21/07/2013 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νεκρός ο Κόλα


(Ανανεωμένο) Γιγαντιαία αστυνομική επιχείρηση μέχρι τα ελληνοαλβανικά σύνορα αλλά και στην ευρύτερη περιοχή της συμπλοκής των Αλβανών δραπετών με τους άνδρες των ΕΚΑΜ βρίσκεται σε εξέλιξη για τον εντοπισμό του Ιλίρ Κούπα ο οποίος, σύμφωνα με εκτιμήσεις των αστυνομικών, πιθανόν να έχει τραυματιστεί.

Στο ρέμα του Ζαλογγοπόταμου, σε απόσταση 600 μέτρων από το σημείο όπου έπεσε νεκρός ο διαβόητος κακοποιός Μαριάν Κόλα, οι αστυνομικοί εντόπισαν ένα αλεξίσφαιρο γιλέκο και ένα σακίδιο με τρόφιμα.

Τα ευρήματα, θεωρούν οι αστυνομικοί, ότι ανήκουν στον καταζητούμενο αλβανό δραπέτη Ιλίρ Κούπα, ο οποίος κατόρθωσε να διαφύγει τα ξημερώματα, κατά την ένοπλη συμπλοκή με άνδρες της Αστυνομίας.

Από τις 6 το απόγευμα στις έρευνες, οι οποίες επικεντρώνονται στα χωριά του Κάτω Ζαλόγγου, συμμετέχει και ένα υπερσύγχρονο ελικόπτερο του Λιμενικού Σώματος.

Σύμφωνα με αστυνομικές πηγές, στον νεκρό Μαριάν Κόλα, πέραν από το Καλάσνικοφ, βρέθηκαν μία χειροβομβίδα στην τσέπη του και ένα σακίδιο με γεμιστήρες, χειροβομβίδες αλλά και μαγειρεμένα φαγητά. Η εμφάνισή του τους οδηγεί στο συμπέρασμα ότι τις τελευταίες δύο εβδομάδες οι δραπέτες δεν κρύβονταν στο δάσος αλλά είχαν βρει καταφύγιο σε κάποιο σπίτι.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 21/07/2013 10:48:05

    Η όλη επιχείρηση από την αρχή μέχρι και τώρα ένα πράγμα δείχνει: Η αστυνομία έχει και το προσωπικό και τα μέσα για ανταποκριθεί στο ρόλο της αλλά οι πολιτικές σκοπιμότητες και οι αριστερές προοδευτικές ανησυχίες/συμπλέγματα των πολιτικών μας δεν αφήνουν το Κράτος να ασκήσει βία εκεί που πρέπει. Διότι εκεί είναι το όλο ζήτημα. Θέλουμε το Κράτος να ασκεί καταστολή και βία και σε πόσο βαθμό; Θα αλλάξουν επιτέλους οι κανόνες εμπλοκής; Θα εντατικοποιηθεί η εκπαίδευση; Τα παραπάνω δεν χρειάζονται ούτε Τρόικες, ούτε επιπλέον χρήματα. Πολιτική βούληση και σχεδιασμός χρειάζεται. Υπάρχει; Για να δούμε...

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ H pena tis orghs 21/07/2013 21:18:15

      Χρηματα χρειαζονται,γενικα παντως εχεις δικιο.Οι ασκησεις και οι εκπαιδευσεις μειωθηκαν αλλα στο φιλοτιμο και στο καθηκον παμε καλα.Μπραβο στα παλικαρια..

  2. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 21/07/2013 10:52:19

    Ἔτσι μπράβο,νά κι ἕνα καλό νέο!

  3. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 21/07/2013 11:21:41

    Εδώ θα το ποστάρω δόκιμα, αλλού το είπα καυστικότερα...
    Θυμηθείτε τον κ. Σημίτη τι είπε για τα Ίμια. Ορμώμενος σε παραπλήσιο μήκος κύματος:

    Θέλω να εκφράσω τις ευχαριστίες μου στην αλβανική κυβέρνηση διότι οι κατσαπλιάδες που έστειλαν, απετέλεσαν στην επί πραγματικού χάρτου άσκηση της ΕΛ.ΑΣ. και των Ενόπλων Δυνάμεων στις περιοχές του Ναπολέοντα Ζέρβα.

    • fantomas avatar
      fantomas @ Πατωματζής 21/07/2013 14:04:49

      Που τις είδες τις ένοπλες δυνάμεις ?
      Εγώ που ήμουν 13 μέρες στην ήπειρο,,,,, την μόνη εμπλοκή από τις ένοπλες δυνάμεις που είδα ,,,,, ήταν ο ανεφοφιασμος με καύσιμο των ελικοπτέρων ,,,, και η συνδρομή της λέσχης αξιωματικών Ιωαννίνων για συτηση !

  4. WY avatar
    WY 21/07/2013 11:29:50

    Φωτιά καί Τσεκούρι στό Κάθαρμα!!!
    Στόν υπόνομο τής Κολάσεως μαζί μέ τά άλλα σκ...... συντρόφους σου,Αλήτη!!

    Ένα Μεγάλο Εύγε στούς ΕΚΑΜίτες!!!!!!

