02/07/2013 20:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Νεκροί δύο από τους δραπέτες των φυλακών Τρικάλων

Νεκροί είναι δύο από τους δραπέτες των φυλακών Τρικάλων, που είχαν πρωταγωνιστήσει στην ένοπλη συμπλοκή και τη δολοφονία αστυνομικού στο Δίστομο Βοιωτίας .

Οι δύο δραπέτες σκοτώθηκαν λίγο πριν τις 10 το βράδυ κατά τη διάρκεια ανταλλαγής πυροβολισμών με αστυνομικούς της ΕΚΑΜ στην περιοχή Κόνισκα Αιτωλοακαρνανίας.

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι αστυνομικοί είχαν στήσει μπλόκο σε μία χαράδρα στο πλαίσιο των ερευνών που γίνονται τις τελευταίες ημέρες στην περιοχή της Τριχωνίδας, όπου είχαν εντοπισθεί οι δραπέτες . Οι δύο από τους καταζητούμενους επιχειρούσαν να περάσουν πεζοί από το σημείο εκείνο με αποτέλεσμα να συμπλακούν με τους αστυνομικούς και να πέσουν νεκροί από τις σφαίρες.

Στην Κόνισκα έχουν ήδη ενισχυθεί οι αστυνομικές δυνάμεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 02/07/2013 20:49:06

    Καλή ...ξημέρωμα !

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ ΠΙΛΟΤΟΣ 02/07/2013 20:49:31

      Καλό

  2. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/07/2013 20:56:53

    Ἔτσι μπράβο!
    Νά ἐφαρμόζεται ἡ θανατική ποινή σιγά σιγά...

  3. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/07/2013 21:03:47

    Να και κάτι ευχάριστο!

  4. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 02/07/2013 21:11:40

    O Θεος να συγχωρεσει τις αμαρτιες τους. Το δικαιο ειναι και οι αλλοι 3 να ακολουθησουν τον ιδιο δρομο, ο οποίος θα τους οδηγησει στη Κριση Του!

  5. parsifal avatar
    parsifal 02/07/2013 21:14:08

    Αναμένεται δήλωση της ΔΗΜΑΡ για ελλειψη διαλόγου με τους δραπέτες πριν την επέμβαση. Ο δε ΣΥΡΙΖΑ θα καταγγείλει τους "μπάτσους" της "ακροδεξιάς κυβέρνησης" που αφενός φέρουν οπλα, αφετέρου ...εκαμαν χρήση !

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ parsifal 02/07/2013 21:56:12

      Μέσα στο χάλι μας, μια καλή είδηση και ένα ωραίο αστείο. Εύγε!

  6. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ avatar
    ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΩΝ 02/07/2013 21:15:56

    Αφήστε την Αστυνομία και το Στρατό να λειτουργήσουν. Ξαναδώστε στον Έλληνα την (χαμένη;) περηφάνεια και την αξιοπρέπειά του.
    Απλά πράγματα: Όποιος λαθροέποικος ήρθε για να κάνει καριέρα φονιά, βιαστή, ληστή, εμπόρου ναρκωτικών - όπλων - λευκής σαρκός... να ξέρει πως θα ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ το σαρκίο του από τα ένοπλα σώματα του Έθνους.

  7. "V" avatar
    "V" 02/07/2013 21:32:47

    3 to go. Take no prisoners

  8. Γιώργος avatar
    Γιώργος 02/07/2013 21:35:30

    Μπράβο!

  9. airman avatar
    airman 02/07/2013 21:43:28

    'Ετσι μπράβο!!!

  10. Mak avatar
    Mak 02/07/2013 21:47:34

    Είναι η λογική αυτοάμυνα της κοινωνίας απέναντι σε κατά συρροήν δολοφόνους-ληστές. Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

  11. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 02/07/2013 21:50:16

    Πιστευω οτι και ο Πανος Καμμενος, θα ειχε τις αντιρησεις του για τη δυναμικη επεμβαση των ενστολων. Μακαρι να αληθευει οτι ειναι ''διακλαδικη'' επιχειρηση, ειδικα ενα συγκεκριμενο τμημα αν συμμετεχει...

