης μέτρων για την αντιμετώπιση των σοβαρών οικονομικών προβλημάτων που διαδέχτηκαν και
    Τέταρτος λόγος (συνέπεια του τρίτου) είναι η βιασύνη και η καθολική αποδοχή των μέτρων της τελευταίας στιγμής που τους υπέβαλε η τρόικα με σκοπό να αποφευχθεί η οικονομική καταστροφή και χρεοκοπία της χώρας..
    Είναι πλέον νομοτελειακό το ότι ο τελευταίος συνήθως πληρώνει τα "σπασμένα" και αν δεν προσέξει λίγο, ή είναι και άσχετος με τα οικονομικά, τότε πληρώνει και όλο τον "λογαριασμό"

    • GO avatar
      GO @ Ατσαλάκωτος 13/08/2013 11:30:41

      Τι να σας κάνω; Ας όψεται η "μία και μόνη εξεταστική"!!!

  14. περαστικος avatar
    περαστικος 15/08/2013 23:05:06

    μια απορια εχω το 2009 η Σαμος τι ψηφισε ? Μηπως και εκει δεν βγήκε και με μεγαλη διαφορα πρωτο το ΠΑΣΟΚ? και καλα δεν γνωριζανε τι ειναι ο Γιωργακης? αλλα τοτε το "λεφτα υπαρχουν" αρεσε και παντα θα αρεσει

  15. m13 avatar