    Υ.Γ.
    Μήπως όμως φίλοι μου,παρεβιάσθησαν από τίς Ελληνικές Αρχές,τά ....ανθρώπινα δικαιώματα τών δολοφόνων κι έχουμε πάλι Τσυρίσματα από τούς Λαφαζάνηδες καί Ζωούλες!!!!
    Άμεσα, διενέργεια ΕΔΕ!!!!!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ WY 22/07/2013 08:00:03

      Πραγματι αρχισαν οι αναρχοαπλυτοι να τσιριζουν για ''πισωπλατα κτυπηματα των μπατσων '' και ''τωρα ηταν ο Κολα αυριο ποιος θαναι?''κλπ.Αρχισαν να σφιγγουν οι κολαδες τους μου φαινεται και λενε μπας κι εκει που παμε να βαλουμε μια βομβα μας ερθει καμια στο δοξα πατρι και παμε καλια μας .Πολυ καλο νεο και στον αλλον δραπετη με το καλο να μαθουμε το 'Vrasin '=σκοτωσαν στ'αλβανικα ΜΜΕ που χαιρετιζαν πριν την διαφυγη των κολαδων προβαλλοντας ετσι εμμεσα την ανικανοτητα των διωκτικων αρχων ακολουθουμενα απο καποια ελληνικα ΜΜΕ της κακιας ωρας που ελεγαν για εξοδα 1 εκατ € χωρις αποτελεσμα κλπ .Βρε ουστ αριστεραντζες της δεκαρας ,Πουσαρισμενα μυαλα της λαμογιας και παρασιτολογιας .

  5. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 21/07/2013 11:34:10

    Να ένα καλό νέο!

    Πιάστε νεκρό ή ζωντανό και τον άλλο. Και καλύτερα νεκρό.

  6. WY avatar
    WY 21/07/2013 11:36:28

    Ή ΕΛΑΣ ακολούθησε τήν τακτική ## τής ελεγχόμενης κόπωσης ##,από τήν πλευρά τών δολοφόνων αλλά καί τού καταδρομικού τρύκ, ## τής φαινομενικής εγκατάληψης τής μάχης/κυνηγητό ##,από πλευράς ΕΚΑΜ!!!
    Κι έπεσαν στό δόλωμα τά καθάρματα!!!
    Άλάνθαστο σχέδιο/τακτική!!!
    Εύγε καί πάλι στούς ΕΚΑΜίτες/ΕΛ.ΑΣ

    • fantomas avatar
      fantomas @ WY 21/07/2013 14:14:58

      Δεν ηταν τα ΕΚΑΜ που έβγαλαν την δουλειά,,,,, ηταν 1000 αστυνομικοι,,,,,

  7. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 21/07/2013 11:50:45

    Πολλα μπραβο στα ενστολα παλικαρια ΜΑΣ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Συνεχιστε ετσι...!!!!!!!!!!!!!!!!!

  8. Γιώργος avatar
    Γιώργος 21/07/2013 11:54:49

    Ανακοίνωση της ΡΗΜΑΔ δεν βλέπω και ανησυχώ!

  9. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 21/07/2013 12:13:06

    ΜΠΡΑΒΟ στά παλληκάρια μας, λεβέντες οἱ ΕΚΑΜῖτες. ᾿Απόδωσε καί τήν ἀνάλογη τιμητική διάκριση, κ. Δένδια!

    • fantomas avatar
      fantomas @ Φωτεινή 21/07/2013 14:11:27

      Δεν υπάρχουν ΕΚΑΜιτες , τροχονόμοι , ασφαλίτες ή ΟΠΚΕ, απλά υπάρχουν επαγγελματίες αστυνομικοί που ο κάθε ένας από αυτούς έκανε ότι έπρεπε να κάνει έτσι ώστε με συλλογική δουλειά οι κακοποιοί να μην φύγουν Αλβανία.

      • regeneration avatar
        regeneration @ fantomas 21/07/2013 14:25:06

        Σωστός.

  10. ΤΑΚΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ 21/07/2013 12:42:31

    Φωτια και τσεκουρι στους κατσαπλιαδες

  11. η Dimi avatar
    η Dimi 21/07/2013 12:48:31

    Χόρχε Μπουκάϊ (1949 –): Αργεντινός ιατρός και ψυχοθεραπευτής, μ' εξειδίκευση στη θεραπεία των νοητικώς ασθενών. Περισσότερα από 12 βιβλία του έχουν μεταφραστεί σε 21 γλώσσες και τοποθετούνται πρώτα στις λίστες των ευπώλητων κάθε χώρας.

    *Πάντα υποστήριζα ότι τα βιβλία μου αποτελούν, απλώς, ένα υλικό για τον νου, ότι βοηθούν τον αναγνώστη να στοχαστεί για τον κόσμο και τον εαυτό του. Να σκεφτεί τι δρόμο έχει χαράξει στη ζωή του με όσα έκανε και όσα δεν μπόρεσε να κάνει. Να αναλογιστεί όλα όσα συνέβησαν και, πάνω απ’ όλα, πού οδηγείται ο ίδιος και πού θα ήθελε να οδηγηθεί.

    Το μόνο πράγμα που θέλω από τα βιβλία μου, είναι να χρησιμεύσουν στους άλλους, όπως χρησίμευσαν σ’ εμένα άλλα βιβλία. Να μπορέσουν να γίνουν δρόμος για κάποιους, επιβεβαίωση για κάποιους άλλους, αφορμή για όσους θέλουν να βρουν μια σύντομη διέξοδο, να ξεφορτωθούν ένα βάρος, να δουν με νέα μάτια κάποιο παλιό τους πρόβλημα.

    Το εργαλείο που χρησιμοποιεί αυτό εδώ το βιβλίο, είναι η μαγική τέχνη της αφήγησης μιάς ιστορίας που σου ανοίγει πόρτες αγνοημένες, δυνατότητες που δεν τις είχες ποτέ φανταστεί, δρόμους που δεν βάδισες ακόμα.*

    *Ιστορίες Να Σκεφτείς* (απόσπασμα)
    Εκδόσεις Οpera Αθήνα 2008 | Μτφρ: Mαρία Μπεζαντάκου |

    Ο ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ
    Πριν από χρόνια, ενώ τελείωνα μια διάλεξη για ζευγάρια, θέλησα να διηγηθώ – όπως ακριβώς συνηθίζω – μια ιστορία ως αποχαιρετιστήριο δώρο. Προς έκπληξή μου, εκείνη τη φορά κάποιος από την ομάδα ζήτησε τον λόγο και προσφέρθηκε ο ίδιος να μου δωρίσει μια ιστορία που την αγαπάω τόσο, ώστε τη γράφω τώρα στη μνήμη του φίλου μου, Τζαίη Ραμπόν.