  12. Καρεότης avatar
    Καρεότης 02/07/2013 21:54:27

    ...επιτέλους μια νίκη...

  13. Πατωματζής avatar
    Πατωματζής 02/07/2013 21:55:36

    O τρίτος ψυχορραγεί τώρα:

    http://www.makeleio.gr/index.php?option=com_content&view=article&
    id=19684:2013-07-02-20-23-01&catid=4:2012-02-11-12-49-59&Itemid=2

  14. tpe avatar
    tpe 02/07/2013 21:56:06

    Μη λέτε τέτοια. Θα σας πουν φασίστες οι φασίστ..., εεεε, οι προοδευτικοί ήθελα να πω...
    Ας ελπίσουμε να πιάσουν τους άλλους 3. Υπάρχουν πολλά θύματα για τα οποία πρέπει να λογοδοτήσουν.

  15. Zugzwang avatar
    Zugzwang 02/07/2013 21:59:38

    Το απογευμα σημερα, πριν aπo την συμπλοκη, ο φιλος Ηλιας αμφισβητησε σχολιο μου σε αλλη αναρτηση
    ( http://www.antinews.gr/2013/07/01/220659/#comments )
    ,στο οποιο εγραφα οτι ηταν σε εξελιξη επιχειρηση εναντιον της συμμοριας του Κολα και οτι την υπαιθρο την λυμαινονται λαθρομεταvaστοληστες καθε προελευσης. Η πραγματικοτητα δεν αργησε να διαψευσει τον Ηλια. Ειναι λυπηρο να βλεπει κανεις οτι υπαpχουν Ελληνες που δεν γνωριζουν τι συμβαινει στηv χωρα τους.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Zugzwang 02/07/2013 22:13:31

      Χαχα, βρήκες και συ άτομο να ασχοληθείς...

  16. ΤΑΚΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ avatar
    ΤΑΚΗΣ ΚΑΛΑΜΑΤΙΑΝΟΣ 02/07/2013 22:18:01

    Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες αύριο στελέχη του Συριζα και της Δημαρ θα αυτομαστιγωθουν στο σύνταγμα εις ένδειξη διαμαρτυρίας .
    Παρακαλείται το φιλοθεάμων κοινό να προσέλθει χωρίς αυγά ζαρζαβατικά και άλλες τέτοιες γελοιότητες.
    Μετά το πέρας των εκδηλώσεων θα μοιρασθούν αναμνηστικά

  17. kostas nikolaou avatar
    kostas nikolaou 02/07/2013 22:24:33

    κορόιδα αλβανοί αν ξέρατε να παίζατε καλή μπάλα τώρα θα είσασταν στο μέγαρο και οχι στο διαβολο.
    επιτέλους μια καλή είδηση. καλή συνέχεια και με τους τπόλοιπους

  18. ΥΠΕΡ avatar
    ΥΠΕΡ 02/07/2013 22:49:53

    Καλή είδηση .

  19. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 02/07/2013 23:07:53

    Σεβασμός στις Ένοπλες Δυνάμεις,για μία στιγμή όπως η σημερινή προετοιμάζονται.............Απλά κάνουν το καθήκον τους.........

  20. The Despared avatar
    The Despared 03/07/2013 00:46:25

    Από την στιγμή που πήγανε πανω τα Βατραχια και οι Ετατζηδες ηταν θεμα χρονου..Οι επίλεκτοι των επιλέκτων δεν αποτυγχάνουν ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ!!

    • fantomas avatar
      fantomas @ The Despared 03/07/2013 07:04:58

      Για να αποσαφηνιστεί η κατάσταση……. επειδή συμμετέχω στην επιχείρηση.
      Σε αύτη την μεγάλη επιχείρηση λαμβάνουν μέρος πολλές και ειδικευμένες ένστολες δυνάμεις (αστυνομίας, λιμενικού κτλ) με πολλούς ρόλους.
      Τον συντονισμό των ερευνών τον έχει μόνο ο Υποστράτηγος Ματσικας (Διοικητής δυτικής Ελλάδος) Την προσπάθεια σύλληψης οποιουδήποτε υπόπτου την έχει και ενεργεί μόνο η ΕΚΑΜ. Όλοι οι άλλοι υποστηρίζουν την επιχείρηση π.χ. ιχνηλάτες στρατού, μη επανδρωμένα αεροσκάφη κτλ

      • Johny avatar
        Johny @ fantomas 03/07/2013 07:12:51

        Κατανοητή η διευκρίνηση και η σκοπιμότητά της.

  21. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 03/07/2013 04:19:26

    Μπραβο σε οσους συμμετειχαν στις ερευνες και στην συμπλοκη.Αυτο ακριβως χρειαζεται,η πολιτικη της "μη συλληψης" οταν αφορα τετοια καθαρματα

  22. ERASMUS avatar
    ERASMUS 03/07/2013 06:29:32

    Πολύ καλή είδηση αλλά ...αυτό έπρεπε να γίνει πολύ πιο νωρίς ..... για να μην πήγαιναν τσαμπα και βερεσέ η κοπελίτσα από την Κόρινθο και το παλικάρι .. Αν γινόταν τέτοιου ειδους απόδραση στις ΗΠΑ ... αυτοί θα εβλεπαν τα ραδίκια ανάποδα πριν προλαβουν να κάνουν 6 βήματα από τον τοίχο των φυλακών....

  23. Johny avatar
    Johny 03/07/2013 07:06:42

    Άγραφος νόμος:
    αν σκοτώνεις δεν θα φτάνεις ποτέ σε δικαστήριο!
    Ειδικά αν σκοτώνεις αστυνομικό θα βρίσκεσαι πάντα δίπλα σε χαράδρα, σε χαντάκι, σε ρυάκι, σε ποτάμι «αυτοκτονημένος» ή νεκρός επειδή αντιστάθηκες.

    Αυτό πρέπει να γίνει σαφές προς κάθε μελλοντικά ενδιαφερόμενο να το παίξει άγρια δύση στην καθ' ημάς ανατολή.
    Αν σκότωσες δεν θα φτάσεις σε δικαστήριο και δεν θα δείς ποτέ φυλακή.
    Και δεν θα σου δοθεί ποτέ η ευκαιρία νσ ξανασκοτώσεις.
    Μία φορά θα σκοτώνεις και μετά θα πεθαίνεις!

    Επιείκεια και δικαστήριο θα προβλέπονται μόνον για εκείνον που μετά το έγκλημα θα πηγαίνει μόνος τους και θα παραδίνεται άοπλος στις αρχές επιδεικνύοντας άμεση και έμπρακτη μεταμέλεια.
    Σε καμμία άλλη περίπτωση!

    Δεν χρειάζονται αλλαγές στους νόμους, χρειάζεται να εφαρμόζονται άγραφοι νόμοι.
    Που έχουν και ένα βασικό πλεονέκτημα έναντι των γραπτών νόμων:
    δεν τους βρίσκεις πουθενά γραμμένους για να τους σβήσεις!

    Και αυτό είτε είσαι αλλοδαπός είτε ημεδαπός δολοφόνος.
    Διακρίσεις εθνικότητας σε φονιάδες δεν εξυπηρετούν σε τίποτε.

    • Απορών avatar
      Απορών @ Johny 03/07/2013 08:13:53

      Εχμ και ποιος θα κρίνει αν εσύ είσαι όντως αυτός που σκότωσε ή άλλος αν δεν φτάσεις στο δικαστήριο; Α.. σωστά... οι δημοσιογράφοι!

      • Johny avatar
        Johny @ Απορών 03/07/2013 09:41:10

        Το ότι συνεχίζω ακόμα να οπλοφορώ και να πυροβολώ όταν με καλούν να αφήσω κάτω τα όπλα και να σηκώσω τα χέρια ψηλά ίσως;
        Το ότι μετά τον φόνο δεν πήγα να παραδοθώ ίσως;
        Οι νεκροί και όσοι με είδαν να τους σκοτώνω ίσως;
        Ο βενζινοπώλης, ο αστυνομικός, η κοπέλλα, η 16χρονη της Πάρου κ.λ.π. ίσως;