    Αυτή είναι η ιστορία ενός ανθρώπου τον οποίο εγώ θα χαρακτήριζα Ερευνητή. Ερευνητής είναι κάποιος που ψάχνει. Όχι απαραίτητα κάποιος που βρίσκει. Ούτε είναι απλώς κάποιος για τον οποίο η ζωή αποτελεί μια αναζήτηση.

    Μια μέρα, ο Ερευνητής, διαισθάνθηκε ότι έπρεπε να πάει προς την πόλη του Καμίρ. Είχε μάθει να δίνει μεγάλη σημασία στα προαισθήματά του, που πήγαζαν από ένα μέρος δικό του μεν, άγνωστο δε.

    Μετά από δύο μέρες πορείας στους σκονισμένους δρόμους, διέκρινε από μακριά το Καμίρ. Λίγο πριν φτάσει στο χωριό, τού τράβηξε την προσοχή ένας λόφος, δεξιά από το μονοπάτι. Ήταν σκεπασμένος από υπέροχη πρασινάδα και γεμάτος με δέντρα, πουλιά και μαγευτικά λουλούδια. Τον περιτριγύριζε κάτι σαν μικρός φράκτης φτιαγμένος από βαμμένο ξύλο.

    Μια μπρούτζινη πορτούλα τον προσκαλούσε να μπει.

    Ξαφνικά, αισθάνθηκε να ξεχνά το χωριό και υπέκυψε στην επιθυμία του να ξαποστάσει για λίγο σ’ εκείνο το μέρος. Ο Ερευνητής πέρασε την είσοδο κι άρχισε να βαδίζει αργά, δίπλα στις λευκές πέτρες που ήταν τοποθετημένες ανάκατα ανάμεσα στα δέντρα.

    Άφησε το βλέμμα του να ξαποστάσει σαν την πεταλούδα, σε κάθε λεπτομέρεια του πολύχρωμου αυτού παραδείσου. Τα μάτια του, όμως, ήταν μάτια Ερευνητή, κι ίσως γι αυτό ανακάλυψε εκείνη την επιγραφή πάνω σε μια από τις πέτρες:

    *Αμπντούλ Ταρέγκ: έζησε 8 χρόνια, 6 μήνες, 2 εβδομάδες και 3 μέρες*

    Τρόμαξε λίγο, συνειδητοποιώντας ότι εκείνη η πέτρα δεν ήταν απλώς μια πέτρα: ήταν μια ταφόπλακα. Λυπήθηκε, όταν σκέφθηκε ότι ένα παιδί τόσο μικρής ηλικίας ήταν θαμμένο σ’ εκείνο το μέρος.

    Κοιτάζοντας γύρω του, ο Ερευνητής συνειδητοποίησε ότι και η διπλανή πέτρα είχε μια επιγραφή. Πλησίασε να τη διαβάσει. Έλεγε:

    *Γιαμίρ Καλίμπ: έζησε 5 χρόνια, 8 μήνες και 3 εβδομάδες*

    Ο Ερευνητής αισθάνθηκε φοβερή συγκίνηση. Αυτό το πανέμορφο μέρος ήταν νεκροταφείο, και κάθε πέτρα ήταν ένας τάφος. Μία μία, άρχισε να διαβάζει τις πλάκες. Όλες, είχαν παρόμοιες επιγραφές: ένα όνομα και τον ακριβή χρόνο ζωής του νεκρού.

    Αλλά αυτό που τον τάραξε περισσότερο, ήταν η διαπίστωση ότι ο άνθρωπος που είχε ζήσει τον πιο πολύ καιρό, μόλις που ξεπερνούσε τα 11 χρόνια.. Νικημένος από μια αβάσταχτη θλίψη, κάθισε και άρχισε να κλαίει.

    Ο φύλακας του νεκροταφείου που περνούσε από εκεί, τον πλησίασε. Τον κοίταξε να κλαίει για λίγο σιωπηλός, και μετά τον ρώτησε αν έκλαιγε για κάποιον συγγενή. *Όχι, για κανένα συγγενή* απάντησε ο Ερευνητής.
    *Τι συμβαίνει σ’ αυτό το χωριό; Τι πράγμα φοβερό έχει αυτός ο τόπος; Γιατί έχει τόσα πολλά νεκρά παιδιά θαμμένα σ’ αυτό το μέρος; Ποιά είναι η τρομερή κατάρα που βαραίνει αυτούς τους ανθρώπους και τους έχει υποχρεώσει να φτιάξουν ένα νεκροταφείο για παιδιά;*

    Ο ηλικιωμένος, χαμογέλασε και είπε: *Μπορείτε να ηρεμήσετε. Δεν υπάρχει τέτοια κατάρα. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι εδώ, έχουμε ένα παλιό έθιμο. Θα σάς εξηγήσω.. Όταν ένας νέος συμπληρώνει τα 15 του χρόνια, οι γονείς, του χαρίζουν ένα τετράδιο όπως αυτό που έχω εδώ, για να το κρεμάει στον λαιμό. Είναι παράδοση στον τόπο μας. Από τη στιγμή εκείνη κι έπειτα, κάθε φορά που κάποιος απολαμβάνει έντονα κάτι, ανοίγει το τετράδιο και σημειώνει:

    *Στα δεξιά, αυτό που απόλαυσε.
    Στ’ αριστερά, πόσο χρόνο κράτησε η απόλαυση*

    *Έστω ότι γνώρισε μια κοπέλα και την ερωτεύτηκε. Πόσο κράτησε το μεγάλο αυτό πάθος και η χαρά της γνωριμίας τους; 1 εβδομάδα; 2 εβδομάδες; 3½ εβδομάδες;*
    *Και μετά, η συγκίνηση του πρώτου φιλιού. Η θαυμάσια ευχαρίστηση του πρώτου φιλιού! Πόσο κράτησε; Μόνο το 1½ λεπτό του φιλιού; 2 μέρες; 1 εβδομάδα;*
    *Kαι η εγκυμοσύνη; και η γέννηση του πρώτου παιδιού;*
    *Kαι ο γάμος των φίλων;*
    *Και το ταξίδι που πάντα θα ήθελε;*
    *Και η συνάντηση με τον αδελφό που γυρίζει από μιά μακρινή χώρα;*
    *Πόσο κράτησε στ’ αλήθεια η απόλαυση αυτών των αισθήσεων;*
    *Ώρες; Mέρες;*
    *Eτσι, εμείς συνεχίζουμε να σημειώνουμε στο τετράδιο κάθε λεπτό που απολαμβάνουμε.. Κάθε λεπτό!*

    *Όταν κάποιος πεθαίνει,
    Έχουμε τη συνήθεια
    να ανοίγουμε τετράδιό του,
    και ν’ αθροίζουμε τον χρόνο της απόλαυσης,
    γιά να τον γράψουμε πάνω στον τάφο του.
    Επειδή αυτός για εμάς,
    Είναι ο Μοναδικός και ο Πραγματικός Χρόνος
    που Έχουμε Ζήσει στη Ζωή μας.*
    * * *

    *H Ζωή δεν μετριέται με τον αριθμό
    των αναπνοών που παίρνουμε,
    αλλά, με τον αριθμό των στιγμών
    που μας κόβεται η αναπνοή.*
    (Τζωρτζ Κάρλιν)

    *Η Αγάπη κάστρα καταλεί
    και πύργους ρίχνει κάτω.*
    (Ελληνική παροιμία)

    *Cogito, Ergo Sum*
    Σκέπτομαι, συνεπώς υπάρχω
    (Λατινική ρήση)

    *Ένα ανενεργό μυαλό,
    είναι το Εργαστήρι του Διαβόλου.
    Και το επίθετο του Διαβόλου,
    είναι Αλτζχάϊμερ.*
    (Ιατροπαιδεία)

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ η Dimi 22/07/2013 17:34:35

      Πού "κολλά" το σχόλιο αυτό;

      Στο πανεπιστήμιο λέγαμε *Coito, Ergo Sum* :-)

  12. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 21/07/2013 13:15:30

    Πολλά συγχαρητήρια, στους άξιους άνδρες της ΕΛ.ΑΣ !!!! Ο κ. Δένδιας , οφείλει να τους τιμήσει . Και για να τους δώσει την πολύτιμη γι' αυτούς , ηθική ικανοποίηση, αλλά και για να δείξει ότι η πολιτεία , εκτιμά και τιμά αυτούς που κάνουν ένα τόσο δύσκολο και επικίνδυνο καθήκον .

  13. kkourk avatar
    kkourk 21/07/2013 13:36:25

    Ας είναι καλά το παλικάρι τον ΕΚΑΜ που τραυματίστηκε. Περιμένω από το κράτος να του παρέχει κάθε βοήθεια, ιδιως σε περίπτωση τυχόν αναπηρίας. Και επιτέλους τα σύνορα πρέπει να φυλαχθούν. Η τιμωρία όσων φέρουν όπλο πρέπει να είναι παραδειγματική.
    Ένα μεγάλο μπράβο σε όλα τα παιδιά που συμμετεχουν στην επιχείρηση, από τον πιο χαμηλόβαθμο εως τον αρχηγό.

  14. charulisN avatar
    charulisN 21/07/2013 14:22:30

    Aς είναι καλά ο αστυνόμος Κιτσαράς της ΑΔ Ιωαννίνων που μαζί με άλλους συναδέλφους τους διέκριναν τους εγκληματίες αρχιδολοφόνους ουτσεκάδες, που επιμελώς τα κανάλια της διαπλοκής ονομάζουν δραπέτες των φυλακών!. Ας είναι καλά ο αντιστράτηγος Τσακνάκης, επιθεωρητής Β. Ελλάδας που με την επιμονή του και την υπομονή του καθοδηγούσε με ιδιαίτερο ζήλο τις επιχειρήσεις. Τέλος ας είναι καλά οι ΕΤΑτζήδες, η πραγματική ελίτ, η αιχμή του δόρατος των Ε.Δ. που αθόρυβα... βοήθησαν το έργο των χαβαλέβων των Αθηνών, ενστόλων και μη.

    • regeneration avatar
      regeneration @ charulisN 21/07/2013 21:08:22

      Μη μπαίνουμε σε ονοματολογια.Δεν οφελεί κανέναν... Ούτε τον κύριο Γενικό....

  15. alex23 avatar
    alex23 21/07/2013 14:26:53

    προβλεπω οτι ο συριζα θα κανει καταγγελια οτι οι σφαιρες των εκαμ ηταν γερμανικης προελευσεως (εκτος αν η επισκεψη του αμερικανου υπουργου σημερα χαλαει τα σχεδια τους, οποτε θα ειναι αμερικανικης προελευσης) και οτι ο ατυχος αλβανος ειδε τα εκαμ που ηταν τοσες ωρες χωρις φαγητο και πηγε να τους δωσει(για αυτο ειχε και τα ταπερακια) και αυτοι τον πυροβολησαν πισωπλατα γιατι το φαγητο ειχε παγωσει...