        Εσύ τι λές δηλαδή;
        Να με συλλάβουν, να με δικάσουν, να με φυλακίσουν, να ξαναδραπετεύσω, να ξανασκοτώσω τρείς - τέσσερεις ακόμα, να με ξανακυνηγήσουν, να με ξαναπιάσουν, να με ξαναδικάσουν, να με ξαναφυλακίσουν, να ξαναδραπετεύσω, να ξανασκοτώσω ακόμα τρείς - τέσσερεις, ... και να συνεχίζεται αυτό μια ζωή;
        Και εγώ να μπαινοβγαίνω στις φυλακές και σε κάθε μου έμπα - έβγα νάχω φάει και ακόμα τρείς - τέσσερεις;
        Καλό σου φαίνεται;

        Να μου λείπει αυτός ο νομικός πολιτισμός που σέβεται τα δικαιώματα του δολοφόνου αλλά δεν δίνει μία για τις ζωές των θυμάτων.
        Και αν το κράτος δεν μπορεί να με προστατέψει πλέον τότε ας μου παρέχει το δικαίωμα της οπλοκατοχής και οπλοχρησίας για να μπορώ να υπερασπίζομαι μόνος μου τον εαυτό μου.

        • Lichnee avatar
          Lichnee @ Johny 03/07/2013 10:06:51

          Συμφωνώ.
          Πραγματικά θα ήταν ευχής έργο να υπήρχαν τα stand your ground rights και εδώ.Ή έστω αυστηρό-αυστηρότατο πλαίσιο από πλευράς κράτους με επαναφορά της θανατικής ποινής και εκτέλεση όσων δεν παραδίδουν τα όπλα όταν τους "μαγκώνουν".Αυτός ο νομικός πολιτισμός που δίνει όλα τα δικαιώματα στο θύτη και κανένα στο θύμα (σαν ένα κομμάτι κρέας νοείται το θύμα πλέον) έχει φέρει την εγκληματικότητα στα επίπεδα που είναι τώρα.

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Απορών 03/07/2013 10:41:56

        Πλάκα κάνεις ε; Ποιος την έφαγε την κοπελίτσα και τον αστυνομικό πατέρα μικρών παιδιών, ο φούφουτος; Όταν τον έχεις απέναντι και αυτός δεν αφήνει κάτω το καλάζνικοφ για να παραδοθεί και σε πυροβολεί, εσύ θα τους λες "καλέ κύριε Αλβανέ δραπέτη, άφησε κάτω το όπλο"; Έλεος!

        • Απορών avatar
          Απορών @ Γιώργος 03/07/2013 14:27:12

          Δεν κάνω καθόλου πλάκα και καλό θα ήταν να σοβαρευτείτε λιγάκι όλοι οι από πάνω.
          Δεν είπα καθόλου θα πούνε "κύριε Αλβανέ αφήστε κάτω το όπλο" ακόμα και αθώος να σηκώσει όπλο απέναντι σε αστυνομικό ο αστυνομικός (όπως και κάθε πολίτης) έχει κάθε δικαίωμα να τον σκοτώσει βρισκόμενος σε νόμιμη άμυνα. Άλλο όμως αυτό και άλλο να λέμε να σκοτώνει η αστυνομία όποιον πιστεύει ότι σκότωσε κάποιον. Με άλλα λόγια, αν τώρα βγουν αυτοί οι τύποι με τα χέρια ψηλά και τους καθαρίσουν είναι έγκλημα. Αν εγώ και εσύ σηκώσουμε όπλο απέναντι σε οποιονδήποτε και μας σκοτώσουν καλώς έπραξαν βρισκόμενοι σε νόμιμη άμυνα.
          Τί δεν καταλαβαίνετε επιτέλους και μιλάτε για άγραφους νόμους και χαζομάρες; Η αντίδρασή μου δεν ήταν επειδή δεν χάρηκα με την αποτελεσματικότητα της αστυνομίας ή επειδή θεώρησα ότι έκανε κάποιο λάθος σε αυτήν την περίπτωση, αλλά από τις καουμπόικες απόψεις που διαβάζω... έλεος δηλαδή...