  16. someone avatar
    someone 21/07/2013 15:37:03

    επιτελους να πω και εγω ενα πραγματικο ΜΠΡΑΒΟ

  17. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 21/07/2013 15:48:55

    Τόσες μέρες διαβάζαμε ότι τους έψαχναν με θερμικές κάμερες οι Ειδικές Δυνάμεις του Στρατού, τέσπα εκεί θα κολλήσουμε?
    Το αποτέλεσμα μετράει. Επιτέλους η Αστυνομία να πράττει τα αυτονόητα σε τέτοιες περιπτώσεις.
    Μπαμ και κάτω, δε χωράνε τέτοιοι υπάνθρωποι σε φυλακές, πάλι θα σκότωναν.

    • fantomas avatar
      fantomas @ Πατωματζής 21/07/2013 19:44:56

      ναι,, ηταν και 5 δραγατηδες, 3 του ΣΔΟΕ, 7 επιθεωρητες του ΙΚΑ και 1 αστυατρος...... ημαρτον!
      Η ΕΛ.ΑΣ. εχει αγορασει μεσω του ΙΝΤΡΕΓΚ ΙΙ 72 θερμικες καμερες.

  18. CRSPAN avatar
    CRSPAN 21/07/2013 15:56:16

    ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΕΙΣ ΠΕΡΑΣ ΤΟ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΡΓΟ!!!ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΘΗΚΑΝ ΑΔΙΚΩΣ ΤΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΝ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΑ!!!ΤΟ ΕΖΗΣΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΓΙΑΝΝΕΝΑ Κ ΗΜΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ.ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΥΡΑΣΗ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΣΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥΣ Κ ΠΑΛΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΑΝ!!!

  19. τέστε avatar
    τέστε 21/07/2013 16:27:23

    σκότωσαν-φυλακίστηκαν-δραπέτευσαν-ξανασκότωσαν και σκοτώθηκαν
    Μπράβο!?

    • WY avatar
      WY @ τέστε 21/07/2013 19:54:33

      Μεμψίμοιρος καί μικροπρεπής, όπως όλα τά συντρόφια σου!!
      Αλλά εσείς αναγάγετε τούς εγκληματίες τής Marfin σέ Λαικούς Ήρωες,Εύγε στούς ΕΚΑΜίτες/ΕΛ.ΑΣ θά αποδίδατε,πού απήλλαξαν τήν Ελληνική Κοινωνία από έναν ## ΄Αλβανικής πεποιθήσεως/συνειδήσεως δολοφόνο ## ?
      Διά ΄σάς ## ΄Ο,τι τό Εθνικόν, Ψευδές καί Κίβδηλο ##.

      • τέστε avatar
        τέστε @ WY 21/07/2013 22:39:48

        Ανάθεμα και αν κατάλαβες τίποτα από αυτά που έγραψα.Τέλος πάντων ,επειδή φαίνεσαι να 'σαι στα χαμένα ,εγώ θα σε βοηθήσω.
        http://www.kethea.gr/ Κάνε μια επίσκεψη.

  20. WY avatar
    WY 21/07/2013 16:36:08

    Όπως κι΄άν έχη,ό δολοφόνος έγινε σκ....... στόν υπόνομο τής Κολάσεως!!

  21. o deksios avatar
    o deksios 21/07/2013 17:36:27

    παλι μπλογκς των συνιστωσων μιλουνε για εν ψυχρω δολοφονια!! και οτι ειναι παρανομη η επιχειρηση γιατι συμμετεχει και ο στρατος..
    οσο ο "επισημος" συριζα δεν διαψευδει, αυτη ειναι και η επισημη θεση τους

  22. μ.ν. avatar
    μ.ν. 21/07/2013 18:05:12

    Λυπάμαι που θα σας χαλάσω τον εκστασιασμό για την επιτυχία της Ελληνικής Αστυνομίας, αλλά θέλω να σας θυμήσω ότι τα καθάρματα που τελικώς διέφυγαν από τις φυλακές ήταν 8!
    Τον έναν τον σκότωσαν πριν μερικές εβδομάδες, τον Κόλα σήμερα κ τον Ιλίρ τον τραυμάτισαν και μάλλον σύντομα θα τον βρουν...
    Μέχρι να φτάσουμε στον αριθμό ''8'' όμως, μας λείπουν άλλα 5 καθάρματα...
    Μ αυτά τι γίνεται??
    Θα μας απαντήσει κάποιος?
    Ποιος μας εγγυάται ότι είναι λιγότερο επικίνδυνοι από τον Κόλα...??

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ μ.ν. 21/07/2013 18:55:28

      Νομίζω έντεκα είχαν διαφύγει, όχι οχτώ, και είχαν συλλάβει κάποιους αρχές-αρχές χωρίς παρατράγουδα. Μάλλον δυο ψάχνουν τώρα...

  23. ΚΜ avatar
    ΚΜ 21/07/2013 18:09:47

    Μπράβο στα παληκάρια που μας απάλλαξαν από τον εγκληματία.

  24. ΥΠΕΡ avatar
    ΥΠΕΡ 21/07/2013 18:35:14

    Ωραία . Πήρε αυτό που του άξιζε. Συγχαρητήρια σε όλους τους αστυνομικούς.

  25. Μανώλης Πετράκης avatar
    Μανώλης Πετράκης 21/07/2013 18:54:20

    Συγχαρητήρια στους αστυνομικούς. Πρέπει να υπάρξει και τυπική νομοθετική ρύθμιση ώστε κάθαρμα που έχει φάει ισόβια για ανθρωποκτονία και δραπετεύει να μπορεί να εξοντώνεται είτε κατά την καταδίωξή του είτε αμέσως μετά χωρίς πολλές διατυπώσεις.

  26. μ.ν. avatar
    μ.ν. 21/07/2013 19:26:12

    είχαν διαφύγει έντεκα, βρήκαν αμέσως τους τρεις κι έμειναν οχτώ...
    από τους οχτώ σκότωσαν τον έναν κι έναν θείο του πριν αρκετές μέρες κ σήμερα τον Κόλα κ τον άλλον που μάλλον θα τον βρουν αργά ή γρήγορα...
    άρα μένουν 5....
    αυτοί που είναι...???

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ μ.ν. 21/07/2013 20:22:35

      Σύμφωνα μέ τά στοιχεία σου,μήπως μένουν τέσσερις;

      • Dimitrios Kottas avatar
        Dimitrios Kottas @ Κυθήριος 22/07/2013 14:26:35

        χαχαχαχαχα. Αυτό μου θύμησε τον παππού μου, που όταν ήμουν μικρός μου έλεγε για πλάκα πως οι 7 σοφοί της αρχαίας Ελλάδος ήσαν 5. Από αυτούς οι 3 σημαντικότεροι. Ο Θαλής και ο Μιλήσιος.

    • airman avatar
      airman @ μ.ν. 21/07/2013 20:37:34

      Εάν παραμένουν εντός της επικράτειας έχουν δύο επιλογές:
      α. Να παραδοθούν
      β. Να αυτοκτονήσουν
      Υπάρχει βέβαια και ο τρίτος δρόμος που πλέον έχει ''στρωθεί''. Μόνο που πλέον θέλει πολύ προσοχή γιατί πριν την όποια επιχείρηση πρέπει να ''οδηγηθούν'' εκτός κατοικημένης περιοχής.

    • Dimitris avatar
      Dimitris @ μ.ν. 21/07/2013 20:53:50

      Ο θείος του Λίκα που σκοτώθηκε στην Κόνισκα δεν ήταν στους 11 της απόδρασης. Ελεύθεροι απο τους 11 είναι ακόμα 4. 3 έπισαν αμέσως. 2 έπιασαν στη ληστεία στο Περιστέρι. 2 νεκροί. Σύντομα και οι υπόλοιποι να πάρουν αυτό που πρέπει...

  27. airman avatar
    airman 21/07/2013 19:49:16

    Στο 40ήμερο μνημόσυνο του πεσόντα Αστυνομικού στο Δίστομο έστειλαν το δολοφόνο εκεί που έπρεπε οι συνάδελφοί του.
    Βέβαια χαράμισαν πολλές σφαίρες γι' αυτό ίσως θα ήταν σκόπιμο και για λόγους οικονομίας τον άλλο να τον αναλάβουν κάτι παληκάρια που δουλεύουν άνετα το μαχαίρι. Μόλις ξεμπερδέψουν πέφτει μια ντουφεκιά και ο ιατροδικαστής του κάνει μια τροχειοτομή. Απλά πράγματα.

    • WY avatar
      WY @ airman 21/07/2013 19:59:52

      Διά όλα αυτά τά Αλβανικής/ντόπια ή άλλη προελεύσεως καθάρματα, πρέπει νά ισχύη ΕΝΤΟΣ τών φυλακών ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ καί λίγο διάστημα μετά τή φυλάκισή τους, ό νόμος ## τού παράπλευρου ατυχύματος ##.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ airman 21/07/2013 20:19:57

      Ἀγαπητέ airman,ὁ ἱατροδικαστής τήν τροχειοτομή θά τήν κάνει μέ τόν τροχό;
      Βάρβαρα πράγματα,δέν πιάνει καλύτερα μιάν ἀξίνα; :-)

      • airman avatar
        airman @ Κυθήριος 21/07/2013 22:55:25

        Τραχειοτομή, τροχειοτομή το αποτέλεσμα μετράει!
        Όσο για την αξίνα, εν προκειμένω είναι το αμέσως επόμενο χρησιμότερο εργαλείο μαζί με το φτυάρι!

  28. fantomas avatar
    fantomas 21/07/2013 19:49:36

    τι λες ρε φιλε?
    που τους ειδες εσυ τους ΕΤΑτζιδες?
    ΗΜΑΡΤΟΝ
    ενα ονομα εστω μικρο δεν μας λες απο τους ΕΤΑτζιδες?

    • airman avatar
      airman @ fantomas 21/07/2013 19:55:07

      Δηλαδή αν είχαν πάρει μέρος και τα ΕΤΑ θα σε πείραζε πολύ;

      • fantomas avatar
        fantomas @ airman 21/07/2013 20:02:23

        οχι ΕΑΝ ειχαν παρει μερος!!
        με ενοχλει ,,,, οπου υπαρχει γαμος και χαρα,,,, η βασιλο πρωτη!!
        με την ιδια λογικη στην επιχειρηση πηρε μερος και ενας σαλεπιτζης που εδινε σαλεπη στις νυχτερινες βαρδιες!!!

        • airman avatar
          airman @ fantomas 21/07/2013 20:12:11

          Αιτιολογείς το όχι επειδή δεν μπορείς να δικαιολογήσεις το ναι ή μου φαίνεται;

          • fantomas avatar
            fantomas @ airman 21/07/2013 20:29:41

            ασε ρε φιλε......
            13 μερες ημουν εκει πανω....
            ολα τα αλλα.... ειναι μπαρουφες.....
            ΔΕΝ υπηρχε ΙΧΝΟΣ αμεσα εμπλεκομενου των ενοπλων δυναμεων.....
            ολα αυτα που λες ειναι ιστοριες για παιδακια.....
            καληνυχτα σου.....

          • airman avatar
            airman @ fantomas 21/07/2013 20:49:32

            Ξαναδιάβασε την 1η ερώτηση που είναι σαφείς και μη βλέπεις ιστορίες!
            Όσο για τη 2η ερώτηση, μη τσιμπάς!