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ Απορών 03/07/2013 16:03:17

            Πηγαινετε να τα εξηγησετε αυτα αγαπητε Απορωντα στο NYPD. Στην αστυνομια της Νεας Υορκης που φυλαει τα ινδαλματα σας της Wall Street.

  24. Lichnee avatar
    Lichnee 03/07/2013 07:43:40

    Επιτέλους μια καλή είδηση.Καιρός ήταν!
    2/5...Άντε λίγο ακόμα...Take no prisoners!

  25. o deksios avatar
    o deksios 03/07/2013 08:56:14

    συνιστωσες του συριζα κατηγγειλαν τη "δολοφονια" των αλβανων, οπως την ονομαζουν, και οτι εγινε χωρις αδεια εισαγγελεα!!

    γελαει ο κοσμος..
    οργανωστε πορεια μετα συναυλιας το απογευμα...

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ o deksios 03/07/2013 10:07:58

      Και pride parade για να διαμαρτυρηθούν ανάλογα!
      Καλά αυτοί είναι για τα μπάζα!

  26. o deksios avatar
    o deksios 03/07/2013 11:17:14

    ο εκπροσωπος του συριζα θα σχολιασει τα περι δολοφονιας των αλβανων που λενε απ' το πρωι οι συνιστωσες του?
    γιατι αν δεν διαφοροποιηθει, σημαινει οτι συμφωνει

  27. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 03/07/2013 12:26:23

    Εχει πολυ δρομο ακομα η ιστορια. Ελπιζω οτι συντομα αυτα τα καθαρματα θα λογοδοτησουν στο Θεο για τα εγκληματα τους. Με τους ανθρωπους δεν εχουν πλεον καμια δουλεια. Αλλα φαινεται οτι εχει πολυ δρομο ακομα...

  28. ΚΜ avatar
    ΚΜ 03/07/2013 15:04:25

    Πολλά συγχαρητήρια στα κομμάντα που επιτυχώς υπερασπίστηκαν την ασφάλειά μας απέναντι στους δραπέτες δολοφόνους. Δεν έδρασαν μόνο κατασταλτικά αλλά και προληπτικά, σε βάθος χρόνου. Όποιος εγκληματίας (αλλοδαπός ή μη) γουστάρει να κάνει τα ίδια, τώρα πλέον γνωρίζει ότι καλά θα κάνει να αράξει στο κελάκι του.

  29. Απορών avatar
    Απορών 03/07/2013 16:21:53

    Χαχα Zugzwang μπορεί να σας εκπλήξω αλλά τα ινδάλματά μου άλλου βρίσκονται και όχι στη Wall Street. Ωστόσο η λογική λειτουργίας του NYPD είναι αυτή που περιγράφω: σε κάθε δυτική δημοκρατία είναι αδιανόητη η απόδοση δικαιοσύνης από την αστυνομία. Η νόμιμη αυτοάμυνα (που σαφώς ίσχυε στη εξεταζόμενη περίπτωση) είναι τελείως διαφορετικό πράγμα και εκεί δικαιολογώ τη χρήση βίας (ακόμα και θανάσιμης) έστω και αν πρόκειται για "αθώο" προηγουμένως. Απλά στην Ελλάδα έχουμε μια δυσκολία να κάνουμε τους στοιχειώδεις διαχωρισμούς.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Απορών 03/07/2013 18:28:50

      Αγαπητε Απορωντα
      Σε πολλες απο τις δημοκρατικες χωρες που λετε, οι κανονες αυτοαμυνας για τα οργανα του νομου θα φανταζαν στα ματια μας σαν δολοφονια εν ψυχρω...Στην καυμενη την Ελλαδα βλεπουμε αστυνομικους να πυροβολουνται απο "Ρομα" και να υπακουν στις διαταγες του Αρχηγειου και να μην αντιδρουν.

      • Απορών avatar
        Απορών @ Zugzwang 03/07/2013 23:54:24

        Συμφωνώ με το ότι το νομικό πλαίσιο περί αυτοάμυνας στην Ελλάδα τόσο των ενστόλων όσο και των πολιτών είναι αστείο και ότι πρέπει να αλλάξει. Άλλο όμως αυτό και άλλο να μιλάμε για "άγραφους νόμους".