          • charulisN avatar
            charulisN @ fantomas 22/07/2013 05:37:55

            Στα μπλόκα είχαν και κλιματιστικά τα αυτοκίνητα? Θες να μου πεις ότι δεν πήρε μέρος το ΕΤΑ, τουλάχιστον στην πρώτη φάση. Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις. Εδώ και ο Δένδιας το αποκάλυψε και ευχαρίστησε το ΥΠΕΘΑ. Ευχαρίστησε επίσης και το υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας λόγω συμμετοχής της ΜΥΛ/ΛΣ.
            ΥΓ: Αν είχατε εικόνα για τη συμμετοχή του ΕΤΑ δεν θα ονομάζονταν ΕΤΑ, αλλά ΕΛΑΣ.
            ΥΓ:2 Υπάρχουν και παιδιά στην ΕΛΑΣ που είναι άξια ειδικά όσα είναι από επαρχία, ειδικά στην Κρήτη και όχι τα βύσματα των Αθηνών.

          • fantomas avatar
            fantomas @ charulisN 22/07/2013 08:44:07

            η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας!
            ο Δενδιας ειπε ευχαριστω κτλ διοτι οι ενοπλες δυναμεις (πυροβολικο) στην Ναυπακτο επειδη ο Δενδιας τα εχει σκ@τ@σει με τα ιπταμενα μεσα του υπουργειου του ζητησε συνδρομη απο μη επανδρωμενο αεροπλανο παρατηρησης για την νυχτα,,,,, το οποιο απο καποιο προβλημα (ας μην αναφερουμε ποιο!) κατεπεσε!!!
            Το λιμενικο ΒΟΗΘΗΣΕ και αυτο ειναι αληθεια!

  29. christof avatar
    christof 21/07/2013 20:04:10

    υπηρξε πολιτικη βουληση και η αστυνομια εκανε το καθηκον της. ΕΥΓΕ σε ολους τους πρωταγωνιστες.

  30. Νικήτας avatar
    Νικήτας 21/07/2013 20:53:50

    Εξαιρετικό νέο που μας γέμισε εθνική υπερηφάνια .
    Αλβανός μαζί με καλάσνικοφ πρέπει να τσακίζεται .
    Ακόμα πρέπει ο στρατός να επανέλθει στα ελληνοαλβανικά σύνορα .

    Τα παραπάνω συμπεράσματα έβγαλα απο όλη αυτήν την ιστορία και μπράβο στα παιδιά των ΕΚΑΜ που είναι πραγματικοί ήρωες και εξαιρετικοί στην δουλειά τους .

  31. Ασχετος avatar
    Ασχετος 21/07/2013 21:07:16

    Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος εθνικής υπερηφάνιας επειδή επιτέλους κάποιοι έκαναν σωστά τη δουλειά τους. Εχθρός μας δεν είναι ο Αλβανός κακοποιός είναι ο κακοποιός νέτα σκέτα. Οποιοσδήποτε με καλάσνικοφ οφείλει να τσακίζεται και ας μην ξεχνάμε ότι τα δύο παληκάρια της ομάδας ΔΙΑΣ δεν τα καθάρισαν εν ψυχρώ Αλβανοί με καλάσνικοφ αλλά δικοί μας με καλάσνικοφ, τους οποίους επίσης θα τους προτιμούσα νεκρούς παρα να πληρώνω για να τους τρέφουν στη φυλακή και να συνεχίζουν από εκεί τις παρανομίες τους δίνοντας εντολές στους συνεργάτες τους έξω.
    Η δική μου ικανοποίηση είναι η διαπίστωση ότι υπάρχει ελπίδα όταν ο ανθρώπινος παράγοντας θέλει και μοχθεί. Ας συνεχίσουν με την ίδια αποφασιστικότητα και στην καθημερινότητά μςς

  32. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 21/07/2013 21:30:51

    Να μην ξεχναμε παντως πως ξεκινησε η ιστορια.Δεν ειναι λυση να τους ταιζουμε,να το σκανε,να σκοτωνουν και μετα να στηνουμε χρονοβορες και πολυεξοδες αποστολες κυνηγιου.Μεσα στη φυλακη κατι δεν λειτουργει σωστα,ειναι ολοφανερο.Αυτος ειναι ο αδυναμος κρικος στην αλυσιδα και αυτο πρεπει να προσεξουμε

    • τέστε avatar
      τέστε @ Μεγαλες στιγμες 21/07/2013 22:45:51

      Έχεις απόλυτο δίκιο ,δυστυχώς όμως οι περισσότεροι ,λόγω χαμηλού επιπέδου νοημοσύνης αλλά και πολύ κακής νοοτροπίας αδυνατούν να το καταλάβουν.

  33. deldio avatar
    deldio 22/07/2013 01:08:27

    Ο νεκρός ήταν γνωστών δεξιών αισθημάτων ως κακοποιός και λάτρης της καλής ζωής!

  34. COSTAS avatar
    COSTAS 22/07/2013 01:59:48

    Τι θα γίνει με τους εγκλείστους που απολαμβάνουν ένα επίπεδο ζωής πάνω απο εκείνο του μέσου Ελληνα ( τρία γεύματα την ημέρα, ψύξη, θέρμανση, γυμναστική, ιατρική περίθαλψη κλπ).
    Τι θα γίνει με τους υποψήφιους για απόδραση ( Αλκέτ Ριτζάι).
    Θυμηθείτε την μέθοδο τερματισμού της Rote Armee Fraktion (RAF) και την ¨τύχη¨των Adreas Baader και Ulrike Meinhof.
    Δεν μπορεί να συμβεί ένα ατύχημα στις φυλακές;

  35. OR avatar
    OR 22/07/2013 07:09:19

    Μπράβο - Μπράβο είναι η καλύτερη είδηση όταν ακούς ότι τα καθίκια ψοφάνε...θα στεναχωρηθούν οι προοδευτικοί βέβαια,αλλά αφού δεν τους αρέσει εδώ γιατί δεν πάνε να μείνουν στην ποδαρίλα της Αλβανίας,του Αφγανιστάν...όχι βέβαια...προτιμούν το σπιτάκι του μπαμπά στην Πεντέλη,Αγ.Παρασκευή και επανάσταση με το ipad ανά χείρας..!Υποκριτές αισχροί. Δυστυχισμένα αποκτηνωμένα σκουπίδιαπου υπό την επίφαση της αριστεράς υπηρετείτε την χειρότερη έκφανση της παγκοσμιοποίησης

  36. WY avatar
    WY 22/07/2013 07:21:57

    Nά λιγοστέψης τίς ##δόσεις## σου.
    Θά σέ βοηθήση!!

    • τέστε avatar
      τέστε @ WY 22/07/2013 16:48:32

      ..και από ορθογραφία βλέπω σκίζεις ...

  37. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 22/07/2013 11:48:09

    Επειδή έχεις γνώμη για όλα από όσο έχω διαβάσει στα σχόλια και των άλλων είσαι ο Φαντομάς των Παρισίων ή κάποιος της Interpol?
    Ανάγαγες σε θέμα αν ήταν η ΕΤΑ, η ΜΥΚ, τα ΕΚΑΜ...
    Λες και νοιάζει τον κοσμάκη (κι ειδικότερα τους συγγενείς των δολοφονημένων) ποιοι διαβαλόστειλαν τα τέρατα.
    Πάντως η ΕΣΑ δεν ήταν => έχουμε 39 χρόνια μεταπολίτευση ROFL...

  38. eksothen avatar
    eksothen 22/07/2013 13:18:58

    Ανασυγκροτηση του σωματος της χωροφυλακης με εντονο το παραστρατιωτικο της προσωπο με καταλληλο υλικο, με την Διοικητικη Αστυνομια και επανεξεταση για την ιδρυση, στα προτυπα των ΗΠΑ βλ. εθνοφυλακη, ενα σωμα οπου θα συνεργαζεται με τις ΕΔ και την χωροφυλακη!
    Επιβαλεται απο τις συγκυριες της εποχης και εκ του αποτελεσματος της Ελληνικης καταστασης που βιωνουμε ολοι μας, βλεπε μειζον θεματα οπως την εισβολη παρανομων, την δεδομενη απο εξωτερικα κεντρα επηρεαζομενη τρομοκρατια μεσα στην Ελλαδα, την οργανωμενη εγγληματικοτητα ξενη και ντοπια, βλ. διακινηση ναρκωτικων/λευκη σαρκα, την επιρροη ξενων κρατιδιων σε μουσουλμανικες μειονοτητες βλ. Θρακη, κυκλωματα παιδικης και οχι μονο σεξουαλικης εκμεταλλευσης κλπ, κλπ, κλπ.

    Χωροφυλακη εδω και τωρα!

    • eksothen avatar
      eksothen @ eksothen 22/07/2013 15:41:57

      Να προσθεσω, ενα πληρες κειμενο προς αυτην την κατευθυνση, δλδ, την επανιδρυση της χωροφυλακης και την αιτιολογια.

      h##p://defence-point.gr/news/?p=80905

  39. kadett avatar
    kadett 22/07/2013 22:36:03

    Ποιός βοήθησε τον ΚΟΛΑ και του πήγε τα τάπερ (από το τοπικό εστιατόριο της Βροσύνας), πήραν αποτυπώματα? Πόσα Αλβανά δουλεύουν στην περιοχή και στα γύρω χωριά - ελέγχθηκε τυχόν υποστήριξη προς τα καθάρματα?

  40. η Dimi avatar
    η Dimi 23/07/2013 05:18:52

    "κολλά" στον Κόλα. Που δεν πρόλαβε ούτε λεπτό Μοναδικού και Πραγματικού Χρόνου Ευτυχίας, στη ψυχασθενή ζωή του να βιώσει.

    Εμείς του νηπιαγωγείου *cogito* το λέγαμε

  41. COSTAS avatar
    COSTAS 24/07/2013 20:33:48

    O ένας κακοποιός γλύτωσε απο την ενέδρα αφού κατάφερε να τραυματίσει έναν αστυνομικό.

    Ο άλλος έπεσε νεκρός λίγο πριν μπεί στο δάσος, όπως φαίνεται απο τις φωτογραφίες. Είχε μόνο μια σφαίρα στην πλάτη που του τρύπησε την καρδιά.

    Ο ένας καμμία σφαίρα και ο άλλος μία και φαρμακερή.

    Δεν θα έπρεπε αυτοί να έχουν καμμιά ΄κατοστή σφαίρες έκαστος στην κοιλιά γιατί αυτή είναι η δύναμη πυρός τόσων ανδρών απο τόση απόσταση.

    Στον γάμο του Καραγκόζη έρριχναν οι επίλεκτες δυνάμεις;

    Τελικά την θανατηφόρα σφαίρα την οδήγησαν εκεί οι κατάρες της μάννας και της γυναίκας και των ορφανών και οχι το σημάδι των δικών μας.

    • Γιώργης Α. avatar
      Γιώργης Α. @ COSTAS 25/07/2013 11:16:37

      Ρίχναν τόσοι πολλοί; Μα δεν υπάρχει λόγος, δεν είμαστε σε ταινία του χολυγουντ. Μια σφαίρα χρειάστηκε, μια σφαίρα ξοδεύτηκε. Αν διαβασα καλά σε άλλο σάιτ, ο Κόλα εριξε μισή γεμιστήρα. Δεν πέτυχε ευτυχώς τίποτα. Η ταχύτητα είναι καλή αλλά η ακριβεια κρίσιμη σε αυτές τις περιπτώσεις.

  42. airman avatar
    airman 24/07/2013 20:44:33

    ''Είχε μόνο μια σφαίρα στην πλάτη που του τρύπησε την καρδιά.''
    Συμπέρασμα λοιπόν ότι αυτός που την ''μπουμπούνιξε'' είχε καλό σημάδι σε σχέση με τους υπόλοιπους που ''ντουφέκαγαν''!